
Kutya körömvágás - A kutya gazdik nagy mumusa
Legyen szó egy mini csivaváról vagy egy kisborjú méretű kutyáról, a kutya körömvágás témája előbb utóbb napirendre fog jönni a gazdik életében. Nézzük meg, hogyan is kell ezt jól csinálni!
Az első és legfontosabb, hogy kiderítse a gazdi, hogy mi a kiváltó oka a kutya vakarózásnak. A kutya viszketés csillapítása házilag csak ezután lehetséges.
De mik lehetnek a kutya viszketés okai? Mielőtt önjelölt állatorvososdit játszanánk és mindenféle házi mende-monda utáni praktikát bevállalnánk, látogassuk fel az állatorvosi rendelőt. Ugyanis annak, hogy a kutya vakarózik, rengeteg féle oka lehet. Ezek lehetnek allergiás, élősködők és bőrbetegségek akár. Mindenesetre – állatorvosi konzultációt követően - van megoldás arra is, hogy a bőr viszketés csillapítása házilag is megtörténjen.
Ha kíváncsi vagy, mik lehetnek a kutya vakarózás okai, nézzük meg egy kicsit közelebbről a témát! A cikkünk második részében pedig átvesszük a kutya viszketés kezelése házilag témakörét.
Ha néha-néha megvakargatja magát kutyusod, az még nem jelent semmi rosszat. Ha azonban szokatlanul sokat vakarózik a kutya, jobb, ha nagyobb figyelmet szentelsz ennek a szokásnak.
Az, hogy mitől vakarózik a kutya, csak akkor fog kiderülni, ha alaposan szemügyre veszed, hogy a kutya vakarózása a testének mely területére korlátozódik, illetve, hogy jellemzően mikor vakarja magát a legtöbbet.
Amit elsőként a gazdi is megtehet a kiváltó ok felderítésében, az az, hogy tüzetesen átnézi a kutyát. Ugyanis sok betegségnek a gazdi számára is látható jele van. Egy pár lehetséges okot felsorolunk a következő alfejezetben. Ezen leírás segítségével közelebb kerülhetsz a probléma megtalálásához.
A leggyakoribb ok, hogy kutyusodnak potyautasai lettek: bolhák költöztek a bundájába. Ha a kutya sokat vakarózik, a gazdik többsége azonnal a bolhákra gondol. Sokan nem is tévednek! A kutya vakarozas leggyakoribb oka a bolhásság. A bolhákra érzékeny állatokon akár egyetlen csípést követően is bőrduzzanat és kipirosodás figyelhető meg.
Léteznek azonban elhúzódó tünetek is. Ilyenkor az állandó viszketés miatt kisebesedik a kutya bőre, göbök jönnek létre, amik másodlagosan elfertőződhetnek.(Ehhez is elegendő egyetlen bolha csípése is) Főleg ilyenkor a faroktő környékén, a combok belső felületén a bőrön vannak tünetek. A szőr kihullik a faroktő, gerincvonal részén.
Ebben az esetben a kutya vakarózás elleni szer az egy hónapig védő bolhaírtó csepp, nyakörv, vagy tabletta lehet. Ez maga a kutya bolha allergia kezelése valójában. Akár lakásban élő állatok is elkaphatják a bolhát, hiszen cipőtalpon is hazavihetjük a bolha petéket. Aztán a következő generáció már közvetlenül a lakásban fog kikelni.
Azonban természetesen nem ez az egyetlen oka annak, hogy viszket a kutya bőre. De akkor mégis miért vakarózik a kutya ha nem bolhás? Lássuk!
A kutya allergia kezelése házilag ebben az esetben szokott bonyolultabbá válni. Ugyanis a leggyakoribb csirke és gabona/ szója allergia mellett számtalan további fehérje forrásra lehet allergiás a kiskedvenc. Egyre gyakoribb a marha és a bárány, mint allergiát okozó fehérje is. Az allergia kutya viszketés másik leggyakoribb oka. Tehát, ha nagyon vakarózik a kutya, érdemes odafigyelni, hogy más változásokat is tapasztalsz-e kedvenceden.
A tünetei a következők általában
- kipirult mancs (a sok nyalogatás miatt)
- erős könnyezés
- vissza térő fülgyulladás
- bűzmirigy problémák
- erős szőrhullás
- vakarózik és rágja magát a kutya
Ennek kiderítésére állatorvosi rendelőben vért vesznek a kutyától, és laborba küldik el. A lelet alapján az állatorvos előírhatja, hogy milyen tápot / fehérje forrást ehet a kutyánk. Így a kutya vakarózás étel allergia esetén 4-6-8 héten belül csökkenni fog.
Az étel allergiát eliminációs diétával is lehet tesztelni. Ilyenkor 6-8 héten keresztül egy féle fehérje forrással etetünk. Ha csökkennek a tünetek, akkor probléma megoldva. Ha még fennállnak, ismét másfajta fehérjével próbálkozik a gazdi újbóli 6-8 hétig.
Ha sebesre vakarta magát kedvencünk, szükséges lesz a kutya seb kezelése házilag. Erre tökéletes a Whizzopet Pro skin kenőcse, amely természetes alapanyagokat tartalmaz.
A tünetei többségében megegyezhetnek az ételallergiánál felsoroltakkal többségében. Annyiban egészítenénk ki, hogy vannak bizonyos tünetek, amelyek csak bizonyos típusú allergiánál jellenek meg. Mondunk erre egy példát.
Tegyük fel, hogy Anita (kitalált személy) vásárolt egy szuper fekhelyet a kutyájának, Morzsinak. A gazdi a fekhelyet kimosta. Örült, hogy szép tiszta új fekhelyet kap kiskedvence. Azonban az öblítőre, amelynek illatát Anita imádja, Morzsika allergiás.
Ez úgy fog jelentkezni, hogy akárhányszor szegény jószágot a helyére küldik, kipirosodik a hasi tájéka, lábai, stb. Hiszen ezeken a felületeken érintkezik a fekhelyével. Ezt hívjuk kontakt allergiának. Ez pedig szintén a bőrviszketés okai között szerepel.
Szegény gazdi meg megijed, hogy Morzsika allergiás, vagy más komoly betegsége van. Így mindenféle vizsgálatokra sok kerül, mindenféle csilli-villi tápot kipróbálnak. Közben meg egy egyszerű dologról van szó. Szóval ezen a példán keresztül jól látható, hogy az allergia oka nem mindig könnyen kideríthető.
Ebben az esetben a kutya viszketés kezelése annyiból áll, hogy az allergén anyagok összességét kiiktatjuk a kutya környezetében. Ennek hatása szinte azonnali lesz. Az allergia minden tünete teljesen elmúlhat napokon belül. Így történhet meg legkönnyebben az allergiás viszketés enyhítése.
Ha azonban kizártad a bolha és az allergia általi kutya viszkető bőr okait, akkor jön a gyakran ismételt kérdés: Akkor mégis mitől viszket a kutya bőre?
Általában másodlagos fertőzésként alakul ki, de természetesen önmagában is megjelenhet a kutyák bőrén. Leggyakrabban az úgynevezett Malassezia gomba okozza a problémát és a viszkető bőrt.
Minden méretű, korú, fajtájú kutyánál megjelenhet, de vannak olyan kutyafajták, ahol gyakoribb az előfordulása. Ide tartozik az uszkár, westie, spánielek, basset hound, tacskó.
Ilyen esetben vagy testszerte erősen hullik az állat szőre, viszket, esetleg a bőr is megvastagodhat. Egyes esetekben váladékos formában is megjelenhet.
Bizonyos , másik gomba okozta fertőzés tipikus kör formában jelentkezik, szőrhullást és alatta kipirult bőrt látunk.
Ennek kezelése szintén állatorvos feladata, legfőképpen azért, mert emberre is át tud terjedni. Krémeket, gombára megfelelő sampont írhat fel a doki a kutyánknak, amit bizonyos időközönként akár hosszabb ideig is alkalmazni szükséges. Akár étrendváltoztatást is előírhat a siker érdekében. Tüneti kezeléshez esetleg alkalmazhatsz viszketés elleni spray kutyáknak kifejlesztett változatát is, a Clorexyderm oldatot.
Ha az alapfertőzés egy bakteriális bőrfertőzés, akkor még antibiotikum kúrát is felírhat az állatorvos. Ennek a terápiának jó kiegészítője lehet bizonyos esetekben a Virbac Allermyl Sampon, amely hatékony segítség lehet, ha bőr viszketés csillapítása a cél. Ennek használatáról természetesen egyeztessünk állatorvosunkkal!
Allergia, vagy más ok miatt a bőr saját microflórája is felborulhat, és amiatt alakul ki bakterális bőrfertőzés. Ezért azt javasoljuk, ne kezdj el a kutya gombás fertőzés kezelése házilagos megoldásai után kutatni!
Egy fertőző, erős viszketéssel járó külső parazitáról beszélünk ebben az esetben, amelyet általánosságban véve a Sarcoptes atkák okozzák.
„A rühösség világszerte előfordul. Jellemzően olyan kutyákban, amelyek vadon élő állatokkal (például rókákkal) vagy azok tetemével potenciálisan érintkezhetnek. Mint például kóbor, falvakban élő vagy vadászkutyák.”- írja az allatorvos.net oldal.
Ezek mikroszkopikus méretű (0,2-0,4 mm) élősködők, amelyek a bőr hámtörmelékeivel táplálkoznak a bőr hámrétegébe mély járatokat fúrva. Az atkák kutyák bőrén képesek szaporodni, azonban emberén nem. Ennek ellenére csípésükkel a mi bőrünkön is okozhatnak csípésszerű, nagyon erősen viszkető bőrtüneteket. Ezért ha atka csípés nyoma látszik a testeden, jobb, ha átvizsgálod a kutyát is.
A bőrtünetek tipikus megjelenési helye a fülek széli része, az arc, szemek körüli terület, a könyök és a boka (=csánk) külső oldala. Emellett a has, és a mellkas alja lehet érintett. .
A hallójárat és a fülkagyló belső része jellemzően nem érintett. A megjelenési helyek jó megkülönböztető jelek. Ugyanis az étel/pollen allergia is nagyon hasonló tünetekkel jár, de jellemzően más testtájakon jelenik meg.
Rühösségnél jellemzően a bőrtünetek vörös göböcskék (ún. papulák), pörkösödő göböcskék, korpázás is megjelenik a szőrtelen területeken. Nézzük meg, érdemes-e belekezdeni abba, hogy a kutya rüh kezelése házilag történjen!
Ellenanyag-kimutatással, vérből lehet a legbiztosabban megállapítani ezt a betegséget.(rühösség-szerológia, Sarcoptes-szerológia)
A vérmintából jó eséllyel kimutathatók a rühatkák ellen termelt ellenanyagok. Ennek a tesztnek a megbízhatósága magas, kb. 90%-os.
Fontos tudni azonban, hogy az ellenanyagok csak a fertőződést követően több héttel jelennek meg a vérben. Emellett bizonyos kezelések téves negatívvá tehetik az eredményt (pl.: szteroid kezelés). Ezért nagyon fontos, hogy szakember lássa a kutyát, ha tüneteket tapasztalsz! A kutya rühesség kezelése ugyanis csak akkor kezdődhet el, ha pontos diagnózist kaptál, és megfelelő iránymutatást az állatorvostól!
A rüh kezelése kutyáknál számos módon lehetséges. Sokféle hatékony kezelési módszert ismerünk rá. Cseppentős készítmények, tabletták és injekciók is az állatorvos rendelkezésére állnak.A tablettás a leggyakoribb megoldás. De itt felmerülhet az is, hogy a kutya atka kezelése házilag is megtörténjen kiegészítésképpen.
Az első néhány napban mindig szükséges valamely viszketéscsillapító tüneti kezelést is alkalmazni akár orvosi akár házi módszerekkel az állatorvossal egyeztetve. A rühesség kutya barátainknál borzasztó kellemetlen ugyanis. Ha fennáll – akkor a másodlagos bakteriális/gombás fertőzéseket is kezelni kell. Sajnos néha a baj csőstül jön, ahogy mondani szokták. A rühatka kutya esetében pont ilyen.
Ráadásul a kutya rühesség az emberekre is veszélyt jelenthet. Amennyiben mi, gazdik is elkaptuk, bőrgyógyászt kell felkeresnünk, aki különböző kencéket írhat fel nekünk. A kutya rüh kezelése ecettel, vagy más házi praktikával nem megoldható! Mindenképpen fordulj állatorvoshoz a problémával, mert a kutya rühesség kezelése házilag többet árthat, mint használ!
Az emberek és kutyák testén - gondolom nem mondok újdonságot, - megannyi organizmus él vígan, békességben. Nem csak baktériumok a lakótársaink, hanem a szőrtüszőatkák, más néven demodex atkák.
Ezek az állatok a szőrhagymák, faggyú és izzadságmirigyek közelében élnek. Kutyáinkon a Demodex canis atkákkal találkozhatunk. Ezeket a kölyökkutyák anyjuktól kapják el. Tehát ha kölyökkutya vakarózás okain gondolkodsz, vizsgáld meg közelebbről, látsz-e más tünetet is.
Alapesetben nem jelentenek gondot, azonban túlszaporodásuk már problémás lehet. Ilyenkor megjelennek különböző tünetek az állatokon.
Kialakulásának oka máig nem tisztázott, de feltehetően “immungyengeség” okozza.
Két formában létezik.Van a lokalizált forma (helyi) ami akár magától is meggyógyulhat immunerősítés mellett. A szőrtüszőatka kezelése házilag tehát kezdődhet azzal is, hogy felturbózod kedvenced immunrendszerét.
A másik, súlyos formája a generalizált forma. Ez súlyos bőrelváltozásokkal járó idült megbetegedés. Ilyenkor egész testre kiterjedő, súlyos bőrtüneteket okoznak. Néha felderíthető az alapbetegség, amely az immunrendszert gyengíti. Például Cushing-kór, cukorbetegség, daganatos megbetegedések. Azonban sok esetben nem találhatóak ilyen háttérokok.
Ezért nagyon fontos, hogy ne kezdj el „megoldásokat” kitalálni a demodex atka ellen házilag! Sokan hiszik, hogy a demodex atka ellen ecet lesz a leghatékonyabb kezelés, de mi azt ajánljuk, hogy mielőtt bármibe belekezdenél, keresd fel az állatorvost és beszéld meg vele a kezelés menetét! Ugyanis a legelső teendő, hogy megbizonyosodj a bőrprobléma tényleges okáról. A szőratka kezelése kutyáknál csak ezután kezdhető meg.
A kutya atka bőrkaparék vizsgálattal diagnosztizálható. Az állatorvos többféle hatóanyagot is bevethet a tünetek csökkentése érdekében. Ezek lehetnek tabletták, samponok is, melyekkel házilag is kezelnünk szükséges az állatkánkat. Kutya viszketés elleni sampon ajánlásokat lentebb is találsz.
A fentiekben beszéltünk azokról a betegségekről, amelyeknél szemmel látható tünet van a kutyán. Ilyen esetben ne próbálkozzunk meg otthon barbárkodni, mindig keressük fel az állatorvosunkat! Ugyanis ahogy olvashattad, számos oka lehet annak, hogy a kiskutya vakarózik.
Újra szeretnénk kihangsúlyozni, hogy a kutyának viszketés ellen otthon kutyult „csodaszerekkel” nagy károkat is okozhatunk! Ezért semmi esetre se próbálkozz orvosi konzultáció nélkül, netes sámánok segítségével kideríteni, hogy „miert vakarozik a kutyam”!
Rengeteg olyan tévhit kering ugyanis az online térben (is), ami azt ígéri, hogy pl. a rühesség kezelése házilag is egyszerűen megoldható. Csakhogy, ahogy azt fentebb láthattad, a kutya bőrbetegségek rüh mellett számtalan formában előfordulhatnak. Így a kutya bőr viszketés okai kiderítéséhez mindenképpen keresd fel az állatorvost!
De mi a helyzet akkor, ha vakarózik a kutya, de nincs látható tünet? Ilyenkor lehet, hogy szimpla apróság a gond, amelyet megpróbálhat a gazdi is kezelni. Nézzük meg hogy viszketés ellen házilag mit tehetünk a viszketések, vagy fertőzések ellen. Természetesen itt sem szabad 100%-ig biztosra venni, hogy megoldódik a probléma! Ha a tünetek hosszabb ideig fennállnak, fordulj állatorvoshoz!
De lássunk pár olyan praktikát, amit kiegészítő kezelésként használva nem árthatunk kedvencünknek! Hogyan történhet a kutya vakarózás megszüntetése házilag?
Bátran használhatsz például mancs- és orrápoló krémet, ha kutyusod tappancsai kiszáradtak, kirepedeztek, vagy irritált bőrt tapasztalt az orrán. Ugyanis kutya száraz bőr kezelése esetén hatékony támogatás lehet. Orvossal egyeztetve a szőrhiányos bőrterületeken is alkalmazhatod, hiszen ez természetes segítség kutyáknak viszketés ellen.
Kutya mancs krém házilag is előállítható olivaolaj, sheavaj, méhviasz, fenyőgyanta és körömvirág segítségével. Azonban érdemes mérlegelni, hogy az összes alapanyagot beszerezve megéri-e nekiállni csak azért, hogy a kutya száraz bőr kezelése házilag kevert krémmel történjen.
-zabfürdő
Emberi tippek között talált, működő dolog lehet a zabfürdő. Már amennyiben kutyánk kád- és fürdetéskompatibilis. Azonban hosszú szőrű kutyáknál nem lesz valami hatékony azonban. Az interneten fellelhető receptek közül ez lehet a legmegbízhatóbb:
Először darálj le zabpelyhet (kb. egy csészényit) szinte porrá. Majd tégy hozzá kb. 2 pohárnyi forró vizet, hagyd megduzzadni, és kihűlni a kencét. A kutyát egy langyos vizes öblítés után kend be ezzel a zabkrémmel, hagyd hatni 5 percig. Majd alaposan öblítsd le.
Ezt a kencét tuningolhatod aloe vera kivonattal is, amely szintén remekül csökkenti a bőrviszketést. Ezek mind természetes összetevők, melyek bevethetők viszketés ellen kutyáknak.
-zabsampon
Ha nem vagy konyhatündér, vagy úgy gondolod, hogy túl macerás a fenti tipp, létezik már kutyasampon zabkivonattal is. Ez a Leniderm sampon. Különféle hatóanyagainak köszönhetően a bőrbe könnyen beszívódik, omega-3 és omega-6 zsírsav tartalmánál fogva lágyító, hidratáló, bőrtápláló hatású. Ez remek kutyasampon viszketésre.
-omega 3 és 6 zsírsav pótlás
Előfordulhat, hogy kutyusod bőre szimplán száraz, és emiatt vakarózik. A Dermato bőrápoló olaj hatóanyagai segítenek a károsodott bőr helyreállításában bőrproblémák, különösen allergia okozta bőrproblémák esetén. Visszaállítják az egészséges bőrre jellemző természetes védekező mechanizmusokat. Így ezzel a termékkel is lehetséges házilag a kutya vakarózás megszüntetése. Orvossal egyeztetve ez is kiváló kiegészítő kezelés vakarózás ellen kutyáknak.
-lazacolaj
A lazac olaj nagy mennyiségben tartalmaz Omega 3 és 6 zsírsavakat, amelyek létfontosságú tápanyagok háziállataink számára. Amellett, hogy puha és csillogó szőre lesz kedvencednek, csökkenti a viszketést, támogatja a szív és érrendszert, sőt az immunrendszert. Az ízletes olajat szívesen elfogyasztják az állatok, így nem lesz gond az adagolása sem. A gazdik gyakran a száraztápra öntik, így kínálják az állat számára. Próbáld ki kutya vakarozas ellen!
-Szódabikarbóna csípésre (szúnyog/ méh/ darázs)
Készítsünk egy keveréket szódabikarbónából és vízből, majd kenjük a csípésre, hagyjuk rajta néhány percig, végül mossuk le. A szódabikarbóna és a víz kombinációja lúgos oldatot ad, ami semlegesíti a kutya bőr pH-értékét, ezáltal mulasztva a viszketést.
Ezt könnyen meg lehet oldani házilag a kutyák gazdijainak. Érzékeny bőrű kutyák számára is megfelelő, mert ez természetes módszer.
Nagyon fontos, hogy kedvencünk számára minőségi eledelt vásároljunk amely minden fontos vitamint és nyomelemet tartalmaz.
Amennyiben a fenti módszerek nem segítenek, mindenképpen keressük fel a jószággal az állatorvost. Millió oka lehet annak, hogy vakarózik a kutya. Az okok kiderítése pedig nem mindig a legkönnyebb feladat. Ráadásul a kutya bőrbetegségek kezelése házilag nagyon veszélyes vállalkozás, hiszen még a legjobb szándékkal is komoly károkat okozhatunk kutyusunk állapotában. Tehát soha ne kezdj például abba, hogy kutya rühesség elleni szer házilag kikevert változatával „kezeld” a kutyát!
A kutya viszketés elleni gyógyszer kiválasztását is bízzuk az állatorvosra, aki egyszerű vizsgálatokkal, gyorsan kiderítheti, pontosan miért vakarózik a kutya.
Az orvos segítségével pedig a kellemetlen tüneteket mindenképp igyekezzünk megszüntetni, hiszen borzasztó stresszes a kutyának, hogy folyton viszket.
Legyen szó egy mini csivaváról vagy egy kisborjú méretű kutyáról, a kutya körömvágás témája előbb utóbb napirendre fog jönni a gazdik életében. Nézzük meg, hogyan is kell ezt jól csinálni!
Ha kutyaruháról van szó, alapvetően két típusú ember létezik. Az egyik, aki odavan a cuki kabátokért és pulóverekért, a másik pedig, aki ki nem állhatja.
Elfogadod a cookie-kat? Ígérjük, nincs benne csokoládé és nem hizlalnak!!
Dobj egy mancsot a "jöhetnek a sütik" gombra!