
A sárgarépa jót tesz a kutyádnak?
Nem is húzzuk az időd hosszú bevezető mondatokkal, egyből a lényeggel kezdjük: ahogy a sárgarépa fogyasztása az ember számára számos előnnyel jár.
Ez a vírusos megbetegedés, a rendszeres kombinált oltással megelőzhető. Azonban ha ez nem történik meg, a szopornyica sajnos kedvenced életébe is kerülhet.
Szerencsére ma már egyre kevesebbszer találkozni ezzel a megbetegedéssel, az állattartási kultúra fejlődésének és a kombinált oltásnak köszönhetően. Már 1950-ben kifejlesztették ellene a vakcinát, amely sok országban kötelezően beadandó, a veszettséggel egyetemben.
Azonban nálunk az ajánlott oltás kategóriába tartozik. Így sok kutyatulajdonos csak legyint, amikor az állatorvos ennek fontosságára hívja fel a figyelmet.
Emellett nem szabad elbagatellizálni a szopornyica és más fertőző megbetegedések okozta veszélyeket.
Hiszen az, hogy magunk mellé fogadunk, a család részévé tesszük a kutyát, az egyben nagy felelősséget is jelent. Hiszen nem áll meg az élet abban, hogy adunk neki enni, inni, meg kuckót biztosítunk a számára.
A szopornyicáról egyébként már korábban, röviden, tettünk már említést a Leggyakoribb kutya betegségek cikkünkben.
De mivel ez egy olyan téma, amelyről nem lehet eleget beszélni, szerettünk volna egy bővebb leírást hozni nektek.
A szopornyica betegséget egy úgynevezett Paramyxoviridae víruscsaládba tartozó, kutya morbilli vírus okozza. Ez egyébként szó szerinti fordításban „taknyosságot” jelent, amely utal a betegség fő tünetére. De erről persze majd később még írunk részletesen.
Egyébként ez a szörnyű szövődményeket és mennyi kutyaéletet követelő kór már nagyon régóta van a világon. Hiszen már 1761-ben leírták Spanyolországban a tüneteit, azonban nem tudták, hogy mitől is kapják el a kutyák. Ma már azonban tisztában vagyunk azzal, hogy ezt egy vírus okozza. Így ellene vakcinát is tudtak kifejleszteni, amely már 1950-es évektől rendelkezésre is áll.
Bár elsősorban a kutyákat betegíti meg, más fajokra is átterjedő betegségről van szó. Azonban sok esetben náluk tünetmentesen megy végbe a fertőzés.
A házikutyán túl a farkas, róka, menyétfélék, egyes főemlősök is elkaphatják. De megfigyelték már pandákon, egyes fókákon, delfineken és macskaféléken is a szopornyicát.
Sajnálatos módon a szopornyica rendkívül fertőzőképes. Így nagyon könnyen találkozhat vele a kedvencünk. És ha nem rendelkezik ellene oltással, akkor bizony el is kaphatja.
A betegség a következőképpen kapható el:
- tüsszentés
- közös itató/ etető tálak
- nyál
- vizelet
- széklet
- közös játék ( de ez ritkábban)
- tehát lényegében mi is átadhatjuk cipőtalpon/ játékon keresztül egyik kutyától a másiknak.
Éppen ezért, ha egy kutyáról kiderül, hogy szopornyicás, karantén alá kell helyezni. A többi kutyától távol szükséges tartani a fertőzött állatot és minden tárgyat, amellyel érintkezik, fertőtleníteni szükséges.
Mi is sokat tehetünk a terjedés ellen ilyenkor. Használjunk eldobható kesztyűt, lábzsákot, amikor a beteg kutyát kezeljük.
A vírus nem bírja a szobahőmérsékletet, vagy magasabbat, illetve szerencsére a hagyományos tisztítószereket sem. A fagy körüli hideget viszont annál jobban. Így ez a betegség sokszor az őszi-téli időszakban lángol fel.
Minden olyan kutya, amely nem kapott megfelelő időben és rendszerességgel kombinált védőoltást, fokozott veszélynek van kitéve ennek a kórnak. És mivel cseppfertőzéssel terjed, sok kutya ki van téve a fertőzés veszélyének.
Azonban nem elég a 4 kölyökkori oltás sajnos! (ebből két esetben van benne a szopornyica elleni hatóanyag)
Ugyanis a legjobb megoldás arra, hogy kutyánk ne legyen beteg, ha felvértezzük az immunrendszerét a szopornyica ellen!
A szopornyica sajnos nem válogat. A kölyökkutyák 80%-a elpusztul a betegségben a leggondosabb kezelés ellenére is. A felnőtt kutyáknál, főleg ha legalább kölyökkorban megkapták az ellene való oltás, 30-50% a gyógyulás esélye.
Azok a kutyák, amelyek rendszeresen, évente megkapják a kombinált védőoltást, szinte sosem kapják el ezt a szörnyű fertőzést. Amennyiben mégis, nagyon enyhe tünetekkel vészelik át.
De most nézzük meg részletesen, milyen tüneteket okozhat a szopornyica.
Erre a betegségre az jellemző, hogy „hullámokban érkezik”.
A lappangási időszak körülbelül 3 naptól akár egy hétig is tarthat. Utána jelentkezhetnek az első hullám tünetei.
Tehát először egy heveny, 2-3 napos időszaka van, majd pár napig teljesen jól van az állat. Utána azonban súlyosabb tünetekkel tér vissza, és innentől kezdve indul meg a lejtőn a kutyusunk egészsége.
Azonban ha még a kezdeti szakaszban be tudunk avatkozni, akkor még nagy esély van arra, hogy megmenthessük az életét. Persze garancia semmire nincs, mert nagyon alattomos, nehezen kezelhető dologról beszélünk.
Nézzük meg szakaszonként, hogy milyen tüneteket észlelhetsz, ha szopornyica áll a betegség hátterében.
1. szakasz.
- magas láz
- levertség
- étvágytalanság
A vírus a torok tájéki nyirokszövetekben szaporodik fel. Innen kerül a véráramba, és a kutya szervezete lázzal reagál a vírusra. Jellemzően nagyon magas 40-41 fokos lázat produkál, mellé nagyon erős levertséget. A láz miatt persze a kutya emellett még étvágytalan is lehet.
A kezdeti tünetek sok egyéb betegségre is utalhatnak, így emiatt nagyon nehéz a korai diagnosztizálásra. ( pl. a babézia, vagy szukáknál a gennyes méhgyulladás is hasonló lehet).
Ezt követően a gazdi szinte megkönnyebbül, mert a kedvence varázsütésre jobban lesz. Azonban ez csak egy ideiglenes állapot, amely 2-3 napig szokott tartani. Ezután pedig a vírus egy újabb fokozatra kapcsol, ahonnan már nehezebb elcsípni.
2. szakasz
- gennyes kötőhártya gyulladás
- savós orrváladék
- köhögés
- gyomor/ bélgyulladás
- tüdőgyulladás is súlyos szövődmény lehet
- kiütések
- szaruhártyahomály
- talppárnák és az orr bőrének megvastagodása
- fogzománc elszíneződés
- hasmenés
Az egyes szakaszban lévő magas láz nagyon megterheli a kutyák immunrendszerét. Ilyenkor azaz a második szakaszban már más kórokozók is felütik a fejüket, amelyek szövődményeket okoznak. Attól függően, hogy milyen baktérium támadja meg, alakulnak ki a 2. szakasz tünetei.
Az elváltozások érintik legtöbbször a szemet , a felső-, és az alsó légutakat (hurutos-gennyes orrfolyás, hurutos tüdőgyulladás) a gyomor-, és bélcsatornát, a bőrt.
Amennyiben a fogzománc bebarnult, még gyógyulás esetén is olyan marad, ugyanis a vírus a zománcképző sejteket támadja meg.
Ha a kiütéses forma jelentkezik nála, akkor hasán és combjainak belső felületén vöröses foltok keletkeznek. Amelyeken gennyes hólyagok alakulhatnak ki rövid időn belül.
Már az ebben a szakaszban lévő állatok túlélési esélyei is alacsonyak, a legjobb kezelés mellett is. Azonban a szopornyicás kutyák megpróbáltatásai sajnos itt nem érnek véget. Ugyanis következik a harmadik szakasz, amely a legtöbb esetben már visszafordíthatatlan károkat okoz.
3. szakasz
- ferde fejtartás
- idegrendszeri görcsök (epilepsziához hasonló)
- bénulás
- öncsonkításig menő viszketegség érzet
- agyvelő gyulladás is kialakulhat
- súlyos soványság
Sajnos ebben az esetben már sokszor csak annyit tehet a gazdi és az állatorvos, hogy elengedi a kutyát, hogy ne szenvedjen tovább. Ugyanis a túlélési esély körülbelül 5%, és akkor is nagyon súlyos szövődmények maradnak általában fent. Pl. emésztési rendellenességek, idegrendszeri tünetek.
Többször megemlítik, hogy a kutya jelleme is kiszámíthatatlanná válik, és akár a saját gazdáját sem ismeri meg. Ez pedig veszélyes lehet a gazdira nézve. Így a már felgyógyult egészséges kutyus esetében is javasolhatja az állatorvos az eutanáziát.
Mint már fentebb is említettük, a legjobb amit tehetsz, az a megelőzése, oltás segítségével. Az alábbi képen bemutatjuk, hogy milyen oltásokat is érdemes beadatni a kölyök kutyáknak, 6 hetes kortól kezdve.
Igen, jól látod, már 6 hetesen meg kell, hogy kapja a babakutya az első oltását. Ugyanis ha az anyakutya oltva van, akkor kb. 6-8 hetes koráig védve van a kölyök az anyatej által. Azonban már csökken az immunitás ilyenkor, ezért is kell ebben az időszakban elkezdeni az oltássorozatot.
Azonban védettség nem azonnal alakul ki! Ezért nagyon fontos, hogy csak akkor vidd le / ki a kutyádat amikor már a teljes oltási sorozattal rendelkezik.
Addig ne találkozzon idegen kutyákkal, ne vidd kutyafuttatóba,stb.
Az állatorvosi rendelőben, vagy kutyás boltban is ilyenkor még ölben legyen a kutya, ne tedd le a padlóra.
Hiszen mint fentebb írtuk, a kezdeti tünetek sokféle betegségre jellemzőek lehetnek. Így kiemelten fontos, hogy minél hamarabb szakértő kezekbe kerüljön a kutyád.
Az állatorvosok a tünetekből, illetve a kötőhártyáról/ vizeletből vett mintákból történő víruskimutatás alapján diagnosztizálják a betegséget. (PCR)
Ez a vizsgálat azonban időt igényel, (pár nap, laborban csinálják) ami ezen betegség esetén nem nagyon van.
Szóval sok esetben még az eredmény visszaérkezése előtt döntenie kell az állatorvosnak, hogy milyen kezelést kezd el a kutyusnál.
Ha még az 1. szakaszban sikerül diagnosztizálni, akkor egy ellenszérummal nagyon sokat lehet javítani az állapotán.
( Ez egy ellenanyagokban dús oltás lényegében)
A doki a magas lázzal fog kezdeni, illetve annak csökkentésével. Hiszen ez nagyon káros a kutya szerveire nézve.
A másodlagos fertőzésekre az állatorvos antibiotikumot fog felírni. A szemére szem cseppet, illetve orrcseppet is kaphat a savós orrfolyásra.
A hányás hasmenés tüneteit is természetesen csillapítják.
A köhögésre pedig gyakran nyálkaoldót is írhatnak fel. A többi tünet illetve szakasz függvényében pedig görcsoldókra, gyulladáscsökkentőkre és B1 vitaminra is szükség lehet.
Amennyiben szükséges, úgy infúziót is használhat a doki a folyadék és vitamin pótlásra.
Ezen felül te is tehetsz a kutyádért, különböző immunrendszer erősítő adásával akár. A Vetri DMG cseppet nagyon szeretik ilyenkor az állatorvosok is ajánlani, mert nagyon hatékonyan segíti a felépülést.
Amennyiben időben sikerült elkapni egy a rettenetes vírust és kigyógyult belőle a kutyád, nagy lehet az örömöd otthon.
Azonban sokszor maradnak fent szövődmények, amelyek oda figyelést igényelhetnek például.
Sok kutyánál a gyomor és bélgyulladás miatti rossz emésztés egész életre diétás táplálást követel. Erre nagyon jó megoldás lehet például. az N&D Quinoa-s bárányos Digestion tápja, könnyen emészthető alapanyagokkal.
Az immunrendszer erősítést továbbiakban is érdemes folytatnod.
Amennyiben pedig idegrendszeri, azaz neurológiai tünetek maradtak fent, a B vitamin jó hatással lehet az idegekre. Erre mi az Amino B plex cseppet tudjuk nektek ajánlani.
Mint láthatod a fentebbiekről, a kezelés nagyon nem egyszerű és nagy eséllyel nem is lesz sikeres. A költségek pedig minden esetben nagyon magasok, hiszen nagyon sokféle gyógyszert kell adni a kutyusodnak. Illetve nagyon hosszú ideig a rendelő rendszeres vendégei lesztek.
Úgyhogy mindenképp a megelőzésre, azaz a védőoltás meglétére szükséges a hangsúlyt fektetned.
A szopornyica ugyanis sajnos nem válogat. Kölyök és felnőtt kutyák is veszélyeztettek mint fentebb olvashattad.
Így ha szeretnéd a kis barátod megvédeni ettől a betegségtől, rendszeresen oltasd be a kombinált oltással is! Amennyiben pedig belázasodik hirtelen, akkor nyomás az állatorvos! Hiszen lehet a gond egy aprócska mandula gyulladás és egy halálos veszélyt jelentő kór is!