Hogyan tartsuk egészségesen kistestű kutyánkat?

Hogyan tartsuk egészségesen kistestű kutyánkat?

A felelős kutyatartók számára kutyájuk egészségének támogatása kiemelten fontos.

Ehhez hozzátartozik a megfelelő minőségű és mennyiségű táp, a napi rendszerességű változatos fizikai aktivitás, valamint a megszokott rendszer és kiegyensúlyozott környezet megléte.

Amennyiben ezeket biztosítod kutyádnak, számos betegséget el tudsz kerülni. Azonban még ebben az esetben is vannak bizonyos tényezők, melyekre nem lehet ráhatásunk.

A kistestű kutyafajták esetén például vannak olyan általános egészségügyi problémák, melyek nagyobb eséllyel fordulnak elő, mint nagytestű társaiknál. Ezen hatásokat ugyan nem tudjuk befolyásolni, mégis fontos ismerni a tényezőket.

A megfelelő információk megléte ugyanis segíthet a kistestű kutyák egészségének támogatásában és a negatív hatások minimalizálásában. Amennyiben neked is kistestű kutyád van otthon, ez a cikk nagyon hasznos lesz számodra.

A kistestű kutyák leggyakoribb egészségügyi problémái és tünetei

A lenti listában megtalálhatod azon betegségeket melyek kistestű kutyák esetében kimondottan gyakran fordulnak elő. Ezek ismeretében ugyanis könnyebben tudod kutyád életmódját és szokásait úgy alakítani, hogy ezen problémákat elkerülhesd, vagy hatásukat minimalizálhasd. Érdemes tehát mind a tipikus betegségeket, mind pedig azok kezdeti jeleit ismerned, hogy saját kutyusod esetében időben felismerd és kezelni kezdd.

Légzőszervi gondok

Ezek kicsit kilógnak a sorból, mivel nem a fajták kis méretéből adódnak. A különböző légzőszervi problémák közül kettő kimondottan jellemző sok kistestű kutyafajta esetén. Ennek oka azonban a rövidebb pofa és a nyomott orr miatt alakulhat ki – tehát nem közvetlenül a fajták méretéhez köthető kialakulásuk.

Az egyik leggyakoribb ezek közül a brachycephal légúti szindróma, amely tipikusan a mopsz, valamint az angol és a francia bulldog fajták esetén szokott kialakulni. A másik gyakori kór pedig a légcsőszűkület, mely szintén a rövidebb pofa miatt okozhat problémákat.

 

kistestu-kutya-mopsz

 

Mindkét esetben alapvető tünet a légzési nehézség. Azonban amíg a légúti szindróma az alapvető anatómia miatt alakul ki, a légcsőszűkületet meglazult membránok és porcgyűrűk okozzák, melyek folyamatos irritációt okoznak. Utóbbi tehát kezelhető, az előbbivel azonban együtt kell élnie kutyusodnak.

Szívproblémák

Kistestű kutyák esetében gyakrabban találkozhatunk szívbillentyű megbetegedések. A hosszútávú vérkeringési problémák érthetően kiemelten veszélyesek kutyádra nézve. Emiatt különösen fontos, hogy kistestű kutyád számára olyan mozgásformát válassz, amely nem terheli meg kimondottan szervezetét.

Mindez kistestű kutyák esetében ritkábban tud gondot okozni, mivel általában alacsonyabb energia igénnyel rendelkeznek.

Testhőmérséklet

A kisebb méret gyakran okoz gondot kistestű kutyák esetében a megfelelő testhőmérséklet fenntartásában. A téli időszakban gyorsabban kihűlhetnek, a nyári melegben pedig hamarabb felhevülhetnek.

Szerencsére ez könnyen orvosolható, amennyiben megfelelő körülményeket biztosítasz számára otthon, valamint a séta során. A nagyobb hideg esetében fontos, hogy megfelelő kutyaruhában vidd ki sétára, a nagyobb melegben pedig az árnyékos helyeket válaszd, lehetőleg víz mellett.

 

 

Fogproblémák

Ezeket egyértelműen a kis méretük okozza. Egészen pontosan a kisebb állkapocs. Emiatt ugyanis a fogak sokkal kisebb helyen nőnek, sokszor egymást nyomva, vagy eltolva.

Ebből kifolyólag a fogak sokkal nehezebben tisztulnak, nagyon gyakori tehát a fogkőképződés. Azt pedig mindannyian tudjuk, hogy a fogkő hosszútávon súlyosabb fogínygyulladást tud okozni, mely bizony fájdalmas és nehezen kezelhető következményekkel járhat. Fontos tehát a rendszeres fogápolás vagy a jó minőségű kutya rágóka használata.

Szembetegségek

A szembetegségek szintén az egyedi anatómiai tulajdonságokkal magyarázhatók a kistestű kutyák esetében. Ugyanis – ahogy azt te is megfigyelhetted már – a kistestű kutyák szeme enyhén kidülledő, amely két tipikus szembetegséghez vezethet; ez az entropium és az ectropium.

An entropium a szemhéj befelé fordulását jelenti, az ectropium pedig a kifelé fordulást. Mindkét változata állandó irritációt és gyakran gyulladást okoz. Helyi kezeléssel csökkenthetők a tünetek, sok esetben azonban műtéti megoldásra van szükség. Ennek hiányában ugyanis komolyabb problémákat okozhatnak.

Térdkalács problémák – patella luxation

Ez lényegében azt jelenti, hogy a kutya térdkalácsa kificamodik, mely sántítást és fájdalmat is eredményezhet. Mivel ez tartós gondot okoz a mozgás során, valamint igencsak fájdalmas kedvencünk számára, a javasolt fizioterápia mellett gyakran műtéti úton lehet csak kezelni a problémát. Ennek hiányában ugyanis további szövődmények léphetnek fel, leggyakrabban szalagszakadás.

 

kistestu-kutya

 

Hasnyálmirigy gyulladás

Az orvosoknak nem egészen van magyarázatuk arra, hogy miért a kistestű kutyák esetében gyakoribb a hasnyálmirigy gyulladás. Az azonban tény, hogy nagyobb arányban érinti őket, mint nagytestű társaikat.

A leggyakoribb tünetek az emésztőrendszert érintik: hányás, hasmenés, valamint erős fájdalom. Mivel ezek a tünetek számos egyéb problémára is utalhatnak, ilyen esetekben azonnal állatorvoshoz kell fordulni.

IVDD – porckorongot érintő megbetegedések

A porckorong problémák főleg azon kiskutyák esetében alakul ki, melyek kimondottan rövid lábakkal, viszont hosszabb törzzsel rendelkeznek. Legtipikusabb példa erre a tacskó és a corgi. Ilyenkor lényegében a porckorongok elmozdulnak, és ezáltal erős nyomást gyakorolnak az idegekre és a gerincvelőre. Mindez enyhébb esetben is komoly fájdalmat okoz, súlyosabb esetben pedig lebénulhat. Az ilyen kutyák esetében kiemelten fontos a lépcsőzés, valamint az ugrálás elkerülése, hiszen ezek jelentősen ronthatnak kutyád fizikai állapotán.

A csontrendszeri megbetegedések megelőzésére ajánlott lehet az ízületvédők rendszeres használata. 

De persze az anatómiai különlegességből adódó megbetegedésekkel ez csodát nem tud tenni.

Műtéti kockázatok

Ez ugyan nem kimondottan egészségügyi probléma, azonban nagyon fontos minden gazdinak tudnia. A kistestű fajták esetében bizonyos esetekben nagyobbak lehetnek a műtéti kockázatok, mint a nagytestű kutyák esetében.

Ennek oka, hogy kis méretükből adódóan mind az intubálás, mind pedig a megfelelő testhőmérséklet fenntartása nehezebb feladatot jelent.

Mit tehetünk ellene?

A fenti információk ismerete után fontos azt is tudni, hogy mi gazdiként milyen módokon tudjuk az egészségügyi problémákat minimalizálni. Hiszen még abban az esetben is, ha bizonyos betegségekre kiemelten hajlamos kedvenced, számos lehetőséged van a kialakulás kockázatának csökkentésére. Nézzük tehát, hogy a napi szokások kialakításával hogyan kerülhetjük el a fent említett kórokat.

Elsődlegesen, fontos a kistestű kutyáknak megfelelő mozgásformák választása. Mivel sok esetben szenvedhetnek különböző mozgásszervi, légzőszervi és szívproblémától, érdemes a sportok kiválasztásakor ezekre a tényezőkre különösen odafigyelni. Hiszen mindhárom lehetséges probléma negatívan hat kutyád állóképességére, melyet ezekben az esetekben semmiképpen sem szabad túlterhelni.

Másodlagosan, a megelőzést megcélozva érdemes rendszeresen ellenőrizni kutyád szemét, valamint szájüregét. Hiszen gyakran a betegség kialakulásakor már észlelhetünk olyan tüneteket, melyek segítenek a betegség korai felismerésében és kezelésében.

 

papillon-kutya

 

Végezetül, minden kutya esetében kiemelten fontos az állatorvos rendszeres felkeresése. Hiszen állatorvosod a fajtára jellemző tipikus egészségügyi problémákat szem előtt tartva vizsgálja majd kutyádat és követi nyomon általános egészségügyi állapotát.

Összességében láthatjuk, hogy a listán szereplő betegségek nagyrésze valóban a kis méretből következik. Szerencsére a betegségek nagyobb részét megfelelő odafigyeléssel elkerülhetjük, a kockázatok minimalizálhatóak. Ehhez azonban fontos a teljes életmódot átgondolni, és ezeknek megfelelően kialakítani a napi szokásokat.

Kapcsolódó termékek

Aniflexi HA Mini – ízületvédelem mini méretű kutyáknak 120 tabletta

Teljeskörű ízületvédelem kis méretű kutyák számára.
Raktáron
6.350 Ft -tól
(64)

Brit Care Dog Functional Snack Dental Venison 150 g

Rozmaringgal dúsított vadhús.
Raktáron
1.437 Ft
(73)

Teomann szárított nyúlfül 125g

Szárított készítmény főétkezés mellé kiegészítő eledelként.
Raktáron
1.907 Ft -tól
(19)