Az igazi húsimádóknak – A BARF etetés

Az igazi húsimádóknak – A BARF etetés

Ismerkedjünk meg kicsit közelebbről egy egyre népszerűbb világgal a BARF etetés témakörével. Sokan félnek tőle, de kicsit most megszelídítjük neked.

Mi emberek folyamatosan keressük, hogy milyen úton-módon élhetnénk egészségesebb életet. Mi sem lehetne annál természetesebb, hogy házi állat társainknak is a lehető leghosszabb és legboldogabb életet szeretnénk.

Ezekkel az igényeinkkel a kutyaetetés világa is igyekszik lépést tartani. Éppen ezért lehet egyre népszerűbb a BARF etetes. Ha te is kacérkodsz ezzel a reform etetési módszerrel, vagy még nem hallottál a kutya nyers etetés csodájáról, akkor olvasd el bejegyzésünket a témában.

Tanácsok ismerkedéshez – Mi is az a BARF etetés?

Mielőtt belevágnák, kezdjük először is ennek az érdekes szónak a jelentésével. Ez valójában nem is egy szó, hanem egy rövidítés. Szóval a BARF jelentese 4 angol szó összeolvadása, amely a következő:

B, mint biologically, vagyis biológiailag 

A, mint Appropriate, vagyis megfelelő

R, mint Raw, vagyis nyers

F, mint Food étrend

Látható, hogy kicsit kacifántos lenne kiejteni ezt a mozaikszót magyarul. Szóval a magyar ember száján is BARF-ként terjedt el ez a kutya etetése metódus, amely kezd a macskák között is egyre közkedveltebbé válni.

Hogy honnan is ered ez a tudomány? Erre egyszerű a válasz. Az ősidőkből, vagyis inkább kutyáink vadon élő fajtársainak étrendjéből. Ők ugyanis ragadozó genetikájukból adódóan a húsevők között szerepelnek. Viszont a zsákmányállatok elfogyasztásával más tápanyagokhoz is hozzájutnak.

 

barf-kutyatap

 

Sokan, sőt egyre többen úgy gondolják, hogy ez az irány, vagyis a barf étrend kutyáknak lehet a kutyaegészség csúcsa. Hiszen sok-sok kutyaeledelben már hatalmas mennyiségben találhatóak mesterséges színezékek és természetesnek egyáltalán nem mondható ízesítők. Ezek az anyagok pedig finoman szólva is ártalmasak a kutyák egészségére.

Ezzel szemben a természetes alapanyagok a nyers etetés kutyáknál kapcsán csak a négylábúak egészségét szolgálják. És mi sem lehetne természetesebb a nyers étrendnél, amely a barf jelentése. Hiszen ez a ragadozók alapvető táplálkozási módszere. Eleve erre lett kitalálva az emésztésük.

Egy kutya pocakja a következőképpen van tervezve. Rövid és savas emésztőrendszere a könnyen emészthető húsok és a baktériumok lebontására épül. Valamennyire meg tudják emészteni a szénhidrát tápanyagot, de velünk ellentétben nem ebből nyernek energiát. Náluk a szénhidrát tejsav túltengést okoz az izmokban, amelyek pont, hogy belassítják kedvenceinket.

Ahogy a fentiekből kiderült, a nyers etetés kutya pajtikáinknak legfontosabb összetevője a nyers hús. Azonban a közhiedelemmel ellentétben nemcsak ennyit jelent a barf kutya étrend. Ha azt gondolod, hogy bepakolsz egy adag, a kedvenc húsosodnál vásárolt tőkehúst az eb tányérjába, akkor bizony nem is tévedhetnél nagyobbat. A BARF etetés kutya családtagjainknál ennél jóval több. Mutatjuk is, hogy mennyivel, vagyis következzenek a barf arányok.

Itt jön képbe a fentebb részletezett BARF mozaikszó szavainak jelentése. Vagyis biológiailag megfelelő arányokból kell állnia a nyers etetésnek. A nyers színhús mellett néhány egyéb dolog is kell, hogy legyen a kutyus tányérjában.

A kutya etetése BARF elvnek van még egy nagy előnye. Ez pedig nem más, mint a kevesebb kaki. A kezdők ettől meg is szoktak ijedni, pedig ezzel nincsen semmi gond. Azért jön ki kisebb mennyiségű végtermék a tappancsosokból, mert a nyers étrend sokkal jobban hasznosul. A szénhidrátokban gazdag, gyengébb minőségű tápok és konzervek nagy része felesleges összetevő kedvenceink számára. A felesleg pedig méretes és gyakori kutyakaki formájában távozik még a kölyök kutya etetése esetében is.

Ha a változás mezejére lépnél – Hogyan kezdj bele a barf világába?

A kutya etetése BARF módszerrel elkezdése előtt ajánlatos beiktatni egy koplalónapot, amely jó hatással van az emésztésére. Hiszen így kiürül belőle az, amit eddig evett, legyen az kutyatáp, vagy konzerv. Kegyetlenségnek tűnhet, de hidd el, nem lesz kutyusodnak semmi baja.

Viszont, ha nem tudsz ellenállni a könyörgő szemeknek, esetleg érzékenyebb pocakkal rendelkező, vagy kölyökkutyád van, akkor is van megoldás. Jobb, mint a semmi, ha mondjuk a napi több étkezésből egyet kihagysz. Vagy azt is megteheted, hogy tálkájába teszel egy adag zöldségturmixot natúr joghurttal keverve. Ha pedig nem jönnek be a zöldségek, akkor maradjon magában a joghurt. Ezt a kölyök kutya nyers etetés megkezdése előtt is alkalmazhatod.

nyers-hus-kutyanak

 

A BARF etetés kezdőknek buli a koplalónap után indul el élesben. Hiszen itt nem úgy működnek a dolgok, mint egy klasszikus tápváltás esetében. A nyers etetésnél rögtön belecsapunk a közepébe. Kutyusfüggő, hogy hogyan fogja viselni kedvenced a változást. Viszont azt ajánljuk az első etetésnél csak az ajánlott barf etetés mennyiség felét, maximum kétharmadát add oda neki. Maximum 1-2 hónap az idő az állat esetében, amire teljesen átáll a kutyapocak.

Hogy mit is jelent az ajánlott napi húsadag nyersen, vagy ha úgy tetszik fejadag? Most megmutatjuk a barf etetés arányok helyes felosztását.

Így számold ki a BARF nyers adagot

Általános szabály, hogy a napi BARF adag a kutya testsúlyának 2-4%-a. Ha már zsenge kölyökkutyusodnál is eme pocaktöltési módot választod, a kölyök kutya etetés kapcsán a felnőttkori súly 2-4%-át vedd alapul. A 2, illetve a 4 több dologtól is függhet egy kutya etetési táblázat esetében.

Nem mindegy, hogy például mekkora méretű, mennyi idős, milyen aktív életet él, milyen az emésztése és mennyire zsíros a pocakbavalója. Az lesz a legegyszerűbb, ha a pöttömöknél mondjuk 3-4, a közepeseknél 2-3, az óriásoknál 2%-kal kalkulálod ki az adott nap betevőjét. Például egy kétkilós csivava etetése egy adagban számolva 60 gramm/nap raw food, vagyis nyers étel.

Talán ennél a számításnál is könnyebb, ha egy BARF etetési táblázat lesz a segítségedre. Ebben a kutya etetése táblázat ábrában a tacskó etetése táblázat is látható lesz, mivel egy igencsak népszerű fajta ez a szimatoló apróság.

barf-etrend-tablazat

 

A felnőtt kutya etetése táblázat mellett fontos még szót ejteni a BARF-nál a következőről. Legyen szó a felnőtt kutya etetése dolgáról, vagy egy szárnyait próbálgató kölyökről a nyers húst említve beszélni kell a zsírtartalomról is. A BARF menü a legjobb esetben 13-25% zsírt tartalmazzon.

Ez is egy viszonylag tág intervallum. Hiszen jelenleg itt is gondolni kell az aktívabb vagy éppen azokra a kutyákra is, akik hajlamosabbak lehetnek pocakot ereszteni. A sportos ebeknek adhatunk zsírosabb falatokat, ellentétben a zömökebb társaiknak számoljunk kevesebbel.

Mi legyen a tányéron? – A BARF étrend nem teljesen kőbe vésett szabályai

Ahogyan a mondás is tartja, egy kép többet mond ezer szónál. Ezért úgy gondoltuk, hogy a kutya pocakjának szükségleteit leginkább egy BARF táplálék piramissal, ha úgy tetszik barf étrend minta ábrával tudjuk nektek illusztrálni, kedves gazdik.

felnott-kutya-etetese-tablazat

A piramis alja, tehát a legszélesebb része a hús.

Itt a színhúsról beszélünk. Az egyik fontos dolog a BARF etetés kölyök kutya, illetve felnőtt kutya esetében nem más, mint a hús minősége. Milyen nyers húst ehet a kutya? Erre a néhány dologra mindenképpen figyelj oda, ha húst vásárolsz kedvencednek:

  • Csak és kizárólag olyan helyről vásárold meg a húst, amely ellenőrzött és minden minőségi előírásnak megfelel. Kerüld el kérlek, a lesett a kamionról és az ismerőstől innen-onnan beszerzett húsokat. A nem megfelelően kezelt húsok tartalmazhatnak olyan baktériumokat, amelyektől kutyusod igencsak súlyosan megbetegedhet. Elég csak megemlíteni a salmonellát vagy a Campylobacteriumot. Ezek a legismertebb nyers hús okozta betegségek.
  • Ha nyers hús kutyának etetés kerül szóba, mindenképpen kerüld el a sertést és a vaddisznót. A nyers sertéshús kutyának ugyanis fertőzött lehet Aujeszky kórral. Ez a betegség pedig halálos a kutyusokra nézve. A főtt sertéshús kutyának biztonságos, de nagyobb mennyiségben nem ajánljuk, ha vigyázni akarsz négylábúd vonalaira. Nyers marhahús kutyának viszont gond nélkül adható.

A röfögők után következzenek a biztonságos helyről nyugodt szívvel adható husikák. Kaphatnak a kedvencek szárnyasokat, emlősöket, halakat, sőt még vadhúst is.

A kezdeteknél a kisebb méretű állatok húsát ajánljuk, mint például a csirke, nyúl, vagy a pulyka. A nyers csirke kutyának mindenképpen bőrrel adagolandó, hiszen a zsírban az energia. Természetesen, ha kedvenced nem bírja a kotkodácsoló szárnyasokat, akkor nála kerülendő a nyers csirkehús kutyának.

Jöhetnek a csontos húsok.

A csontokra azért van szüksége az ebnek, hogy kutyuskád elegendő kalciumhoz, foszforhoz és egyéb hasznos ásványi anyaghoz jusson. Abban az esetben, ha kedvenced pocakja bírja a pipihúst, nem allergiás, nyugodtan adható neki a csirke farhát kutyának is.

Akkor sincs gond, ha nem akarsz csontokat adni az ebnek. Ebben az esetben azonban pótolnod kell a fent említett anyagokat táplálékkiegészítőkkel. Ehhez a lépéshez ízületvédőket és tojáshéjport ajánlunk. Nagy kedvencünk a Farkaskonyha Bio Tojáshéjpor, amellyel tökéletesen pótolhatod a hiányzó tápanyagokat. Ez szárnyas allergia esetén is nyugodtan szórható a hússal megpakolt tálkába.

A csontok ropogtatása hozzájárul a millió dolláros kutyamosolyhoz is. Ugyanis elriasztja kutyusod szájából a fogkövet és legjobb barátját, az ínygyulladást.

barf-etrend

 

Viszont pár dologra itt is érdemes odafigyelni. Csöves csontokkal ne egészítsd ki az étrendet, továbbá a főzés kutyának a csontoknál igencsak kerülendő. A csontok ugyanis hőkezelve szilánkosra törnek, amelyek az emésztőrendszerbe kerülve életveszélyesek lehetnek. Válassz csont gyanánt például marhaszegyet, vagy halfejet, akár lazacot. Ha nem szeretnél bajlódni a hús-csont arány kikeverésével, szerencsére már találsz olyan menüket, amelyek megfelelő arányban tartalmaznak csontokat is.

Az arányokat a BARF etetés során azért is érdemes betartani, mert a túl sok csont problémákhoz is vezethet. Nem elég, hogy keményebb lesz a kutyus végterméke, amit ő nagy kínlódások árán fog kitolni. A kalcium- és a foszfortöbblet megterhelő a veséknek és még kalcium-lerakódásokat is okozhat a csontokban.

A sorrendben a következő a belsőségek etetése a menü részeként.

Ezekben vannak a leghasznosabb vitaminok, szóval semmiképpen ne hagyd ki a kutyus tányérjából az étrendben kutyád részére. Elég csak megemlíteni a brutál A-vitamin, B-vitamin, réz, vas és mangánforrás máj szervet. De szuperek lehetnek még a vese, lép, szív és a tüdő is a kutyáknak.

Következzen egy újabb BARF nagyágyú a menüben, ami nem más, mint a zöld pacal.

Ez a csoda nem más, mint a marha vagy a bárány gyomra eredeti, tisztítatlan formájában. Azért fontos a tisztítás hiánya, mert emiatt marad benne a sok-sok hasznos előemésztett növény és probiotikum.

A fent említett anyagok mellett található még benne emésztőenzim, amely kutyusodnak nagy segítség a savas husikák emésztésében. Emiatt a zöld pacal hőkezelése szigorúan tilos, hiszen ezek a szuper enzimek elpusztulnának a fazékban.

tacsko-etetese-tablazat

 

Láthatod mekkora csoda. Egy baja van, hogy kissé, na jó nem kissé büdös. De úgy gondoljuk, hogy ha már rászántad magad arra, hogy naponta nyers dolgokat kutyulgatsz kedvencednek, akkor ennyi belefér. És nemcsak fagyasztva elérhető, hanem szárított formában is, ami plusz rágást biztosít a kutyusnak. Próbáld ki bátran a Teomann Szárított Báránypacalt. Ezt kutya táp mellé is adagolhatod.

Egy kis ropogtatnivaló még pluszban.

Mint ahogy azt bizonyára tudod, a rostok sem hiányozhatnak egy kutya étrendjéből. Ezért alap, hogy a BARF-os eb táljában is legyen egy szép adag zöldség, vagy gyümölcs. Ezt adhatod kutyusodnak reszelve, vagy éppen turmixolva.

A zöldekkel a rostok mellett értékes vitaminok és ásványi anyagok is kerülnek a kutyapocakba és a szépséges kutyatestbe. Azonban figyelj arra, hogy több zöldséget adja a gyümölccsel szemben, olyan 2/3-1/3 arányban a cukorbevitel miatt.

Gabona vagy rizs

Ha szeretnél még több rostot adni, adhatsz egy kevés gabonát vagy rizst is, de nem feltétlenül szükséges. Viszont arra figyelj, hogy ezek az összetevők maximum 10%-ban szerepeljenek a kutyus BARF menüjében.

A gabona-rész állhat mondjuk rizsből, vagy zabpehelyből. Ezt hőkezelheted, úgyhogy ilyenkor szóba jöhet a kutyának főzni téma is. Ha pedig valami különlegesre vágysz adhatod a legszuperebb rostbombákat is. Ilyen például a köles, a barna rizs vagy a quinoa.

Zárásként következzen a háromszög csúcsa, ami nem más, mint a kiegészítők.

A vitaminok és a táplálékkiegészítők fontosságáról minden fajta etetési módszernél érdemes beszélni. Legyen kutyusod ropogtató-művész tápzabáló, vagy éppen nyammogó konzervevő, vagy BARF-menü falatozó.

Hiszen a nyers húsok a legtöbb esetben nem a vadonból származnak, így jóval kevesebb hasznos anyag található bennük. Továbbá a kutyusokat a környezetből is érik olyan hatások, amelyek miatt szükséges lehet a vitaminpótlásra. És a kutyáknál számos élethelyzetben jól jöhet egy kis plusz.

nyers-etetes-kutya

 

Például fiatalabb és idősebb korban jól jöhet egy kis ízületvédő. Korábban készítettünk egy blogbejegyzést A kutya ízületi gyulladás gyógyszer típusok és alternatívái címmel, amelyben további infókat tudhatsz meg az ízületi gondokról.

A mozgásszervek támogatása mellett jöhetnek az olajok is kiegészítésként. Ezekben, mint például az olivaolaj kutyának adásával értékes telítetlen zsírsavakat kapnak az ebek. Ezek pedig megelőzik a szív-és érrendszeri betegségek kialakulását. Ha pedig például a Brit Care Lazacolajat választod, abban még Omega-3 zsírsavat is találsz, ami csillogóvá és puhává varázsolja kutyusod bundáját.

A csúnya bunda megszelídítője lehet még a sörélesztő is, amely B-vitamin tartalmával csodát tesz a kutyák szőrével.

Fentebb említettük a húsokban lévő káros anyagokat és a környezeti hatásokat, mint például a tisztítószereket, a gyógyszereket vagy éppen a kullancs/bolhairtókat. Ezek alapján káros anyagok, toxinok kerülnek a kutyatestbe. A méreganyagokat kiürítheted két szuper anyaggal, a Humac Natur AFM huminsavval és másik nagy kedvencünkkel a Farkaskonyha Spirulinával . Ez még a savasodáson és a büdi szájszagon is sokat segít.

Olvasgass sok-sok barf etetés vélemények oldalt. A sok-sok pozitív tapasztalat biztosan meg fog győzni, mennyire egészséges ez az etetési alternatíva.

Láthatod, kedves gazdi, hogy nem is olyan nagy ördöngösség a BARF módszer. Megfelelő előkészületekkel és egy aprócska matekozással sokkal inkább egészséges és boldogabb életet biztosíthatsz kutyuskáidnak.