El tudnád képzelni a tökéletes nyaralást a tengerparton anélkül, hogy a kedvenced melletted szaladgálna a homokban? Egy hosszabb külföldi útra indulnál, de a kutyád nélkül nem lenne az igazi, ugye? Egy felelős gazdi számára természetes, hogy kedvencét is magával vinné, hiszen ők nemcsak háziállatok, hanem családtagok is. De ahhoz, hogy négylábú barátod gond nélkül veled tarthasson, szükséged lesz egy, állatorvosi kamara által nyilvántartott kisállatútlevél vagy állategészségügyi bizonyítvány beszerzésére. Jogosan kérdezheted, hogy mégis miért?!
Cikkünkben részletesen bemutatjuk mi is az a kisállat útlevél és miért van rá szükség. Megtudhatod, hogyan szerezheted be a dokumentumot és mégis mennyi, a kutya útlevél ára. Megismertetjük veled, a különböző EU-n belüli és kívüli szabályokat. Segítünk eligazodni a légitársaságok és közlekedési szabályok között. Végül pedig adunk néhány hasznos tippet is az utazáshoz.
Tartalomjegyzék:
- Mi az a kutya útlevél és miért van rá szükség?
- Hogyan szerezhető be a kisállat útlevél? Mennyi a költsége?
- Minden a mikrochipről!
- Kötelező oltások és egészségügyi követelmények az EU-n belül
- Kutyás utazás az EU-n kívülre – Hol mire figyelj?
- Légitársaságok és közlekedési szabályok ebbel való utazáshoz
- Tippek a kutyával való kiránduláshoz
Mi az a kutya útlevél és miért van rá szükség?
A kisállat útlevél egy hivatalos okmány, amely alapján négylábú barátod jogosult, a tagállamok közötti utazásra és az országhatárok gond nélküli átlépésére. Ugyanis abban az esetben, ha kutyuskád nem rendelkezik útlevéllel, nem hagyhatja el az országot.
Ez nemcsak egy “kis kék füzet”, hanem egy biztonsági garancia is arra, hogy kutyád egészséges, azonosítható, és megfelel az adott ország állategészségügyi előírásainak. Ez az okmány tartalmaz minden lényeges adatot, amik az út során kellhetnek és segítenek elkerülni a kellemetlen meglepetéseket az illetékes határellenőrzőkkel.
Milyen információk találhatók benne?
Mikrochip adatok – A kutyák útlevelének egyik legfontosabb eleme a mikrochip száma (kivéve, ha erre a célra készített, olvasható tetoválással rendelkezik kedvenced). Ez egy apró, rizsszem méretű azonosító, amely egyedi kódszámot tartalmaz. Ennek köszönhetően, ha valaha elveszne kiskutyád, vagy egy határállomáson ellenőriznék, egy gyors leolvasással azonosítható marad.
Oltások – A kiskedvenced egészségének és a határon való problémamentes átlépésnek az egyik legfontosabb feltétele, hogy megkapta az érvényes veszettség elleni védőoltást. Egyes országok eltérő oltásokat is kérhetnek (például kombinált védőoltásokat), ezért mindig tájékozódj előre az adott úti cél állategészségügyi előírásairól. (Abban az esetben is, ha macskák utaztatása történik!)
Egészségügyi igazolások – Az útlevélben gyakran feltüntetik a különböző állatorvosi kezeléseket is, mint például a galandféreg elleni vagy parazitaellenes kezelések, amelyeket bizonyos országok kötelezővé tehetnek.
Jó tudni, hogy amennyiben kutyád útlevél nélkül érkezik egy olyan országba, ahol az erre vonatkozó szabályos mást kérnek, akár karanténba is helyezhetik vagy visszafordíthatják a határon.
Ha külföldi kutya tulajdonos vagy, kereskedelmi okból vásároltál kutyit vagy most fogadsz örökbe kintről, akkor tudnod kell, hogy az útlevél kiállítása és az érvényes orvosi igazolások nélkül nem tud hazajönni pajtásod.
Hogyan szerezhető be a kisállat útlevél? Mennyi a költsége?
Az útlevél kutyáknak, hivatásos állatdoki által kerül kiállításra. A kutya útlevelet ugyanis, a Magyar Állatorvosi Kamara tartja nyilván. Ehhez olyan állatorvost kell felkeresned, aki rendelkezik a szükséges engedélyekkel az útlevelek kibocsátására. Ugyanis a kiállító állatorvos, a megfelelő engedély nélkül nem fog tudni neked segíteni. A legtöbb állatorvosi rendelőben a kutya útlevél igénylés gyors és egyszerű. Persze érdemes előzetesen időpontot foglalni.
Mielőtt megkapnátok az útlevelet, néhány alapvető követelménynek meg kell felelnetek:
· Mikrochip vagy tetoválás megléte
· Érvényes veszettség elleni védőoltás
· Egészségi állapot igazolása
A kisállat útlevél ára állatorvosonként eltérő lehet, de általában az alábbi költségekkel kell számolni:
Maga a kutya útlevél ára 8 000 Ft és 20 000 Ft között mozog. Ha még nincs kutyusodnak mikrochipje ez még 10 000 Ft – 15 000 Ft közötti összeget von maga után. A veszettség elleni oltás összege miatt, további 7 000 Ft – 12 000 Ft közti összeggel növekedhetnek a kutya utlevel arak.
Jó hír azonban, hogy a kutyaútlevél általában azonnal kiállításra kerül. Nem kell heteket várni rá!
Ha a kutya azonosítására tetoválást használnak, azt 2011. július 3. előtt kellett elvégezni, különben nem érvényes!
Ha minden szükséges feltétel teljesül (mikrochip, oltások), akkor akár már aznap kézhez kaphatod a dokumentumot.
Minden a mikrochipről!
A mikrochip nem más, mint egy egyedi azonosítószámot tartalmazó apró eszköz, amelyet az állatdoki beültet a kutya bőre alá. Ez biztosítja, hogy négylábú pajtásod bármikor beazonosítható legyen, függetlenül attól, hogy elveszlik, külföldre utazik, vagy egy ellenőrzés során kellenek az adatai.
Az Európai Unió szabályozása szerint csak akkor adható ki a kutyautlevel, ha az állat mikrochippel rendelkezik. Enélkül nem lehet legálisan átlépni az országhatárt. Jó hír viszont, hogy a chip élethosszig megmarad, így nincs szükség cserére vagy különösebb karbantartásra. Ha kedvenced valaha elkóborolna, egy orvos vagy menhely egy gyors leolvasással azonosítani tudja és könnyebben visszakerülhet hozzád.
A mikrochipet kizárólag hivatásos állatorvos ültetheti be. A beavatkozás csak néhány percet vesz igénybe. A chipet egy kis tű segítségével a kutyus nyakának bal oldalán vagy a lapockái között helyezik el. Költsége, ahogy fentebb említettük, 10 000 Ft -15 000 Ft közöttre tehető.
A mikrochip önmagában nem elég – ahhoz, hogy hasznos legyen, regisztrálni kell egy adatbázisban, amely tartalmazza a kutyád és a gazdi elérhetőségeit. Az állatdoki a chip beültetésekor elvégzi a regisztrációt, de ajánlott ellenőrizni, hogy az adatok helyesek-e. Magyarországon az állatorvosi adatbázisban (PetVetData) és nemzetközi nyilvántartásokban (pl. Europetnet) is ellenőrizhető a kutyád chipje.
Ha külföldre utazol, ellenőrizd, hogy az adott ország ismeri-e a chip azonosítót és az adatbázist.
Kötelező oltások és egészségügyi követelmények az EU-n belül
Ahhoz, hogy kutyáddal, akár csak az EU-n belül is gond nélkül átléphessétek az országhatárt, ahogyan említettük, nem elég csak a mikrochip és a kutya útlevél megléte. Fontos, hogy pajtásod minden szükséges oltással és orvosi igazolással rendelkezzen.
Az állategészségügyi előírások országonként eltérhetnek, ezért megéri előre tájékozódni, hogy elkerüld a kellemetlenségeket a határátkeléskor.
A veszettség elleni oltás minden esetben kötelező, ha kutyáddal külföldi utazásra szeretnél menni. Ez az egyik legfontosabb előírás, hiszen a veszettség egy halálos, emberre is veszélyes betegség, amely ellen minden ország szigorú szabályokat hozott.
Az oltásnak a kirándulás kezdeti napjától számított, minimum 21 napos érvényességi idővel kell rendelkeznie. Vagyis, ha az oltást közvetlenül indulás előtt kapja meg a kutya, nem léphet ki az országból. Az első veszettség elleni oltás legkorábban 12 hetes korban adható be, tehát fiatal kölyökkutyák esetében a nyaralás korlátozott lehet. Az oltást állatorvosnak kell igazolnia az útlevélben, feltüntetve a vakcina típusát és az érvényességi időt. Ha a veszettség elleni oltás lejárt, az utazás nem engedélyezett, ezért mindig ellenőrizd az oltás érvényességét, mielőtt útra kelnétek.
Bár az Európai Unióban az érvényes veszettség elleni oltás és a mikrochip az alapvető követelmény, egyes országok más doktori igazolásokat is kérhetnek.
Ha Írországba, Máltára, Finnországba (vagy Norvégiába utazol), az érkezés előtt 1–5 nappal (24-120 óra között) állatorvos által igazolt féregtelenítésre van szükség. A féregtelenítésnek praziquantel hatóanyagút kell tartalmaznia, amely az Echinococcus multilocularis nevű parazita ellen véd.
Svájc – Bár nem EU-tag, az uniós állatok számára könnyített belépési lehetőséget biztosít.
Kutyás utazás az EU-n kívülre – Hol mire figyelj?
Ha az Európai Unión kívüli országba utazol, az adott országból származó állategészségügyi előírásokat kell teljesítened. Ezek a nem uniós országok szigorú számadású szabályokat hozhatnak, amik akár több hónapos előkészületet is igényelhetnek! Így jó utána nézni és tudni, miket kell teljesítened, az indulási ország (ez esetben Magyaroszág) uniós előríásaikon kívül.
Amennyiben elhagynád ezen országokat kedvenceddel, az útlevél helyett, speciális uniós állategészségügyi bizonyítvány beszerzésére van szükséged. Ennek kiállítására az adott országból származó állatorvos jogosult.
Nagy-Britannia (Egyesült Királyság)
Az Egyesült Királyságban az európai kisállatútlevél nem érvényes! 2021 óta külön állatorvosi igazolásra (AHC) szükséges. Előírt a echinococcus multilocularis galandféreg elleni védekezés a kirándulás előtt. Az állatnak egyes kikötőkön és repülőtereken keresztül kell belépnie az országba.
Egyesült Államok
Kutyáknak orvosi igazolásra van szükségük, amelyet állatdoki ad ki. Egyes államok plusz oltásokat is kérhetnek. A visszatérés az EU-ba vérvizsgálatot és egyéb igazolásokat igényelhet.
Ausztrália és Új-Zéland
Nagyon szigorú beutazási feltételek vonatkoznak a kutyákra. Hosszú karanténidőszak (10–30 nap) várhat a kutyádra az érkezés után. Előírt előzetes vizsgálatok és engedélyek várnak rád, ha ide szeretnél utazni.
Egyesült Arab Emírségek (Dubai, Abu Dhabi)
Előzetes behozatali engedély kérése kell, amit az Emírségek állategészségügyi hatóságán kell beszerezni. Legalább 30 nappal a kiruccanás előtt elvégzett veszettség elleni vérvizsgálat szükséges. Kizárólag bizonyos repülőtereken keresztül érkezhet a kutya, és az állatnak áruként kell utaznia (cargo), nem pedig az utastérben. Egyes fajták (pl. pitbull, dobermann, rottweiler) beutazása tilos vagy erősen szabályozott.
Japán
Nagyon szigorú előírások, akár 6 hónapos felkészülési idővel! Előírt az előzetes vérvizsgálat, veszettség elleni ellenanyag kimutatására, amelyet legalább 180 nappal az utazás előtt kell elvégezni. Kötelező bejelenteni az állat érkezését a japán hatóságoknál legalább 40 nappal az indulás előtt. Az érkezéskor a kutyának karanténellenőrzésen kell átesnie, amely 12 órától néha több napig is eltarthat, ha nem teljesülnek az előírások.
Törökország
Speciális behozatali engedély szükséges, amit a helyi hatóságok állítanak ki. Veszettség elleni vérvizsgálatot is előírhatnak, ha bizonyos országokból érkezik az állat. Ebek csak kísérő állatként vagy visszatérő indiai állampolgárok által hozhatók be, az országba nem lehet egyszerű turisztikai céllal kutyát vinni. Karanténkötelezettség állhat fenn, ha a dokumentáció nem megfelelő.
De eltérő szabályozások vonatkoznak a kutyikra Észak-Írországban, Thaiföldön, Brazíliában, Indiában és többek között Kanadában is. Ha kutyával utazol az Európai Unión kívülre, mindig ajánlott előre tájékozódni az adott ország állategészségügyi előírásairól, mert ezek jelentősen eltérhetnek. Tudj meg mindent a visszatérési szabályokról, mert az EU-ba való belépéshez is lehetnek plusz követelmények!
Légitársaságok és közlekedési szabályok ebbel való utazáshoz
Akár autóval, vonattal vagy repülővel indulsz útnak, kutyád kényelméről és biztonságáról mindig gondoskodni kell. Az egyes közlekedési eszközök különböző szabályokat írnak elő a kutyik szállítására, ezért érdemes előre tájékozódni, hogy elkerüld a kellemetlenségeket. Nézzük, mire kell figyelned, ha kedvenceddel utaznál!
Az autós kiruccanás az egyik legkényelmesebb módja annak, hogy kutyáddal együtt útra kelj. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az autóban történő szállításnak is vannak szabályai és ajánlott biztonsági intézkedései.
- A kutya nem utazhat szabadon az autóban, mert balesetveszélyes lehet. A legjobb megoldás a biztonsági övvel rögzíthető kutyahám, a hátsó ülésen lévő biztonsági box vagy a csomagtartóban lévő rácsos elválasztó.
- Soha ne hagyd magára a kutyát az autóban! – Nyáron már percek alatt is végzetes hőmérséklet alakulhat ki a kocsiban.
- Rendszeres pihenők – Hosszabb utak során 2-3 óránként tarts szünetet, hogy kedvenced ihasson, mozoghasson és elvégezhesse a dolgát.
- Szellőzés és kényelem – Biztosíts friss levegőt, de ne engedd, hogy a kutya kilógassa a fejét az ablakon, mert sérülést szenvedhet.
A vonattal való kiruccanás az egyik legstresszmentesebb módja a kutyás utazásnak, de minden vasúttársaság eltérő szabályokat alkalmaz.
A legtöbb európai vasúttársaság (ahogyan a MÁV is) ingyenesen vagy kedvezményesen szállítja a kistestű kutyákat, ha zárt hordozóban utaznak. A nagyobb ebek számára gyakran külön jegyet kell vásárolni, és kötelező a póráz és a szájkosár. Ha hosszabb vonatútra indulsz, válassz egy kevésbé zsúfolt időpontot, hogy a kutya kényelmesebben utazhasson.
A repülővel történő utazás bonyolultabb és költségesebb, mint más közlekedési módok, ezért érdemes alaposan előkészülni.
A legtöbb légitársaság megengedi a 8 kg alatti ölebek utazását az utastérben, de kizárólag speciális hordozóban. (A hordozónak el kell férnie az ülés alatt.) A 8-10 kg feletti kedvencek cargo térben (árutérben) utaznak, amely légkondicionált, de nem olyan komfortos, mint az utastér. Minden légitársaság korlátozott számú kutyát enged fel egy járatra, ezért előre kell jelezni az igényt. A kirándulás előtt állatorvosi igazolás szükséges arról, hogy a kutya egészséges és utazásra alkalmas.
Méret- és súlykorlátok a légitársaságoknál
Lufthansa – Max. 8 kg a fedélzeten, nagyobb kutyusok a raktérben utazhatnak.
Wizz Air – Nem engedélyezi kutyák szállítását (kivéve segítőkutyák).
Air France – 8 kg alatt az utastérben, nagyobb kutyik számára speciális cargo lehetőség.
KLM – Kis testű kedvencek az utastérben, nagyobb kutyusok a raktérben utazhatnak.
Tippek a kutyával való kiránduláshoz
1. Hordozó kiválasztása és kényelmes utaztatás
A megfelelő hordozó kiválasztása az egyik legfontosabb lépés, ha kutyád vonattal, repülővel vagy autóval utazik. A hordozónak nemcsak biztonságosnak, hanem kényelmesnek is kell lennie, hogy kedvenced nyugodtan utazhasson benne.
A méret kiválasztásánál vedd figyelembe, hogy kutyusod le tudjon benne ülni, megfordulni és kényelmesen feküdni. Fontos, hogy masszív, de jól szellőző anyagból készüljön. A repülős utazáshoz például keményfalú műanyag vagy strapabíró textilhordozó ajánlott. A hordozónak jól zárhatónak kell lennie, hogy megakadályozza a négylábú barátod szökését. Azonban az is fontos, hogy könnyen nyitható legyen, hogy gyorsan hozzá tudj férni ebedhez. Ha repülővel utazol, győződj meg róla, hogy a hordozó megfelel a légitársaság méret- és súlykövetelményeinek.
2. Stressz csökkentése és biztonságos környezet kialakítása
Az utazás a kutyád számára stresszes lehet, különösen, ha nem szokott hozzá. Viszont ezt könnyedén megteheted, csak idő és türelem kell hozzá. Segítünk is, hogy hogyan.
Kezdj rövid autós utak gyakorlásával, hogy fokozatosan tudja megszokni az élményt. Biztosíts neki egy megszokott tárgyat, pl:. pléd, ruha, amin a te illatod van, hogy ez megtudja nyugtatni a közlekedés alatt. Ha autóban vagy vonaton utaztok próbáld meg minimalizálni a zajokat, tedd őt csendesebb helyre. Amennyiben hosszabb utazásra indultok, ne hagyd sokáig egyedül. Rendszeresen ellenőrizd állapotát és biztosíts neki elegendő mozgást. Esetleg, ha úgy érzed mindez nem elegendő kedvenced számára, használj természetes nyugtatókat. A kutyák többségének a természetes nyugtató hatású feromon sprayk, tabletták vagy cseppek sokat segíthetnek.
3. De mégis milyen felszereléseket szerezz be az utazásra?
Az út során mindig gondoskodnod kell arról, hogy kedvenced minden szükséges dologgal el legyen látva. Ha időben felkészülsz, kutyád kényelmesen és stresszmentesen élvezheti az utazást, és közösen fedezhetitek fel a világot!
Összeállítottunk neked egy ellenőrző listát, amivel biztosan nem marad otthon semmi:
- Kutya útlevél és szükséges dokumentumok
- Póráz és hány/nyakörv
- Víz és utazótál
- Kedvenc takaró vagy fekhely
- Jutalomfalatok és eledel
- Hulladékzacskó és alátét
- Játékok vagy rágcsák
- Orvosi felszerelések
- Elsősegélycsomag
Ebben a cikkben részletesen bemutattuk, miért nélkülözhetetlen a kutya útlevél, ha külföldre szeretnéd vinni kedvencedet. Megismerhetted, hogyan szerezheted be ezt a hivatalos dokumentumot és mennyi az európai kisállat útlevél ára. (Szerencsére a kutya útlevél ára 2023 óta nem nőtt sokat). Elárultuk, milyen előírásoknak kell megfelelnetek. Valamint azt is, hogy milyen szabályok érvényesek az EU-n belüli és kívüli utazásokra.
Emellett átfogó képet kaptál arról, hogyan utazhatsz kutyiddal autóval, vonattal vagy repülővel. Milyen feltételeket kell teljesíteni a különböző közlekedési eszközökön, és mire kell odafigyelned a stresszmentes és biztonságos közekedés érdekében.
Ha követed a cikkben található tanácsokat, ebed gondtalanul és kényelmesen kísérhet el bármilyen kalandra, legyen szó egy közeli kirándulásról vagy egy távoli ország felfedezéséről!
Ez az apró dokumentum kulcsot jelent a közös kalandokhoz, és biztosítja, hogy kutyád minden szükséges oltással és igazolással rendelkezzen. Nézzük, miért olyan fontos, és hogyan szerezheted be!
Ez a hivatalos dokumentum igazolja a kutya oltásait, mikrochipjét és jó állapotát, így biztosítva, hogy gond nélkül átléphesse a határt. Az EU-n belüli utazásokhoz kötelező, de az EU-n kívüli országok esetén további igazolásokat is kérhetnek. Ha repülővel vagy egyéb közlekedési eszközzel utazol, a légitársaságok és hatóságok is ellenőrizhetik. Érdemes előre tájékozódni az adott ország előírásairól, hogy elkerüld a kellemetlenségeket és kutyád biztonságosan veled tarthasson.