Kutya etetése táblázat segítségével - kölyökkutya etetése és rengeteg más tudnivaló

Kutya etetése táblázat segítségével - kölyökkutya etetése és rengeteg más tudnivaló

Ahhoz, hogy kutyusod a lehető legboldogabb és legegészségesebb legyen, fontos odafigyelned a helyes táplálására. Itt a Kutyakajás kutya etetése táblázat!

Tartalomjegyzék:

A kezdetek: a kölyökkutya etetése
5 hetes kiskutya etetése – indul a habzsidőzsi
És, hogy meddig kell junior tápot adni a kutyának?
Kulcsfontosságú tényezők a kiskutyák etetésénél
Szénhidrát a kutyatápban
Fehérjék a kutya táplálásában
Kutya etetés szabályai
Táp vagy nem táp? A lényeg a jó minőségű táplálék!
Etetés konzervvel vagy táp mellett konzervvel
BARF etetés

 

Abban az esetben, ha kedvenced nem rendelkezik valamilyen betegséggel vagy allergiával, ez a cikk hasznos információkat nyújthat számodra.

 

 


Ha továbbra is bizonytalannak érzed magad a témát illetően, bátran kérd szakértő (mint például állateledel boltok vagy webshop tulajdonosok vagy tapasztalt kutyatartó ismerősök) segítségét azzal kapcsolatban, hogy mennyit egyen a kutya életkorának és egészségi állapotának megfelelően. Hiszen egészen máshogy néz ki például egy 8 hetes tacskó etetése, mint egy 2 hetes kutya etetése. Azt tapasztaljuk, hogy az állatorvosok nem tudnak lépést tartani a kutyatáp ipar gyors változásával, ezért még mindig a régi prémium termékeket javasolják, amik manapság már a középmezőny alján helyezkednek el. 

A kezdetek: a kölyökkutya etetése 

Ha a kiskutya semmiképpen nem eszik pár napos vagy pár hetes korában anyatejet, akkor tápszerrel etetheted, amelyet cumisüvegből adagolj neki. Erre a Royal Canin vagy Panzi tejport ajánljuk.
 
A kölyökkutyusokat három hetes korukban kezdik el elválasztani az anyjuktól. Ez a folyamat  eltarthat egészen a hatodik-hetedik hétig is. A fiatal kölykök akár naponta tíz-tizenkét alkalommal is szophatnak, ezért az elválasztás után nagyon fontos, hogy naponta inkább több kisebb adagot tegyél le eléjük.

Azonban előfordulhat, hogy elárvult kölyköket találunk, vagy épp sajnálatos módon a mamakutyával történik valami. Ilyenkor nem árt tudni, hogy hogyan zajlik az újszülött kutya etetése, vagy hogy hányszor egyen a kutya ebben a korban.

 

Újszülött kortól – 2 hetes kiskutya etetése

Először is szükséged lesz egy szuper cumisüveg szettre. Ezt bármelyik nagyobb állateledel boltból, állatpatikából beszerezheted. Legyél felszerelkezve ezen felül Royal Canin tejpótlóval, ez egy úgynevezett újszülött kutya tápszer, amely minden fontos tápanyagot tartalmaz, amely szükséges a kezdeti időszakban.

Mikor egyen a kutya ha csak pár napos? Nos, leginkább annyiszor ahányszor csak alkalma adódik rá. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 1,5-2 óránként bizony cumisüveget kell ragadnod.. Igen, még éjszaka is! Ha úgy tetszik, kedves gazdi ez arra a kérdésre is válasz, hogy mennyit eszik egy újszülött kiskutya.

Úgyhogy ezzel mindenképpen számolnod kell majd. És ez mérettől független hogy a kölyökkutya etetése hányszor szükséges!

Ugyanis egy tacskó kölyök etetése és egy berni pásztor etetése is ugyanannyiszor kell történjen az első hetekben! Így ha eddig tápszer adagolás táblázat után keresgéltél, már van egy jó kiindulási pontod.

 

 

Ha összeszámolod, ez körülbelül 12 alkalmat fog jelenteni egy nap… Úgyhogy ez leszel foglalva az első időkben, ezt garantáljuk!

A második hét vége felé már el lehet kezdeni 8-10 alkalomra csökkenteni a napi etetések számát. Persze a napi porcióra fokozottan figyeljünk oda.

Hiszen egy aprócska yorkshire terrier etetése csupán 30-50 ml-tejcsiből áll egy etetésnél, míg egy feneketlen bendőjű labrador kiskutya etetése 100-120ml is lehet.

 

kolyokkutya-etetese-hanyszor

 

3 hetes kutya etetése- a változó kor kezdete

Nos, elindul egy nagyon érzékeny korszak a babakutyusok életében. Ugyanis megkezdődik a fogak kifejlődése. És ilyen tájban kezdenek el a gazdi fejében a következő mondatok megfogalmazódni : „A kutya etetése hányszor történjen már ilyenkor? Mikor etessük a kutyát pontosan? Elég a még a teje a mamának vagy tejpótló kell? Vagy a kölyök kutya táplálkozása már ilyenkor legyen konzerv/ feláztatott eledel? „ Nézzük meg részletesen most!

A 3 hetes kiskutya mit ehet tehát? A legjobb persze, ha még a maminak bőven van tejcsije, hiszen ebben minden benne van ami számára szükséges. Azonban nagy számú alomnál előfordulhat, hogy bizony pótlásra van szükség.

A fentebb említett tejpótló porok szuper megoldások lehetnek, ha hajlandóak a kölykök a cumisüveget elfogadni.

Azonban előfordulhat, hogy nem fogadják el. Ilyenkor érdemes akkor elkezdeni megpróbálni akár tejpótlóban feláztatni valamilyen starter tápot. Ezek magas kalória tartalmú eledelek, tele probiotikummal, amely a fejlődő pocaknak szüksége van.

Először csak napi 1-2 alkalommal kínáljuk őket meg kis mennyiségű, pépes állagúra áztatott táppal. Ezt lényegében tekinthetjük a kiskutya hozzátáplálás előszobájának, hiszen itt már tálból, önállóban próbál enni a kutyus. Tegyük őket a tálkához, akár a szájacskájukat össze is lehet egy pici maszatolni, hogy könnyebbek rákapjanak az ízére.

Természetesen itt is igaz, hogy egy máltai selyemkutya kölyök etetése kevesebb mennyiséget jelent, mint egy németjuhász kölyök etetése.

Az ilyen idős kölyök kutya etetése hányszor történjen? Természetesen függ attól, hogy van e még a maminak teje vagy sincs. Amennyiben igen, úgy a napi 1-2 alkalommal való kiegészítés általában elegendő.

Ha nincs mamakutyánk, akkor bizony a tejpótló mellett akár 3-4 alkalommal is meg lehet őket kínálni a feláztatott eledellel.

4 hetes kiskutya etetése- itt az idő bevezetni az újdonságokat!

A 4 hetes kiskutya etetése leginkább még a mami tejcsijével legyen amennyiben megoldható. Amennyiben ez nem működik, tejporral elkevert feláztatott starter tápot javasolunk ugyanúgy, mint ahogy fentebb írtuk.

De a mennyiség és a gyakoriság itt már változik, hiszen már egy kicsivel nagyobb, 4 hetes kutya etetése a téma.

Hiszen a Royal canin puppy mini adagolása más lesz egy bishon havanese etetése esetén mint egy golden retriever etetése kapcsán a nagyobbik szemű változat.

Az alábbi táblázaton mutatjuk is a különbséget, vagyis szlengesen mondva, hogy mennyi kaja kell egy kutyának.

 

royal-starter-etetes

 

Ahogy a fenti képen, vagy ha úgy tetszik kutya növekedési táblázat ábrán is látható, igencsak van különbség a tacskó etetése táblázat (alias royal canin starter mini) és mondjuk egy magyar vizsla etetése között.

Természetesen a táblázatban szereplő számok iránymutatóak!

Hiszen függ attól, hogy mennyit tudnak még szopni a kölykök, illetve az egyéni igényektől is.

A jól táplált kölyökkutya hasa kerek, nem sír sokat, nyugodtan játszik/alszik két etetési időszak között.

Bizonyos kistestű kutyafajták érzékenyebbek lehetnek. A bichon havanese etetésére oda kell figyelni például, mert hajlamosabbak lehetnek más kistermetű kutyákhoz hasonlóak, hasmenést kapni az új eledel bevezetésekor.

Érdemes lehet a probiotikumot adni nekik ilyenkor. Mi szeretjük az ételre és vízbe is tehető Agroferm port, amely még multivitaminokat is tartalmaz. Ennek adagolása úgy van, hogy egy mokkáskanálnyi kell körülbelül 10 kg-os kutyának naponta. Azonban a kölykök még picikék, így esetükben a kutya napi adagja kicsit más.  Úgyhogy itt szükség lesz némi matektudásra. Ugyanis ttkg számítás kutya vitaminoknál is szükséges. Ha a kölyök még csak 1-2 kg, akkor bizony az adagot is ötödölni szükséges.

Az ilyen korú kölyköket már napi 3-4 alkalommal kínáljuk meg a bekevert starter eleséggel. Amennyiben csak ez a fő tápláluk, úgy 6 alkalommal is szükséges lehet etetni, hogy megfelelően fejlődjenek a kis pöttömök. 

5 hetes kiskutya etetése – indul a habzsidőzsi

Nos, az ilyen korú kölykök szájában már bizony ott sorakoznak a tűhegyes fogak, amelynek a mama már finoman szólva sem örül. Úgyhogy ha még volt is teje eddig, most már biztosan menekül a szoptatás nehézségei elől, győzködve kicsinyét, hogy ő bizony nem kis kutya már!

Dehát akkor mit eszik a kutya ebben a korban? Most már nem csak pépesre áztatott menüből áll a golden retriever kölyök etetése, hanem bizony apránként a picit keményebbre hagyott falatokból is.

Hányszor kell etetni a kutyát ebben a korban? A kölykök körülbelül 4-5 alkalommal kapjanak naponta enni, egyenlő időközönként. Hamarosan ki fog alakulni a napi rutinjuk, az evés-játék-ürítés körül.

Óvatosan a konzerv eledelekkel is ismerkedhetnek, de ezek közül is a jobb minőségűeket válasszuk. Mert különben csúnya hasmars lehet a vége.

Mi jó szívvel ajánljuk a GranCarno junior konzervjét amely magas hústartalmú és gabonamentes összetételű is.

Ebben a korban szerintünk nincs fix kölyök kutya etetési táblázat. A lényeg hogy egyszerre mindig fogyjon el 10 percen belül ami a tányéron volt, és szépen fejlődjenek a kutyusok.

Természetesen a várható felnőtt kori méret itt is lényeges. Hiszen ahogy az előző hetekben, úgy itt is igaz, hogy egy kölyök labrador etetése mennyiség szempontjából nem ugyanaz mint egy csivaváé.

 

labrador-kiskutya-etetese

 

6- 7 hetes kiskutya etetése – a leválasztás igazi elkezdése

Az ilyen korú kiskutyák már nem szoktak a mamin csüngeni, vagy már csak napi 1x. Úgyhogy ránk, gazdira hárul a feladat, hogy szuper eleséget adjunk nekik, amelytől egészségesek lesznek a hátralévő életükben.

Ilyenkor már önmagában kaphatják a starter tápot, semmilyen áztatás nem szükséges a számukra.

A Panzi Next puppy hipoallergén, kis szemű tápját már 4 hetes kortól lehet adni, így ha a starter tápot leváltanád, szuper alternatíva!

Plusz infó: sokan kérdezik tőlünk, hogy meddig kölyök egy kutya. Nos, általánosságban azt szokták mondani hogy egy éves koráig.

Így szuper ha már most ezt adod neki, és az új gazdi egészen egyéves koráig adhatja ezt neki, anélkül hogy váltania kelljen.

Ugyanis nagyon gyakori probléma, a 8 hetes kiskutya hasmenés. A kiskutya új gazdihoz kerül, új tápra váltanak és bumm, már mehetnek is a rendelőbe a hasmars miatt.

Ilyenkor még napi 4 alkalommal kapjanak a kölykök enni, már picit nagyobb adagokat. Itt is figyeljünk oda, hogy milyen fajta a kutyusunk! Hiszen, ha egy magyar vizsla tálpálkozása a mérce vagy azt nézzük, hogy mennyit eszik egy border collie, teljesen mást figyelhetünk meg, mint egy apró tacskó esetében.  

De mi lesz 8 hetes kor után?

Eljött az új otthon ideje. Ez azonban sok stresszel és változással jár a kölyökkutyák számára. Ahhoz, hogy megkönnyítsük ezt az időszakot, érdemes nem váltani azonnal eledelt.

Az elválasztás után kölyökkutya táplálása elején érdemes azt a tápot adni a kiskutyának, amit a tenyésztőnél is kapott, így könnyebben megszokja az új környezetet. Ezután kezdhetsz csak neki olyan kornak megfelelő tápot adni, amit te választasz. 
Hiszen ahogy fentebb olvastad, 8 hetes korig a tenyésztőnél kapott “starter” tápot kell áztatni vagy szárazon kínálni a kutyusnak.
 
Ezek közül ajánljuk például a Carnilove puppy terméket vagy a Royal Canin starterét. Ilyenkor célszerű a kutyamaminak is ilyen tápot adni, mert a vemhesség és a szoptatás alatt a kutyának jóval több és jobb minőségű táplálékra van szüksége, mint máskor. Ha odafigyelsz ezekre az egyszerű lépésekre, a kiskutya etetése nem lesz nehéz feladat. Az eledelek csomagolásán pedig azt is megtalálod, hogy a 8 hetes kiskutya mennyit ehet pontosan.

Nos és innentől kezdve persze jöhetnek a különböző jutalomfalatok és rágcsák is, persze csak mértékkel. De ne aggódj, azt, hogy ehet és mit nem ehet a kutya táblázat alapján is könnyen kikeresheted.

Hiszen elkezdődik az intenzív rágós korszak. Itt már bizony nem kérdés, hogy meddig junior a kutya... A labrador kölyök etetése mindenképpen egészüljön ki valamilyen hosszan tartó rágcsával, ha csak nem akarod, hogy minden papucsod, elől hagyott tárgyad az áldozatává váljon.

Ha rágcsáról van szó, akkor mit ehet a kiskutya? Mi nagyon szeretjük a Teomann szőrös nyúlfülét adni nekik már ettől a kortól akár. De persze a kicsi falatkák is szuperül jöhetnek, a tanításhoz. Mi ehhez a Dr. Clauders mini trainee csomagjait ajánljuk.

A kölyök kutya táplálása három hónapos korig a következőképpen néz ki. A kiskutya ebben az időszakban naponta legalább háromszor-négyszer kapjon a kutya ételt. Ebben az esetben fontos az egyenlő mennyiség egyenlő időközönkénti adagolása. Mindegy, hogy egy maltipoo etetése vagy egy tacskó étrend megfelelő kialakítása a cél.
 
Néhány hónapos kortól hat hónapos korig az alkalmak száma már inkább kettő-három legyen. A fél évnél idősebb állatokat elegendő naponta kétszer etetni. Ha ez nem lehetséges, megfelel az egyszeri alkalom is akár már az 1 éves kutya etetése kapcsán is. De erről még cikkünk további részében fogunk beszélni részletesen. 

És, hogy meddig kell junior tápot adni a kutyának?

A kistestű kutyák esetében a kutyus 1 éves koráig, a nagyobbakat pedig érdemes akár 1,5-2 éves korukig is kölyöktáppal etetni.

A következő táblázatban bemutatjuk a kölyökkutya etetése mennyiség szerinti felosztását. Az adagolást az általunk választott legjobb minőségű szuperprémium és prémium tápok figyelembevételével készítettük el a kolyok kutya etetése kapcsán.

A táblázatban a kutyusok mérete alapján is el fogod tudni dönteni a kiskutyák táplálása mennyiségét. Legyen a téma egy aprócska tacskó etetése vagy egy óriás tappancsú németjuhász etetése, itt megtalálod a válaszokat a kérdéseidre és nem kell többet azon aggódnod, mennyi kutya kaja legyen otthon.  

Kölyökkutya etetése táblázat:

kölyökkutya etetése táblázat

 

Ajánlott a napi kétszeri etetés a kölyökkutyák etetése kapcsán

A kölyökkutya etetési táblázat bemutatja, hogy az általunk választott tápokból mekkora az ajánlott etetési mennyiség. A kölyök kutyák etetése kapcsán ez azért kulcsfontosságú, mert ezzel elkerülhetőek a fiatal korban kialakuló csontrendszeri és ízületi megbetegedések. Ez leginkább a nagytestű kölyökkutya etetése kapcsán lényeges szempont. De az ízületek védelmére a kisebbeknél is figyelni kell.

Példának okáért a nagytestű kölyökkutyák akár egy év eltelte után megszázszorozhatják a testsúlyukat. Egy ilyen fajta állat átlagos testsúlya születésnél ötven-hatvan dekagramm, és egy éves korára eléri az ötven-hatvan kilogrammot. . Ebből is látható, hogy egy kölyök tacskó etetése mennyire máshogy fog kinézni, mint egy nagytestű kutya etetése.


Egy ilyen jelentős növekedés a kölyök kutya helyes etetése kulcsfontosságú, hiszen a túletetés következményeként a kutyák túl gyorsan nőnek majd meg. A nagy mennyiségű fehérjében és energiában túlságosan gazdag étrend miatt a testük fejlődése nem tud lépést tartani a testtömeg növekedésével. A támasztórendszerüknek, azaz az ízületüknek és a csontozatuknak idő kell a megfelelő kifejlődéshez. 

Ezért próbálj meg ellenállni az apró, esdeklő kutyaszemeknek. Hiszen a kutya etetés mennyiség megfelelő adagolása létfontosságú kiskutyád jövőbeli egészségéhez.


Ha ez a helyzet következik be, akkor már fiatal korban kialakulhatnak az említett csontrendszeri és ízületi megbetegedések. Jobb esetben ezek elmúlhatnak, de sajnos vannak olyan elváltozások, amelyek örökre megmaradnak. Ráadásul teljesen mindegy, hogy gyógyulnak-e, mivel az ilyen jellegű problémák komoly és hosszantartó fájdalmat okoznak az állat számára. Kezelésük nemcsak költséges, de nagyon nehéz is. 

Szerencsére ez már megelőzhető például izületvédő segítségével. Míg a kutya nem éri el az egy-másfél éves kort, addig kétszer két hónapig adj ilyen készítményt a kutyádnak. Megfelelő választás lehet a Youmove tabletta. 


A fejlődési rendellenességek elkerülésének érdekében a kölyök kutyatáp adagolása létfontosságú lehet a kiskutyák életében. Erre nagy segítség lehet a szárazeledelek csomagolásán feltüntetett kutyatáp adagolási táblázat. Ezt már figyelni kell az első lépéseknél, a 6 hetes kiskutya etetése esetében is. 

Kulcsfontosságú tényezők a kiskutyák etetésénél

Nagyon sok kezdő gazdit láttunk abba a hibába esni, hogy kölyökkutyájuk árgus szemekkel néz rájuk az asztalnál, és ilyenkor bizony le-leesnek falatok. Ez egy idő után rendszeressé válik. Ekkor visszajönnek hozzánk vásárlóink azzal a panasszal, hogy a kölyök kutya etetése problémás, a kutyus nem eszi a tápot. Ilyenek bizony már a 8 hetes kiskutya etetése alkalmával is megtörténhetnek.

 

Ilyenkor szoktuk a következő analógiát használni: ha a gyermekünktől megkérdezzük, hogy salátát kérsz vagy menjünk a gyorsétterembe, akkor a gyorséttermet fogja választani. A kiskutyák etetése során ez a helyzet.. A táp helyett mindig a szaftosabb házikosztot fogja kérni.

A házi kosztban rengeteg szénhidrát és fűszer van, ami olyan gyomorproblémákhoz vezethet, mint a hányás és a hasmenés. .A kutya etetése házilag nem olyan egyszerű, mint sokan hiszik. Előfordulhat, hogy esetleg nem kapja meg a megfelelő mennyiségű fehérjét és zsírt, omega-3 és omega-6 zsírsavat. 

Ennek az lesz az eredménye, hogy a kutyus nem fog megfelelően fejlődni. A kölyökkutya etetése házikoszt adása mellett nem jó megoldás, akármilyen nehéz is ellenállni az esedező szemeknek. Ha nálad így zajlik a kár már a 10 hetes kutya etetése is, akkor nem jut hozzá elegendő tápanyaghoz és vitaminhoz, amelyek a neki szánt eledelekben találhatóak

 

kiskutya etetése

 

Nagyon fontos ezeknek a pótlása, még akár a legjobb tápok mellett és a BARF etetés mellett is. A 100 százalék tisztaságú lazacolaj megfelelő választás lehet ehhez. Segíti kölyökkutya fejlődését, hiszen az omega zsírsavak felelősek a sejtek felépítéséért és az izomzat megfelelő kialakulásáért is.

 

A válogatós kutya láttán a gazdik először tápváltásokkal próbálják megoldani a problémát, ám ez a legtöbb esetben nem hoz eredményt. Ezért is szoktuk azonnal megkérdezni, hogy az állat a táp mellett vajon kap-e más ételt. Ekkor szokott kibukni a fent említett helyzet, hogy a probléma forrása valójában a házikoszt. De ha azt látjuk, hogy bármit is kínálunk fel a kiskutyánknak, de nem hajlandó enni, komolyabb dolgok is állhatnak a háttérben. Érdemes lehet elolvasnod Érdemes lehet elolvasnod a "Miért nincs étvágya a kutyámnak?" cikkünket, hogy felkészülhess a nehéz esetekre. 

 

A kutya etetés az állat számára nem gasztronómiai élmény, hanem létfenntartó feladat, az eb pedig szereti az állandóságot. Szóval azt ajánljuk, hogy ha egyszer bevált neki egy száraz kutyatáp, akkor feleslegesen ne változtass. 
Abban az esetben, ha már kialakult, hogy a kutya válogatós, akkor ajánljuk N&D tápunkat, ami teljesen gabonamentes, és visszajelzések alapján a válogatós kutyák is szeretik. Az N&D kutyatáp etetési útmutató elérhető a termékek leírásánál.

A kutyák etetése táblázat szerint is bemutatható. A következőkben ezt ismertetjük


Kutya etetés táblázat segítségével

Ez a kutya etetési táblázat bemutatja, hogy a különféle árkategóriájú és minőségű szárazeledelekből mekkora mennyiség adható a különböző súlyú kutyáknak. Ebből a táblázatból azt is kiszámolhatod, hogy mennyit eszik egy yorki. De többé egy bichon havanese etetése sem lesz kérdés!

 

kutya etetése táblázat

Kutya emésztése

A felnőtt kutya etetése táblázat után következzen egy kis tudományos információ. Bár a kutyák külsőre valóban radikális változáson mentek keresztül, legyen szó bármilyen kutyafajtáról, belső fiziológiai tulajdonságaik jelentősen nem változtak. Emésztőrendszerük, hasonlóan a többi húsevő állathoz, rövid és savas. Ennek az az oka, hogy a hús a növényi táplálékokhoz viszonyítva könnyen emészthető, ezért szükségtelen számukra a hosszú bélrendszer. 
 
 
 
A ragadozók, így a kutya gyomra is egyszerű és normális esetben erősen savas, 1-2 körüli pH értékű. Ez nem csak a fehérjék gyors lebontásában segít, de az elfogyasztott húsokban lévő baktériumokat is elpusztítja. Nyálukból hiányoznak az enzimek, így a szénhidrát lebontásáért felelős amiláz enzim is. 
 
A szénhidrátok bontására képesek ugyan, hiszen az ő szervezetük is termel amiláz enzimet, de a komplex szénhidrátokban gazdag étrend jelentős többletmunkára készteti a hasnyálmirigyüket, mely különben –egészséges hasnyálmirigy esetén- kellő mennyiségben és hatékonysággal termeli a fehérjék bontásához szükséges proteáz, és a zsírbontó lipáz enzimeket.
 
A szénhidrát különben másképp is viselkedik szervezetükben, mint esetünkben. Míg mi szénhidrátból tudunk a lehető legkönnyebben energiát nyerni, addig kutyáink testében a nagy mennyiségű szénhidrátbevitel a tejsav izmokban való felhalmozódását okozza, ami sokkal inkább fáradtságot, levertséget okoz. Hiába hát a több tízezer éves barátság- kijelenthetjük, hogy kutyáink nem lettek mindenevők.
 
A testi egészségük és immunrendszerük fenntartásához szükséges energiát esszenciális aminosavakból és zsírsavakból, azaz fehérjéből és zsírból nyerik. Míg egy felnőtt, egészséges kutya teljes mértékben nélkülözni tudja a szénhidrátokat, a megfelelő minőségű fehérjék és zsírok hiánya rövid úton az egészségi állapot jelentős leromlásához, így megbetegedéshez vezet.
 A jóminőségű eledelnek tehát elsődlegesen jól hasznosuló, magas biológiai értékű fehérjéket és mérsékelt mennyiségben esszenciális zsírokat kell tartalmaznia, a lehető legalacsonyabb szénhidrát mellett. A kiskutya táplálása nem feltétlenül kell, hogy drága legyen! Biztosan megtaláljuk pénztárcánkhoz mérten a legjobb eledelt! 

Szénhidrát a kutyatápban

Azt, hogy meddig kell kölyöktápot adni a kutyának, már korábban megírtuk! Azonban azok összetétele is rendkívül fontos. A tápok szénhidráttartalmára azonban csak következtetni lehet, mivel a gyártókat a törvény nem kötelezi a táp tényleges szénhidráttartalmának feltüntetésére. A jelenlegi címkézési szabályok négy tápanyag feltüntetésére vonatkoznak, melyek a fehérje, zsír, rost és nedvességtartalom.
 
Ahhoz, hogy megbecsülhessük a kutyatáp szénhidráttartalmát, jó, ha tudjuk, hogy alapvetően minden élelmiszer ugyanazokból a makroelemként ismert fő tápanyagokból áll: fehérje, zsír, szénhidrát, nedvesség (víz).
 
Ezen kívül minden élelmiszer tartalmaz éghetetlen ásványi maradékokat, azaz nyershamut, melynek mennyisége laboratóriumi vizsgálattal határozható meg. A nyershamu egyébként ásványi anyagokból, létfontosságú nyomelemekből és egyéb szervetlen anyagokból áll, és értéke általában 6-10 % között mozog.
 
kolyok-etetes
 
 
A nyersrosttartalom az emészthetetlen növényi rostanyagok százalékos arányát jelöli, magyarán a szénhidrátok sorát gyarapítja. Ezek a tápértékkel és energiával nem rendelkező anyagok, mint a cellulóz, kis mennyiségben hozzájárulnak a bélrendszer egészséges működéséhez, azonban nagyobb mennyiségben kimondottan károsak kutyánk emésztőrendszerére nézve. A száraztápok ideális nyersrost-tartalma 2-3%.  

 

Hogyan számolhatjuk ki a kutyatáp szénhidrát tartalmát? 

Egyszerű matematika segítségével. A 100%-os egységnyi eledelünkből sorra ki kell vonnunk az ismert alkotók százalékos arányait– a nyersrosttól eltekintve, így meg is kaphatjuk az eredményt.
 
 
 
 
Anélkül, hogy a fehérjék és zsírok minőségére és arányára kitérnénk, máris kijelenthetjük: minél nagyobb a táp fehérje és zsírtartalma, annál alacsonyabb szénhidrát tartalommal számolhatunk.
Persze, ahogy az sejthető, nem elég levenni a polcról a legmagasabb fehérje : zsír arányú kutyatápot. Nem mindegy ugyanis, milyen forrásból származó, milyen aminosav-összetételű, milyen emészthetőségű és biológiai értékű az adott fehérje… 

 

Fehérjék a kutya táplálásában

A fehérjék a sejtek és az egész szervezet építőkövei, melyekre nem csak a fejlődési szakaszban van szükség. Az aminosavaknak a sejtek regenerálódásában, a hormon- és enzimtermelésben is kulcsfontosságú szerepet játszanak. 
A fehérjéket megkülönböztetjük forrásuk, aminosav-összetételük, emészthetőségük szempontjából. Forrásuk szerint lehetnek állati, vagy növényi eredetűek, amilyen a szójabab, a búza- és kukoricafehérje. 
 
Az ilyen, növényi fehérjék aminosav-összetétele az állati fehérjékhez képest nem tekinthető teljes értékűnek, mivel nem tartalmaznak néhány, a szervezet számára létfontosságú*, azaz esszenciális aminosavat (pl: arginin,metionin,triptofán,lizin). 
 
Az állati fehérjék ezzel szemben tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat megfelelő mennyiségben, melyre kedvencünknek szüksége van. Így talán nem meglepő, hogy húsevő barátaink táplálásában az állati fehérjék a legfontosabbak.
Minőségi szempontból a fehérje emészthetősége lényegi elem, amely az állati fehérjék esetén nem adna okot kételkedésre, azonban a különböző gyártási eljárások, és a magas hőmérséklet negatív módon befolyásolhatják biológiai hasznosulását. 
 
 A jó minőségű tápban található bőséges, jól hasznosuló állati fehérje amellett, hogy támogatja a központi idegrendszert, hozzájárul a szervezet gyorsabb regenerálódásához, az immunrendszer egészségéhez, az ideális izomtömeg felépüléséhez és megőrzéséhez, a bőr, bunda egészségének megőrzéséhez. Akkor mit egyen a kutya? Lehetőleg olyan eledelt, amelyben jó sok található ebből a hozzávalóból.

 

Zsírok a kutya táplálása során

Mikor az értesültebb gazdi tápot választ sok esetben a fehérje - zsír aránytól teszi függővé a választást. Mindezzel nem is lenne probléma, ha eltekintünk a fehérjék és zsírok minőségére vonatkozó elvárásoktól. 
Mivel a szénhidráttal ellentétben a zsír a legideálisabb energiaforrás kutyáink számára, zsírszükségletük meglehetősen nagy, 15-18% -os arányú. Koránt sem mindegy azonban, milyen minőségű zsírok fedezik e szükségletüket.
 
A fehérjékhez hasonlóan ugyanis a különböző zsírok sem számítanak egyenértékűnek. A közönséges zsírokban megtalálható esszenciális zsírsavakat –hasonlóan az esszenciális aminosavakhoz, a szervezet nem képes önállóan előállítani. Ezek közé tartoznak az Omega-6, és az Omega-3 zsírsavak is, melyek kéz a kézben fejtik ki hatásukat a szervezetben, ezért egymáshoz viszonyított arányuk a legteljesebb esetben 2:1-től 5:1-ig terjed.
 
Talán nem meglepő, de a kutya szervezete számára közvetlenül hasznosuló Omega-3 zsírsavak, az EPA és a DH a lazacolajban található meg. Az Omega 3 zsírsav növényi forrásai a rövidláncú ALA zsírsavak, amelyek a kukoricában, szójában, lenmagolajban találhatóak sajnos nem tudnak közvetlenül hasznosulni a ragadozók szervezetében, 
ezeket előbb át kell alakítaniuk DHA,EPA zsírsavakká. 
 
kölyökkutya etetése
 

Annyi dekagramm étel, amennyi kilogramm

Egy általános aktivitású, általános méretű (15-35 kilogramm) felnőtt kutya esetében, jó minőségű tápot feltételezve, annyi dekagrammot kell adni naponta, mint ahány kilogramm az adott eb. Így például egy  35-40 kilogrammos kutyának 35-40 dekagramm a napi adagja. Ennek segítségével könnyedén kiszámolható, hogy például mennyit eszik egy bichon havanese vagy mennyit eszik egy moszkvai őrkutya.

Ez az adagolás a szárazeledelek csomagolásán a kutya testsúly táblázat részén is megtalálható, amelyet akár kutya etetési kalkulátor néven ismerhetünk. Házilag főzött kosztnál nehéz pontosan megmondani, hogy mekkora egy kutya fejadagja, de mi nagyon ellene vagyunk!


Az emberekkel ellentétben a kutyák nem igényelnek változatos étrendet, sőt az gyakran súlyos, nehezen múló hasmenés forrása lehet. Ennek oka a bélrendszerben működő, az emésztésben aktívan résztvevő baktériumfajok mennyiségében, eloszlásában és egymáshoz viszonyuló arányában (bélflóra) rejlik. 
Ha táplálékot változtatsz, akkor megváltozik a bélflóra összetétele is, és ha ez túl gyorsan történik, akkor felborul a kialakult egyensúly, amit gyakran igen nehéz visszaállítani. Ennek egyenes következménye lesz az egyes makacs hasmenések kialakulása.
 

Miután nagyon sokan keresitek a labrador etetési táblázatot, létrehoztuk nektek! Természetesen számít az, hogy milyen táppal etetitek haspók kedvencetek, mi egy sok tenyésztő által kedvelt, a Royal canin puppy adagolási táblázat szerint mutatjuk be nektek. 

 

Túl sovány vagy túlsúlyos?

Egy kutya kondícióját akkor lehet megfelelőnek minősíteni, ha bordáit ugyan nem lehet látni, de lehet sejteni, tehát azok körvonalai kirajzolódnak mozgása során, továbbá, ha ülő állapotában egy kinyújtott tenyér könnyen behelyezhető combja és lágyéka közé. Ha ez nem lehetséges, akkor kutyád túlsúlyos. Ha viszont hátán végigsimítva zavaróan érezhető a gerincvonala, és a medencecsontja szúr, akkor a kutya túl sovány. Érdekes jelenség, hogy manapság inkább túlsúlyosak a kutyák, mint túl soványak, még a munkakutyák is.
 
A túlsúly általában a nem megfelelő etetésre vagy a kevés mozgásra vezethető vissza. A nem megfelelő kutyaetetés alatt a megfelelő táplálékot értjük, mint például a házikoszt, a  rossz minőségű kutyatáp, a kutyaszalámi vagy ezek keveréke. 
A túlsúlyos kutyákat idős korukra többet kell orvoshoz vinni, hiszen jelentősen megnőhet a megbetegedések száma. Ez lehet ízületi, mivel a súlyosabb kutyák ízületei nem bírják a terhelést, vagy szív- és érrendszeri problémák, esetleg cukorbetegség. 
 

Kutya etetés szabályai

Fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy az etetés után minimum 2 órán keresztül a kutya pihenjen, lehetőleg kennelben vagy lakásban (azaz zárt helyen), és ne futkározzon, ne ugráljon és ne legyen túl aktív. Minderre a gyomorcsavarodás veszélye miatt van szükség. A kutyák, lévén falánk állatok, nagy mennyiségű táplálék bekebelezésére képesek, aminek következtében könnyen kitágul a gyomruk, ami anatómiai okokból rendkívül könnyen megfordul, átcsavarodik. 
 
Ez különösen a nagytestű, mély mellkasú fajtákra vonatkozik (például dobermann, vizsla, németjuhász). Ez a gyomorcsavarodás, amennyiben hat órán belül nem kerül ellátásra, biztosan halálos kimenetelű! 
 
Ha a kutya rövid idővel az etetés után felfúvódott benyomást kelt, nem tud lefeküdni, láthatóan kellemetlenül érzi magát, ne késlekedj, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz, mert a probléma nem fog magától rendeződni, és a kutya menthetetlenül elpusztul!
 
Ezért ajánlott a napi ételadag két részre osztása, hiszen így kisebb mennyiség kerül elfogyasztásra egy-egy etetés alkalmával, ezáltal a gyomor kevésbé tágul és kevésbé lesz hajlamos a megcsavarodásra. Bármilyen aktív tevékenységet – séta, sport, játék – kizárólag kutyaetetés előtt szabad végezni, ugyancsak a fenti okból kifolyólag.
 
 
kutya-etetesi-ajanlas
 

A leggyakrabban hozzánk intézett kérdések a következők: A 8 hetes kiskutya mit ehet? Mikortól lehet felnőtt tápot adni a kutyának?

Nézzük meg hát részletesen az etetésüket.

6 hetes kutya etetése-8 hetes kutya etetése

Az éppen leválasztás alatt lévő 2 hónapos kiskutya etetése azzal kezdődik, hogy szokja a száraztápot.  Eleinte lehet még beáztatni, de igazából a legjobb, ha minél hamarabb megszokja, hogy rágnia kell. A kiskutya etetése 8 hetes korban erről szól. Érdemes már ilyenkor megfelelő minőségű táppal etetned apró kedvencedet. Ugyanez vonatkozik a 8 hetes yorki etetése esetében is.

Igazából a legjobb, ha egész nap előtte van a táplálék, ők ilyenkor még nem hajlamosak arra, hogy túl egyék magukat. De minimum 4x kapjanak naponta, ha nincs előttük egész nap. Ezek az adatok szintén helytállóak a 2 hónapos kutya etetése és a 9 hetes kutya etetése esetén is. De bátran alkalmazhatod ezt még a 10 hetes kiskutya etetése kapcsán is.

3 hónapos kutya etetése- 4 hónapos kutya etetése

Át lehet térni a napi 3x-i etetésre. Benedvesíteni a tápot már nem szükséges. Csökkenteni az ajánlott napi adagolást nem szükséges, hiszen most vannak igazán növésben.

 

Mutatunk nektek ismét egy etetési táblázatot. Ez a mit ehet a kutya táblázat bemutatja, hogy mekkora is a különbség a különböző fajták etetési mennyiségében. Az alábbi képen a közkedvelt Brit care Puppy lamb and rice táp ajánlott etesi útmutatóját láthatjátok. Feltüntettük rajta egy törpe tacskó etetése, egy 8 hetes francia bulldog etetése és egy kölyök vizsla etetése példát is. 

francia-bulldog-etetesi-ajanlas

 

Mint láthatjátok, az egy éves kutya etetése már kevesebb mennyiséget jelent a növekedésbeli korszakéhoz képest. Arról meg nem is beszélve, hogy egy kistestű felnőtt kutya etetése fele annyiba fog kerülni mint egy vizsláé például. 

 

5 hónapos kutya etetése -6 hónapos kutya etetése

Lassan eljön a fogváltás ideje. Ez járhat azzal, hogy kiskedvencünk megrág olyan dolgokat, amelyeknek nem biztos, hogy örülünk, pl cipők, bútorok. De járhat azzal is, hogy most nem szívesen rágcsálja a száraztápot a mozgó fogai miatt. Ilyenkor, a 7 hónapos kutya etetése idején, amíg le nem cserélődtek a fogacskák, ismét nedvesíthetjük számára a tápot. Főképp nagytestű kölyök fajtáknál érdemes a puppy változatokról a juniorra váltani, hogy elkerüljük a hirtelen növekedést ebben a kritikus korban. Hiszen a junior tápokban csökkentett fehérje százalék van a puppy változatokhoz képest.

 

Táp vagy nem táp? A lényeg a jó minőségű táplálék!

Napjainkban a kutya étrend inkább tápból, mintsem házikosztból tevődik össze. A kutya etetése száraztáppal sok szempontból a legjobb és legegyszerűbb módszer. A kutyatápok előnyösek abból a szempontból, hogy hosszú az eltarthatóságuk, könnyű az elkészítésük (, hiszen csak ki kell tálalni) és egységes a beltartalmuk, ami mindaddig azonos marad, ameddig ugyanazt a tápot etetjük, vagy a tápot készítő cég nem változtatja meg a receptet. 
 
Ha eldöntötted, hogy kutyatáppal szeretnéd etetni kedvencedet, nagy segítség lehet számodra az általunk legjobbnak vélt kutyatápok összeállításából készített ebook. Ebben a kis füzetben kiválaszthatod kedvenced életkorának, méretének és a pénztárcádnak megfelelő szárazeledelt. Kattints a képre! 
 
 
Hátrányuk viszont az, hogy általában a kutyák kevésbé kedvelik őket, mint a házi kosztot ( persze ha nem kóstoltatjuk meg vele saját ételünket addig nem tudja) , ráadásul felmerülhet!! az is, hogy nem ismerjük a tápok pontos összetételét. A nálunk vásárolt kutyatápok összetételét, feltüntetjük és a csomagoláson is elolvashatod.Mindezek mellett sok olyan anyagot tartalmaznak, amelyek alapvetően nem alkotóelemei a kutya természetes étrendjének (például kukoricadara). 
 
Rendkívül nagy a választék a kutyatápok között, nagyon sokféle van, rengeteg árfekvésben. Meglehetősen zavarba ejtő kérdés, amikor felmerül, hogy tulajdonképpen milyen tápot vegyél és mennyiért?
 
A válasz: annyi a lényeg, hogy jó minőségű táplálékot egyenek a kutyáid! Éppen ezért készítettünk neked egy minden részletekre kitérő legjobb kutyatáp teszt posztot, amiben a 2023-as kutyatápokat teszteljük. A minél megfontoltabb döntés érdekében olvasd el ezt a cikket. Ebben a bejegyzésben etetési táblázat kutyáknak is elérhető, illetve összetétel és ár-érték arány szerint is csoportosítottuk Neked a jobbnál jobb kutyatápokat.
 

Sokan úgy ajánlanak vagy ítélnek meg egy tápot, hogy ez a táp nagyon jó, mert 30/20-as… Ismerős, igaz? 

A számok a fehérje/zsír százalékra utalnak. Minél több a táp fehérje- és zsírtartalma, annál jobb minőségűnek számít. Ez azonban nem egészen igaz. Nem csak az a fontos, hogy mennyi a fehérje a tápban, hanem az is, hogy milyen az a fehérje, és abból mennyi szívódik fel a szervezetben, mennyi értékesül. Ezt a százalékos arányból nem lehet megmondani. Sok mindenből állítanak elő fehérjét. Ilyen  például a baromfi toll-lisztből, de akár baromfi ürülékből is készülhet ez az alkotóelem, plusz lehet növényi forrás is.
 

A következő módon lehet eldönteni, hogy egy kutyatáp jó minőségű-e avagy sem, függetlenül az árától és a köré kerített reklámoktól. 

Ezt a tápot válasszuk, ha:
 
Az összetevőkben az elsők között a „hús” szó szerepel, és annak mennyisége minimum 16 százaléka a tápnak. 
 
A kutya szívesen fogyasztja az adott tápot, azaz szereti. Hosszabb idejű fogyasztása után is egészségesnek néz ki, illetve megfelelően fejlődik (szép fényes a szőre, élénk a tekintete, aktív és eleven a viselkedése, jó a kondíciója és nem alakul ki semmiféle táplálékra visszavezethető allergia).
 
raw-food

 
Viszonylag kevés, tömör (könnyen összeszedhető) az ürüléke.
 
Ezekben az esetekben a választott táp megfelelő, és teljesen mindegy, hogy mi a neve és mennyibe kerül. Minden más esetben a táp nem egészséges. Lehet olyan verzió is, hogy a szuper táp sajna a mi kutyánknak nem válik be.
 
 A jó minőségű tápokból lényegesen kevesebbet kell etetni, mint a gyengébb fajtákból, és az etetés során semmiféle más kiegészítésre nincsen szükség.

Házikosztot ne adj a kutyának!
A száraz vagy áztatott kenyér, nyers burgonya, olajos ételmaradék (moslék) semmiképpen nem megfelelő táplálék a házikedvenc részére.
A kutyatápok mellett más fajta eleséggel is etetheted kedvenced. Ezekről érdemes kicsit több szót ejteni, ezért egy egyszerűbb kutya étrend táblázat helyett bővebben bemutatjuk a különböző etetési módszereket, trendeket. 
 

Etetés konzervvel vagy táp mellett konzervvel

A teljes csak konzervvel történő etetést nem javasoljuk. Bár manapság már nagyon jó a konzerv kínálat, itt is mindig figyelj az összetételre és a minőségre.
 
A legtöbb multiban kapható konzerv legnagyobb része víz. Szinte alig tartalmaz húst, maximum 20 százalékban. A nálunk kapható konzervek 35 százalék hústartalomtól kezdődnek. Választhatsz aszpikos vagy pástétomos változatot kutyád ízlésének megfelelően.
 
A húsválaszték is rendkívül széles, hiszen a megszokott bárány, marha, csirke mellett a szarvas és kenguruhúsos is elérhető.
Bármilyen válogatós legyen a kedvenced, biztosan megtalálod a neki megfelelő konzervet.
 
Természetesen itt is ajánljuk a gabona és az oda nem illő összetevők kerülését. A megfelelő konzerv húsból és húsléből álljon. A hústartalom nemcsak színhúsból, hanem belsőségből is állhat.
Etetheted úgy kutyát konzervvel, hogy összekevered azt a száraztáppal, hogy ráragadjanak a tápszemek, így jobban csússzon.
 
Mások arra esküsznek, hogy külön etetésként adják a konzervet. Itt is vigyázz arra, hogy ha sok konzervet adsz, az a tápevés rovására is mehet. Ezt minden kutyatulajdonosnak ki kell tapasztalnia.

 

Ivartalanított kutya etetése

Az orvosok általában felhívják a figyelmet arra, hogy az ivartalanítás után a kutya hízékonyabb lehet, esetleg többet ehet a kelleténél, főleg akkor, ha eleve többet adsz neki.
 
Ha találsz olyan tápot, ami light, vagy ivartalanított kutyának való, az azt jelenti, hogy az eledel csökkentett zsírtartalommal rendelkezik. De itt felhívnánk a figyelmet arra, hogy ha light egy táp, de tartalmaz kukoricát, akkor attól a kutya ugyanúgy meghízhat. Ezért ebben az esetben is válassz gabonamentes tápot.
Nyers etetésnél pedig a soványabb húsokat ajánljuk. Ilyen például a nyúl.

Mit ehet a máltai selyemkutya, vagy más apróság, ha ivartalanított?

Mi nagyon szeretjük a Brit care mini light & steril tápját, amely kis szemcsenagyságú, ízletes nyúllal és lazaccal készült. Emellett persze kevesebb kalóriát tartalmaz.

BARF etetés

barf etetés

Manapság nagy divatnak örvend a nyers koszttal való vagy az ún. BARF etetés, amelynek kétségtelenül van létjogosultsága, azonban ez a táplálási mód sok veszélyt is hordozhat magában, de lehet jól is csinálni!
A nyers hústól súlyos betegségeket kaphatnak el az állatok. Ilyenek pl. az Aujeszky-betegség, ami a nyers vaddisznó vagy vaddisznóval keresztezett házi sertés húsának etetése esetén alakulhat ki.

Az eb megbetegedhet Campylobacteriummal vagy salmonellával fertőzött baromfi származékok etetésekor. Ezért ha ezt az etetési módot választod, akkor feltétlenül leinformálható, megbízható helyről szerezd be a nyers húst.
Azt nem ajánljuk, hogy a nyershús etetést táppal keverd. Tehát ha mégis a BARF módszer mellett döntesz, akkor a tápot el kell hagynod.

Kétféle hússal érdemes kezdeni: ez a csirke vagy a nyúl. Azt tanácsoljuk, hogy ha eliminációs diétát javasoltak neked, vagy fennáll a táplálékallergia gyanúja, abban az esetben mindenképpen a nyúlhússal kezd.
Kiszámolni a következő módon lehet egy kutya adagját: testsúly szorozva 0,02-0,04, tehát 2-4%.

Az alábbi képen láthatsz egy barf etetési táblázat mintát.

 
barf-etetesi-tablazat

Ezzel megkapod a teljes adagot. Ha sok a csontos összetevő, akkor fehérebb lesz a végtermék. Ezt a kutya nehezebben tudja kitolni, amely problémákat okozhat neki, mint például a vérzés. Ha pedig túl puha, híg a széklet, az  sem ideális, 
Tartsd észben, hogy ezenfelül 10 százaléknyi a belsőséget adhatsz, amiből 5 százalék lehet a máj. 

Elengedhetetlen a táplálékkiegészítők fontossága, hiszen a húsban csak fehérje és zsír van. A BARF etetésnél sokkal fontosabb az ízületvédelem, főleg kölyök és idősebb kutyák esetében. Erre mindenképp figyelj oda, folyamatosan támogasd az ízületeit por vagy tabletta készítmények segítségével. 
 

Minden esetben tájékozódj megfelelő forrásból 

 
Legyen a felnőtt- vagy a kiskutya etetese a téma, bátran kérd ki szakértő véleményét. Erre nagyon jó megoldás az állateledel boltok és a webshopok. Itt olyan szakértőkkel találkozhatsz, mint mi, akiket tényleg a kutya megfelelő táplálása érdekel, és nem az, hogy valamelyik kutyatáp gyártónak megfeleljen. A saját pénztárcáját a rossz ajánlással gazdagítsa, de nem érdekli mi lesz hosszútávon a kedvenceddel.
 
Mindig figyelj az összetevőkre. Nyilván fontos az ismerősök és az állatorvos véleménye, de ennél sokkal fontosabb a kutyád reakciója az adott ételre.
 
Ne mindig csak azt böngészd, mit ír egy németjuhász etetése táblázat, vagy egy tacskó etetése táblázat. Hiszen ezek nem tudják figyelembe venni az egyedi sajátosságokat. Pl. prémium vagy szuper prémium táp, fenntartó vagy munkatápot adsz-e, illetve a kutyád aktivitását.
 
A gyártók sokszor a vásárlót megtévesztően szétbontják a haszontalan, sok esetben rossz összetevőket. Így például a haszontalan kukoricát vagy szóját akár 3-4 összetevőként is tudják jelölni. Ezáltal a laikus vásárlónak nem tűnik fel, hogy lehet, hogy több kukorica van a termékben, mint hús.  Ez azért fontos, mert az összetevők listáján mindig az van az első helyen, amelyből a legtöbb van a termékben. Így a szétbontott haszontalan összetevőkből sok esetben több lehet a tápban, mint az egészséget támogatókból.
 
Egyre több kutyatápgyártó cég veszi figyelembe a kutyafajtákra, élettani állapotokra és igénybevételre jellemző táplálkozás eredetű betegségeket, és úgy alakítják ki a tápok összetételét, hogy az optimális és szinte egyedi legyen. Ha tápot   váltasz a kutyádnál, akkor azt csakis fokozatosan, körülbelül egy hét leforgása alatt tedd meg. Minden nap egyre kevesebbet adj a régi, és egyre többet az új eledelből és akár már négy nap alatt is átállhatsz az új tápra.
 
 
Röviden ezek a legfontosabb tudnivalók, amelyeket nagyon fontos szem előtt tartanod, amikor a kedvenc etetéséről és ezáltal az egészségéről van szó. Ha valami problémát fedezel fel, kérd szakember segítségét, és ne várd meg, míg komolyabbra fordul az állapot.
Romániában élsz? Ismerőseid, barátaid, családtagjaid élnek ott? Szívből ajánljuk a Petfusion oldalát!
 

Kapcsolódó termékek

Orijen Puppy 2 kg kutyatáp

Gabonamentes prémium kölyök kutyatáp 85% hús-, hal- és tojástartalommal valamint 15% zöldség- és gyümölcsaránnyal. Az eledel helyi alapanyagainak köszönhetően hozzájárul az egészséges fejlődéshez.
Utolsó 1 db raktáron
9.980 Ft 9.681 Ft -tól
3%
(6)

Gemon Puppy+Junior 20 kg kutyatáp

A Gemon Puppy+Junior 20kg kutyatáp ízletes csirkével és rizzsel készül 6 hetes kortól 12 hónapos korig kölyökkutyák számára.

Raktáron
18.490 Ft
(248)

Barf Love Bio Spirulina Alga Kutyáknak 100 g

Kiválóan tiszta minőségű spirulina. Kutyák számára méregtelenítő, immunerősítő, bélflóra támogató hatással bír.  Magas vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik, tavaszi,őszi-téli időszakokban, betegségek alatt és után, allergiás kutyáknak igencsak ajánljuk!
Raktáron
2.790 Ft -tól
(14)

Agroferm Pet 100g

Az Agroferm® PET az egészséges bélflórát visszapótló és fenntartó probiotikum és multivitamin táplálék kiegészítő termék. Multivitamin és probiotikum kutyák számára. Kiegészítő állateledel.

 

Raktáron
2.749 Ft
(32)

Animonda GranCarno Junior (pulyka) 400g

Teljesértékű eledel növésben lévő kutyusoknak.
Raktáron
1.415 Ft -tól
(4)

Panzi FitActive Next Hypoallergenic Puppy Bites Lamb 3kg

Fitactive NEXT, valami más valami új! Teljesértékű, csökkentett gabonatartalmú, hypoallergén, superpremium szárazeledel kölyök kutyák számára.
Raktáron
5.190 Ft
(10)

Teomann Kávéfa rágóbot S

Természetes fogápolás a Teomann kávéfa rágóbot segítségével. A kizárólag fából készült rágóka kíméletesen ápolja a kutyák fogait, ínyét és a rágóizomzatot is erősíti. A kutyusok méretétől függően S, M, L méretben elérhető.

Raktáron
3.728 Ft
(69)

Teomann Szárított Szőrös Nyúlfül 125g

Különleges, ízletes falat kedvenceink számára. Allergiás kutyáknak is kiváló. Minden testű kutyának ajánlott.
Raktáron
2.299 Ft -tól
(12)