Kutya epilepszia – amit tudnod kell róla

Kutya epilepszia – amit tudnod kell róla

A leggyakoribb idegrendszeri betegségnek számít a kutyák és macskák körében. Több típusa van és rengeteg féle tünettel járhat így felismerése nem mindig egyszerű.

Azonban még az állatorvosok között is gyakran mumusnak számít ez az idegrendszeri betegség. A gazdik pedig egyenesen rettegnek, ha kiderül, hogy kutyájuk ebben szenved. Nézzük részletesebben most meg, miről is van pontosan szó.

 

Epilepsziás roham nem = epilepszia betegség

Az átlag gazdi számára, ha észreveszi, hogy kutyája az oldalán fekve rángatózik, egyből az epilepszia betegség jut eszébe. Azonban fontos különbséget tenni az epilepsziás roham, és maga az epilepszia betegség között.

Az epilepsziás roham maga az, hogy az agy működését zavarja valami, akár lokálisan, akár az egész szürkeállományt és kialakul egy tünet együttes. Amely akár a jól ismert görcsös rángatózás is lehet. Azonban mindig ennyire látványos egy roham. Erről a következő fejezetben részletesen fogunk írni.

Sok esetben az állatorvos kérdezősködés, illetve bizonyos vizsgálatok elvégzése után rá jön, hogy nem epilepsziáról van szó, bár a gazdi számára a tünet elsőre erre utalt.

Egy cukorbeteg kutya, amikor leesik a cukra is produkálhat görcsöket. Vagy ha például xilit édesítős édességhez jut hozzá a kutya, akkor is lehetnek ilyen tünetek.  Az ilyen eseteket epileptiform rohamoknak nevezzük. Ez nem epilepszia! Ezek az esetek többségében gyógyítható vagy kezelhető dolgok, ha csak nem súlyos esetről beszélünk. Egy xilit mérgezésnél az idő egy fontos tényező, mármint hogy minél hamarabb orvoshoz jusson a kutyám például.

 

epilepszia halál

 

De hasonló lehet még az úgynevezett pszichogén álrohamok is, amelyet az okoz, hogy édes drága kutyánk túlságosan szorong. Például tűzijáték, új emberek vagy akár a szeparációs szorongás is kihozhatja belőle az epilepszia roham bármely típusát.

Szóval nem kell elsőre bepánikolni. A legfontosabb, hogy a kutyát megfelelő orvoshoz juttassuk és minden féle kivizsgáláson részt vegyen és a kiváltó ok megszűnjön.

Elsőre talán a következő fejezetek bonyolultnak tűnhetnek. Azonban igyekszünk mindenki számára érthető módon leírni ezt a komoly betegséget. Sajnos ritkán, de előfordul macska epilepszia is, annak a tünetei is hasonlóak. Az interneten sok macska epilepszia video kering, ahol az egyszerűbb és a nagyrohamok is jól láthatóak.

Az epilepszia típusa

Két típust különít el az állatorvosi tudomány.

 Az első egy úgynevezett elsődleges (idiopátiás) epilepszia.

 Vagy más néven veleszületett. Ilyenkor a mai tudás szerint egy örökletes ok állhat a háttérben és bizonyos fajtáknál halmozottan van jelen. Az EEG vizsgálat nem mutatja ki, sem az agy szövettani vizsgálata. (Az EEG vizsgálat ha negatív, az nem azt jelenti, hogy nem epilepsziás. Csak a vizsgált időszakban nem volt kóros agyhullám. Ez mindegyik típusnál így van.)

A következő fajtáknál gyakrabban fordulnak elő epilepsziás rohamok: beagle, uszkár, dalmata, németjuhász, spániel, ír szetter, tacskó, golden retriever és labrador. A görcsök ilyen fajták esetében a leggyakrabban egy veleszületett agyi elváltozás miatt alakulnak ki nagyjából 1-5 éves kor között. 

Dr. Kiss Gabriella, kutya epilepszia specialista nagyon sok kutyán segített az évek folyamán és emellett rengeteg kutatást lefolytatott. Véleménye szerint kiemelkedően fontos lenne a tenyésztők tájékoztatása a veszélyeztetett fajták esetében.

A doktornő javasolja, hogy tenyésztésbe vétel előtt legyenek kivizsgálva az állatok, amivel az örökletes epilepszia esélyét jócskán csökkenteni lehetne az állományban. Ez is eltarthat persze sok ideig, mire elterjed.

Ugyanis az elektroencephalográfiás (EEG) vizsgálattal kiszűrhetőek lennének az epilepsziát örökítő egyedek. Így a következő generációk gazdijainak nem kellene félnie attól, hogy ilyen kutyust vásárolnak és együtt élni ezzel a sokszor kimerítő és költséges betegséggel.

 

epilepszia kutyáknál

 

Az epilepszia második típusát az úgynevezett másodlagos (szerzett) epilepszia jelenti.

A másodlagos epilepsziát többféle ok is kiválthatja. De mindig valamilyen agyi károsodás a konkrét ok.

●        toxikus anyagok pl. xilit, nagy mennyiségű csokoládé (teobrominn), csigaméreg is lehet az epilepszia kiváltó okai (ez nem valódi epilepszia, hanem epilepsziaszerű görcsroham)

●        agydaganat (igen, sajnos a kutya agydaganat tünetei is lehetnek a rohamok)

●        agyi trauma

●        agyvérzés

●        gyulladás

●        más belső szervi elváltozások is lehetnek az epilepszia okai.

 

Az epilepsziás tünetek típusai

A tünet típusokat szintén két csoportba lehet osztani, a szerint, hogy az agy egy kisebb részét, vagy az egészét érinti. Az utóbbit ismerik a legtöbben a gazdik között, hiszen az úgymond a legfeltűnőbb roham típus. Míg az első típusba tartozó tünetek gyakran csekélyek, így csak későn jut el a kutya gazdija a diagnózishoz. Nézzük most részletesen meg, melyek lehetnek a kutya epilepszia tünetei.

  1. Fokális epilepszia tünetei kutyáknál

Ilyenkor a kutya agyának csak kis részén van az epilepsziás rohamot kiváltó elektromos zavar. Ebben az esetben a kutya a legtöbb esetben tudatánál van, (elemi parciális roham) tehát nincs ájulás. A tünetei annak megfelelően, hogy melyik agyi rész érintett, többféle lehet. Ha valamilyen fokú tudatzavar van, azt komplex parciális rohamnak nevezzük. Ezek a rohamok percek-órák-napokig is eltarthatnak.

Ha az agy mozgatókérgi területén van elektromos zavar, akkor:

●        egy vagy több végtag rángógörcse jelentkezik

●        egy vagy több végtag merevgörcse jelentkezik

●        átmeneti izomtónus vesztés végtagokon, szétcsúszik a lába pl.

●        rángatózás a pofa, ajkak, fül területén

Ha az agy érzőkérgi területén van elektromos zavar, akkor:

●        viszkető, zsibbadó érzés jelentkezik végtagokon, amelyet próbál rágással, nyalással kompenzálni a kutya

●        látási hallucináció pl. légy kapkodás

●        hallási hallucináció pl. figyel mereven a csak ő általa hallt hang irányába

●        szaglási hallucináció  pl. hirtelen heves szimatolás miközben semmi nincs ott

Ha az agy pszichés funkciókért felelős területén van zavar, akkor ok nélkül:

●        nyugtalan

●        járkál

●        agresszív

●        szorong

●        fél

Ha a zsigeri funkciókért felelős területen van zavar, akkor:

●        hirtelen nyálzás

●        szőrborzolás

●        hányás

●        akaratlan, erős bélmozgások

●        pupilla tágulás

●        hasi fájdalmak , púposítás lehetséges.

Nagyon gyakoriak az úgynevezett orális automatizmusok a kutyáknál a rohamok esetén. A következő tünetek jelentkezhetnek:

●        nyeldekel

●        csámcsog

●        nyaló rágó mozdulat (fagyizik)

 

kutya epilepszia tünetei

 

  1. Generalizált rohamok

Ezek tartoznak a súlyosabb rohamok közé, ugyanis ilyen esetben a kutya mindkét féltekéjének minden idegsejtjét érinti az elektromos zavar. Ezt további két alcsoportra lehet bontani.

Petit mal-távollét epilepszia –absence

Ezt úgy kell elképzelni, hogy a kutya a szokásos tevékenységét végzi, majd hirtelen megáll, megreked és elbambul. A távolba réved, nevére, szólításra nem reagál. Ez az állapot lehet másodpercek, percek is.

Grand mal- nagyroham

A gazdik ezt gondolják a leggyakrabban tipikus epilepsziának. Ilyenkor a kutyusunk teljesen elveszti az eszméletét, oldalán fekszik, rángógörcsök gyötrik, amely látványként is elég riasztó.

               

Az epilepsziás rohamok lefolyása

A legtöbb állatorvos javasolja a gazdik számára, hogy vezessenek naplót a kutyaepilepszia rohamairól. Írják fel, hogy az előtte lévő nap mi történt, mit evett, hogy és mennyit. Mennyit mozogtak, milyen a holdállás, volt e front. Apróságoknak tűnik, de segíthet a későbbiekben, hogy a gazdi felkészüljön egy újabb rohamra. De sok esetben nem lehet kideríteni még így sem hogy melyek az eiplepsziás roham kiváltó okai.

A rohamokat megelőző 24-48 órát prodromának, vagy roham előérzetnek nevezik. Ilyenkor már a gazdi észlelhet bizonyos jeleket a kutyán. Pl. bepisil-bekakil az amúgy szoba tiszta kutya, vagy nyugtalanul járkál a lakásba, udvaron. Esetleg fáradékonyabb, kedvtelenebb.

Majd ezután jelentkezik a kutyánál vagy a fokális vagy a generalizált roham. De sok esetben a fokális roham után jön egy nagyroham.

Miután elmúlt, jön egy időszak amelyet posztiktusnak nevezünk. Ennek az időtartama nagyon változatos, a percektől a napokig bármi lehetséges. A legtöbb esetben csak nyugtalanság, járkálás, fájdalomtünetek jelentkeznek.

Azonban előfordul sajnos, hogy rendkívül agresszívvé válik, vagy nem ismer fel senkit és semmit a környezetében a kutya a roham után. Amennyiben a kutya számára az állatorvosi kezelés nem segít, és folyamatosak a rohamok utáni agresszió miatt az epilepsziás kutya elaltatása indokolt lehet.

 

epilepszia kivizsgálás

 

Az epilepszia kivizsgálása és kezelése kutyáknál

Mint ahogy már a cikkünk legelején írtuk, a kutya epilepszia kivizsgálása még gyerekcipőben jár ha lehet így mondani. Sok kérdés van még megválaszolatlanul, így rengeteg kutatás folyik a mai napig is erről a témáról.

A betegség kezelése úgynevezett antiepileptikumokkal történik, amelyek lényegében humán, azaz emberi gyógyszerek.  Emellett „vész esetére” fel szokták írni az orvosok a végbélkúpot, amelyet roham esetén szükséges a gazdinak használnia a kutyán.

Van, hogy az egyik gyógyszer nem, de a másik tökéletesen beválik. Sajnos gyakran ez egy hosszabb folyamat mire az állatorvos és a gazdi össze tudja hangolni a gyógyszerezést amivel a tünetek és a rohamok csökkenthetőek vagy teljesen megszüntethetőek.

Megkerestük dr. Fekete Zoltán állatorvost, a Bocskai Állategészségügyi Centrum vezetőjét, hogy megkérdezzük arról, mit tehet a gazdi.

„Az epilepszia gyanú esetén a gazdira is komoly felelősség hárul. A tünetekről érdemes egy epilepszia naplót vezetnie, amelyben dátummal vezet a gazdi minden rohamot. Legyen felvezetve rajta, ha volt az előző napokon valami különös történés, front stb. Így előbb-utóbb sikerül majd összefüggéseiben látni a dolgokat. Emellett pedig készüljön videó felvétel is a rohamokról.

Az állatorvosi rendelőben pedig a következő dolgokra lehet szükség:

-Alapos fizikális vizsgálat (neurológiai jellegű)

-vérvétel különböző paraméterekre

-EEG

-MRI

-UH

Ezek által az állatorvosok egy komplexebb képet kapnak az állat állapotáról és hamarabb megszülethet a diagnózis, és ezáltal a kezelése is a kutyának. "

 

kutya epilepszia halál

 

A kutya epilepszia kezelése házilag – avagy mit tehet a gazdi a kedvencéért?

Már most szeretném előre leszögezni, hogy senki ne álljon neki otthon önhatalmúlag bármilyen gyógyszerezésbe. A házi kezelési módszerek alatt azt értjük, hogy mit tehet a gazdi azon kívül, hogy kivizsgáltatta kedvencét, és adja neki az orvos által felírt gyógyszereket.

Bár erről a témáról eléggé megoszlanak a vélemények, de mindenképp szeretnénk ezt elmondani nektek, hiszen ha már csak néhány kutya állapotán segítünk a leírtakkal, megéri.

A következő sorok többségéről még kutatási anyag nem elérhető, leginkább gazdik tapasztalatain alapuló pozitív élmények. Így az alábbi tanácsainkat mindig egyeztessék kutyájuk kezelő orvosával!

BARF étrend

Több gazdi is pozitív visszajelzést adott arról, hogy a gyógyszeres terápia mellett BARF azaz nyers húsos étrendre váltottak át a kutyusával, mérséklődtek a rohamok.

Kutatások már kimutatták, hogy egy epilepsziás rohamokkal küzdő kutya számára kiemelkedően fontos, hogy étrendje minden számára fontos tápanyagot tartalmazzon. Mind nyomelemek, megfelelő omega 3 és 6 zsírsavak, pre és probiotikumok, antioxidánsok legyenek benne a minőségi fehérje mellett.

Az alacsony vagy teljesen szénhidrátmentes diéta több kutya esetében is a rohamgyakoriság csökkentését hozta el. A BARF diéta ennek megfelelhet.

Természetesen fontos, hogy jól összeállított változatos étrend legyen ez. Mi jó szívvel ajánlanánk a Farkaskonyha fagyasztott termékeit és étrendkiegészítőit mint pl. a Farkaskonyha Csipkebogyóbort. Ez rendkívül magas C-vitamin, antioxidáns  tartalmú termék.

Lazacolajjal kiegészíthetjük az étrendet ugyanis magas omega 3 zsírsavakkal rendelkezik, főleg a hidegen sajtolt változatok, mint pl. a Henne kronch terméke.

Étrendkiegészítők

Fontos, hogy kutyánk immunrendszere a lehető legmagasabb fokozaton pörögjön. Ezért javasolják, hogy a bélrendszer legyen rendben. Hiszen akár már a reklámokból is tudhatja a gazdi, hogy a jó immunrendszer a bélrendszerben kezdődik. Így megtámogathatjuk kutyánkat probiotikum termékekkel.

Emellett még a máj védelme is fontos, hiszen akármilyen kis mennyiségben is kapják a roham elleni gyógyszereket, a májra hatással lehet. Ezt meg előzhetjük különböző májvédő termékekkel, mint pl. a Hepa pet plus 700 mg tablettával. Májbeteg kutya etetése kapcsán is nagy segítség lehet ez a termék.

 

epilepszia után

 

ÉS még egy nagyon megosztó terméket szeretnénk itt megemlíteni, ami nem más mint a CBD olaj tartalmú készítmények. CBD olaj alkalmas kutyák, macskák és egyéb emlős állatok (pl.: tengerimalac, hörcsög, nyúl, ló) vitalitásának, mobilitásának megőrzésére, a belső feszültség oldására. Tapasztalatok vannak arról, hogy csökkentette a rohamok erősségét és mennyiségét.

Ha egyéb betegségek is vannak kutyánknál, vagy más tüneteket is észlelünk, fontos, hogy komplexen legyen kezelve a probléma.

Mit tegyünk roham esetén?

Egy nagy, eszméletvesztéssel járó roham nagyon ijesztő tud mind az állat, mind a kutya számára lenni. Az ember szíve ilyenkor teljesen összeszorul, hogy nem tud imádott kedvencén segíteni.

Ilyenkor próbáljunk meg nyugodtak maradni. A rángatózó, rohamozó kutya alá tegyünk egy puha párnát, és távolítsunk el minden berendezési tárgyat körüle. Ezzel a sérülést veszélyt próbáljuk minimalizálni. A nyelvét meg ne próbáljuk kihúzni! Ezzel a gazdi a saját keze sérülését kockáztatja.

Próbáljunk csendet biztosítani, besötétíteni nem csak a roham ideje alatt, hanem az azt követő időben is. Ha van ott más háziállat, őket a roham idejére zárjuk el, mert ők is fokozhatják a kutyánk izgalmát.

A roham utáni időszakban minden kutyus máshogy viselkedik. Amennyiben agresszívvá válik, ne próbáljunk meg hozzá közelíteni, ingerelni. Amennyiben sírós, bújós, engedjük meg, hogy közelünkben biztonságban érezhesse magát. Ilyenkor ők nem értik, hogy mi történik velük sajnos.

Az epilepszia a legtöbb esetben nem halálos, de komolyan szükséges venni. Nem feltétlen szükséges az eutanázia csak ritka esetekben. A megfelelő gyógyszerezést hagyjuk orvosra és bízzunk abban, hogy kiskedvencünk ezzel a betegséggel is hosszú és teljes életet élhet.

Köszönjük, hogy végig olvastad ez a remélhetőleg sok hasznos információt tartalmazó cikkünket, bár a téma nem könnyed jól tudjuk. Kövess minket és olvasgasd el régebbi cikkeinket is!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Hepa Pet Plus tabletta 700mg 30 db

Vitamed Hepa-Pet Plus – Új generációs májvédő készítmény, amiben a szilimarin, a SAMe, a B6 és B12 -vitamin, valamint az E-vitamin együtt, egymást kiegészítve. Ízesítése a jutalomfalatokhoz hasonló. Adagolása egyszerű, külön kiszerelésű a kistestű kutyáknak és macskáknak, valamint nagy testű kutyáknak.
Raktáron
6.988 Ft -tól
(13)

Arthrocol Full spektrumú CBD 5 olaj kutyáknak 10 ml

Prémium minőségű kender kivonatból készült olaj immunerősítésre és ízületvédelemre kutyáknak.
Raktáron
12.490 Ft -tól
(63)

KoniKanna CBD Olaj 500mg Kutyáknak és Macskáknak 10ml

Kiválóan alkalmazható krónikus fájdalommal járó betegségekben, krónikus gyulladásos betegségekben, daganatos betegségek kezelésében és megelőzésében, epilepsziában, ízületi betegségekben: diszplázia, artrózis, artritisz stb…
Raktáron
11.490 Ft -tól
(52)

Henne hidegen sajtolt lazacolaj 500 ml

A Henne 100%-os hidegen préselt lazacolaj egy természetes táplálékkiegészítő, amely ideális kutyák-macskák Omega 3 és Omega 6 zsírsavszükségleteinek kielégítésére.
Raktáron
7.490 Ft -tól
(16)

Kapcsolódó tartalmak