
A kubai vidám szeretetgombóc – Bichon Havanese
A dél-amerikai arisztokrácia elkényeztetett ölebe ma már világszerte népszerű és cukisága elrabolja a szobakutyákért rajongók szívét.
Ismerd meg cikkünkből a toklász okozta veszélyt! Részletes bemutatás, trükkök, tippek következnek!
Amennyiben kezdő vagy leendő kutyatartó vagy, talán még nem is vagy tisztában azzal, hogy ez az ártatlannak tűnő kis „vacak” mekkora gondot is tud okozni.
És a toklász nem válogat: rövid szőrű, hosszú bundás, kis és nagytestű ebek is veszélyben vannak. De mi is pontosan ez a veszély? Olvass tovább és mindent megtudsz!
Több ezer fűféle létezik a világon, ezeknek a termését pedig úgy hívjuk, hogy kalász. Azonban van egy-két fajta, amely roppant veszélyes típust fejlesztett ki magának.
A legtöbbször az egérárpa (Hordeum Murinum) kiszáradt termésének egy darabkáját hívja a szakirodalom toklásznak.
Maga a növény bokros tövű, közepes termetű fűféle, amelynek kalásza felül széles, alul keskenyedő, kb. 5-10 cm hosszú. A szúrós, hegyes termés típus a szaporodást szolgálja. Célja, hogy könnyen az arra haladó állatok bundájába gabalyodjon, hegyes vége pedig a földbe szúródhasson.
Ez a növény lényegében egy egyéves gyomnövény, amely mondhatni bárhol megtalálható szinte.
Hogyan lehet ki írtani az egérárpa növényt a környezetünkből? Amíg nem burjánzott el, érdemes manuálisan, kézzel kihúzgálni még a nyár előtt. Így meg előzve a problémát.
Ha a kertünkben már több helyen fellelhető, akkor nem marad más, mint a rendszeres fűnyírás a kiírtásra. Akár hagyományos akár fűkaszás megoldással. Amire oda kell figyelni az az, hogy szedjük össze gereblyével a levágott nyesedéket.
Maga az egérárpa termés alakja olyan, hogy a kutya magának nem, vagy csak ritkán tudja eltávolítani. Ugyanis a toklász tüskéje csak befelé tud haladni az állat bőrében amikor beleakad séta közben.
Amint elérte a bőrt, vagy bármilyen testrészt, folyamatosan halad előre a szervezetben és iszonyatos fájdalmat okoz. Emellett pedig gyakran gennyes sebet hoz létre. (ezért fontos minél hamarabb eltávolítani, sőt, inkább megelőzni a bajt)
És sajnos imádott kutyánk vagy akár cicánk nem tud szólni nekünk, hogy mit és hol érez. Emiatt gyakoriak azok az esetek, amikor csak több hónap vagy év után találják meg akár egy műtét során a toklászt az állatban.
Attól függően, hogy mennyire fúródott be a kutyus bundájába, bőrébe, három opció lehetséges. Ha még csak rajta van, vagy a bundájába, akkor kézzel vagy kefével távolítsuk el.
Ha már a hegye 1-2 mm-re befúródott, de a toklász nagy része még kint van, akkor húzzuk ki kézzel vagy egy csipesszel. Ezután ne felejtkezzünk el a toklász seb fertőtlenítéséről természetesen! Erre használhatsz 1:2 arányban felhigított betadint, vagy a Whizzopet Pro-skin kenőcsét. A toklász kezelése házilag eddig a pontig lehetséges.
Ha már a toklász mélyebben befúródott, állatorvos segítségére van szükségünk. Sajnos ez az állapot már nagyon fájdalmas lehet a kedvenced számára, a befúródási helytől függően. No és persze az egyéni fájdalom tűrő képességtől is függ.
Mert viccesen mondva egy amerikai pitbull terrier csak akkor fog fájdalmat mutatni, ha átrobogott a vonat rajta. Ezzel szemben egy maltipoo lehet olyan kis kényes, hogy csakis szájkosárban, ketten rajta feküdve, vagy altatásban lehet majd eltávolítani a toklászt.
De hol is lehetnek a toklász befúródási helyei? Nézzük meg a következő részben, a tünetek típusaival együtt!
A kutyusok imádni sétálni, futkározni, szaglászni. És hát nem viselnek cipellőt és védőruhát magukon a séták alatt. Éppen ezért a TOP3 leggyakoribb terület, ahol toklász a kutyában előfordul az a mancsok, fül, orr területe. De sajnos nem csak és kizárólag itt fordul elő. A következő fejezetekben részletesen átvesszük a területeket, ahol toklásszal találkozhatsz, a tüneteket és kezelési megoldásokat.
A kutya lábujjai között piros, valamint látsz egy fényes, nyomásra érzékeny dudort? Ez bizony leggyakrabban toklász lesz! Így érdemes mihamarabb ilyen tünetek esetén orvoshoz vinni a pórul járt ebet.
A kutyusok ilyenkor folyamatos sántítanak, nyalogatják sokat a mancsukat a (lábujjak között), rágcsálják és nem szívesen sétálnak. És a toklász kutya lábujj gyulladás okozója lehet sajnos. Az idő múlásával, ha nem vettük észre időben, a toklasz fel tud oldódni a gennyes sebben és ilyenkor az eltávolítása sem mindig sikerül egészben.Forrás
A szaglászó kutyusok mindig a földhöz közel tartják a fejüket, és ezzel együtt a fülük is a veszélyzónába kerül, már ami a toklászt illeti.
Ha a fülbe került a toklász, akkor a következő tüneteket láthatod bundás pajtidon: féloldalasan tartja a fejét, fájlalja a fülét, rázza, vakarja. Súlyos, nem időben észrevett esetben már gennyes fülfolyást is megjelenhet.
Sajnos a toklász akár a kutyusod dobhártyájába is fúródhat, ezzel pedig a hallását veszélyezteti a gyulladás. A kutyák hallójárata hosszú, így az állatorvos is csak speciális szerszámmal fog tudni a fül mélyéről a toklászt előhúzni.
Ezt a műveletet be kell valljuk, hogy nagyon kevés kutya tudja éber állapotban tolerálni. Ha arra gyanakszol, hogy kedvenced fülében toklász van, éhgyomorra vidd a vizsgálatra. Ugyanis így azonnal egy rövid altatás alá tudják majd biztonságosan helyezni, ami alatt a toklászt könnyebben és alaposan el tudják távolítani.
Ilyenkor sokszor szükséges lehet a fül belső területet antibiotikumos fülcseppel is utókezelni majd.
Egy patakparti vagy mezei séta után nem akar a kutya tüsszögés elmúlni? Dörzsöli mindenhez a nóziját? Csak az egyik orrlyukából folyik váladék? Sajnos akkor lehetséges, hogy a toklász, mint idegentest kutya orrában található.
Ebben az esetben is az a helyzet, hogy amennyiben mélyebbre került az a fránya növénydarabka, már csak altatásban tudják eltávolítani. Nagyobb testű (és nózijú) kutyáknál, (ha birkatürelműek) és nincs még mélyen, akkor sok esetben azért megpróbálja az állatorvos ébren kiszedni.
Bár az, hogy ezeken a részeken fúródik be a toklasz, főleg az olyan kisebb testű kutyákra jellemző, mint a tacskó, muszáj ezt is felsorolni. A toklász helye kisebb, pirosas dudorként jelenik meg itt, amely a kutyák zavarja és ezért nyalakodik ott, rágcsálja. A doki bácsi/néni helyi vagy általános érzéstelenítés mellett tudja majd eltávolítani a bőr alá került toklászt.
A gazdik számára talán az egyik legfélelmetesebb, ha a kutya szemébe kerül ez a veszélyes növényi rész. Amit mi teljesen meg is tudunk érteni.
Az olyan kutyusok, amelyek nagyobb a szeme, vagy enyhén kidülledő (pl. palotapincsi, mopsz), gyakrabban előfordulhat ez a gond, hogy a szembe kerül. A toklász bemehet magába a szemgolyóba, vagy a szemhéj alá akár.
Ha azt látod, hogy kutyuskád egyik szeme hirtelen (a kötőhártya) nagyon kipirult, hunyorog (nem, a kutyák nem tudnak kacsintani!) vagy dörzsöli a szemét tárgyakhoz, az lehet a toklász jele is. Ilyenkor nagyon fontos, hogy az állat mihamarabb kezelést kapjon!
Az állatorvosi kezelés ilyenkor egyrészt a toklász eltávolítás után a szükséges egyéb kiegészítők adása. (a szembe szemcsepp, szemgél a duzzanat lehúzására, a szemen lévő seb gyógyítására).
Azt gondoltad, egyéb testrészek közé, alá nem férkőzhet ez a veszély? Sokszor olyan nem látható helyekre is téved, amelyekre nem is gondolnál! És ez különféle problémákat okozhat.
Ez a tűhegyes kis termésdarabka hihetetlen vándorlásra képes a kutya testén belül. És olyan, nem specifikus tüneteket okoz, amelyek miatt maga a diagnosztizálás is nagyon nehéz. Van, hogy látszólag ok nélküli fogyást okoz, fáradtságot vagy hányást.
Sok esetben egy műtét során „véletlen” találnak egy-egy toklász a kutyusokban. Hivatalos feljegyzések vannak arról, hogy találtak már tüdőben, agyszövetben, lépben is toklászt.
Hihetetlen nemde?
De sok esetben nem is kell ennyire extrém dologra gondolni. A kutyusoknak van még egy gyenge pontjuk a toklászok terén: a nemi szervek környéke!
Ha a toklász a hosszabb szőrű (de mondjuk éppen rövid bundásoknál is lehetséges) kutyusod pérájába/ tasakjába kerül, minden bizonnyal borzasztóan kellemetlen. Ha azt látod, hogy négylábú pajtásod hirtelen túl sokat nyalakodik ezen tájain, mindenképp érdemes alaposan átvizsgálni. Ilyenkor persze izgágább kutyák esetén jól jön majd egy extra kéz segítségképpen.
A következő és egyben utolsó fejezetben röviden áttekintjük azon tippeket, amelyekkel elkerülheted, kedvenced életébe fájdalmat okozzon.
Azt kell mondjuk a számodra, hogy 100%-os védelem nincs, ezen veszély ellen. Maximum az, ha egész életében lakásban tartanád. Azonban tudjuk, hogy a kutyusoknak séta, élmények, szagok szükségesek.
Sajnálatos módon ez a gyomnövény mindenhol megél, ezért érdemes néhány tippet megfogadnod, amellyel csökkenthető az esélye annak, hogy gondot okozzon.
Kép forrása és a fülvédő gyártója Ungvári Nikoletta - spániel kutyatenyésztő
Fentebbi tippjeinkkel nem kell lemondanod a természetben közösen töltött időről és megúszhatjátok a nyári időszakot toklászok nélkül!
Szeretnénk kiemelni, hogy ha kutyusod viselkedése bármiben eltér a szokásostól, keresd fel az állatorvosi rendelőt!
Hiszen ahogy a mondás is tartja, jobb félni, mint megijedni!