Ha sokat iszik a kutya, lehet ok az aggodalomra?

Ha sokat iszik a kutya, lehet ok az aggodalomra?

Persze ne essünk pánikba, ha egy kiadós játék, vagy túra után teve módra tele issza magát a házi kedvenc! Azonban lehet bizonyos betegségek tünete is a túlzott vízivás.

Egyáltalán mi számít normál mennyiségnek? Mennyi vizet iszik a kutya egy nap?

Mivel akárcsak az embernél, az állatoknál is létfontosságú a szervezetben a víz. Hiszen a szervezetünk nagy része abból épül fel. Enélkül nem lenne anyagcserénk, nem tudnánk a test hőmérsékletünket szabályozni, nem tudnánk méregteleníteni.  A kutyák 60%-a vízből áll, nem semmi ugye?

 

A legtöbb kutya ösztönösen tudja, hogy mennyi vizet kell elfogyasztania. Így a kiszáradás nem jellemző megfelelő esetben. De egyik-másik alig, vagy túl sok vizet fogyaszt valamilyen okból. Ha túl kevés a víz a szervezetükben, vesekövek alakulhatnak ki, vagy kiszáradás léphet fel könnyen. Ha túl sok a víz, akár még víz mérgezés is kialakulhat. Ezért fontos, hogy a gazdi nyomon kövesse kutyája vízfogyasztását.

Átlagosan elmondható, hogy egy egészséges kutya számára az átlag vízigény 40-50 ml / testtömeg kilogramm. Tehát ha van egy 30 kilós németjuhász kutya, akkor 40-50 ml* 30kg azaz átlag másfél liter vizet kell innia. Ez télen lehet kevesebb, nyáron a hőség esetén magasabb mennyiség. Egy csivava kutya a maga kis másfél kilójával alig több mint 60 ml folyadékot fog magához venni átlagosan normál állapot esetén.  

 

 

De itt jön a trükk. Ha a kutya egy konzerves eledelen élő kis csivava, aki napi háromszor tesz egy 500 méteres kört a háztömb körül, jó esetben is 30-40 ml vizet fog meginni. Ezzel ellentétben egy nagy testű, száraz eledelt fogyasztó aktív házőrző akár +10% vizet is megihat ahhoz képest, ami számára a fentebb leírt egyenlet javasol. Pluszban egy kölyökkutya sokkal többet iszik napi szinten, mint egy felnőtt. A kiszáradás főleg kölyök és idős kutyáknál jön elő, főképp a hányás, hasmenés vezethet hozzá. Szóval mindig a kutya egyedi tulajdonságait vegyük figyelembe.

 

Hogy mérjem meg, hogy mennyit iszik egy nap a kutyám? 

Sokkal egyszerűbb, mint ahogy hinnéd. A vízfogyasztás megméréséhez egy átlagos napot tűzz ki. Tehát ne egy agility edzés napját például, vagy egy kiemelkedően forró nyári napot, mert fals eredményt fogsz kapni. Vedd elő a kutyus vizestálját reggel egy fix időpontban. Öntsd tele vízzel. Majd ezt a mennyiséget mérd meg egy konyhai mérőedénnyel, hogy hány ml víz fér bele, és jegyezd fel egy papírra.

Majd másnap reggel ugyanabban az időpontban, mint előző nap, vedd el tőle a vizesedényt, és töltsd vissza a megmaradt vizet a mérőedénybe. Majd a tegnapi és a mai mennyiség közötti különbséget fogyasztotta el a kutyusod. Ha ehhez a mennyiséghez képest hosszú távon is a kutya sokat iszik, akkor kell arra gondolni, hogy valamilyen betegség állhat a háttérben.

Természetesen nem tudjuk végigvenni az összes betegséget terjedelmi okokból, de a leggyakoribb betegségekről tájékozódhatsz. A pontos okokat mindig állatorvossal derítsük ki. Szükség lehet vérvételre, egyéb diagnosztika módszerekre a diagnózis megtalálásához!

 

 

Mi vezethet az állatok,kutyák esetében megnövekedett vízfogyasztás problémájához?

 

1.Cukorbetegség

Ha sok vizet iszik a kutya, az első lehetséges betegség, amire a legtöbb állatorvos gondol, az a cukorbetegség. Gyakori az elhízott középkorú vagy idős kutyáknál. Az ilyen kutyusok amellett, hogy folyamatosan szomjasok, gyakran a túlzott vízivás miatt be is pisilnek. A látható túlsúly mellett pedig folyamatosan éhesek. Az állatorvos egyszerű vérvételből megtalálhatja, ha ez okozza a problémát. Az emberi diabéteszhez hasonlóan a megoldást a testmozgás, inzulin beadása és speciális diéta jelenti.

 

2.Vesebetegség

Ha sokat iszik a kutya, a második megemlítendő állatorvosi probléma kutyáknál a vesebetegség. Ahogy nálunk, úgy náluk is a vesék a méregtelenítés és anyagcsere fő központjai.

 Ha a vesék megbetegszenek, legyen szó genetikai vagy szerzett betegségről, a szervezet egyensúlya felborul. A veséknek a kiválasztáson túl szerepük van a vörösvértestek termelésében, a vérnyomás, a kalciumanyagcsere és a só-víz háztartás szabályozásában is.

Leggyakoribb tünet a vesebetegség esetén a folyamatos szomjúság érzet, és a többet vizelés. Emellett súlyvesztés, rossz lehelet, étvágytalanság, hasmenés is megjelenhet. A kutya hányás okairól itt olvashatsz még.

Bizonyos kutya fajtáknál gyakoribbak a vese problémák, ilyen pl. a dalmata, cocker spániel, dobermann, németjuhász.

A veseelégtelenség nem gyógyítható, de karban tartható speciális étrenddel, gyógyszerekkel stb.

 

3.Cushing kór

Egy rendkívül komplikált és sokféle tüneteket okozó betegségről van szó. A mellékvese ebben a betegségben túl sok kortizolt termel. Ilyenkor sokat iszik a kutya, hízik, sokat pisil. Emellett fáradékony, valamint tipikus bőrtünetekkel is jár. Ha időben felismerik, gyógyszerekkel kezelhető, de nem gyógyítható. Hosszú távú szteroid kezelés eredményeként is kialakulhat.

Hajlamos fajták a beagle, boxer, tacskó, német juhászkutya, uszkár, labrador retriever és a terrierek.

 

 

4.Pyometra azaz gennyes méhgyulladás

Főképp akkor gyanakszik a túlzott vízivás miatt gennyes méhgyulladásra az állatorvos, ha idősebb, nem ivartalanított szuka kutyus a páciens. A tüzelés után 1-3 hónappal szokott előfordulni, hormonális és másodlagosan bakteriális felülfertőződés miatt. Ilyenkor a méh tele lesz gennyes váladékkal, amely a hüvelyen keresztül ürül. De akár lappangva is maradhat az állat betegsége a méhszáj zártságától függően.

A kutyus hirtelen étvágytalan lesz, hasánál fájdalmat jelezhet, illetve sokat iszik. Majd megjelenhet súlyos esetben a láz, és ha a genny a hasüregbe ürül akkor a toxinok károsíthatják a belső szervezetet. Időben elkapva sürgős ivartalanítással és hosszabb antibiotikum kúra mellett helyre jöhet a kutyus. Megelőzni a fiatalkori ivartalanítással lehet.

Úgyhogy, ha a kutya tüzelés után sok vizet iszik, fontos a komplikációk elkerülésének érdekében állatorvoshoz vinni. Ott különféle vizsgálatok által kiderül, hogy pyometra áll-e esetleg a gond hátterében.

 

5.Gyógyszerek mellékhatásai

Bizonyos gyógyszerek is okozhatják, hogy túl sok vizet iszik a kutya. Egyik leggyakoribb oka a szteroid készítmények, mint például a prednizolon. Ha a kutya súlyos allergiában szenved, ezt szokta kapni. Ezek gyulladáscsökkentők, de mellékhatásaként nagyobb vízfogyasztás és vizelés társul.

A másik leggyakoribb ilyen gyógyszer a szívbetegségre felírt furoszemid. Valamint, ha a kutya epilepszás, akkor az arra felírt fenobarbitál is okozza, hogy a kutya sokat iszik.

 

 

6.Májbetegség

A máj a vese mellett a másik nagy méregtelenítő központ. A máj betegségekre nagyon sokféle tünet utalhat. Sokszor még a kutya tünetet nem mutat, de véreredményből már kimutatható a kezdeti stádium.

Legyakoribb tünet: étvágytalanság, hányás, gyakoribb vízfogyasztás, vizeletürítés, súlycsökkenés, rosszkedv, sárga nyálkahártyák. Leggyakrabban közép és időskorú kutyák betegsége. Sokszor azt látja a gazdi, hogy az üres tálat böködve keresi a kutya a vizet.

Diétával és táplálékkiegészítőkkel, mint pl. a HEPA PET PLUS tablettával az állapot javítható. Szintén megkülönböztethetünk öröklött és szerzett májbetegségeket.

Veleszületett betegségként megemlíthető a portoszisztémás sönt. Ez törpe schnauzerekben, a yorkshire terrierekben, az angol bulldogokban, a shih tzu-kban, a lhasa apso-kban, a cairn terrierekben, az ír szetterekben és a retrieverekben gyakori.

Egyes kutyafajták pedig hajlamosak a réz lerakódásával kapcsolatos krónikus hepatitis kialakulására. Ez a betegség gyakran számos terrierfajtát érint - bedlington, skye vagy west highland white. Emellett megtalálható az amerikai és angol cocker spánielekben, valamint a dalmatákban is.

 

Természetesen még nagyon sokféle betegség okozhat és vezethet fokozott víziváshoz. Érdemes minél hamarabb állatorvos fordulni, amennyiben akár a tünetek közül egyet vagy többet tapasztalunk kutyánkon. Ha megfelelő időben fordulunk segítségért, akár kutya akár macska esetén, időben elkaphatjuk a betegségek kezdetét. A keresés egy egyszerű vérvétellel is kezdődhet.

De ha sokat iszik a kutya egy kiadós párizsi vagy virsli behabzsolása után, ne ijedjünk meg, a túlzásba vitt só okozhatja. A kutyának nem érdemes ilyen sós, fűszeres ételeket adni, mert hosszú távon a vesék tönkretételét kockáztatjuk vele. A só ugyanis kivonja a vizet a szervezetéből a kutyának, valamint nátriummérgezést is kaphat.

Kérjük, hogy a kutyusoknak a nekik szánt prémium vagy szuperprémium eledelt adjuk! Nagy kutyatáp tesztünkben olvashatsz a legjobb tápokról! Kattints a képre!

 

kutyatáp teszt útmutató

Nálatok volt már ilyen probléma? Várjuk a válaszod!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Hepa Pet Plus tabletta 700mg 30 db

Vitamed Hepa-Pet Plus – Új generációs májvédő készítmény, amiben a szilimarin, a SAMe, a B6 és B12 -vitamin, valamint az E-vitamin együtt, egymást kiegészítve. Ízesítése a jutalomfalatokhoz hasonló. Adagolása egyszerű, külön kiszerelésű a kistestű kutyáknak és macskáknak, valamint nagy testű kutyáknak.
Raktáron
6.988 Ft -tól
(13)

ImmunoVet Pets ízesített immunerősítő tabletta 60 db

Immunovet Pets ízesített immunerősítő tabletta kutyák és macskák részére 60 db

 

Raktáron
4.110 Ft -tól
(46)

Farkaskonyha Csipkebogyópor 200g

Természetes táplálékkiegészítő az immunrendszer támogatására kutyák és macskák számára.
Raktáron
2.790 Ft -tól
(43)

Hepa Pet Plus tabletta 250mg 30 db

Májvédő készítmény kutyák és macskák számára. 
Raktáron
5.655 Ft
(7)

Kapcsolódó tartalmak