
Az amerikai bully- a ritka külsőben egy csodás szív dobog
Az amerikai bully kutyák első látásra ijesztőnek, vagy sokak számára „csúnyának” tűnhet. Azonban ha megismered közelről, imádni fogod őket!
A gazdik gyakran kérdezik, hogy méz a kutyának adható-e. Cikkünkben kivesézzük, hogy mi a helyzet ezzel a nyalánksággal!
Ha szigorúan vesszük a kérdést, akkor meg kell mondanunk, hogy a kutyáknak nincs szükségük a mézre az életben maradáshoz. Olyasmiről beszélünk, amit a húsevők nélkülözhetnek, de ez nem jelenti azt, hogy rossz hatással lenne a kutya szervezetére.
A kutya etetéséről szóló blogcikkben már részletesen kifejtettük, hogy a kutyák főképp ragadozók, de szükségük van némi szénhidrátra, rostokra is ahhoz, hogy egészségesek és fittek legyenek.
A méz hosszú utat jár be mire hozzád, vagy kedvenced pocakjához eljut. Ugyanis a méhek összegyűjtik a virág port, azaz a virágpollent, majd a saját váladékukkal összekeverik a gyomrukban, és „kiöklendezik” ezt a híg mézet A kaptár dolgozói pedig szárnyuk verdesésével párologtatják el a túlzott vizet a mézből és éri el a végső, sűrű állagát a méz. Eredeti funkciója szerint ez táplálék a méheknek a szűkösebb időkre.
A méz rendkívül sok, hasznos anyagot tartalmaz. Többek között mangánt, rezet, vasat, káliumot, kálciumot, foszfort, B-vitaminokat, C-vitamint, niacint.
A méz jótékony hatásait már évszázadokkal ezelőtt is ismerték. A méz kiváló baktériumölő, vírus és gomba ellenes hatású, gyulladás csökkentő, fertőtlenítő és immunrendszer erősítő is.
Szerencsére a válasz: igen, kaphat a kutyusod mézet. Azonban magas cukor tartalma miatt van egy ajánlott mennyiség, amit kaphat alkalmanként. Ezt a következő fejezetben fogjuk kifejteni.
Azonban vannak olyan esetek, amikor nem szabad kutyának mézet adni:
- cukorbetegségben szenvedő kutyának
- 1 éves kor alatti kutyának
- daganatos vagy más immunrendszeri gonddal küzdő kutyának
- ha allergiás a kutyád a méhcsípésre
Fontos tudnod, hogy a kölyökkutyáknak miért tilos a mézfogyasztás! Mert tartalmaz egy clostridium botulinum nevű baktériumot, amely az emésztőrendszerre és az idegrendszerre hatást gyakorló neurotoxint termel. Körülbelül egy évesen a kutyus immunrendszere már elég erős ahhoz, hogy megvédje az állatot a fertőzésektől, betegségektől.
A következtetés tehát: nyugodtan adj mézet a kutyának, de figyelj oda a mennyiségre! Nem kell, hogy a megszokott étrendjében jelen legyen.
A legjobb, ha néha jutalomfalatként adsz neki egy keveset. Például megkenhetsz mézzel a tápját. A méz vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag, gyakran kutyakekszek összetevőjeként is használják.
Természetesen ez a súlyától függ. Ha 14-18 kg közötti, akkor heti fél teáskanálnyit, ha 20-28 kg-os, akkor heti 1 teáskanálnyit, ha pedig 30-38 kg-os, akkor másfél teáskanálnyit hetente.
Vannak olyan kutyák, akik allergiásak a mézre, tehát amikor első alkalommal adsz neki, fokozottan figyelj oda az állatra, és természetesen, ha hasmenés lép fel, ne építsd be a mézet az étrendjébe!
Jól bevált praktika, hogy különböző sebekre, sérülésekre mézet raknak. Ugyanis gátolja a káros baktériumok elszaporodását, ugyanakkor támogatja a sejtek gyógyulását. Nagyszerű pl. égési sérülések kiegészítő kezelésére is.
Emellett mint ahogy írtuk, gyakran csupán nasiként, vagy extra kalóriaként használják a gazdik nagy túrák, vadászatok során a kutyáknál.
Egyes kutatások szerint a kutya pollen allergia is csökkenthető vele, hiszen a méz tartalmaz virágpollent is kis mennyiségben. És a méz adásával úgymond deszenzibilizálható a szervezet, így pollen szezonban már nem fog a kutya erős tüneteket mutatni. Természetesen erről mindenképpen egyeztess az állatorvosoddal is.
De leggyakrabban a méz kutyának akkor adódik, amikor a kutya torokfájással küzd. Ugyanis nagyszerű fájdalomcsillapító, köhögés csökkentő hatású is. Így a kutya megfázás méz adásával könnyebbé tehető a kiskedvencnek.
Tehát bátran add kutyusodnak a mézet, de figyelj oda a mennyiségre!