Kutya szőrhullás foltokban vagy teljesen– Mi a teendő?

Kutya szőrhullás foltokban vagy teljesen– Mi a teendő?

Ha kutyádnál a szokásosnál intenzívebb szőrhullást vagy akár kutya kopaszodás jeleit tapasztalod, következő bejegyzésünk neked szól.

Hiszen sajnos nem mindig csak a szokásos vedlésről van szó. Számos esetben állhat valamilyen enyhébb, de akár súlyosabb betegség a háttérben. A szőrhullás foltokban kutyáknál gyakran valamilyen bőrbetegséget, allergiát vagy stresszt jelez, és érdemes állatorvosi vizsgálatot kérni a pontos ok megállapításához.

Erről a fontos problémáról nem igazán mondható el, hogy csak néhány bizonyos kutyafajtát érint. Fajtától, mérettől és életkortól függetlenül minden kutyánál találkozhatunk a kutya szőrhullás jelenségével. Sok helyen a kutya bőrbetegségek képekkel is illusztrálhatóak.

Sajnos gyakori eset, hogy a gazdi olyan elváltozásokat tapasztal kutyusa szőrén, mellyel korábban nem találkozott. Ilyen például, ha a kutya szőre foltokban hullik, vagy a kutya szőre korpás. Sok esetben különösen lokalizálható, hogy hol figyelhető meg foltos szőrhullás kutyáknál. Például kutya fülén hullik a szőr, esetleg a kutya szeme körül hullik szőr.

Ezek az esetek mind látványosak, és "a foltos kutya" aggodalomra adnak okot a gazdiknak. Fontos, hogy egy gazdi se legyintsen, ha ilyen jellegű probléma merül fel a négylábú társánál. Amennyiben azt tapasztalod, hogy kutya foltokban hullik a szőre, fontos, hogy figyelmesen kísérd a további tüneteket, és konzultálj állatorvossal.

Célunk, hogy segítsünk eligazodni a kutya foltos szőrhullás témakörében. Így remélhetőleg a gazdi ismeretei segítenek majd a pontosabb tünetek meghatározásában.

Felhívnánk a figyelmet, hogy cikkünk elolvasása semmilyen esetben sem helyettesítheti az állatorvosi segítséget! Ha a bemutatott tüneteket észreveszed kutyádon, mindenképp keress fel egy szakembert! Csak a szakszerű diagnózis felállítása után lehet elkezdeni a megfelelő kezelést.

 

 

Az, hogy a kutyának hullik a szőre alapvetően egy természetes jelenség. Ez a vedlés. Ugyanúgy tapasztalható kölyök kutya szőrhullás, vagy rövidszőrű kutya szőrhullás, a vedlés tehát nem csak a nagybundás egyedek sajátossága. Azonban ha túlzott szőrhullást, vagy foltos szőrhullást tapasztalsz, akkor az már bizony betegség jele is lehet.

A probléma neve fokozott szőrhullás, azaz alopécia. Ez a betegség igen sok mindentől megjelenhet a kutyáknál. Attól is előfordulhat, hogy hullik a szőre, ha valamire érzékeny. De lehet hormonális, pajzsmirigy-rendellenesség, valamilyen trauma vagy stressz, fertőzés, felszívódási zavar, tápanyaghiány. Ezen kívül hullhat a szőrzete még az élősködők jelenlététől, valamilyen szervi betegségtől, de egyszerű felfekvés is állhat a probléma hátterében.

Ráadásul van, hogy foltokban hiányzik a kutya szőre, vagy esetleg csomókban hullik a kutya szőre. De a gazdi tapasztalhatja azt is, hogy finoman szólva, kopaszodik a kutya, esetleg csak a kutya farkán nincs szőr… Tehát a sor végtelen. Ha kutya szőrhiány jelentkezik, fontos, hogy figyelmesen megfigyeld a kutyádat, mert a szőrhiány mögött akár komolyabb egészségügyi problémák is állhatnak.

A kérdés, hogy mennyi idő alatt nő vissza a kutya szőre, nagyban függ a szőrhullás okától, de általában néhány hét alatt elkezd újra kinőni, ha a probléma kezelve van.

Biztos diagnózist kizárólag állatorvos fog tudni mondani, és a szőrhullás okát is csak a megfelelő kezeléssel lehet megszüntetni. De amíg a rendelő kinyit, megpróbálunk téged beavatni a leggyakoribb okokba.

Először ismerjük meg azokat a jelenségeket, amelyektől előfordulhat, hogy a kutya szőre hullik.

 

 

Átmeneti állapot a stressz

Bizony, hasonlóan hozzánk, a kutyák is kerülhetnek stresszes állapotba. Félelmetes helyzet lehet számára például egy látogatás az állatorvosnál. Ettől fokozottabban hullhat a kutyus szőrzete. Ez leginkább az érzékenyebb természetű kutyáknál figyelhető meg. Tehát ha csak egy bizonyos helyszínen, vagy adott alkalomkor tapasztalod, hogy folyamatosan hullik a kutya szőre, nagy valószínűséggel nem lesz szervi oka a jelenségnek.

Bármilyen típusú, méretű, vagy életkorú kutyának lehet olyan érzékeny természete, hogy egy stresszes helyzet vagy egy trauma miatt veszíthet a bundájából. Ez az állapot a legtöbb esetben a félelmetes élethelyzet megszűnésével magától elmúlik. Elmondható tehát, hogy a fokozott szőrhullás kutya esetében bizonyos esetekben teljesen normális. Ebben az esetben viszont nem tapasztalható, hogy a kutyának foltokban hullik a szőre, ez inkább a teljes bundán megfigyelhető jelenség.

Az élet velejárója

A következőtől is előfordulhat, hogy hullik a kutya szőre foltokban. Ha kutya könyök szőrkopás lép fel, az gyakran a kutya hosszú ideig tartó pihenésének, vagy felfekvésének következménye, és orvosi kezelést igényelhet.

Testének egy-egy olyan része, ahol a csontjai közelebb vannak a bőréhez, gyakran érintkezik kemény felületekkel. Ezek esetén felfekvések és bőrkeményedések jelenhetnek meg. Leggyakoribb felfekvés kutyáknál a kutya könyök felfekvés. Ebben az esetben a kutya könyökénél látja a gazdi a kopasz foltot. A kutya felfekvés kezelése szintén történjen az állatorvos utasításai szerint! Vény nélkül kapható, gyógyhatású készítményként mi a Whizzopet Pro Skin kenőcsöt ajánljuk. Ezzel a kutya száraz bőr kezelése házilag is megvalósítható.

Ezektől a tünetektől sajnos súlyosabb megbetegedések is okozhatnak szőrhullást kedvenceinknél.

Valami hiányzik a szervezetéből…

Ha a kutya betegségei között keresgélsz, rengeteg olyan kórt találhatsz, amelynek tünetei között szerepel valamilyen bőr-vagy szőrprobléma. Ha pl. fekete foltok a kutya bőrén jelennek meg, az jelezheti bőrproblémákat, például fertőzést, vagy akár egyes bőrbetegségeket, így érdemes mielőbb állatorvosi segítséget kérni.

Hiszen a bőr is egy szerv, mégpedig a legnagyobb kedvencünk testén, akárcsak rajtunk, embereken. Hiszen a kutya bőrbetegségek szőrhullás kíséretében jelentkeznek a leggyakrabban. Ezért kiemelkedően fontos, hogy minőségi táplálékkal etesd kutyusodat.

Milyen a jó kutyatáp szőrhullás ellen? Ez a táplálék megfelelő arányban tartalmazzon fehérjéket és zsírokat. Törekedj arra, hogy ezek a hozzávalók állati forrásokból forduljanak elő táplálékában. Amennyiben pedig azt tapasztalod, hogy foltokban hullik a kutya szőre, már gyanakodhatsz valamilyen allergiára.

Ha segítségre van szükséged a minőségi táplálásban, olvasd el A legjobb kutyatápok című ebook-ot, amelyet nektek készítettünk. Ebben a kis olvasnivalóban megtalálod az általunk legjobbnak vélt kutyatápokat szuperprémium és a pénztárcabarát prémium kategóriában. Kattints a képre az E-book megnyitásához!

kutyatáp teszt útmutató

 

A megfelelő tápanyagbevitel mellett adható kutya vitamin szőrre kedvencednek. Erre a legjobb, természetes megoldás a sörélesztő és a huminsav. Próbáld ki a Humac Natur AFM táplálékkiegészítőjét kutyád ragyogó bundájáért. Emellett kitűnő választás lehet még egy másik kutya vitamin szőrre, a LAVET bőrtápláló tablettája. Ezek a kutya szőrhullás elleni vitaminok segíthetnek a szőr egészségének fenntartásában és a szőrnövesztés serkentésében.

Összefoglalva, a szőrnövesztő kutyának rendszeres táplálásra és megfelelő vitaminbevitelre van szüksége, hogy támogassa a szőr regenerálódását és egészséges növekedését.

A következőkben lássuk, milyen betegségek lehetnek a kutya szőrhullás okai.

 

Az allergia kutyádat is fenyegeti

Kedvencedet bizony ugyanúgy fenyegeti az allergia, mint téged. Rossz hatással lehetnek rá a környezetében található anyagok. Ilyenek például a pollenek, a háziporatka, vagy számos a háztarásban használatos vegyszer is. Természetesen azt, hogy mitől hullik a kutya szőre, a lehető legpontosabban csak az állatorvos tudja meghatározni. De ha mégis ilyen problémája van kutyusodnak, akkor a következőket teheted a kutya szőrhullás ellen és a kutya bőrbetegség megelőzéséért.

Távolítsd el az ártalmas vegyszereket a kutyus környezetéből és ilyeneket takarításhoz se használj többet. A pollen ellen ennél már nehezebb védekezni. Ilyenkor annyit tehetsz, hogy olyan helyekre viszed kedvencedet sétálni, ahol minél kevesebb allergiát okozó anyag van. Séta után pedig kötelező egy alapos lábmosás.

 

 

A következő vakarózást okozó körülmény az ételallergia. Ezt a betegséget sajnos egyre több gazdi ismeri. Minket is rengetegen keresnek meg ezzel kapcsolatban ügyfélszolgálatunkon és üzleteinkben is. A táplálékallergia kiderítése igen hosszú folyamat. Legtöbbször a kutyusok a csirkehúst, illetve a gabonaféléket nem tolerálják. Azonban extrémebb esetekben allergiásak lehetnek más húsfélékre vagy egyéb zöldségekre is.

Az említett betegség kiszűrését legkönnyebben eliminációs diétával és hipoallergén tápok etetésével oldhatod meg. 4-6 hétig csak egyfajta fehérjéből álló táppal etess. Utána pedig fokozatosan vezess be más fehérjéket, folyamatosan figyelve kutyád állapotát. Ajánljuk figyelmedbe Nagy kutyatáp tesztünket, amelyben kicsit eligazítunk az egészséges kutyaeledelek világában.

De nemcsak az ételek és a környezet okozhat allergiás reakciókat kedvencednél. Az egyik legkellemetlenebb élősködő, a bolha nyála is súlyosan megbetegítheti a kutyákat. A kellemetlen kis vérszívók miatt kezelés nélkül kedvencünk kisebb-nagyobb területeken sebesre vakarja és rágja a bőrét. Amitől persze megjelenik a kutya szőrhullás foltokban. Sok gazdi hiszi azt ilyenkor, hogy a szőrrel van probléma és jön is a kérdés, hogy miért rágja a kutya a szőrét vagy miért tépi a kutya a szőrét.

Ha azt veszed észre, hogy kutya tépi a szőrét, az általában stressz, viszketés vagy bőrproblémák jele lehet, és érdemes állatorvoshoz fordulni. Ezért is nagyon fontos, hogy megmutasd a problémát az állatorvosnak!

 

 

Az ugráló kis paraziták ellen viszonylag könnyen védekezhetsz. Folyamatosan gondoskodj az élősködők elleni védelemről. Erre webáruházunkban rengeteg megoldást találsz. Továbbá ne csak kutyádat, hanem a környezetét is szabadítsd meg a bolháktól.

Hullik a kutya szőre korpás? Mire gondolj első körben? Egy másik élősködő is súlyos szőrhullást okozhat. Továbbá emellett a kutya száraz korpás bőr felülete is megjelenhet. Ez a rühatka. Bár itt is hangsúlyozzuk, hogy először állatorvos állapítsa meg, hogy biztosan rühes kutya tünetei mutatkoznak-e! Azonban a beazonosításnál ebben az esetben talán könnyebb dolga van a gazdinak is. Ugyanis a rühes kutya olyan jellegzetes látványt nyújt, amilyet később bármikor felismerhetsz.

Mitől lesz rühes a kutya? Ezek az apró vérszívók a bőr felszíne alatt és a szőr tüszőiben élősködnek. „Munkájukkal” folyamatosan irritálják a bőrét, amelytől kedvencünk semmi mást nem tesz, csak vakarózik. Ha a te kedvenced is így járt, a kutya rühesség fotók segítségével ellenőrizheted, hogy tényleg rühvel van-e dolgotok. Egy másik viszonylag gyakori tünete a rüh vagy demodex atkának, hogy a kutya orrán kikopott a szőr.

Szerencsére létezik a kutya rühességre gyógyszer. Továbbá gyógysamponos fürdetéssel is hatékonyan megszabadulhatunk a kis parazitáktól. Azonban soha ne kezdj kutya rühesség elleni szer házilag történő kotyvasztásába!

A kutya rüh kezelése vény nélkül is lehetséges, de fontos, hogy előtte állatorvosi konzultációt kérj, hogy biztosan a megfelelő kezelést alkalmazd. A rühes kutya kezelése tehát viszonylag könnyen megoldható, a fertőzés mértékétől függően.

 

 

Rendszeres vendégek a baktériumok

Rengeteg baktérium van jelen az egészséges kutyák bőrén. Megvédik kedvencünket számos betegségtől. Ezek a baktériumok sérülések vagy immunhiány esetén kellemetlen bőrproblémákat okozhatnak.

Ilyenek például a bőr gyulladása, a szőrhullás és a folyamatos vakarózás. Ez a betegség is viszonylag könnyen kezelhető állatorvos kivizsgálás után gyógyszerekkel, krémekkel és fürdetéssel. Azonban ha a kutya szőre nem nő vissza, mindenképpen jelezd az állatorvosnak, az esetleges további kivizsgálások céljából!

Most pedig következzenek a súlyosabb nyavalyák, amelyek komolyabb fejtörést okozhatnak a gazdiknak.

 

Bármilyen szervi betegségtől hullhat a szőr

Igazából bármelyik szerv megbetegedése okozhat szőrhullást a kutyáknál. Ilyen esetekben a szervezet a gyógyulásra az egészségesen működő területekről veszi el az energiát.

A kutyavilág egyik legapróbb képviselője, a csivava betegségek közé sorolható sok olyan probléma, amelytől kihullhat a szőr vagy megjelenhet nála a kutya korpa is. Az immunhiány mellett az ételallergia is okozhat gondot náluk. De ne gondold, hogy ez fajtaspecifikus betegség lehet!

A golden retriever szőrhullás természetes része a vedlési időszakoknak, de ha túlzott mértékű, akkor érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy biztosak legyünk a háttérben álló okokban. A labrador szőrhullás, vagy a francia bulldog szőrhullás éppolyan figyelmeztető jel, mint a tacskó szőrhullás. Tehát nem csak a benti kutya szőrhullás jelezhet problémát.

A hagyományos kutya korpa ellen segíthet egy nizoral samponnal való fürdetés, heti 2 alkalommal, 3 héten át. Persze ha csak egy kis apró bőrgomba az ok, és nincs mögötte más dolog.

 

 

Francia bulldog szőrhullás ellen különösen fontos a megfelelő táplálás és a rendszeres állatorvosi ellenőrzés, mivel ez a fajta hajlamos lehet bizonyos bőrproblémákra.

Amikor tacskó szőre hullik, érdemes figyelni a szőrhullás mértékére és a kutya által mutatott viselkedésre, mivel a túlzott szőrhullás mögött akár genetikai hajlam vagy allergia is állhat.

 

Azok a bizonyos hormonok…

Néhány hormonális elváltozás miatt előforduló betegség okozhat szőrvesztést a kutyáknál. Ilyen megbetegedések például a túl magas ösztrogén-, vagy éppen alacsony tesztoszteronszint. Ebben az esetben előfordulhat fokozott vedlés a kutyáknál leginkább a tüzelés ideje alatt.

Hasonló, fájdalommentes szőrvesztést produkálhat a pajzsmirigy-alulműködés leginkább a farok területén, illetve a Cushing-kór, amely a mellékvese abnormális működését jelenti. Ennél a betegségnél az elhízás mellett a test két oldalán kopaszodás fordulhat elő. Ezek a problémák leggyakrabban a középkorú kutyáknál fordulhatnak elő. Ha többet szeretnél tudni kutya faroktő betegség témakörében, konzultálj az állatorvosoddal!

Az egyik leghíresebb fajtánknál, a puli kutya betegségek esetében is megfigyelhetők a hormonháztartás szőrvesztéssel járó rendellenességei. Ha a puli szőre hullik, akkor érdemes állatorvossal egyeztetni a további vizsgálatokhoz!

 

 

Alopecia kutya esetén

Ha pl. a pomerániai törpe spitz szőre hullik, az gyakran a fajta természetes vedlésének része. De ha túlzott mértékű, akkor érdemes állatorvosi vizsgálatot kérni a háttérben álló lehetséges problémák kizárása érdekében.

Bizony a rejtélyes probléma, hogy a tacskó fülén nincs szőr, vagy hogy a pomerániai spiccek hirtelen ledobják a bundát foltokban, azt alopeciának hívják. Alopecia kutyáknál gyakran genetikai tényezők, hormonális problémák vagy allergiák következményeként alakul ki, és megfelelő kezelést igényel.

Ilyenkor azt láthatja a gazdi, hogy a tacskó szőre kihullik, kiritkul erőteljesen. És akármilyen szőr-bőr tápláló vitamint vesz a gazdi a kutya szőrhullás ellen, nem segít semmi. Sajnos ez a fajta kutya szőr betegség genetikai eredetű. És a tudósok még keresik a megoldást, hogy miért hullik a kutya szőre ebben a betegségben.

Reméljük választ kaptál azokra az alapkérdésekre, hogy mikor hullik a kutya szőre, vagy hogy mi lehet az oka, ha nagyon hullik a kutya szőre. Láthatod, hogy milyen sok betegség jele lehet egy olyan apróságnak tűnő probléma, mint a szőrhullás. Ezért annyit tehetsz, hogy, ha a megszokottól eltérő viselkedést, tünetet veszel észre kedvenceden, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz. Nagyon fontos, hogy soha ne kezdj kutya szőrhullás ellen házilag előállítani valamilyen neten olvasott csodaszert! Szőrhullás ellen kutyáknak kizárólag az állatorvos által javasolt készítményeket használd!

Nálatok jelentkezett már hasonló szőr gond?

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Farkaskonyha Humin-Pet (huminsav) 150 g

Allergia, gyomorsav- és emésztési problémák, lábrágás, tappancs nyalogatás, foltokban történő szőrhullás, piros, gyulladt bőr, valamint reflux esetén remek támogatás.

Raktáron
4.690 Ft
(36)

HUMAC® NATUR AFM 100G

Magas huminsav tartalmú szerves-ásványi anyag, amely kiváló immunerősítő kutyáknak és macskáknak egyaránt. 

 
Raktáron
5.980 Ft
(98)

Happy Dog Supreme Africa 12,5 kg kutyatáp

Happy Dog Supreme Africa 12,5 Kg Kutyatáp strucchússal. Monoproteines, így eliminációs diétához tökéletes.
Raktáron
8.928 Ft -tól
(68)

N&D Dog Grain Free Quinoa Skin&Coat Vadhús 800 g

N&D Dog Grain Free Quinoa Skin&Coat Vadhús 800 g teljes értékű, gabonamentes kutyatáp kisméretű felnőtt kutyák számára szarvassal, quinoavel, kókusszal és kurkumával. Kis szemű eledel mini felnőtt kutyáknak.

Raktáron
5.215 Ft -tól
(13)

Happy Dog Soft Snack Africa 100g

Kiegészítő állateledel struccal felnőtt kutyák számára.

 

 

Raktáron
899 Ft
(10)

Farkaskonyha Sörélesztő - természetes támogatás szőrhullás esetén 150g

Az egészséges, puha és fénylő szőr és bőrkondíció hatékony támogatója. Magas biohasznosulású természetes komplex B vitamin forrás. Ajánlott korpás, fénytelen szőrzet, száraz bőr esetén, vedléskor.

Raktáron
2.890 Ft -tól
(24)

Henne hidegen sajtolt lazacolaj 250 ml

A Henne 100%-os hidegen préselt lazacolaj egy természetes táplálékkiegészítő, amely ideális kutyák-macskák Omega 3 és Omega 6 zsírsavszükségleteinek kielégítésére.
Raktáron
7.490 Ft -tól
(4)

Kapcsolódó tartalmak