Amikor új kis jövevény érkezik a családba, mindig, mindent jól akarunk csinálni. Itt nincsen különbség ember és állat között. Tudjuk, hogy a szőrös kis négylábú szeretetcsomagokra is sokan gyerekként, családtagként tekintenek (köztük mi is). Valamint azt is tudjuk, hogy sok kutya lakásban éli le élete egészét vagy nagy részét. A kutyatartás lakásban azonban nem mindig egyszerű feladat. Főként, ha szobatisztaságról van szó.
Már a megérkezésekor készüljünk fel a szobatisztaságra nevelésére. A szobatiszta kutya fogalom alatt nem azt értjük, hogy a 10 hetes kölyök kibír rögtön 8-10 órát ürítés nélkül. Ma már többféle módszer közül is választhatunk, hogyan érjük el, hogy a megfelelő helyen ürítsen. Ebben a cikkünkben részletesen leírjuk, hogy hogyan szoktassuk a kutyát szobatisztaságra. Itt is nagyon fontos a következetesség, a kitartás és a dicséret kombinációja. Többféleképpen is elsajátítható a kölyökkutya szobatisztaságra szoktatása. Lássuk, hogy melyek ezek.
Az egyik legkedveltebb eszköz a kiskutya szobatisztaságra tanítása kapcsán a következő. A kutyapelenka használata a mai világban egyre elterjedtebb. Kényelmes, higiénikus és hamar meg szokták tanulni a kutyák, hogy oda végezhetik el a dolgukat. Azonban, ha olyan szerencsések vagyunk, az első hetekben otthon tudunk lenni kiskutyánkkal, akkor jobb, ha egyből kintre szoktatjuk. Ugyanis a kutya pelenkara szoktatasa van, hogy plusz időt is igénybe vehet. Hiszen az egy dolog, hogy a kutyus pelusra szoktatas megtörtént, de egyszer a leszoktatás a pelenkáról ideje is eljön. Ezért is javasoljuk, hogy a kiskutya pelenkára szoktatás témakörét alaposan járd körbe és készülj fel rá.
És most nézzük meg részletesebben a kiskutya szobatisztaság problémát! Avagy hogyan neveljük szobatisztaságra a kutyát?
Készüljünk arra fel, hogy eleinte lesz néhány baleset a házban. Hiszen nem a legegyszerűbb feladat a kutya tanítása szobatisztaságra. Azonban néhány alkalom után, ha alaposan megfigyeltük az előjeleket, tudni fogjuk, hogy mikor fog pisilni vagy nagy dolgát elvégezni. Akkor rögtön vigyük ki az udvarra, vagy a pelenkára tudjuk vinni. A kiskutya szobatisztaságra nevelése a napirenden múlik.
Mikor számítsunk arra, hogy el akarja végezni a dolgát?
-evés előtt, után
-alvás előtt, után
-játék előtt, után
Ebből jól látható, hogy egy 2-3 hónapos kiskutyának nagyon sűrűn kell pisilnie, kakilnia. Ezért igényel nagy odafigyelést a 8 hetes kutya szobatisztaságra nevelése.
Irreális elvárás tehát, hogy egy pár hetes kiskutya teljesen szobatiszta legyen, amíg a gazdi 8 órát dolgozik!! Mikor lesz szobatiszta a kutya? Minél több időt és energiát beleadsz az első hónapokban, annál hamarabb!
Milyen jeleket figyeljünk a kutyák szobatisztaságra nevelése során?
-nyugtalan,
-nyöszörög
-forgolódik
-nagyon szaglássza a talajt
Hogy mivel egyszerűsíthető a kölyökkutya szobatisztaságra nevelése? Érdemes a kiskutya számára is egy napirendet kialakítani, hiszen ezzel nem csak neki segítünk, hanem magunknak is. Mert ha mindig ugyanabban az időben kap enni, akkor nagyjából mindig ugyanabban az időben fog a végtermék is távozni. Hiszen ami egyszer bemegy, az ki is jön! A rendszeresség a kutya szobatisztasag kulcsa!
Ideális esetben a kutyánknak van szabad ki-be járása a lakásba és a kertbe, hogy bármikor szabadon elvégezhesse a szükségleteit. Azonban a gyakorlatban nem ilyen egyszerű. A kutya szobatisztaságra nevelése lakásban egy kötelező és fontos „feladat”. Sokan társasházban laknak vagy egyszerűen csak nincs kutyaajtó, mi meg dolgozunk. Ezért aztán, amikor egyedül hagyjuk kiskutyánkat, mert dolgoznunk kell, vagy a gyerekért menni az oviba, meglepetés csomag várhat minket otthon.
Ha nincs lehetőségünk gyakran levinni a kutyust, akkor legyen otthon kutyapelenka egy eldugottabb helyen. Érdemes az első pár napot legalább a kutyussal otthon tölteni, mert ez megrövidíti a kiskutya szobatisztaságra szoktatása idejét. Így sokkal könnyebb dolgod lesz azzal, hogy hogyan legyen szobatiszta a kutya.
A következő fejezetben általánosan szeretnénk a kutya szobatisztaság nevelése témájáról írni. Legyen szó benti, kinti vagy kinti benti kutyusról. Ne felejtsük el, hogy ez nem egy pár napos folyamat. Akár több hónapba is beletelik mire megbízhatóan szobatiszta lesz és a jó helyre végzi a kutyák szagos dolgát! Akkor se ijedj meg, éppen az otthonodban élő 5 hónapos kutya nem szobatiszta 100 százalékban vagy ha a 7 hónapos kutya nem szobatiszta.
Fontos kiemelni, hogy a 11 hetes kutya szobatisztaságra nevelése sokkal könnyebben megy, ha már rögtön nálad van. Azonban, ha kicsit idősebb, akár pár hónapos korában került hozzád mentettként akár, akkor előfordulhat, hogy az 1 éves kutya nem szobatiszta egyből. Emiatt ne stresszeld magad és ne könyveld el kudarcnak. Nyugi, itt nem arról van szó, hogy nem akar szobatiszta lenni a kutya. Sokkal inkább lehet arról szó, hogy a kutya szobatisztasagra tanitasa nálatok kicsit több időt vesz majd igénybe.
Az, hogy mennyi idő alatt lesz szobatiszta a kutya azon is múlik természetesen, hogy mikor került hozzád tappancsos barátod. Ne érezd kellemetlenül, ha a futiban még nem ti lesztek a tökéletes párosok ennyi idősen! Hidd el, vannak mindenhol balesetek még a tökéletes tanítás után is. Más házban is megesik, hogy a szobatiszta kutya bepisil vagy a szobatiszta kutya bekakil, attól, hogy nem beszélnek róla.
Hogyan neveljünk kutyát? Hogyan neveljük a kutyát szobatisztaságra?
Az, hogy a szobatisztaság mennyi idő lesz végül, sok tényezőtől függ. Azonban, a legfontosabb, hogy megfelelően tanítsuk meg neki hová szabad és mikor elvégezni a dolgát. Ezért nézzünk is pár praktikát, hogy hogyan tanítsuk a kutyát szobatisztaságra.
Figyelni a jeleket
Amikor kiskutyánkkal vagyunk, mindig figyeljük a jeleket. A legtöbb kutyus szabadon mászkálhat a házban, ezért mindig résen kell lenni és azonnal cselekedni, amikor dolgát készül elvégezni. Ha egyedül kell hagynunk, zárjuk egy kisebb, könnyebben tisztítható csempézett helyiségbe. Vagy használjunk szobakennelt amelybe kutyapelenkát terítünk. Ez az első válaszunk arra a kérdésre, hogy hogyan legyen szobatiszta a kutya. A kutyakennel lakásba azért is jó megoldás, mert a kutya nevelése során is jól jöhet egy-két feladathoz. Valamint a kiskutya a lakásban így elbújhat, ha egy kis nyugalomra vágyik.
Rakjunk el a helyiségből minden olyan tárgyat, amelyet kiskutyánk megrághat unalmában. Megakadhat apró tárgy a szájában, és nem leszünk ott, hogy segítsünk neki. De veszélyes, mérgező szobanövényeket is megrághat, erre is ügyeljünk, mert ő nem tudja mi a jó neki! A legtöbb esetben csak megkóstolják, de ez épp elég arra, hogy hasmenést kapjanak tőle.
Amikor kiskutyánk felébredt szundításából, kezdjük azzal, hogy kivisszük, vagy a pelenkára helyezzük. Ez a lehető legfontosabb lépés a kiskutya szobatisztaságra nevelése kapcsán. A pelenkára tehetünk helyhez szoktató sprayt is, amely a vizelethez hasonló szaganyagot tartalmaz. Ezzel a sprayel megkönnyíthető számodra a kutya helyhez szoktatása. Valószínűleg azt fogjuk látni, hogy a pelenkán vagy a kert egyik részében köröz, szagolgat, majd elvégzi dolgát. Ilyenkor nagyon alaposan dicsérjük meg magas hangos, jutalom falatot is adhatunk érte akár.
A későbbiekben akár parancsszót is köthetünk hozzá „Pisi, kaki”. Egy idő után kialakul majd benne a kívánt reflex nem kell például órákig az esőben áznunk, várva, hogy kedvencünk elvégezze a dolgát. Ugyanezt tegyük meg evés előtt és után, valamint ha elhúzódik a játék idő is.
Ha sikeres a kutya szobatisztaság éjszaka sem ébreszt fel minket pisi vagy kakiszag.
A 8-10 hetes kiskutyák körülbelül 2 órán át tudják tartani a vizeletüket. A szobatisztaságra nevelés kutyáknál nem megy egyről a kettőre! Ezért ne kérdezgesd magadtól, hogy „oh, hogyan legyen a kutya szobatiszta gyorsan”! Nyugalom, sajnos nagy türelmet igényel.
Minden kutya más és más. Más ugyanis egy tacskó nevelés és egy csivava nevelése is. De, hogy kistestű szoba kutya példájánál maradjunk: a törpe tacskó szobatisztaság, a francia bulldog szobatisztaság és a máltai selyemkutya szobatisztaságra nevelése között is eltérhet a tanulékonyság ideje. Úgyhogy csak egy következetes rendszert kell felépítened a tanácsaink alapján. Ha ilyen rendszer mellett dolgozol kutyusoddal, akkor a hogyan legyen szobatiszta a kutya kérdés megválaszolása már egyszerű lesz.
Ha azt látjuk, hogy kiskutyánk keresi a helyet a pisilésre, és el is kezdi, gyorsan kapjuk fel egy hangos „fúj” vagy „nem szabad” parancsszó mellett. Vigyük ki, vagy a pelenkára, és hagyjuk ott befejezni a dolgát.
Rajtakapás
A legfontosabb, hogy ha rajtakaptuk kiskutyánkat, a már fentebb említett módszerrel vigyük gyorsan arra a helyre, ahol szeretnénk, ha elvégezné a dolgát. Felesleges és káros úgy büntetni, hogy nem láttuk a rossztettet! Ha nem azonnal tudjuk korrigálni a helytelen viselkedést, ne is tegyük! A kiskutya szobatisztaságra tanítása nem alapulhat fenyítésen!
Annak semmi értelme, hogy egy-két órával a bepisilés után dorgáljuk meg kedvencünket. Nem fogja érteni, hogy miért haragszunk rá! A szobatisztaságra nevelés kutya esetében nem megy csak büntetéses módszerrel!
Pozitív megerősítés
A büntetés hosszabb távon csak a kutyánk belénk vetett bizalmát fogja megcsorbítani. A mi felelősségünk, hogy kutyánk számára megteremtsük a helyet és az alkalmat arra, hogy könnyíthessen magán.
Minél többször visszük ki, annál több az esélye, hogy a dolgát kint végzi el. Eleinte lehet, hogy a szomszédok furán néznek ránk, hogy fennhangon dicsérjük kiskutyánkat, de higgyük el, hosszútávon megéri. Mindig adjunk hangot a dicséretnek, de simogatás és jutifalat is legyen a repertoárunkban. Hidd el, ezzel a kis trükkel a benti kutya kintre szoktatása az ürítéseknél sokkal egyszerűbb lesz.
Előbb utóbb huncut négylábúnk is rájön, hogy milyen jó dolog kint végeznie a dolgát!
Ne legyünk nagyon mérgesek, ha minden igyekezetünk ellenére meglepetés csomag vár minket otthon a szőnyegen! Ha eleinte sok időt rászánunk, akár már 4-5 hónapos korában szobatiszta lehet kedvencünk. Persze csak a tőle elvárható 3-5 órás időtartamban! Körülbelül egy éves korában várható el a 8-9 órás szobatisztaság kutya esetében!
Napirend
Főleg első kutyás gazdik nézhetnek most furán a képernyőre: Minek a kutyának napirend?
Ha a kutyánk egy jól kialakított napirend szerint éli életét, a mi dolgunk is sokkal könnyebbé válik. Az időbeosztással könnyebb lesz a kis kutya szobatisztaságra nevelése is. Mindig ugyanabban az időben kapjon enni, menjen aludni, és játszunk vele. Hiszen a „meglepetés csomag” így elkerülhetővé válik.
Lefekvés előtt kerüljük a bőséges itatást.
A másik probléma, amivel sok elsőkutyás szembesül: ha esik, ha fúj, a kutyával ki kell menni!
Az, hogy éppen kint szakad az eső, nem lehet kifogás! Saját kényelmetlenségünket a kutyánk szükségletei elé kell, hogy tegyük! Ez sohasem lehet kifogás a kiskutya szobatisztaságra való nevelése folyamatában!
Az általunk elkészített sablon természetesen csak egy alap. Sok gazdi korábban, vagy később tudja kezdeni a napot. De érdemes egy hasonló napirendet kialakítani. Hiszen a szobatisztaságra szoktatás kutya esetében az időbeosztáson alapul.
Nincs minden kutyafajtánál külön recept erre a folyamatra. Példának okáért ugyanígy kell eljárni a csivava szobatisztaságra nevelése kapcsán is. Nézzük hogyan néz ki egy kutya napirend akár kutyapelenkara szoktatas kapcsán.
Felnőtt kutya szobatisztaságra nevelése
Szerencsére egyre többet gondolják úgy, hogy egy már idősebb kutyát fogadnak örökbe. Azonban gyakran a megmentett kedvencünk előélete nem ismert. Lehet, hogy világ életében egy kerti kutyaként élt, mi pedig panelban lakunk. Ilyenkor ismét előjön a kutya szobatisztaságra szoktatás kérdése. És ha ráadásul egy felnőtt ivaros kutyát fogadunk be, a kan kutya jelölés leszoktatás lesz az első feladatunk. A kutya jelölés ellen házilag is tehetünk, különböző sprayekkel. Második körben pedig az ivartalanítás.
Egy előző blogcikkünkben, amely a kutya ivartalanítás részleteiről ír, már kifejtettük annak előnyeit. Többek között kanoknál megszűnik általában a kényszeres jelölő pisilés is. A felnőtt kutya tanítása szobatisztaságra is hasonló, mint egy kölyöké.
Hogyan tanitsuk kutyánkat szobatisztaságra ha esetleg idősebb korában lopta magunkat a szívünkbe?
A felnőtt kutyáknál nem arról van szó, hogy nem bírják visszatartani a dolgokat. Ők eddig bárhol és bármikor üríthettek, ami most már gondot jelent a gazdinak persze a lakásban. Azonban ebben az esetben is a már fentebb megismertetett gyakoribb kivitel és dicséret a kutya szobatisztaság probléma megoldásának a kulcsa. Így viszonylag hamar sikerülhet az akár 8 hónapos kutya szobatisztaságra nevelése is. A felnőtteknél is nyugodtan bevethető a korábban már említett kutya szobatisztaságra nevelése spray segítségével.
Örömpisi
Ezt a viccesen hangzó kifejezést sok tulajdonos ismeri már. No, de mi is pontosan a kutya örömpisi pontosan és mikor jelentkezik? Ez a viselkedés inkább már felnőtt kutyákra jellemző. Ilyenkor nem arról van szó, hogy például a tacskó szobatisztaságra nevelése sikertelen volt. Hanem arról, hogy annyira örül, hogy hazaértünk. És a nagy izgulás és játék közepette bepisil. Ilyenkor azt tegyük, hogy amikor hazaérünk, ne üdvözöljük kitörő örömmel, várjuk meg, hogy lenyugodjon. És ha már nem ugrál ránk, nem visít örömében, akkor köszönjünk neki. Pár hét után elvileg már látnunk kellene a változást.
A fentiekből jól látszik, hogy a kutya szobatisztaságra nevelése egy nem túl bonyolult feladat, csupán idő és türelem kell hozzá. Legyünk kitartóak és a jutalom nem marad el! Reméljük, hogy sikerült kielégítő válaszokat kapnod a hogyan szoktassuk szobatisztaságra a kutyát kérdésre.
A ti kutyátok hamar szobatiszta lett?
<