Kutya hasnyálmirigy gyulladás – A legfontosabb tudnivalók

Kutya hasnyálmirigy gyulladás – A legfontosabb tudnivalók

A szíve belesajdul a gazdinak, amikor kedvencét szenvedni látja. A kutya hasnyálmirigy gyulladás márpedig borzasztó fájdalmakkal járhat.

Mostani, nem túl szívderítő, de annál hasznosabb cikkünkben áttekintjük ezt az akár életveszélyes állapotot is okozható betegséget. Mint ahogy a vesebetegségnél, úgy itt is megkülönböztetünk heveny (gyorsan jelentkező) és idült (lassú lefolyású) hasnyálmirigy gyulladást.

 

 

Nézzük meg részletesen, hogy mi okozza ezt a betegséget, melyek a tünetei és hogyan folyik a gyógykezelése.

A hasnyálmirigy felépítése, funkciója

A hasnyálmirigy a kutya szervei közül az egyik legtöbb funkcióval bíró szerv. Védett helyen, a máj és gyomor mögött található, és a patkóbélbe üríti az egyes váladékait.

 

A hasnyálmirigy egyszerre külső és belső elválasztású. A benne lévő Langerhans szigetek termelik a glukagont és az inzulin hormont. Ezzel a vér cukorszintjét szabályozza komplex agyi folyamatokon keresztül.

Az emésztésben pedig a talán már ismerősen csengő amiláz enzim, lipáz enzim segítségével vesz részt. Ezeket az enzimeket a zsírok megemésztéséért termeli. Ezen felül a fehérje emésztésben is részt vesz, a tripszin és kimotripszin nevű enzim kiválasztásával.

Normál esetben a hormonok a vérbe kerülnek, az enzimek pedig a patkóbélbe ürülnek. Azonban, ha ez a rendszer felborul (a miértekről később írunk) akkor ez megváltozik.

A hasnyálmirigy normál esetben nem tudja „magát” megemészteni. Azonban ha hiba csúszik a gépezetbe, akkor a saját szöveteit kezdi el emészteni.

Ezután pedig a hasüregbe, véráramba kerülnek a fehérje és zsíremésztő enzimek, és ezáltal az összes szerve károsulhat a kutyának. Ez pedig a kutya számára borzalmasan fájdalmas, hiszen a kutya szervei gyulladásban lesznek.

 

hasnyálmirigy gyulladás

 

Hasnyálmirigy gyulladás tünetek

Mint ahogy cikkünk elején írtuk, megkülönböztetünk heveny és idült hasnyálmirigy gyulladást a kutyáknál. Főleg a heveny változatú hasnyálmirigy gyulladás halál okozója lehet, ráadásul akár egy-két napon belül.

Nézzük meg külön-külön, hogy melyek a tüneteik.

Heveny hasnyálmirigy gyulladás

Ez akkor következik be, amikor az enzimek magában a hasnyálmirigyben aktivizálódnak. Gyakran több ok együttállása szükséges a kialakulásához. Jellemző rá, hogy nagyon gyorsan romlik a kutya állapota. Akár pár óra leforgása alatt elfekvő állapotba kerülhet a kutya. Sajnos nagyon sokszor a leggondosabb kezelés ellenére is el kell búcsúzni a kiskedvenctől.

Ha pedig sikerül meggyógyítani, egy élethosszig tartó szigorú diéta vár a kutyára.

Tünetei:

-       kutya hirtelen elesett, bágyadt, rosszkedvű

-       láz

-       nehezen veszi a levegőt

-       hányás

-       bűzös hasmenés

-       púpos testtartás (a hasi fájdalom miatt)

-       étvágytalanná válik

Idült hasnyálmirigy gyulladás

Akkor beszélünk krónikus hasnyálmirigy gyulladásról, amikor annak 80%-a elpusztult. Itt a tünetek lassabban jönnek elő, így a betegség maga is van, hogy később derül ki. Azonban ez a fajta gyulladás is kihat a többi szervre is. Így akár a máj, vagy a vese leállását is okozhatja.

Tünetei:

-       sokat iszik, sokat pisil

-       híg széklet, amely világos sárgás, zsíros

-       nagy az étvágya, de sovány a kutya

-       sokat szellent

 

hasnyálmirigy diéta

 

Mitől alakul ki a hasnyálmirigy gyulladás kutyáknál?

A hasnyálmirigy gyulladás oka sokszor nem kideríthető, vagy egyértelmű. Azonban hajlamisító tényezőket fel tudunk sorolni.

Annyi biztos, hogy a heveny hasnyálmirigy gyulladás szinte legtöbbször zsíros, házikoszton élő kutyáknál jelentkezik. Az állatorvosi körök „karácsonyi” betegségnek is tekinthetnék. Hiszen sok esetben, a karácsony környékén kapott finom, de túlzottan zsíros falatok befalása után jelentkezik a gazdi a rendelőben. Ilyenkor a kiinduló ok keresés nem tart sokáig.

Valamint a túlzottan szénhidrát túlsúlyos, (gyakran a legolcsóbb hipermarket tápok) okozzák a kutya betegségét. Ugyanis a szénhidrát felbontása nagymértékben terheli a kutya hasnyálmirigyét.

De egyéb betegségek, mint pl. az elhízás és a gyakran vele együtt járó cukorbetegség is okozhatja. Az elhízás miatti magas triglicerid szint is okozhatja. Emellett más endokrin betegség, pl. a pajzsmirigy betegsége is lehet kiváltó ok.

Egyes kutyafajták pedig alapból hajlamosabbak arra, hogy mindenféle előzmény nélkül betegek legyenek. Ilyen például a yorkshire terrier, a schnauzer.

Több esetben bélgyulladás szövődményeként alakult ki a hasnyálmirigy gyulladása.

De sajnos előfordul, hogy rosszindulatú hasnyálmirigy daganat áll a háttérben. Ez rossz hír, ugyanis nagyon sokszor képez áttéteket ez a fajta daganat. Ennek kizárására szükséges az ultrahang vizsgálat.

 

kutya vérkép elemzés

 

A betegség kivizsgálása

Ha arra gyanakszunk, hogy kutyánknak hasnyálmirigygyulladása van, azonnal vigyük a legközelebbi állatorvosi rendelőbe!

Főleg akut esetekben, órákon múlhat az élete! A heveny változat esetében kórházi ellátás szükséges. Ami azt jelenti, hogy napokig az állatkórházban szükséges maradni folyamatos megfigyelésre.

Milyen vizsgálatok segíthetik a diagnózis felállítását?

-       fizikális vizsgálat (a has rendkívül fájdalmas ilyenkor)

-       vérvizsgálat (erre mindjárt kitérünk)

-       ultrahang vizsgálat

-       székletvizsgálat (laborban)

-       vizelet vizsgálat (laborban)

Az állatorvos a kutya vérkép elemzés során a hasnyálmirigy enzim értékeket fogja elsősorban nézni. Az, hogy a lipáz alacsony, vagy a lipáz magas, az csak a doki számára fog reveláns információt hordozni. Hétköznapi halandó gazdiknak nem szükséges ezzel foglalkozni.

Arra a gyakran feltett kérdésre pedig, hogy „a hasnyálmirigy gyulladás hol fáj a kutyának”, nincs jó válasz. Ugyanis a has egésze rendkívül érzékeny lehet.

Emellett persze néznek alap vérképet a laborban, a gyulladás mértékének megállapítására. Kérni szoktak még vese és máj értékekre vonatkozó vizsgálatokat is.

Szeretnénk megemlíteni egy viszonylag néhány éve megjelent újdonságot is. Ez nem más, mint a hasnyálmirigy funkciós gyorsteszt kutyáknak. Ez a teszt csupán néhány perc alatt képest kimutatni a székletből az egyik fehérje bontó enzim jelenlétét. Eléggé drága, azonban 97%-os hatékonyságával meggyőző erejű. Nem túl gyakori még a rendelőkben, de érdemes utána kérdezni.

 

magas amiláz diéta

A hasnyálmirigy gyulladás kezelése

Rendben, gondolhatod, meg van a diagnózis végre. Azonban a neheze még csak most jön. Ugyanis a kezelése ennek a betegségnek nem a legegyszerűbb. A kórjóslat sok esetben kétes lehet.

Az első és legfontosabb lépés, hogy a hasnyálmirigyet tehermentesíteni szükséges. Ezt úgy lehet a legkönnyebben elérni, hogy az állat 1-3 napig csak infúzión keresztül kap folyadékot, és tápanyagot. Illetve minden egyéb gyógyszert is így fog kapni. Felejtsd el, hogy te majd a kutya algopyrin adagolást fogod az interneten böngészni. Itt komolyabb orvosi dolgokra lesz szükség.

Az állatorvos a tehermentesítés fontos feladata mellett a kutya fájdalomcsillapításán és hányás csillapításán fog dolgozni. Természetesen csupa kutyának való gyógyszerrel.

Esetleg még antibiotikumot kaphat a kedvenced, bár legtöbbször a hasnyálmirigy gyulladását nem baktérium, hanem steril gyulladás okozza.

Ha nagyszámú inzulintermelő sejt pusztult el, akkor a kutyánknál cukorbetegség is kialakulhat. Persze ha nem az volt maga a kiváltó ok. Ilyenkor a kutya vércukrát napjában többször is mérni szükséges. Ez nagyon fontos, hiszen az ugráló vércukor további gondokat okozhat. A cukorbeteg étrend szerencsére nem üti a hasnyálmirigy beteg kutyák diétáját.

Ha pedig a nehezén túl vannak a kutyák, jöhet a diéta. Nézzük meg a következő fejezetben, hogy mire szükséges odafigyelned a hasnyálmirigy beteg kutya etetésénél.

A hasnyálmirigy beteg kutya diétája

Kicsit lebutított változatban hívhatjuk magas amiláz diéta változatnak is. A kórházi ellátásból az a kutya engedhető haza, aki már egyszerre keveset tud enni, és nem hányja ki.

A beteg kutya etetése kizárólag állatorvosi egyeztetéssel történjen!

De első körben tényleg pár apró, gyomorkímélő, pépes falatról beszélünk. Mindenképpen alacsony zsírtartalmúnak kell lennie, könnyen emészthető fehérjével és szénhidráttal.

Ha eddig házikoszton élt a kutya, ezt végképp el kell felejteni. A pörkölt, szalonna, egyéb zsíros falatok nem lehetnek ezentúl a kutya tányérjában. Még kis mennyiségben sem szabad adni neki. Hiszen ha egyszer kialakult a heveny gyulladás, akkor bármikor előfordulhat, ha zsírosabb falatot kap a kutya.  Úgyhogy a diétás állapot örökké kell tartson, ha egészséges kutyát szeretnénk.

Ha mindenképp mi szeretnénk elkészíteni a kutya menüjét a következő dolgok lehetnek benne:

-       főtt rizs

-       csirke, pulykamell ( szárnyas allergia esetén halhús vagy nyúlhús)

-       zsírszegény túró

-       répa reszelve

 

hasnyálmirigy gyulladás tünetei

 

Az állatorvos azonban legtöbbször kifejezetten gyógytápot fog ajánlani. Ezekben könnyen emészthető alapanyagok vannak, alacsony zsírtartalommal.

Kezdődő idült hasnyálmirigy problémás kutyának adható az N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány tápja. Ez egy teljes értékű diétás kutyatáp, melyet a rossz emésztés kiegyenlítésére és az exokrin hasnyálmirigy elégtelenségének kompenzálására fejlesztették ki.

Legyen könnyebb vagy súlyos gyulladás, a kezelés mindig abból fog állni, hogy egyszerre kevés ételt adj a kutyának. Persze amíg az intenzív kórházi terápia folyik, marad az éhgyomor, azaz semmilyen ételt, csak vizet kaphat.

És hogy mivel támogathatod a felépülésben még a kutyádat?

Ha a máj értékeiben is változás lett, akkor a Hepa Pet Plus tabletta nagy segítség lehet a regenerálódásában.

Emellé B vitamin komplexként az RX Vitamins Amino B-Plex 60 ml. kitűnően alkalmazható gyenge, étvágytalan, valamint idült betegségek által legyengített betegekben. Nagyon jóízű, folyadék formájú készítmény. Jótékony hatású mennyiségekben tartalmaz mind B-vitamin-komplexbe tartozó vitaminokat és esszenciális aminosavakat. Az étvágytalanság problémájára is számos esetben megfelelő ez a készítmény.

A hasnyálmirigy gyulladás kutyáknál, mint látható, rendkívül fájdalmas és összetett betegség. Sok szövődménnyel járhat, így lehetőleg igyekezzünk a kutya helyes táplálásával elkerülni a kialakulását. Ha pedig azt látjuk, hogy a kutyánk bágyadt, rosszul érzi magát azonnal vigyük állatorvoshoz!

A hasnyálmirigy gyulladásra van megoldás, de valószínűleg egy élethosszig tartó diéta formájában. A magas zsírtartalmú ételeket cseréljük le diétásra. Az alacsony zsírtartalmú csirke, pulyka és halas ételek lesznek a kutyák megmentői ebben az esetben.

Keress minket bátran, ha szeretnél a különböző gastro tápjaink között eligazítást kérni.

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Hepa Pet Plus tabletta 700mg 30 db

Vitamed Hepa-Pet Plus – Új generációs májvédő készítmény, amiben a szilimarin, a SAMe, a B6 és B12 -vitamin, valamint az E-vitamin együtt, egymást kiegészítve. Ízesítése a jutalomfalatokhoz hasonló. Adagolása egyszerű, külön kiszerelésű a kistestű kutyáknak és macskáknak, valamint nagy testű kutyáknak.
Raktáron
6.988 Ft -tól
(13)

Hepa Pet Plus tabletta 250mg 30 db

Májvédő készítmény kutyák és macskák számára. 
Raktáron
5.655 Ft
(7)

RX Vitamins Amino B-Plex 60 ml

Az Amino B-Plex a műtétek után lábadozó vagy idült betegségek által legyengített, étvágytalan és gyenge betegeket látja el a B-vitamin-komplexbe tartozó vitaminok, vizes májkivonatok és esszenciális aminosavak jótékony hatású mennyiségeivel, rendkívül ízletes és a kistestű állatoknak is könnyen beadható formában.
Raktáron
9.779 Ft
(3)

N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány 2,5 kg

N&D Dog Grain Free Quinoa Digestion Bárány 2,5kg teljes értékű diétás kutyatáp kutyák számára, melyet a rossz emésztés kiegyenlítésére és az exokrin hasnyálmirigy elégtelenségének kompenzálására fejlesztették ki.
Raktáron
5.215 Ft -tól
(15)

Kapcsolódó tartalmak