
A kölyök kutya nevelése
Kutyánk, bármennyire is jó barátunk, hűséges társunk és rengeteg szeretet adó szőrgombóc, még sem ember. Nem fogja megérteni minden szavadat, bár sokat igen.
Sajnos a mai napig a parvo betegség okozza a leggyakoribb kölyökkutya elhalálozást. De mi is ez a kórság pontosan? Cikkünkből most kiderül!
Amikor egy új jövevényt fogadunk az otthonunkba, még teljesen a „rózsaszín köd” fázisában vagyunk. Pici kis szőrgombóc tejcsiszaggal, apró tűhegyes fogacskákkal rágcsálja a játékokat, huncutkodik velünk. Öröm minden ilyen pillanat!
Azonban sajnos egy nap alatt is rosszra fordulhatnak a dolgok. Végeláthatatlan orvosi vizit, iszonyat magas állatorvosi számla és folyamatos aggódás, hogy reggel, amikor felkelünk, élve találjuk-e még kedvencünket. És igen, a parvo kutya pajtink (aki még oly fiatal) életébe is kerülhet.
De mi is ez pontosan? Mit tehetsz ellene? Hogyan egészítheted ki az állatorvosi kezelést, hogy kiskutyád mihamarabb újra a boldogan rohangáló kölyök lehessen? Mindezt átvesszük részletesen! Olvass tovább!
A parvovírus (CPV, Canine Parvo Virus) vagy röviden csak parvo, egy rendkívül fertőző vírusos megbetegedés.
Egészen konkrétan a a fertőzést a CPV vírus 2b variánsa okozza. 1978-ban került a köztudatba csupán. Legfőképp az oltatlan vagy nem teljes oltási sorral rendelkező kölyökkutyákra vagy felnőtt ebekre veszélyes. A vírus elsősorban a gyomor/bél traktust támadja meg, de hosszú távon a szívizom károsodását is okozhatja.
Az időben történő kezelés borzasztóan fontos, de sajnos még ekkor sem garantálható a kiskedvencünk (teljes) gyógyulása!
A vírus borzasztóan ellenálló a környezetben, akár hónapokig fertőző marad. De hogyan is terjed? Ezt a következő fejezetben kifejtjük neked.
A vírus fő forrása a fertőzött kutyák ürüléke, amelyben a már a tünetek megjelenése előtt megjelennek a vírusok. És a tünetek elmúlása után is még hetekig fertőző lehet az ürüléke. A vírus terjedéséhez nem szükséges közvetlen érintkezés a széklettel. Cipőtalppal, tárgyakkal, ruházattal is átvihető a fertőzés sajnálatos módon. Azonban méhen belül, az anyaállattól is megfertőződhet az utód, ha nem volt ellene oltva.
És sajnos a hagyományos tisztítószereket „kiröhögi” a parvó. A vírussal szennyezett területek megtisztítása esetén először mindig szedjük össze és tegyük el biztonságos helyre a szerves anyagokat (hányás, bélsár). Utána megfelelő módon, hypóval mossunk át mindent. De teljes védelmet ez sem jelent sajnos.
Legnagyobb veszélynek az oltatlan, rossz higiéniai környezetben, zsúfolt helyen élő kölykök vannak kitéve.
Ezért is van az, hogy főleg az állatmenhelyeken jelenik meg elsősorban. Hiszen ide kerülnek be az utcáról az oltatlan, sokszor már tünetmentesen a vírust hordozó kutyákban. És hiába a karantén, a szigorú takarítási protokoll olyankor már… Ördögi kör, végeláthatatlan harc a procedúra, amellyel a dolgozók küzdenek.
De sajnos akkor is elkaphatja a kutyusod, ha az ország legmenőbb kenneljéből származik. Elég, ha elővigyázatlan vagy és elviszed olyan helyre az oltási programja előtt, ahova nem kéne. Erről majd írunk a cikkünkben még. De most elsőnek jöjjenek a parvo tünetei a következő fejezetben.
Alap esetben, mire hozzád kerül az új kiskedvenc, már betöltötte a 8 hetes korát és rendelkezik 2 oltással. De nagyon sokszor kerül az új otthonába a kiskedvenc, hogy ismerőstől, utcáról stb. érkezik, papírok és oltások nélkül. És bizony ilyenkor mindig benne lehet a rizikó, hogy már esetleg ott lappang a fertőzés a kiskutyában.
És nincs annál szívszaggatóbb érzés és látvány, amikor a rossz körülmények közül megmentett kutyust az új élet reményében magunkhoz vesszük és kiderül, hogy parvos. Ugyanis egy nagyon nehéz időszak fog következni, sok-sok aggódással, hogy meggyógyul-e a kutyus, vagy sem.
A tünetek a fertőzés mértékétől és a kutyus immunrendszerétől függően jelentkezhetnek külön-külön vagy együttesen is. Az első tünetek a fertőződés után 5-10 nappal jelennek meg. (Ezért fontos a karanténozás új kutyus esetén)
A legtöbb haláleset az első tünetek megjelenésétől számított 48-72 órán belül következik be.
A vírus a torok szövetei után, bekerül a véráramba, majd megtámadja a bélfalat, nyirokcsomókat, csontvelőt. A belekben vérzés is előfordulhat, és a bélfal begyulladhat (bélgyulladás). Ettől alakul ki a véres, bűzös hasmenés. Ritka esetben szívgyulladást, szívizomkárosodást is okozhat, légzési nehézségeket. Az ilyen kutyusok, ha fel is épülnek a parvóból, örök életükre szívproblémával fognak élni.
A következő fejezetben átvesszük, milyen gyorsan lehet a kutyusod jobban és mire számíts az állatorvosi rendelőben majd. Maradj velünk!
Az állatorvos a tünetek, fizikai vizsgálat mellett egy parvo gyorstesztet (Elisa-teszt) fog használni a diagnosztizáláshoz. Ez a teszt általában együtt van egy másik, hasmenést okozó vírus tesztjével, a kutya korona vírusával, vagy akár még a giardiaval is. Így rögtön ki tud zárni az orvos 1-2 másik szóba jövő betegséget is.
Mivel a parvo egy vírusos megbetegedés, valódi gyógyszeres megoldás nem létezik ellene, amikor már beteg a kutyus. Ha nagyon az elején elkaptuk az első tünetek jelentkezésekor, akkor viszont van egy dolog, amit megtehetünk.
Ez pedig egy úgynevezett szérum, amelyet csakis az állatorvos tud beadni. Ez a vírus ellen termelt immunglobulint tartalmazó szérum sok esetben mentette már meg a kiskedvencek életét. De önmagában nem elég!
Kompletten kell kezelni a problémát, illetve a tüneteket. És a kutyus saját immunrendszerének kell végül legyűrnie a parvovirus okozóját, ha sikerül neki.
A kezelés főleg a tünetek csökkentésére fókuszál. Mindenképpen szükséges intravénás folyadékpótlás a kiszáradás ellen, azaz infúzió. Ez a kis négylábú páciens ionháztartásának, sav-bázis egyensúlyának, vércukorszintjének helyreállítása miatt szükséges.
Ezt kiegészítik antibiotikum kúrával, hányás csillapítóval, gyomor és bél nyálkahártya védővel. Emellett persze fájdalom/lázcsillapító is szükséges lehet a pocakfájás esetében.
Eleinte akár napi kétszer is szükséges lehet infúziót adni a kutyusnak. Emiatt általában felveszik állatkórházba folyamatos megfigyelésre a kiskedvenceket, már ahol van erre lehetőség. És persze így a parvo lefolyása kontroll alatt tartható.
A tünetek megjelenése után az 1-5. nap számít nagyon kritikusnak.
Ha ezen túl van a kedvencünk és már kezd:
- magától enni,
- járkálni,
- abbamarad a hányás,így már nincs kiszáradás
- a parvos kutya széklete kezd rendeződni megfelelő állagra,
akkor bizakodóbbak lehetünk a további sorsában. Hiszen ez azt jelenti, hogy a kutya parvo gyógyítása valószínűleg sikeres.
A parvovirus felnőtt kutyáknál van, hogy kevesebb tünettel jár, de sajnos a halálozási ráta náluk is elég rossz.
Ha túlvagytok a kritikus időszakon, akkor bizony eljött a gondos otthoni ápolás ideje! Lássuk mit tehetsz te a súlyos parvo betegség legyűrése érdekében!
Ha már túl vagyok az intenzív ellátásos időszakon, akkor megindulhat a hosszú távú regenerációja a kutyusodnak.
Ennek legfontosabb eleme az, hogy a bélrendszer állapotát helyrehozd, illetve segítsd az emésztését.
Az első időszakban olyan könnyen emészthető konzervet kapjon, amely nem terheli meg a pocakját a gyógyuló csöppségnek. Ilyen például a Royal Canin Gastrointestinal konzervje.
Ezt kiegészítheted olyan szájon át adható probiotikus pasztával, amely tartalmaz olyan hatóanyagokat is, amely a nyálkahártyát védi. Ilyen a Gastroferm Pet protect gél is.
Ha már javult az étvágya és már kaphat száraztápot, abból is olyat kellene adni 1-2 hónapig, amely kifejezetten könnyen emészthető orvosi gyógytáp. Ilyen a Royal Canin Gastrointestinal , a Vet Life Natural Diet Dog gastrointestinal.
Sok esetben sajnos az a tapasztalat, hogy a teljes gyógyulás után is nagyon érzékeny marad a kutya pocakja. Ha már orvosi tápra nincs is szüksége, mindenképpen egy könnyebben emészthető tápot érdemes majd neki adni felnőtt korában. Mert nem biztos, hogy képes lesz nehezebb, zsírosabb tápot megemészteni a pocakja. Nekünk szuper tapasztalataink vannak az N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány táppal például.
Ha a pocakjával már minden rendben is van, van még egy nagyon fontos dolog: az immunerősítés!
Ugyanis a parvovírus kutya pajtink szervezetét borzasztóan megterheli.
Az alábbi immunerősítőket ajánljuk
-SullerZ Bio Spirulina
Ez egy 100%-ban természetes vitamin- és ásványi anyagforrás, amely erős antioxidáns hatással is bír.
-K9 InuFactor
Ez pedig egy Colostrum és gyógygomba valamint immunglubolin tartalmú étrendkiegészítő készítmény. Erősen serkenti az immunrendszert, segíti legyőzni a vírusokat és baktériumokat.
-Farkaskonyha Immun-R
A gyógynövényekben nem fogsz csalódni! Baktérium és gombaellenes hatásúak, májtámogató és immunrendszer fokozó típusok egyvelege adja a receptúrát.
Ahogy már fentebb olvashattad, létezik a vírus ellen oltás. Azonban ezt még a megfertőződés előtt szükséges, többszöri alkalommal megkapnia a kiskedvencednek. Egy vagy két oltás mellett még a parvovírus kutya barátunkat leterítheti.
Maga a vírus genetikai állománya stabil, nem hajlamos mutálódni nagyon. Ezért a megelőzésre kifejlesztett vakcina szerencsére évek óta változatlanul használható, nem lesz az, hogy rezisztens lesz az oltásra.
A következő tippekkel csökkentheted a fertőzés kockázatát:
-oltatlan kölyök kutyát ne vigyél kutyaoviba, kutyafuttatóba, idegen kutyák közelébe
-ne hagyd, hogy (oltatlan) kutyusod más kutyák székletével érintkezzen
-ha fertőzött helyen jártál (pl. önkéntes vagy menhelyen) akkor külön legyen egy „kutyás” és egy utcai ruhád, cipőd és ezeket különítsd el!
-nem teljes oltási sorral rendelkező kölyökkutyát orvosi rendelőben ne tegyél le a földre! Maradjon ölben!
-rendszeresen takarítsd fertőtlenítőszerrel a kutyusod felszereléseit
-és legfőképp: oltasd be az ajánlott oltási sorrendben!
Magyarországon jelenleg nem a kötelező, csak az ajánlott oltások között van a parvo és a kombinált oltás. Erről már bővebben írtuk a Kutya oltások cikkünkben is.
Azonban mi mindenképpen azt ajánljuk, hogy oltasd be a kedvencedet a teljes oltási sorral! Ugyanis az aggódás okozta stressz, a későbbi állatorvosi költségek és persze az imádott kiskutyád egészsége múlik rajta!
Oltott felnőtt kutyák számára is ajánlott évente az ismétlő kombi oltást beadatni.
A parvo oltás ára/ kombi oltás ára rendelőtől, településtől függően 9-15 ezer forint között mozog alkalmanként.
Kutyás közösségbe akkor ajánlott vinned kedvenced, ha legalább a 3. oltását már megkapta és semmilyen probléma nem lépett fel.
Sok esetben a még tünetmentes kutyusok, ha megkapták az első parvó oltás szurijukat, akkor esnek betegágyba úgymond. Ugyanis az oltás maga is okoz egy kis immunrendszeri legyengülést, ezzel egyenes utat adva a szervezetben lappangó parvovírus számára.
Ezért is nagyon fontos, hogy amíg nincs meg a teljes oltási sorozata, ne vidd más kutyusok társaságába. Hiszen nem tudhatod, hogy a másik állat rendelkezik-e oltással vagy sem.
Remélem, soha nem lesz arra szükséged, hogy hasznosítsd azon tanácsokat és információkat, amelyeket fentebb olvastál. De ha mégis, akkor legalább felkészülten tudod majd kölyökkutyák regenerálódását segíteni a mi tippjeinkkel.
Ne felejtsd el: a megelőző oltással tehetsz a legtöbbet az imádott kiskutyádért a parvó elleni harcban!