
A félre értett masnis munkakutya- a yorkshire terrier
Bár termete szerint a yorkie egy mini öleb, karaktere elárulja, hogy a selymes hajzuhatag alatt egy igazi terrier lapul!
Kutya ugatás ellen – Mit tehetsz, ha túl hangos a kedvenced?
Ha van kutyád, akkor biztosan ismerős a helyzet: csöngetnek, és ő azonnal rázendít. Sétánál minden második négylábút megugat, vagy éppen akkor kezd el hangoskodni, amikor te egy kis nyugalomra vágynál. Az ugatás a kutyák egyik legtermészetesebb módja a kommunikációra.
Viszont amikor a kedvenced szinte megállás nélkül hangoskodik, az már nemcsak neked, hanem a szomszédoknak is kellemetlen lehet. Ilyenkor felmerül a nagy kérdés: mit lehet tenni a túlzott ugatás ellen? Ne aggódj, van megoldás!
Ebben a cikkben megnézzük, miért ugat a kutyád, milyen esetekben lehet jogilag is problémás a dolog, és ami a legfontosabb – hogyan tudod elérni, hogy kevesebbet ugasson, anélkül, hogy elnyomnád a természetes ösztöneit.
Ha a kutyád minden egyes ajtónyitásra, idegenre vagy másik kutyára hatalmas ugatásba kezd, akkor nagy eséllyel a területét védi, vagy éppen téged próbál megóvni. Ez az ösztönös viselkedés a legtöbb ebben benne van, hiszen az őseik is így óvták a falkájukat és a vadászterületüket. Ugyanis pl. a farkas ellen nagyon jól jött az agresszív kutyaugatás.
A kutyák számára a saját otthonuk szent és sérthetetlen. Egy idegen érkezése – legyen az egy postás vagy egy látogató (de akár idegen macska vagy kutya) – betolakodónak tűnhet, akitől meg kell védeni a családot.
De esetleg ismerős lehet az a jelenet is, amikor sétáltatod a kutyádat, és amint meglát egy másik kutyát, teljes erőből elkezd vicsorogva ugatni, rángatni a pórázt? Ez nem feltétlenül agresszió, hanem lehet félelemből fakadó védekezés vagy akár gazdivédés is.
Nem minden ugatás szól arról, hogy a kutya meg akarja védeni a területét vagy a gazdáját. Sok esetben a félelem és a bizonytalanság áll a háttérben..
Mi válthat ki félelemből fakadó ugatást?
A kölyökkutyák számára minden új és izgalmas – legyen szó egy új játékról, egy futkározós sétáról vagy akár arról, hogy végre hazaérkezett a gazdi. Az ugatás ilyenkor nem félelemből vagy védekezésből fakad, hanem öröm, lelkesedés és játék közbeni felfokozott izgalom áll mögötte.
Miért ugatnak a kölyökkutyák játék közben?
A kölyökkutya-ugatás tehát teljesen természetes jelenség, de ha nem szabunk neki határt, könnyen kialakulhat, hogy a kutyánk felnőttként is folyamatosan ugat, amikor játszik vagy izgatott lesz.
Most pedig nézzük tovább, mi okozhatja még, hogy sokat ugat a kutya.
Vannak kutyák, akik kifejezetten rosszul viselik, ha a gazdi elmegy otthonról, és egyedül maradnak. Ilyenkor az ugatás nem egy egyszerű unatkozás jele, hanem komoly szorongás és stressz áll mögötte. Az ilyen kutyák gyakran órákon át ugatnak, vonyítanak, kaparják az ajtót, vagy más romboló viselkedést mutatnak, hogy enyhítsék a belső feszültségüket.
Miért alakul ki a szeparációs szorongás?
A szeparációs szorongás leggyakrabban erős kötődés miatt alakul ki – ha a kutya megszokta, hogy mindig vele vagy, nehezen viseli az egyedüllétet. Különösen érinti azokat, akik menhelyről érkeztek vagy hirtelen változás történt az életükben, például új munkarend vagy költözés miatt. Az energiátlan, unatkozó kutyák is hajlamosabbak rá, mert nincs mivel lekötniük magukat. Egyes ebek pedig egyszerűen túlzott felelősséget éreznek, és ugatással próbálják „visszahívni” a gazdájukat. Ez nemcsak a környezetnek lehet zavaró, hanem a kutya számára is stresszes állapot.
Ha a kutyád éjszakánként rendszeresen hangoskodik, miközben te próbálnád élvezni a nyugodt alvást, könnyen lehet, hogy egyszerűen túl sok benne az energia, és unatkozik. Az ugatás ilyenkor nem védelmi reakció vagy félelem jele, hanem egyfajta önszórakoztatás és figyelemfelkeltés.
Ha a kutya napközben nem fárad el eléggé, nincs megfelelő mozgása vagy mentális kihívása, estére tele lesz energiával, és valahogy le kell vezetnie – például ugatással.
Az éjszakai zajok, más állatok mozgása vagy távoli kutyaugatás is kiválthat reakciót, hiszen a kutyák érzékei ilyenkor még élesebbek. Emellett, ha megszokta, hogy minden ugatására figyelmet kap tőled, akkor ezt éjszaka is kipróbálhatja, remélve, hogy foglalkozol vele. Az sem ritka, hogy a napközben túl sokat alvó kutya éjjel lesz igazán aktív, és így próbálja kiadni az energiáját.
A felesleges ugatás ilyenkor nemcsak a gazdinak, hanem a környéken lakóknak is kellemetlen lehet, és hosszú távon akár rossz szokássá is válhat. Mindenképpen érdemes tehát tenni az éjszakai kutyaugatás ellen mielőtt elmérgesedik a helyzet.
Bár a legtöbb esetben az ugatás valamilyen érzelmi vagy viselkedésbeli okra vezethető vissza, előfordulhat, hogy egészségügyi probléma áll a háttérben. Ha a kutyád egyik napról a másikra elkezdett többet ugatni, különösen éjszaka, vagy olyan helyzetekben, amikor korábban nem volt jellemző rá, érdemes kizárni a fizikai fájdalmat vagy egyéb betegségeket.
Milyen egészségügyi problémák okozhatnak fokozott ugatást?
Ha egy kutya egészségi állapotában változás tapasztalható, és az ugatási szokásai is megváltoznak, érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy kizárják a lehetséges betegségeket.
Nem minden kutya egyformán csendes. Vannak fajták, amelyek egyszerűen beszédesebbek, mert az ösztöneik ezt diktálják. A huskyk például nemcsak ugatnak, hanem „beszélgetnek” és vonyítanak is, míg a tacskók és a terrierek vadászmúltjuk miatt kifejezetten hajlamosak arra, hogy minden mozgást jelezzenek. A pásztorkutyák hanggal irányítanak, a kistestű társasági ebek pedig gyakran szeretnek nagyobbnak tűnni az ugatásukkal.
Ha ilyen fajtájú kutyád van, fontos tudni, hogy az ugatás náluk nem feltétlenül rossz szokás, hanem természetes viselkedés. Teljesen elfojtani nem lehet, de megfelelő neveléssel és foglalkozással kordában tartható.
A kutyaugatás természetes dolog, de ha túlzottá válik, könnyen konfliktusokat szülhet – különösen a szomszédokkal. Míg a gazdi számára a négylábú barát hangos jelzései megszokottak, mások számára zavaróak lehetnek, főleg, ha éjszaka vagy hosszabb ideig tartó folyamatos ugatásról van szó.
Felmerül a kérdés: meddig számít elfogadhatónak egy kutya ugatása, és mikor léphet közbe a jog?
A szomszédjogokra vonatkozóan a 2013. évi CLXXIV. törvény fogalmaz meg szabályokat
A szomszédok nyugalmának védelme – Mikor számít problémásnak az ugatás?
A kutyaugatás akkor válik problémássá, ha túl hosszú ideig, rendszeresen vagy különösen zavaró időpontokban hallatszik. Egy-egy rövid ugatás természetes, de ha a kutya folyamatosan hangoskodik – főleg éjszaka vagy hajnalban –, az könnyen konfliktusokhoz vezethet.
A szomszédok számára az is kellemetlen lehet, ha az ugatás naponta többször ismétlődik, vagy ha egy nagytestű kutya mély hangja messzire elhallatszik. (ellenben egy kiskutya ugatás pl tacskó ugatás, valószínűleg át sem hallatszódik a szomszédhoz)
Önkormányzati szabályok – Mire érdemes figyelni, ha panasz érkezik ránk?
Ha a szomszédokat zavarja a kutyád ugatása, előfordulhat, hogy panaszt tesznek az önkormányzatnál vagy más hatóságnál.
Általában a hatóság akkor lép közbe, ha az ugatás rendszeres, tartós és jelentősen zavarja a környezetet. Ilyenkor először figyelmeztetést kaphatsz, és ha a helyzet nem javul, bírságot is kiszabhatnak.
Ha panasz érkezik rád, a legjobb, ha nem hagyod figyelmen kívül. Beszélj a szomszédokkal, és próbáljatok közösen megoldást találni, mert a legtöbb esetben a párbeszéd hatékonyabb, mint a jogi eljárás.
Hogyan kezeljük a szomszédokkal való konfliktust? (Vagy ha a szomszéd kutyája a problémás)
Ha a kutyád ugatása miatt a szomszéd panaszkodik, a legjobb, ha nyugodtan és megértően állsz a helyzethez. Az első és legfontosabb lépés, hogy ne vedd személyes támadásnak, hanem próbáld meg megérteni az ő nézőpontját is.
A konfliktus elkerülése érdekében érdemes beszélni a szomszéddal, és megkérdezni, pontosan mikor és milyen helyzetekben zavarja az állat ugatás. Lehet, hogy te észre sem vetted, hogy a kutyád egyedül maradva hosszú ideig hangoskodik.
Ha jogos az ugató kutya panasz, próbálj megoldást keresni – például figyeld meg, hogy mi váltja ki a kutya ugatas jelenséget, és dolgozz a probléma megszüntetésén. Amennyiben a szomszéd látja, hogy foglalkozol a helyzettel, sokkal kevésbé lesz ellenséges. Ha szükséges, konzultálj szakemberrel vagy kutyatrénerrel, hogy hogyan szoktassuk le a kutyát az ugatásról.
Most pedig, hogy átvettük a kutya ugatás okait, nézzük meg, milyen praktikák vannak, hogy csökkenjen a probléma!
A megfelelő módszer mindig attól függ, hogy miért ugat a kutya – unalom, félelem, védekezés vagy túlzott izgalom miatt. A következőkben megnézzük, milyen hatékony technikákkal érheted el, hogy kedvenced kevesebbet ugasson akár nap közben akár éjjel, miközben továbbra is kiegyensúlyozott és boldog marad.
A kutyád simán megtanulhatja, hogy mikor kell abbahagyni az ugatást, de ehhez következetes gyakorlásra van szükség. Az egyik legjobb trükk, ha bevezetsz egy vezényszót, például a „csend” vagy „elég”, amit határozott, de nyugodt hangon mondasz ki. Amint elhallgat, rögtön dicsérd meg vagy adj neki egy jutifalatot – így gyorsan rájön, hogy megéri figyelni rád.
A kulcs a türelem és a pozitív megerősítés a kutyaugatás ellen! Ha következetesen gyakoroltok, idővel megérti, hogy nem kell minden apróságra rázendítenie. Ne büntetéssel próbáld elérni a változást. Inkább dicsérettel és jutalmazással tanítja meg a gondos gazdi a kutyáját, hogy mikor érdemes csendben maradni.
A kutyák gyakran azért ugatnak sokat, mert nincs elég lehetőségük a mozgásra és a mentális stimulációra. Egy lefárasztott kutya kiegyensúlyozottabb, kevésbé frusztrált, és így kevésbé hajlamos arra, hogy feleslegesen ugatásra adja a buksiját.
A hosszabb séták, aktív játékok és különböző feladatok nemcsak a fizikai energiájukat vezetik le, hanem a gondolkodásukat is lekötik. Az interaktív játékok, tanulós feladatok vagy akár az egyszerű keresőjátékok segíthetnek abban, hogy kedvenced elfáradjon, és ne az ugatással próbálja levezetni a felesleges energiát.
Az ugatásgátló eszközök sokféle formában léteznek, de nem mindegyik hatékony és nem minden kutyánál működnek egyformán. A kutyasíp ugatás ellen eszköz elmélete szerint egy bizonyos frekvencia magasságú hangot bocsátanak ki, amelyet mi nem hallunk, de a kutyák számára rossz lehet, így az ugatását abbahagyja.
Bár néhány kutyánál ezek az eszközök valóban rövid távú megoldást jelenthetnek, sok esetben nem hoznak tartós eredményt, mert a kutyák gyorsan hozzászokhatnak a hanghoz, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyják. Jobb inkább kiváltó okot kell kezelni, nem pedig kizárólag a kutyaugatás elleni síp eszköztől várni a megoldást.
Ha a kutyád minden egyes alkalommal koncertet rendez, amikor kilépsz az ajtón, akkor nagy eséllyel nem a postásnak üzen, hanem egyszerűen nem bírja nélküled. Neki te vagy a világ közepe, és amikor eltűnsz, úgy érzi, hogy örökre elhagytad (pedig csak leugrottál tejért).
A cél az, hogy megtanulja: az egyedüllét nem a következő világvége. Ehhez érdemes apránként hozzászoktatni – kezdd rövidebb távollétekkel, és fokozatosan növeld az időt. Adj neki valami izgalmas elfoglaltságot, például egy rágcsálnivalót vagy egy jutifalatokkal töltött játékot, amit leköti, míg te nem vagy ott sajnos.
A legfontosabb, hogy ne csinálj drámát az indulásból! Ha minden alkalommal hosszasan búcsúzkodsz és megígéred neki, hogy örökre a szívedben hordozod, azzal csak megerősíted benne, hogy tényleg hatalmas dolog történik. Legyél laza, mintha csak a szomszéd szobába mennél – és egy idő után ő is így fogja kezelni a helyzetet.
Ha a túlzott terület védelem okozza a stresszt a kutyának és emiatt ugat, a megoldás egy magas, átláthatatlan kerítés lesz. Ugyanis az egyéb körülmények (sétáló gyerekek, postás, állatok stb) nem változtathatóak könnyen.
A gazdik kutyájának leszoktatása az ugatásról nem egyik napról a másikra történik, de a közös tréninggel, elegendő mozgással és türelemmel szépen kordában tartható.
A lényeg, hogy ne a kutyaugatás ellen küzdj, hanem megértsd az okát, és ennek megfelelően segíts neki. Ha pedig kitartó vagy, idővel elérheted, hogy a kedvenced csak akkor ugasson, amikor valóban szükséges. És ne azért, mert épp unatkozik, túl izgatott, vagy szólni akar a világnak, hogy az a fránya postás megint itt van.