A shar pei (ejtsd: sárpej) egy igencsak különleges kinézettel, no és jellemmel rendelkező eb, aki mellett nem leszel észrevétlen. Azonban már most a cikkünk elején le szeretnénk szögezni, hogy bár manapság már a családi kutya szerepét tölti be a kinai sharpei, a múltja miatt nem minden családba illik.
De hogy miért mondjuk ezt? Jöjjön egy kis fajtajellemzés!
A shar pei kölyök jelleme
A sharpei kölykök igazából úgy néznek ki, mint a Michelin gumigyártó ikonikus babája. Tele hurkákkal és szemlátomást kétszer is beleférnének a bőrükbe.
Ez a ráncos pofa pedig az emberek egy részét teljesen elvarázsolja, a másik fele pedig egy túltenyésztett fajtát lát benne. És valljuk be őszintén, az igazság valahol a kettő között van.
A kölykök nagyon játékosak, de domináns jellemük már ilyenkor meg tud mutatkozni. Morgósan, gyakran erőszakosan tudnak játszani alomtársaikkal.
A tréninget és szocializációt érdemes minél korábban elkezdeni az esetében. Ugyanis a shar pei egy elég erőteljes, konok személyeség tud lenni és minél hamarabb érdemes a közös együttműködésre rábírni.
Persze mindezt csakis szeretettel és következetességgel lehet, ugyanis nagyon duzzogós, megsértődős kutyafajta. Nála az erőszakkal semmit nem fogsz elérni!
Korán kezd el a kiskutyádat a fogmosáshoz, fürdetéshez, fésüléshez hozzá szoktatni. Ugyanis konoksága miatt felnőttkorában, ha ezek az oktatások elmaradnak, bizony okozhat igen sok fejfájást.
A rágásigénye közepesnek mondható. Így jó szolgálatot fognak tenni a különösen tartós jutalomfalatok a kínálatunkból.
Sprőd, kemény bundája miatt nagyon sokan kinti vagy kinti benti kutyának tartják. Azonban ez a bőre miatt nem ideális, erről majd a betegség résznél írni fogunk. A benti tartást preferálják a tenyésztők, azonban szőrallergiás, illetve tisztaságmániás gazdiknak abszolút nem ajánlott fajta, ugyanis a szőre mindenhol IS ott lesz.
A felnőtt shar pei kutya
A felnőtt sharpei kutyák nagyon önálló, makacs és kissé tartózkodó családi ebek. A fajtársaikkal szemben vagy közömbösen (jobb esetben), vagy dominánsan viselkednek, még példás nevelés mellett is.
Emiatt kifejezetten ajánlott lehet egyedüli kutyának. Azonban ez nem azt jelenti, hogy a gazda hiányát is jól viselné. Egygazdás (családos) típus és igényli a közelséget, de csak bizonyos mennyiségben.
Ha egy bújós, mindenlében kanál, pocakvakargatós, gyömöszölni való ebet, keresel, rossz ajtón kopogtatsz a shar pei-nél! Akkor inkább a hozzá hasonló méretű, de laza jellemű angol bulldog lehet a neked való.
Ő inkább a macska jellemű kutyák közé tartozik. Azaz bújik, amikor kedve van, játszik, amikor neki úgy tetszik. De ne is merészelj feltétlen engedelmességet megkövetelni, vagy hatalmas trükk repertoárt elvárni tőle.
A gyerekkekkel szintén olyan macskamódi a viszonya. A nagyobb, 10 évnél idősebb gyerkőcökkel ideig, óráig jól el van. Azonban nem viseli jól, ha fülét, farkát húzzák, orrát piszkálják, stb. Úgyhogy csak a kutyákhoz finoman közeledő gyerkőcök mellé ajánljuk tartását. Egyedül pedig semmi esetre sem ajánlott hagyni őket, felügyelet nélkül.
Macskákkal, egyéb kisállatokkal a viszonya a kölyökkori szocializáció szerint alakul. Ha ügyesek voltunk, akkor nulla probléma van az együttéléssel. Ha elhalasztottuk, akkor bizony zsákmánynak nézhetik a kisállatokat.
A rongálásra lakásban, udvaron is van azért némi hajlama, de nem tartozik a kifejezetten romboló típusok köré.
És hogy mennyire aktív a shar pei?
Nos, ezt nem egyszerű megválaszolni. Ugyanis míg általánosságban elmondható pl. a szintén közepes méretű border colliról, hogy hiperaktív minden egyes példánya, itt nem ez a helyzet. A shar pei kutyák egy része igazi kanapékirály, aki bőven megelégszik a panel életmód adta előnyökkel és hátrányokkal. A másik része pedig igazi futó társ, „kiránduló buddy” aki zokszó nélkül veszi a hegymenetet. Csak ne legyen túl meleg, ugyanis azt rosszul viseli. De erről írunk majd még.
Persze ehhez az is hozzá járul, hogy a kutyafajta nem igazán mondható (főleg a szaporítóknak köszönhetően) egységes kinézetűnek.
Ugyanis vannak az extrém ráncos típusok, akiknek korrekciós szemhéjvarrás szükséges ahhoz, hogy egyáltalán lássanak. És vannak az „egészséges” mennyiségű bőrrel rendelkező, atletikus példányok, akiknek a fején csak egy két hurka van.
És míg az előbbi inkább a kanapén szereti süttetni a hasát békés Buddha nyugalommal tévézve, utóbbi szívesen mozdul ki a gazdival rendszeresen.
De azt ne várjuk el tőle, hogy szívesen veszi a nagy zsongást, házibulikat, gyerekzsúrokat. Ettől ő sokkal introvertáltabb típus, és bizony hajlamos arra is, hogy fogacskáival kifejezze nem tetszését ez iránt.
Jó házőrző, minden neszre jelez, idegenekkel szemben tartózkodó, így biztonságban érezheted magad mellette.
És most a belső jellemrajz után jöjjön a külső!
A sharpei kinézete, színei
Először is mindenki nyugodjon le, ahogy mondani szokták: nincs olyan, hogy mini shar pei! Az ilyen kifejezésekkel csak a szaporítók próbálják a gyanútlan eladó sharpei kiskutya után érdeklődőket átverni.
A valódi tenyésztő arra törekszik, hogy a fajta jellemét és egészségét a pozitív irányba mozdítsa ki. Azaz a domináns, agresszív egyedeket, az extrém ráncolt példányokat kivegyék a tenyésztési vonalból. Helyette egy családbarátabb jellemet helyeznek előtérbe. Ami valljuk be nem éppen hátrány.
A shar pei mérete: Átlagosan 48 -51 cm közöttiek és ehhez társul egy 16 25 kg súly. Szóval ők a közép méretű kutya kategóriájának felső határát súrolják.
És amíg régen az atletikusabb, strapabíróbb típusú sharpeik voltak, az utóbbi század „őrülete” hozta létre ezt a Michelin babaszerű, lomha shar peit.
Egyenes, sprőd hatású bundája több színben is előfordulhat: krém, őzbarna, vörös, kék. A shar pei fekete és kék változata a legritkábbnak mondható.
Mi az még, ami minden sarpei kutya egyedről elmondható? Hogy bizony ők is a kékvérűek, khm, akarom mondani a kéknyelvűek táborába tartozik, a csau-csau fajtával egyetemben. A teljesen rózsaszín nyelv nem kívánatos a tenyésztőknél.
A teste a közepes testméret ellenére erős benyomást kelt és nem lehet se túl rövid, se túl hosszú. A fej a testéhez képest nagy, a pofa rövid. A füle rövid, szinte apró a többi kutyához képest. A farok pedig nagyon magasan tűzött, ami a fajta egyik jellegzetessége még. A szemeinek és az orrának sötétnek kell lennie, de egyes világos színeknél elnézik a világosabb nózit.
És mi a helyzet ezekkel a ráncokkal? Nos, mondhatnánk, hogy mindenki meg fogja találni a maga ízlésének való kutyát. Ugyanis találni teljesen „normálisnak” tűnő sharpeit, némi csinos hurkával és olyat is, akin a bőr extrán redőzött.
De ez az extra cukiság bizony extra feladatok elé is állítja a gazdit ápolás terén. Erre térünk ki a következő fejezetben.
Milyen ápolást igényel a sharpei kutya?
Maga a bundaápolás nem lesz egy harci feladat. Az ápolásukhoz elég egy Zooro kefe, gumis kesztyű. Azonban szúrós bundájuk miatt nem lesz a kedvenc műveleted a fésülés.
Azonban a fürdetést nem szabad túlzásba vinned a shar pei esetén. Rendkívül érzékeny a bőrük, és a ráncokban bepállhat, gombásodhat, ha nem szárítod ki teljesen.
Felejtsd el a régi módi szokást, hogy vizezés-samponozás-vizezés és majd megszárad magától a kutya! Ez garantált út a bőrgombához és viheted kezelésre a kis gyűrtpofájút.
Azonban ahhoz, hogy a macerát nyugodtan tűrje, tényleg szükséges kölyökkortól a hozzá szoktatás! Ellenkező esetben ne csodálkozz, hogy a kozmetikus nem fog titeket elvállalni. Ugyanis sajnos elég rossz híre van a fajtának kozmetikusi körökben, a kiszámíthatatlan viselkedése miatt olykor.
A karmokra, és a fülekre extra figyelmet kell fordítanod. A fülei kicsik, általában szűkek a hallójáratok, főleg ha valamilyen allergia is áll a háttérben, amelyre hajlamosak is. Ezért rendszeresen, heti időközönként érdemes egy fertőtlenítő hatásáról is ismert Otodine oldattal átöblíteni a fülek belsejét.
Ha az extrán ráncos típust birtoklod, akkor meg egy bőrredő tisztítóval való áttörlés, vagy egy fertőtlenítő kendővel való, a napi rutin része kell, legyen. Más ápolásra alap esetben nincs szüksége.
De mire kell még odafigyelned? Hát az egészségére!
A shar pei betegségek
Sajnos azt kell mondanunk, hogy általánosságban véve a Kínából származó sarpei nem tartozik a legegészségesebb fajták közé. Sajnos az, hogy egy időben nagyon felkapott fajta volt, a szaporítók által is kedvelt lett, ez pedig végképp betett a sharpei egészségének.
Mindenképpen szeretnénk javasolni, hogy tenyésztőtől, mérsékelt ráncokkal rendelkező sharpei kiskutya felé kacsingasson inkább, amikor vásárolni szeretne. Ugyanis a felelősségteljes módon a tenyésztők többféle, genetikailag örökíthető betegségre letesztelik a szülőpárokat és kiemelt figyelmet fordítanak a barátságos jellemre.
A várható élettartam kissé alacsonyabb, mint amit a hozzá hasonló méretű kutyáknál megszoktunk. A shar pei körülbelül 9-11 évig lesz hűséges pajtásunk ez az ősi eb.
Az alábbi betegségekre hajlamos a shar-pei:
Eleség és pollenallergia: Míg előbbin egy hipoallergén kutyatáp segít, utóbbin sokszor csak különféle allergia elleni étrendkiegészítőkkel és orvosi gyógyszerekkel lehet.
Sharpei-láz: Igen, jól olvasod kedves fajta után érdeklődő. Sajnos külön betegséget neveztek el róluk. Ez a kór az ízületeket támadja meg, lázrohamokkal, általános rosszulléttel jár és könnyen végzetes kimenetellel végződhet.
Csípő/ könyök diszplázia: Ez a nagyobb testű kutyafajták „átka”. Fájdalommal és gyulladással járó vázrendszeri rendellenesség, amelyre kötelező a tenyésztőknek szűrni. Ízületvédő adásával az állapot szinten tartható, de van, hogy csak a műtét hoz megoldást.
Hot-spot, bőrgomba, bőrgyulladás: Mint fentebb már említettük, a fajta hiperérzékeny a bőrére. Mindenféle bőrgondokra hajlamosak, így az esőben sétálás után, fürdés után mindig nagyon alaposan szárítsuk meg! Adjunk rendszeresen lazacolajat kúraszerűen, hogy ápoljuk a bőrét!
Pajzsmirigy alulműködés: Szintén főképp bőrtünetekkel jár és szőrhullással. Emellett a hízás és letargáltság is jellemző lehet. Gyógyszerrel karban tartható szerencsére.
Entropium: befelé forduló szemhéj okozta szemirritáció, amely látásromlást és gyulladást okoz. Műtendő problémát jelent.
Ezen kívül, mivel ők is a Brachicephal azaz rövid orrú fajták közé tartoznak, nem igazán bírják a túlzottan meleg időjárást. Így egy hűsítő matracnak nagyon tudnak örülni a forró napokon.
De mi az, amit tehetsz azon kívül, hogy jó helyről vásárolsz és rendszeresen ápolod? Hát, hogy megfelelő minőségű pocakbavalót vásárolsz a számára! Jöjjenek tippjeink!
Mi kerüljön a shar-pei pocakba?
Az állatorvosok azt szokták javasolni, hogy a sharpei kutyáknak ne adjunk túlzottan magas hús tartalmú és fehérje tartalmú eleséget, mert fokozhatja a bőrgondokat. Amennyiben olyan szerencsés vagy, hogy kutyusod nem allergiás a csirke/gabona tartalmú eledelekre, elegendő tehát csak a fentebbire oda figyelned.
Azonban mi igyekszünk most neked mind a közép mind a felső kategóriából már hipoallergén eledelt javasolni.
A legjobb shar pei kiskutya eledelek
Pénztárcakímélő: A SullerZ Basic Puppy&Junior Chicken jó ár-érték arányú eledele ízletes csirkével készült.
Középminőség: A Panzi Fitactive puppy&junior bárányos halas, csirkementes eledele jó választás, ha kerülnötök kell a szárnyashúst.
Szuper prémium: A Monge all breed puppy &junior kacsa húsos tápja csirke és gabonamentes, ízletes, alacsony fehérjetartalmú pocakbavalójával nem lősz mellé.
Felnőtt shar pei kutyák számára
Ár barát: A Gemon bárányos rizses eledele nem hiába lett a tenyésztők kedvence! Szuper áron, jó minőséget kínál!
Prémium: Ha azonban egy picit több husit szeretnél neki adni, jó szívvel ajánljuk a Happy Dog Neuseeland bárányos, zöldkagylóval dúsított eledelét.
Szuper választás: A Monge hipoallergén lazac tonhal tápja bőr és szőrtápláló anyagokkal teli, úgyhogy bátran ajánljuk.
Idősödő ebeknek
Középkategória: A Julius K9 hipoallergén bárányos 12 kg senior tápja csirkementes, és ízületvédővel gazdagított.
Ha a legjobbat akarod: A Sam’s Field bárányos light/senior eledele már gabonamentes is, tele ízletes összetevőkkel, mint lazacolaj, répa, alma.
Rendben, most már úgy gondolod, eleget tudsz a sharpeiről. Jellem pipa, ápolás pipa, etetés pipa. De jöjjön egy kis történelem óra!
Honnan is származik ez a ráncos kutya? Azaz jöjjön az eredete
A kínai shar pei Kína déli részeiről származik. Eredeti funkciója nem más volt, mint vadász, pásztor és őrző kutya egyszemélyben azaz egykutyában. (majd később harci kutya lett) A Han dinasztia idejéből (Kr.e 200) már találtak Sharpei szerű szobrokat. Azonban a Kínai köztársaság megalapítása nem volt a kutyák számára egy szerencsés időszak.
Ugyanis ekkor majdnem, hogy Kína teljes kutyapopulációját kiirtották és alig néhány Sharpei menekült meg. Egy kínai kutyarajongó, Matgo Law tett kemény erőfeszítéseket, hogy a fajtát fenntartsa. Neki köszönhetően került Amerikába 1973-74 ben néhány példány és így stabilizálódhatott az állomány és lett kedvelt családi kutya ez az intelligens eb. És nem sokkal ezután az FCI is elismerte és a nem sportoló fajták közé tette.
Miért van annyi shar pei és shar pei keverék a menhelyeken?
Gondolom rájöttél kedves olvasó, hogy bizony ez a kínai kutya, a világ kutyái közül bizony nem a legegyszerűbb jelleműek közé sorolandó.
Bár mérete közepes, harci kutyaként már nem használják, mégsem megfelelő minden családba. Ugyanis konok, makacs, dominanciára hajlamos, és sokféle betegséggel küzd. És erre nagyon sok gazdi csak akkor jön rá amikor „lehull a rózsaszín köd” a szemük elől.
Amikor a szupercuki ráncok kisimulnak és bizony már csak egy zsémbes felnőtt kutyát próbálunk nevelni, több-kevesebb sikerrel. A magasabb állatorvosi költségekre pedig szintén sokan nem számítanak, amikor egy ilyen baba kutyát hazavisznek.
Nagyon sok eb, a kölyökkori szocializáció, ivartalanítás miatti dominancia miatt kerül az utcára, jobb esetben a menhelyre. Minden kutyánál fontos a kölyökkori tanítás és helyes rangsor felállítása, azonban ennél a fajtánál kiemelten!
Neked való tehát ez a gyűrött kutya?
Nos, hoztunk egy kis összesítőt, hogy milyen az ideális gazdi tehát eme különleges kínai kutyának. Ha igazak rád az alábbiak, bátran vágj bele a sharpei tartásba!
- Nem egy cukimuki, egésznap babusgatásra vágyó ebre vágysz, hanem úgymond egy macska jelleműre
- nem jelent számodra gondot, hogy nem ő lesz a kutya suli sztárja
- nem bánod, hogy ha esetleg egy kanapékirály kutyád van, aki nem díjazza a hosszú nyári túra ötleteidet
- nem vágysz egy igazi „partyarc” kutyára, aki emberekkel és kutyákkal haverkodna folyton.
- nem egy „család bohóca” típusú ebet keresel benne
- elviseled, hogy a shar pei szőrzet mindenhol ott lesz és szúrni fog
- képes vagy kezelni egy makacsabb, de intelligens kutyát
- tisztában vagy azzal, hogy magasabb orvosi költségek lehetnek nála
Nos, mit gondolsz így összességében a fajtáról?
Ha szívesen olvashatnál ehhez hasonló cikkeket, nézz szét magazin /blog oldalunkon további tartalmakért!