Kutya gyomorsav kisokos- Hogy ne arra kelj, hogy öklendezik a kutya

Kutya gyomorsav kisokos- Hogy ne arra kelj, hogy öklendezik a kutya

Lakáskutya tulajdonosként igazolom, hogy a kutyák számára a kutya gyomorsav visszahányása mindig a leghosszabb szálú szőnyegre történik.. Nézzük meg mit tehetsz ellene!

A gyomorsav célja

Talán azzal nem mondunk újdonságot, hogy az ember és a kutya emésztő rendszere azért nagyrészt egyezik. Bár a tápcsatornájuk rövidebb a miénknél, és a gyomorsav pH értéke is más, a lényeg ugyanaz marad. 

 

A táplálék a szájukon keresztül a gyomorba jut, ahol a gyomorsav segítségével elkezdődik bizonyos tápanyagok lebontása. Majd a gyomor továbbítja a táplálékot a vékonybélbe, onnan meg halad tovább. Végül persze távozik a salakanyag az emésztés vég eredményeképpen. Hiszen ahol input van ott output is. 
A kutyák a ragadozók közé tartoznak. Ez azzal jár, hogy a gyomorsavuk pH értéke magasabb, mint a miénk. Ez így egészséges. Azonban nem állítjuk, hogy még a vasszöget is meg tudják emészteni, de azért elég erős. 

 

kevés gyomorsav tünetei


Példának okául, említjük meg, hogy a kutyáknál ezért sem gyakori a szalmonellafertőzés. Az ő gyomruk még ezeket a baktériumokat is legyűrik. Persze nagyszámú rossz baktériumok, vagy sérült emésztési rendszer esetén ők is megbetegedhetnek. 


A gyomor a lenyelt táplálékot a perisztaltikus mozgás során egyneművé teszi. A gyomor által termelt sósav csökkenti a baktériumok számát, és a savas kémhatású közegben a pepszin megkezdi a fehérjék emésztését. A fehérjeforrás pedig nem más mint a hús. 


A gyomor emellett mucint is termel, ami megvédi a gyomrot az önmaga „felfalásától”. Ez az anyag bevonja a gyomrot egy védő réteget képezve. Ha ez nem működik megfelelően, akkor a termelődő gyomorsav (sósav) elkezdi a gyomor nyálkahártyáját irritálni. Ezt hívjuk gyomorfekélynek. Azonban nem elég a kutya savlekötő adása ilyenkor. 

A kiváltó okot szükséges megszüntetni a kutya savlekötő gyógyszer adása helyett, hiszen ez rendkívül fájdalmas betegség. És nem csak a mini kutya fajtákat érinti, ahogy sok gazdi hiszi. Hiszen gyomorsava mérettől függetlenül minden kutyának van és kellemetlenséget okozhat.

A savtúltengés vagy épp hiányának témája nem egyszerű, de mindenképpen érdemes foglalkozni vele. 
Ha csak egyszer-egyszer fordul elő a kutya gyomorégés, nem kell a legrosszabbra gondolni. Hiszen egy egészséges kutya esetén is megeshet, hogy az étel visszaköszön.
Azonban ha heti több alkalommal is van kutya hányás gyomorsav kutyáknál miatt, akkor ott már gond van. Nem biztos, hogy a gyomorsav mennyisége nem megfelelő. Vagyis lehet, hogy nem az a baj, hogy sok a sava a kutyának. Hiszen sok minden probléma okozhatja azt, és állhat a hátterében, hogy a kedvenced „kitaccsol”. Erről már írtunk a Kutya hányásának okai hasznos blogcikkünkben. 


A kutya gyomorsav problémájának kiderítése


Bár látszólag a tünetek a túl kevés és túl sok savnak hasonlóak, a kezelés szempontjából nagyon nem mindegy. 
Ha a kedvenced gyakori hányásának okát ki akarjuk deríteni, a hányadék pH értékét kell megállapítani. Ha a hányás lúgos, akkor túl kevés vagy alacsony pH hatású gyomorsav okozza a panaszait a négylábúnak. Vagyis ebben az esetben nem az a gond, hogy a kutyának sok a sava, hanem épp az ellenkezője.


Ha pedig sok a gyomorsav, akkor még további vizsgálatok is szükségesek. Hiszen még akár reflux hányás is állhat a háttérben. De erről, vagyis a reflux kutyáknál témájáról még részletesen fogunk írni a továbbiakban. 


A sok gyomorsav tünetei


A gyomorsav túlzott mennyisége szinte mindig a kutya helytelen táplálkozására vezethető vissza.
Úgyhogy gazdi, tessék össze szedni magadat, kutya gyomorsav ellen bizony te is sokat tehetsz!
Remélem, nem mondok újdonságot azzal neked, ha leírom, a házikoszt nem kutyának való! A fűszeres, zsíros, sós ételek abszolúte nem a kutyák természetes étrendjének felelnek meg! Az otthoni maradéktól ugyanis előszeretettel fordul elő, hogy ég a kutya gyomra.

kutya hirtelen nyáladzás


Emellett hallattuk sokszor már, hogy félre sikerült a kutya féreghajtás házilag. Szegény kutyába tömték a fokhagymát, hogy az majd biztos megoldás lenne a férgességre. Azonban ez amellett, hogy mérgező is lehet a kutyára, még sok savat is csinálhat! Tehát nemcsak kutya gyomorsav túltengés tünetei lesznek tőle, hanem ez a praktika akár még az életébe is kerülhet! Inkább nézz szét a biztonságosan adható féreghajtó kínálatunkban!
A házikoszt irritálja a gyomor nyálka hártyáját, és ezen felül a természetes egyensúlyát is megzavarja. 


A tünetek a következőek lehetnek kutya sok gyomorsav esetén:


- sárgás epés hányás a hajnali, reggeli órákban amikor éhgyomorra van a kutyánk (milyen jó is erre kelni/ hallgatni hajnalban, ahogy a kutya öklendezik/ belelépni….) 
- nyeldeklés (ezután szokott a következő fokozat már az öklendezés lenni), magyarul nagyokat nyel a kutya  
- szájszélnyalogatás
- öklendezés (hányás előtti állapot)
- eszi a földet, ha ég a kutya gyomra
-a kutya hirtelen nyáladzás tünetét mutatja.


A kevés gyomorsav tünetei


Sajnos gazdi azt kell írnom ennél a fejezetnél, hogy a kevés gyomorsav tünetei szinte teljesen megegyeznek a túlzott mennyiségű gyomorsav eseténél. Annyi talán a különbség, hogy ez a típusú hányadék gyakran tartalmaz megemésztetlen ételt. 


És igen, akár az előző napi vacsi is újból napvilágot láthat kissé gusztustalanabb formában mint ahogy előző nap feltálaltad neki. 
A kevés gyomorsavnak az orvosi megnevezése a Hypochlorhydria. Ezt okozhatja nem megfelelő étrend, hirtelen étrendváltás is. 


Normál esetben a kutya gyomra arra van kitalálva, hogy naponta 1-2 alkalommal jusson táplálékhoz. És a gyomorsavnak teljesen át kellene itatnia az elfogyasztott eledelt. Azonban ha a gazdi túl sokszor eteti a kutyát, (valljuk be vannak ilyen kényszer etetős nagymamik például) akkor a csóri kutya gyomrának nincs ideje újból elegendő savat termelni.

 

kutya reflex


Ilyenkor a pocakban lévő táplálék elkezd erjedni, rothadni. Erre nincs szebb kifejezés sajnos. Nem kell ezek után csodálkozni azon, hogy Morzsika gyomrában és beleiben sok gáz termelődik.


 A gyomor nagy nyomása miatt a táplálék és vele együtt a gyomorsav is visszakerülhet a nyelőcsőbe, és kész is a hányás. Majd persze a pukizás is a sok rosszul emésztett táplálék miatt. 


Főleg vidéki, vagy úgymond régi módi gazdik találkozhatnak még a csonttal etetés miatt a kevés gyomorsav problémájával. Ugyanis a csont megemésztése rendkívűl sok gyomorsavat igényel. A kutya gyomra pedig nem tud az egyéb táplálékra, ami a csont mellé kerül még, tartogatni. 


Azután pedig ne csodálkozz azon, hogy ha egy sárga vuk fogad a szőnyegen… Mert hova máshová hánynának, ha nem oda. ( az évek tapasztalata )

 

A kutya reflux


Akárcsak minket, úgy a kutyákat is érintheti a reflux betegség. Ez nem más, mint amikor valamely oknál fogva a gyomorsav visszakerül a nyelőcsőbe és irritálja azt. Ez a jelenség a legelső a kutya reflux tünetei között.
A reflux okai lehetnek örökletesek vagy szerzettek. 


A leggyakoribb genetikai oka a rekeszizomsérv.  Ilyenkor a hasüregi szervek például a gyomor is betüremkedik a mellkasüregbe. Ezt a betegséget röntgennel, vagy CT vizsgálattal lehet igazolni. Műtéttel pedig zárni tudják a sérvet, így a reflux okot meg lehet szüntetni ebben az esetben.
Másik esetben a gyomor záróizom működésében van a hiba. Ez főleg kölyökkutyák esetén szokott előfordulni, mert még fejletlenebb ez az izom.

 
Szerzett reflux okok között szerepel még a gyakori hányás is. Ilyen esetben az a legfontosabb, hogy a hányást, mint kiváltó okot megszüntessük. Hogy mi okoz gyakori hányást? Rossz diéta, allergia, daganatos megbetegedések például. 

 

kutya reflux tünetei


A másik oka a refluxnak a már fentebb említett túl sok gyomorsav. De ennek nem az a megoldása, hogy gyomorsav lekötő tablettát tuszkolunk le a kutyába kutyának gyomorsav ellen. A legjobb, ha a kiváltó okra rájövünk, így nem kell a legjobb reflux gyógyszer vagy a legjobb savlekötő után kutatni. 


A reflux tünetei:


-    állandósult büdös kutya szájszag (hibátlan fogak mellett)
-    epés hányás
-    a vacsi közben vagy utána sokat büfög a kutya
-    a kutya köhögés állandósul látszólag ok nélkül
-    fokozott nyálzás, nyeldeklés
-    étel vissza öklendezése


Bár banálisnak tűnhet, de a hányás és a reflux hányás nem ugyanaz. A hányásnál a kutya erőlködik, mire kiadja magából azt, ami a gyomrát bánja. A reflux hányásnál pedig hirtelen, látszólag előjel nélkül köszön vissza a gyomortartalom. Vagy csak annyit látunk, hogy felbüfög valamit, aztán visszanyeli. 
Mint fentebb írtuk, sajnos a gyomorégés okai, illetve a kutya nyáladzás okai a helytelen etetés miatt refluxra is visszavezethető. Ez is válasz lehet arra, hogy mitől ég a kutya gyomra.


A kutya reflux kivizsgálása


A legbiztosabb módja a reflux kivizsgálásának az endoszkópos vizsgálat. Erre persze fel kell a megfelelő módon készíteni a kutyát, nem lehet csak úgy berobogni a rendelőbe. 


Üres gyomorra szükséges menni az állatorvos rendelőjébe, hiszen altatásban történik a vizsgálat. Ilyenkor egy speciális kamerával végig nézik a kutya nyelőcsövét, egészen a gyomorig. Így a dokibácsi/néni megtalálhatja az esetleges fekélyeket, kinövéseket, gyulladásokat. Emellett kérhet még a doki vérvizsgálatot, röntgent, CT-t is. 

Gyomorsav diéta


A kutya reflux kezelése kapcsán egy refluxos kutya esetében fontos, hogy a gyomrot tehermentesítsük a túlzott gyomorsavtól. Ezért egy egy-két napos koplalást rendelhet el a doki. Majd ezután kezdődhet a gyomorkímélő diéta a kutya számára. 

 

gyomorsav diéta


Ha száraztápot eszik a kedvenced, akkor valószínűleg váltanotok kell egy kímélőbb, allergénektől, és mesterséges adalékanyagoktól mentes tápra. 
Súlyos esetben kifejezetten állatorvosi tápot is javasolhat a doki. Enyhébb esetekben azonban egy szuperprémium, minőségi összetevőkben gazdag, emésztéskímélő táp is elegendő lehet. Ilyen táp például az N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány. Ezekkel tökéletesen megoldható a refluxos kutya etetése.


Kérdezheted jogosan, hogy mit tudnak ezek a speciális tápok a többihez képest?


Az ilyen tápok alacsonyabb zsír és fehérjetartalmúak a társaikhoz képest. Nincs bennük a legtöbb esetben gabona, szín és ízfokozó amely izgatnák a gyomor nyálkahártyáját. A túlzott mennyiségű zsírok csökkentik a nyelőcső és a gyomor közötti izmok erejét. A táplálék magas fehérje pedig stimulálja az emésztősavak kiválasztását.


Szóval tegyük fel, beszerezted kedvencednek az új tápját, amely a gyomorkímélő ételek kutyáknak kategóriába tartozik. A következő lépés reflux esetén, hogy napi több, kisebb adagra osztod fel a porcióját. (kb 3x). 
A következő lépés, hogy állj ellen a könyörgő szemeknek amikor emberi, fűszeres kaját csóringál. 


Emellett mindenképpen ajánljuk, hogy a bélrendszert erősítd meg egy probiotikummal is, mint amilyen a Gastroferm por is. Inkább ezt válaszd Prantoprazol kutyának és Quamatel kutyáknak helyett savlekötő kutyáknak gyánánt. Ez a bélflóra védelme érdekében jótékony baktériumokat tartalmaznak, illetve vitaminokat. Ennél jobb nincs is ugye?

Azonban van még egy szuper tippünk. Ezt főképp azon gazdiknak szól, akiknek a kutyája hajlamos a földet nyalogatni, felenni. Ugyanis ilyen esetben a kutya egy ásványi anyagot hiányol a szervezetéből. A huminsav kutya részére elérhető a HUMAC márkától magas huminsav tartalommal! 
Ez a fekete csodapor a bélflórára és az immunrendszerre gyakorolt hatásának köszönhetően, kedvezően befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat. Optimalizálja az emésztőrendszer pH-ját. És főleg a büdi pukizó kutyák gazdáinak örömére, a gázok kibocsátását is mérsékli. 

 

Savlekötő ételek, savlekötő gyógyszer


Ha ezen módszerek nem hozták el a várt eredményt, ne keseredj el. A savcsökkentő gyógyszerek listája hosszú szerencsére. Az állatorvos pedig fog neked segíteni kiválasztani a legjobb kutyának savlekötő terméket, hogy meg tudd szüntetni a refluxot. 
Sokan javasolják különböző kutyás fórumokon, hogy étkezés előtt a quamatel kutyának tabletta formában vagy a quamatel injekció megfelelő. Azonban mielőtt önjelölt orvosnak jelentkeznél, mindenképpen konzultálj az állatorvossal erről a fontos döntésről, hogy belevágsz-e a Quamatel adagolása kutyának mizériába. Hiszen a mini kutyák és a nagy társaik nem ugyanannyit igényelnek a gyógyszerekből, és könnyen túl adagolás lehet a vége. 

 

savcsökkentő ételek


Emellett kicsit sem biztos hogy a reflux kezelése egy gyors savlekötő adásával megoldódik.Inkább ne játssz a kutyád életével, hallgass az állatorvosra a pantoprazol kutya és Quamatel mini adagolása kutyának helyett! 


Amit viszont megtehetsz, (főleg ha nem súlyos a gyomorsavtúltengés, vagy a reflux) hogy olyan ételekkel gazdagítod a napi étrendjét, amely segíti a sav lekötését. 

Mit adjunk a kutyának, ha ég a gyomra kérdésre most választ adunk.


Ezek jótékony hatással lehetnek: 
-alma
-cékla
-brokkoli
-spenót
-bogyós gyümölcsök

A gyógynövények közül pedig a kakukkfű, gyömbér, és a gyermekláncfű az, ami segíthet természetes savlekötő kutyáknak gyanánt. Hasonló kedvező hatásokkal bír ha a kutya sokszor hány savas hányás kutyáknál kezelésére, a Mybulldog Happy Tummy keveréke Quamatel mini kutyáknak helyett.


A reflux, illetve a gyomorsav probléma nagyon kellemetlen tünetekkel járnak a kutyádnak. Ne bagatellizáld el, kis változtatásokkal is már sokat lehet javítani az állapoton!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány 2,5 kg

N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány 2,5kg teljes értékű diétás kutyatáp kutyák számára, melyet a rossz emésztés kiegyenlítésére és az exokrin hasnyálmirigy elégtelenségének kompenzálására fejlesztették ki.
Utolsó 1 db raktáron
5.215 Ft -tól
(15)

Gastroferm Pet probiotikum + vitamin por 100g

A Gastroferm Pet a kutyák egészséges bélflóráját visszapótló és fenntartó probiotikum. Minőségi probiotikum kutya számára.
Raktáron
2.790 Ft
(109)

Agroferm Pet 100g

Az Agroferm® PET az egészséges bélflórát visszapótló és fenntartó probiotikum és multivitamin táplálék kiegészítő termék. Multivitamin és probiotikum kutyák számára. Kiegészítő állateledel.

 

Raktáron
2.749 Ft
(40)

MyBulldog Herbs Happy Tummy 50 g

Gyógynövénykeverék kifejezetten érzékeny gyomrú kutyáknak tervezve, segít támogatni az emésztést és enyhíti a gyomorproblémákat.

Raktáron
7.265 Ft
(11)

Leiky Túlsavasodás, Hányinger, Hasmenés Elleni Gyógynövény, Zöldség-Gyümölcs Keverék, 100 g

Gyomor és bélproblémák enyhítésére javasolt táplálékkiegészítő kutyáknak és macskáknak.
Utolsó 1 db raktáron
5.790 Ft
(3)

Kapcsolódó tartalmak

Kullancs a kutyában

Kullancs a kutyában

 

A jó idő beköszöntével újra itt a kullancs szezon! Kutyásként bizonyára tudod, hogy most még fontosabb figyelned kedvencedet egy-egy séta vagy kirándulás után.