
Kirándulás a kutyával – mire kell figyelni?
Szerencsére ma már egyre többen úgy gondolják, hogy a kutya a család része. És ha kirándulásra kerül a sor, szeretnék magukkal vinni.
Jól tudjuk mi is, hogy mennyire fájdalmas látni, amikor a házikedvencünk levert, lázas, köhög. Ilyenkor az ember szinte a fél karját odaadná, csak hogy meggyógyuljon az imádott háziállat. Szerencsére az állatorvoslás fejlődésével nagyon sok betegség megelőzhető, vagy könnyebben meggyógyíthatóvá vált.
Azonban sok esetben a gazdi későn kapcsol, hogy bizony itt nem egy egyszeri köhögésről van szó, hanem akár a rendkívül fertőző kennelköhögésről. Ezért cikkünkben átvesszük a megfázás és a kennel köhögés közti különbséget, illetve utóbbi kezelését és megelőzési módjait.
Akkor vessük is be magunkat a témába!
Ahogy már fentebb említettük, a kennelköhögés egy nagyon gyorsan terjedő betegség. Igazából nem kifejezetten egy vírus vagy baktérium okozza, hanem többféle, kombinálva.
Angolul nevezik CIRDC –nek azaz Canin Infectious Respiratory Disease Complex-nek. Ez lényegében annyit takar, hogy kutyák fertőző felső légúti megbetegedést okozó komplexe. Nos, így sem lettél közelebb a válaszhoz gondolom.
A lényege az, hogy több kórokozó okoz együttesen, egy tünetegyüttest, ez hívjuk kennelköhögésnek.
De miért is lett benne a kennel szó a betegség nevében?
Nos, azért, mert leggyakrabban akkor alakul ki és terjed ez el a betegség, amikor sok kutya van kis helyre összezárva. Azaz menhelyen, kutyatenyésztőknél, kutyakiállításokon nagyobb az esély a fertőzésre.
Mely kórokozók a ludasok ebben a betegségben?
- adenovírusok 2.típusai
- parainfluenza vírus
- kutyák koronavírusa
- és a Bordetella Bronchiseptica baktérium, valamint a Pasteurella multocida
Sajnálatos módon nagyon terjedő betegségről van szó. Nem is szükséges sok esetben a hosszan tartó szoros kontakt a kutyák között. Elég összeszimatolni, közös séta, közös játékszer rágcsálása és már el is kapta ezt a nyavalyát.
Vagy persze az otthoni közös itató / etetőedény is tökéletes mintája a cseppfertőzés példájának.
Melyek a hajlamosító tényezők a megbetegedésre?
- stressz
- immungyengeség
- daganatos megbetegedés
- rossz táplálkozás, elégtelen tápanyagbevitel
- tömegtartás
Őszi – téli időszakban kutyusainknál, mint ahogy nálunk is, gyakoribbak a megfázások. Ennek a hideghez és a gyengébb immunrendszerhez van köze.
A kutyusunk a séta során kimelegszik, ugyanakkor az átázott bunda miatt nedves is lesz. Ez akár pont elég is lehet a vírusoknak. (Ezért is fontos a kutyaruha!)
Számszerűen nehéz lenne megmondani, hogy pontosan mennyi kórokozó okozhat egészségügyi gondot, de hihetetlenül sok. Leggyakrabban vírusok a ludasok a megfázásnak.
A kennelköhögés tüneteit eleinte egy sima megfázáséval is össze lehet keverni. Azonban egy pár nap után már a gazdi számára is nyilvánvalóvá fog válni, hogy nem simán takonykóros Buksika.
A tünetek a következőek:
- érdes, száraz köhögés, amely hetekig is sajnos kitart
- görcsös köhögés, amely öklendezésbe vagy hányásba fordul át
- emellett a hagyományos megfázás tünetek, mint orrfolyás, mandula és nyirokcsomó megnagyobbodás
- ritkán láz, és csökkent étvágy is jelentkezhet.
Az alábbi képen láthatod is összefoglalva a fontos tüneteket.
De miben másabb egy megfázás?
Nos, a sima megfázásnál a torok egésze piros, gyakran látható váladék a garatban. Vagy ha öklendezés, hányás van a köhögéstől, akkor habosat hány fel a kutyánk.
Igen, elég undi, de hát ez van.
Emellett gyakori tünet a hőemelkedés és a láz a sima vírusos megbetegedésnél, és az elesettség.
Nos, ha beteg a kutyánk, akkor bizony jógazdiként biztos elsőre az állatorvosi rendelő felé vennénk az irányt. Ha azonban kennelköhögésre gyanakszol, akkor érdemes lehet a dokit házhoz hívni.
Mivel egy erősen fertőző betegségről van szó, további kutyákat betegíthetsz meg, ha bemasírozol a váróba a köhögő kedvenceddel.
Az állatorvos számára a következő infók lesznek fontosak:
- mikor és milyen oltásokat kapott a kutyusod
- aktívan kutyás közösségbe járó-e a kutya? (kiállítás, kutyasuli, futtatók stb.)
- mióta köhög és milyen jellegű a köhögése? Más állatok betegek otthon?
- köhög-e fel váladékot?
- van étvágya, és milyen a kedve?
A doki meg fogja hallgatni a szívét, tüdejét, illetve a légcső érzékenységi próbát is elvégezheti. Esetenként az orrfolyásból mintát is vehet tenyésztésre, ezzel adva biztos diagnózist a betegséget illetően.
Súlyosabb esetben akár vérvizsgálatot is kérhet, de jellemzően nem szokott erre szükség lenni. Ezt inkább idős kutyák esetében kérhetik, megelőzés képpen, hogy nem e más gond van a háttérben.
Ugyanis köhögéssel jár a tüdőgyulladás, szívbetegség és sok más ragályos kór is. Úgyhogy idős kutyánál a körülmények kissé mások, jobb kedvencünk érdekében elővigyázatosabbnak lenni.
A baktériumok, szövődmények sokaságához vezethetnek. A legtöbb esetben egyébként hiába vírusos megbetegedésre gyanakszik az állatorvos, antibiotikumot is adnak jellemzően.
Hogy is zajlik akkor a kutya kennel köhögés kezelése a gyakorlatban?
Ha nincs komoly, súlyos tünet, akkor lehetséges, hogy csak köhögés csillapítót vagy éppen köptetőt fogtok otthonra kapni. Illetve pihenésre van ítélve a kutyád.
Azonban ha kettős (tehát a vírus és baktériumos kombó) megbetegedésről van jelen, akkor antibiotikum kúrán is át kell esnetek. (Ez főleg akkor, ha láz is jelen van)
Szuriba persze megfelelő gyulladáscsökkentőt nagy valószínűséggel fog kapni a kedvenced. Legtöbb esetben többször is vissza kell mennünk az állatorvoshoz kezelésre. Ez esetekben 2-3 alkalmat jelent.
De ha a már az első hét alatt sokat javult az állapot, akkor lehet, hogy tablettásan folytathatjuk a kúrát.
Ilyenkor nem árt, ha van otthon egy kis Agroferm probiotikum, amely vitaminokat is tartalmaz. Ezzel így elkerülhető az antibiotikum okozta hasmenés.
Sajnos a nem időben észrevett vagy kezelt kennel köhögést krónikus variációvá válhat, vagy komoly tüdőgyulladást okozhat. Sajnos annak meg elég komoly szövődményei vannak.
Úgyhogy ha teheted, előzd meg a gondot.
Az alábbi Youtube videón hallhatod egyébként, hogy milyen a kennel kohoges hangja.
Mint ahogy fentebb írtuk, sok esetben magától gyógyuló, enyhe lefolyású megbetegedésről van jelen. Ilyenkor elég lehet a nyugalom, méz, immunerősítő adása is akár. Nézzük meg részletesen melyek lehetnek jók a házipátikába, azaz hogy lehetséges a kutya köhögés kezelése otthon.
Természetes fermentált búzacsíra kivonatot tartalmazó tabletta vagy granulátum. Adható kutyáknak és macskáknak egyaránt. Immunerősítő, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású is. Nem mellékesen a bunda is szebb, erősebb lesz és erősíti a bélrendszert is.
Az egyik legkedveltebb immunerősítő az állatorvosok körében is. Ez az első számú választásuk, ha a kutya vagy macska számára betegség megelőzés, vírusok elleni harc a cél! Kutatások szerint akár 400%-val is megturbózhatja az immunválaszt. Emellett nagyon jó étvágynövelő hatású is. Nem csak megfázások, hanem daganatos megbetegedések, cukorbetegség, stb. esetén remek.
Csipkebogyópor
Nagyon magas C vitaminban és antioxidánsokban a Farkaskonyha Csipkebogyó pora. De emellett A, B, E, K vitamint és egyéb nyomelemeket is tartalmaz, és könnyen ételbe keverhető a kutyák részére megelőzés képpen.
Spirulina alga
Bár a legtöbben a kellemetlen szájszagra és fogkőcsökkentésre használják, sokkal több van ebben az algában! Rendkívül magas vitamin, ásványi anyag és aminosav tartalma van, így remek immunerősítő is!
Emellett vírusok és baktérium ellenes hatással is bír, így remek kiegészítője lehet a kennelköhögés elleni terápiának a Farkaskonyha spirulina porja.
Jó-jó... Kap mindenféle vitamint, jó kaját, de mégis nagy a kockázata, hogy a kutyád elkapja a kennelköhögést? Gyakran jártok kutyasuliba, kiállításra vagy csak a város legforgalmasabb kutya futtatójába?
Akkor bizony ajánlott lehet a kutyádnak mindkét fajta védőoltás beadatása!
Kettttőőő? Bizony-bizony!
Az egyik vakcinát azért a legtöbben már talán ismerik és be is adatják a kutyájuknak. Ugyanis a kombinált oltás egyik tagja a leggyakoribb kennelköhögés elleni vírus ellen véd. Konkrétan a parainfluenza ellen.
De szerencsére már egyre több rendelőben elérhető a kifejezetten kennel köhögés oltás néven futó „orrspray”. Az idézőjel remélem érthetővé teszi, hogy nem a hagyományos emberi orrspray-ről van szó, amely az orrdugulás ellen van. Ez a kennelköhögés elleni oltás a Bordetella bronchiseptica baktérium és a parainfluenza elleni védekezést szolgálja.
Mindkét oltásra igaz, hogy még a betegség elkapása előtt, egészséges állapotban kell megkapniuk!
A védettség napokon/heteken belül kialakul, és körülbelül egy évig véd. És sajnos még az oltás sem garantálja azt, hogy nem kapja el a kedvencünk a kennelköhögést, hiszen többféle vírus vagy vírusok kombinációja is okozza.
Az oltás esetén vagy semmilyen, vagy enyhe megfázás tünetek jelentkeznek a legtöbbször.
A parainfluenza és a többi „kutyás vírus” nem veszélyes sem ránk, sem cicáinkra. Azonban a Bordetella baktériummal már nem ez a helyzet.
Ez a cirmosokra és a nyulakra is veszélyes sajnos. Így ha kedvencünk kennelköhögésben szenved, érdemes a többi háziállatot szeparálva tartani a gyógyulás idejéig, ha megoldható. Számukra ugyanis nem igazán van kennel köhögés elleni vakcina.
Ránk, emberekre csak akkor veszélyes ez a baktérium, ha nagymértékben le van gyengülve az immunrendszerünk. Pl. daganatos megbetegedés vagy már immungyengítő kór esetén. A kennel köhögést tehát alap esetben mi nem kaphatjuk el.
Ha a kutyusod sokat jár kutyás helyre, érdemes a kombinált oltás mellett az orrba való vakcinát is beadatni neki ez ellen a felső légúti megbetegedés ellen.
Ezen felül, ha megoldható, kerüljük el az extrém zsúfolt tartást, a túl hideg/ túl meleg helyen való kutyatartást.
Több kutatás kimutatta, hogy a poros környezet is hozzájárul a fertőzés fokozott kockázatához.
Ha kutyusunk kertben tartott, tartsuk a lakóhelyét tisztán, szárazon és melegen. A házikójában télre ne pokrócot tegyünk, amely átnedvesedik. Hanem szalmát vagy Vetbed fekhelyet! Ez nagyon jó hőszigetelő és átengedi a nedvességet.
Az ősszel elkezdett immunerősítők adása pedig hatásos lehet a téli meghűlések ellen!
A kennelköhögés a legtöbbször enyhe lefolyású betegség, amely némi odafigyeléssel vagy extra immunerősítéssel legyűrhető.
De mindenképpen látogassuk meg az állatorvost, vagy hívjuk ki házhoz, ha kutyusunk rosszkedvű, levert lenne.
Forrás egy része: dierendokters