A leggyakoribb kutya betegségek

A leggyakoribb kutya betegségek

Legyél kezdő vagy tapasztalt gazdi, ezekről jó, ha tudsz!

Kevés olyan szerencsés gazdi van, aki elmondhatja, hogy oltáson kívül még nem járt kedvencével állatorvosi rendelőben.

Szerettünk volna számotokra egy átfogó bejegyzést írni a leggyakoribb kutyákat érintő betegségekről. Némely már biztosan ismerősen fog csengeni.

 

Reméljük, tudunk abban segíteni, hogy a kutya betegségek tünetek alapján felismerhető legyen számotokra. És időben tudjatok orvoshoz fordulni, ha a szükség úgy hozza… Hiszen a google-doktorkodás hasznos, és ártalmas is tud lenni! Mindenképpen forduljatok orvoshoz, ha kutyátoknál komolyabb tünetek jelentkeznek!

Kezdjük tehát a legelején. Hozzád kerül egy 8 hetes apróság. Remélhetőleg már egy, de még jobb, ha már két védőoltással rendelkezik. De sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy mely kutya betegség ellen is véd az oltás. Nézzük hát meg!

beteg kutya

Védőoltással megelőzhető kutyabetegség

  • parvovírusos bélgyulladás
  • szopornyica
  • coronavirusos bélgyulladás (nem egyenlő a most embereknél terjedő Covid19-el!)
  • fertőző májgyulladás
  • kennelköhögés vírusos formája
  • herpeszvírusos fertőzés
  • veszettség
  • lyme kór

Egy kiskutya általában 6 oltás kell kapjon 1 éves koráig. Az oltás sorozat a következő szokott lenni : parvo elleni – kombi –parvo elleni –kombi –veszettség elleni –veszettség elleni. Ezután évente érdemes a kombináltat is adatni a kötelező veszettség ellenivel az állatorvos rendelőjében. Hiszen a kombinált oltás egyes részei sajnos csak 1 évig védenek a fertőző betegségek ellen.

 

A rettegett parvo

parvó

Forrás: https://www.whyallavet.com.au/the-face-of-parvo/

A parvovírusos bélgyulladás egy rettegett kór kiskutyások körében. A kiskutya rövid lappangási idő után elesett, étvágytalan lesz, majd jön a bűzös hányás és hasmenés. Sajnos gyógyítása költséges, nehéz, és nem is mindig lesz teljes a gyógyulás. Sok esetben a bélfalak annyira károsodnak, hogy a kiskutyának egész életében könnyített emésztésű tápot kell fogyasztania.  Mindenképp védekezzünk ellene tehát teljes oltási sorozattal!

Szopornyica

Manapság szerencsére egyre ritkábban találkozunk szopornyicával fertőzött kutyával. Fiatal állat esetén sajnos nagyon hirtelen, súlyos tünetek alakulnak ki. Nagyon gyakran halálos kimenetelt okoz. Felnőtt állatokban elhúzódó, és kevésbé súlyos tünetekkel jelentkezik. Első körben lázzal, hurutos szem és orrfolyással , hányással és hasmenéssel jelentkezik. Izomgörcs és akár bénulás is előfordul. Nagyon ijesztő betegség, szerencsére védőoltással megelőzhető ez a betegség is.

Coronavírusos bélgyulladás

Ne tévesszük semmiképp össze az embereknél felső légúti tünetekkel járó korona vírussal, más néven Covid19-el. A kutyáknál étvágytalanság, levertség, vízszerű hasmenést okoz, és gyakran kiszáradnak ettől. Oltással, ez ellen is védekezhetünk.

 

Fertőző májgyulladás

Talán az egyik legkevésbé ismert betegség, köszönhetően a vakcinázás elterjedésének. Adeno vírusok okozzák ezt a betegséget, és vizelettel terjed.  Magas lázzal, bágyadtsággal, sárgasággal jár. Kék-szem betegségnek is nevezik, mert kékes elhomályosodást is okozhat. Gyógyítása nem lehetséges, ezért mindenképp oltassuk kedvencünket!

Kennelköhögés

Mindenképpen szeretnénk első körben kiemelni, hogy a kutyák kennelköhögését, vírusok és baktériumok is okozzák. Ez a betegség az emberi influenzának felel meg lényegében. Főképp kutyakiállításokon, kutyatenyészetekben harapódzik el. Hőemelkedés, rossz közérzet, száraz köhögés jellemzi. Ha felülfertőződés van, akkor gennyes orrfolyás is megjelenhet.

Herpeszvírus

Míg nálunk inkább egy kellemetlen dologra gondolunk herpesz kapcsán, kedvenceinknél sajnos komolyabb dologról van szó. Ha vemhes oltatlan kutya kapja el, magzat elhalást, vetélést is okozhat. Ha a kiskutyák fertőződnek meg, nem gyarapodnak, híg hasmenésük van, és végül elpusztulnak. Szóval a herpesz nem játék szőrös pajtásainknál! Egyetlen biztos megelőzési mód a kutya herpeszvírus elleni védőoltás, melyet a párzás után, majd az ellés előtt 2 héttel megismételve lehet beadni.

Veszettség

kutya veszettség

Forrás: http://thesciencepost.com/rabies-harmless-puppyhood-disease-say-anti-vaccine-dogs/

Reméljük, már mindenki tisztában van azzal, hogy évente kötelező a veszettség elleni védőoltás kutyánknál. Sajnos az emberre is veszélyes gyógyíthatatlan betegség ellen csak ez az egy megoldás van. A kórokozó nyállal, harapás útján terjed. Ha ismeretlen oltási eredettel rendelkező kutya harapott meg minket, akkor veszettség elleni oltás sorozatot kell kapnunk. A vírus tudatzavart, agresszív viselkedést, habzó szájat okoz, majd végül fulladás, bénulás következik be.

Lyme kór

A Lyme kórt kullancsok terjesztik. Akár hónapokkal a csípés után alakulnak ki a tünetek, tehát hosszú a lappangási ideje. Heveny ízületi gyulladást, levertséget, fájdalmas végtagokat okot. Emellett a kullancscsípéshez közeli nyirokcsomók duzzadtak lehetnek. Vérből, ellenanyag vizsgálattal mutatható ki, valamint vizelet és székletvizsgálatot is kérhet az állatorvos a diagnózis felállításához. Azon kívül, hogy kullancsriasztó terméket használunk, oltással is lehet védekezni, amelyet évente ismételni kell.

És most nézzük át, melyek a kutya betegségei közül még a gyakoribbak, amelyek ellen nincs védőoltás.

Sajnos sokan beleesünk abba a hibába, hogy „google doktorkodunk”. Ezért még egyszer szeretnénk kiemelni, hogy a cikkben leírtak segíthetnek abban, hogy nagyjából beazonosítsd, mire számíts, ha tüneteket észlelsz. De a valódi állatorvosi segítséget semmiképp nem helyettesíti!

Légcsőszűkület

Ez a betegség azt jelenti, hogy a kutya légcsöve szűkebb állandóan, vagy bizonyos pszichikai hatásokra hirtelen szűkebb lesz. Ilyen hatás például a nagy ijedtség, a nagy öröm, vagy akár ha erősen húz a kutya a pórázon. Ez a gazdi, és gyakran az állat számára is ijesztő lehet, mert úgy tűnik, mintha megfulladna kedvencünk. Gyakori betegség csivava, yorki, spicc , uszkár kutyusoknál.
Segíthetünk számára azzal, hogy megnyugtatjuk, torkát simogatjuk, amíg megnyugszik. Az állatorvos sok esetben szteroidokkal kezeli, amelyek hosszútávú használata mellékhatásokkal járhat. Műtéti kezelése lehetséges, de elég ritkán nyúlnak ehhez a módszerhez az orvosok.

Álvemhesség

álvemhesség

Forrás: https://www.warrenphotographic.co.uk/05992-dog-with-phantom-pregnancy

A felnőtt, nem ivartalanított szuka kutyák leggyakoribb „betegsége”. Jellemzően tüzelés után 1 hónappal kezdődik, hogy az állat különböző játékokat, plüssöket cipel be a kuckójába. Fekhelyét kapargatja, fészket épít. Étvágytalan, láz nem jellemző. Sokan ilyenkor azt hiszik, hogy a kutya beteg. Nem mondhatnánk az álvemhességet igazi betegségnek, hiszen ez egy fiziológiai evolúciós folyamat.

A farkasoknál csak az alfa nőstény hozhatott világra kölyköket, de a csoport többi tagja is szoptatta a kölyköket. Ezért van az, hogy ha a kutya nem párosodott és véget ért az ivarzás, felkészül az álvemhességgel a szoptatásra. Gyakran fordul elő, hogy még teje is van a kutyának. Ilyenkor eleinte kicsit „rideg tartásban” kell tartani, kevesebbet szeretgetni. Többet mozogni vele esetleg, kevesebb táplálékot adni neki, és a plüssöket is el kell venni tőle. Ha az emlők nagyon bedurrannak, állatorvosunktól kérhetünk direkt álvemhességre ható cseppeket.

Bolha nyál allergia

kutya allergia

Forrás: https://pigdogbigcity.com/2015/11/17/a-morning-walk-that-ended-in-an-allergic-reaction/

A bolhák gyakori élősködői a macskáknak és a kutyáknak. Amellett, hogy számos betegséget terjesztenek, és zavarják a kutyát, macskát harapásukkal, még bolha nyál allergia is előfordulhat.

A bolhák a vérszívásával együtt különböző anyagokat juttat a gazda állat testébe. Akár egyetlen bolha csípése is kiválthatja az egész testre kiterjedő bolha allergiát! Már percekkel a csípés után is megjelenhetnek a tünetek. Ilyenkor a bőr kipirosodik, megvastagszik, fájdalmas, akár gennyes is lehet. A szőr kihullik test szerte, és a bőr nagyon viszket, képesek csóri állatok kopaszra, véresre vakarni magukat egy nap alatt. Ilyenkor a gazdi a legtöbb, és a legjobb amit tehet, hogy azonnal bolha írtóért rohan. azonban a környezet bolhák mentesítése már közel sem lesz ilyen könnyű kezelés, ugyanis a bolha peték akár 6 hónapig is életképesek. Korábban már írtunk cikket erről, Mit tegyünk a bolha ellen névvel.

Hasmenés

kutya álvemhesség

Forrás: https://www.warrenphotographic.co.uk/05992-dog-with-phantom-pregnancy

Kutyáknál gyakran előfordulhat hasmenés. Ennek okai nagyon sokrétűek lehetnek. Hiszen amilyen kis haspókok, felzabálnak mindent, ami igazából nem is nekik való lenne.

A kiskutya hasmenés első számú oka lehet a hirtelen tápváltás is. Önmagában a hazahozatal is egy stressz számára, ami gyengíti az immunrendszerért, és ehhez hozzájön az új táp, és bumm, hasi-marsi. Ezt elkerülhetjük fokozatos tápváltással. De ha már meg van a probléma , akár mi is főzhetünk neki puhára főtt rizottó rizsit némi könnyű csirkemell husikával. ( persze csak ha nem allergiás rá a beteg kutya)Támogathatjuk akár Agroferm probitikummal, amely vitaminokkal is dúsított.

A kutyának hasmenésre nem szabad emberi hasfogó gyógyszert adni semmiképpen! A gyógyszerezést hagyjuk meg az állatorvos részére! Bővebben egyébként már írtunk a hasmenésről Mi a teendő kutya hasmenés ellen? címmel. Egy-egy lazább széklet esetén nem feltétlenül kell azonnal rohanni a dokihoz. De ha hirtelen egyéb tünetei, például bágyadtság, láz, hányás is lenne, akkor fertőző betegségek is lehetnek a háttérben esetleg. Nah így már spuri azonnal az állatorvoshoz!

Fogkövesség

A kutya betegségei közé soroljuk a fogkövességet is. Sok gazdi csak legyint, ha az állatorvos szól, ideje a fogkő leszedésnek. Azonban ne aprózzuk el ezt a problémát! Ez a betegség nem hirtelen, egy két nap alatt jön elő. Főleg kis testű kutya esetén gyakori. Havanese, bolognese, yorki, csivava, uszkár, westie kutya hajlamos rá. Sokan nem is kifejezetten ezen a betegség miatt mennek állatorvoshoz, hanem az éves rutin átnézés alkalmával mondja a doki nekünk.

A fogkövesesség tünetei :

-erős szájszag

-piros íny

-foghullást okozhat

A fogkövesség a kutya esetében nagyon egyszerűen kezelhető. Kölyökkortól próbálhatjuk a fogmosáshoz hozzászoktatni. Persze kifejezetten a kutya számára való fogkrémmel és fogkefével történjen a kezelés. Sokféle folyadékot is kapni, amelyet vagy közvetlenül a kutya szájába kell tenni, vagy ivóvízébe, ezzel megakadályozva a plakk képződést a fogakon. Adjunk az állat számára sok, egészséges rágcsálni valót, esetleg nyúlfület. Ha pedig már kialakult a probléma, sajnos állatorvoshoz kell fordulni, aki egy bódítás során leszedi a fogíny alá is befurakodott fogkövet.

Allergia

allergia

Forrás: https://www.thesprucepets.com/facial-swelling-in-dogs-4685730

Ugyan van már egy külön blogcikkünk, amely az allergiáról szól, de röviden itt is szeretnénk pár szót ejteni róla. Hiszen nagyon gyakori, hogy kutya betegségek tünetei elsősorban allergiától erednek. Ha például rendszeres tünetek, hogy a kutya a lábát nyalja, gyakori a fülgyulladás, a bűzmirigy probléma, forduljunk állatorvoshoz!  Lehet eleség allergia, vagy gyakori például a pollen allergia is kedvenceinknél.

Lehetnek érzékenyek például a parlagfűre, nyírfa, mogyoróra is. Az állat bizonyos magas pollen koncentráció időszakban például rendszeresen akár véresre vakarja, rágja magát. Vagy a kutyák kis része könnyeznek allergia esetén például. Ilyenkor az állatorvos a kezelés részeként gyakran a tünetek csökkentése érdekében szteroid injekciót ad a kutyák számára. Az azonban hosszú távon káros mellékhatásokat okozhat. Léteznek esetleg más, nem szteroid tartalmú szerek kezelés gyanánt amelyek segíthetnek . Illetve a megfelelő hipoallergén kutya táp is megváltást hozhat.

Harder mirigy előesés (cseresznyeszem betegség)

Nem kell megijedni, ez nem tartozik a fertőző betegségek közé. Ez a betegség azt jelenti, hogy a kutya harmadik szemhéja mögül a Harder mirigy előesik. Főképp kis testű kutya esetén és rövidorrú fajtáknál például francia bulldog esetén gyakori betegség. Ilyenkor utunk vezessen azonnal állatorvoshoz, aki szemcsepp adásával próbálja elkezdeni a kezelést. Ha ez nem segít, rövid bódítás során, ami kis állatorvosi műtétnek számít a kutyáknál, visszahelyezik a mirigyet és rögzítik azt. A későbbiekben kiújulhat, vagy a másik szemen is előeshet a mirigy.

Fülgyulladás

kutya fülgyulladás

Forrás: https://www.petcoach.co/dog/condition/ear-infections/

Régebben általános tévhitként volt a gazdik fejében, hogy fülgyulladás csak a lógó fülű kutyáknál rendszeres. Azonban már kis kutyáknál is előfordulhat, vagy nagy, álló fülű kutyáknál. A gazdi ha rendszeres fülpucolója a kiskedvencnek, nem lesz gyakori betegség a külső hallójárat gyulladása. De jobb persze felkészülni, mit tehetünk ezen betegség esetén.

Ennek a tünetei a következőek:

-a kutya rázza a fejét, vakarja a fülét egész nap

-féloldalas fejtartás

-kipirult, akár sebes hallójárat

-nyüsszög, akár odakap az állat, ha a füléhez érnek

-cuppogó hangot hallunk, ha a füle tövét simogatjuk (váladék a fülben)

-súlyos, középfül-belsőfül gyulladás esetén akár idegrendszeri tünetek, hirtelen bágyadtság, étvágytalanság.

A megelőzés sokszor nagyon egyszerű: használjunk törlőkendőt, vagy akár egy bórvizes vattapamacsot a kutyusunk külső hallójárat áttörléséhez akár naponta. De kapni különböző fültisztitó oldatokat is, mint pl. Panzi Fültisztító csepp. Ezek úgy működnek, hogy a hallójáratba a fülcseppet bejuttatva, és lemasszírozva, feloldják a fülzsírt és hallójáratban letelepedett koszt. Majd a kutya a fejét megrázva kirázza a koszt a füléből is. Ezért mi személy szerint azt javasoljuk, hogy a kertben használjuk a fülcseppet, mert különben még a csempéről is azt fogjuk otthon lemosogatni.

De sokszor maga a kutya fajtája is hajlamosító tényező a fülgyulladása. Pl uszkárok és keverékeik, basset hound, yorkiek, spánielek, mopszok, bulldogok hajlamosabbak rá. De környezeti és étel allergia tünete is lehet a visszatérő fülgyulladás. Tavasszal gyakran a hallójárat mélyére került toklász okozza a fülgyulladást. Ha pedig már kialakult a gyulladás, az állatorvos akár mintát is vehet a fülváladékból, hogy a megfelelő antibiotikumos, vagy gomba ellenes fülcseppet írja fel. Ezt mindig pontosan annyiszor és annyi ideig használjuk, amíg az orvos előírta.

Szívférgesség

Sajnos ez a tigrisszúnyog által terjesztett betegség egyre gyakoribb hazánkban. Sokan már aktívan védekeznek ellene szúnyogriasztó spot on cseppekkel vagy az ellene is hatásos féreghajtó tablettával. Ha azonban szeretnél többet megtudni erről betegségről, amelynek sokáig semmilyen tünetei nincsenek, olvasd el a szívférgességről szóló cikkünket.

beteg kutya

Reméljük ezzel a szakmaibb cikkel a segítettünk néhány gyakoribb kutya betegség tüneit bemutatni, és a kezelés leírását megadni számotokra. Természetesen most is szeretnénk kihangsúlyozni, hogy a fentebb leírtak csak általános információk, semmi esetben nem helyettesítik az állatorvosi látogatást!

Kapcsolódó termékek

Farkaskonyha Sörélesztő - természetes támogatás szőrhullás esetén 150g

Az egészséges, puha és fénylő szőr és bőrkondíció hatékony támogatója. Magas biohasznosulású természetes komplex B vitamin forrás. Ajánlott korpás, fénytelen szőrzet, száraz bőr esetén, vedléskor.

Raktáron
2.890 Ft -tól
(24)

Agroferm Pet 100g

Az Agroferm® PET az egészséges bélflórát visszapótló és fenntartó probiotikum és multivitamin táplálék kiegészítő termék. Multivitamin és probiotikum kutyák számára. Kiegészítő állateledel.

 

Raktáron
2.749 Ft
(32)

Advantix spot on 2,5 ml; 10-25kg 1X

Az Advantix Spot On oldat egy repellens hatású Spot On (10-25 kg közötti) kutyák számára kullancsok, bolhák, szúnyogok, lepkeszúnyogok, legyek és tetvek ellen.
Raktáron
3.790 Ft -tól
(53)

Panzi Fültisztító csepp Kutyáknak és macskáknak100ml

Fültisztító folyadék kutyák és macskák részére.
Raktáron
926 Ft
(40)

Barf Love Bio Spirulina Alga Kutyáknak 100 g

Kiválóan tiszta minőségű spirulina. Kutyák számára méregtelenítő, immunerősítő, bélflóra támogató hatással bír.  Magas vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik, tavaszi,őszi-téli időszakokban, betegségek alatt és után, allergiás kutyáknak igencsak ajánljuk!
Raktáron
2.790 Ft -tól
(14)

ImmunoVet Pets ízesített immunerősítő tabletta 60 db

Immunovet Pets ízesített immunerősítő tabletta kutyák és macskák részére 60 db

 

Raktáron
4.110 Ft -tól
(41)

Vectra 3D 25-40kg 1db pipetta

A Vectra csepp ötszörös védelem bolha, kullancs, igazi szúnyog, lepkeszúnyog és szuronyos istállólégy ellen.
Raktáron
4.138 Ft -tól
(19)