Agresszív kutya- mi lehet az ok mögötte?

Agresszív kutya- mi lehet az ok mögötte?

Vicsorít? Odacsíp? Más kutyákra támad? Az agresszív kutya viselkedése mögött sok minden lehet. Bemutatunk néhány dolgot!

Nincs is annál jobb, mint amikor van egy „jófej” kutyánk. Aki jól viselkedik otthon, társaságban, kutyák között… Akivel el lehet menni nyaralni, vagy a nagyszülők gondjaira bízni amíg oda vagyunk. Aki örömmel fogadja, ha kisgyerek érkezik a családba, vagy esetleg egy másik kutya.

De, amikor olyan helyzettel szembesülünk, hogy morog a kutya, ha a táljához nyúlunk, vagy harap a kiskutya fésüléskor, bizony elcsüggedhet a gazdi. És bizony a békés együttélés napjai meg vannak számlálva, ha már bizony a gazdi azután kutat, hogy miért támad a kutya a gazdájára.

Cikkünkben át fogjuk venni, hogy milyen jelei vannak annak, hogy kutya harapás fog következni, milyen okai lehetnek. Majd pedig adunk pár tippet a probléma megoldására.

Természetesen minden kutya más és más. Éppen ezért cikkünk nem alkalmas arra, hogy ha harap a kutya minden ok nélkül, csupán ezen információk alapján meg tudd oldani a gondot. Erre keress fel kutya tréner specialistát!

Most pedig jöjjenek akkor a részletek!

 

agressziv-kutya

Mérges kutya vagy félős kutya? Ezek a megkülönböztető jelek

A kutyák mondhatni törekednek az agresszió mentes együtt élésre. A természetben a farkasfalkáknál is a legtöbb esetben is a dominancia sorrend felállásának idején van, utána „mindenki tudja, hol a helye”. És a farkasok, így tehát a kutyák is igyekeznek a dolgokat a lehető legbékésebben elintézni.

Éppen ezért a harapás a legvégső, amihez folyamodnak. Egy sor megelőző jelzést használnak a kutyák, hogy a támadást megelőzzék. Ezeket a gazdik is felismerhetik, így időben tudnak reagálni rá, megelőzvén a nagyobb bajt.

A kutya agresszív viselkedésének jele (legcsekélyebbtől a legnagyobbig):

-       ­csendesen „lemerevedik”,

-       borzolja a szőrét, farka magasban van, de nem csóvál

-       erős, fenyegető ugatás

-       előreugrás, támadás, de harapás nélkül

-       morgás

-       vicsorítás

-       oda csípés

-       harapás

 

kutya-harap

 

De szeretnénk kiemelni, hogy nem minden kutyánál és minden esetben van meg ez a sorrend. Egyes kutyákra/ kutyafajtákra jellemző az, hogy előjelek nélkül rögtön a harapáshoz folyamodnak, ha valami nem tetszik neki. Egyes ebek megállnak a mérges kutya ugatás szintjén, míg mások tized másodpercek alatt egyből már oda csípnek.

A félős kutyák ezzel szemben a farkukat maga alá csapják, hátrálva vicsorognak és igyekeznek minél távolabb menni a konfliktus forrástól/ helyzettől. 

Következő részben kifejtjük, hogy milyen okok állhatnak a vicsorgó kutya mögött.
 

Mitől lesz egy kutya, agresszív kutya? Miért harapja meg a kutya a gazdáját? Ezek lehetnek az okok

Előre szeretnénk leszögezni, hogy egy kutya sem születik ösztönösen vadnak vagy agresszívnak. A tapasztalataik, nevelésük miatt alakul úgy, hogy egy kutya harap bizonyos esetekben.

Azonban az is tény, hogy vannak olyan kutyafajták, amelyeket arra tenyésztettek, hogy erősebb területőrző hajlamuk legyen. Vagy például kutyaviadalokra tenyésztették, ami után nem is kell meglepődve kérdezni, hogy miért támad a kutya másik kutyára.

 

harapos-kutya

 

Azonban a felelősségteljes kutyatartás szerencsére a kis hazánkban is egyre nagyobb figyelmet kap. Így a legtöbben már társállatként, családtagként kezelik a kutyát és ezért az agresszivitás semmilyen formája nem kívánatos.

Az agresszív viselkedést többféle osztályba, típusba lehet sorolni. Nézzük meg sorba.

Félelmi agresszió

Egyes kutyák, ha új, számukra ismeretlen helyzettel/személlyel kerülnek kapcsolatba, agresszióval reagálhatnak. Ez valójában egy menekülési stratégia a részükről és a támadás valódi célja nem az volt, hogy bántsa a gazdáját például.

Jellemző például, hogy a kezes bárány kutya, ha hirtelen bekerül a menhelyre sok idegen kutya közé első pillanatban, akkor megijed és emiatt támadó lesz a többi kutyával. De félelem agresszió jelentkezhet például egy kidobott kutyánál, aki vadon nevelkedett és nem ismeri az emberi érintést.

Az ilyen harapós kutya rehabilitációja megfelelő szakértelemmel és sok-sok türelemmel a gazda részéről megoldható. Fontos, hogy „kis adagokban” szoktassuk hozzá a kutyát a félelmét kiváltó szituációhoz és jutalmazzuk meg fincsi tréning jutikkal a helyes viselkedést. Azaz amikor már esetleg kevésbé bizonytalan a kutya velünk szemben/eseménnyel, pozitív élményt csatoljunk hozzá.

 

miert-harapja-meg-a-kutya-a-gazdajat

 

Ha a kutya területvédő/ személyvédő

Sok kutyára jellemző, hogy a szeretett személyt, saját háza táját védi a betévő idegenektől vagy azoktól, akiket úgy ítéli meg, hogy veszélyesek. Sok gazdi ezt a tulajdonságot pozitívnak éli meg, vagy kifejezetten ezt is kéri a kutyától.

Hiszen pl. a kangal kutyákat is emiatt tenyésztették ki, hogy a farkasoktól, vagy tolvajoktól védjék a nyájat és a portát. Azonban amikor a család 3 kilós csivavája gondolja úgy, hogy a betévedt vendéget/gyereket bokán csípi mert nem szimpatikus neki, az már nem a helyeslendő viselkedés.
 

Eleségféltő /játék közben agresszív viselkedést mutat

Gyakran viccesnek tartják, amikor a kutya vicsorít, amikor félti az eledelét, jutalomfalatját, sőt talán heccelik is. Amikor azonban a kutya megelégeli és esetleg baleset történik, rögtön nem lesz jó móka. Ezt a rossz viselkedést a legjobb, ha már kölyök korban kineveljük belőle. Főleg menhelyi, sokat éhezett vagy falkában tartott kutyákra jellemző.

Ez az agresszív viselkedés jelentkezhet a gazdával, (ha nem tekinti a kutya falkavezér típusnak) vagy csak más kutyákkal szemben is.

 

agressziv-kutya-rehabilitacio


 

Szexualitásból eredő/hormonok miatti agresszió

Főleg az ivaros kanokra jellemző, hogy a szukák tüzelésének időszakaiban agresszívabban viselkedhetnek más kutyákkal szemben. És nem is feltétlenül kell a tüzelő kutyának éppen ott lennie, hiszen az illatuk kilométerekre elterjedhet a széllel és minden kan kutya érzi.

Nézzük tovább, miért morog a kutya gazdájára még.
 

Traumatikus élmény miatt

Sok olyan szituáció lehet, amely kiskedvenceink számára rossz élmény. És sajnos nem tudjuk nekik szóval elmagyarázni, hogy mi miért vagy hogy történt. Azonban ők összeköthetnek tárgyakat, helyszíneket, személyeket a rossz élménnyel és ezután agresszióval reagálnak hasonló körülmények között. Mondunk pár példát erre.

Kutyusod békésen viselte mindig az oltásokat, mert fájdalomküszöbén belül volt a fájdalom. Azonban egyszer csak begyulladt nagyon a füle és heteken át vitted kezelésre a fájdalmas fülecskéje miatt. Na, onnantól kezdve ne lepődj meg, ha már a füle közelében jár a doki, máris jön a kutya morgás, pedig már rég nem fáj a füle.

De mondunk még egy példát: Egyszer kerítésen keresztül megijesztette/bántotta/heccelte egy sapkás ember mondjuk. Ezek után pedig minden sapkás emberre ferde szemmel kezd nézni, vagy kisebb ingerre is agresszív módon reagálhat.

 

miert-morog-a-kutya-a-gazdajara


 

Fájdalom miatt

Fájt már a fogad úgy igazán? Volt már nagyon erős migréned? Beütötted már úgy istenesen magad? Ugye te sem vagy olyankor jókedvű és mosolygós és nem örülsz, ha piszkálnak, ölelgetnek? Nos, ez a kiskedvenceinkkel sincs másképp. Gyakori eset, hogy alacsonyabb lesz az ingerküszöbük, ha fájdalmaik vannak és előfordulhat, hogy oda kap a kutya. Valójában ilyenkor hibásan címkézi meg az ember, hogy hamis kutya lett Buksiból.

Ha hirtelen megváltozik a kutya viselkedése és olyankor reagál morgással, vicsorgással, ha valahol hozzáérünk például, akkor gondolj valamilyen egészségügyi gondra is.

Lehet, hogy ízületi gondjai vannak és fáj a járás neki vagy a csípője. Lehet fogfájás, fülfájás is a háttérben. Ritkán, de előfordul pl. pajzsmirigy probléma is a kutyusoknál, amely miatt hajlamosabbak lehetnek az agresszív viselkedésre.

 

odakap-a-kutya

 

Vagy például akkor se csodálkozz, hogy „jéé, megharapott a kutyám”, ha épp egy fájdalmas nyílt sebet kezelsz neki, szájkosár nélkül. Az ilyen macerát csak nagyon kevés kutya viseli el szemrebbenés nélkül, ne is várd tőle.

Ilyen esetre jól jöhet egy kutya szájkosár házilag. Ehhez gézre van csupán szükséged. Azonban nagy melegben vagy hosszabb idő tartamra TILOS alkalmazni, mert a kutyusod lihegését akadályozod, ez pedig hőgutához vezethet. De pl. egy állatorvosi vizit (5-10 perc), karomvágás idejére stb. tökéletes megoldás lehet. És megfékezi őket, hogy haraphassanak az emberek felé. Az alábbi képen láthatod, hogy kell megkötni.

 

kutya-szajkosar-hazilag

Rossz nevelés okozta agresszivitás

Talán már tudod, hogy vannak könnyebben nevelhető és makacsabb, önfejűbb kutyafajták/kutyák. Ezutóbbiak pedig könnyen átveszik a „vezér” szerepet a családban akár, ha a gazdi nincs a következetesség csúcsán, vagy esetleg fél a saját a kutyájától. Érdemes erre nagyon odafigyelni mert minden kutya érzi, hogy mi a gazda gyengepontja. És képes kihasználni nagyon is, ha bizonytalan a gazdi.

Vicces elsőre, hogy a kutya morog, ha szeretnénk az ágyikónkba feküdni és ő nem hagyja? Aztán csodálkozunk, hogy telnek a hetek, és már nem csak morog, még oda is harap, ha le akarjuk zavarni az ágyról? Nos, ez mind-mind a gazdi rossz nevelése okozza.

Ugyanis nem szabadna olyannak történnie, hogy egy számunkra nem jó viselkedés egyszer nem kerül kikorrigálásra, egyszer pedig igen. Ha a gazdi így tesz, akkor a kutya szemszögéből nézve hiteltelenné válik. Ezután pedig majd jön a panasz a kutya suliban a gazdi részéről, hogy a „kutya nem hallgat rám”. Hát igen... Pedig a kutya nevelése már kölyök kortól kezdve fontos lenne, és akkor valószínűleg nem jutna el idáig a probléma.

 

harap-a-kutya


 

Mit tegyünk ha odakap a kutya?

Nagyon fontos, hogy higgadtan álljunk a probléma megoldásához.

Nem szégyen hivatásos kutyakiképző tanácsát, segítséget kérni, ha gond van a kedvenced viselkedésével. Ugyanis valószínűleg egy tréner bevonásával sokkal gyorsabban és hatékonyabban fog megoldódni az agresszió gond.

Először is tisztázni szükséges, hogy milyen szituációkban fordul elő az, hogy kedvenced agresszív veled, vagy más kutyákkal. Hiszen teljesen máshogy kell kezelni egy félelmi agressziót, egy hiányos szocializációból eredő rossz viselkedést, vagy egy ivarosságból eredőt. Ezutóbbin talán a legkönnyebb segíteni: ivartalanítással!

Ha pedig már megvan a kiváltó ok, tudsz ellene tenni. Ha beteg és fájdalmai vannak, vidd orvoshoz. Ha félti az ételét, vagy más kutyák láttán egyből agresszívvá válik, a tréner tud segíteni ezt deszenzitizálni. Azaz eléri, hogy az adott szituáció már ne váltson ki nagy ingert nála. Nagyon sok tréner, kutyaiskola specializálódott már agresszív kutya rehabilitáció képzésre.

 

mit-tegyunk-ha-a-kutya-odakap

 

Ha tudod, hogy kutyád nagy falkában hajlamos domináns viselkedésre, próbáld meg elkerülni az ilyen helyeket például, amellett persze, hogy dolgozol a jellemén is.

ÉS AMIT NE TEGYÜNK:

-       ha kutyusod vicsorít, morog rád vagy oda kap, ne hátrálj meg, ne hagyd rá! Hiszen egy falkavezér sosem csinál ilyet! Erős, mély hangon szólj rá, rántsd meg a pórázt, hogy kizökkentsd a viselkedéséből például, vagy dobj le egy nehéz kulcscsomót mellé a földre.

-       ne kezdj el hozzá nyugodt hangon gügyögni, „nyugtatgatni”. Ugyanis lényegében ezzel rádicsérsz a helytelen viselkedésre.

-       ne üsd, bántsd, mert akkor a maradék bizalom is el fog veszni közted és a kutyusod között!

Ezeket teheted meg TE otthon

Mint ahogy nagyon sokféle gondot, így helytelen viselkedést is egyszerűbb megelőzni, mint kikorrigálni!

A felelősségteljes kutyatartás nem csak annyiból áll, hogy vásárolsz számára egy prémium szárazeledelt és gondoskodsz az élősködőmentesítésről, oltásokról. A kutyák esetében nagyon sok rossz tulajdonság a helytelen tartásmód miatt alakul ki. Pl. a frusztráció okozta rombolások is.

Amikor felkeresel egy trénert azzal kapcsolatban, hogy segítsen megoldani az agresszív viselkedést a kutyádnál, bizony ezzel a listával fogja kezdeni valószínűleg. Ugyanis sok esetben, ha ezek az apróságok rendbe vannak téve, javul a kapcsolat a kutya-gazdi között.

 

kutya-nyugtato-hazilag

 

Elegendő mozgás és ingerek

Bizony, akármilyen nagy a kert, a kutyusodnak szüksége van arra, hogy rendszeresen elmenjetek sétálni. Ez egyrészt, mint közös tevékenység erősíti a kapcsolatotokat, másik részt a szaglászás és a testmozgás is stressz oldó a kutyáknál.

Következetesség

Nagyon fontos megtanulni és betartani azt, hogy következetesek legyünk nem csak mi, hanem az egész család a kutyus nevelésében. Hiába tiltod meg te neki, hogy nem eheti meg a vacsoráját, csak amikor elhangzik a vezényszó- „tied”- ha a család többi tagja simán csak elé rakja a tálat. Összezavarodik, és bizony előbb utóbb tojni fog magasról a kérésedre. Emellett fontos a megfelelő napirend betartása is. Mindig igyekezz azonos időpontban etetni, kivinni, játszani vele. 

Szellemi tréningek

A kutyusok szeretnek „dolgozni”, legyen az akármi. Akadályok átugrása, trükkök tanulása, birka terelés, vagy csak alap vezény feladatok, bármi jöhet nekik. De fontos, hogy ezek a gyakorlatozások legyen rendszeresek, és mindig taníts meg új dolgokat számára, hogy mozogjanak csak azok az agytekervények. A közös munka szintén bizalomépítő! Emellett a fáradt kutya kevésbé hajlamos a frusztrációját agresszivitással vagy rombolással kiélni. 

 

morog-a-kutya

 

Kutyaiskola

Kutyasuliba nem csak azért kell járni, hogy szépen mutasson a kutyád a fotókon pózolva. A kedvenced ott tanulhatja meg, hogy viselkedjen nagyobb kutyás társaságban. Egyes kutyák hajlamosak arra például, hogy csak az ellenkező neműekkel jöjjön ki. A suli remek alkalom arra, hogy korrigálódjon ez a viselkedés! De ez csak egy példa a sok közül, amelyekre megoldást nyújthat egy kutyaiskola!

A kutya gazdája is sokat tanulhat arról, hogy hogyan reagáljon egy olyan szituációban, amikor a kutya agressziót mutat emberek vagy kutyákkal szemben. És akár már két három alkalom is segítséget adhat!

Nyugtató termékek

Félelmi agresszió vagy rossz élmények állatorvosnál, kutyakozmetikusnál? Nem feltétlenül szükséges az agresszív kutya elaltatása erős bódító szerekkel egy szimpla orvosi vizithez! Kutya nyugtató házilag persze nem állítható elő, de a Kutyakajás kínálatában is vannak természetes, feromon vagy növényi hatóanyagokat tartalmazó nyugtató készítmények. Ez a kutya nyugtató nyíráshoz sok esetben elegendő, ha a procedúra előtt 2-3 órával beadja a gazdi.

Reméljük sikerült kicsit jobban belelátni a kutyusok „lelkébe” és megértened mi állhat amögött, ha kedvenced viselkedése megváltozott. 

Tartalomhoz tartozó címkék: Kutyatartás

Kapcsolódó termékek

Carnilove Dog Crunchy Snack Bárányhús Vörösáfonyával 200g

Gabona- és burgonyamentes kiegészítő táplálék friss hússal kutyák részére. Ízletes ropogós bárányos snack érzékeny kutyák részére, áfonyával az erős immunitás érdekében.
Raktáron
1.567 Ft 1.253 Ft
-20%
(114)

SullerZ Premium Hypoallergenic Adult Lamb (Bárány) Medium Kutyatáp 12 kg

Ízletes prémium, csirkementes kutyatáp, báránnyal, almával és ízületvédővel, közepes testű kutyák számára. Normál aktivitású és/vagy ételallergiás (csirkeallergia) kutyák számára.
Raktáron
17.990 Ft 16.191 Ft
-10%
(66)

Brit Care Sensitive Venison & Potato 12 kg kutyatáp

Brit Care Sensitive Venison & Potato 12 kg hipoallergén kutyatáp felnőtt kutyák számára. Ajánlott gabonaérzékeny kutyák számára.

 

Raktáron
3.130 Ft -tól
(66)

Relaxa-Bits Nyugtató Tabletta 10 x

Kiegészítő takarmány kutyák részére.
Raktáron
5.390 Ft
(6)

Kalm Aid 250 ml

Kalm Aid nyugtató és stresszoldó oldat az ideges, szorongó kutyák és macskák természetes kiegészítő eledele.
Raktáron
9.667 Ft
(3)

Beaphar nyugtató nyakörv kutyáknak 65cm

Nyugtató hatású nyakörv kutyáknak Olyan problémás viselkedések ellen hatásos, mint például: állandó ugatás, destruktív viselkedés, jelölés, együttélési nehézségek.
Raktáron
3.860 Ft
(10)

Barf Love Kendermagolaj Kutyáknak és Macskáknak - Hidegen sajtolt 100 ml

A hidegen sajtolt kendermagolajnak természetes és hatékony választás a kutyusod egészségért. Segít kezelni a szorongást, például az egyedüllét vagy az utazás okozta stressz esetén.
Raktáron
2.510 Ft -tól
(9)

Kapcsolódó tartalmak