
Földszintes szimatszatyor: a tacskó
Lehet a normál méret, vagy a nagymama agyonetetett panel tacskó kiutya egyede , az egyedisége tutira elvarázsol.
Gyakran nem egyszerű feladat elé állítja a gazdit a májbeteg kutya etetése. Cikkünkben segítünk átlátni az infókat!
A máj az egyik legfontosabb létfontosságú szervünk, és így a kutyáké is természetesen. A máj a szervezet anyagcsere központja. Feladata lényegében, hogy a gyorsan változó környezeti feltételeknek észrevegye, és kompenzáljon. Ezért is van az, hogy a máj a legjobban regenerálódó szerv. Folyamatosan működésben van, hatalmas munkákat végez szinte láthatatlanul.
A test kissé jobb oldalán, a gyomor tájékán található lebenyes szerv. Közvetlen összeköttetésben az jobb oldali lebeny alsó részén található az epehólyag.
A máj nagyon sok féle funkciót lát el a szervezetben.
- méregtelenít, illetve méreganyagokat tárol
- enzimeket állít elő
- fehérjelebontásban is részt vesz
- a vércukorszint szabályozásban is szerepe van
- koleszterint termel a zsír emésztéséhez
- hormonok kiválasztása
- véralvadásban is szerepet vállal
- vitaminokat raktároz
Különböző stádiumokat különböztetünk meg a hepatopathia azaz a májbetegségek esetében, a máj állapotának megfelelően.
1. Gyulladás (hepatitis)
Ilyen eseten a kutyák nagy része még nem is mutat tüneteket, azonban egy rutin vérvétel során már kiderülhet. Gyógyszerekkel jól kezelhető.
2. Fibrózis
A következő fázisa a májbetegségnek. Ilyenkor már elkezd a máj szövete hegesedni, ezzel több problémát is létrehozva a kutyának. Rossz lesz a máj vérkeringése, így a vére a kutyának nem képes megtisztulni. A szervezetben felhalmozódnak a toxinok ezáltal. Még ez is visszafordítható állapot időben észlelve.
3. Májzsugor (cirrózis)
Ebben az esetben már a máj több mint 70%-a károsodott. Erős tünetekkel jár már. Ilyenkor már a teljes gyógyulás nem érhető el, arra igyekszünk, hogy a szinten tartsuk az állapotát.
4. Májelégtelenség
Ez már egy életet veszélyeztető állapotnak számít. A kutyán a májbetegség tünetei szembeötlőek, nagyon rosszul érzi már magát ilyenkor. A kutya a felhalmozódott toxinok miatt akár kómába eshet és sajnos el is pusztulhat a legjobb kezelés ellenére is. Ha már ennyire szenved, a legjobb és a természetes, hogy fájdalommentesen el kell engedni a kedvencünket.
A májbetegség kialakulásának okait igyekszünk most átvenni a következő alfejezetben.
Szerencsére a kutyák viszonylag kevés dologgal találkoznak, amelyek a májukra nézve toxikusak lehetnek. (gondolunk itt ólomra, arzénra, gyomirtóra, gyilkos galóca evése, fagyálló, szőlő stb)
Azonban amit mi gyógyszerként adunk nekik, a májukra nézve megterhelőek hosszú távon. Hogy mi is tartozik ide? Bolha-kullancs elleni szerek, féreghajtók, antibiotikumok, és egyéb gyógyszerek.
Ezért is fontos a megfelelő kutya diéta vagy kutya étrend. Hiszen nem jó ha pluszban még egy rossz minőségű, szójával, ízfokozókkal stb teli eledelt adunk neki.
Ez egy emberre is átterjedő, patogén megbetegedés, amelyet egy baktérium okoz.
„A vérzéses forma esetén magas láz, elesettség, étvágytalanság tapasztalható, és a szájban, a szemgolyó fehér részében számos apró vérzés látható. Emellett véres hasmenés és hányás is jelentkezik. A betegségnek e típusa gyakran végzetes kimenetelű.
A sárgasággal járó forma gyakran a vérzéses formára jellemző tünetekkel kezdődik, majd a szem és a száj nyálkahártyája sárgás színűvé válik. Súlyos esetben a bőr is elszíneződhet.” –Írja a palavet.hu
Védekezni ellene az évenként beadott kombinált oltással lehet szerencsére.
Ezt az úgynevezett canine adenovirus (cav-1) okozza a kutyáknál. Leggyakoribb esetben fiatal, egy éves kor alatti kutyáknál fordul elő ez a betegség. Ez a vírus a máj és a vese sejtjeit támadja meg. Eléri, hogy zavar lépjen fel a máj szénhidrát átalakításában, fehérje képzésében.
Ha a kutya túléli a kezdeti szakaszt, egy krónikus májgyulladás marad hátra általában. A súlyos állapot gyakran szemkárosodást is okoz a kutyáknál. Így jön létre a „hepatitiszes kék szem” a kutyáknak.
Az egyik leggyakoribb rák típus a kutyáknál sajnos. Ilyenkor a növekvő daganat károsítja a máj szöveteit, így funkcióit nem képes teljesen ellátni. Ez pedig előbb utóbb további betegségekhez vezet. Ilyen esetben a májkímélő diéta természetesen további kiegészítést igényel.
De ezeken a dolgokon felül meg kell említenünk a veleszületett betegségeket, a vérszegénységet, szívférgességet is.
A máj betegségét okozhatja fizikai sérülés is, például ha leesik a lépcsőn, vagy véletlenül gázolás áldozatává válik.
Sok tanulmány szól arról is, hogy a stressz is kiváltó oka a máj betegségének a kiskedvenceink esetén is.
Tanulmányok szerint a túlságosan magas fehérjetartalmú, túlzott zsírtartalmú ételek is okozhatnak hosszú távon májbetegséget. Hiszen ezek a májra és vesére is káros hatással lehet bizonyos esetben.
Mint fentebb már írtuk, a kezdeti szakaszban nem minden esetben észlelhetőek a tünetek a kutyánkon. Illetve ha van is egy néhány az alábbi listából, a gazdi nem feltétlenül fog rögtön az állatorvoshoz rohanni. Sokan kezdik el mindenféle általános étrendkiegészítővel tömni a kutyát, miközben már rég orvosi segítségre lenne szüksége az állatnak.
Valamint nagyon fontos, hogy az idősödő kedvencek részesüljenek évente kivizsgálásban. Egy időben elvégzett alapos vérvizsgálat, hasi ultrahang nagyon sokat segíthet abban, hogy időben el legyen kapva egy betegség. És ezáltal még könnyen lehet a beteg kutyából egészséges állatot „varázsolni”. Azonban ha túl sokáig várunk az emésztési gondok kivizsgálásával, később már alacsony lehet a kutyáknak a túlélési esélyei.
A következő tünetek utalhatnak arra, hogy a kutyád májbeteg:
- sovány, megfelelő étrend mellett
- étvágytalan (nagyon gyakori hogy a májbeteg kutya nem eszik)
- hasmenés
- székrekedés (akár a hasmenéssel felváltva is jelentkezhet)
- láz
- hasi körfogat növekedése
- hasi fájdalom jeleit mutatja, púpos
- fénytelen bunda
- erős szájszag egészséges fogak, íny mellett
- fokozott szomjúság és ezzel együtt fokozott vizeletürítés
- hányás
- letargikus
- bőre, nyálkahártyája besárgul felszaporodó epefesték (bilirubin) okozza
A májelégtelenség nagyon sokféle problémát okoz. Ha az előző fejezetet elolvastad, gondolom nem is lepődsz meg túlságosan. Hiszen a máj az egyik mozgatórugója az egész szervezet működésének. Legyen szó emberi vagy állati szervezetről.
Ha a máj beteg, akkor a szénhidrát, zsír és fehérje anyagcserében is nehézség lép fel.
Ha a méregtelenítési feladatait nem látja el, akkor felhalmozódnak a toxinok a szervezetben. Ez komolyan károsítja a szívet, agyat és úgy kompletten a kutya szervezetét.
Amikor az agy károsodik a toxinok miatt, azt hepaticus encephalopathia-nak nevezik. (kómába eshet a kutya, és ez lehet a halál oka is) Ilyenkor a gyomorkímélő kutyatáp már nem elégséges, komoly küzdelem vár ránk az orvosi rendelőben. Speciális gyógyszerekkel, májat nem bántó módon segítik. Valamint a kutyáknak ebben az esetben már csak az infúziós táplálása lehetséges.
Az immunrendszer is gyengül, ugyanis a vitamin ellátottság is sérül a máj gyengülése / leállása által.
A májbetegséget a kutyáknál az emberi kivizsgáláshoz hasonlóan kell elképzelni.
Elsősorban ez egy vizeletvizsgálatot és vérvételt jelent majd. Ilyenkor az alap vérképen kívül néznek majd ionokat, máj, vese, hasnyálmirigy paramétereket is. Ezen kívül a gyulladás paramétereket is fogja kérni az állatorvos a labortól. Hiszen gyakran a májbetegségek további szervi gondokat hozhatnak magukkal.
Emellett szükséges mindenképpen valamilyen kiegészítő kép diagnosztika is. Ultrahang elsősorban, hiszen ez már azért a legtöbb nagyobb rendelőben elérhető készülék. Szükség esetén pedig CT vizsgálat is szóba kerülhet.
Mint láthatod gazdi, a kutya májbetegsége egy nagyon komoly gond. Sokszor az egész szervezetre kihat, így nem egy dolgot kell egyszerre kezelni. Azonban fontos, hogy amennyiben lehetséges, a májat tehermentesíteni szükséges a megfelelő kutya diéta receptek által.
Ebben a rövid fejezetben átvesszük a legfontosabb tudnivalókat.
Választhatunk természetesen állatorvosi gyógytápok közül is. Ezek komplettek, teljes értékű eledelek, amelyeket hosszú távon is adhatsz a kutyádnak. Tehát krónikus májbeteg állat részére is megfelelőek. Ha pedig kutyád akut májbeteg volt, és helyrejött, akkor pedig fokozatosan átválthattok róla majd egy másik tápra.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy vissza kell szoktatni a zsíros házikosztra. Hanem azt, hogy kímélőbb, fehérjében és zsírban szegényebb normál kutyatápra. Így is csökkenthető a májgyulladás diéta segítségével.
Azonban ha eddig házikosztos volt a jószág, akkor nehézkes lesz a száraz ropogtatnivalóra rászokatni. Előfordulhat, hogy rá se hajlandó nézni. És ez gond. Merthogy egy májbeteg étvágytalan kutya etetése rendkívül kulcskérdés a gyógyulási szakaszban.
Úgyhogy ebben az esetben főzhetsz te is neki. Azonban ez nem azt jelenti, hogy a konyhádban fellelhető házi maradékokat (köret, hús stb) összerottyintod neki.
Számára mostantól külön szükséges főznöd az alábbiak alapján:
-főtt sovány csirke, főtt nyúlhús, túró, tojás lehet a fehérjeforrás (50%)
-emellé bulgur, árpa, rizs kerüljön, esetleg zabpehely (30-40 %)
-és némi reszelt répa, főtt brokkoli, édesburgonya, tökpüré (kb 10%)
-ezt megspékelheted zöldfűszerekkel és icipici sóval.
A kukoricadara alapanyagot inkább hanyagold. Sok kutya érzékeny az ezzel készült ételekre. Ha eddig nem így tetted, mostantól napi 3-4x szükséges etetned, kis adagokban a kedvenced, hogy ne terheld túl a máját és emésztőrendszerét!
A könnyen emészthető, de kiváló minőségű, tápanyagokban gazdag ételek a kulcsszó az ilyen betegségben szenvedő kutyák esetében!
Ha pedig a kontrollok alapján a kutyád mája „helyrejött” akkor sem szabad egyik pillanatról a másikra visszatérni a normál, magasabb mennyiségű fehérjét tartalmazó eleségére.
Sok esetben élethosszáig egy diétás, de nem orvosi tápra szükséges átváltani, mint például a Happy Dog Sano-Croq N.
Ha pedig még ennél is többet enged az állatorvos a beltartalmi értékeket illetően, megfelelő lehet a Happy Dog Senior eledele. Ebben a belső szervek védelme érdekében csökkentették a fehérje, a nátrium és a foszfor értékét. Természetesen ez is könnyen emészthető étel a kutyáknak.
A diétán kívül is sokat tehetsz még a kis kedvenced életéért. Vannak ugyanis olyan termékek, amelyeket kifejezetten a máj egészségéért készítettek. Ezeket megelőzésképpen is adhatod, fiatal korban is.
Betegséget nem mutató, középkorú kedvencek számára meg már majdnem hogy kötelező lehet évi 1-2 májvédő kúra.
Ez az olaj elősegíti az epe áramlását, gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatású. Védi a máj sejtjeit a károsodástól.
MyBulldog Herbs Detoxify
Bio spirulina, bojtorjángyökér, máriatövis tartalmával a máj méregtelenítésében segítheti májbeteg kutya pajtásod.
Új generációs májvédő készítmény, amiben a szilimarin, a SAMe, a B6 és B12 -vitamin, valamint az E-vitamin együtt, egymást kiegészítve. Ízesítése a jutalomfalatokhoz hasonló. Adagolása egyszerű ezáltal.
A májbetegségben szenvedő kutya diétája, kezelése nem egyszerű feladat. És semmiképpen nem várható el, hogy napokon belül helyre álljon az állapota.
Azonban időben felismeréssel, helyes kezeléssel és kiváló minőségű étrendkiegészítőkkel akár teljes javulás is elérhető.