A legtöbb gazdi manapság vagy igazi családtagnak szeretne kutyát, (kisebb vagy közepes méretűt) vagy nagykutyát akar, házőrzésre. És amíg előbbieknél a cukiság, kedvesség a kötelező jellemvonás, utóbbinál a „vérmességet” várják el. Hiszen egy pocaksimit követelő labrador nem fogja elijeszteni a betolakodókat.
És mivel a leonbergi a kisebb méretű társkutyák kedvességét, bújósságát és eszét örökölte, de hatalmas, szőrös testben. Éppen ezért kevésbé kedvelt kutyafajtának számít a nagytestű kutyák szerelmesei között. Hiszen többségében ugató, őrző-védő szerepben kiválóan helytálló funkciójú ebet keresnek, mindezt úgy, hogy egygazdás legyen a kutya és kevésbé „tapadós”.
Azonban ezutóbbi leírás nem is állhatna távolabb a leonbergitől. Nézzük is meg a részleteket!
Ilyen a leonbergi kölyök jelleme
Ezen a kis szőrmackók nagyon hamar el fogják rabolni a szívedet, ebben biztosak vagyunk. Hatalmas praclijuk, dús bundájuk és értelmes kis tekintetük a legkeményebb férfiszíveket is meg tudja lágyítani.
Ráadásul nagyon érzékeny és emellett jó eszű kutyákról van szó. Úgyhogy modortalan, erőszakos nevelésre semmi szükség nincsen. (sőt igazából semelyik fajta esetében nincsen)
Figyeljünk oda arra, hogy már fiatal korában 8-12 hetesen sokrétű szocializációban lehessen része. Zajok, kocsikázás, póráz és nyakörv használat (persze csak udvaron belül, hiszen nincs meg minden oltása ilyenkor még), kutyák és macskák, ha van otthon. Találkozzon gyerekekkel, idősekkel, biciklivel is a leonberger kölyök. Minél többet lát a világból ilyen fiatalon, annál kiegyensúlyozottabb felnőtt mackó válik majd belőle.
Amiről viszont már ebben a korban, gyorsan és következetesen illik lenevelni őt:
- felugrálás (a fiatal ízületeinek nem tesz jót, később pedig a miénknek nem, amikor végleges súlyát eléri)
- harapdálás (ez lesz a legnehezebb meló, mert hát minden kiskutya imád rágni)
- ölben alvás (mert ezt később is követelné, amikor már 60 kilós lesz)
- harapdálja a fésűt, vagy hisztizzen miatta (ugyanis a hatalmas bundája hetente hosszas ápolásra szorul majd)
A tanítását a leonbergi kutyádnak az alap dolgokra olyan fincsi jutalomfalatokkal végezd, mint a Brit care funkcionális snackjei, és a hatás nem marad el. A játékossága miatt pedig bőven legyen elég tartós játék otthon. Mint amilyen a Kong játékok is például, hogy ne a cipőd, táskád, stb. bánja az első maradandó fogacskák eljövetelét.
De nézzük tovább, mire számíts ezzel a mackóval kapcsolatban, ha felnő. ( Egyébiránt őkelme akár 1,5-2 éves koráig is kölyöknek tekinthető, mert lassan nő be a fejük lágya)
A felnőtt leonbergi kutya jelleme
A felnőtt leonbergi kutyák, ha jól voltak kölyökként szocializálva, maga a megtestesült családi kutya. Bundája miatt benti-kinti vagy kinti kutyusnak ajánlott tartani. De nehogy azt gondold, hogy nem igényel ugyanúgy napi 30-60 perc foglalkozást a részedről.
Szeret a család része lenni, sőt mivel nagyon intelligens, a komolyabb tanulást sem veti meg.
Bár tény, hogy nem egy agility bajnok, vannak azért dolgok, amelyekre alkalmas lehet.
- segítő kutyának
- nyomkövető kutyának
- trükkök, alap engedelmesség tanulása
- és persze kiváló túra társ, rövid és közepes távokon is.
Az érzékeny ízületei miatt figyelj oda arra, hogy ne terheld túl, főleg 2 éves kora előtt. De ez nem jelenti azt persze, hogy ne élvezne egy 3-5 km-es túrát veled, a nem túl forró napokon persze.
A sétákhoz pedig ajánljuk a Julius K9 hámjait, amelyek kialakításuknál nem csak, hogy kényelmesek a kutyák számára, a szőrök se gubancolódik annyira.
Kutyákkal és macskákkal a legtöbb esetben jól jön ki, sőt, ajánlott, hogy legyen valamilyen társa, ha kinti kutyusnak szánod. De ne feledkezz meg ebben az esetben sem a napi sétáról és foglalkozásról persze!
Gyermekeket nagyon szereti, türelmes velük, ezért is kiváló családi kutya. Azonban mindenképpen felügyelet mellett hagyjuk őket játszani, mert (nem kicsi) testsúlyából adódóan lehetnek kisebb balesetek.
Ha leonbergit szeretnél tartani, akkor bizony fel kell készülnöd arra, hogy heti rendszerességgel bizony neki kell állnod az oroszlánszerű bunda átfésülésének. Ezt a legtöbb esetben, ha kiskorában hozzá szoktattad, akkor halál nyugalommal, oldalukra feküdve tűrik. Kiemelt figyelmet fordíts a hónalj, has és belső combokra, mert itt bizony a csomók lapulhatnak meg.
A meleget viszont pont a bundája miatt, nehezebben viseli. Pluszban ugyebár a sötét szín is szívja magába a meleget. Ezért ajánlott a számára egy nagyméretű hűsítő matrac, vagy ha van helyed, akkor egy kutya medencét is biztosan díjazni fog.
Ha pedig olyan mázlista vagy, hogy van a közeledben kutya strand, akkor ne hagyd otthon a leonbergi mackódat sem. Ugyanis szeretnek úszni! Az újfundlandi őseiktől (erről a későbbiekben még szót ejtünk) úszóhártyát örököltek a lábujjaik közé, így kiválóan boldogulnak a habokban. Ha elmész egy kutyabarát strandra, egy két órát biztosan nem lesz gondod a kutyádra, ugyanis alig akar majd kijönni a vízből.
De nehogy azt hidd, hogy csak egy nyáltól csöpögő, lányregény főhőse tudna lenni. Amikor kell, bizony a leonbergiből kijön az „oroszlán” és megvédi imádott családját. De persze nem brutál erőszakos módon, inkább csak hangját kieresztve szorítja sarokba a behatolókat, a gazdi érkezéséig. De én személy szerint biztos nem próbálnék meg vele ujjat húzni, és feszegetni a határokat, ha betörő lennék.
De miért is mondjuk ezt? Mert nem éppen pehelysúlyú. A következő fejezetben bemutatjuk, hogy mennyire nem az.
A leonbergi kinézete, megjelenése
A leonbergi nem kisebb, mint 45-70 kg testsúlyú általában. Nem ő a legnagyobb kutya, de azért elég közel áll hozzá. Persze a szukák a könnyebbek, míg a kanok a nehezebb csontozatúak. A marmagassága szintén elég tág vonalon mozog, 65-80 cm között. Itt is a szukák az alsó határosak. Nagyon látványos náluk tehát az ivari dimorfizmus, így a szakavatatlan szem is rögtön látja a kutyán, hogy kan vagy szuka az adott állat.
Igazi erős, tekintélyt parancsoló testfelépítése van, oroszlánszerű bundával. Eredetileg fekete-fehérben tenyésztették, majd később alakultak ki a mostani változatok. Színe így az oroszlánsárga, vörös, vörösesbarna, homok és ezek kombináció, de mindig fekete maszkot visel, mint egy hős álarcos bandita J
Feje széles, orra kissé nyomott. Szeme a világostól a sötétbarnáig kívánatos, füle magasan tűzött, lógó.
A hozzá hasonló nagytestű kutyákhoz képest egy picivel hosszabb ideig él. A várható élettartama 8-10 év még így is sajnos. De ahhoz, hogy ilyen sokáig egészségben a gazdijával éljen, fontos, hogy jó minőségű eledelt kapjon.
A következő részben ajánlunk is néhány ilyen eledelt.
Ez kerüljön a leonbergi pocakba
Mint ahogy a legtöbb ilyen nagytestű kutyánál, így nála is kerülendő a túlzottan magas fehérje bevitel, főleg a növekedési időszakban. Mindenképpen legalább napi kétszer etessük, hogy ne terheljük meg egyszerre a gyomrát túlságosan.
Legjobb leonbergi kiskutya eleségek
pénztárcabarát: a Gemon maxi puppy kiváló választás az ilyen nagyra növő mackóknak.
prémium: A Happy Dog giant junior bárányos gabonamentes eledele nem fogja bántani a kölyök pocakot.
szuperprémium: A Sams Field nagytestű marha-borjú-burgonyás eledele biztosan jó döntés lesz, hiszen ízletessége mellett gyógynövények és ízületvédő is lapul a receptúrában. Emellett pedig akár 30 hónapos koráig adhatod a nagyra növő ebednek.
Felnőtt kutyáknak
jó ár-érték arányú: A Panzi Fitactive Everyday Beef XXL eledele kifejezetten nagy tápszemcséjével és kiegyensúlyozott összetételével az ilyen nagy testű ebeknek.
középkategória: Az Eukanuba adult large lamb rice szuper döntés, hiszen glükozaminban gazdag csirke mellett bárány is van benne. A különleges tápszemcse pedig a fogkő elleni harcban segít.
szuper választás: A csirke és gabonamentes, Dado adult large halas eledele szuper döntés a halas ízek rajongóinak.
Senior ebeknek
árbarát: a Happy dog naturcroc senior eledele tele van antioxidánsokban gazdag gyógynövényekkel, gyümölcsökkel.
szuperprémium: a Royal canin Maxi ageing 8+ eledele támogatja az ízületeket, és könnyen emészthető fehérjéket tartalmaz, valamint megnövelt antioxidáns tartalommal bír.
De miért is lett ekkora ez a mackó? Miért kell ennyire sok pocakbavaló a számára? Ehhez egy kicsit a múltjában kell vájkálni a következő fejezetben.
Innen érkezett az otthonainkba a leonbergi : azaz a leonberger története
Akár kezdődhetne egy mese is így: volt egyszer egy Heinrich Essig nevű úriember a 19.században, (1846 ban) aki a fajta nevét is adó Leonberg város tanácsosa volt. És neki támadt az a nagyszerű ötlete, hogy a város címerében található oroszlánhoz hasonló kutyát szeretne kitenyészteni.
Ehhez bernáthegyi, újfundlandi és pireneusi hegyikutyát keresztezett, éveken keresztül finomítva a külsőt és belsőt egyaránt. Így született meg tehát az izmos, okos leonbergi. És innen kapta tehát az úszóhártyákat a lábujjai közé a leonbergi kutya. És míg eleinte fekete-fehér színben pompázott, a század második végére már inkább a barnásvöröses színek kerültek előtérbe, maszkkal.
A fajta nagyon megsínylette a világháborút, ugyanis az emberek még magukat is alig tudták ellátni, nemhogy egy ekkora kutyát. Ennek ellenére szerencsére maradt elég egyed. A háború után felkarolták a fajtát Németországban és ismét fellendülésnek indult.
Hogyan ápold a leonbergi kutyádat?
Korábban már említettük, hogy bizony ezt a szuperszőrös cukiságot már kölyök korától kezdve különösen hozzá kell szoktatni ahhoz, a gazdája által, hogy fésülve van.
Eleinte ez legyen csak egy röpke 3-5 perces, jutifalikkal jutalmazott művelet. Később, felnőtt korában már ez akár egy 20 perces elfoglaltságot is jelenthet.
Ha ezt te nem szeretnéd, akkor jobb, ha másik, számodra jobban megfelelő kutyafajta felé nézelődsz, amely nem igényel ennyi bundaápolást. Ajánljuk a németjuhászt vagy a német dog kutyát akár.
De mire is lesz szüksége a gazdinak?
- egy erős és nagyméretű kefére
- egy csomóbontóra
- egy fésűre a csomómentesség ellenőrzésére
- gereblyére a vedlés szezonban (főleg ami a sörényt a mellső részen illeti)
- és sok-sok türelemre
Persze figyelj oda a karmaira is, már ami a belsőket illeti. A többit általában gyönyörűen lekoptatja magának. Olykor szükséges lehet a fülek áttörlése. Ehhez mi a Sheila fül és bőrredőtisztítóját ajánljuk, ami természetes összetevőkből áll, mégis hatékony.
Túl gyakran nem szükséges fürdetni, mert alap esetben mondhatni öntisztuló a szőrzete. De a vedlése végett érdemes 3-4 havonta akár kozmetikus segítség igénybe venni. Ugyanis ők sokkal hatékonyabban tudják a bundát karban tartani. De ez nem jelenti azt, hogy neked otthon nem kell fésülni majd őt!
De semmiképpen ne hanyagold el a szőrzetét, mert hajlamos lehet a Hotspot nevű gyulladásos bőrbetegségre.
A leonbergi fajta egészsége
Alap esetben a leonbergi kutyák egészséges kutyáknak mondhatóak. Azonban természetesen náluk is vannak olyan kórok, amelyek gyakrabban fordulnak elő.
- ízületi betegségek (diszplázia, stb)
Termetükből adódóan számukra szinte kötelező a jó minőségű kutya ízületvédő adása
- gyomorcsavarodás
Mély mellkasú fajta lévén ő is hajlamos erre a szörnyű betegségre, amely abból fakad, hogy a kutya étkezés után rohangál, fut, vagy dolgozik és megtekeredik a gyomra. Tartsunk szigorúan 1 órás pihenőt az étkezések után!
- LEMP- leukoencephalomyelopathia-
Ez az ijesztően hosszú nevű betegség egy idegrendszeri kórságot jelent. Egyensúlyvesztés, növekvő mozdulatlanság, járási rendellenesség jelenti. Gyógyíthatatlan sajnos.
Sajnos a mai napig nem egy túl elterjedt és népszerű fajta, úgyhogy magyar tenyésztő nem túl sok van. A tenyésztők listáját a magyar fajtaclub honlapján érdemes keresni esetleg a fajtát kedvelők csoportjában találod őket. De keresés során figyelj arra oda, hogy nehogy szaporítótól vásárolj. Egy viszonylag jobb nevű kennelben, a megfelelően, különböző betegségekre leszűrt szülőktől származó kölyök kb. 250-400 ezer forint is lehet. De az ilyen kutyákra legalább van tenyésztői garancia, így érdemes ilyen megbízható helyről beszerezni a legújabb családtagunkat.
Nos, ha még mindig csak a legközelebbi eladó leonbergi érdekel, úgy látom, semmi sem tántoríthat el. De nézzünk azért egy végső összegzést, hogy ideális gazdija lennél-e egy ilyen kutyának.
Neked való tehát ez az óriás, oroszlánkinézetű kutya?
- szeretettel, de következetesen meg tudsz nevelni egy igencsak nagyra növő ebet
- nem kerti dísznek, telepőrzőnek hanem családi kedvencnek képzeled el ezt a jóindulatú és nyugodt fajtát
- tisztában vagy azzal, hogy bundája miatt rendszeres gondoskodást igényel
- a kertben tudsz a számára meleg kuckót télre, és hűvöset a forró nyári napokra biztosítani
- viszed sétálni, kirándulni, akkor is ha „ott a nagy kert, amiben szaladgálhat”.
- kihasználod a megfelelni vágyását és intelligenciáját, és tanítod okosságokra
- anyagilag megteheted, hogy gondosan elláss egy ekkora házikedvencet. (orvosi költségek, etetési, stb.)