Vesebeteg kutya- Minden amit tudnod kell róla

Vesebeteg kutya- Minden amit tudnod kell róla

Köztudott, hogy a vese az egyik olyan szerv, amely nem képes a regenerálódásra. A vesebeteg kutya különleges bánásmódban kell emiatt részesüljön.

Hétköznapi nyelvre lefordítva a vesék csökkent működését nevezzük vesebetegségnek, vagy vese elégtelenségnek.  Kétféle formáját különböztetjük meg, a kezelésük azonban nagyrészt hasonló.

 

Ebben a cikkünkben kedves gazdi erről a sokszor kétes kórjóslatú betegségről fogsz olvasni. Először megnézzük, hogy mi is pontosan a vese, és annak funkciója. Majd a blogcikkünk további részébe átvesszük, hogy mik a veseleállás tünetei, és melyek lehetek a kiváltó okok. Legvégén pedig, hogy mit tehet a gazdi az állatorvossal karöltve a vesebeteg kutya életminőségéért.

 

vese problémák kutyáknál

 

A vese – a szervezet szűrőrendszere

A vese a hasüregben elhelyezkedő páros szerv. A vizeletet, amelyet kiválaszt, a húgyvezetők szállítják a húgyhólyagba, majd onnan ürül a külvilágba.  A vese sokféle típusú sejtet tartalmas, a legapróbb működési egységét nefronnak hívják. A veséhez kötel pedig a hormontermelő mellékvese helyezkedik el.

A vese funkciója

Ha röviden akarjuk megfogalmazni, akkor a vesék fő feladata a szervezetben minden nap termelődő felesleges és káros anyagok kiválasztása a keringésből.

 

De ezen felül még további nagyon fontos feladatai vannak, amelyeket igyekszünk felsorolás szintjén megosztani veletek:

- salak anyag szűrés

- extra víz kivezetése

- elektrolit egyensúly fenttartása (kálium-nátrium szint)

- sav bázis egyensúly (szervezet savassága- lúgosság)

- kálcium foszfor egyensúly (a magas foszfor szint érrendszer károsító)

-szabályozza a vérnyomást (ha emelkedik a vérnyomás, fokozódik a kiválasztás)

- vörösvértest termelésben is részt vesz (vörösvértestképzésre utasító hormonszerű anyag termelésével)

 

kutya veseelégtelenség

 

A vese leállás tünetei – kutya vesebetegség tünetei

Ha a vese nem működik rendesen, vagyis valamilyen vesebetegség kutyáknál esete forog fenn, akkor káros anyagok halmozódnak fel a szervezetben, amelyek aztán károsítják a szerveket. A vesék működése komplex, ahogy a fentebb említett feladataik is.

A vesék károsodását két típusra osztjuk lefolyásuk szerint.

Az akut vesebetegség hirtelen alakul ki, és akár napokon, heteken belül az állat elpusztulását okozhatja. Az idő itt rendkívül fontos tényező tehát a veseelégtelenség kutyáknál esetében. (gyorsan kell orvoshoz jutnia a kutyáknak)

Az idült, vagy krónikus vesebetegség pedig lassan. Sok esetben időskorra alakul ki kutyák esetén a kutya vese leállás. De macskáknál gyakoribb betegség egyébként. Ennek is vannak persze fokozatai.

De még ebben az esetben is nehéz megválaszolni azt a kérdést, hogy meddig él egy vesebeteg kutya. Hiszen bármikor bekövetkezhet egy hirtelen állapot romlás, és az állatorvos minden erőfeszítése ellenére az eutanázia a helyes döntés a szenvedő kutyáknak.

Hivatalosan akkor beszélünk vetebetegségről, ha a vese állományának 65-75%-a már nem működik. Eddig a pontig van, hogy még az állat tünetmentesen vese beteg. Szűrő vizsgálatokkal azonban hamarabb kideríthető a probléma, ami nem más, mint a veseelégtelenség kutya esetében.

Az akut vesebetegség tünetei

-          bágyadtság,

-          hányás hasmenés együtt vagy külön-külön

-          csökkent mennyiségű kutya vizelet, vagy teljes vizelet hiány. Ez nagyon jellemző a vesebeteg kutya tünetei között

-          hasi görcsök, nehéz légzés

-          emellett megjelenik a tipikus vizelet szagú kutya szájszag.

 

vesebetegség tünetei

 

A kutya veseelégtelenség tünetei idült betegség esetén:

-          a vesebeteg kutyáknak nincs étvágya. Ez az első a súlyos vesebetegség tünetei kutyáknál között

-          csökkenő testsúly, mivel a vesebeteg kutya nem eszik a legtöbb esetben 

-          sorvadt izmok

-          fénytelen szőrzet,

-          rosszkedvű, letargikus

-          kellemetlen szájszag

-          sápadt nyálkahártya (a vörösvértestek csökkent mennyisége miatt)

-          az állatorvos tapintása alapján a normálistól eltérű vesetapintat

A vese alulműködés okai

A vesebetegség kutyák esetén nem mindig önálló kórkép, hanem akár több más betegséggel is társul. Ilyen esetben mindig az összes bajt együtt kell kezelni, nem elég külön-külön a vese probléma kutyáknál gyógyítása. Lehetetlenség lenne részletesen minden okot részletesen kielemezni, hiszen erről a betegségről konkrétan vaskos könyvek szólnak. Azonban néhányat, átveszünk ebben a fejezetben.

Genetikai

A leggyakrabban két genetikai betegséget szoktak megemlíteni a kutyák körében ami a veséhez köthető. Ilyen a vesediszplázia és a glomerulopathia (veseszövet gyulladás).

Az első típus leggyakrabban golden retrieverknél, schnauzereknél, csau-csau, boxer, shit-zu, óriás uszkár fajtáknál fordul elő például. A vesediszplázia fiatal kutyákat érinti, és többféle súlyosságban fordul elő. A vese nephronjai azaz alap felépítő kövei ilyen esetben rendellenesen vannak kialakítva és nem működnek megfelelően.

A genetikai eredetű veseszövet gyulladás egy X kromoszómán öröklődő vesebetegség. Így a nőstény állatok általában kevesebb tünettel „megússzák” azonban a hím állatok sajnos általában ennek a betegségnek következtében 15 hónapos koruk előtt elpusztulnak.

Ez a kór berni pásztoroknál, szamojédeknél, bullterriereknél gyakoribb. A vesegyulladás tünetei ebben az esetben a túlzott ivás, és vizeletürítés. Letargikus és gyengélkedik a kutya.

 

vese leállás tünetei

 

Másodlagos kórkép

A vese betegség kialakulhat olyan betegségek mellékhatásaként, mint pl. a mellékvesét érintő betegség, a Chushing szindróma.

De megjelenhet hasnyálmirigy gyulladás, májbetegség, gennyes méhgyulladás „eredményeképpen” is. De lapulhat Addison kór, súlyos szívbetegség, is a háttérben. Ha kíváncsi vagy arra, hogy a májbeteg kutya meddig él, olvasd el A májbeteg kutya etetése témájában készült bejegyzésünket.

De másodlagos vese probléma alakul ki pl. fagyálló mérgezés következtében is. A tünetek ilyen esetben gyorsan jelentkeznek. Ugyanis a fagyálló a vesét támadja.

Emellett más mérgező anyagok evése is vese károsító. Virághagymák, fokhagyma, vöröshagyma, mazsola és szőlő is ilyen hatású.

Ha pedig valamilyen ok folytán kutyusunk hosszú távon szed nem szteroid gyulladáscsökkentőt, az is ilyen mellékhatást okozhat.

Fertőző betegségek miatt

A kullancsok sajnos terjeszthetik a babésiózist, amely hatással lehet a vesére is. Erről részletesen már írtunk a Babézia: a kutyák rettegett betegsége című cikkünkben.

A leptospirózis a kutyák és más emlősök baktériumos eredetű megbetegedése, amely elsősorban a vesék és a máj károsodásával jár. Patkányok és más rágcsálók a köztigazdái ennek a fertőzésnek.  A kombinált oltások védelmet nyújtanak a leptospirózis ellen! Emiatt is érdemes évente beadatni a kutyának!

Emellett egy egyszerű húgyúti ferzőzés is okozhat vese betegséget. Figyeljünk tehát a jelekre, amelyet vizelet ürítési problémára utalnak.

Időskori veseelégtelenség

Idősebb korban főleg az idült vesebetegség kialakulására van esély. Nagyon gyakran szívbetegséggel, magas vérnyomással együtt jár az idős kutya veseelégtelenség.

Az idült formának az az „előnye”, hogy ha időben vesszük észre ezt a fránya betegséget, akkor még közbe lehet avatkozni. Bár vesekárosodás visszafordítása nem lehetséges, de a további romlást meg lehet akadályozni. Ez főleg az akut, és nem az idült veseelégtelenség esetén valószínűsíthető.

A mi javaslatunk az, hogy a kutya rendszeresen vegyen részt állatorvosi ellenőrzésen. Ez közepes/nagy testű kutyáknak 5 éves kor felett, kistestű kutyák esetén 7-8 éves kortól évente kell történjen. A kivizsgálásáról a következő fejezet fog szólni. 

 

vese alulműködés

 

A kutya veseelégtelenség kivizsgálása

Az első és legfontosabb, amit kiemelnénk, hogy ha a kutyán bármilyen tünetet észlelünk, haladéktalanul vigyük el az állatorvoshoz! Ne kezdjünk bele semmilyen otthoni kezelésbe, ugyanis a kutyánk élete múlhat rajta!

Elsőkörben az állatorvos alaposan át fogja tapogatni a kutyát, szívét meghallhatja. Majd ezután következik a vérvétel, amely már a tünetek megjelenése előtt biztosat tud mondani. De sajnos ezek a paraméterek is kb. a 50%ban már károsodott vesénél mutatnak emelkedett értékeket.

A következő vérparamétereket fogja az állatorvos kérni a labortól:

Karbamid (urea) szint: Ha a vese nem működik megfelelően, akkor a salakanyagok (nitrogén) a vérbe kerülnek. Ez karbamid-nitrogén formában mérhető a vérben. Ezt a folyamatot urémiának hívjuk. A magas karbamid szint kutya esetében mindig bajt jelent. De úgy is nevezhetjük ezt a jelenséget, hogy karbamid magas kutya.

Kreatinin szint: A kreatinint majdnem teljes egészében a vesék választják ki, így a vérben lévő szintből jól lehet következtetni a vesék működésére. Ha a magas kreatininszint kutya pajtikáknál fordul elő, akkor szintén vesegond lesz a probléma.

SDMA érték: speciális vizsgálat az SDMA kutya analízis, amely a korai veseelégtelenséget képes kimutatni.

Ezeken kívül a vér calcium, kálium, foszfor szintje és a fehér-vörösvértest mennyisége is kiegészítő diagnózis értékű.

Emellet pedig vizelet vizsgálatot fog előírni az orvos.

Ultrahang vizsgálat

Egy gyakorlott állatorvos már a vese ultrahang képéről meg tudja állapítani, hogy ha a vesével problémák vannak. Ugyanis vannak bizonyos jelek, amik erre a kórra utalnak, az ultrahang monitorján.

A vese a monitoron ilyenkor vastagabb vesekérget mutathat, illetve fényesebbnek látszódhat. Mellette felbomlott szerkezetet is mutathat.

 

vesebeteg kutya tünet

 

A vesebeteg kutya kezelése

Nem kell azonnal pánikolni, vagy vesebeteg kutya fórum oldalakat böngészni, ha kiderül a probléma. Azonban a legfontosabb, hogy mihamarabb megfelelő orvosi kezelést kapjon a kutya. Ennek a betegség súlyosságától függően több féle módja is van/lehet. 

-gyógyszeres

Ha a kutyusunkat hányinger, hányás gyötri (ami tovább rontaná a vese állapotát) akkor hányinger csillapítókat fog kapni kutyánk. Ez történhet akár infúzió kutyáknak formájában is.

Ha a diétás étrend nem elegendő, , azaz a vesediéta kutyáknak, akkor foszfor megkötő anyagokat javasolhat az állatorvos. Ilyen lehet például az Ipakitin por is, vesebeteg kutya gyógyszer gyanánt. Használatáról mindig egyeztessünk állatorvosunkkal!

A magas kreatinin szint kezelése általában valamilyen vízhajtó hatású gyógyszerrel segíthető pluszban. Erre a gyógyszer mellett, amit az állatorvos fog adni, megfelelő kiegészítés például kutyáknál a RX Renal Canine 120xEz a kutya vese vitamin, vagy vesevédő kutyáknak virtuális polcainkon is beszerezhető.

Ha pedig egyéb betegség is társul, azokat is szükséges egyazon időben kezelni. 

-infúzió

Hogy mi történik ha leáll a vese a kutyáknál? A kutya súlyos állapotba kerül, kiszárad, rendkívül pocsékan érzi magát egyszerűen leírva. Ilyen esetben az állatorvos akár bőr alá, akár intravénás infúziót adhat a kutya részére. Ezzel kutya infúzió adással a szervezetet elektrolit pótlását, és némi energia/vitamin adását is meg lehet oldani.

Amennyiben már nagyon súlyos állapotban van a kutyánk veséje,  a vesebeteg kutya infúzió mellett már dialízis szükséges, akár csak az embereknél.

A vese beteg kutya étrendje

Az orvosi gyógyszerek mellett a gazdi legfontosabb otthoni teendője a szigorú diéta betartása. Ebben a fejezetben kiderül, hogy a vesebeteg kutya mit ehet.

A vese beteg kutya étrendjében fontos, hogy magas minőségű, de alacsonyabb fehérje százalékú legyen a vesekímélő kutyatáp. Valamint a benne lévő fehérje könnyen emészthető legyen. A második fontos pillére az alacsony nátrium és foszfor tartalom. Ugyanis ezek összessége csökkenti a vese terhelését.

Megelőzésképpen azonban soha nem szabad ezekkel a tápokkal etetni kutyánkat,ugyanis fontos tápanyagoktól esne el egy egészséges kutya szervezete. Ilyen eleségek csak és kizárólag a vesebeteg kutya étrendje tervezésekor jöhetnek szóba.

Ezek a tápok, azaz a legtöbb vesebeteg kutyatáp mivel kevés sót tartalmaznak, sok esetben nem túl étvágygerjesztőek a kutyák számára. És sajnos a legtöbb heveny veseelégtelenségben szenvedő kutyát étvágytalanság gyötri.

 

vesebeteg kutya étrend

 

Így van, hogy a sokadik próbálkozásra sikerül csak egy olyan vese táp kutya pocakbavalót találni, amelyet elfogyaszt szívesen. De nem szabad feladni, a keresés sikert fog hozni próbáljunk ki többet is akár. A jó kondíció létfontosságú egy vesebeteg kutya esetén.

Naponta többször, (5-6 alkalommal) etessük a beteg kutyust kutyatáp vesebeteg kutyának eleséggel. Nem szabad sosem beleerőltetni az ételt.

Súlyát a kutyának gyakran ellenőrizzük, és vezessük fel magunknak valahova. Ugyanis a súly megtartása már jó jel a kutya egészségügyi állapotát illetően.

A Kutyakajásnál a Happy Dog Sano-Croq N 7,5 kg tápját találod meg, amely megfelel a máj és vesebeteg kutyák számára. Alacsony foszfor, nátrium szintjével, és könnyen emészthető fehérjeforrásaival, csökkentett fehérje százalékkal ad megfelelő alternatívát a gazdiknak a kezelés részeként. Ez a minőségi eledel tökéletes választás lehet vesekímélő táp kutya gyanánt.

Vesebeteg kutya jutalomfalat gyanánt olyan csemegéket ajánlanánk, amelyek alacsony fehérjetartalommal, de mégis magas minőségben készülnek. Szuperül beválhatnak például a Whimzees fehérje nélkül készült növényi rágókái.

A vesebetegség kiegészítő terápiás lehetőségei

A mit ehet a vesebeteg kutya téma kivesézése után következzenek azok a bizonyos pluszok, amelyekkel mi, otthon is segíthetjük kutyusunk kezelését.

A vesebeteg kutyát nem csak a vesére közvetlenül ható gyógyszerekkel lehet támogatni. Különböző termékek vannak a piacon mint kiegészítő lehetőségek. Fontos, hogy a kutya egész szervezete jól működjön, immunrendszere kellőképpen erős legyen.

A Kutyakajás jó szívvel ajánlja a Barf Love 100% Máriatövis olaját. Gyulladáscsökkentő, máj és vesevédő hatású.

Mivel a fokozott vizeletürítéssel jár sok esetben ez a betegség, gondolni kell a vízben oldódó vitaminok hiányára is. Ez elég gyakori probléma lehet.  

A B-vitamin remekül pótolható Farkaskonyha sörélesztő adásával, míg a C-vitamin pótlására a Farkaskonyha csipkebogyó porával. Nem szükséges azonban ez minden esetben, hiszen ők elő tudják alap esetben állítani.

A vesebeteg kutya kezelése sem a házikedvenc, sem a gazdi számára nem kellemes. Előfordulhat ugyanis, hogy a legalaposabb kivizsgálás, és minden féle csoda porok sem tudják számottevően meghosszabbítani a szeretett házikedvenc életét.

 

beteg kutya

 

De ahogy a legtöbb gazdit, úgy minket is az a gondolat vezérel, hogy minden egyes nap, amit még együtt tölthetünk négylábú barátunkkal, bármit megér!!!

Kívánunk minden beteg kutyus gazdijának kitartást és állapotjavulást!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Happy Dog Care Sano N 7,5 kg

Happy Dog Sano-Croq N 7,5 kg diétás kutyatáp krónikus vese- és szívbetegségben szenvedő kutyák számára.
Raktáron
11.756 Ft
(35)

Ipakitin vesefunkciót támogató por 60 g

Táplálékkiegészítő, a vesefunkció segítésére, krónikus veseelégtelenségben szenvedő kutyák és macskák részére.
Raktáron
4.980 Ft

RX Renal Canine 120 x

Kiegészító takarmány kutyák számára, mely hozzájárul a vese funkciójának védelméhez, illetve helyreállításához.
Utolsó 1 db raktáron
19.490 Ft
(3)

Barf Love 100% Máriatövismag Olaj, Hidegen Sajtolt 100 ml

Májvédő és sejtregeneráló táplálékkiegészítő kutyusok és cicucok számára egyaránt.
Előrendelhető
2.300 Ft -tól
(16)

Farkaskonyha Csipkebogyópor 200g

Természetes táplálékkiegészítő az immunrendszer támogatására kutyák és macskák számára.
Raktáron
2.790 Ft -tól
(43)

Kapcsolódó tartalmak