
Kutya viszketés csillapítása házilag – Lehetséges?
Az első és legfontosabb, hogy kiderítse a gazdi, hogy mi a kiváltó oka a kutya vakarózásnak. A kutya viszketés csillapítása házilag csak ezután lehetséges.
Ez az apró tünet jelenthet egy apróságot vagy komoly betegséget is négylábú barátainknál. Nézzük meg, mik lehetnek a kiváltó okok!
A gazditól az állatorvos jobb esetben azt fogja kérdezni, hogy pontosan hogy is remeg a kutya. Teljes egészében? Csak a fejecskéje? Lába? Ugyanis ezek fontos diagnosztikai pontok lehetnek a doki bácsi vagy néni részére.
Ezen felül is lesznek persze az állatorvosnak kérdései. Ezekkel lehet fényt lehet deríteni a probléma forrására, vagyis hogy miért remeg a kutya.
Nézzük meg milyen kutya betegség is állhat a háttérben, ha csak bizonyos helyeken/módon remeg a kutya.
Főleg idősebb kutyák gazdijai tapasztalhatják kedvencükön, hogy remeg a kutya hátsó lába. Ez lehet egy idős korral járó izomgyengeség, vagy ízületi fájdalom is.
Egyéb tünetek mellett megjelenik az, hogy a kutya már nehezen kel fel. A lábai a csúszósabb felületeken szétcsúszik, kedvetlen. Vagy nem esik jól neki a testmozgás.
Megfelelő, minőségi senior eledellel, ízületvédő készítmények adásával időben el lehet csípni a romlást. Mi jó szívvel ajánljuk az Aniflexi + por alapú készítményét, amely jóbarátja az idős kutyák ízületeinek.
Előfordulhat, hogy súlyos esetben már ez nem elegendő (pl. a kutya nem tud ráállni a hátsó lábára). Ilyenkor gyógyszeres fájdalomcsillapításra is szükség lehet gyakran pajtásaink jóléte érdekében.
Idős kutya remegése esetén ez a leggyakoribb gond tehát. Azonban korosodó, idős pajtijainkra érdemesebb több figyelmet fordítani. Akár évente érdemes nagy kontrollra elvinni az állatorvosi rendelőbe. Ilyenkor a dokibácsi vérvételt, ultrahangot javasolhat a nagyobb bajok kiderítésére is ha szükségesnek találja.
Shaker szindróma:
Ez egy kicsit mumus betegség, ugyanis pontos oka nem ismert ennek az egészségügyi probléma kialakulásának. Autoimmun eredetre gyanakodnak, ugyanis szteroid kezelésre jól reagál általában ez a kutya betegség.
Angolról lefordítva „Fehér kiskutya reszkető szindrómának” is hívják.
Ugyanis nagyobb eséllyel jelenik meg első sorban máltai selyemkutyánál, westiknél. Jellemzően 1-2 éves korukban és nem idősebb korban jön elő.
Ez a remegés ritmikus, ismétlődő akaratlan testmozgásnak írható le. Az enyhétől a súlyos, mindennapi életet is hátráltató fokozatig is előfordul.
A fent említett fajták mellett gyakori lehet még csaucsaunál, labradornál, dalmatánál, angol bulldognál, szamojédnél, csivavánál, springel spánielnél például.
Remeghet a kutya feje pl. epilepszia miatt is. Erről már írtunk bővebben a Kutya epilepszia –amit tudnod kell róla címmel. Számos esetben nincs nagy rángatózó roham, csupán némi remegés valamilyen test tájékon kedvencünk esetén.
Az idő itt is fontos tényező, hogy egy két napon belül megfelelő állatorvoshoz jusson a kutya. Ilyenkor egy általános vizsgálat mellé számos egyéb speciális vizsgálatot írhatnak elő.
Nekünk az a véleményünk itt a Kutyakajásnál, hogy epilepszia esetén a CBD olaj jótékony hatású. Azonban ezt elsősorban felnőtt kutyáknál alkalmazzuk és egyeztessünk állatorvosunkkal erről.
Az, hogy a kutya teljes egészében remeg, rengeteg féle okra követhető vissza. Az apróságoktól kezdve a komolyabb kutya betegségek tünetei remegés formájában is megjelenhetnek. Nézzünk meg néhány lehetséges okot a következő fejezetekben.
Szoptatós szuka kutyák esetében fordul elő, hogy kevés a kálcium a vérükben. Ez izomrángásokkal, görcsökkel jár. Sokféle megnövekedett táplálóanyag-igényt kielégítő tápok kaphatóak. Ezek a szoptatási időszak alatti kondícióromlás/ kálcium hiány veszélyét csökkentik. Ilyen például a közkedvelt Royal Canin medium starter tápja például.
Az állapot súlyosbodásakor a pupilla kitágul, a testhőmérséklet emelkedik, rángógörcsök jelentkeznek és az állat oldalára dől. Amikor a görcsös állapot már nemcsak a vázizmokra korlátozódik, hanem a légzőizmokat és a szívizmot is érinti, életveszélyessé válhat- írja az univet.hu oldal.
A kutyák egy része nem mutat minden esetben tüneteket fájdalom esetén. Csupán annyit vesz észre mondjuk a gazdi, hogy étvágytalan a kutya és remeg.
A remegés mellett lehet egyéb tünet még a nyálzás, elbújás, lihegés is. Minden esetben vigyük állatorvoshoz a kutyát, ha arra gyanakszunk, hogy megsérült az állat.
Kistestű kutyák esetében előfordulhat, hogy nem esznek eleget egyszerre ahhoz, hogy egész napra kitartson a táplálékból eredő energia, és leeshet a cukruk. A cukorbeteg kutyáknál persze ez szintén előfordulhat.
A cukorszint esésével elindul a remegés, reszketés, feszült viselkedés.
Sok kutya éli meg nagy stresszként az utazást a kocsiban. Náluk ugyanúgy tengeribetegségnek hívjuk azt a jelenséget, amikor a mozgó jármű hányingert, hányást okoz kedvencünknél. Nekem is remeg a kutyám, néha amikor kocsikázunk hosszabb távon.
A hányást megelőzi szájnyalogatás, remegés is. Gyakori rövid távú szoktatással vagy természetes kutya nyugtatóval segíthetsz neki.
Kutyák számára nagyon sokféle emberi anyag mérgező hatású. Sok esetben a remegés mellett nyálzás, eszméletvesztés, stb tünet is jelentkezik.
Nem feltétlenül kell boszorkányos dolgokra gondolni méreg gyanánt. Lehet egy hétköznapi dolog is mérgező a kutyáknak. Ilyen pl. a Xilit, vagy közismert nevén nyírfacukor.
Másik nagyon veszélyes méreganyag, az édes ízű autó fagyálló. Sajnos ez a legtöbb esetben halálos veszély kutyánk számára.
A hőguta egy nagyon veszélyes állapot, amely nyáron veszélyezteti kedvenceinket. Remegés, erős lihegés tünetekkel jár, amely ha nem kap időben állatorvosi kezelést, a kutyánk életébe is kerülhet. Az idős kutya betegségek közé is tartozik a hőgutára való hajlam.
Egyre gyakrabban látni kisruhás kutyákat, akikre sokszor még a régebbi vágású gazdik berzenkedve néznek.. Kutyára ruha? Úgy bizony, néha szükséges. Az aljszőrzettel nem rendelkező fajták mint pl. yorkshire terrier, uszkár egyedek számára kötelező jellegű. De idős, vagy legyengült állatok is remegnek, amikor fáznak.
Ne gondoljuk azt, hogy nem normális december tájékán remegni. Mi is fáznánk ha lengén öltözve szambáznánk az utcán.
A szopornyica egy vírusos eredetű fertőzés, amely ellen a kölyökkutyákat rendszeresen oltani szükséges. Amennyiben kölyökkorban mégis elkapja a kutya, akkor annak a tünetei a következőek lehetnek.
- szem és orr váladékozás
- köhögés
- fogyás
- remegés
- láz
- levert, bágyadt
A további szakaszokban Tüdőgyulladás, gyomor-és bélgyulladás, valamint a talppárnák, és az orrtükör bőrének megvastagodása jelentkezhet. Időnként a fogak barnás elszíneződés is megfigyelhető, ami az átvészelt állatokon egy életre megmarad.
A harmadik szakasz a 2-6. hétre tehető, amikor már az idegrendszeri tünetek jelentkeznek: ferde fejtartás, remegés, fogcsattogtatás, görcsök, bénulás. A kölyökkori oltás azonban nem véd egy életre. Később is szükséges évente kombinált oltás keretében kutyánkat szopornyica ellen védeni.
Gondolom, nem mondunk azzal újat, hogy ha egy kutya fél, akkor remeg. Elbújik, reszket, és mindent megtesz, hogy láthatatlanná váljon félelmében.
Ilyen helyzetet okozhat a tűzijátékozás, új emberek, új kutyák például. De a szeparációs szorongás is ilyen remegést okozhat, amellett, hogy szobatisztaságával is lehet probléma, illetve rongálhat.
Használj természetes nyugtatókat, mint pl. a Beaphar nyugtató nyakörvét. A hosszabb egyedülléthez pedig fokozatosan szoktasd hozzá.
A hidegrázás okai, a remegés forrása a láz is lehet. Azonban lázat százféle betegség tud okozni, így a kezdő ok felgöngyölítése rendkívüli fontosságú. Ugyanis egy egyszerűbb mandula gyulladástól, a méhgyulladásig rengeteg féle oka lehet. Soha ne adjunk emberi lázcsillapítót kutyánknak, mert az életébe is kerülhet!
A mellékvese betegsége ez a kór. Sokféle tünet együttessel jár, köztük a remegés is. Ugyanis az ebben a betegségben szenvedő kutyáknak alacsony a test hőmérséklete, így remegéssel próbálják ezt kompenzálni.
Kutyakozmetikusként bátran állíthatom, hogy nagyon sok gazdi elkezd pánikolni, hogy mennyire fázik, vagy fél a kutyája fürdetés közben. Mert ilyenkor a gazdi annyit lát, hogy a viccesen ázott jószág reszket a fürdőkádban. Nem kell aggódni, csupán annyi történik ilyenkor, hogy hőt veszít, ezért reszket. Nem az a gond, hogy hideg a víz, vagy hideg a levegő, csak a kis szervezete ilyenkor küzd a vizes bőrrel.
A felsorolt dolgokon kívül még nagyon sokféle oka lehet annak, hogy remeg a kutya.
Ha például étkezések után jellemző a lábremegés, az utalhat vérnyomás problémára. Ha egy intenzívebb ugrándozást, szaladgálást követően jelentkeznek tünetek, akkor kardiológiai problémára gyanakodhatunk. De lehet még Lyme-kór, neurológiai probléma, vagy súlyos vitaminhiányos állapot is.
Mindenképpen keressünk fel állatorvost, ha úgy ítéljük meg, hogy szervi baj lehet a dolog hátterében.
Ilyenkor az orvosunk előírhat vérvételt, ultrahangot, EKG-t, komplexebb esetben akár CT vizsgálatot is akár. Természetesen a fizikai vizsgálat mellett. Ezeknek természetesen nagyobb költsége van, így készüljünk fel erre. Nem szabad elbagatellizálni a kutya remegést, de remélhetőleg a te kutyád esetében nem komoly gond lesz a háttérben.