A borostyán szemű hűséges kísérő: A csehszlovák farkaskutya

A borostyán szemű hűséges kísérő: A csehszlovák farkaskutya
Ez a rendkívül friss kutyafajta sorra zsebeli be a „hűha” és „nézdmár” reakciókat, nemhiába. De a félelmetes külső egy érzékeny belsőt takar!

Csupán 1999-ben lett elismerve fajtaként a csehszlovák farkaskutya, (vlčák vlčiak) és azóta is keresi a helyét a nagyvilágban. Bár kezd egyre elterjedtebb lenni, speciális tulajdonságai miatt korántsem ajánlható bárki kezébe. Leírásunkból kiderül majd, miről is van szó pontosan.

Ahhoz, hogy jellemét megértsük, és a lelkes érdeklődő tisztában legyen azzal, hogy neki való-e ez a kutya fajta, a kialakulásának történetével kell kezdenünk.

 

Az ötlet jó volt…

Az 1950-es évek végén az akkori Csehszlovákiában Karel Hartl biológus azt a feladatot kapta a hadseregtől, hogy hozzon létre egy új kutya fajtát. A kísérlet eredeti célja az volt, hogy a már meglévő németjuhász kutyáktól ösztönösebb, erősebb, bátrabb, valamint extrém időjárásnak jobban ellenálló fajta jöjjön létre. És ehhez a helyi őshonos kárpáti farkas egyedeket tervezték párosítani gondosan kiválasztott németjuhászokkal. (1955-ben)

Ez azonban eleinte nem volt egyszerű, mert a Bojar von Schotterhof Lady nevű farkas szukája nem volt hajlandó elfogadni a német juhász kanokat. Azonban amikor siker koronázta a tevékenységet, (1983-ban) elkezdődött a hibridek további keresztezése farkassal vagy német juhász kutyákkal. Egy másik vérvonalat egy Argo nevű farkasnak köszönhetünk. És így jött létre a csehszlovák farkaskutya.

farkas kutya

Azonban a hadseregnek csalódnia kellett. Ugyanis nem pont azok a tulajdonságok öröklődtek a fajok keresztezésével (a farkas canis lupus), amelyeket ők szerettek volna. A kölykök túl félénkek, vagy épp túl agresszívek voltak az emberekkel. Csak a sokadik generáció (átlagosan harmadik) egyes példányai voltak kellőképpen alkalmasak szolgálatra. Azonban ehhez feltétlenül a nagyon korai és alapos szocializáció volt szükséges. Így a hadsereg lemondott erről a tenyésztés cél kitűzésről.

A fajtát egy rövid pihentetés után azonban gondos tenyésztők a szárnyaik alá vették. Csehszlovákia a fajtát 1982-ben ismerte el, majd 1999-ben elérték, hogy az FCI elfogadja hivatalosan is elismerje fajtaként.

A szelíd farkas vagy a félénk juhászkutya?               

Miután rájöttek, hogy a katonaság céljainak nem igazán felel meg, igyekeztek családi kutyát faragni belőle. Ez több-kevesebb sikerrel össze is jött. Rá aztán hatványozottan igaz a mondás: megfelelő kutyát a megfelelő családba.

Nem mindenki gazda alkalmas egy csehszlovák farkaseb tartására.

A csehszlovák farkas kölyök szocializációját már a tenyésztőnél meg kell kezdeni. A 6-8 hetes korban is már mindenféle helyzetekkel, emberekkel meg kell ismertetni. És amint hozzánk került a kisfarkaska, nekünk kell tovább folytatni ezt a nagyon-nagyon fontos feladatot. Ugyanis ezen a pár héten fog múlni a következő 12-15 év sorsa.

csehszlovák farkas

Amíg persze az oltásait nem kapta meg, idegen kutyák közé nem vihetjük. De a lehetőségeinkhez mérten mindenfajta helyzethez, emberekhez, gyerekekhez, macskákhoz stb. hozzá kell szoktatni már az első perctől kezdve.

Ellenkező esetben egy bizonytalan, félénk, szorongó vagy akár agresszív kutyát fogunk nevelgetni a következő években. Ez pedig nem kellemes sem a kutyának, sem a gazdinak. Egy nem jól szocializált csehszlovák farkaskutya akár kész fegyver is lehet rossz kezekben. Hiszen termetéből adódóan halálos fenyegetést jelenthet macskákra, kisebb kutyákra, gyerekekre is.

Ugyanakkor, ha jól végezzük a dolgunkat, egy rendkívül intelligens, ragaszkodó, hűséges farkas kinézetű kísérőnk lesz.

A helyesen kezelt farkaskutya kölyök gyorsan tanul, okos, de nem szolgalelkű németjuhász. Bár szívesen fog játszani emberrel, kutyával egyaránt, nem ő lesz a kutya iskola sztárja.

De nem azért, mert buta lenne, hanem éppen ellenkezőleg: meg van a magához való esze, és mindig mérlegel.

cseh farkas

Egy kolléganőnk megosztja az életét több kutyussal, többek között egy csehszlovák farkaskutyával is. Az ő elmondása alapján ez a fajta akkor és addig gyakorolja a feladatokat, amíg neki kedve van, és ameddig „szimpi” neki a jutalom. Ha nem elég a fogára való, nem jelent számára elég motivációt ahhoz, hogy ő bármit is megtegyen nekünk, amit kérünk.

Persze kivételek mindig vannak. De általánosságban az jellemző erre a fajtára, hogy nehezen motiválhatóak étellel vagy játékkal. Egy alapfokú engedelmességi, hobbi szintű nyomkövetés még „elvárható” tőle, azonban verseny babérokról ne is álmodozzunk. Hiányzik belőle a magas fokú megfelelési készség, amely a komolyabb fokú sportoláshoz szükséges.

A legtöbb csehszlovák farkaskutya nem éppen egy apportbajnok, vagy labda bajnok. A játékok ideig-óráig kötik le őket. Más kutyákkal, ha jól voltak szocializálva, szeretnek játszani a maguk módján. Ez általában őrült rohangálást, vicsorogva nyakharapdálós birkózást jelent. Ami lássuk be, sokszor elég durvának tűnik a külső szemlélő számára. Így mindenképpen fokozott figyelemmel válasszuk ki a játszópartnerét.

csehszlovák farkaskutyaq

A felnőtt, nem ivartalanított kanok hajlamosak lehetnek a dominanciára, főleg ha hasonló méretű kutyákról van szó.

A farkas őstől rendkívül mélyen hozzák a falkaösztönt. Tehát egyedüli kutyaként tartani egy ilyen kutyát, főleg ha sokat dolgozik a gazdi, majdnemhogy a kínzás kategória számára. Nem is az aktív közös időtöltést igényli, inkább csak a gazdi jelenlétét.

A csehszlovák farkaskutya tartása csak a kertben, díszként tartva nem lehetséges. Rendkívül bújós, szeretet igényes kutya, de csak azzal az egynéhány emberrel, akit a családjának tekint.

 

Idegenekkel szemben a legtöbb esetben jócskán bizalmatlan, de nem agresszív. Inkább az elkerülés taktikáját választja. Tehát ha az a típus vagy, akinél minden hétvégén gyerekzsúrok, hétvégi BBQ partik vannak, nagycsaládi összejövetelek, a cseh szlovák farkaskutya semmiképpen nem a jó választás.

Túlságosan nagy stresszforrást jelentene neki ez az élet, amelyet nem csak ő, hanem te is be fogsz látni nagyon hamar. Ez a fajta ugyanis ha unatkozik, vagy stresszel, hihetetlen rombolásra képes.

A fentebb említett kolléganőmnél az eddig lista : egy asztal, egy szék, egy küszöb, két kuka mínusz. Egy cseh farkaskutya tartó hölgytől pedig ezt a remek képet kaptuk, ami jól szemlélteti a rongálás mértékét:

farkaskutya

Egyébként nagyobb gyerekekkel meglepően türelmes, persze a már fentebb említett korai és megfelelő szocializáción átesett kutyák esetén.

Meglehetősen aktív, nagy a mozgásigénye. A napi 1 óra séta kötelező nála, a hétvégi nagyobb túrák (5-15 km) szintén. Ez kell ahhoz, hogy megfelelően kiegyensúlyozott maradhasson, és ne legyen borzalom a vele való közös élet.

Amennyiben kertesházban kinti-benti kutyaként tartjuk, a magas, erős, és jó alapokkal rendelkező kerítés kötelező. Hajlamos az önsétáltatásra, vagy a gazdi után szökésre.

Emellett a póráz nélküli sétát csak óvatosan, vagy inkább sehogy nem ajánljuk. Ugyanis ha éppen a konok napján kapod el, lehetséges, hogy az erdőben felfedező túrára indul nélküled. És emellett a vadászösztöne is igen erős, úgyhogy mindenképpen odafigyelést igényel.

A nevelésénél a gorombaságot és agressziót a legcsekélyebb mértékben sem viseli el. A gazdához való hűségében rengetné meg. Nála a következetesség, az egyszerű szabályok szigorú betartása a kulcs. Mindig állítsuk úgy helyzetek elé, és ne legyen monotonitás az életében.

farkasfajták

Szóval milyen embernek való végül a csehszlovák farkas kutya?

-          Elegendő tapasztalattal rendelkezik a következetes nevelés, és korai szocializáció terén

-          Kinti-benti tartás esetén megfelelő kerítéssel rendelkezik

-          El tudja fogadni, hogy nem csak egy kerti dísz, hanem a család =falka része akar lenni a kutya

-          Szemet tud hunyni a biztosan előforduló rongálások felett

-          Nem várja el, hogy brillírozzon a kutya iskolában a kedvence

-          De változatos feladatok elé állítja rendszeresen és biztosítja a fizikai lemozgatást számára

Az a bizonyos farkasos kinézet

Nem csak jellemében, küllemében és mozgásában is a farkas őseire hasonlít a cseh farkas.

A csehszlovák farkaskutya kan marmagasság 65 cm, a szuka 60 cm átlagosan. (felső határ nincs) Teste téglalap alakú, 9:10 arányú, nem túl széles. Amit a fejéről tudni érdemes: a nemi jelleget jól tükrözi, tehát „lányos” és „pasis”, csak hogy a mai fiatalok is értsék, miről van szó. Szeme mindig borostyánszínű kell, legyen. A mellső lábak néha kifelé fordulnak, de egyenes állásúak. A német juhász őseitől az enyhén ívelt hátát kapta, és a magasan tűzött fülek cukiságát.

A szőrzet rendkívül dús, a vöröses szürkétől az ezüst szürkéig többféle árnyalatban tenyésztik. Ma már a sötétebb szürke is egyre gyakrabban előfordul. Teljesen fehér farkaskutya nincs.

csehszlovák farkaskutya ár

Egy érdekességet még megemlítenénk. A farkasoktól még egy dolgot örököltek: a szukák csak évente egyszer tüzelnek.

Az átlagos súlyuk 20-28 kg, tehát meglehetősen könnyűek a magasságukhoz képest. Az átlag életkor 12-16 év, úgyhogy egy meglehetősen hosszú életű fajtáról beszélünk.

Megjegyeznénk hogy több farkaskutya fajták is vannak. A csehszlovák mellett a Saarloosi is gyakori.

A csehszlovák farkas etetése, ápolása

A legtöbben azt mondják, hogy olyan a gyomruk, hogy még a vasszöget is megemésztik. Nem igazán hajlamosak ételallergiára, és finnyáságra sem.

Mindazok által mi termetükből, és ősekből adódóan olyan tápok ajánljuk nekik, amelyek húsban gazdagok, és szénhidrátban szegények. Ugyanis a farkasok számára a gabona teljességben „értéktelen”.

A nagy termetük és hirtelen növekedésük miatt mi egy fokozott fehérjetartalmú tápot ajánlanánk. Ilyen például a Happy&Fit Professional Plus Puppy&Junior large fresh poultry&Rice 18 kg.

A felnőtt kutyusok számára a Sam's Field Adult Gluten Free Beef & Veal – Large tápját ajánlanánk, marhával, borjúval és burgonyával. Hozzáadott sörélesztő és lazacolaj tartalma a hatalmas bundát ápolja, emellett ízületvédőt is tartalmaz.

Ha pedig kisfarkasod számára a legjobbat szeretnéd, akkor Az ACANA Yorkshire Pork tápja lesz a nyerő nálatok. Ez ugyanis a yorkshire sertés mellett csak zöldségeket, gyümölcsöket és gyógynövényeket tartalmaz.

A szőrének viszonylag kevés feladatot igényel. Egész évben mérsékelten vedlik, de amikor eljön az igazi tavasz meleg, akkor különösen turbó fokozatba kapcsol. Ilyenkor vess be mindent, ami a kezed ügyébe esik és alkalmas az ő szőrtípusának a gondozására. Kefe, gereblye, és filcbontó ami mindenképpen a barátod lesz.

Emellett a karmokra és a fülekre kell odafigyelned természetesen.

Nézzük meg, milyen betegségekre hajlamos ez a fajta.

A csehszlovák farkaskutya betegségei

Egy nagyon fiatal fajtáról beszélünk, így túlságosan sok betegséggel még szerencsére nem terhelt a fajta. Vannak azonban bizonyos genetikai betegségek, amelyeket főleg a német juhászkutya őseitől megkapott.

A leggyakoribb betegség, amelyre a hazai tenyésztőknek kötelező is szűrnie a kutyákat, az a könyök és csípő diszplázia.

Ez az erős fájdalmakkal járó betegség akkor alakul ki, amikor a kutyák combcsontja nem megfelelően illeszkedik a kismedencei aljzatba. Sajnos már csak az előrehaladott állapotban fedezhetjük fel kedvencünkön a sántítást. Ízületvédő készítmények adásával támogathatjuk, vagy súlyos esetben műtendő betegség.

Emellett megemlítenénk egy ritkább betegséget, amely előfordul a fajtánál. Ez nem más, mint a MDR1 defektnek nevezett mutáció.

farkaskutya fajták

Az MDR jelentése: Multiple Drug Resistance, vagyis többféle gyógyszerrel/hatóanyaggal szembeni ellenálló képesség. Az MDR1 defekt, ennek hiányát jelzi. A köznyelvben gyakran nevezik ivermectin érzékenységnek is. Mivel az ezzel kapcsolatos halálesetek leggyakoribb okozója az ivermectin nevű hatóanyag illetve annak származékai. Szűrése nem kötelező a csehszlovák farkaskutya esetében, de ajánlott.

Emellett megjelenhet a fajta egyedei között a törpenövés, azaz dwarfizmus. Ezt is a németjuhász őseitől kapta. Ekkor az agyalapi mirigy betegsége miatt a kutya csontváza aránytalan, és egyéb betegségekkel is együtt járhat, pl. pajzsmirigybetegség.

Kis számban, de előfordulhatnak még szív és szembetegségek is.

Kevés számú tenyésztő foglalkozik ezzel a fajtával, ami a komplex jellemét tekintve talán nem is olyan nagy baj. Hiszen igazán fel kell készülni, ha egy ilyen fajtát szeretnénk birtokolni. Egy egészséges, rendezett papírokkal, szűrésekkel rendelkező csehszlovák farkaskutya ár a kutya körökben 200-250 ezer forint. Ha azt látjuk, hogy csehszlovák farkaskutya eladó olcsón, jó messzire kerüljük el az illetőt, ugyanis lehet, csak egy keveréket akar ránk sózni.

Ha úgy gondolod, elég időt tudsz rászánni, a cseh szlovák farkasban egy igazán hűséges sétapartnert fogsz találni a személyében. Bár nem igazi munkakutya, rendszeresen meg kell dolgoztatnod a buksiját. Egy kellőképpen lefárasztott farkaska probléma mentes lakótárs lesz az életedben.

 


Tartalomhoz tartozó címkék: Kutyafajták

Kapcsolódó termékek

Sam's Field Adult Gluten Free Beef & Veal - Large 13kg

SAM'S FIELD ADULT GLUTEN FREE BEEF & VEAL - LARGE 13 kg csirke és gluténmentes kutyatáp marha- és borjúhússal nagytestű felnőtt kutyák számára. 
Raktáron
19.657 Ft
(11)

ACANA Yorkshire Pork 11,4 kg kutyatáp

A korlátozott összetételű Acana Yorkshire Pork 50% sertésből készült. A könnyen emészthető, ízletes vörös hús az egyetlen állati fehérjeforrás, ezért allergiagyanú esetén is tökéletes választás. Eliminációs diétát folytató kutyák részére remek választás.

Raktáron
9.190 Ft 8.914 Ft -tól
3%
(2)

Aniflexi HA tabletta, csúcs ízületvédő kutyáknak 80 db

Étrendkiegészítő kutyáknak, amely támogatja az anyagcserét, a szervezet regenerációját és az ízületek megfelelő működését. 
Raktáron
9.650 Ft -tól
(279)