Ha már abban a szakaszban vagytok, hogy a szomszédokkal már csak köszönő viszonyban sem vagy a kutya miatt, ideje változtatni. Mondhatnám, hogy igazából már sokkal korábban kellett volna a szeparacios szorongas ellen tenned, de hidd el hogy még most sem késő. Csak kitartás és sok-sok türelem kell hozzá.
A szeparációs szorongás mikor jelentkezik?
Erre egyszerű és rövid válasz nincsen sajnos kedves gazdi. Ahogy egyszerű suhintásos varázslat sincs a probléma megszüntetésére sem.
Egyes kutyák már kettő másodperc egyedüllét után is ugatnak és az ajtót kaparják. (igen, a környezetemben is van ilyen)
Általánosságban el lehet azonban mondani, hogy 20-40 perc után szoktak a kutyák szeparációs szorongásos tüneteket mutatni. A gyakorlottabb kutyák pedig 4-5 óra elteltével mutathatnak szorongást.
Ha te is azon gazdik közé tartozol, hogy még a postaládáig sem tudsz eljutni hangos pánik ugatás nélkül, akkor ajánlom, hogy olvasd el figyelmesen cikkünket.
Nincs ebben semmi különleges trükk. Ha kitartóan betartod, amiket itt javaslunk, hidd el sikeres lesz a kutyád megnyugtatása és a szorongása oldása. És nem kell majd azon gondolkoznod, hogy egy faluvégi házikóba kell költöznöd ahol nem zavar senkit az ugatás.
De melyek azok a dolgok amelyek kiválthatják a szeparációs szorongást?
- otthonlét (home office) után normál módon bejársz a munkahelyedre
- új lakhelyre költözés
- többet kell egyedül lennie (részmunkaidőről teljesre váltottál például)
- új családtag érkezése / régi elvesztése /elköltözése
- kutyatárs elvesztése is lehet ilyen a kutyáknál
- napirendi változás (eddig egy műszakban, most 3 műszakban dolgozol pl)
- és természetesen a hozzád érkezés első időszaka is ilyen helyzet.
Mi valójában a szeparációs félelem?
Nem minden kutya reagál ugyanolyan erősen arra, hogy a gazda (vagy, ahogy régen mondták : falkavezér) elmegy otthonról. Némelyik kutya talán még élvezi is, hogy végre van egy kis nyugi a lakásban.
Ezt inkább a sokgyerkőcös családoknál észrevehető jelenség. Ilyenkor a sok játék, ricsaj annyira lefárasztja a kutyát, hogy kész áldásként éli meg, amikor a gyerekek végre oviba, suliba mennek.
Azonban egy idő után náluk is észlelhető azért a nyugtalanság, és hogy várják haza a kis gazdikat.
De mint fentebb említettük, némely kutya komoly lelki traumát él át már akkor is, ha csak a sarki közértbe ugrasz le tejért. Ilyenkor a kutya teljesen elhagyatva, tehetetlennek érzi magát és minden idegszálával azon van, hogy gazdija után rohanhasson.
Van azonban egy másik jelenség is, amelyet sokszor összetévesztenek a szeparációs szorongással. Ez nem más, mint az úgynevezett kontrollvesztéstől való félelem a kutyáknál.
Ennek a tünetei ugyan hasonlóak, azonban a lelki kiváltó ok más. Ilyen esetben a kutya igazi „body guardnak”, azaz testőrnek képzeli magát. Azt gondolja, hogy neki kell téged megvédelmeznie. És mivel te elmész otthonról, azon stresszel, hogy ezt az önként felvállalt feladatot nem tudja teljesíteni.
A legfontosabb mindkét esetben az, hogy a kutya tiszteljen téged, és bízzon benned.
Ha pedig egyedül nem boldogulsz, akkor merj tanácsot, segítséget kérni profi kutya trénerektől bármely viselkedési probléma esetén!
Hiszen melyik szívtelen gazdi hagyná éveken keresztül stresszelni a kutyáját? Ugye?
A szomszédok idegrendszeréről nem is beszélve... a tiedről meg pláne. Hiszen nem mindig csak ugatásban nyilvánul meg a kutya idegessége. Hanem gyakran irtózatos rombolásban. A kennelbe zárás meg nem megoldás.
A szeparációs szorongásban szenvedő kutyák belül óriási stresszt élnek át. Hiszen a kutyának, akik falkaállatok, számukra az a teljesen normális, hogy egész nap együtt lenni a társaival. Jelen esetben velünk, gazdikkal. Azonban kitartó tréningezéssel elérhető, hogy rövidebb-hosszabb időszakokra egyedül lehessen hagyni őket.
Azonban ez az idő ne legyen például 8-9 óránál több sohasem. Ha nagyon sokat dolgozol, és mégis szeretnél kutyát tartani, akkor meg kell oldanod, hogy ennél többet ne legyen egyedül. (rokon, barátok, kutyapanzió bevonása)
A szorongás tünetei
- ugatás
- nyüszítés
- rágás, rombolás
- bepisilhet
- bekakilhat
- szűköl, tutul stb.
- kaparja az ajtót, ablakot
- fel alá járkál, nyugtalan
- rágja a saját lábát, farkát (öncsonkítás)
- ásás
- szökés
- traumás élmény (lehetséges, hogy vihar vagy más hangos zaj ijesztette meg)
A fentebb leírt tünetek nem minden esetben lehetnek jelen. Lehetséges, hogy csak egy két dolog, ami jellemző a kutyádra. Lehet, hogy csak ugat, amíg nem vagy otthon. De lehet, hogy ki akar majd szökni minden áron ajtón, ablakon, kerítésen keresztül utánad.
Sok gazda addig amíg nincs itthon, kis webkamerán keresztül figyeli a kutyusát. Érdemes akár mikrofonosat is beszerezni, mert így azon túl, hogy megfigyeled, még hangjelzést is adhatsz neki.
Például amikor épp a kanapét igyekezne szétrágni mert nem érzi biztonságban magát. De ha egy hangos „fújmitcsinálsz” kiabálással tetten éred, fogja tudni, hogy rosszban sántikál éppen.
Mi az, amit ne tegyél a szorongás ellen?
Első sorban is ne légy rá dühös. Ugyanis egy pánikoló kutyával ordibálni nem kifizetődő. Semmit nem fogsz vele elérni. Illetve de. Még jobban szenvedni fog a szerencsétlen jószág.
Ugyanis nem érti, miért vagy rá mérges, miközben ő csak te utánad vágyott mérhetetlen szeretettel.
Másod sorban, ha eldöntötted, hogy kölyök vagy felnőtt kutyáddal elkezded a tréninget, ne várj azonnali csodát.
Ha fejben összeraktad magadat, és a családot is sikerült összehangolni, akkor is hetek kellenek ahhoz, hogy órákra egyedül hagyhasd.
Nem szabad azonnal bedobnod a mélyvízbe és fél napokra egyedül hagynod tehát. A tréninget úgy kell elkezdened, hogy napi 3-4 alkalommal 1-1 percre hagyod egyedül. Ezt minden nap fokozatosan növelve az időtartamot szükséges gyakorolni.
Érdemes elpakolni azokat a tárgyakat, amelyeket megrágcsálhat a lakásban, amíg egyedül hagyod. Ugyanis nem csak te leszel dühös amikor szétszedi őket, hanem őrá is veszélyt jelenhet egy lenyelt tárgy.
Mi az, amit még nem szabad tenned? Hát feladni! Ugyanis nincs olyan, hogy menthetetlen kutya! Csak türelmetlen gazdi!
Nézzük meg a következő fejezetben a kutya szeparációs szorongás feloldásának lépéseit!
5 lépés a szeparációs szorongás kezelése érdekében
Egy kicsit vicces megfogalmazásokkal kell majd élnem ebben a fejezetben. Ha elsőre érthetetlen zagyvaságnak is tűnik, olvasd el újra. A gyakorlatban hidd el, hogy működni fog.
1. lépés =fizikai fárasztás
A legfontosabb, a kutyád eléggé el legyen fáradva mikor megpróbálod először magára hagyni. (ez egyébként a későbbiek folyamán is fontos). Ugyanis egy nem kellőképpen lefárasztott, stresszelő kutya kész „Istencsapása” tud lenni. Főleg ha egy közepes vagy nagyobb testű kutyáról van szó.
Szóval ha eltervezted, hogy a mai nap lesz az első, amikor elkezditek az otthon maradási tréninget. Szuper! De első lépésként egy jó nagy sétával, rohangálással, kutyapajtikkal játszással kell kezdened.
Mindenképp ügyelj arra, hogy a kis és a nagy dolgát is elvégezze, hogy ez ne zavarjon bele az otthoni tréningbe.
2. lépés= mentális kiképzés
Nem azt mondom, hogy minden családi kedvencnek komplett kommandó kiképzést kell kapnia. Azonban ha néhány alap trükköt, illetve feladatot megtanítasz neki, ez sokat segít a kapcsolatotokban. A kutyák élnek halnak a szabályokért, biztonságérzetet ad a számukra.
Ezen kívül a legtöbb kutyában nagy a megfelelni vágyás a gazdi felé, illetve étellel is jól motiválhatóak.
Azonban a különböző feladatok megtanításával agyilag is fárasztod a kutyát, ami nagyon jól jön akkor, amikor az egyedülléthez szoktatod.
+1 tipp: ha a „marad” parancsot megtanítod neki, bevezetheted ezt a jelszót az otthonmaradáskor is. Másik szuper parancsszó a „helyedre”.
3. lépés=fokozatosság
Na most jön a kissé nehezen körbeírható rész. A fokozatosság azt is jelenti ebben az esetben, hogy kissé őrültnek fogsz tűnni. Sőt mivel a család egészét érinti a probléma, az egész bagázsnak együtt kell működnie. És együtt fogtok hülyén kinézni. De sebaj, a cél szentesíti az eszközt, vagy hogy is mondják.
Szóval mit is szoktál csinálni te mint gazda, mielőtt elmész otthonról? Cipő felvétel, kulcskeresés, táska a vállra, stb. Már ilyenkor elkezd izgatottá válni a kutyád? Sebaj! Tégy mindent úgy, ahogy szoktál, majd ülj vissza a kanapéra. És várd meg, amíg lenyugszik a kutya.
Majd öltözködj le, és tedd a dolgot. Ezt ismételt meg még vagy 3x. Így nem lesz kiszámítható a viselkedésed.
Ha már nem reagál a szorongó kutyád rá, akkor a következő fokozat az az, hogy kimész az ajtón, becsukod, elszámolsz háromig és vissza bemész.
Ha csöndesen várt a kutyád, megdicsérheted. Ha elkezdett sírni, akkor ne szólj hozzá, ha bementél. Pár perc múlva ismételd meg a kimenetelt és ha csöndesen várt rád, akkor dicsérd meg.
És mint írtam, az egész családnak együtt kell működnie. Tehát ha többen laktok otthon, akkor ez össznépi öltözködést, kisétálást fog jelenteni. Nem vicceltem, amikor írtam, hogy hülyének fognak nézni a szomszédok eleinte.
De fel ne add! Már jó úton haladtok hogy megszabaduljatok a szeparációs szorongástól!
A következő fokozatban már 5-10 percet kell az ajtóban, udvaron várakoznotok. Persze csendben, hiszen ha hallja a hangotok, az csalás. És mindig csak akkor menjetek be a lakásba vissza, amikor szép csend honol a lakásban. Ugyanis ha elkezd ugatni, vonyítani, és te begaloppozol, ő nyert. Ugyanis hívott téged és te megjelentél. Ez az ő szemszögéből nézve így van. Ezt ne hagyjuk rá!
4. lépés= lefoglalás
Ha már jól mennek a pár perces egyedüllétek, foglalkoznod kell azzal is, hogy hosszabb távon mivel oldhatod fel benne a stresszt. Választhatsz egy természetes és népszerű TEOMANN rágcsát is akár. Egy jó kis marhafejbőr akár órákra is le tudja foglalni a rágcsálással.
Ha pedig nem szeret izmozni, akkor a Trixie jutalomfalat adagoló hengere lehet még a segítségedre. Ezt tele tömöd a kedvenc falatkáival, és neki csak görgetni és görgetni kell. Így a jutik kipotyognak apránként belőle, ő meg behamikázza, ha egyedül van hagyva.
Ha pedig igazi romboló mester a kutyád, akkor neked egy strapabíró KONG játékra van szükséged!
Unatkozás kizárva!
5. lépés= ismétlés a tudás anyja
Mindig előfordulhat olyan szituáció, hogy egy fokozattal visszább kell lépnetek a kutyáddal. Lehet, hogy tegnap még tök jól bírta a pár órás egyedüllétet, de holnap már 20 perc után tutulni kezd. Ne büntesd meg. Vizsgáld meg a helyzetet, hogy mi változhatott. Lehet nem volt meg a napi nagy séta, a rossz idő miatt? Nem volt vele eleget játszva? Lehet, hogy hasmenés vagy más baj gyötri?
Ha nem találtál semmi ilyen okot, akkor se csüggedj el! Egy lépés hátra, de aztán majd kettő előre! Sikerülni fog!
Ha úgy érzed, hogy a fenti tréning sorozat nálatok kevés lesz, van még egy ötletünk. Tudtad, hogy létezik kutya nyugtató? Persze ne emberi leszedáló szerre gondolj náluk!
Ezek természetes, aminosav, gyógynövény vagy feromon alapú szerek, amelyek segítenek kiegyensúlyozottá tenni a kutyádat. Sok gazda csak szilveszterkor vagy az augusztusi tűzijátékozás idejére használja. Azonban szeparációs stressz esetén, hosszú távon is alkalmazhatóak kutyánk esetében.
Nem azért tettük a kutyát az ember legjobb barátjává, hogy hosszú egyedüllétre kárhoztassuk. Ő is a család megbecsült tagja. Így minden segítséget megérdemel, a boldog közös együtt töltött évekhez!
Kövess minket a Facebook oldalunkon, és csatlakozz bátran a zárt Kutyakajás klubtag csoportunkhoz is, ha már rendeltél tőlünk!
Olvasd el további hasznos cikkjeinket, keresgess a tartalom címkék között akár!
Hiszen tudod: mi azért vagyunk hogy kutyádnak boldog és hosszú élete legyen!