
Amerikai pitbull terrier- családi eb vagy vérengző harcikutya?
Kevés olyan megosztó fajtát tudnánk mondani a kutyák közül, mint amilyen az amerikai pitbull terrier. Azonban rájuk is igaz, hogy nem minden a hírnév! Jöjjenek a részletek!
A kistestű kutyák tulajdonosai gyakran hallhatták már azt az intelmet, hogy ne nagyon hagyják a kutyájukat lépcsőzni, mert nem tesz jót a gerincének.
Gyakran hallani, hogy komoly mozgásszervi panaszokat okozhat a számukra, ha hosszútávon rohangálnak fel-le a lépcsőkön.
Sokakban felmerül persze, hogy ez vajon valós tényeken alapul-e, vagy pusztán egy alaptalan félelem, ami a kutyák testméretéből fakad. Nos túlzásba nem kell esni, és a végletek persze itt sem szerencsések, de az tény, hogy érdemes odafigyelni arra, hogy mennyit futkos a lépcsőn egy kistestű kutya, illetve mekkora lépcső az, amiről beszélünk.
Képzeljük magunkat egy picike, 2-4 kilós kutya helyzetébe, aki 20-30 centire nő csak a földtől. Míg a lépcsőn nekünk, illetve a nagytestű kutyáknak csak a lábunkat kell megemelni ahhoz, hogy egy fokkal feljebb kerüljünk, ezek a kiskutyák gyakorlatilag ugrálnak egyik lépcsőfokról a másikra. Nyilvánvalóan teljesen más testhelyzetben kényszerülve, mint amilyet egy hosszabb lábú kutya vesz föl. Ebben az esetben ez pedig valóban megterhelő lehet a kiskutyák gerincének, illetve ízületeinek, és ha éveken át, folyamatosan fennáll ez az állapot, bizony lehetnek mozgásszervi panaszaik idősebb korukra, vagy akár idejekorán is.
Persze azért nem eszik olyan forrón a kását, nem arról van szó, hogy egy kistestű kutya soha nem mehet fel egy lépcsőn sem. A kulcs inkább a rendszeresség, illetve a lépcső hossza. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy napi szinten, heti szinten, havi szinten, esetleg alkalmanként, néha kell felmenni egy lépcsőn, illetve egy vagy két lépcsőfokról beszélünk, vagy egy hosszabb lépcsősorról.
Nyilvánvalóan minél gyakrabban lépcsőzik a kutyus, és minél nagyobb lépcsőn mászkál rendszeresen, annál nagyobb az esélye annak, hogy ez hosszabb távon károkat fog okozni a szervezetében. Amennyiben csak sétáltatás közben, alkalmi jelleggel kell pár lépcsőfokon felmenni, az nem fog problémát okozni, ahogy az sem, ha egy vagy két lépcsőfok áll rendszeresen az útjába.
Persze azért számít a lépcsőfokok mérete is. Vannak egészen alacsony lépcsők, és vannak magasak. A magasabb lépcsőfokok esetében egyértelműen nehezebb a kutyának a feljutás, ezért a terhelés is nagyobb.
Amikor tehetjük, inkább emeljük föl a kiskutyát a lépcsőzéshez, hogy ne terhelje a gerincét, emellett pedig bizonyos táplálékkiegészítők rendszeres alkalmazásával sokat tehetünk azért, hogy a csontjait, illetve az ízületei állapotát meg tudjuk őrizni. Állatorvossal tudunk konzultálni arról, hogy milyen táplálékkiegészítők alkalmasak leginkább arra, hogy a kiskutyáknál mérsékelni tudjuk a mozgásszervi panaszok megjelenésének kockázatát.
A legjobb izületvédő kutyáknak kategóriánkban bővebben olvashatsz a megfelelő izületvédő és porcerősítő kiválasztásáról. Rendeld meg tőlünk akár már másnapra és elkezdheted a kúrát.
Ha nem is látunk semmi konkrét problémát, egy bizonyos kor után akkor is jobban kímélni kell az állatot. Míg egy fiatal kiskutya még boldogan felszaladhat egy hosszabb lépcsőn is, egy idősebbnek már lehet, hogy az megterhelő. Ezért ha lehet, inkább ne tegyük ki ennek, emeljük fel akkor is, ha nem is olyan régen még simán fel tudott futni ugyanazon a helyen.