
Kutya nevek- választási kisokos és ötlettár leendő gazdiknak
A legjobb kutya nevek azok, amelyek a szívünkből jönnek. Azonban az ihlet adáshoz jól jöhet a Kutyakajás listája!
A bőr az első számú védekezési rendszere az élőlényeknek, így kutyánknak is. Azonban ez a jól működő rendszer is felborulhat és különböző kutya bőrbetegségek jelenhetnek meg. Segítünk meghatározni a bajt!
Tartalomjegyzék:
Bakteriális eredetű
Vírusos eredetű
Gombás eredetű - kutya gombás bőrbetegségek képekkel
Allergiás eredetű
Autoimmun eredet
Élősködők okozta bőrbetegség kutyáknál
Daganatos háttér
Amikor csak tápanyag hiány okozza
A kutyák bőrbetegségei nagyon sok félék lehetnek, a kiváltó októl függően. Nem hiába ez egy külön szakirányt jelent az állatorvosi körökben. És bár a legtöbb esetben egy könnyen kezelhető apróságról van szó, nem szabad elbagatellizálni a dolgot, mert komoly, elhúzódó betegség is lappanghat a háttérben. Ezért ha a mostani cikkünkben fellelhető betegségekre gyanakszol a kedvenced kapcsán, irány a jól bevált állatorvosi rendelő!
Nézzük meg a következő fejezetekben a kiváltó okok szerint, a kutyák bőrbetegségei típusait. Valamint azt is kifejtjük, hogy hogyan lehetséges akár a kutya bőrgyulladás kezelése házilag.
Sajnos, ahogyan nálunk is, előfordulhat szőrtüszőgyulladás kutya szervezetében is. Egyaránt előfordulhat rövid és hosszú szőrű kutyákon is, azonban természetesen a rövidebb szőrű kutyákon a gazdi hamarabb észreveszi. Ilyenkor azt látja a gazdi az eben, mint egy tinédzser bőrén… apró kis pattanásokat, amelyet ki lehet nyomni, és vizes-sárgás folyadék ürül belőle. Lehet számuk egy kettő-de súlyosságtól függően akár tele is lehet vele a kutya bőre.
Gyakran társul allergiával, vagy valamilyen felszíni sérüléssel.
Ugyanez a helyzet a kutya mitesszer kapcsán is, amely gyakran szintén a szőrtüszők elzáródása miatt jelenik meg.
Mivel kezelhető a bakteriális szőrtüszőgyulladás kutya esetében?
A gennyes bőrgyulladás kutya esetében gyakran bakteriális fertőzés következménye. Az állatorvos adhat rá szájon át szedhető antibiotikumot. De a kutya szőrtüszőgyulladás kezelése lehetséges helyileg is kezelhető kenőccsel / gyógysamponnal. A kutya gennyes seb kezelése gyakran antibiotikumot vagy speciális antibakteriális kenőcsöket igényel, ezért fontos, hogy az állatorvos előírja a megfelelő kezelést, hogy elkerüljük a fertőzés további terjedését.
Sok esetben a bőr alatti pattanás, vagy esetleg egy sérülés helyén tályog alakul ki baktériumok miatt. Azonban ez már jóval súlyosabb dolog, mint egy szőrtüszőgyulladás kutyáknál. Ugyanis akár komolyabban elfertőződhet, és akár lázat is okozhat a kedvencünknél.
Tehát a tályog kutyáknál gyakran egy sérülés vagy fertőzés következtében alakul ki, és ha nem kezelik időben, súlyos állapotot idézhet elő. A tályogot tilos otthon kinyomni, viszont a duzzanat környékének tisztán tartása, fertőtlenítése és az állatorvos által ajánlott borogatás segíthet a gyógyulás gyorsításában. Ezért kell az orvosi előírás, mielőtt a kutya tályog kezelése házilag is megkezdődne.
Az állatorvos általában helyi érzéstelenítés mellett kitisztítja a tályogot, és helyileg is tehet bele antibiotikumot. Emellé általában még antibiotikum szuri is jár a legtöbb esetben, illetve akár fájdalomcsillapításra is szükség lehet. A tályogot a nyalakodástól, szennyeződéstől óvni kell.
Főleg fiatal kutyákra jellemző betegség. A gyenge immunrendszer, és esetleg másodlagos fertőzések jelenléte okozza ezt amegbetegedést.
Milyen tünetekkel jár az ótvar kutya esetén?
Általában nem, vagy enyhe viszketést okoz, és az áll alatt, vagy a hasi részen jelenik meg elsőként. Előfordulhat, hogy kutya hónalj kiütés képében jön elő. Ritkán alakul ki ilyen seb a kutya lábán. Gennyes kis hólyagok jelennek meg, amelyek ki is fakadhatnak.
Legtöbbször helyileg alkalmazott kenőcsökkel könnyen gyógyítható. Nagyon fertőző bőrbetegségek kutyáknál, emberre is átterjedő, így zoonózisról beszélünk ez esetben.
Dús aljszőrzetű kutyák és gazdijaik rettegett bakteriális bőrbetegsége. Labrador, golden retriever, berni pásztor és hasonszőrű kutyáknál, tavaszi-nyári időszakban megjelenő jellegzetes bőrképe.
Súlyos viszkető, nedvedző terület, amelyet a kutyus nyalogatással „rosszabbít”. Súlyosbítja nyáron a legyek megkörnyékezése, akik „beköphetik”a hot spot kutya által el nem ért területet. Ha a gyulladás elhatalmasodik, a folyamatos irritáció miatt kutya sebes bőr is kialakulhat, ami fájdalmas és nehezen gyógyuló állapothoz vezethet.
Pontos okát nem tudják a kialakulásának, de a legtöbben úgy vélik, hogy a nem kiszedett aljszőrtől fullad be a bőr, vagy ételallergia is lehet a háttérben. Vagy a kettő kombinációja ez a fajta piros folt a kutya bőrén.
Ha megjelentek sebek a kutya testén, akkor a területet körbe kell nyírni, helyileg különböző kenőcsökkel kenni. 7-10 nap alatt gyógyul ez a kutya gennyes seb. A kiváltó okokat érdemes felkutatni. Ha a sérülés súlyosabb, akár fekélyes seb kutya esetében is kialakulhat, amely intenzív kezelést és állatorvosi ellátást igényel. Tehát ha a kutya nem gyógyuló seb tüneteit mutatja, ne várd meg, hogy nagyobb baj legyen!
Bővebben érdekel, hogy az allergia kutya bőrbetegségek hátterében mi állhat? Akkor olvasd el blogcikkünket, amelyet Hogyan ismerhető fel a kutya allergia? Tünetei, kezelése címen találhatsz meg.
Összességében elmondható, hogy a kutya bőrkiütés gyakran allergiás reakciók következménye, de előfordulhat bakteriális fertőzés vagy parazita okozta irritáció is, ezért fontos, hogy a gazdi figyelemmel kísérje a kiütések alakulását és szükség esetén állatorvosi segítséget kérjen.
A kutya száj betegségei között gyakoriak a papillómák. A papillomát hívhatnánk másképpen jóindulatú szemölcsnek is. A kutya szemölcs általában a száj környékén, pofán, szájüregben az ínynél jelenik meg ez a kutya bőrkinövés, de gyakori megjelenése is még a talp környéke. A legtöbb esetben spontán gyógyul, viszont immunrendszer erősítés szükséges. Ajánljuk ebben az esetben az Immunovet tablettát, vagy a Vetri DMG folyadékot.
Azonban a papillomavírus mellett más fertőzések vagy sérülések is okozhatnak elváltozásokat a kutya szájában. Ha kutya száj seb jelenik meg, - különösen, ha fájdalmat okoz vagy nem gyógyul megfelelően - fontos az állatorvosi vizsgálat.
Kutya papilloma eltávolításra csak akkor van szükség ha nagyon elszaporodtak, vagy nagyon zavaró helyen van. Emberre nem terjed, ugyanis a kutyáknak saját papilloma virusa van, mint ahogy ez embereknek is. Más kutyára azonban átterjed közvetlen kontaktussal. Tehát a papilloma kutya esetén akár játékkal, játék közben is terjedhet, ha megsértik egymást. Fiatal kutyáknál és idősebb kutyáknál a leggyakoribb, az immunrendszer gyengesége miatt. A kutya szemölcs képek segítségével is viszonylag jól felismerhető.
Ha a kutya fején dudor keletkezik, akkor ez alapján eldöntheted, hogy szemölcsről van-e szó.
Ez egy olyan élesztőgomba, amely az egészséges bőrön is megtalálható a kutyáknál és macskáknál. Azonban immungyengeség vagy más ok miatt túlzottan elszaporodhat, így gondot okozva. Főleg nyáron, a párásság miatt alakul ki. Erős vakarózást okoz testszerte, erős szagot okozva a kutyán. A bőre olajos, pikkelyessé válik. A kutya szőre erősen hullik, nyalogatják, rágják magukat. Gyakran okoz visszatérő, nem múló fül fertőzést is.
Az állatorvos bőr kenetvételből meghatározhatja, hogy ez a gombás fertőzés okozza-e a gondot. Ha van másodlagos immungyengítő ok, először azt kell megoldani. pl étel allergia.
Helyileg lehet samponokat használni, de gyakori, hogy ki kell egészíteni valamilyen szájon át szedhető tablettával a kutyák részére amelyet az állatorvos ad majd a bőrbetegség ellen. Ez a fertőzés gyakori a francia bulldog bőr betegségei között, de más fajták, például a tacskó bőrbetegségek esetében is előfordulhat, főként az érzékenyebb bőrű egyedeknél
Ez a típusú gomba nem okoz általában erős vakarózást a kutyáknál. Tünetei a foltokban hulló szőrzet, bőrhámlás, korpásodás. Ha másodlagos kutya bőrgyulladás lép fel, akkor okozhat viszketést. Ez is helyileg kezelhető, de oltás is kérhető ellene! Itt is fontos kiemelt figyelmet fordítani az immunrendszer erősítésre.
A kutyák allergiája egy borzasztóan nagy téma, amelyet már korábban érintettünk a Hogyan ismerhető fel a kutya allergia? Tünetei, kezelése címmel.
A kutyák, mint ahogy mi emberek is, nagyon sokféle anyagra lehetnek allergiásak. Ismeretségi körömben is akad olyan allergiás kedvenc, aki mogyoró virágzáskor, illetve parlagfű virágzáskor szenved nagyon az allergia tüneteitől. A legtöbb kutya tulajdonos pedig már vagy találkozott, vagy hallott a leggyakoribb csirke-marha-gabona intoleranciáról és annak tüneteiről. Az egyik legjellemzőbb tünet a kutya piros bőr (és főleg a kutya hasa piros), amely viszketéssel és irritációval járhat, különösen az érzékeny területeken, mint a has vagy a mancsok. Emellett azonban számos más jelenséget tapasztalhatsz.
De melyek is ezek?
-kutya lábujjai között piros, nyalogatja
-testszerte viszkethet
-rágja magát
-szőrhullás
-kipirult bőr
-nem múló fülfertőzés
-gyakori bűzmirigy telítettség, vagy annak gyulladása
-erős könnyezés
-barna foltok a kutya hasán
-fekete foltok a kutya hasán
-kutya hasán piros foltok
És bár ez, vagyis az allergiás betegség nem tartozik szorosan a kutyák bőrbetegségei közé, de gyakran hasonló bőrtünetekkel jár, és tévútra viheti a gazdit. Hiszen az allergia tünetei is a bőrön jelentkeznek. Például gyakran előfordulhat seb a kutya farkán, ha a kutya folyamatosan vakarózik vagy nyalogatja a területet, ami fertőzéshez és gyulladáshoz vezethet.
Sőt, a kezeletlen allergia miatti folyamatos irritáció akár a bőr megvastagodásához is vezethet. De a fekete folt a kutya bőrén is árulkodó jel lehet.
Ha a kutya lába sebes, és a sérülés nem gyógyul megfelelően, érdemes állatorvosi vizsgálatot kérni, mivel a folyamatos irritáció és nyalogatás súlyosabb fertőzésekhez vezethet.
Ha a kutya füle sebes, az szintén allergiára, vagy atkás fertőzésre vagy folyamatos vakarás okozta sérülésre utalhat
De vannak olyan esetek is, amikor a gazdi azonnal allergiára gondol, pedig más miatt alakul ki a pirosodás. Ilyen pl. amikor a kutya feneke piros, ami az allergiás reakció helyett akár bűzmirigy problémára is utalhat. A faroktő gyulladás kutya esetében gyakran jár kipirosodással. Azonban mivel a kutya faroktő betegség nem egy konkrét kórra utal, így több oka is lehet a tüneteknek.
Ez a betegség szintén egy kicsit „vegyes bagázs”. Lehet például genetikai, allergiás okai, vagy hormonális probléma is. Az ilyen betegségben szenvedő kutya vagy macska bőre egyszerre lehet száraz, zsíros, viszkető, korpás és jellegzetes szagú.
Speciális samponokkal kell karban tartani, esetleg szteriodos dolgokat írhat fel nektek az állatorvos.
Az ekcéma kifejezés egy általános szó inkább az allergiás, autoimmun eredetű bőrbetegségekre kutyák és macskák esetében is. Sok esetben megfelelő táplálás, és az allergének kiszűrése helyre is hozza ezt a betegséget. A tünetek a következőek általában mind kutyusok és macskák esetében is: nagyon száraz bőr, korpásság, vörös bőrszín, viszketés, hólyagok, szőrhullás.
Hogyan lehetséges a kutya ekcéma kezelése?
Az ekcéma kutyáknál egy makacs és visszatérő bőrbetegség lehet, amelyet leggyakrabban allergiás reakció, genetikai hajlam vagy környezeti irritáció okoz.
Sokat segít a gyulladás csökkentésében és a száraz bőr helyreállításában a rendszeres 6 hétig tartó lazacolaj kúra. Ilyen esetben a hidegen sajtolt variációt ajánljuk használni, a jobb omega 3:6 aránya miatt. Ilyen készítmény pl. a Henne Kronch olaja. (Ez allergiás kutya esetén is fontos kiegészítő segítség az állat számára.)
A kutya orrán seb gyakran szimplán kiszáradás, vagy túlzott napozás okozza kedvenceinknél, hogy ki van száradva a nózi. Ha viszont a kutya orrán dudor jelenik meg, érdemes jobban odafigyelni. Ugyanis van egy autoimmun betegség, amelynek ez az egyik jellemző tünete. Ez nem más, mint a nagyon csúnya nevű Pemphigus foliaceus. A pemphigus foliaceus kutya esetén látványos tüneteket produkál. Ekkor a gennyes hólyagok és azok felfakadása után pörkök jönnek létre a bőrön szimmetrikusan, szabálytalan határú, összefüggő területen. A kutya orr betegségei esetén sok esetben a fejen jelennek meg az elváltozások először, az orrháton és a szemek körül. Nem nagyon viszket, ellenben ijesztő látvány lehet. Erről kevés infót talál az ember, ha bőrgyulladás képekkel szóra keres a neten. Szerencsére viszonylag ritka betegség, azonban nem árt állatorvossal egyeztetni ha a seb a kutya orrán jelentkezik.
A élősködők a kutya szőrén nemcsak kellemetlenséget, hanem komoly problémákat is okozhatnak. Kedvenceinkre többféle vérszívó is feni a fogát. Míg mondjuk a kullancs általában egyszer jön táplálkozni a kutyánkra a szaporodása miatt, majd többet nem is látjuk, a bolha azonban letelepszik a környezetünkben. Így folyamatos kínzást jelentve a kedvencünkre.
Mit csináljak, hogyha megjelentek kiütések a kutyán?
Ha azt vesszük észre az otthoni vizsgálat során, hogy a kutya sebek vagy kutya kiütések jelennek meg a pocak tájékon, gyanakodjunk bolhák okozta fertőzöttségre. . Ilyenkor megjelennek fekete foltok a kutya bőrén, amelyek lényegében a bolha kakijai.
Ha kutyusunk allergiás a bolhák nyálára, egyetlen egy bolha csípése is elegendő ahhoz, hogy csúnya bőr tüneteket okozzon. Erről is írtunk bővebben, illetve a kezelési módokról már, abban a bizonyos Mit tegyünk a bolha ellen? című cikkünkben.
A kutya bőrbetegségek atka okozta változatai:
Az atkák és más élősködők által okozott irritáció nemcsak a test különböző részein, hanem a mancsokon is jelentkezhet. Ha a kutya lábujjai között duzzanat figyelhető meg, az akár atkafertőzés, akár bakteriális felülfertőződés jele is lehet, ezért érdemes állatorvossal ellenőriztetni. Sőt, akár az allergia egyik jele is lehet ha a kutya ujjai között duzzanat jelenik meg.
Szerencsére ma már ritkább, de attól még nem elhanyagolható oka a különböző élősködők okozta bőrbetegségeknek a rühatkák. A demodex atkák szintén a kutyán élnek normál egészséges kutya esetén is, azonban gondot okoz a túlzott elszaporodásuk immunrendszer gyengeség esetén. Testszerte kopaszodást, erős viszketést okoznak a bőrének ezek az atkák. Számos cseppentős spot on-onnal lehet segíteni rajta. Diagnózis felállítás vizsgálat és bőrkaparék után könnyen felállítható sokszor. A kezelés hatására a vakarózás gyorsan mérséklődik, a többi tünet együttessel együtt.
A különböző bőrelváltozások között nehéz lehet megkülönböztetni a jóindulatú kinövéseket a veszélyes daganatoktól. A kutya bőrrák képek segíthetnek a gazdiknak felismerni az aggasztó jeleket, de minden esetben állatorvosi diagnózis szükséges a pontos meghatározáshoz.
Ha kutya bőrén dudor jelenik meg, az lehet ártalmatlan bőrkinövés is. De érezheted, hogy egy kemény csomó a kutya oldalán tapintható. Testszerte bárhol megjelenhet a kutyán dudor, amely sajnos rosszat sejthető dolog is lehet. Kedvenceinknél is gyakoriak a különböző jó és rossz indulatú zsír / bőr daganatok, elváltozások. Ezek kivizsgálása természetesen állatorvosi feladat. Például a kutya lábán dudor jelenik meg, az gyakran egyértelműen daganatos megbetegedésre utal. Ugyanígy az is említésre méltó, ha egy kisebb dudor a kutya oldalán alakul ki.
Ha a kemény csomó a kutya nyakán jelenik meg, az lehet nyirokcsomó-duzzanat, jóindulatú zsírdaganat vagy akár súlyosabb elváltozás is. A gyorsan növekvő vagy fájdalmat okozó csomó esetén érdemes mielőbb állatorvosi vizsgálatot kérni.
De mi mást is jelenthet még a kutya bőre alatti dudor?
- Bőrférgesség
Sajnos a szúnyogok nem csak szívférgességet, hanem minket, emberekre is veszélyes bőrférgeket is hozhatnak. Ezek jellemzően egy csomóba tömörülnek. Egy vagy akár több dudorok a kutya testén is megjelenhetnek amelyekben a férgek tanyáznak. Kezelése hosszú, és spot on készítményekkel történik. De csak akkor, ha biztosan szívféreg mentes az állat. A kutya bőrférgesség képek alapján talán könnyebben felismerhető, de biztos diagnózisért fordulj szakemberhez! Így ha pl. a kutya hátán dudor érzékelhető, ne keress azonnal otthoni praktiákat a kezeléshez!
- Oltás / Antibiotikum szuri helye is lehet. Ez általában pár nappal / egy héttel az oltás helyén alakul ki, majd szépen fokozatosan magától eltűnik.
Kan kutyák esetében sokszor tapasztalják a gazdik, hogy a kutya here sebes. Ebben az esetben érdemes mihamarabb állatorvoshoz fordulni, mert megeshet, hogy daganat okozza. Azonban fontos tudnod, hogy a kutya here pirosodás akár helyi irritáció jele is lehet. Ezen felül a kutya here gyulladás fájdalmas és duzzadt herezacskóval járhat, amit fertőzés, trauma vagy akár hormonális probléma is okozhat. A kan kutya nemi szerv betegségei éppen ezért feltűnő tünetekkel járnak. A kan kutya here betegségei összetettsége miatt lényeges, hogy időben felismerd a problémát, ahhoz hogy a lehető leghamarabb megkapja a megfelelő kezelést az orvostól!
És van az a megfoghatatlan eset, amikor a bőrszárazságot, fakó szőrzetet, szőrhullást simán a nem megfelelő etetés okozza. Hiszen az, hogy az egyik kutyának beválik az egyik száraztáp, nem garancia arra, hogy a másik állat számára is tökéletes.
Miután végig vettétek a lehetséges okokat: tehát az élősködők nem lehetnek, hipoallergénen van etetve, és a bőrkaparék is negatív, érdemes akkor változtatni az étrenden, esetleg bevezetni plusz étrendkiegészítőket.
Amit mi ajánljunk ilyenkor:
1. Halas tápra váltás
Ha a kutyus szereti a halas ízeket, érdemes lenne valamilyen lazacos vagy más halas tápot választani, amely bővelkedik omega 3:6 olajokban. Mi nagyon szeretjük a Brit Care Dog Show Champion lazac heringes tápját. Ha pedig az olcsóbb kategóriában szeretnél hasonlót keresgélni, akkor a csirkementes SullerZ Premium Hypoallergenic szivecske formájú tápja lesz a barátod!
2. Lazacolaj kúra
Ez egy igazi csodaszer, ugyanis erős gyulladás csökkentő, bőr és szőrtápláló hatású. 6 hetes kúrában ajánlott adni a leggyakrabban, majd 6 hét szünet következzen. Nagyon fontos étrendkiegészítő az allergiás kedvencek esetén! Kutya és macska számára is adható termék!
3. Sörélesztő
Igazi B-vitamin bomba, amely ragyogó szőrzetet, és extrém csillogást ad kedvenced bundájának! Mi nagyon szeretjük a Farkaskonyha sörélesztő porát, amely már nagyon sok gazdinak bebizonyította, hogy nagy segítség a bőr és szőr problémák esetén.
A megfelelő tápanyagok mellett az ízületvédelem is fontos. Főleg nagytestű, kinti kutya esetén fordul elő gyakran a felfekvés egy tünete: a kutya könyök bőrkeményedés.
A kedvenceink számára nagyon frusztráló, hogy ha valamilyen bőrbetegségben szenvednek, ugyanis a legtöbb esetben irtózatos viszketéssel járnak. Sok kutyus ilyenkor hajlamos arra is, hogy kevesebbet eszik, nem figyel oda a gazdira, mert csakis a vakarózáson jár az eszük.
És bár sok esetben könnyen kezelhető dolgokról van szó, a kutya bőrbetegségek igenis azon esetek közé tartoznak, amit nem szabad félvállról venni, vagy otthoni kezeléseket próbálgatni. Sokszor téves információk alapján olyan szereket használnak a gazdik, amivel súlyosbítanak egy-egy tüneten. Ilyen például a babaolaj kutya bőrére. Olyan pici dolgoktól, mint hogy sebes a kutya orra, egészen a tapintható dudorokig minden rendellenességet alaposan figyelj meg.
A kutya bőrbetegségek kezelése házilag gyakran magában foglalja a rendszeres fürdetést gyógyhatású samponokkal, illetve bizonyos természetes alapú gyógymódok alkalmazását, de mindenképpen érdemes állatorvosi tanácsot kérni a megfelelő kezelésről.
Bízzunk orvosunkban, aki igyekszik minél hamarabb megszüntetni a kínzó tüneteket kedvencünknél!