Kutya fogváltás: Azaz - jaj azok a tűhegyes babafogak!

Kutya fogváltás: Azaz - jaj azok a tűhegyes babafogak!

Mindenki imádja a kölyökkutyákat, hiszen édesek, puhák. Azonban a kutya fogváltás ideje kész tortúra lehet! Készülj fel rá velünk!

Tartalomjegyzék:

Amikor hazaviszed a kis tejcsiillatú, nyüszögő apróságot, tele van a szíved szeretettel. Miért is ne lenne? Hiszen követ mindenhova, néz rád, mint a Mindenhatóra, és csak játszik-alszik-eszik egész nap. Azonban mire kettőt pislogsz, az édespofijú, puha pocakú kutyából egy mindent megrágó, tűhegyes fogú kamasz T-rex lesz. Az az ember, aki még nem tapasztalta meg a tejfogak erejét és hegyességét, biztosan meg fog lepődni és nem a jó értelemben.

De van egy jó hírünk: a kutyák fogváltása szerencsére viszonylag gyorsan végbemegy. És a kiskutya fogváltás után ismét a „rendesebb” énjét fogja mutatni a gazdinak.

Jöjjenek tehát az infók a kölyök kutya fogváltása kapcsán!

 

kiskutya-fogvaltas

 

A kölyök és felnőtt kutya fogazata

Mint ahogy mi emberek sem a teljes fogazatunkkal születünk, ez igaz a kutyákra is. A kutyák is kevesebb tejfoggal rendelkeznek, mint maradandóval.

A kölyök kutyák összesen 28 foggal rendelkeznek (a tejfogak). A felnőtt kutyák pedig 42 foggal rendelkeznek.

A kölyök kutya fogsora (tejfogak):

-       felül és alul 6 metszőfog (összesen 12)

-       felül és alul 2 szemfog (összesen 4)

-       felül és alul 6 előzápfog (összesen 12)
 

A felnőtt kutya fogazata:

-       felül és alul 6 metszőfog (összesen 12)

-       felül és alul 2 szemfog (összesen 4)

-       felül és alul 8 előzápfog (összesen 16)

-       felül és alul 4 zápfog (összesen 8)
 

 

 

kolyokkutya

A felnőtt kutyák fogai sokkal erősebbek, azonban kevésbé élesek. Viszont ezekkel már nagyobb erőkifejtésre képesek, mint a kölykök tejfogai.

A következő fejezetben megtudhatod, mikor várhatod az első borotvaéles fogak megjelenését a kiskutyádnál.

 

Mikor bújik ki a kutya tejfog? Ugyanis a kutyusok fogak nélkül születnek!

A kiskutyák teljesen vakon, süketen, gyámoltalanul születnek a világra. Azonban a természet úgy diktálta, hogy gyorsan kell fejlődniük. A hallásuk alig pár naposan már jó, a szemük is kinyílik 2 hetesen már.

A kölyök kutya fogazata pedig már körülbelül 3 hetesen elindul fejlődni. Elsőnek az apró metszőfogak bújnak ki. Utána jönnek a szemfogak, majd 5-6 hetesen már az előzápfogak is kibújtak.

Ilyenkor kezdi el leválasztani az anyakutya a kölyköket, mert már fájdalmas számára a szoptatás. A kiskutyák pedig ilyenkor kezdenek el megismerkedni az első eleségükkel. Ez általában egy olyan starter táp, mint a Royal canin starter tápjai

 

kutya-fogsora

 

Amikor pedig a gazdihoz kerülnek az apróságok, hamarosan meg is indul a kutya fogzás. Ugyanis a maradandó fogak már ott várakoznak a tejfogak alatt, hogy utat törjenek maguknak. EZ pedig nem egy kellemes folyamat.

A következő fejezetben melyek tartoznak a kiskutya fogváltás tünetek közé.

 

A kutya fogzás tünetei/ a kiskutya fogváltás tünetei

Van olyan kutyus, akit a kutya fogzás kevésbé visel meg és kevesebb tünetet tapasztal a gazdi. Míg más, érzékenyebb lelkű eb esetén a kiskutya fogzás bizony sok nyüsszögéssel, hisztivel telik.

Az alábbi tüneteket tapasztalhatod, amelyeket a kutya fogváltás fájdalom okoz.

1.    Intenzív rágáskényszer

A kutyusok alapjáraton is a szájukkal fedezik fel a világot, kezek helyett. Szeretnek rágcsálni, játszani. Azonban, ha az történik, hogy kutyusod azt is megrágja, amit nem kéne, illetve éjjel nappal rágna, valószínű, hogy elindult a kutya fogzás, a kölyökkutya fogváltása.

2.    Erős nyálzás

Az ínyfájdalom és a fogváltás azt is hozza magával, hogy erősebben fog nyálzani a kölyökkutyád. Egy feszes szájú kiskutyánál nem biztos, hogy ez látványos lesz (például egy uszkárnál). De ha lazább a szájszél, illetve hajlamosabb a fajtája alapból az erősebb nyálzásra, számíts igencsak bő nyálra. Például akár egy újfundlandinál, német dognál, labradornál 

Ilyenkor tuti, hogy a plüssjátékokat a szokásosnál is gyakrabban kell majd egy gyors programra a mosógépbe tenned, mert irtó büdösek lesznek a sok nyáltól. De akár kellemetlen szájszag is előfordulhat ilyenkor.

 

kiskutya-fogvaltas-ideje

 

+1 Kutyakajás Tipp: Figyelj arra oda, hogy öblítőt a kutyás cuccokra ne használj! Emellett lehetőleg egy érzékeny bőrre való, hipoallergén mosószerrel mosd a kutyusod játékait, fekhelyét! Így csökkentheted a kontakt allergia kockázatát!


3.    Mehet a hasa

Ahogy a gyerekeknek, úgy a kutyusoknak is mehet a hasa fogzáskor akár. Ez a legjobb tudomásunk szerint a lenyelt extra nyáltól is van. Fontos, hogy figyelj arra, hogy a hasmenés nem e más ok miatt jelentkezik. (pléldául betegség, gyomorrontás).

Hasznos tippeket olvashatsz a Mi a teendő kutya hasmenés ellen cikkünkben.

4.    Duzzadt vagy vérző íny

Azoknak a maradandó fogaknak bizony utat kell törnie az ínyen keresztül. És ez bizony nem könnyű, és semmiképpen nem fájdalommentes folyamat. Ha bele nézel a kutyusod szájába (már ha hagyja…) azt láthatod, hogy a kis babafogak alatt az íny duzzadt és vörösesebb a környezeténél. Sőt, azt is láthatod, hogy a plüss játékán véres foltocska van. Persze nem komoly vérzések ezek a kölyökkutyák esetében, nem kell megijedni tőle.

5.    Nem szívesen eszi a száraztápot

Ahogy már írtuk, ez az időszak nagyon megterheli a kölyköket. Sok kutyus ilyenkor „hisztisebb”, nyűgösebb is. Vagy sokkal bújósabb például. Emellett előfordulhat, átmeneti étvágytalanság is. Lehet, hogy még pár napja nagy erővel vetette rá magát a kedvenc tápjára, most meg csak forgatja a szájába, vagy otthagyja.
 

+1 Kutyakajás tipp: Érdemes lehet ilyenkor az alábbi dolgok közül bevetni néhányat:
- kicsit meleg vizbe áztatni a tápot etetés előtt fél-egy órával
- átmenetileg megfelelő lehet egy jó minőségű konzervvel keverni az eledelét pl. Az Animonda
termékeivel.


De mikor is jön el ez a nehéz időszak? Olvass tovább kedves gazdi, és megtudod, mikor várható a kutya fog kiesés!

 

kolyokkutya-fogvaltas

 

 

A kölyökkutya fogváltás ideje, a kölyökkutya fogváltása sorrendben

Az, hogy mikor esnek ki a baba fogak, az mérettől, fajtától független. A tacskó fogváltás is körülbelül ugyanakkor fog végre menni, mint egy hatalmas ír farkas kutyáé.

A fogzás tünetek megjelenhetnek már 12-13 hetes korban. Azonban az első maradandó fogak körülbelül 16 hetesen bújnak elő egészséges esetben.. A teljes folyamat 2-3 hónap alatt zajlik le. Így körülbelül 6-7 hónapos lesz a kölyök kutyusod, mire teljesen leváltotta a tejfogait.
 

+1 Kutyakajás Tipp: Bár a legtöbb esetben a fogváltás magától, szépen lezajlik, jelentkezhetnek problémák. Ha azt látod, hogy kutyusodnak még 7-8 hónaposan is van bent tejfoga, érdemes kihúzatni. Ugyanis kis „csámpás” lehet majd a felnőtt fogsora, ha bent marad. Emellett ínygyulladást, fogszuvasodást is okozhat a későbbiekben.


Érdekel, hogy milyen sorrendben bújnak ki a felnőtt fogak? Megtudhatod a következő fejezetben!

 

Ez a kutya fogváltás sorrend

A kutyusok fogai meghatározott sorrendben szoktak lecserélődni a felnőtt változatra.

4-5 hónapos kor között: a metszőfogak kezdik meg a sort ebben az időszakban.

5-6 hónapos kor között: a szemfogak és az előzápfogak előbújása ekkor történik.

6 hónapos kor: ebben az időszakban megjelennek a rendes zápfogak is már.

Természetesen előfordulhatnak időbeli átmenetek. Valamint, ha például játék közben kitörik a kölyökkutyák maguknak egy-egy tejfogat, ott hamarabb fog kibújni a maradandó.

A következő részben kiokosíthatod magad, hogy hogyan könnyítheted meg a kis T-rex módra harapó fenevadadnak (és magadnak is) ezt az időszakot.

 

kutya-fogazata

 

 

Mivel segíthetsz a kölyökkutya számára ilyenkor?

Ebben a fejezetben sok hasznos tippel fogunk ellátni téged, hogy a kolyok kutya fogváltás minél zökkenőmentesebb legyen.

1.    Ne hagyd már pici kora óta, hogy a kezed rágcsálja

Tudjuk, hogy a kutyusok nagyon cukik amikor 7-8 hetesen a kezünket csócsálják és így játszanak velünk. Azonban amikor a tűhegyes fogaik erejét nem tudják még felmérni, szidni fogod magad, hogy rászoktattad erre a viselkedésre.

Ha már kései a tippünk akkor javasoljuk, hogy próbáld meg a kezed lecserélni egy játékra azon nyomban, amikor a harapni próbálna.

2.    Legyen otthon bőven MEGFELELŐ kutyajáték

Nehogy azt hidd kedves gazdi, hogy amit vettél 2-3 játék elegendő lesz a számára. A kutyusok tényleg olyanok, mint a gyerekek. Mindig az újdonság kell nekik. Érdemes egyszerre több játékot vásárolnod, és cserélgetni őket. A plüssökkel imádnak ugyan játszani, „nyunyókázni” rajta, de a rágáskényszerüket nem tudják ezen kiélni.

A legtöbb kutyus ilyenkor „rosszalkodik”. Azaz sokszor a bőrcipőt, asztal lábát, küszöböt, stb. fogja előnyben részesíteni a puha plüss helyett. Készülj fel tudatosan és válassz fogbarát, de strapabíró játékokat erre az időszakra!

Hozunk most pár ilyen játékot neked ide felsorolásszerűen:

-       Játék Kong Puppy Kölyök Harang közepes 

-       Kistestű kutyáknak JK kutyajáték gumicsont mix 8 cm

-       a mindig favorit JK kötél 20 cm 

-       Közepes/nagyobb testű kölyköknek a Camon Tüskés labda csengővel 7cm 

-       Kisebb kutyáknak szuper ez az ínymasszírozós köteles játék a Camontól ami még cuki szívecskés is

-       Közepes-nagyobb kutyáknak ez a nagyon erős Camon gumicsont 

-       +1 Nagyon jól tud esni a hűtött játék ilyenkor a kutyusodnak! Válaszd a Flamingo hűsítő játékát! 

 

kutya-fogzas

 

 

Ezt csináld, ha lezajlott a fogváltás kutyáknál- Azaz a kutya fog ápolás fontossága

Ebben a fejezetben elmondjuk neked röviden, hogyan érdemes megóvni a kölyökkutyák maradandó fogait, a kezdetektől!

Első fontos lépés: szoktasd hozzá, hogy a szájához, egyéb testrészeihez nyúlsz

Érdemes amint hozzád került a kölyök, hozzá szoktatnod először is, hogy „piszkálod”. Fülébe nézz bele, óvatosan nyúlj bele, szemeit is ellenőrizd. A fogakat engedje megnézni, karmaihoz rendszeres időközönként nyúlj hozzá. Minden alkalommal, amikor ezeket gyakoroljátok, kapjon apró tréning jutalomfalatot. Ezek a kis tréningek ne legyenek hosszabbak 5 percnél, és elég hetente 1-2 alkalommal.

Második lépés: ismerkedjen meg a fogápoló eszközökkel

Ha már szépen hagyja, hogy a szájába nyúlj, megérintsd a fogait, érdemes elkezdeni hozzászoktatni apránként a fogmosáshoz. Szintén bőszen adagolj jutit a művelethez!

A legtöbb gazdinak bevált az ujjra húzható „fogkefe” amely lényegében a dörzsölés funkciót látja el. Ehhez kutyáknak való fogkrémet adj nagyon pici mennyiségben és már indulhat is az óvatos sika-mika!  Persze eleinte csak 1-2 mozdulatot végezz el, majd jöhet a jutifali!

Fokozatosan hozzá szoktathatod, hogy belül és kívül is hagyja a fogait megtisztítani.

 

kutya-fogak

 

A műveletet érdemes rendszeresen, heti 2-3 alkalommal elvégezni.

Természetesen állatorvossal is konzultálhatsz, hogy milyen egyéb lehetőségek vannak még a fogápolásra! Van olyan termék, amelyek segíthet megelőzni a fogkövességet. De ha már erős a fogkövesség, sajnos csak állatorvossal lehet leszedetni bódításban. Ilyenkor a kutyát egy fél órára altatják csupán be, utána mehet is haza csillogó fogacskákkal.

Harmadik fontos lépés: biztosíts elegendő rágcsálnivalót!

A kutyusok fogkő elleni harcában az egyik legjobb módszer az bizony a rágás!

A legjobb, ha heti rendszerességgel adsz a számára olyan egészséges jutalomfalatot, amellyel hosszan elbíbelődik! Ez ráadásul még szellemi tréning is lesz a számára a rágás során!

A kedvencünk a Teomann természetes rágcsák, a Churpi sajtok és a kávéfa rágóbot.

 

kutya-fogvaltas

 

Negyedik lépés: A fogkő elleni termékek használata

Mielőtt a sok lerakódott fogkőtől hullik a kutya foga, érdemes a megelőzésre helyezni a hangsúlyt!

A fogkő elleni termék kategóriánkban sok természetes segítséget lelsz, amelyek csökkentik a fogkőképződést!

Ha a fenti tippjeinket betartod, kutyusodnak élete végéig csodás, ragyogó fogai lesznek, amelyek nem fogják elárulni a korát.

Tudtad, hogy az állatorvosok a fogaik alapján tudják a legjobban megtippelni a kutyák korát? Eláruljuk az utolsó fejezetben, hogyan!

 

Milyen idős a kutya? A kutya fogak elárulják!

Amikor még alig pár hetes, hónapos az apróság, könnyű a dolga az állatorvosnak a kormeghatározásban a fogak alapján. Megnézi van-e még tejfog, hány tejfog, melyik maradandó bújt már ki, stb.

Egy idősebb kutyánál, akinek már csak a maradandó fogak vannak a szájában, már más a helyzet.

Természetesen számít, hogy a kutyus milyen étrenden van, illetve milyen életmódot folytatott. Eláruljuk, miért fontos ez.

Az állatorvos a következő dolgokból „tippeli meg” a kutya korát:

-       a kutya összebenyomása,

-       a kutya bundájának állapota (egy idősebb kutya mindig csapzottabb, őszül, stb)

-       járás, fürgeség

-       fogak kopása, színe

-       fogkőlerakódás mennyisége

-       esetleges foghiányok (időskorban a fogak maguktól is kihullhatnak már)

 

kutya-tejfog


 

A fogkopásoknál a következő dolgokat láthatjuk, időrendi sorrendben

-       8-hónap-1,5 éves kor között: minden metszőfognak 3 csúcsa van, a fogak „vadító” fehérek

-       2-3 éves korban: az alsó fogófog és a középfogak középső csúcsa lekopott már

-       3-5 éves korban: a középfogak és a szegletfogak középső csúcsa lekopott, kezdődő fogkő

-       6-9 éves korban: a metszőfogak koronája is már lekoptatódott, közepes fogkő

-       10 éves kor felett: erősen kopott fogazat, illetve hiányozhatnak is már fogak, erős fogkövesség lehet
 

Az étrend és az életmód azonban ebbe „beleavatkozhat”. Egy világ életében konzerven élő, keveset rágó tacskón már 4 éves korban erős fogkövesség jelentkezhet. Míg egy aktív, sokat rágó, nagyobb testű kutyán még lehet, hogy 10 éves korában sem lesz fogkő.

Ha kutyusod olyan fajtába tartozik, amelyek hajlamosabbak az erős fogkő képződésre (yorkie, uszkár, bishonok, stb) akkor érdemes állatorvosi rendelőben 2-3 évente professzionális fogkőleszedésre vinni a kutyusod.

A legjobb persze, ha már a kezdetektől, a fogváltás utáni időszaktól kezdve igyekszel megóvni a kutyusod fogait!

Remélem cikkünkben segítettünk alaposan felkészülni a kölyökkutya fogváltás időszakára és gyorsan túllesztek ezen a „rágós” korszakon!

Tartalomhoz tartozó címkék: kölyök kutya

Kapcsolódó termékek

Royal Canin MINI STARTER MOTHER & BABYDOG 8 kg kutyatáp

Royal Canin MINI STARTER MOTHER & BABYDOG 8 kg kutyatáp szuka kutyák, kistestű fajták (1-10 kg) és kölykeik számára: szuka kutyák a vemhesség utolsó időszakában illetve a szoptatás alatt - Kölyökkutyák az elválasztás ideje alatt, 2 hónapos korig.
Elérhető
4.240 Ft -tól

Animonda GranCarno Junior (pulyka) 400g

Teljesértékű eledel növésben lévő kutyusoknak.
Raktáron
690 Ft -tól
(4)

Játék Kong Puppy Kölyök Harang Közepes

Kifejezetten kölyökkutyáknak kifejlesztett Kong játék.
Raktáron
5.281 Ft

Flamingo Hűsítő Játék TPR Hal 18cm

Víz alá meríthető, majd lehűthető, hogy kutyáját a száján keresztül hűsítse a meleg nyári napokon.
Raktáron
2.964 Ft
(1)

Plaqueoff Animal Proden 40g Hu

ProDen PlaqueOff VET line természetes módon teszi lehetővé a kellemetlen lehelet, a plakk és a fogkő megszűntését. Az eredmények már 3-8 hét után láthatóvá válnak. 
Raktáron
5.789 Ft
(27)

Leiky Dentanol 100% természetes fogkő, fogínygyulladás és szájszag elleni por 100g

A Leiky Dentanol 100%-osan természetes anyagokból álló terméke felveszi a harcot a kutyák és macskák fogkövével, ínygyulladásával, kellemetlen szájszagával.

Raktáron
8.990 Ft -tól
(113)

Kapcsolódó tartalmak