Mit tegyél, ha a patkányméreg kutya szervezetébe jutott?

Mit tegyél, ha a patkányméreg kutya szervezetébe jutott?
Az idő nagyon fontos tényező, ha patkányméreg kutya pajtásunk pocakjába került. Itt vannak a tudnivalók!

Azt hihetnéd, kedves gazdi, hogy csak vidéken, haszonállat tartóknál okozhat nagy galibát a kutya mérgezése patkányméreggel. De sajnos nagyvárosokban is egyre gyakoribb problémát jelent az egér és patkány kolóniák jelenléte.

Azonban nem mindig a patkányméreg okozza a „mérges kutya” tüneket. Imádott hűséges négylábúink sajnos nagyon sokféle anyagra reagálnak rosszul.

A mérgezés megjelenhet enyhe tünetekkel, mint hányás/hasmenés, de sok esetben sajnos akár a kisállat elhullását is okozhatja.

Nézzük át röviden, milyen dolgokat jobb távol tartani vakkantó pajtásainktól a következő fejezetben.

Kutya mérgek

1. Foszforsav mérgezés
„A mezőgazdaságban elterjedten használt szerves foszforvegyületek viszonylag gyakran okoznak mérgezést. Hányás, hasmenés, nyálfolyás, izgatottság, izomremegés, görcsök és légszomj figyelhető meg.” – olvasható a kutyabetegsegek.hu oldalon. Rovarirtó szerekben és növényvédőszerekben található meg.

2. Csigaméreg
Ha igazi kertrajongó vagy, akkor bizonyosan okozott gondot neked a veteményesben a csupasz csiga raj. Azonban a csigaméreg nagyon veszélyes a kutyáinkra. Ha csemegézne belőle akkor nyálzás, nehézlégzés, hasi fájdalom, görcsök jelentkeznek. Emellett magas láza lesz. Sajnos már 1-2 gramm elfogyasztása súlyos károkat okozhat.

 

kutya-mergek

 

3. Fagyálló / etilénglikol mérgezés
Sajnos édes íze és illata miatt kifejezetten kedvelik a háziállatok. Az utóbbi időben már próbálnak a gyártók keserű adalékanyagot hozzá tenni, de még így is gyakori mérgezés a téli időszakban. És mivel nagyon erős hatású, már 2-10 ml is halálos lehet. Ilyenkor a kutya tántorog, gyenge, és veseelégtelenségben hullik el órákon belül.

4. Gyógyszerek
Sok esetben a gazdik „jószándékból” mérgezik meg kedvenceiket. Mondunk erre példát. Ha hétvége van, állatorvos nincs, és fáj a kutyának valamije. Te is lehet, hogy automatikusan a házi patikádhoz nyúlnál. Azonban a legtöbb emberi fájdalom csillapító vese károsító a kutyáknak. Erről már írtunk bővebben a Kutya fájdalomcsillapító – Gyógyszer kisokos cikkünkben.

5. Növények
Sokan nem is tudják, hogy a nagy tavaszi kedvenc, a nárcisz és a tulipán is mérgező a kutyáknak. De a lista itt nem áll meg sajnos. A leander, a ciklámen is ide tartozik még például. Úgyhogy ideje átnézned más szemmel az otthoni növény állományod!

6. Egér/ patkány méreg
És sajnos itt van a cikkünk fő témája, a kumarin mérgezés. Ugyanis a legtöbb patkányméregben ez a hatóanyag található meg.

A következő részekben megnézzük, hogy mit fogsz észrevenni, ha patkánymérget evett a kutya véletlenül.

Mi a patkányméreg hatása? A patkányméreg mennyi idő alatt hat kutyára?

Tudtad, hogy a patkányok rendkívül okos állatok? Ha a patkányok egy új táplálékot találnak, csak egy-két bátor önkéntes taguk eszik belőle elsőként. A többi patkány pedig a háttérből figyeli, és vár pár órát / egy-két napot, hogy lesz-e baja a bátor önkénteseknek. Ha nem látnak semmi különöset rajtuk, akkor áll neki a teljes csapat az eleség felzabálásának.

 

patkany-mereg

 

Éppen ezért nem hatásos a patkányok ellen az azonnal ölő méreg. Amint az első állatka feldobja a pacskert, a többi olyan nagy ívből kerüli el a mérget, hogy csak na.

Ezért hát a modern egér és patkány mérgek elnyújtott hatásúak. Azaz az elfogyasztásukat követően 12-72 órával fejtik ki a mérgező hatásukat.

Mit okoz a méreg? Nos, belső vérzést, vérzékenységet. Ugyanis a véralvadási faktorok képzését gátolja a májban a kumarin. Nem egy humánus, szép halál, annyi biztos. Mi személy szerint javasolnánk az élvefogó csapdák használatát inkább.

A piacon jelenleg a különféle kumarin származékokat tartalmazó mérgek kaphatóak. Ezek a dikumarol, difacinon, brodifakum és a bromadiolon vegyület. 

Ha a kutya mérget evett tünetei lesznek sajnos

Az egérméreg kutya esetében sajnos a legtöbb esetben súlyos tüneteket okoz. Azonban időben állatorvos szakértői kezei közé kerülve még gyógyítható a kedvencünk. Nézzük, mikre kell odafigyelned.

 

patkany-mereg-mergezes-tunetek

 

A mérgezés tünetei:

  • fehér nyálkahártya (íny)
  • vérzés szájból
  • vérzés orrból vagy végbél felől
  • véres ürülék, vizelet
  • véraláfutások bárhol a testen
  • nehézlégzés, amennyiben a tüdőnél/mellüregben van vérzés
  • egy seb, aminél a vérzés nem akar abba maradni
  • elesett, bágyadt
  • gyenge, botorkálhat
  • alacsony testhőmérséklet

Mennyi patkányméreg öl meg egy kutyát?

Az állatorvosok kutatása szerint az egyszeri, nagyobb adag mérgező anyag elfogyasztása könnyebben gyógyítható, mint a többszöri, kevesebb adag.

Pontos mennyiséget a patkányméreg kutya dózis esetre nem tudunk leírni. Hiszen a mérgező dózis a kutya méretétől, állapotától és a pontos méregtípustól függően sokszor más. Annyi biztos, hogy nem kell sokat felszipkáznia belőle, hogy komoly gondot okozzon.

 

Ha egérmérget evett a kutya – siess a rendelőbe!

Ezt a fejezetet két részre kell bontanunk. Ugyanis nem mindegy, hogy sikerül-e észrevenned, ahogy Buksika éppen felcsemegézte a patkánymérget, vagy csak már csak a mérgezés tüneteid észleled.

Annyi azonban biztos: bármelyik esetről is van szó, első dolgod a legközelebbi állatorvos felkeresése! Az idő egy nagyon fontos tényező!

1. Ha épp tetten érted a felevést

Ilyenkor az állatorvos a gyors fizikai vizsgálat után valószínűleg a hánytatást fogja javasolni. Ennek három féle módszere is van. Van a sós víz itatása, a gyenge hyperol oldat itatása, vagy van a speciális állatorvosi injekcióval történő hánytatás.

Ezután toxinmegkötés következhet, illetve a véralvadási faktorok képződését serkendő K1 vitamin adása.

Aztán jöhet a vérvétel, amelyből meg fogja tudni állapítani a doki, hogy mekkora nagy a baj.

A K1 vitamin kutyának mérgezésre ebben az esetben soha nem maradhat el. Az orvos egy egész nagy adagot fog neki elsőre beadni, majd utána otthon akár hetekig (3-8 hét) szükséges lehet szájon át még pótolni. Ugyanis a nyújtott hatás miatt a májból még hetekig mobilizálódhatnak a kumarin származékok. Ezeket a kezeléseket soha nem szabad elfelejtened!

 

kutya-mergezese

 

2. Ha már tünetek is vannak, a mérgezés után

Nos, ha már megtörtént a baj, a hánytatással nem érsz semmit. Ilyenkor már a kutyáknál csak a különböző toxin megkötők, infúziók és a K1 vitamin adása marad a kezelést illetően.

Nagyon súlyos vérszegénység esetén marad még egy lehetőség: a teljes és azonnali vérátömlesztés.

Ehhez szükség van minél előbb egy nagytestű, egészséges, oltott és szívféreg szűrt kutyára, akitől levesznek vért. Ez általában már órák alatt hatalmas változást eredményez. Ha kutyánk számára nincs a környezetünkben alkalmas véradó kutya, akkor érdemes Facebook csoportokban gyorsan körbe kérdezősködni esetleg.

Jó a kutya mérgezésre tej adása?

Sajnos ez az urbán legenda még ma is erősen tartja magát. Azonban mindenkit szeretnénk megkérni, hogy ha arra gyanakszik, hogy mérget evett a kutyája, tartózkodjon a tej adásától!

Haladéktalanul keressük fel az állatorvost, aki további megfelelő tanácsokkal fog minket ellátni a kedvencünkkel kapcsolatban.

Otthoni teendők a kutya mérgezése után

Mindenképpen tartsuk be az orvos által előírtakat. Mint fentebb írtuk, előfordulhat, hogy akár hosszú hetekig K1 vitamint szükséges adagolni a négylábúnak.

Emellett rendszeresen kérheti kontroll vérkép miatt azt, hogy ugorj be a rendelőbe az orvoshoz egy vérvételre a kutyáddal a kezelése miatt.

Amit még ajánlott tenni: ketrec pihenő pár nap erejéig, vagy legalábbis fokozott óvatossággal mozgatás. Ugyanis amíg nem áll helyre a véralvadási faktorok szintje, fokozottabban lesz vérzékenyebb a kutyád.

Mi az, amit még adhatsz?

Mit tegyél, hogy elkerüld a kutya patkányméreg gondot?

A legfontosabb, amit tegyél meg: ne használj otthon különféle rágcsálóirtó készítményeket. És lehetőleg a szomszédokat is kérd ugyanerre.

Miért mondjuk ezt? Ugyanis nem csak akkor okoz gondot, ha közvetlenül a mérget fogyasztja el a négylábú. Akkor is, ha a még szaladgáló, de mérget fogyasztott vagy már elpusztult egeret, patkányt kapnak el véletlenül a kutyák.

 

patkany-ellen

 

Használj élve fogó csapdát, ha nagyon muszáj.

Emellett van még egy tippünk: igyekezz megtanítani a kutyádnak, hogy csak azt eheti meg, amit te a tányérjába teszel.

Ne hagyd, hogy a séták során bármibe belekóstoljon! Kitartó tréningezéssel hidd el, hogy sikerül majd megtanítani neki! Ezt az én kutyám is meg tudta tanulni szerencsére elég hamar.

Ha pedig mégis megtörtént a baj, ne feledd: azonnal vidd állatorvoshoz! Ne a facebook csoportokban vadássz válaszokra! A mielőbbi kezelés megmentheti a kis állat életét!

Ha bármi egyéb dologban tudunk segíteni, keress minket ügyfélszolgálatunkon!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

K1 Vitamin Oldat Kutya, Macska 50 ml

K1-vitamint tartalmazó oral solution háziállatok (kutya, macska) részére.
Raktáron
4.990 Ft

Aptus Multidog Extra tabletta 100 db

Az Aptus Multidog Extra tabletta biztosítja kutyájának a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, mikroelemeket és aminosavakat.
Raktáron
5.890 Ft
(4)

Biogenicpet Immunity 120 ml

Fokozza az állatok ellenálló képességét és vitalitását. Fertőzések esetén elősegíti a szervezet megfelelő védekezését. Alkalmazása ajánlott túlzott fizikai megterhelés, stressz, valamint teljes szervezeti kimerülés esetén.
Raktáron
6.490 Ft

Hepa Pet Plus tabletta 700mg 30 db

Vitamed Hepa-Pet Plus – Új generációs májvédő készítmény, amiben a szilimarin, a SAMe, a B6 és B12 -vitamin, valamint az E-vitamin együtt, egymást kiegészítve. Ízesítése a jutalomfalatokhoz hasonló. Adagolása egyszerű, külön kiszerelésű a kistestű kutyáknak és macskáknak, valamint nagy testű kutyáknak.
Raktáron
6.988 Ft -tól
(13)

Kapcsolódó tartalmak