Vannak ugyan olyan esetei, amelyeknél a háziállat csak tünetmentes hordozó, a legtöbb esetben nagyon kellemetlen tüneteket okoz a bőrgomba.
Jöjjenek most a kutya gombás bőrbetegségek képekkel, és leírásokkal!
A kutya gombás fertőzés leggyakoribb tünetei
Attól függően, hogy melyik típusú gombáról van szó, lehetnek elég változatosak a tünetek. De a legnehezebb dolog a diagnosztizálásban, hogy sajnos sokszor a bőrgomba kéz a kézben jár bakteriális gyulladással, vagy más szervi gonddal.
Azonban az alább felsorolt tünetek utalhatnak arra, hogy bizony a kedvenced esetleg bőrgomba gonddal küzd:
- zsíros hatású bőr, szőr
- vakarózás
- kellemetlen szagú bőr, fül
- hámló, korpás bőr
- fej (fül) rázás
- erős szőrhullás
- hiperpigmentált, sötét színű bőr
- kerek kopasz bőrterületek
- megvastagodott bőr
Azonban nem minden esetben van vakarózás, vagy egyéb tünet, így még jobban megnehezítve az állatorvos dolgát a probléma felkutatása során.
De miért van az, hogy bizonyos kutyák folyamatosan bőrgomba gonddal küzdenek, míg mások még hírből sem ismerik?
Nézzük meg a következő fejezetben ennek a kórságnak a lehetséges okait.
A leggyakoribb kutya gomba fajok
Két fő csoportra lehet okozni a lehetséges „bűnösöket”. Az egyik csoport az élesztő gombák okozta bőr gond (a Malessezia) a másik pedig a patogén fonalas gombák, az ún. Dermatophyták. Ide tartozik a Microsporon Canis és Trychipython mentagrophytes.
Ebben a fejezetben ezeket vesszük kicsit górcső alá.
1. Malassezia pachydermatis
Ez a típusú élesztőgomba alapból a kutya természetes bőrflórájához tartozik. A leggyakoribb előfordulási helye a fülek és a végbél területe. Azonban mindaddig, amíg a kutya természetes immunrendszere „karban tartja” a szaporodását, addig nem okoz gondot.
Ha azonban felborul ez az egyensúly, akkor elég súlyos tünetekkel járó gombás bőrgyulladást tud okozni, amelyet Malassezia dermatitis-nek nevezünk. Sokszor a hallójáratot támadja, és nehezen múló fülgyulladást okoz.
Ha pedig nem a fülnél, akkor leggyakrabban a nedvességnek kitett testrészeknél okoz gondot. Azaz a mancsok, hónalj tájék, nyak alja, körömágy területén. Itt a szőr gyakran elvörösödik.
Két formában fordul elő:
- a korpázó forma, ahol erősen viszkető területeken erős szőrhullás jelentkezik
- kenőcsös forma ahol kellemetlen szagú, váladékos területek alakulnak ki, és szintén erős viszketést okoz a gombák mellékterméke.
A viszketés pedig egy folyamatos örök körforgást idéz elő. Az erőteljes vakarózás felsérti a bőrt, utat enged a gombák szaporodásának, így azok még erősebb viszketést tudnak okozni.
2. Microsporon canis
Ez a fajta patogén gombafaj zoonózis, azaz sajnos emberre is átterjedő betegség. De macskák is fogékonyak rá ugyanúgy. Sok esetben nem okoz erős viszketegséget, így a gazdi egyszer csak azt veszi észre, hogy a család minden tagja hasonló bőrtüneteket tapasztal.
Jellemző rá a kerek foltokban kihulló szőr, bőrhámlás és korpásodás. Ritkább esetben még akár a bőrtől kiemelkedő elváltozást is látni.
Létezik ellene védőoltás, azonban ez a már tünetet mutató állatok állapotán sokszor nem segít. De a megelőzésben lehet szerepe. Vadászkutyák, sokszor közösségbe járó kutyák illetve cicát is tartók számára ajánlott lehet a beadatása. Ugyanis nagyon sokszor a cicák a Microsporon fajok tünetmentes hordozói.
3. Trychopython mentagrophytes
A fentebbi kettőtől jóval ritkábban előforduló betegségről van szó, amely szintén zoonózis. Azaz mi, gazdik is érintett egyedek lehetünk szerencsétlen esetben.
A másik két fajta gombával ellentétben a leggyakoribb hordozói a különféle rágcsálók. Így akár a család tengerimalackája is lehet az.
Kép forrása: Dr. Federico Leone, Clinica Veterinaria Adriatica, Senigallia, Ancona, Italy.
Szintén foltokban szőrzet hiányt, hámlást okoz. Kezeletlenül a fertőzés tovább terjedhet, karéjos szélű, nagy kiterjedésű hámló tünetek (plakkok) keletkezhetnek.
Melyek a bőrgomba hajlamosító tényezői?
Mint ahogy már fentebb említettük, ha egészséges, jó immunrendszerű a kutyánk, akkor nagy eséllyel nem fog rajta semmilyen gomba túlságosan elszaporodni.
De vannak hajlamosító tényezők, amelyek által az egyensúly megborult, és esélyt kapnak ezek a kórokozók.
Ezek lehetnek többek között:
- cukorbetegség
- pajzsmirigybetegség
- immunrendszert érintő megbetegedések
- daganatos megbetegedések is hajlamosítanak erre a betegségre
- folyamatos stresszhatás
- menhelyi / tömegtartás
- altatás műtéthez például
- oltás is ritkán van, de okozza
- idősebb korban a gyengébb immunrendszer és a lassabb bőr regeneráció miatt
- eleség és környezeti allergiák
- fajta jelleg is lehet.
Igen, jól látod kedves gazdi. Vannak olyan kutya és macska fajták, amelyek hajlamosabbak a bőrgombás megbetegedésekre.
Ilyen fajta a yorkshire terrier, a francia bulldog, angol bulldog, basset hound, mopsz (a bőrön lévő rengeteg ráncok miatt), az uszkár, a westie, staffordhire terrier, tacskó, cocker spániel. De a golden retriever, a labrador és az ír szetter, stb is ide tartozik.
Általánosságban még az is elmondható, hogy a gomba a nedves, párás környezetet kedveli. Persze senkinek nem fogjuk javasolni, hogy a gombás bőrbeteg kutyájával Dubai-ba költözzön. Elég, ha nem hagyjuk vizesen a kutyánkat a fürdőzések után például.
Hogyan diagnosztizálják a kutya bőrgomba jelenlétét?
Először is szeretnénk elmondani, hogy bizony előfordulhat, hogy többszörire fogja csak tudni megtalálni az állatorvos a probléma okozóját. Ugyanis a tünetek, ahogy fentebb is láthattad, nem mindig egyértelműek. Valamint hajlamos a gomba jó barátságot kötni különféle baktériumokkal, különféle fertőzést okozva, így a kezelés is jócskán bonyolultabbá válhat.
Milyen vizsgálatokra számíts a rendelőben? (A fizikai vizsgálat és az alapos kikérdezés mellett)
- kérhetnek vérvételt, vizeletvizsgálatot
- bőrkaparékot
- bőrcitológiát
És amennyiben eleség / környezeti allergiát sejt az állatorvos, kérhet még allergia tesztet vagy eliminációs diétát is. A vérvétel pedig azért fontos, mert számos háttér betegséget deríthet ki vele az orvos. Azt pedig gyorsan szükség van kezelni mindenekelőtt.
Hogyan kell kezelni a kutya bőrgombát?
Nos, ha sikerült megtalálni ezeket a kis sok nyűgöt okozó kórokozókat, azaz meg van a diagnózisa, a következő lépés a megfelelő kezelés. Azonban ez sem olyan egyszerű, mint ahogy a diagnosztizálás sem az sokszor.
Ugyanis nem elég a kutyát szimplán gomba ellenes készítményekkel kezelni. Fontos a környezetet is spóra mentesíteni, illetve a hajlamosító tényezőkkel is foglalkozni szükséges.
Ezért ha szigorúan vesszük, 4 lépéses a kutyák bőrgomba fertőzésének a kezelése.
1. Helyi kezelés
Ide tartoznak a különféle gomba ellenes krémek, illetve fürdetőszerek. Ilyen lehet például a nálunk is kapható Zincoseb sampon.
2. Szisztémás kezelés
Ez alatt a szájon át szedhető gomba ellenes szerek típusait értjük. Ezeket már a komolyabb esetekben szokták felírni, hiszen a természetes bélflórát és bőrflórát is elég komolyan megritkítja.
3. Környezet alapos takarítása
Sajnos a gomba spórák rendkívül strapabírók. Ez azt jelenti, hogy akár 1-2 évig is fertőző képesek lehetnek. A heti két alapos porszívózás lehetőleg Hepa szűrős géppel jó ideig javasolt lesz. Ezen felül amit lehet, 40-60 fokon mossunk ki, a járófelületeken pedig egy higított hipós felmosást alkalmazzunk heti rendszerességgel!
4. Kutya immunerősítés
Ahogy már korábban írtuk, az egészséges kutya jóval kisebb eséllyel fertőződik meg. Ezért nagyon fontos az erős immunrendszer. Erről pedig a következő fejezetben írunk egy kicsit.
Immunerősítés kutya gomba esetén
Az első és legfontosabb, amelyet kiemelnénk, az a helyes táplálkozás. Ez az alapja a jó immunrendszernek. A multis, silány minőségű, húst csak „távolról látott” kutyatápok mellett ne csodálkozzon a gazdi, hogyha kedvence gyakorta az állatorvosi rendelő látogatója.
Érdemes szétnézni a prémium száraztáp kínálatunkban, ahol minőségi falatokat találsz a kutyád számára. Ha pedig tanácstalan vagy, akkor keress minket ügyfélszolgálatunkon, ahol ingyenes tartunk neked táptanácsadást!
Amikor bőrgombásságról van szó, sajnos nem lehet elaprózni a dolgokat, muszáj a „nagyágyúkhoz” nyúlni az immunerősítés terén.
Az Immunovet tabletta és granulátum formában is elérhető készítmény, amely csíra kivonatokat tartalmazva turbózza fel a kutyák és macskák szervezetét.
A Vetri DMG pedig az egyik legismertebb Jolly joker az immunerősítők között. Kutyák, macskák, madarak és rágcsálók is élvezhetik az áldásos hatását. Az immunstimuláns hatás mellett erőteljes méregtelenítő és májvédő hatású is.
A „legfullosabb” támogató készítmény pedig a K9 Immunity Plus. Ebben 6 féle gyógygomba, omega olajak, vitaminok, és úgynevezett „intelligens molekulák” találhatóak. Fokozza a hagyományos daganat elleni kezelések eredményességét, és csökkenti azok mellékhatásait.
Ez segíti a szervezet kemoterápia utáni regenerációját, csökkenti a daganatok kialakulásának esélyét a kutyáknál. Javítja a szervezet bakteriális és egyéb fertőzésekkel szembeni fellépését, így a bőrgombával szemben is felveszi a boxkesztyűt.
Amennyiben kedvencünkön bármilyen bőr tünetet találunk a napi fésülés, simizés közben, ne habozzunk felkeresni egy bőrproblémákra szakosodott állatorvost.
Ugyanis a kutya bőrgomba egy olyan betegség, amely ha nem harapódzik el, akkor még könnyen kezelhető. Ezzel megúszhatjuk, hogy ránk, gazdikra is átterjedjenek a fertőzések.
A pontos okok sokfélék lehetnek, amelyek miatt kialakulhat ez a kórság a kutya bőrén, ezért különösen fontos a szakértő orvos általi kivizsgálás.
További hasznos cikkeinket is olvasd el az oldalunkon!