
Az igazi húsimádóknak – A BARF etetés
Ismerkedjünk meg kicsit közelebbről egy egyre népszerűbb világgal a BARF etetés témakörével. Sokan félnek tőle, de kicsit most megszelídítjük neked.
Ha egy (vagy több) kutyus gazdija vagy, akkor tudod, hogy vannak olyan szokásai kedvencednek, melyek egy idő után fel sem tűnnek. De mi a helyzet akkor, ha ezek a szokások kissé megváltoznak, és egyre feltűnőbben csinálja, egyre furcsábban viselkedik?
Az, hogy a kutya nyalogatja a lábát tökéletes példa erre az esetre. Hiszen minden kutyára jellemző ez a viselkedés.
Nézzük meg, mi van abban az esetben, ha ez a jelentéktelen dolog egyszer csak már nem tűnik olyan ártatlan mozdulatnak.
A nyalogatás a kutyáknál nem szokatlan, mondhatni ösztönös viselkedés. Az is teljesen normális, ha kedvenced nyugalmi állapotban többször megnyalja a lábait, megrágcsálja a tappancsait.
Ez egyfajta tisztálkodási rituáléként is felfogható. Nincs benne semmi rendellenes.
Az viszont már a gyakorlatlanabb gazdiknak is feltűnhet, ha a kutyusa túl gyakran, vagy túl intenzíven teszi ezt. Ha sokat nyalogatja magát a kutya, akkor már kezdhetsz gyanakodni, hogy valami van ennek a hátterében.
Az is előfordulhat, hogy a láb nyalás mellett esetleg rágja magát a kutya. Érdemes több figyelmet fordítanod ilyenkor hű barátodra. Fontos, hogy mihamarabb kiderüljön, vajon van-e valami egészségügyi oka a jelenségnek, vagy csak a szokásos tisztálkodásról van-e szó.
A következő cikkből kiderül, mire figyelj, ha nyalja a kutya a lábát!
Tegyük fel, hogy észrevetted, hogy a lábnyalogatás kutyusodnál már eltér a megszokottól, valami megváltozott. Ahogy azt korábban már olvastad, gyakran valamilyen egészségügyi probléma áll a hátterében.
De nem kell azonnal megijedned, mert lehet, hogy csak egy könnyen megoldható apróság az. Mindenekelőtt alaposan nézd át, simítsd végig kutyusod mancsait! Ha egy pontnál elkapja, vagy ellökné az orrával a kezed, az valószínűleg a fájdalom jele. Ezen a ponton később már óvatosabban tapogatózz!
Első körben érdemes valamilyen fizikai sérülést keresni. Akár egy karcolás, vagy egy kis tüske is okozhat fájdalmat kutyusodnak. Kutyusod bőre a tappancsain is sérülhet: kiszáradhat, kirepedezhet. Használj mancsápoló krémet a száraz bőr felületre, hogy megőrizd a tappancs puhaságát!
A téli séták alkalmával sok kutya mancsát marja ki a sóval keveredett olvadt hó. Séta után tisztítsd meg és nézd át, nincs-e a talp párnácskáin elváltozás. Adj kutyacipőt kutyusod lábára megelőzéshez is. Ha pedig már baj van, kíméld őt, hogy a kutya tappancs gyulladás mielőbb elmúljon!
Nyáron pedig nagy veszélyt jelent a toklász a kutya lábában (vagy a mancs területén). Leggyakrabban a lábujjak közötti bőrbe fúródik bele, ahol komoly károkat tehet. Ha kutyusod bőre piros, duzzadt, esetleg gennyes váladék is szivárog belőle, akkor mindenképpen irány az állatorvos! Ez ugyanis sokszor különösen nagy fájdalom lehet szegény kutyi számára, ha a toklász okozza.
Szakszerű eltávolítással és megfelelő kezeléssel elkerülhető a fertőzés, és hamar meggyógyul majd kedvenced.
Amikor a kutya rágja a lábát, szóba jöhet az is, hogy a kutya egyik karma letört, vagy megsérült. Ezért jobb, ha azt is megvizsgálod, helyén van-e az összes karmocska. A természetes kopás mellett gyakran előfordulhat olyan sérülés, mely a karmok letörését okozhatja.
Természetesen ne hagyd figyelmen kívül azt sem, ha kutyid esetleg más kutyával került konfliktusba a legutóbbi séta alkalmával. Ha egy korábbi kutyaharapás karcolás nyomát hagyta kutyusod lábán, vagy a kutya lába sebes lett, ez is okozhatja, hogy rágja a kutya lábát.
Ha végigsimítva, jól megtapogatva a tappancsokat, nem találsz semmilyen külső sérülést és a kutyi sem ellenkezik, akkor talán még egyszerűbb oka van. Például, hogy kutyusod unatkozik!
Bizony, ez egy lehetséges oka annak, hogy nyalogatja a lábikóit. Ezzel „üti el a hosszú időt” amíg a gazdira vár, olyan, mint egy pótcselekvés.
Unalom esetén a megoldás pedig az, hogy időnként egy kicsit több időt kell fordítanod arra, hogy lefáraszd kutyádat. Nem feltétlenül a fizikai fárasztás a cél, habár az is nagyon hasznos megoldás. Próbálj egyszerű trükköket tanítani neki, ismételjétek a már elsajátított feladatokat. Játszatok együtt többet!
Vannak azonban olyan kutyusok, akik ezt a módszert választják akkor, ha valamilyen stressz éri őket. Biztosan te is ismersz olyan embereket, akik a körmüket rágják, vagy a körömágyukat piszkálják stresszhelyzetben, vagy egyéb okok miatt…
Ugye, máris van értelme kutyusod „rossz szokásának” is?
Tehát, ha kutyusod:
- fél a vihartól, vagy
- szeparációs szorongástól szenved, vagy
- valamilyen környezetváltozás történik
és ekkor kezd bele hevesen a lábnyalogatásba, akkor higgadt gazdira van szükség! Ne kezdd babusgatni, inkább tereld el a figyelmét! Ha pedig előre tudod, közeleg egy ilyen stresszes alkalom, készítsd fel kutyádat nyugtató termékekkel!
Ha a kutya láb nyalogatás más tünetekkel is párosul, - például gyakori vakarózás, vagy saját szőrének rágcsálása,- akkor nézd át kedvenced bundáját is!
Ugyanis ha furcsállod, hogy miért rágja a kutya a szőrét, lehet, hogy épp bolhák pattognak kutyusod testén. De elképzelhető az is, hogy kullancsok fúródtak kutyád bőrébe, amely kellemetlen számára.
Ha apró, kemény, fekete kis „darabkákat” találsz a szőrében, akkor több mint valószínű, hogy bolhával van dolgod! Fürdesd meg, alaposan porszívózz ki mindenhol és moss ki minden fekhelyet vagy plédet, amit kutyusod használ.
És persze szerezz be bolhaírtó terméket, hogy megelőzd a további alkalmatlankodó vendégeket.
Elképzelhető, hogy nem a bolhák, hanem az atkák használják lakásnak kutyusod testét. A kutya atka erős viszketést és gyulladást okoz. Tipikus tünete, hogy foltokban szőrhullást okoz. Mindenképpen célszerű ilyen problémával állatorvoshoz fordulni, hogy kedvenced célzott kezelést kaphasson.
Ha valóban allergia húzódik a lábnyalogatás, vagy lábrágcsálás hátterében, akkor bizony nagyon észnél kell lenni. Ugyanis nem egyszerű észrevenni, hogy összefüggés van például az eledel, vagy a kutyaruha mosásához használt öblítő és a lábnyalogatás között!
Az ételallergia más testrészeken (például hastájékon) is megjelenhet, és egyéb tüneteket is produkálhat mellé kutyusod.
De a kutya lábrágás hátterében bizony sokszor valamilyen allergia áll. Mivel a kutyus bőre ilyenkor viszket, a rágcsálással próbálja enyhíteni, ezáltal sebessé válik.
Érdemes ilyenkor megfigyelni, hogy jelentkezik-e más tünet is, és mely tájékokra koncentrálódik a nyalogatás és rágcsálás. Az allergiáról többet is megtudhatsz ebből a cikkből.
Rengeteg kutya szenved valamilyen ételintoleranciában. Vannak kutyusok, akik a csirkére, míg mások a gabonára érzékenyek. Ezért ha bebizonyosodott, hogy allergiáról van szó, érdemes fokozatosan hipoallergén tápra váltanod kedvenced eledelét.
Ugyanakkor az allergiának rengeteg kiváltó oka lehet. Az eledel összetevőin kívül gyakori eset az is, hogy a kutyusod valamilyen kemikáliával érintkezett és az váltotta ki a reakciót.
Olyan egyszerű példákra kell itt gondolni, mint az öblítő, amit négylábú barátod fekhelyének, vagy pulcsijának mosásához használsz. Ez is egy lehetséges oka annak, hogy miért rágja a kutya a lábát.
Ha nem az allergia, akkor szinte bármilyen más bőrbetegség okozhat irritációt, viszketést. Ez pedig azzal jár, hogy a kutya nyalogatja, vagy rágcsálja egyes testrészeit.
Természetesen a bőrbetegségek is sokféle tünettel jelentkezhetnek. Részletes útmutatást ebben a cikkben adunk neked.
De a lábrágás mellett erős szőrhullást, hámló, korpás és elszíneződött bőrt tapasztalsz kutyusodnál, akkor aligha nem a gombás fertőzés lesz a hunyó. Ha idejében felismered, sok szenvedéstől mentheted meg négylábú barátodat. Ezért fontos, hogy nagy figyelmet fordíts kedvenced szokásainak változásaira és az ezeket kiváltó tünetekre.
Ha bármi rendelleneset tapasztalsz, mielőbb keresd fel az állatorvosodat, és konzultálj vele a kezelés menetéről.
Sokszor nem csak a túlzott mancs nyalogatás, hanem más figyelmeztető jelek is felkelthetik a gazdik figyelmét. Felelős állattartóként azonban még idejében felismerheted és szakember segítségével kezelheted is a kiváltó okokat.
Amennyiben nem tapasztalsz más, szemmel látható elváltozást, akkor fontos, hogy tudd, komolyabb problémák is felmerülhetnek kutyusodnál. Ha a lábainak nyalogatása túl gyakori, és kutyusodnak esetleg a megszokottól eltérő a mozgása, akkor bizony ízületi gyulladás is okozhatja a túlzott nyalogatást!
Ha valóban erről van szó, nagy fájdalmai lehetnek kedvencednek. Éppen ezért előfordulhat, hogy a kutya rágja a hátsó lábát például, ha a gyulladás azt a területet érinti. Emellett a járása is megváltozhat: merevebb, lassabb lehet. Érdemes akár tünetek nélkül is rendszeresen ízületvédő kúrát tartani négylábú barátodnak, hogy megelőzd a bajt. Ehhez mi az Aniflexi termékeket ajánljuk.
Azonban ha a leírtakhoz hasonló tüneteket tapasztalsz, fordulj állatorvoshoz, hogy mihamarabb megkezdődhessen a kezelés!
Elterjedt tévhit, hogy minden epilepsziás tünet az örökletes epilepsziás betegséggel egyenlő. Ugyanis epilepsziás tünetet más szervrendszerek súlyos megbetegedése is okozhat.
Attól függően, hogy az agykéreg hol sérült, többféle tünet is jelentkezhet epilepsziás tünetként. Ilyen például enyhébb esetben az önkéntelen izomrángás bizonyos területeken. Ha ez éppen a kutyusod lábait érinti, akkor ez zavarhatja őt annyira, hogy idegesen nyalogatni kezdje a végtagjait.
Természetesen, mint sok más, súlyosabb betegség, ebben az esetben is találkozhatsz egyéb tünetekkel. Ezek mind figyelmeztető jelek, és érdemes azonnal felkeresni az állatorvost!
Sajnos a daganatos megbetegedések számtalan fajtája fordul elő a kutyák esetében is. Fontos tudni, hogy ahogy nálunk, embereknél, úgy a kutyáknál is nehéz felismerni ezeket az elváltozásokat. A témához kapcsolódóan elmondhatjuk, hogy kedvencednél a láb bőr nyalogatása nem feltétlenül az egyetlen tünet, amit észrevehetsz, ha daganatos betegség áll a háttérben.
Azonban fontos, hogy mielőbb mutasd meg a szokatlan tüneteket az állatorvosnak. Hiszen ha valóban valamilyen rákos elváltozásról van szó, az idő nagyon fontos tényező a gyógyulás eredményét illetően.
Lehet szó limfómáról, vagy bőrrákról, de akár csontrákról is. Minden esetben előfordulhat, hogy kutyusod nem a megszokott módon, túlzott mértékben nyalja a lábát.
Ebből a cikkből kiderül, hogy nem minden esetben gond, ha kutyusod a lába nyalogatásával tölti az idejét. Azonban ha ezt rendellenes módon teszi és egyéb tüneteket is észlelsz, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz! Kedvenced egészsége, vagy akár élete a tét!
Hiszen az mégis csak jobb érzés, ha a kutya nyalogatja az ember lábát, szeretete jeleként, nem igaz?