Szobatiszta kutya bepisil! Mi lehet az oka?

Szobatiszta kutya bepisil! Mi lehet az oka?

Egyszer már működött kutyádnál a szobatisztaság, most mégis „visszaesett”? Hogy lehet, hogy a szobatiszta kutya bepisil? Derítsük ki az okokat!

Félreértés ne essék, ez a cikk most nem arról szól, hogy hogyan tanítsd szobatisztaságra kutyusodat! Persze, ha ez a téma érdekel, akkor sem hagyunk megoldás nélkül! Olvasd el EZT a bejegyzést!

Ebben a cikkben inkább azokra az esetekre kínálunk megoldást, amikor a már szobatiszta kutya bepisil. Mik lehetne a bepisilés lelki okai? Létezik inkontinencia kutya esetében? Milyen egészségügyi gondok állhatnak a háttérben? Most összefoglaljuk a kutya pisi gondokat!

 

 


Kölyök kutyád van? Akkor a szobatisztaság a reményeid netovábbja!


A friss gazdikkal madarat lehet fogatni, amikor először lépik át lakásuk küszöbét, ölükben a legújabb családtagukkal.

Ahogy a pihepuha pici szőrgombócok, babaillatú tappancsaikkal először trappolnak végig a szobákon, attól a legkeményebb szívűek is olvadozni kezdenek. A gondos gazdik persze előre bekészítették a kutyusnak a fekhelyet, és a tálkát is.
Ugye megvan az a jelenet, amikor a kis tornádó felfedezi ezeket a tárgyakat? Az idillien berendezett nappali, élére hajtogatott plédekkel és felrázott, hívogató párnákkal egy másodperc töredéke alatt inkább háború sújtotta területhez hasonlít majd.

 

bepisil-a-kutya


A kiskutya „kis- és nagydolga”


Aztán, mikor a kis raptor elfáradt a nagy munkában, a pici pocak jelezni kezdi, hogy itt az idő! Ha a gazdi már megmutatta neki, hol a tálkája, akkor bizony nem kérdés, merre vezessen az útja!

Ha pedig ez nem lenne elég egyértelmű, jöhet a cérnahangú nyöszörgés és a hatalmas, könyörgő kutyiszemek, amivel a végső csapást mérheti a gazdira. Így határozottan eléri a célját: nyílik a szekrény, előkerül a kifejezetten kölyökkutyák igényeire szabott kutyaeledel és már landol is a gyönyörű, új tálkában!

De jól tudjuk, hogy ami bement, az előbb-utóbb átalakul, és távozni fog a szervezetből. Ha szerencsés vagy, ilyenkor a kertbe kísérheted a jóllakott kutyát, ahol elvégezheti a dolgát, majd ezt követően nagyot szundíthat a fekhelyén.
De ha nincs kert, a gazdinak fel kell készülnie, hogy a séta nem csak a testmozgás miatt lesz elengedhetetlen pontja a napirendnek! Póráz és kakizacsi mindig legyen kéznél!

Azonban a kiskutyák a szigorú napirend mellett is okozhatnak meglepetéseket. Mivel vízigényük jóval nagyobb, mint a felnőtt kutyáké, így egyértelmű, hogy gyakrabban fognak üríteni is. Tehát a legtöbbször a kölyökkutya gyakori vizelés okai pusztán életkori sajátosságok.


Amikor a kutya bepisilése még normális jelenség


Tudnunk kell, hogy pl. a francia bulldog szobatisztaság kérdésében nem különbözik más fajtáktól, ezen a folyamaton minden kiskutya átesik, ha családba kerül. Az eb képességeihez mérten csak a szobatisztaság elsajátításának időtartama változó.

Ha a kutya sokat iszik és bepisil, akkor feltételezhetően még nem alakult ki a napirendetek, vagy kiskutyád még nem értette meg, hogy a dolgát ne a lakásban végezze. Segíthetsz neki azzal is, ha megismeri kutyapelenka funkcióját.

 

szobatiszta-kutya-bepisil


Például a Panzi Helyhez szoktató kutyapelenka a vásárlói visszajelzések szerint is szuper megoldás erre a célra. De a kalandvágyóbbak kipróbálhatják a 8in1 Kutyapelenkát is, amely nem csak remek nedvszívóképességgel rendelkezik, de fűillatú is! Így kiskutyád megtanulhatja összekapcsolni az illatot a cselekvéssel!


Kutya szobatisztaság éjszaka – „Mit tegyek, ha a kutyám éjszaka pisil be?”


Sok gazdi keresi a megoldást az éjszakai szobatisztaság kérdésére is. Ugyanis gyakran előfordul, hogy napközben már nincs probléma, de éjszaka, álmában bepisil a kutya. A gazdik szempontjából ez akkor a legkellemetlenebb, ha kutyusát idő előtt felengedi a saját ágyába, és a kutya ágyba vizel.
Habár tulajdonképpen nem „álmában” pisil be ilyenkor, hanem csak egyszerűen nem bírja ki az egész éjszakát pisilés nélkül.

Kiskutyáknál, vagy frissen befogadott kutyusoknál ez még teljesen normális jelenség, és természetesen megoldás is létezik rá. Először is, amíg a kutyusod nem éri el az abszolút szobatisztaság szintjét, jobban teszed, ha nem engeded az ágyadba éjszakára!


Praktikák a nyugodt éjszakákhoz


Használj szobakennelt, amit kutyapelenkával bélelsz ki neki éjszakára. Így könnyen tisztítható lesz és a kennel a későbbiekben is hasznos eszköze a kutya lakásban tartásának.
Ha még nincs kenneled, célszerű a kutyust éjszakára egy könnyen tisztítható helyiségbe, például a fürdőszobába zárni, amit aztán gyorsan felmoshatsz reggel, ha „baleset” adódna.

 

nem-pisil-a-kutya



Az, hogy a kutya „álmában bepisil”, nem olyan nagy probléma! Aki magához vesz egy négylábú társat, számolnia kell vele, hogy akárcsak a gyerekek esetében, sok-sok türelemre lesz szüksége a neveléséhez!
Egész egyszerűen számíts rá, hogy igenis történik olyan, hogy bepisil a kutya éjszaka! A kulcs: a tudatos felkészülés! A kutyust fél éves koráig érdemes éjszakánként legalább egyszer kivinni, hogy elkerüld azt, hogy otthon bepisiljen. De ne aggódj! Pár hónapos procedúra után már csak emlék lesz ez az időszak!

Ha sikerült elsajátítani a szobatisztaság minden csínját-bínját, akkor gratulálunk! Jöhetnek az új kihívások!


Bepisilés felnőtt korban kutyáknál


Akkor is előfordul, hogy bepisil a kutya a lakásba, ha már nem kölyökről van szó. A legegyszerűbb eset, amikor a kutyus már felnőttként kerül családhoz és egyszerűen nem ismeri a szobatisztaságot, mert sosem vezette át rajta senki.

Vagy azért, mert eddig kerti kutya volt, és most került csak bentre, vagy azért, mert ki tudja hol és hogyan élt addig a pillanatig, amíg végül valaki be nem fogadta.
Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy a kutya bepisil a helyére, vagy bárhova, ahol éppen utoléri az inger. Gyakorlatilag ugyanúgy végig kell segíteni a kutyust (és magadat) a szobatisztaságra nevelés lépcsőfokain, mint egy kölyköt, és megtanítani neki, hogy mostantól máshogy mennek majd a dolgok.

De mi a helyzet akkor, ha egyáltalán nem erről van szó?

 

idos-kutya-bepisil

 


A kutya bepisilés érzelmi okai – Értsd meg a lelki okokat is!


Főleg a menhelyi ebekre gondolunk, akiknél nem ismerjük az előéletüket, sokszor előfordulnak nem várt események. Ha szegény kutyust sokat bántották fizikailag is, akkor az embert a negatív élményeivel kapcsolja össze. Ilyen kutyusoknál van, hogy már az ember közelségétől is fél, az érintéstől pedig egyszerűen bepisil.

Ha félelmében bepisil a kutya, nagyon fontos, hogy „ne ronts ajtóstól a házba”, vagyis először fel kell építeni, vissza kell szerezni a kutyus bizalmát. Ez egy hosszú és lassú folyamat, aminek a végeredménye viszont a mérhetetlen, földöntúli szeretet lesz!

Rengeteg türelem, kitartás és szeretet kell hozzá. De amint rájön, hogy már nincs mitől félnie, és te a biztonság szinonimájaként vagy jelen az életében, le sem lehet majd törölni a széles vigyort a pofijáról!


Az „örömpisi”


Ennek a jelenségnek az ellenkezője is megeshet, amikor a kutya örömében bepisil. Az „örömpisi” főleg felnőtt kutyusokra jellemző, akik imádják gazdijukat és minden másodpercben az ember társaságát keresik.

 

sokat-pisil-a-kutya



Ezek a szőrmókok -főleg, ha egész nap egyedül vannak otthon – alig várják, hogy hazaérj a munkából. Amint belépsz az ajtón, hevesen csóválni kezdenek, nyüszítenek, forognak, topognak és akkora extázisba kerülnek, hogy bizony pár csepp pisi is kicsöpöghet.

Ez a viselkedés ugyanúgy formálható, mint számos más bosszantó kutyi szokás. Pár hét következetes nevelés után, simán be tudsz majd menni az ajtón anélkül, hogy „baleset” történne!


Bepisil, mert szorong - Szeparációs szorongás 


Ha kutyusod van, biztosan hallottad már a szeparációs szorongás fogalmát. De könnyen elképzelhető, hogy nem csak hallottad, hanem meg is tapasztaltad. Ebben az esetben nincs egy általános leírás, hogy milyen fajtájú, vagy méretű négylábú barátoknál merül fel ez a probléma. Minden kutyus külön egyéniség. Van, akik nehezen, míg mások könnyen viselik az ember távollétét.

Sőt, van, hogy valamilyen külső változás váltja ki a kutyából a szorongás érzését. Ilyen például a költözés, vagy haláleset a családban, vagy csak a megszokott napirend felborulása, ha más munkakörben kezdesz dolgozni, más időbeosztással.

Bármiről legyen is szó, a szorongó egyik tünete lehet az, hogy az egyébként szobatiszta kutya bekakil, vagy bepisil gazdája távollétében. Amennyiben nem sikerül egyedül megoldanod ezt a helyzetet (például az ebben a cikkben leírtak alapján),- a saját és kutyusod érdekében -keress fel egy megbízható kutyatrénert! Segítségével te is jobban megértheted a kutyát.

 

kutya-bepisil



Pár egyszerű, de következetes utasítást betartva sikerülhet kutyusodban feloldanod ezt a stresszt.

Az elkerülhetetlen öregedés - Idős kutya bepisil


Az öregedés az élet természetes velejárója. De az emberekkel ellentétben, kutyáinknál sajnos ez egy sokkal gyorsabb folyamat. Négylábú társaink átlagos életkora csupán 12-13 év. (Természetesen fajtánként, és tartási körülményektől függően ez a szám változhat!) Ez pedig azt jelenti, hogy legjobb esetben is csak életünk egy fejezetében lehetnek velünk.


Szerencsére a kutyatartó többsége már felelősen gondoskodik idősödő négylábú barátjáról és mindent megtesz annak érdekében, hogy kutyájának hosszú, és boldog élete legyen! Ehhez azonban tudni kell, hogy mire számíthatunk hű társunk utolsó éveiben, hónapjaiban. Figyeld meg, milyen változások állnak be az állat életébe az évek során!

Kb. 10 év fölötti ebeknél már jelentkezhetnek az időskori betegségek jelei. Sokszor ezek közé tartozik a vizelettartási probléma is. Tapasztalhatod, hogy bár korábban nem volt gond, idősödő kutyusod már nem bírja visszatartani a pisit 8-9 órán keresztül.


Mit tehetsz, hogy megelőzd a „balesetet”?


A kölyökkutyáknál a szobatisztaság kialakításához szükséges kutyapelenka idős állatnak is kiváló megoldás lehet. Fontos, hogy te is alkalmazkodni tudj az ő igényeihez, és igyekezz lehetőséget teremteni arra, hogy beiktass 1-2 rövidebb sétával többet a napirendetekbe (a hosszabb mellett természetesen). Így talán mindkettőtöknek komfortosabb lesz a helyzet.

 

kutya-felfazas-tunetei



A kutya vizelettartási probléma azonban nem veszélytelen! Amennyiben azt tapasztalod, hogy más tünetek is előfordulnak öregecske kedvencednél az 1-2 plusz pisin kívül, haladéktalanul vidd állatorvoshoz! Gyógyszerekkel és megfelelő tápokkal visszanyerhető és szinten tartható az aggastyán ebek jó életminősége és még sokáig veled marad.

 

Nem csak korából adódik kutyád vizelettartási problémája?


Figyelj oda arra is, hogy változott-e esetleg a kutyusod vízigénye! Ez az apró tény máris egy árulkodó jele lehet számos komolyabb problémának. Ha azt veszed észre, hogy hirtelen sokat iszik a kutya, az akár veseelégtelenségre is utalhat! A sok víz pedig még több ürítéshez vezet. Ekkor pedig kutyusod már vizelettartási gondokkal is küzdhet.


Állatorvossal konzultálva még időben kiderülhet a probléma eredete! Ezen kívül megkaphatod a szükséges plusz információkat ahhoz, hogy alkalmazkodni tudj kutyusod megváltozott igényeihez. Ennek csak az egyik alappillére pl. a helyes táplálás.


Figyelj a kutyád étrendjére!


A táp kiválasztása minden életkorban nagyon jelentős, így az idősödő ebek esetében is látványos a javulás, ha az igényeikre szabott eledelt kapnak. Senior tápok választásakor elengedhetetlen, hogy tartalmazzanak ízületvédő anyagokat és optimális arányú Omega 3 és 6 zsírsavakat. Ez csökkentheti a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Ezen kívül természetesen az adott négylábú igényeit is szem előtt kell tartani. Például egy átlagos korosodó kutyának tökéletes választás az N&D Ancestral Grain Csirkés Senior tápja. Azonban, ha az eb allergiás a csirkére, akkor sokkal inkább a Brit Care Senior Lamb & Rice lesz optimális a számára!

De mi van akkor, ha kedvenced még messze van az öregkortól?

 

bepisiles-lelki-okai

 

Mitől pisil be a kutya? - Vizelettartási problémák egészségügyi okai kutyák esetében


Az eddig felsorolt életkori és viselkedési sajátosságokon kívül természetesen egészségügyi okai is lehetnek annak, hogy ha pl. a kutya sokat iszik és bepisil a helyére. A következő fejezetben sorra veszünk néhány olyan gyakori tünetet és ismert diagnózist, amelyek akár a te kutyádnál is előfordulhatnak.
Azonban mielőtt nagyon belemerülnél a diagnosztizálásba, ne feledd, hogy kizárólag az állatorvos fogja tudni megállapítani és kezelni kedvenced betegségeit!


Lehet, hogy cukorbeteg a kutyám?


A gyakori, túlzott vízivás egyrészt inkontinenciához vezethet, másrészt viszont tünete lehet a cukorbetegségnek is. Ugyanis ez a kór sajnos a kutyákat sem kíméli. Ha azt tapasztalod, hogy a kutyusod a helyes táplálás ellenére folyamatosan éhes, és emellett túl sok vizet fogyaszt, haladéktalanul keresd fel az állatorvost, aki vérvizsgálatból fogja megállapítani, hogy cukorbetegséggel küzd-e a kedvenced.


Húgyhólyag-gyulladás


Húgyhólyaggyulladást főleg baktériumok okozzák és gyakran a cukorbetegséget kísérő másodlagos betegségként jelentkezik. A hólyagban lévő cukor remek táptalaja a kórokozóknak. E betegség tünetei részben hasonlóak a cukorbetegségéhez:

-    Gyakori vizeletürítés
-    Szobatisztaság ellenére bepisil a lakásban az állat
-    Szúrós szagú, esetenként véres vizelet
-    Fájdalmas vizelés
-    Genitáliák nyalogatása

Az állatorvos vizeletvizsgálattal, hasi ultrahanggal és szükség esetén röntgennel igazolja ezt a betegséget.


Kutya inkontinencia


Ha annak ellenére, hogy kutyusod abszolút szobatiszta, mégis vizeletcsepegést tapasztalsz, akkor valószínű, hogy a háttérben valamiféle betegség áll. Ahogy láthattad, a kutya vizeletcsepegés többféle kór tünete lehet, de a tényleges inkontinencia akkor áll fenn, ha kedvenced nem tudja szabályozni a vizelettartását.

Ennek fő oka a záróizomzat gyengesége, de hormonhiány, vagy húgyhólyag beidegződési zavar is indokolhatja. Kutya inkontinencia gyógyszer alkalmazásához tudni kell a kiváltó okot. Egyértelmű, hogy ennek kiderítéséhez és megszüntetéséhez állatorvosod szakvéleményére lesz szükség!

 

kutya-vizeletcsepeges

 


Méhgyulladás


Szuka kutyáknál az ivarzási időszak alatt biológiai okok miatt a fertőzések könnyebben bejuthatnak a méhbe. A tünetek itt is azzal kezdődnek, hogy szokatlanul sokat iszik és persze ezért sokat pisil a kutya.

Ehhez jön még esetleg hüvelyfolyás, püffedt has és bágyadtság. Attól függően, hogy mennyire súlyos a gyulladás, antibiotikumos kúrával, vagy végső esetben a méh műtéti eltávolításával lehet meggyógyítani a szerencsétlenül járt kutyalányt.


Prosztata problémák


Nem csak a nőstény kutyák vannak speciális veszélynek kitéve. Az idősödő kan kutyusoknál prosztata gondok fordulhatnak elő. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás az emberekhez hasonlóan vizeletürítési problémákkal jelentkezik. Szaggatott vizeletürítés, vékonyabb sugarú kan kutya vizelet a legjellemzőbb tünet.

Ha ehhez prosztata gyulladás is társul, az már nagyobb fájdalommal jár a kutyusnak: véreset pisil, vagy csepegtet, alhasi fájdalom tapasztalható. Ebből sajnos komoly problémák is adódhatnak: ciszták, tályogok keletkezhetnek és nem ritka a prosztatarák kialakulása sem.

Amennyiben időben észreveszed az első tüneteket és állatorvosod segítségével elkezded a szükséges kezelést, elkerülheted, hogy kutyusod ilyen állapotba kerüljön. Sőt! Az ivartalanítással a prosztataproblémák végleg megszüntethetőek!


Babézia (Babesiosis)


Bár meglepő lehet, hogy ezt a betegséget is ebben a témakörben találod, mégis hasznos, ha bevillan majd, amikor egyszer pont szükség lesz rá! A babézia a kullancsok által terjesztett betegség. Szerencsére ezt már a legtöbb ember tudja.

 

kutya-bepisiles



Az is köztudott már, hogy mi baja lehet a kutyának a kullancstól: Sajnos sokszor halálos kimenetelű lehet a fertőzés, ha nem kap időben megfelelő ellátást kedvencünk. De ha időben észleljük a bajt a következő tünetek alapján, akkor a hatékony állatorvosi beavatkozással még van esély a teljes gyógyulásra:

 

  • Bágyadtság, levertség
  • Étvágytalanság
  • Magas láz
  • Hányás
  • Egyes esetekben idegrendszeri problémák
  • Sötétbarna vizelet
  • Nyálkahártyák besárgulása


A legjobb, ha esélyt sem adunk a babéziának, és megelőzzük a bajt! Minden felelős állattartó tisztában van vele, hogy egész évben érdemes védekezni a kullancs ellen! Használj bátran akár Advantix vagy Frontline combo cseppet, vagy Foresto vagy Kiltix nyakörvet, de az Adtab vagy Frontpro tabletta is jó megoldás! A lényeg, hogy ne hagyd védelem nélkül négylábú barátodat!


Kutya felfázás


Sok gazdiban felmerül a kérdés, hogy „honnan tudom hogy felfázott a kutya?” Ez a kifejezés nem teljesen állja meg a helyét, hiszen sokkal valószínűbb, hogy a felfázás valamilyen húgyúti probléma köznyelvi fordulata. De nézzük meg, mik lehetnek a kutya felfázás tünetei!

Hátterében a legtöbbször a kutyák húgykövessége áll. A húgykő egyfajta kikristályosodott vegyület, amely a húgyutakban keletkezik és a húgycsőbe jutva „dugulást” okozhat. Ezért az tűnik fel a gazdinak, hogy nem pisil a kutya.

Ha a kő csak részlegesen zárja el az utat, akkor vizeletcsepegést tapasztalhatsz és azt, hogy ez is fájdalommal jár a kutyus számára. Ezért nyugtalan, feszült. Közben étvágytalansággal, bágyadtsággal és hasi fájdalommal is küzdhet. Ha te is észreveszed a jeleket kedvenceden, azonnal fordulj állatorvoshoz!

 

inkontinencia-kutya



A húgykövesség kialakulása egyrészt genetikusan kódolva lehet egyes fajtáknál (pl. dalmatáknál), másrészt pedig a helytelen táplálás következményeként jelentkezhet. Ezért fontos, hogy mindig a legoptimálisabb tápot válaszd kutyusodnak és folyamatosan legyen elérhető számára ivóvíz! Emellett pedig elengedhetetlen a rendszeres állatorvosi kontroll!


Mit tehetsz kutyádért, hogy megelőzd a vizeletürítési problémákat?


Ebből a cikkből kiderült, hogy nagyon sokféle oka lehet annak, ha a szobatiszta kutya bepisil. Attól függetlenül, hogy előfordult-e már nálatok is ez a jelenség, a következő pár apró intézkedéssel megelőzhetsz komolyabb problémákat is:

 

  • Kölyök kutyádnak alakíts ki napirendet, mert a rendszeresség segíti őt a szobatisztaság kialakításában!

  • Öregedő kutyád változó igényeihez neked is alkalmazkodnod kell! Vidd le őt többször rövidebb sétákra, hogy ne bent végezze el a dolgát!

  • Készülj fel kutyapelenkával, ha valamiért nem megoldható több séta beiktatása!

  • Válassz megfelelő tápot kutyusodnak!

  • Mindig legyen elérhető az ivóvíz kedvencednek!

  • Bármilyen betegség esetén, fordulj állatorvoshoz!

  • Védd meg kutyusodat az élősködőktől!

  • Vidd el kutyusodat rendszeresen állatorvosi kontrollra!


Tehát a nevelés mellett érdemes nagyon figyelmet fordítanod arra is, hogy kedvenced egészséges maradjon. Ne feledd! Ha te is családtagként tekintesz kutyusodra, tegyél meg érte mindent, amit más családtagjaidért is megtennél!

Kapcsolódó termékek

Kiltix kullancs- és bolhanyakörv S ( 38 cm )

Kiltix kullancs- és bolhanyakörv kutyák részére. A nyakörv két hatóanyaga különlegesen hosszú, akár 7 hónapig tartó védelmet biztosít kutyájának a kullancsok és bolhák ellen.
Raktáron
6.890 Ft -tól
(12)

Frontpro Rágótabletta kutyáknak M 10-25kg 3x68mg

Kullancs- és bolhairtó rágótabletta kutyáknak 10-25kg 

Raktáron
11.980 Ft 10.662 Ft
-11%
(72)

Foresto bolhanyakörv nagytestű kutya 8 kg felett

A Foresto kullancs és bolhanyakörv egyszeri felhelyezéssel maximális védelmet nyújt akár 8 hónapon át. Hatékony kullancsok ellen és elpusztítja a kifejlett bolhákat és megelőzi a kutya közvetlen közelében a lárvák fejlődését akár 8 hónapig.

Raktáron
12.980 Ft
(209)

Advantix spot on 1 ml 4-10 kg 1X

Az Advantix Spot On oldat egy repellens hatású Spot On kutyák számára, vagyis távol tarthatja a kutyától a bolhákat, kullancsokat, igazi szúnyogokat, lepkeszúnyogokat és szuronyos istállólegyeket.
Raktáron
2.890 Ft -tól
(43)

Brit Care Senior Lamb & Rice 12 kg kutyatáp

Brit Care Senior Lamb & Rice 12 kg hipoallergén kutyatáp, bárányhússal és rizzsel, idős és idősödő kutyáknak, az összes fajta részére.
Raktáron
2.726 Ft -tól
(69)

8in1 Kutyapelenka 60x60cm 14 db

Fű illatú kutyapelenka
Raktáron
2.990 Ft
(5)

Panzi Helyhez szoktató (Fresh) - kutyapelenka 40x60cm (50db)

Panzi Helyhez szoktató (Fresh) - kutyapelenka 40x60cm (50db)

 
 
Utolsó 1 db raktáron
4.898 Ft
(35)

Kapcsolódó tartalmak