Mennyibe kerül havonta egy kutya?

Mennyibe kerül havonta egy kutya?

Az, hogy mennyibe kerül egy kutya havi szinten, az nagyon sok tényezőtől függ.


 

Függ attól, hogy mekkora, egészséges vagy beteg-e, fiatal vagy idős például. Cikkünkben az alapvető dolgokat fogjuk kiemelni, hogy alaposan felkészülhess, mint gazdi!

Sajnos még mindig vannak olyanok, akik a lehető legminimálisabb összegből szeretnék kihozni a kutyatartást, és ételre sem szívesen költenek az állatoknak, ezért a háztartási maradékot eszik, ami nyilvánvalóan nem a legideálisabb számukra.

Ezeknek az embereknek nyilvánvalóan nem kerül sokba a kutyájuk, az állatorvosi költségek gyakorlatilag a nullával egyenlők, leszámítva talán az éves kötelező oltást. Felelős kutyatartóként azonban ez nyilván nem követendő példa, és igenis oda kell figyelnünk egyrészről az állat egészségére, másrészről pedig az igényeire, illetve a táplálására is.

 

mennyibe-kerul-egy kutya

 

De szerencsére ma már egyre több a felelős állattartó, aki igazi családtagként kezeli a kiskedvencét. És alaposan utána olvas, hogy melyek a kutyatartás költségei vagy mennyibe kerül egy macska tartása.

Ebben a bejegyzésben igyekszünk 2024-es NAPRAKÉSZ válaszokat adni arra, hogy a kutya tartás manapság mennyibe kerül és milyen költségek várnak a gondos gazdikra.

Természetesen azt ebbe nem tudjuk beleszámolni, hogy mennyibe kerül egy kutya vételára. Hiszen van, aki menhelyről fogad örökbe, van, aki pedig egy ritka kutyafajtát vásárol meg tenyésztőtől. És hatalmas a különbség a két ár között.

+1 Kutyakajás infó: Tudtad például, hogy egy törzskönyves pomerániai törpespitz kölyök kutya akár 1 millió forintba is kerülhet? De szintén „méregdrága” kutyafajta a tibeti masztiff is.

 

Most pedig jöjjenek részletesen, hogy milyen alapvető kiadásokra kell költened, amikor egy kutya pajtit tervezel magadhoz venni.

Minőségi táp – alapvető

Amit egészen biztosan minden hónapban meg kell vásárolnunk a kutyánknak, az a táp. Ez nem maradhat el, hiszen ennie kell. És ahhoz, hogy egészséges maradhasson, minőségi, legalább prémium minőségű kutyatápot ajánlott adni a számára. Ugyanis ebben meg van minden vitamin, ásványi anyag, fehérje és zsírok amire a kiskedvencednek szüksége van.

 

mennyibe-kerul-havonta-egy-kutya

 

Attól függően, hogy ez milyen táp, ez is már kitehet egy jelentősebb összeget havonta. Hogy pontosan mennyit, arra azért nem nagyon tudunk válaszolni, mert egy kistestű kutya nyilvánvalóan a töredékét eszi meg annak, mint egy nagytestű.

Egy pár kilós kutyusnak egy 4 kilós táp egy hónapra vagy akár tovább is elég lehet. Azonban, ha egy 60 kilós bullmasztiff tulajdonosa vagy, körülbelül 20 kg kutyatáppal kell számolnod egy hónapra.

Illetve az egyes tápok között is hatalmas eltérések lehetnek ár tekintetében. Hiszen az egyik 20% hústartalmú, a másik 50%. A legjobb tápok 60-70% húst tartalmaznak már. Ilyen pl. a Carnilove kutyatáp is.

Lehet, hogy a minőségi eledelek első pillantásra nagyon drágának tűnnek, azonban mindenképp megéri ilyet adnod kedvencednek. Hiszen gazdaságosabbak: kevesebbet kell belőle adnod, mint egy multis eledelből, és valószínűsíthető, hogy állatorvosi költségeid is alacsonyabbak lesznek. Ugyanis nagyon sok betegség megelőzhető a minőségi táplálással.

Egy közepes minőségű táp ott kezdődik, hogy 1000-1800 ft/ kg. A szuperprémium tápok 2200 ft/ kg felett kezdődnek.

Készítettünk egy ebookot, amelyben bemutatjuk az általunk legjobbnak ítélt kutyatápokat. A képre kattintva elolvashatod, hogy melyek a legjobb szárazeledelek kölyök-, felnőtt-, kis-, közepes- és nagytestű kutyák részére. Sőt még pénztárcabarát megoldásokat is találhatsz ebben az olvasmányban!

 

 

Ha pedig kedvenced valamilyen speciális étrendet kell kövessen, mert pl. vesebeteg, vagy allergiás, akkor bizony a kutyatáp ára sokkal magasabb lehet. Ezzel is kell számolnod.

Állatorvosi költségek

Minden gazdi abban reménykedik, hogy kedvence a kötelező oltáson kívül nem gyakran fog találkozni az állatorvossal. Azonban a gondos gazdik már tudják, hogy bizony-bizony ettől gyakrabban szükséges látogatni az orvosi rendelőt, főleg, ha kölyök kutyánk van.

Nézzük át az alapvető dolgokat, amelyekre szükség van, és hogy átlagosan mennyibe kerülnek.

Oltások

A kölyök kutyának 6 oltás kell 1 éves koráig. 4 kombinált és két veszettség. A felnőtt kutyának veszettség kötelező, de a kombinált is erősen ajánlott, főleg, ha sokat jár kutyás közösségbe kedvencünk majd.

Az oltások körülbelül 10-15.000 Ft-ba kerülnek egyenként.

Erről bővebben olvashatsz a Kutya oltások: minden, amit a vakcinákról tudnia kell a gazdiknak cikkünkben.

Chipezés

Ha a tenyésztő nem végeztette el, akkor neked kötelező a chipezést is állnod már 2013 óta . Ez egy egyszeri költség, amely körülbelül 13-15.000 Ft. Ha az adataid változnak, akkor köteles vagy az állatorvosnál jelenteni, aki módosítja majd a rendszerben, pl. a telefonszámod, lakcímed. És persze nem csak kötelező, hanem ajánlott is, hiszen így találhat haza a kedvenced, ha véletlenül elveszne!

Ivartalanítás

Ma már minden gazdi tudja, -legalábbis reméljük,- hogy milyen fontos az ivartalanitás. Hiszen ezzel nem csak egycsapásra a nem kívánt szaporulatot lehet megakadályozni, hanem egy sor, hormonok okozta betegséget és aggódást. Hiszen egy gennyes méhgyulladás akár kiskutyánk életébe is kerülhet.

 

kutya-ivartalanitas

 

Az ivartalanitás árát 3 tényező határozza meg. A kutyusod neme, súlya, illetve, hogy hagyományos vagy a kisebb sebet ejtő laporoszkópos ivartalanitást kéred. (Utóbbit nem sok helyen végzik még, és elég drága)

Egy szuka kutya ivartalanítása mindig több, hiszen sokkal tovább tart a műtét, több altató is kellhet, illetve a műtét jellege miatt több sebvarró fonal is szükséges.

Kan kutyák ivartalanításának ára átlagosan: 40-90 ezer forint súlytól függően

Szuka kutyák ivartalanításának ára átlagosan: 55-99 ezer forint súlytól függően.

Amire olykor szükség lehet: foghúzás

Kölyök kutyusunknak, ha nem estek ki a tejfogai, akkor bizony szükség a kihúzásukra. Ugyanis nem csupán esztétikai problémáról van szó az esetükben. A kutyáknál nagyon fontos szerepe van a rágásnak. És ha a fogazat nem megfelelő, akkor bizony rágásgondok is előjöhetnek a későbbiekben.

Ha ivartalanítani fogod kedvenced akkor általában egy füst alatt kihúzzák a plusz fogacskát. Ha nem lesz, akkor bizony egy rövid bódítás során húzzák ki, körülbelül 20-30 ezer forintos összeggel kell számolnod.

Ugyanez a helyzet, ha idős kutyusod fogát kell kihúzni, mert mozog, vagy be van gyulladva.

Alapvető felszerelések

Legyen kinti, vagy benti a kutyosod, vannak alapvető dolgok amelyekre szüksége van. Etető és itatótál, póráz, nyakörv/hám például.

Ezek között vannak basic változatok, és a csilivili darabok is persze. Itt is érdemes a minőségre menni, amelyek hosszú éveken keresztül kiszolgálnak, mint pl. a Julius K9 termékei.

Ezen felül szükségek még egy kutyafekhely is. Itt is mérettől és típustól függetlenül a pár ezer forinttól a 30-40 ezer forintig is terjedhetnek az árak.

 

kutya-tartas

 

A játékok is szükségesek, hogy kedvenced jól érezze magát. Egyes kutyusok nagy becsben tartják a játékaikat, míg mások negyed óra alatt tönkreteszik. Érdemesebb itt is a strapabíróbb darabok közül választani. Ilyeneket találsz a Chuckit és a Kong kínálatában.

Élősködő elleni készítmények

Köszönhetően a klíma változásnak, már egész évben szükséges a bolhák és kullancsok ellen védened kiskedvenced. A védekezés ráadásul sokkal olcsóbb, mintha egy babézia elleni gyógykezelésre kellene vinned. Ráadásul akár kiskedvenced életébe is kerülhet, ha nem védekezel a vérszívók ellen.

A legolcsóbb megoldást a hosszan tartó nyakörvek jelentik, mint pl. a Foresto is. (kb 1300 ft-ra jön ki havonta)

A köztes árúak a havi spot on cseppek. Ezek közül érdemes már olyat választani, amely szúnyogriasztó hatású is, így a szívféreg ellen is védve lesz kutyád. Ilyen pl. a Vectra 3D. (3-4000 ft /hó)

A drágább megoldások a havi rágótabletták, (Frontpro, Adtab) jelentik, ezek körülbelül 3-5000 Ft-ba kerülnek havonta. De mivel ízletes jutalomfalatok, könnyű beadni és nagyon hatékonyak.

 

eloskodok-elleni-vedelem-ara

 

Táplálékkiegészítők

A táp mellé jöhetnek még bizonyos táplálékkiegészítők, vitaminok, ásványi anyagok, amik szintén a kutya egészségének fenntartására szolgálhatnak, illetve bizonyos betegségekből, műtétekből való gyógyulást gyorsíthatják meg. Ezek szintén pénzbe kerülnek, változó, hogy mennyibe.

Amit mi mindenképpen ajánlunk, hogy adj rendszeresen kutyusodnak, az az ízületvédő.

Ugyanis, ha kölyök korától kezdve rendszeresen támogatod az ízületét, sokat hozzáteszel az aktív, egészséges idős korához.

Azonban, hogy kutyusodnak melyik a megfelelő az szintén probléma- és méretfüggő. Egy egészséges fiatal kutyusnak pl. tökéletesen elegendő lehet a Farkaskonyha zöld kagyló kivonat hónapokra. Azonban egy nagytestű, diszpláziás kedvencnek komolyabb készítményre van szüksége a fájdalomcsillapításra. Illetve súlyából eredendően sokkal több tablettára van szüksége.

Általánosságban elmondható, hogy a kiskutya első egy éve az, amely megterhelőbb a gazdik számára. Éppen ezért, amikor egy kiskutya megvásárlásán gondolkodunk, nem csak a vételárat szükséges előre összespórolni. Hanem az azt követő kiadásokra is gondolni szükséges!

Mondunk egy példát, alap árakkal számolva:

  • Vételár 200.000 Ft egy kb 10 kilós kutyusnak.
  • 6 oltás + chip, féreghajtás 100.000 Ft
  • Ivartalanítás 40-60.000 Ft
  • Alapvető felszerelések (póráz, ágy, játékok stb) 40.000 Ft
  • Ízületvédő és élősködő elleni védelem (nyakörvvel) 30.000 Ft
= Összesen az első egy év: 400-450.000 ft (nagyjából).

És ebbe nincs beleszámolva semmilyen eleség, jutalomfalatok, betegség, vagy egyéb szükséges kellék!

 

kutyaiskola

 

Milyen egyéb kiadások lehetnek még?

-       Kutyaovi, kutyaiskola 4-5000 Ft / alkalom

-       szobakennel/kocsiba kennel 15-50.000 Ft mérettől függően

-       kutyapanzió

-       kutyakozmetika (mérettől, fajtától függően 8-20.000 Ft / alkalom)

-       jutalomfalatok folyamatosan, hiszen imádjuk őket (havi 2-5000 Ft)

-       kutyaruha (4-20.000 Ft mérettől, márkától függően)

-       idősebb korban (7 év felett) ajánlott évente alap vérvétel (10-20.000 Ft)

 

kutyatartas-koltsegei

 

Ezek miatt összességében nehéz meghatározni pontosan, hogy mennyibe kerül egy kutya havonta.

Sajnos nagyon sokszor lehet azzal találkozni, hogy egy-egy kutya azért nem kap megfelelő állatorvosi ellátást, mert a gazdinak nincs erre pénze. Ezért nagyon fontos, hogy annak tudatában vállaljunk kutyát, hogy az olykor bizony húzós költségekkel is járhat. Érdemes minden hónapban egy keveset félretenni egy „malacperselybe” a kutyusunk számára. Hiszen bármikor történhet egy váratlan esemény!

Kapcsolódó termékek

ACANA Grass-Fed Lamb 11,4 kg kutyatáp

Teljes értékű, magas fehérje tartalmú bárányhúsos száraztáp minden méretű és fajtájú kutyának.
Raktáron
9.790 Ft 9.496 Ft -tól
3%
(9)

Happy Dog Supreme Africa 12,5 kg kutyatáp

Happy Dog Supreme Africa 12,5 Kg Kutyatáp strucchússal. Monoproteines, így eliminációs diétához tökéletes.
Raktáron
3.326 Ft -tól
(64)

Platinum Lamb & Rice 5 kg kutyatáp

Platinum Lamb & Rice 5 kg kutyatáp felnőtt kutyák számára báránnyal és rizzsel.
Raktáron
15.990 Ft
(57)

N&D Low Grain Dog Bárány&áfonya adult maxi 12kg kutyatáp

N&D Low Grain Dog Bárány&áfonya adult medium/maxi 12kg teljes értékű kutyatáp báránnyal és áfonyával felnőtt, közepes és nagytestű kutyáknak.

Raktáron
25.490 Ft -tól
(35)

Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg kutyatáp

Brit Care Puppy Lamb&Rice kutyatáp hipoallergén összetevőkkel. Bárányhússal és rizzsel, bármely fajtájú kölyök- és fiatal kutya részére. 4 hetes kortól 12 hónapos korig adható. A vemhes és szoptatós kutyák etetésére is alkalmas.

Raktáron
2.543 Ft -tól
(89)

ImmunoVet Pets ízesített immunerősítő tabletta 60 db

Immunovet Pets ízesített immunerősítő tabletta kutyák és macskák részére 60 db

 

Raktáron
4.110 Ft -tól
(41)

Aniflexi HA tabletta, csúcs ízületvédő kutyáknak 80 db

Étrendkiegészítő kutyáknak, amely támogatja az anyagcserét, a szervezet regenerációját és az ízületek megfelelő működését. 
Raktáron
9.650 Ft -tól
(279)