
Kutya ivartalanítás - Mindent, amit tudni érdemes róla!
A kutya ivartalanításával kapcsolatban mára számos információ kering a köztudatban, melyek között sajnos rengeteg a tévhit.
Az első és legfontosabb információ, amelyet meg szeretnénk itt említeni: ha bármilyen elváltozást látsz kutyusodon, irány a legközelebbi állatorvosi rendelő!
Cikkünkben ugyan meg fogunk nagyon sok, hasznos információt osztani a kutya szemölcs témakörében, azonban a diagnosztizálást természetesen az állatorvosra hagyjuk!
Jól tudjuk, hogy milyenek az aggódó gazdik… Találnak egy apró valamit a kiskedvencen és máris „temetik” lélekben, ugyanis a legrosszabbra gondolnak. Miközben pedig kiderül utólag, hogy ártalmatlan időskori szemölcsről van szó. Természetesen van az az eset is, amikor ennek a fordítottja igaz. Vagyis a gazdi hónapokig, esetleg évekig nézeget egy lassan növő elváltozás a kutyusán, és utólag kiderül, hogy jobban tette volna, ha megmutatja egy dokinak.
De most ne is menjünk ebbe komolyabban bele, nézzük meg, mit kell tudni a kutya szemölcsökről és mik is lehetnek a kiváltó okai.
Általánosságban elmondható, hogy a szemölcs alatt egy jóindulatú sejtburjánzást értünk. Vannak hajlamosító tényezők, amelyek fokozhatják a kialakulási rizikót, de sokszor nincs jelentősebb oka a megjelenésüknek.
A szemölcsöket alapvetően két típusra lehet osztani. Az egyik típus a CPV (canine papilloma virus) azaz papilloma vírusos eredetű szemölcs, a másik a sima, időskori szemölcs.
A cikkünk további részében elsőként ezeket vesszük végig, majd megemlítünk két komolyabb betegséget, amelyek hasonlóan nézhetnek ki, és érdemes ezekről is néhány információ birtokában állni.
Először is szeretnénk már a legelején leszögezni és nagyon fontos : a kutyák papilloma vírusa nem veszélyes ránk, gazdikra!
Nekünk meg van a saját emberi variációnk erre, úgyhogy pánikra semmi ok!
A kutya papilloma vírus a bőr felszín és a nyálkahártya jóindulatú kinövéseit, azaz szemölcseit okozza. Szerencsére más, komoly gondot nem csinál a szervezetben és a kutya bőrén. Általában egyesével növekszik, nem burjánzik el a kutyán.
- főleg fiatal kutyáknál jelenik meg, amíg nincs erős immunrendszer
- gyakran idős kutyákban, szintén ezen ok miatt
- krónikus betegség okozta immungyengeség miatt
- daganatos megbetegedés miatti immunprobléma mellett
- szemölcsök a szájüregben, garat, torok környékén (ez fájdalmat is okozhat egyes esetekben)
- szemek, pofa bőrön és környékén lapos szemölcsök
- mancsok, hónalj, talppárna táján is gyakori a szemölcsök és papillomák megjelenése a kutyákon
Nos, mivel vírusról van szó, nagyon könnyen terjed ez a fertőzés. Nyállal, párzás során, harapás, karcolás, stb során jut be a szervezetbe. Erős immunrendszere esetén akár teljesen tünetmentes hordozó is lehet a kutyánk, ezért is nehéz felszámolni ezt a betegséget.
Mikor vigyük állatorvoshoz a kutyát?
Amennyiben nem okoz nyelési, evési nehézséget vagy fájdalmat a kutyáknak, az állatorvos a legtöbb esetben immunerősítést javasol a fertőzés legyűréséhez. Emellett figyelned kell, hogy a szemölcsöt vagyis a fertőzött területet ne tudja elvakarni, nyalogatni, rágni. (Ez sok esetben a nehéz dió egyébként) Érdemes lehet a kutyát pulcsiba öltöztetni, vagy zoknit húzni a lábára, a területtől függően akár.
Ha nehezen eldönthető, hogy sima papilloma szemölcsről van e szó, vagy valami másról, javasolhat mintavételt, vagy komplett műtéti kimetszést is az állatorvos. Ha pedig a szemölcs sérülése esetén felülfertőződés lép fel, további kezelésekre is szükség lehet.
Szerencsére ma már nagyon sokféle immunerősítő étrendkiegészítő található a kutyák számára is. Azonban az egészséges immunrendszernek az az alapja, hogy a kutyád megfelelő étrenden éljen. Felejtsd el a multiban kapható, silány minőségű kutyaeledeleket! Ahogy nekünk emberek számára sem jók azok a bizonyos gyorséttermi kaják hosszú távon, úgy a kedvenceink számára sem ideálisak a gyatra eledelek.
Legalább prémium kategóriájú pocakbavalókat válassz a számára, és emellett pedig jöhetnek a legtutibb immunfokozó étrendkiegészítők! Bemutatunk néhányat!
Az igazi nagyágyú, bármilyen betegségről is legyen szó! Bármilyen kezeléssel kombinálható, lassítja az öregedési folyamatokat, javítja a tápanyagfelvételt, akár 400% -al növeli az immunválaszt! Kutyák, macskák és bármilyen kisállat részére adható emellett.
- Gyógygomba kivonatok
A Ganoderma gombák olyan kutyusoknál, cicáknál javallottak, akiknél krónikus degeneratív folyamatok, legyengült immunrendszer, diszfunkciójú máj-, szív- vagy veserendszer, általános gyengeség , rákos elváltozás tapasztalható. A laskagomba kisállatod mindennapi táplálékkiegészítőjeként, magas antioxidáns tartalmának köszönhetően pozítiv hatással van olyan betegségek kezelésében, mint a rák, cukorbetegség, zsírmájbetegség, magas vérnyomás és érelmeszesedés. "- Olvasható a Petfactor oldalán a gyógyító gombák leírásánál.
Ha a természetes megoldásokat keresed, ez is egy szuper alternatíva lehet a kedvencednek, hiszen sokrétűen felhasználhatóak.
Nagyon jól működnek az állatoknál is a teljes spektrumú kannabisz olajok. Ezek nagyszerűen alkalmazhatóak ízületi problémák, daganatos megbetegedések, immunerősítés céljából is.
-Farkaskonyha Immun-R gyógynövény mix
Többféle gyógynövény ideálisan összeállított keverékéből áll, amellyel természetes módon tudod felturbózni a kutyádat. Kúraszerűen ajánlott adni, legalább 6-8 hetes időszakban.
A benne lévő fermentált búzacsíra-kivonat, bizonyítottan immunstimuláns, antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatással bír. Granulátum formája miatt könnyen adagolható a napi étkezéshez.
Bármelyiket is válaszd, a hatásukra biztosan kell egy néhány hónapot várnod. És mivel erősen fertőző a CPV, ezért amíg el nem múlnak a szemölcsök a kutya társaságot kerülnötök kell sajnos.
Emellett külön játékot, etető és itató tálat kell tartanod minden kutyád számára, már ha több is van otthon. A hagyományos tisztítószereknek pedig sajnos nagyon is ellenáll ez a kórokozó, így speciális, antivirális szert szükséges beszerezned a napi takarításhoz.
Most pedig nézzük meg, a szemölcsök másik fajtájáról mit kell tudnod, azaz időskori szemölcsökről.
Akárcsak nálunk, úgy kutyáink esetében is gyakori, hogy idős korban megnő a jóindulatú szövetszaporulatok esélye. Az ilyen szemölcsök felszíne a legtöbb esetben enyhén el van szarusodva. Számuk, méretük növekedhet, emiatt időnként érdemes ellenőrizni őket.
Vannak fajták, amelyek hajlamosabbak arra, hogy egy vagy több szemölcsöt növesszenek magukra.
A kistestűek között : a yorkshire terrier, uszkár, bishon havanese, bishon bolognese például. De a schnauzereknél is gyakoribb lehet még.
Nagytestű fajták amelyek hajlamosabbak: golden retriever, magyar vizsla, csaucsau, berni pásztor, boxer, angol szetter például.
A leggyakrabban a pofa, mancsok, háti részen fordulnak elő a szemölcsök. Ezek esetben nem egyesével, hanem burjánzva fordulnak elő akár.
SOHA ne próbáljuk meg mi magunk, emberi kencével eltávolítani!
Amennyiben nem okoz szemmel láthatóan gondot a kutyusnak, akkor nem kell a szemölccsel törődni. Azonban ha a nyakörv folyamatosan dörzsöli, vagy a kutya nyalogatja, vagy bármilyen más okból sebes lenne, vérezne, akkor el kell távolítani műtétileg.
És most nézzünk meg két olyan betegséget illetve szövetburjánzást, amely hasonlíthat korai stádiumában egy szemölcsre.
A melanoma gyakorlatilag úgy néz ki, mint egy átlagos anyajegy. Ha jóindulatú az elváltozás, azt hívjuk melanocitómának. Leggyakrabban a kutyák szájüregében, szemnél és környékén, ajkakon fordul elő. Elég nagyra tud megnőni sajnos, és fájdalmas is lehet a kedvencünknek. Fontos a korai felismerés és a kezelés megkezdése.
Főleg idősebb, 10 év feletti állatoknál fordul elő ez a rosszindulatú daganat. kutyáknál leggyakrabban az orr és, háti tájékon, macskáknál a füleknél szokott előfordulni. Ugyanis ennek a fajta daganatnak a túlzott UV sugárzás lehet az egyik kiváltó faktora.
Szemölcsszerű képleteket, fekélyes szöveteket látsz ezen betegségnél. A korai diagnosztika életmentő lehet.
Még egyszer szeretnénk kiemelni, hogy ha bármilyen apró kis elváltozást is észlelsz a kutyusodon, a legfontosabb a mihamarabbi kivizsgálás!
Inkább fussatok „feleslegesen” egy kört, minthogy utólag bánd, hogy nem figyeltél oda időben.
Ha szeretnél még más, hasonló dolgokról olvasni, nézz bele a Kutya bőrbetegségek képekkel cikkünkbe is!