
A sárgarépa jót tesz a kutyádnak?
Nem is húzzuk az időd hosszú bevezető mondatokkal, egyből a lényeggel kezdjük: ahogy a sárgarépa fogyasztása az ember számára számos előnnyel jár.
Mit nem ehet a kutya? Olvass tovább és megtudod!
Előző írásunkban felhívtuk a figyelmet arra, hogy a gyümölcsfogyasztás számukra is előnyökkel jár. Ugyanakkor nem szabad szem elől téveszteni, hogy szervezetük másképp működik, mint a miénk!
Már kívülről fújod a mit ehet a kutya táblázat összes eledelét, de érdekelne az ellenpélda is? Valamint a miértekre is szeretnél választ kapni? Most azokat a falatokat gyűjtöttük össze, amelyekkel jobb, ha óvatos vagy! Mi nem kerül fel tehát a mi kell egy kutyának lista felsorolásba? Mit nem ehet a kutya táblázat helyett ezért inkább egy átfogó felsorolást készítettünk neked és a többi gazdinak.
A kutyákra abszolút mérgező dolgok mellett leírásunkban megtalálod azokat is, amelyek kedvenced érzékenységétől függően súlyosan egészségkárosítóak is lehetnek. Vannak külön tiltólistás ételek kutyáknak a mit ne adjunk a kutyának felsorolásban, melyek akár kedvenced elhalálozásához is vezethetnek. Ezek a különösen mérgező ételek kutyáknak, az emberi étrendben szinte napi szinten előfordulhatnak. Ám kedvenceinknek egyáltalán nem kedvez, akár egy falatka sem. Így nagyon vigyázni kell arra, hogy mit egyen a kutya. Listánk kutyafajtától függetlenül készült. így akkor is a figyelmedbe ajánljuk, ha az érdekel, hogy például mit nem ehet a mopsz.
A kutya ehet retket? És uborkát ehet a kutya? Egyes kutyusoknál semmiféle gonddal nem jár az alábbi táplálékok és növények fogyasztása. Általában az uborka kutyának nagy kedvence. Vagy például köztudott, hogy a retek erős gázképződést és gyomorproblémákat okoz. De sokan meggyőződésből, saját tapasztalat alapján mondják, hogy retket ehet a kutya. Azonban ne vegyél mérget arra, hogy Te kedvencednél a retek kutya által történő fogyasztása nem okozhat problémákat. A négylábúaknál is egyedileg változó lehet, hogy például ehet a kutya retket, vagy sem.
Most akkor ehet retket a kutya? Ne feledd, toleranciájuk az ilyen jellegű hatásokra ugyanolyan sokféle, mint nálunk, embereknél. Jusson eszedbe, hogy néhány ember vígan dohányzik végig egy emberöltőt különösebb következmények nélkül, míg mások súlyos árat fizetnek érte. A Te feladatod, hogy felelős gazdiként előrelátó, és meggondolt döntéseket hozz, pláne, hogy kedvenced egészsége a tét! Így, neked kell meghatároznod, hogy a kutya mit ehet.
Röviden a kutya retek fogyasztása esetén fontos figyelni, hogy ne lépjük túl a mértéket, mivel túlzott fogyasztása emésztési problémákat okozhat. Így a retek kutyának maximum alkalmi csemegeként adható.
Cikkünkből most megtudhatod azt is milyen zöldséget ehet a kutya mit nem ehetnek a kutyák és legfőképp, hogy mi mérgező a kutyáknak. Összegyűjtöttük neked, hogy esetleg milyen gyümölcsöt ehet a kutya vagy éppen milyen gyümölcsöt nem ehet a kutya egyáltalán, vagy csak mérsékelt mennyiségben. És választ adunk a leggyakrabban felmerülő kérdésre is: mit nem ehet a francia bulldog.
1. Csonthéjas magvak, dió, mogyoró,kesudió kutyának? Diót ehet a kutya? Kutya ehet kesudiót?
Indítsuk el a mit nem ehet egy kutya listánkat.
Az egyik leggyakoribb kérdés a gazdik körében, hogy ehet-e a kutya diót, mivel az olajos magvak között számos veszélyes is lehet számukra.
A kutyusok imádnak szaglászni és mindent a szájukba venni. Ezért vigyázz, ha sokat jártok diófa közelébe sétálni. Néhány csonthéjas ugyanis a kutya tiltott ételek ranglétrájának első fokain szerepel. Az olajos magvak, így a dió mellett például a mogyoró, kesudió is, nagy mennyiségben, egyedi érzékenységtől függően szintén veszélyesek a kutyákra nézve. De hasonló a helyzet a törökmogyoró kutya kérdésével is. Natúr, illetve sózott, pörkölt formájában egyaránt kerülendő! Ha a kertben diófa van, figyeljünk kedvencünkre, mert nem ehet diót a kutya! Egyes, habzsolásra hajlamos kutyák képesek héjastól befalni a hullott diót, ami bélelzáródást, illetve a bélfalak sérülését okozva halálos kimenetelű lehet!
De miért nem jó a dió a kutyának? Minden dió mérgező a kutyáknak? Nos, itt főként azzal a dióval van probléma, amelyik lepottyan a földre és ezzel tökéles táptalajt képez különféle gombáknak. Így pedig ha a szennyezett dió kutya szervezetbe kerül, komoly problémákat okozhat. Innen ered a híres diómérgezés, mely akár hányással, izomgyengeséggel, hőemelkedéssel és lázzal, rohamokkal járhat. Ezért nagyon fontos ellenőrizned, ha a kutya diót eszik. Ha tovább olvasol, választ adunk az alap kérdésedre, hogy ehet e diót a kutya!
Most akkor ehet e a kutya diót vagy nem ehet a kutya diót? Alapvetően a kutya ehet diót, ha megfelelően van hántolva és tisztítva. Valamint egyáltalán ne vigyük túlzásba a kutyának dió adását. A legjobb, ha négylábú barátunk eledelére a dióbelet törjük vagy finomra daráljuk és rátesszük az eledelére. Így, megtartható a kutya dió ballansz.
Mi a helyzet a kesudióval? Kesudiót ehet a kutya? A kesudio kutyanak adható, azonban nagyon kis mennyiségben. Ugyanis a kesudió kutya szervezetére rossz hatással lehet. A magas kálium tartalma miatt a vesebetegségre hajlamos kutyáknak nagyon komoly egészségügyi gondokat okozhat a kesudio kutyáknak. Azonban semmiképp ne vidd túlzásba egészséges kedvencednél sem a kutya kesudió adagolását.Az ehet a kutya kesudiót kérdése után következzen a kutyának mogyoró kérdése.
Hogyan álljanak a gazdik a mogyoróhoz? Ehet a kutya mogyorót? Egyáltalán adható mogyoró kutyának? Veszélyes a mogyoro kutyaknak? A válasz az, hogy igen még földimogyoró kutya barátainknak is. Azonban ahogyan az eddigieknél, itt is oda kell figyelni néhány dologra. Elsőként arra, hogy a mogyorót addig adhatsz kutyusodnak, amíg szárazon pörkölve vagy nyersen, só-és ízesítés és héj nélkül kerül kutyád elé. A földi mogyoró ugyanis magas zsírtartalmú, ami mértékkel fogyasztva jótékony hatású is lehet.
Fontos odafigyelni, hogy a földimogyoró kutyának szánt mennyiség soha ne legyen túl sok, mert könnyen okozhat gyomorpanaszokat is. Tehát mértékkel és óvatosan adható mogyoró a kutyának. Vannak azonban olyan kutyusok, akik könnyen egyben lenyelnek mindent, és így fennáll a fulladás veszélye. Erre az egyik megoldás például a kutya mogyoró vaj, amiről cikkünk további részén még szó lesz.
És mi a helyzet a szezámmaggal? Szezámmag kutya barátainknak adható, hiszen tele van B-vitaminnal és különféle ásványi anyagokkal. Őrölve finom feltét, vagy juti alapanyag is lehet belőle.
A makadámdió fogyasztása kis mértékben is súlyos mérgezést idéz elő, ügyeljünk rá, hogy kedvencünk semmi esetre se férjen hozzá!
A mogyorót ehet a kutya kérdés után egy újabb érdekesség következik. Most akkor ehet a kutya szilvát? Kutyának szilva adható? Imádod a csonthéjas gyümölcsöket és kedvenceddel szívesen megosztanád? Azonban aggódsz, hogy esetleg a szilva kutyának adható-e? Nos, eláruljuk, hogy szilvát ehet a kutya. Ugyanis ezen gyümölcsök húsa nem ártalmas kedvenceinknek. Magvaik ciántartalma is csak nagy mennyiségben okoznak mérgezést. Nagyobb probléma, hogy a kertben tartott kutyák előszeretettel dézsmálják a hullott gyümölcsöket. Mint például meggyet, cseresznyét, persze mindezeket a magokkal együtt nyelik le. A gyomorból vékonybélbe kerülő magok felhalmozódva bélelzáródást okozhatnak. Érdes felszínük felsértheti a bélfalakat, ami komoly, orvosi beavatkozást tehet szükségessé. Egy későn észlelt bélelzáródás sajnos rövid időn belül a kutya halálát okozhatja. Tehát a kutya ehet szilvát, de ezért kérlek, figyelj oda a kutya szilva megfelelő adagolására. Ugyanez igaz tehát a többi csonthéjas gyümölcsre is. A kutya cseresznye evés után is szenvedhet az elfogyasztott magoktól és ugyanígy az őszibarack kutyának veszélyes lehet! Ezért leginkább úgy ehet szilvát a kutya, ha nincs benne a magja.
3. Konyhai maradékok
Az ehet e a kutya szilvát témaköre után következzen egy igencsak megosztó fejezet. Sajnos a konyhai maradékokat fűszeres és zsíros mivoltuk cseppet sem teszi alkalmassá a kutyabél számára…
Tény, hogy a zsírok a kutya számára nélkülözhetetlen tápanyagok. Mivel hatékony energiaforrások, valamint biztosítják az esszenciális zsírsavakat. Azonban, a fehérjékhez hasonlóan forrásonként eltérő struktúrájúak és minőségűek. Nagyon nem mindegy tehát, hogy mivel elégítjük ki kedvencünk zsír-szükségletét!
Például a jó öreg napraforgóolajban kirántott hússzelet - habár a legtöbb házikedvenc vágyainak titkos tárgya- sajnos egyáltalán nem megfelelő számukra! A túlzottan zsíros, előkészített húsok zsíros alkatrészeit kerülni kell. A zsíros, faggyús bőrök fogyasztása okozhat emésztési problémákat, de akár hasnyálmirigy gyulladást is. Természetesen a kutya mindig jóízűen vetné rá magát ezekre a falatokra.
Ha a kutya olajat evett, fontos figyelni az állapotát, mivel nagy mennyiségben hasmenést, hányást vagy akár gyomorirritációt is okozhat. De ha szeretjük, és jót akarunk neki, kíméljük meg a hasmenéstől, hasfájástól, és a súlyosabb betegségektől!
Nem beszélve arról, hogy konyhai maradékokon élő kutya tápanyagbevitele nem stabil. Kutyáink nem ilyen módon igénylik a változatosságot! Az össze-vissza etetéstől felborulhat a bélflóra. Ennek következtében gyomorgyulladás alakulhat ki, amely rossz esetben bélgyulladássá fajulhat. A különböző tápláléktípusok eltérő összetételű gyomorsavat kívánnak meg, emésztődésük ideje sem azonos. Az időnként felkínált nyers húsok, húsmaradékok megzavarják a kutya emésztését, gyomorrontást, hasmenést okozhatnak.Olyan összetevőket tartalmazhatnak ezek a konyhai maradékok, melyek alapvetően a kutyának tilos ételek. Legyen szó köménymag kutyának adásáról vagy akár a megmaradt bejgliről. Bár előbbi a magyar konyha elengedhetetlen fűszere, olyan vegyületeket tartalmaz, melyek együttese bélproblémákhoz vezethetnek. De van megoldás kutyusok számára kömény tekintetében. A fűszerezésre használt köménnyel ellentétben, a fekete kömény ugyanis jótékony hatással lehet kedvencünk egészségére. Emellett pedig segítséget nyújt bolhák, kullancsok és férgek elleni védekezésben egyaránt kívül-belül. Nálunk, a Kutyakajáson is találhatsz ilyen terméket, mint például a Barf Love 100% Fekete Kömény Por Kutyáknak. Így, ha köménymag kutyáknak etetése a célod, akkor csak a fekete változatát keresd.
Mák a kutyának? Oké, már tudjuk, hogy diót nem, de mákot ehet a kutya? Ahogyan a dió, úgy a mák kutyának nem éppen a legjobb barátja. Ha a mák kutya szervezetébe kerül, kisebb mennyiségben bélsárrekedést, míg nagyobb mennyiségben kómát is okozhat. Tehát nyilvánvalóan nem ehet a kutya mákot. Ezért is nagyon figyelj oda, hogyha a kutya mák ízesítéssel készített étellel találkozik. Ha pedig már megtörtént a baj, és a kutya mákot evett, ellenőrizd mekkora mennyiséget fogyaszthatott. Ennek megfelelően pedig tartsd szemmel a viselkedését, és változás esetén azonnal vidd állatorvoshoz! Tehát. ha a felmerül benned a kérdés, hogy „a kutya ehet mákot?”, mi azt javasoljuk, hogy „inkább ne!” A következő bekezdésben megtudhatod, hogy ehet a kutya lencsét vagy sem.
És lencsét ehet a kutya?
Jó a kutyának lencse vagy nem? Ugyanez vonatkozik a lencsére is. A lencse kutyának ugyanis, hagyományos elkészítési módjában, ahogyan mi, emberek fogyasztjuk erősen puffasztó hatású lehet. Azonban a kutyatápokban, snackekben megtalálható lencsék pontosan olyan mértékben és elkészítési módban vannak jelen, melyek nem károsítja kedvencünk egészségét. Így ebben a formában a kutya ehet lencsét.
A kutya lencse után mi a helyzet a tésztával? Tésztát ehet a kutya? Esetleg Te és kutyusod is rajong a Susi és Tekergő részből méltán ismert romantikus, spagettis jelenetre? Nos, adható tészta kutyának, de ne ez legyen kutyusod új napi menüje.
A tészta kutyáknak alapvetően nem jelent veszélyt, de túlzott fogyasztása elhízáshoz vezethet, valamint emésztési problémákat okozhat. Ugyanis a főtt tészta kutyának magas szénhidráttartalmú ételnek számít. Ennek következtében súlygyarapodás következhet be és ez már súlyos egészségügyi állapotok forrása is lehet. Ezért a kutya ehet tésztát, de csak mértékkel. Ráadásul a tészták búzát tartalmaznak, melyre egyre több kutyus allergiás.
Sokan kérdezik azt is, hogy kutyának tészta vagy rizs való inkább. Sok jó minőségű kutyatáp tartalmaz rizst, hiszen a kutyák könnyebben emésztik meg, mint más gabonát. A főtt rizs kutyának egy könnyen emészthető és hasznos szénhidrátforrás, amely különösen hasznos lehet diétás étrend esetén vagy gyomorrontás után.
Ráadásul a szénhidráttartalma sem éri el a tésztáét, ezért mi inkább a rizst javasoljuk. Hasonló a helyzet az árpával is, amelyet árpagyöngy formájában adhatunk. Így a gersli kutyáknak a rizshez hasonlóan adható, amennyiben nem érzékeny rá. Természetesen ezt is csak mértékkel és egyéb tápanyagokkal kombinálva!
4. Tej, és tejtermékek
A tehéntej sajnos, legyen bármilyen kézenfekvő, nem alkalmas arra, hogy a kutyáinkat tápláljuk vele. Humán kutatások már rávilágítottak a tényre. A tejfogyasztás növeli bizonyos gyulladásos folyamatok, megbetegedések kialakulásának kockázatát. Mivel –lássuk be, tulajdonképpen egy egészen más faj ivadékainak táplálását szolgáló váladék.
Bár sok gazdi szeretné megosztani kedvenc falatjait négylábú barátjával, a tejföl kutyának nem feltétlenül ajánlott, mert laktóztartalma emésztési problémákat okozhat. A gluténhoz hasonlóan a laktóz, azaz a tejcukor is olyan anyag, amelynek lebontásával nem csak az embereknek gyűlik meg gyakorta a bajuk. Kedvenceink számára épp úgy okozhat problémát! Ezért ez a fajta tejtermék kutyának nem javasolt.
Egy ilyen, érzékeny eb bélcsatornájában a rendellenes erjedésnek induló tejcukor hasmenést okoz, ami –a kiváltó ok megszűntetése híján- hamar bélgyulladássá fokozódhat.
Az egyik legtöbbet feltett kérdés ebben a témakörben, hogy adható-e kecsketej kutyának? A kecsketej összetételében különbözik a tehéntejtől, így indokolt esetben – anyatejpótlóként etethető. Ugyanakkor általánosságban elmondható, hogy egy egészséges, kifejlett kutyának semmi szüksége nincs más állatfaj tejére. Mivel egyáltalán nem tartozik a természetes táplálékai közé.
Túrót ehet a kutya? A fermentált, savanyított tejtermékek, vagy a joghurt kutyának, jóval kevesebb laktózt tartalmaznak. Így mértékkel (kis mennyiségben, alkalomadtán) adható joghurt a kutyának és a túró kutyának is. Úgyhogy ez a tejtermék natúr joghurt kutyának portékával együtt nyugodtan felkerülhet a mit ehet a francia bulldog listára is.
Az „ehet a kutya joghurtot” kérdésre a válasz az, hogy igen, de csak cukor- és ízesítésmentes, natúr változatban, kis mennyiségben. Ha pedig már adunk neki, akkor a kutya joghurt adagja is legyen jó minőségű, probiotikumokban gazdag termék.
5. Nyers tojás
A nyers tojással, konkrétabban tojásfehérjével a benne található avidin miatt van probléma. Mivel ez a fehérje megakadályozza a biotin beépülését- így biotinhiány kialakulásához vezet. Természetesen ez is a hosszú távú fogyasztásra vonatkozik, az alkalomadtán benyalt nyers tojglitól nem kell különösebben tartanunk, amennyiben szalmonellamentes darabról van szó.
Az avidin egyébként, mint a fehérjék általában, hőkezelés hatására inaktiválódik, így a tojást főzve nyugodt szívvel kínálhatjuk kedvenceinknek, akár napi szinten is.
Kenyér a kutyának mehet? A kenyér, vagy száraz kenyér etetésével kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Tény azonban, hogy a kutyák emésztése teljesen másképp működik, mint az embereké. Húsevő állatok révén a gabonafélék egyáltalán nem tartoznak természetes táplálékaik közé.
Emésztőtraktusuk lehetővé teszi bizonyos, feltárt növényi szénhidrátok megemésztését, amilyen a kenyér, a főtt krumpli vagy a főtt rizs. Azonban a kutya táplálása zsírok és fehérjék etetésén alapszik. Ezek az összetett szénhidrátok energiaforrásként funkcionálhatnak. Ugyanakkor fiziológiailag szükségtelen elemei a felnőtt kutya etetésének. Szeretnéd megtudni, hogy vajon mi a válaszunk arra, hogy kenyeret ehet a kutya? Máris olvashatod!
Míg esetünkben a magas szénhidrátbevitel megemeli a glikogén mennyiséget, és fokozza állóképességünket, addig a kutyáknál a tejsav felesleges felhalmozódását idézi elő. Ami alacsony vércukorszinthez, és fáradtsághoz vezet. Persze ez csak a „pillanatnyi” gond - a vércukor folyamatos ingadozása hosszú távon inzulinrezisztenciát, cukorbetegséget, elhízást okozhat.
A régen fennálló kérdés, mely nagyon sok mindenkit foglalkoztat: kenyeret ehet kutya? Mégis mi baja lehet, ha a kutyának kenyér kerül a táljába? A kenyér alapú étrend, vagy a régen oly’ divatos tejbe áztatott kenyér etetését el kell felejteni. A kenyérnek nincs beltartalma, hosszú távú etetése minden esetben hiánybetegségek kialakulásához vezet. A csemegének szánt száraz kenyeret sem javasoljuk, éppen a gabona etetés esetleges káros hatásai miatt. Ezért jobb leszoktatni a legkisebb családtagunkat is a kenyér kutyának való oda-oda adogatásáról. A kutya kenyér helyett kapjon inkább jutalomfalatot!
A búza, árpa, rozs és szója gluténtartalmuk miatt allergén gabonáknak számíthatnak. Ezért a szója kutyának kerülendő. Amivel évekkel korábban nem kellett számolni, az a napjainkban már teljesen elterjed génmódosítás. Valamint a növényvédő szerek eszement használata. Minden bizonnyal ezek a szerek felelősek a különböző, gabonákhoz köthető, humán téren oly széleskörben elterjedt intoleranciák kialakulásáért. Sajnos a probléma kutyáinkat sem kíméli. Akár évek alatt is kialakulhat, és ha kialakult, kutya és gazdi egész hátralévő életét megkeserítheti.
Javaslatunk nyilvánvalóan az édes, cukros süteményekre és sütőipari nyalánkságok elkerülésére is vonatkozik. Az ilyen termékek az esetek túlnyomó részében az emberi szervezet számára is feleslegesek, nem hogy négylábú barátunk számára. Az édesség felesleges tehertétel a szervezetének, rövid úton elhízáshoz vezet.
Értelemszerűen a kelt tészta fogyasztása kutyánk esetében is súlyos megbetegedéshez vezethet. A gyomor melegében ugyanis az elfogyasztott mennyiség (amennyiben jól sikerült a dagasztás) dagadni és erjedni kezd. Ami nagyfokú gázosodást, a gyomorfal és a belek feszülését, egyszóval fájdalmat is okoz. Azon felül, hogy drasztikus módon megterheli az emésztőrendszert, és az erjedés közben felszabadult alkohol miatt károsítja a májat. Így, az ehet a kutya kenyeret kérdésre is sikerült válaszolnunk.
7. Sós, fűszeres nassolnivalók
Tudjuk, hogy a ropi számos négylábú nagy kedvence. Nyilván nem állítjuk, hogy egy-két szál elfogyasztása bármelyikük halálát okozta volna. De hasonlóan a többi, számunkra kifejlesztett rágcsálnivalóhoz, a ropi sem tartozik a megfelelő kutyanasik sorába.
Ne feledjük, a kutyának nincs külön sószükséglete, mi több, a túlzott sóbevitel sokkos állapotot idézhet elő. A különböző chipsek, kekszek, sós mogyorók nem csak elhízáshoz vezetnek, de lerövidítik kedvencünk élettartamát. Előfordul, hogy hatásukat nem azonnal tapasztaljuk, de mindig gondoljunk a hosszú távú következményekre! Ennek fényében a kutya ehet mogyorót kérdésre nem a válaszunk.
Ha mindenképpen együtt szeretnél nasizni kedvenceddel és nem szeretnél neki külön ehhez eledelt választani, a napraforgómag kutyának jó ötlet lehet, hiszen egy kevés szotyit ehet a kutya. A napraforgómag megpucolva és összetörve, sótlan formájában ugyanis magas E-vitamin és zsírsav forrás. Emellett pedig magas réztartalommal rendelkezik. Ha kutyusod esetleg májbeteg vagy arra hajlamos, sajnos kerülnie kell.
Valamint szuper nasiként jöhet egy-egy kutyakeksz is, mely számukra egyfajta háztartási keksz kutyáknak. Csak sokkalta finomabb, hidd el nekünk! Az embereknek szánt háztartási kekszekkel azonban ne halmozd el kedvenced!
Háztartási kekszet ehet a kutya? A probléma ugyanaz, mint általában minden egyéb emberi nasival: általában cukrokat és egyéb olyan anyagokat tartalmaz, mely nem megfelelő kutyusod számára. Ezért a háztartási keksz kutyának legyen inkább direkt nekik szánt kutya nasi, amit akár házilag is elkészíthetsz!
8. Nyers húsok
Nem, már az elején leszögezzük: Annak ellenére, hogy hiszünk a magas minőségű kutyatápok létjogosultságában, semmi bajunk nincs a nyers etetéssel! Azonban egyre felkapottabb táplálási formáról lévén szó, nem árt bizonyos dolgokat tisztába tenni.
Amennyiben valaki azért teszi le a voksát a nyers etetés mellett, mert úgy véli, jóval olcsóbban megússza majd kedvence táplálását, mint egy minőségi kutyatáppal, ki kell ábrándítanunk. Nagyon nem mindegy ugyanis, milyen minőségű, és milyen forrásból származó hússal etetünk.
A közértben kapható húsok nem nyers fogyasztásra vannak hitelesítve! Esetenként napokig állnak a pultban, vagy hűtőben. Ez idő alatt a baktériumok elszaporodnak felszínükön, amivel nem is lenne különösebb probléma, mivel hőkezeléssel –sütéssel, főzéssel (nyers etetés esetén min. két hetes fagyasztással!) hatástalanítjuk őket. Ez vonatkozik egyébként a virsli kutyának esetére is. Okés, de most akkor virslit ehet a kutya? Nálatok is landol néha 1-2 virsli kutya tálkában? A kutyasulikban előszeretettel javasolják, mert puha és könnyen elfogyasztható. De például a sok só miatt mi abszolút nem ajánljuk. Így a kutya virsli nálunk a kutyák mit nem ehetnek kategóriába kerül.
A vágóhídi nyesedékekről, és gyanúsan olcsó, ismeretlen eredetű húsokról nem is ejtenék különösebben szót. Aki ilyesmikkel nyersen eteti kutyáját, ne csodálkozzon, ha szegény megbetegszik.
Milyen hússal érdemes nyersen etetni? Egyáltalán milyen húst ehet a kutya? Olyannal, amit nyers etetésre szánnak! Akkreditált laborban bevizsgált, 0.0% szalmonella értékű, nyomon követhető eredetű hússal és belsőséggel. Azt is fontos megjegyezni, hogy az ilyen termék a garantáltan fagyasztásra kerül a vágást követő 24 órán belül. Ez a fagyasztási lánc nem szakad meg mindaddig, ameddig a gazda úgy nem dönt, kiolvasztja az adott húsárut.
Szerencsére már hazánkban is elérhetőek ilyen, prémium minőségű, bevizsgált húsok és belsőségek. Melyeket nyugodt szívvel merünk ajánlani azoknak, akik a táplálásnak ezt a formáját választják. Többek között ilyenek a Minőségi Barf, és a Farkaskonyha és a Barfshop termékei is.
A másik, amiről nem szabad megfeledkezni, hogy a nyers etetés nem kizárólag húsok, és csontos húsok etetésén alapszik. A szervezet számára nélkülözhetetlen ásványianyagok, és vitaminok ugyanis a belsőségekben lapulnak! Aki nyers étrendre váltana, tájékozódjon hiteles forrásból, és nem árt, ha felméri fel saját, valamint fagyasztója kapacitásait.
9. Kávé, tea és energiaital
Legyen szó egy tejeskávéról, az ötórai teáról, vagy bármilyen koffeintartalmú inni- és ennivalóról, tartsunk mindent olyan helyen, hogy kutyusunk ne férhessen hozzá.
A koffein a csokoládéban található teobrominhoz hasonló stimuláns, ami kutyáink számára kis mennyiségben is halálos méreg lehet. Természetesen a mérgezés mértéke több dologtól függ: a kutya testmérete, életkora, életmódja, egyedi érzékenysége, valamint az elfogyasztott koffein mennyisége határozza meg.
Sok gazdi nincs tisztában azzal, hogy a válasz a „mit ihat a kutya” kérdésre szinte mindig az egyszerű, tiszta víz a válasz, mivel a legtöbb ital, amit mi fogyasztunk, nem megfelelő a kutyák számára.
10. Sör, bor, pálinka
Talán abszurdnak hangzik a felvetés, de a kedvenceink figyelmetlenségből adódó lerészegedése sajnos nem urbánlegenda. Eltekintve attól, hogy akadnak olyan humanoidok, akik szerint a kutyát sörrel itatni vicces és szórakoztató, sajnos előfordulnak balesetek is. A csokihoz, és koffeines italokhoz hasonlóan az alkoholt is tartsuk gyerekbiztos helyen. Sokkal súlyosabb módon hat kedvencünk szervezetére, mint ránk, emberekre. Számukra egy csekély mennyiség is komoly májkárosító hatású!
11. Fagylalt, jégkrém, cukros-, vagy édesítőszeres édességek
Hozzánk hasonlóan ezek a mesterséges finomságok kedvencünk egészségét sem szolgálják. Még a méz is, vagy a magas cukortartalmú gyümölcsök vagy zöldségek, mint a répaszelet, gyorsan felszívódó szénhidrátoknak számítanak. Kedvenceinkre is igaz, hogy az ilyen típusú szénhidrátok hirtelen, nagymértékben emelik meg a vércukorszintet. Ami gyors inzulinválaszra készteti a szervezetet. A vércukorszint így gyorsan csökken, ami éhség- és gyengeségérzetet okoz. Ha cukrot evett a kutya, vagy magában kristálycukrot evett a kutya, jobb, ha egyeztetsz az állatorvossal és szigorú megfigyelés alatt tartod a kutyusodat!
A nyírfacukor néven ismert xilitol még az átlagos cukroknál is sokkal veszélyesebb, halálos méreg kiskedvenceink számára. Érdekes módon, amíg a mi szervezetünk inzulintermelésére gyakorlatilag nincs hatással, a kutyák esetében hatszor(!!!) nagyobb inzulinreakciót vált ki, mint ugyanolyan mennyiségű kristálycukor. Az inzulin feladata, hogy a vércukrot a vérből a sejtekbe juttassa, így csökkenti a vércukorszintet. Elég mindössze 1 gramm xilitol, és tízkilós kutyánk belehal a vércukorszint csökkenésbe.
Ha azt hiszed, hogy a kutyád biztonságban van, mert nem dőltél be a nyírfacukorként eladott GMO kukoricából sajtolt édesítőszernek, van egy rossz hírem: a legtöbb cukormentes rágóban benne van. Egy kisebb kutyus számára pedig mindössze két szem is végzetes lehet! Ezért jobb, ha a kutya cukor rejtekhelytől távol marad. Tartsd egy magas, zárható szekrényben a biztonság kedvéért!
Ha mégis ellopott egy csomaggal, és vélhetően be is kebelezte, haladéktalanul irány az állatorvos! Alapos hánytatást követően egy párórás intravénás glükózinfúzió megmentheti az életét. Láthatod mekkora veszélyt jelent az édesítőszer kutya barátainkra. Kutya édesség gyanánt válassz inkább jutalomfalataink közül! Egy igazán haspók fajtánál, a tacsinál is fontos ezt észben tartani. Így a mit ehet a tacskó esetében is szorítkozzunk a nekik készült jutikra.
12. Mogyoróvaj
A mogyoróvaj az egyik legkedveltebb jutalomfalat és nincs is vele semmi baj. Juti alapanyag, ameddig 100%-os, tiszta, cukormentes termékről beszélünk. Imádják a kutyák, és kis mennyiségben nem is okoz semmilyen egészségügyi problémát nekik. A gond a cukorral, vagy még rosszabb esetben édesítőszerekkel ízesített verziókkal van. Ahogyan a cukros finomságokból már megtudhattad fentebb. Szóval amikor a neten kutyasüti recepteket kutatva rálelsz a mogyoróvajra, véletlenül se akart édes kencékkel pótolni. A nutellát hagyd meg palacsintába! Ez a finomság a francia bulldog mit ehet listába is bátran beilleszthető.
13. Sütőpor és szódabikarbóna
Mivel minden háztartásban lapul egy kevés, nem árt szót ejteni ezekről a dolgokról sem. A szódabikarbóna, noha igen sokoldalúan használható a sütésen, takarításon, lefolyótisztításon, szagtalanításon át a gyomorégésig, kutyánk számára akár halálos is lehet!
Éppen előnyös tulajdonsága, -miszerint melegben, vagy savas közegben pezsegni kezd- teszi olyan veszélyessé barátunk számára. Egy csekély mennyiségben, padlóról benyalt szódabikarbóna is iszonyatos gáztermelést generál a gyomorban. Ami nem csak fájdalmat okoz, de elektrolit rendellenességeket vagy szívelégtelenséget is. Így a szódabikarbóna kutya esetén belsőleg kerülendő!
Azonban a szódabikarbóna külsőleg történő alkalmazása csodát tehet a kutya viszkető, gyulladt bőrével. Allergia ellen kiváló természetes gyógymód a szódabikarbóna kutyáknak.
A szódabikarbóna kutyának kizárólag külsőleg alkalmazható, például viszkető vagy gyulladt bőr kezelésére, de belső fogyasztása szigorúan tilos.
Egyáltalán milyen húst ehet a kutya? Készíts szóda pasztát, vagy szóda spray-t a gyulladt mancs, vagy a viszkető, kivörösödött bőr kezelésére. A pasztához keverj össze 1 evőkanál szódabikarbónát egy kis vízzel. Az így kapott pasztát kend a viszkető, vörös területre és hagyd hatni egy órán át. Ezután mosd le. A pasztát kenheted a lábujjai közé, vagy a mancsok tetejére. Akkor sem kell aggódnod, ha a paszta a szőnyegre cseppen. Nem hagy semmilyen foltot más ápoló szerekkel ellentétben.
A szóda spray elkészítéséhez szükséged lesz 1 evőkanál szódabikarbónára és 2,5 dl vízre. Az így kapott keveréket öntsd egy spray flakonba és már permetezheted is a kutya viszkető, gyulladt bőrére. Csupán csak annyira kell ügyelned, hogy minden használat előtt rázd fel a keveréket.
14. Csokoládé
Nos, nem lehet elégszer hangoztatni, a csokoládéban, illetve a kakaóban található theobromin kutyánk számára halálos méreg. Így fokozottan ügyeljünk rá, hogy semmilyen körülmények között ne férhessen hozzá. Nem, a kakaómasszából készített csokimikulás, csokinyuszi sem kivétel! Ha valamilyen módon mégis sikerül hozzájut egy-két szaloncukorhoz például Szent Karácsony ünnepén, azonnal vigyük orvoshoz!
15. Fogkrém
Tudjuk, hogy értesült gazdinak esze ágában sincs a saját fogkrémével felvenni a harcot a kutyaszájszag ellen. De akadnak kevésbé informált kutyatulajdonosok, akiknek tájékozódás hiányában talán joggal fordul meg a fejében a kérdés: megmoshatják-e ebzetük fogát a jóöreg fluoridos krémekkel? A válasz egyértelműen: Nem.
Egyrészt azért, mert fluoriddal dúsított fogkrémek lenyelése még számunkra sem ajánlottak. Bundás kisbarátunktól pedig irreális lenne elvárnunk, hogy ne nyelje le őket- mivel önkéntelen inger számukra. Ha akarjuk, ha nem, fogmosás során a krém, és a hab egy része garantáltan a gyomrukban végzi. Amellett, hogy az erős mentol, és habzás is zavaró is számukra, fontos megjegyezni, hogy a fogkrémeket általában egyéb édesítőszerekkel ízesítik. Amelyek a szervezetbe jutva –a kutya méretétől és a fogkrém mennyiségétől függően akár halálos dózist is jelenthetnek. Ne feledjük, egy tízkilós kutyusnak elég két szem, a xilitollal édesített rágógumiból- belehal a bekövetkező vércukorszint csökkenésbe.
Amennyiben problémád van a szájszaggal, a lepedékkel, fogkövesedéssel, kérd ki állatorvosod, vagy szakértő véleményét, és hidd el, találsz alternatívát! Léteznek már kimondottan kutyák számára kifejlesztett, növényi alapú fogkrémek, mint a Lila Loves It BIO Fluoridmentes Ásványi Fogkrém.
A Platinum, szintén gyógynövény alapú fog- és szájápoló gélek, és sprayk.
Fogkövesedés, és a szájszagért felelős fogínygyulladás megelőzésére a Leiky 100% természetes fogkő, fogínygyulladás és szájszag elleni port, és a spirulina algát ajánljuk.
Számos rágó alkalmasság közül választhatsz, amelyeken kutyád rágási hajlamát is kiélheti amellett, hogy megszabadítja fogait a gyulladást okozó lepedékektől. Válassz kutyád testméretének, rágóizmainak megfelelő természetes rágcsát!
Ha kisebb kutyád van, próbáld ki a szárított a bárányfejbőrt, bárányfület, nyúlfület, vagy a kedvenc préselt marhabőrből készült, kacsahúsos finomságot, a Dokas szárított rágótekercsét! Hiszen kacsahús kutyának bátran adható. Ha nem fog ki rajta az ilyesmi, a szárított marhanyakínnal, marhavállporccal, vagy marha térdkaláccsal garantáltan lekötheted őt egy időre. Biztosra veheted, hogy a mechanikusan eltávolítható lepedéknek nyoma sem marad.
16. Emberi gyógyszerek
Nem kell messzire menni, bizonyára minden gazdi találkozhatott már a futtatón, parkban, vagy a különböző fórumokon olyan kutyással, aki a kedvence egészségügyi problémáit diagnosztizálva a saját gyógyszeres fiókjához nyúl anélkül, hogy kikérné állatorvosa véleményét.
Ez valahol „természetes” ösztön, hiszen mindnyájan családtagként tekintünk rájuk, ugyanakkor ne feledkezzünk meg arról, hogy ők kutyák, és nem emberek. Még a vény nélkül kapható gyógyhatású készítmények is másképp hathatnak rájuk, és azok hatása még fajtánként is eltérő lehet! Akadnak ugyan olyan emberi gyógyszerek, amelyek a megfelelő dózisban alkalmazva veszélytelenek kutyáinkra, azonban koránt sem mindegyik!
Bekezdésünk a reggeli hányást napi szinten adagolt savlekötővel, a megfázást és köhögést az emberi köptetőkkel/köhögéscsillapítókkal, gyulladásos folyamatokat a saját, megmaradt antibiotikumaikkal kezelő gazdikhoz szól. Akik úgy gondolják, ők is emlősök mint mi, ezért pont úgy működnek, és reagálnak, ahogyan mi. (Nem urbánlegenda!)
A fájdalomcsillapítók esetében például, még a vény nélkül kapható termékek is tartalmazzák a kutyák számára mérgező paracetamolt, vagy ibuprofent, így ezek mindenképpen kerülendők! Ilyenek a Coldrex, Neocitran porok, az Advil és az Agloflex gyógyszerek, csak hogy a legnépszerűbbeket említsük). A naproxen tartalmú gyógyszerek, mint az Aleve, vagy az Apranax dózistól függetlenül szintén nagyon károsak! Azonban tartsd szemelőtt, hogy ezek a gyógyszerek, mint például az apranax kutyáknak, macskákra is erősen toxikusak.
Az Aszpirin is erősen megosztó gyógyszer, és az állatorvosok nagy része a gyomorfekély, és a gyomorvérzés kockázata miatt adagolását egyáltalán nem javasolja!
Hasmenés esetén veszélytelenül adható humán gyógyszer az Imodium, gyomorégésre a Cimetidin és a Rantidin. Természetesen az állatorvosi utasításokat szigorúan betartva. Folyamatosan azonban ezeket sem lehet kockázat nélkül adagolni! Korábbi bejegyzésünkben írtunk a vélt savtúltengés okozta hányásról, amely legalább olyan eséllyel lúgos kémhatású, mint savas. A savlekötő alkalmazása ilyenkor kimondottan káros. Így amennyiben állandóan fennálló problémáról van szó, mindenképp konzultáljunk állatorvosunkkal. Ha szükséges, ragaszkodjuk a pH vizsgálathoz!
A köhögő kutyát semmi esetre sem javasolt humán gyógyszerekkel kezelni. Egyrészt, ezek a gyógyszerek abszolút károsak kedvenceink számára. Másrészt, a köhögés a megfázáson felül olyan súlyos betegségek tünete is lehet, amilyen például a szívférgesség.
Nagyjából ugyanez a helyzet a különféle vitaminkészítményekkel is. Az emberi magnézium kutyának nem javasolt, mivel az adagolása és összetétele nem kedvenceink szükségleteire van szabva, ezért csak állatorvos által ajánlott, kifejezetten kutyáknak készült magnézium-kiegészítőt érdemes használni.
Mindent egybevetve: Ne kísérletezzünk. A számukra ártalmatlan humán gyógyszerek adagolását se bízzuk a véletlenre, ne bízzunk annyira magunkban, hogy szemre megállapítjuk a megfelelő adagot. Egészségügyi gond esetén forduljunk állatorvoshoz!
17. Macskakaja, macskatáp
Bármennyire is hasonlónak tűnhet állagában, színében vagy illatában a két eleség. Legyen szó két ragadozó állatról, a kutya és macska tápanyagigénye olyannyira különbözik, hogy a tápok módszeres felcserélése súlyos hiánybetegségek kialakulásához vezet.
Tekintve hogy a macskák abszolút húsevők, a macskatápokban -jó esetben- meglehetősen elbillen a fehérje : zsír : szénhidrát arány. A másik sarkalatos különbség a két faj taurin-igénye. Míg a kutya szervezete képes előállítani a létfenntartáshoz szükséges mennyiséget, a macskák a hozzáadott taurin nélkül súlyosan megbetegedhetnek.
Tudjuk, hogy előfordulhatnak olyan élethelyzetek, mikor óhatatlan, hogy kutyánk hozzáférjen egy-egy falat macskakajához. Nem is kell pánikba esni néhány elcsent falat miatt. A gond a nem megfelelő tápok huzamosabb etetésével van, ami mind a két fajnál hiánybetegségek kialakulásához vezet.
18. Főtt és sült csontok
A csontetetés kérdése a kutyatartók körében igen megosztó. Legyen szó azonban nyers-etetőkről, a minőségi száraztápot előnyben részesítőkről vagy állatorvosokról, egyvalamiben mindenképpen egyetérthetünk: Főtt és sült csontot a kutyának ne adjunk!
Ugyanez a helyzet a füstölt hússal is. A fűszeressége miatt nem javasoljuk a füstölt hús kutyának adását. A fűszerek kutyáknak ugyanis maximum gyógynövények formájában adható. Ezzel meg van a válasz arra is, hogy milyen fűszert ehet a kutya.
A csont az ilyen hőkezelések során elveszíti rugalmasságát, kiszárad és szilánkosra törik! Esetenként előfordulhat, hogy bizonyos kutyáknak egész életükben nincs velük gondja, de óva intünk tőle mindenkit! Az is előfordul, hogy egy kutyus évekig eszi levesből maradt főtt csontot, sült csirkefarhátat különösebb gond nélkül, és csak kora előre haladtával jelentkezik a probléma, bélelzáródás, bélfalsérülés, gyomorlyukadás formájában. Szóval akkor csirkefarhátat ehet a kutya? Különösen ügyelj hát öreg barátodra, hiszen már nem olyan az emésztése, mint izgága kölyökként! Tehát csirkefarhátot ehet a kutya, de egyáltalán nem ajánljuk! Viszont egy kis húsleves kutyának, de csak a leve egy kis zöldséggel, ha nem túl fűszeres, nem árthat.
És mi a helyzet a kocsonyával? Kocsonya kutyának bátran adható, ha kifejezetten az ő szájízükre főzve, nem túl fűszeresen tökéletes folyadékpótló finomság lehet.
A bajnak csak egyszer kell megtörténnie. A gyomor- vagy bélfal sérülése, lyukadása azontúl, hogy borzasztó szenvedést okoz a kutyának, azonnali orvosi ellátást, operációt igényel! Ha a kedvencünk nem kapja meg a megfelelő ellátást, rövid időn belül belehal a sérülésbe.
Bizonyos végtagcsontok, mint a combcsont nyersen is alkalmatlan lehet a kutyus számára, mert szilánkosra törik. Értelemszerűen az egyben lenyelhető csigolyacsontok etetését is kerülni kell, mivel megakadhatnak a nyelőcsőben. Mielőtt bármilyen csontot kínálunk kedvencünknek, tájékozódjunk, ha szükséges kérjük ki szakember, vagy állatorvos véleményét!
19. Nyers sertéshús, sertéshús kutyának
A nyers sertéshús tilalma a nyersen etetők között is aranyszabály! Ennek oka az Aujeszky-féle betegség, az álveszettség. Ami Kanadán és Ausztrálián kívül sajnos jelen van minden intenzív sertéstenyésztést folytató országban. Ennek a herpeszvírusnak a sertés az egyetlen ismert rezervoárja, aki, ha fel is gyógyul egy ilyen fertőzésből, tünetmentes hordozóvá válik. A disznó nyers húsának etetése magában hordozza a betegség terjedését, amely kutyáinkra nézve minden esetben halálos kimenetelű. Ezért a disznóhús kutyának nyersen szigorúan tilos. Viszont a főtt sertéshús kutyának adható.
A vírus hőkezelés hatására szerencsére elpusztul, így főve természetesen nyugodtan etethető. Azonban ügyelj arra, hogy például szalonna esetén már nem ilyen egyszerű a dolog. Ugyanis a szalonnák többsége erősen sózott, így kutyusod számára egészségtelenné is válik. Így a szalonnabőr kutyának való adogatását mihamarabb abba kell hagynod. Valamint, mivel a szalonna és a sonka is erősen feldolgozottak, a só mellett rengeteg egészségtelen zsírt is tartalmaznak. Ezek pedig olyan összetevőket tartalmazhatnak, melyek emésztési problémákhoz vezethetnek. Érzékenyebb pocakú tappancsos barátainknak pedig nem is kell mondanunk, hogy a hatás extra fájdalmak tömkelege.
20. Szőlő és mazsola
A kutatások során azt figyelték meg, hogy a túlzott mértékű szőlőfogyasztás akut veseelégtelenséghez vezethet. Bár a legtöbb kutyát - ragadozó, húsevő lévén - nem fenyegeti a szőlőmérgezés veszélye. De a kutyáit minden földi jóval ellátó gazdiknak köszönhetően már többször előfordult ilyen eset, így nem árt megemlíteni.
A mérgezéshez különben meglehetősen nagy mennyiséget kell elfogyasztani: 25-100 dkg-ot. Ami után a tünetek hamar jelentkeznek az állatnál: ha ekkor gyorsan cselekszünk, még megmenthetjük kedvencünk életét. Ha ebünk csak pár szemet falt be, megússza egy kis hasmenéssel.
Imádod télen a narancs vagy mandarin illatát, nyáron pedig a citrom és lime keveréke a kedvenced? Fogyaszthatja ezeket kedvenced? Felmerülhet benned a kérdés, hogy vajon a kutya ehet mandarint? Vagy például pomelót ehet a kutya?
A gazdik gyakran kérdezik, hogy adható-e mandarin kutyának, hiszen az emberek körében közkedvelt gyümölcs, de nem minden kutya szervezete tolerálja jól.
Fogyasztásuk az egészségre nézve vitatott, mindenesetre kis mennyiségben jótékony hatásúak lehetnek. Apró ebek esetében napi egy teáskanálnyi narancs, vagy mandarin, közepes – és nagytestű társaik esetében az adag duplája, triplája adható anélkül, hogy allergiás reakcióktól, hasmenéstől kellene tartanunk. Ugyanis, mint ahogy nálunk embereknél, náluk is előfordulhat gyomorsavtúltengés, ha a kutya mandarin fogyasztása meghaladja a kelletét. De persze nem haragszik meg az ő pocija és szervezete sem, ha a mandarin kutya magasságba mer lepottyanni. Hidd el, segíteni fog elkapni a száguldozó cikkelyt, úgyhogy nyugodtan ehet a kutya mandarint mértékkel. Ugyanez a helyzet a pomelot ehet kutya kérdéssel is. Ha esetleg erre vagy kíváncsi pomelot ehet a kutya.
Tehát a kérdésre, hogy „ehet mandarint a kutya?” a válasz az, hogy igen, mandarint ehet a kutya, de csak mértékkel és körültekintéssel. Narancsot ehet a kutya ugyanezeket a szabályokat betartva.
Összességében azonban minden gyümölcsről elmondható, hogyha a kutya önként, nagy mennyiségben fogyasztja bármelyiket, az nagy valószínűséggel valamilyen hiánybetegségre utal, érdemes állatorvossal, vagy szakértővel konzultálni.
22. Gránátalma
Ismét egy antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és flavonoidokban gazdag gyümölcs, ami nyersen számunkra kb. „csodaszer”. A gránátalma kutyának azonban, - egyéni érzékenységtől függően – csersavtartalmának köszönhetően megviselheti az emésztőrendszerét hányást, vagy hasmenést okozva a gránátalma kutyának.
Azonban számos jótékony hatása lehet kedvencünkre. Ugyanis a gránátalma kitűnő antioxidáns hatású gyümölcs, mely segít a sejtmegújulásban és véd a különféle fertőzések ellen.
A hasznos anyaigainak köszönhetően számos, szuperprémium minőségi tápban megtalálható gránátalmától természetesen nem kell tartani. A különböző tápok, és táplálékkiegészítők gránátalma kivonatot tartalmaznak. Mely az adott mennyiségben nem befolyásolja kedvezőtlenül szőrmók barátunk emésztését. A gránátalma kutyáknak természetesen a megfelelő mértékben fogyasztva megfelelő vitaminforrás lehet. A Kutyakajáson nyugodtan válogathatsz gránátalma kutya tápjaink közül. Ezek kutya gránátalma tápok ínycsiklandozó falatok lehetnek kedvencednek. A gránátalma pedig még magas C-vitamin tartalmával segíti kutyusod immunrendszerének megfelelő működését is. Ilyen táp például az N&D Prime csirke& gránátalma ízesítésben. Nevéből is láthatod, hogy ez a táp tartalmaz granatalma kutyanak falatokat. Ebből a tápból találhatsz kölyökkutyáknak, valamint felnőtt kis-közép-és nagytestű kuytusoknak valót is.
23. Kókuszdió
Kókuszt ehet a kutya? Kókusz kutyának? A kókuszdió szerencsére nem mérgező, mi több, telis-tele van egészséges összetevőkkel és ásványi anyagokkal. Amelyek nem csak számunkra, de négylábú barátaink számára is hasznos tápanyagok. Bizonyos kutyáknál azonban, -legyen szó a friss kókuszhúsról, kókusztejről vagy a kókuszolajról- allergiás tüneteket válthat ki. A friss kókuszhús pedig a benne lévő zsírok miatt érzékenyebb ebeknél hasmenést okozhat. Szóval a kókusz kutya esetében is óvatosan kezelendő ásványi anyag forrás! És érdemes fokozottabban odafigyelni, ha kókusz olajat evett a kutya.
A kókuszolaj, -amennyiben hidegen sajtolt, és lehetőleg bio- sokoldalú táplálékkiegészítőnek számít. Attól azonban mindenkit óva intünk, hogy rágójáték gyanánt egész kókuszdióval lepje meg kedvencét. A kókuszdió héja túl kemény a kutyafogaknak, tartós rágcsálása durva fogkopáshoz vezet. Nem beszélve a kókuszhéj darabjairól. Amelyek- a dióhéjhoz hasonlóan- megakadhatnak a nyelőcsőben, bélrendszerben, megsérthetik azok felületét, vagy bélelzáródást is okozhatnak.
24. Avokádó
Ez a nagyon is étvágygerjesztő gyümölcs persint tartalmaz, amely a növényt megvédi a gombáktól és moháktól. Azonban az állatok szervezetére nézve káros. Bár az avokádó fogyasztása nem ártalmas az emberre, a tudósok bebizonyították, hogy néhány állat számára (lovak, kutyák, macskák) halálos méreg lehet a benne lévő persin miatt.
25. Paradicsom
Az éretlen paradicsom, illetve növényének részei, szára, levele kutyánkra nézve toxikus hatású, szív- és légzési rendellenességeket okoz. Általában egyébként nem jellemző, hogy kutyánk önként kertészkedés keretében lelegelje a palántákat. De nem árt óvatosnak lenni- mint tudjuk, náluk is előfordulhatnak furcsa szokások…
26. Rebarbara és sóska
Sóskát ehet a kutya vagy rebarbarát? Erre a kérdésre egy óriási NEM a válaszunk. Sajnos kedvenceink számára a rebarbara is mérgező, a leveleiben lévő kalcium-oxalátnak köszönhetően. Ez az anyag a sóska leveleiben is ott van, és olyannyira károsítja kedvencünk ideg- és emésztőrendszerét, hogy kezelés nélkül halált is okozhat. Ha kertünkben fellelhető ez a finomság, és kutyánkon észleljük a jellegzetes tüneteket, mint a remegés és az ingerültség, haladéktalanul vigyük az állatorvoshoz! Vagyis a sóska kutyának akár halálos méreg is lehet.
27. Hagyma, fokhagyma, metélőhagyma, snidling
Noha mi éppen az ízéért felelős vegyületért szeretjük, a termesztett hagymafélék kutyáink számára mérgező, épp ezért kerülendő zöldségek. Az szervezetük ugyanis képtelen lebontani az említett vegyületet, a tioszulfátot, ami felhalmozódva a gyomrukban mérgezést okoz.
A hagymák családjába tartozó - hagymák - etetése épp ezért sem nyersen, sem főzve, sem szárítva nem javasolt. Természetesen kritikus állapotot jelentős mennyiségű tioszulfát okoz, ami a vörös vérsejteket károsítva vérszegénységet idéz elő, és akár kedvencünk halálát is okozhatja.
28. Mustár, mustármag
Persze, az embernek általában nem jut eszébe mustárral, vagy mustármaggal kínálgatni kedvencét. De az elunt, vagy kikunyerált hamburgervégek, a hotdog, vagy mustáros szendvics maradékok sajnos túl gyakran végzik a kutya táljában ahhoz, hogy ez a bekezdés elsikkadhasson.
A mustár sajnos –a kísérő pékáruval ellentétben- nem csak felesleges tehertétel a szervezet számára, hanem egyenesen mérgező! Egészségkárosító hatása természetesen egyedi érzékenységtől, és testméretétől is függ. Így, ha szembe találod magad olyan, gazdik által tett kijelentésekkel, hogy „a kutyám imádja a mustárt”, vagy „a kutyámnak semmi baja nincs a mustártól”, ne vedd készpénznek. A többi konyhai maradékhoz hasonlóan, ezek is kerülendő falatok.
A mustár, az elfogyasztott mennyiségtől függően gyomor- és bélrendszeri gyulladásokat okoz. Aminek a tünetei a hasmenés, hányás, és a hasi fájdalmak.
A gyulladás antibiotikummal, és diétával orvosolható, ha a tüneteket tapasztalva orvoshoz viszed a kutyád.
Adható-e paprika kutyának? Ha a gazdikban felmerül a kérdés, hogy 'kutya ehet paprikát', a válasz az, hogy a nem csípős paprika kis mennyiségben biztonságosan adható, de a csípős változatokat mindenképpen kerülni kell.
Míg a sima kápia, vagy tévépaprikával általában egy négylábúnak sem gyűlik meg a baja. Ezek akár kutya paprika néven is említhetőek. A csípős paprika kutya esetében meglehetősen otrombán tud viselkedni kis barátaink emésztőrendszerében. Egyéni érzékenységtől függően enyhébb, vagy súlyosabb tüneteket produkálva. Ha nem csípős, akkor kis mennyiségben nyugodtan ehet a kutya paprikát.
A csípős piros, vagy chilipaprikában ugyanis található egy anyag, a kapszaicin, ami irritáló hatással van a kutya gyomrára, és beleire egyaránt. Különben kedvenceink nem is igazán szeretik, mi több, kifejezetten kerülik a csípőspaprikát. Kivéve persze, ha az szósz formában egy ínycsiklandó hamburger- vagy hotdogmaradékon, vagy őrölve a megmaradt vasárnapi húslevesben ázott. Ilyenkor bizony nem fogják kiköpködni…
Te is a krumplik nagy szerelmese vagy? Ha lehetne mindennap, minden órában krumplit ennél? Esetleg szeretnéd megosztani kedvenceddel a számodra mennyei mannaként értékelt ételt vagy nassolni valót? Nézzük, hogy krumpli kutyának adható-e egyáltalán? Vagy úgy is kérdezhetjük, hogy krumplit ehet a kutya?
Ehet e a kutya krumplit? A krumpli, bár sok kutyatápban is megtalálható, kedvelt alapanyag, és feldolgozva tulajdonképpen veszélytelen, nyersen mérgező! A benne található vegyület, a szolanin, ami szárában, leveleiben és csíráiban koncentrálódik ránk, emberekre is mérgező hatású. Tehát azt javasoljuk, hogy ha nyers krumplit evett a kutya, akkor minél előbb keresd fel az állatorvost!
Mint ahogyan már azt az előbb is említettük, a megfelelő feldolgozásban adható a kutyának krumpli. Sőt, a főtt krumpli kutyának hasmenésre célzott megoldás is lehet. Tehát a kutya ehet krumplit, azonban, ha kutyusodnak hasmenése van ne kezdd el máris krumplival kezelni. Számtalan oka lehet, ezzel kapcsolatban írtunk egy cikket is, melyben részletezzük az okokat és a lehetséges megoldásokat. Ezt a cikket Mi a teendő kutya hasmenés ellen? címen találod meg. Ha esetleg krónikus hasmenés áll fenn kedvencednél, mindenképp keresd fel kedvenced kezelőorvosát!
Mit tegyünk, ha kedvencünk kinti kutyus, nincs elválasztva jól a kert és most jöttünk rá, hogy a krumpli kutya „veszélyben” van?Ha rajtakapjuk kedvencünket, hogy krumplit lopott, ne hagyjuk neki, hogy megegye. Pláne a kicsírázott példányokat tartsuk tőle távol! A kutyák, bizonyos vélemények ellenére nem feltétlenül tudják, hogy mi nekik a jó. Így azt sem tudják megítélni, hogy a burgonya kutyának nem való. Főleg a kölyökkutyák szeretnek mindent is megkóstolni, szóval ne bízzunk az értékítéletükben!
Van azonban ehető kutya krumpli, vagy kutya burgonya mégpedig az édesburgonya személyében. Hiszen ez a krumpli csak nevében hasonlít, kutyusunkra mérgező társára. Az édesburgonya ugyanis nem tartalmaz kutyákra káros anyagokat. Magas C-,B2-,B6- és E-vitamin tartalma miatt pedig hasznos táplálék szőrös boldogságunk részére.
31. Spenót
Sok gazdi szeretné tudni, hogy adható-e spenót kutyának. Nos, oxálsav tartalma miatt nagy mennyiségben kimondottan káros a kutyusaink számára, mivel vesekárosodáshoz vezet.
A kutya spenót adása előtt érdemes állatorvossal konzultálni, mert bár kis mennyiségben nem ártalmas, egyes kutyák érzékenyen reagálhatnak rá.
Egyébként nem jellemző, hogy a kutya önszántából megóhajtaná a legelését. De a gazdi kezéből minden mindig sokkal kívánatosabb. Csekély mennyiségben a fogyasztása nem okoz gondot. De a megmaradt spenótpürét ne (se) etessük fel a négylábúval, ha nem akarunk alaposan kitolni vele.
32. Gombák, gombát ehet a kutya
Kutya ehet gombát? Mivel a gombák fogyasztása még számunkra is jár némi rizikófaktorral- egyáltalán nem javasolt kutyáinkat gombával etetni. Érdemesebb még a közelükből is kigyomlálni ezeket a „jószágokat”, mert még az egyébként ártalmatlan darabok is okozhatnak bélgyulladást. Nem beszélve a mérges gombákról, amik kis mennyiségben is tönkreteszik a májukat. Tehát az ehet a kutya gombát kérdésre egy határozott nem a válaszunk.
33. Aloe vera
Az ehet gombát a kutya kérdése után következzen egy superfood. Az örök élet növényének tartott aloe vera kutyáink számára is igazi „csodaszer”, azonban kizárólag megfelelő feldolgozást követően. A növény levelének ugyanis van konkrétan mérgező része, ami a kocsonya és a levél külső része között található sárgás anyag. Ebből elég egy csekély mennyiség, és a hányás / hasmenés garantált! Szóval, ha kedvencünk a játék hevében lecibál egy ilyen húsos levelet, mert –kiindulva futtatón hallott remek rombolós sztorikból- éppen elképzelhető, ne hagyjuk neki, hogy csak úgy meglógjon vele. Az aloe vera többi része igazi kincs, de az a sárga lé legfeljebb latexnek jó! Nagy mennyiségben, a szervezet elektrolit háztartásának felborításával életveszélyes állapotot is előidézhet.
34. Édesgyökér
Noha hazánkban csak a keserű édesgyökér őshonos, az igazi édesgyökér, jótékony hatásának köszönhetően hazánkban is nagy népszerűségnek örvend. Egyes megközelítés szerint az édesgyökér kutyánkra nézve káros hatású. Míg mások gyomorvédő, gyulladáscsökkentő hatásai miatt előszeretettel ajánlják allergiás, vagy ízületi gyulladásban szenvedő kutyusoknak egyaránt.
Legyen szó humán, vagy állatgyógyászati használatról, minden más gyógynövényhez hasonlóan kijelenthető, hogy alkalmazása szakértelmet igényel.
Nem megfelelő használattal bármely kedves gyógynövény hatékonyságát veszti, vagy ami még rosszabb, kölcsönhatásba lépve más hatóanyagokkal, ellenkező hatást gyakorolhat. Kedvenceink gyógynövényekkel való „tuningolását”, gyógyítását, vagy kiegészítő terápiáját –hatóanyagokról lévén szó- bízzuk szakértőre, herbológiában jártas állatorvosra, vagy kutyaherbológusra.
35. Dohány, dohánylevél, nikotin
Kertünk esetleges növényeihez hasonlóan a dohányleveleket sem valószínű, hogy kutyánk önszántából megcsócsálja. Egy mindenre Is kíváncsi kölyöktől azonban ennél cifrább ténykedések is kitelnek, így nem árt résen lenni, ha van egy kis ültetvényünk a hátsókertben.
Az alkoholhoz hasonlóan a nikotin is sokkal durvább hatással van kiskedvenceinkre, mint ránk. A dohány levelének, vagy virágának elfogyasztása olyan mértékű nikotinmérgezéssel jár, ami a kutya bénulását, majd halálát okozza. A mérgezés a korai stádiumban indokolatlan izgatottságot, a szapora légzést, kitágult pupillákat, esetleg hányást okozhat. Amennyiben a kutya nem kapja meg a megfelelő ellátást, lebénul, majd belehal a mérgezésbe.
Persze ha növényeink nincsenek is, csak káros szenvedélyünk, akkor se dőljünk hátra. A passzív dohányzás káros hatásai már hosszú idő óta ismert tények, melyek kedvenceinket sem kímélik. Nyilvánvalóan a közös légtérben elkövetett füstölgés fokozottan veszélyezteti embertársainkhoz hasonlóan kutyánk egészségét is. Duplájára növelve a daganatos megbetegedések kockázatát.
36. Marihuána
Tisztában vagyunk illegális mivoltával, és azzal is, hogy a legtöbb házikedvenc nincs kitéve a THC hatásainak, de akadhatnak gazdik, akik a (nyilván) rekreációs céllal elkövetett fogyasztást zárt légtérben, kedvencük jelenlétében követik el. Nekik oda kell figyelni!
A marihuána szintén azok közé a szerek közé tartozik, ami kutyánkat sokkal jobban megviseli. A passzív „beállás” esetén egyedi érzékenységtől, és testmérettől függően a tünetek a tág pupilláktól a hányáson, levertségen, szapora szívverésen, ziháláson át a kómáig, vagy halálig változhatnak. Előfordul, hogy a kutya teljesen elveszíti a tudatát, elernyed- ilyenkor a fulladás veszélye is fennál. Egy darab „fűszeres süti” elfogyasztása pedig szinte garantáltan kedvencünk életébe kerülhet.
A marihuánában található másik fontos kannabinoid, a kannabinol (CBD) tisztán egészen más hatást gyakorol a kutyaszervezetre is. Ez, a kenderből nyert szer aktiválja az immunrendszert, és szabályozza a működését is. Így segíthet felvenni a küzdelmet egy csomó egészségügyi problémával. Nincs semmiféle hatása a mentális állapotra, és szerencsére legálisan be is szerezhető, szóval ha valaki a kannabiszra esküszik, szorítkozzon az EFSA által jóváhagyott kenderolajra. A CBD bundás barátunknak is segíthet a különböző autoimmun betegségekben, ízületgyulladásokban, de lassítja a rákos sejtek növekedését is.
37. Kertünk mérgező ültetvényei: a muskátli
Ismét egy olyan dolog, amiért jellemzően nem lelkendeznek szőrös barátaink, hiszen kicsit sem finom növény. Ugyanakkor mindenre kíváncsi kölykeink, vagy kamaszos romboló kedvenceink biztos, hogy megcsócsálják, ha az utukba kerül.
Noha csak csekély mennyiségben van jelen, a muskátliban található geraniol és linalol olyan vegyi anyagok, amik közvetlenül a bőrrel érintkezve allergiás reakciót, kipirosodást és irritációt válthatnak ki. Lenyelve pedig hányást, étvágytalanságot, levertséget okozhatnak.
Az hogy kutyusod igényel e kezelést, függ a mérgezés mértékéből, illetve a reakciók súlyosságától is. Kedvenceink muskátlival való találkozást legtöbb esetben enyhébb tünetekkel megússzák, de nem árt figyelmesnek lenni.
38. Pillangósvirágúak: aranyeső, lilaakác, csillagfürt
Sajnos ezek az illatos gyönyörűségek is szörnyen mérgezőek kedvenceinknek. A kóstolás a megevett mennyiségtől függően a hányástól kezdve akár halállal is végződhet. Így jobb, ha nem bízunk kölyökkutyánkra a dolgot. A mérgezés mértéke persze függ az elfogyasztott növényi résztől, a kutya méretétől sőt, az évszaktól is.
A mérgezés tünetei lehetnek még a koordinációs problémák, az étvágytalanság, szájüregi vérzés, izomrángás, letargia és mindezek mellett a májkárosodás is.
39. Tulipán és nárciszok
Velük sem lehetünk elég óvatosak, ugyanis minden részük, de legfőképp hagymájuk veszélyes kutyáinkra nézve. A mérgezés tünetei a nehézlégzéstől a hányáson át a görcsrohamokig sokféle lehet, mindenesetre gyomor- és bélgyulladást okoznak. Járjunk nyitott szemmel, a tünetek észlelése esetén azonnal vigyük orvoshoz kedvencünket.
40. Gyöngyvirág
Az egyik legkedvesebb, bűbájos virágunk sajnos kedvenc barátaink számára a legdurvább mérgek egyike. A gyöngyvirágban megtalálható szívglikozidok ugyanis nagy mennyiségben szívleállást okoznak.
Kevésbé valószínű persze, hogy kutyáink ráfanyalodnak a gyöngyvirágra. Ugyanakkor aki kertjét ékesítené ezzel a csodaszép nyövénykével, annak elengedhetetlen néhány hagyma beszerzése. Ezek persze, hasonlóan a többi, szórakozásból ellopott gumóhoz vagy hagymaféléhez, sokkal csábítóbbak lehetnek kutyáink számára.
A mérgezés leggyakoribb tünetei a rendellenes pulzus, szívritmuszavarok, a hasmenés, hányinger rohamok, étvágytalanság, koordinációs problémák, remegés, majd halál. Bármely enyhébb tünet esetén azonnal forduljunk állatorvoshoz, ne bagatellizáljuk el a dolgot.
A kutya etetése cikkünkben olvasd el milyen lehetőségek vannak amivel táplálhatod kedvencedet. Ha pedig specifikusan érdekelnek különböző fajták etetései, akkor bemutatunk párat a legnépszerűbb kistestű fajtákból, következő blogcikkeinkben:
Ha az érdekelne, hogy mit ehet a mopsz, akkor ajánljuk a Kicsi kínai csoda – Íme, a mopsz! című cikkünket. Tetszik a mopsz, de inkább a francia bulldog felé kacsingatsz? Tömör gyönyör bohóc, Magyarország kedvence: A francia bulldog cikkünkben részletesen kifejtjük, hogy a francia bulldog mit nem ehet és ajánlunk neked tökéletes eleségeket számára.
Ne aggódj, hoztunk más fajtát is! Ha esetleg az érdekelne, hogy mit nem ehet a yorkshire terrier vagy mit nem ehet a tacskó, akkor a következő cikkeket ajánljuk: A félre értett masnis munkakutya- a yorkshire terrier; Földszintes szimatszatyor: a tacskó. Cikkeinkben biztosan választ kapsz arra, hogy mit ehet a kiskutya, vagy specifikusabban például mit nem ehet a yorki.
De ha fel akarod turbózni kedvenced eledelét valami extra finomsággal, akkor a májkrém kutyának készült verziója biztosan tuti befutó lesz. Ugyanis kutya májkrémet ehet a kutya és hidd el, tiszta lesz a tálkája!
Ha pedig tengeri étekre gondoltál meglepiként, akkor a tonhal kutyának egy jó megoldás lehet. Kevés olajos halat ehet a kutya, ugyanis a hal magas omega-3 és omega-6 zsírsavának köszönhetően támogatja az egészséges bőrt és a csillogó bundát varázsol. Ha nem tudod pontosan milyen halat adj kedvencednek vagy alapból a hal látványától vagy rosszul, akkor válaszd akár lazacolajaink egyikét. Ezzel tuti nem nyúlhatsz mellé!
Kutyusod étrendjébe a táplálékkiegészítők természetes formájaként megfelelő mértékben céklát ehet a kutya. Hiszen a cékla magas C-vitamin és antioxidáns-tartalommal van ellátva, ezzel segítve a regenerálódást.
Kelkáposztát ehet a kutya? A kelkáposzta kutyának pedig egyenesen egy üde színfolt lesz a menüjében. A kelkáposzta magas K-és C-vitamin, magnézium, kálium és béta-karotin tartalmú eledel. Felaprítva és gőzölve akár ideális lehet jutalomként is.
Savanyú káposzta kutyának adható?
Sokan nem tudják, hogy a 'savanyú káposztát ehet a kutya' kérdésre adott válasz nagyon óvatos igen, de csak akkor, ha mértékkel és nem túl fűszeres változatban kínáljuk neki. A savanyú káposztát azonban mi annyira nem javasoljuk. Abban az esetben, ha nem túl fűszeres és nincs tele tartósítószerekkel, kis mértékben adható.
Babot ehet a kutya? A bab kutyának diéta alatt ugyanúgy adható, mint az előbb említett kelkáposzta. Szóval, igen, bátran ehet a kutya babot. A bab ugyanis egyfajta húspótlóként van jelen kedvencünk életében. Hiszen gazdagok többek között: B1-, B2-, B6-, C-, E- vitaminokban, folsavban, karotinban, káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban. Ezért, ha eddig hezitáltál is, mi megerősítjük, hogy a kutya ehet babot.