A kutya vemhesség és fialás részletes leírása

A kutya vemhesség és fialás részletes leírása

Amennyiben érdekel a kutya vemhesség témája, cikkünkben most részletesen mindent megtalálsz, amit tudnod kell erről.

Bár mi itt a Kutyakajásnál, teljes vállszélességgel kiállunk az ivartalanítás mellett, természetesen azok számára, akik tenyésztési szándékkal vesznek kölyköt magukhoz, jól jöhet alábbi cikkünk.

Illetve sokan fogadnak be kutyust utcáról, menhelyről, ahonnan bizony előfordulhat, hogy vemhes kutyust sikerült hazahozni. Bár ilyenkor is lehet egészen szinte a vemhesség legvégéig ivartalanítani, sokan ezt nem szeretnék. Ezért, ha a kölyök kutyák új gazdira leltek, akkor viszik el az anyakutyust az ivartalanításra. Nekik is nagyon hasznos lehet a cikkünk, hiszen felkészülhetnek a kutya babák születésére.

Tehát lássuk, mit kell tudni a kutyák vemhessége témakörében! Cikkünkben választ kaphatsz a leggyakoribb kérdésekre, mint hogy „meddig terhes egy kutya?”, „mik a kutya terhesség jelei”, vagy hogy „meddig lehet megszakítani a kutya vemhességét?”

Elöljáróban azt gyorsan megjegyeznénk, hogy kutyák esetében nem „terhességről”, hanem sokkal inkább vemhességről beszélünk. A „terhes kutya” helyett használd inkább a „vemhes kutya” kifejezést! Tehát ha azt szeretnéd megtudni, hogy mennyi ideig terhes egy kutya, akkor inkább helyettesítsd be a vemhes szót!

Tartalomjegyzék:

Hogy jön létre a kutya terhesség? A kutya tüzelése

 A kutyák jellemzően évente kétszer ivarzanak, azaz tüzelnek. Ez általában tavasszal és késő ősszel történik, persze kivételek mindig vannak. De egyes kutyák csak évente egyszer, ez is teljesen normális.

Az első tüzelésre körülbelül 6-8 hónapos kor körül kerül sor. Kistermetű kutyáknál inkább a 6 hónap, nagyobbaknál inkább a kései időpont a gyakoribb. Azonban ez nem jelenti azt, hogy máris kész a párzás ceremóniájára és a fialásra a kutyus. Ez még csak ivarérettség, de nem tenyészérettség.

A kutyusokat 2-3 koruk közül javasolt elsőként fedeztetni, amikor már teljesen elérték a fizikai és mentális fejlettséget.

Emellett fontos, hogy a fajtára jellemző örökíthető betegségekre legyenek leszűrve, oltva és rendszereresen féregtelenítve legyenek!
 

kutya-elles-jelei

 

A tüzelésnek több szakaszát különböztetjük meg:

-előivarzás (ilyenkor látja a gazdi a vérzést) 0-10. napig

-tényleges ivarzás 10-14. napig (ekkor termékeny a szuka kutya, és hajlandó a párzásra)

-utóivarzás 14-21. napig

Amennyiben tervezett alomról van szó, akkor két egymás követő alkalommal ajánlják a fedeztetés megismétlését, közte két nap szünettel.

Ugyanis a kan kutyusok örökítő anyaga 5-7 napig is életképes marad a szukákban, így növelve a vemhesség esélyét.

Honnan tudom, hogy vemhes a kutya? Van olyan hogy kutya terhességi teszt?

A kutyák számára nincs olyan egyszerűen használható korai szakaszban is megbízható terhességi teszt, mint az embereknél.  Egyféle teszt kapható az állatorvosoknál, amely körülbelül a pároztatás utáni 28-30. napon, vérből végeztethető el. Azonban ilyenkorra már általában ultrahanggal is megállapítható a vemhesség ténye, illetve fizikális vizsgálattal. (21-25. naptól kezdve)

Azonban ekkorra már egy-két tünet a gazdi számára is árulkodó lehet, hogy bizony Mollika bekapta a legyet. Ugyanis a vemhesség kutyáknál is hamar észrevehető! Nézzük meg most ezeket a jeleket!

 

kutya-terhesseg

 

A kutya vemhesség jelei

-          az első időszakban fáradtság, hányás, hányinger, étvágytalanság is lehet

-          az addig hebehurgya, aktív kutyánk sokkal kimértebb, nyugodtabb lesz, viszont más kutyákkal szemben ingerlékenyebb lehet.

-          a vemhesség felénél már az emlők jól láthatóan megnagyobbodnak, a hasa is kerekedik

-          félidős vemhességnél már elkezdődhet a „fészekrakás”, gyűjtöget takarót, vackol.

-          a vemhesség végénél már tej is folyhat az emlőkből, láthatóan nagyon „terhes” lesz a kutyusunk, étvágya megnő

 Ha pedig a vemhes kutya liheg, fészkelődik, akkor már nagyon közel az ellés időpontja! Ha tudod, hogy a kutya hány napra fial, gyorsan összeállhat a kép.
Cikkünk következő részeiben kiderül az is, hogy hány napig vemhes a kutya.

hany-napra-fial-a-kutya

 

Mennyi a kutya vemhesség ideje? Meddig vemhes a kutya?Mennyi a kutya terhességi idő?

Nem nagy ördöngösség kiszámolni, hogy mennyi ideig vemhes egy kutya. Nem kell hozzá spéci kutya ellés kalkulátor sem. Azonban tudnod kell, hogy mikor történt a párzás. Ebből már könnyen kiszámolhatod, hogy mennyi a kutya vemhességi ideje.

A kutya vemhességi ideje átlagosan elmondható, hogy 58-68 nap között változik. A legnagyobb esély a 63. napon van az ellésre. Ezt tekintik a legtöbben a kutyák vemhességi ideje utolsó napjának. Ezen a napon várható a „kutya szülés”. Azonban ez függ attól, hogy mekkora méretű az anyakutya, mennyi kutyababa van a pocakban.

Lássuk, hogy méretétől függően várhatóan mikor ellik a kutya, illetve hány hétig vemhes a kutya!

-Kistermetű kutyáknál átlagosan 1-5 kölyökbaba születik.  (itt gyakran a kutya vemhességi idő 58-61 nap. Ez azt jelenti, hogy kb. 8 hét a kutya vemhességi ideje)
Ide tartozik például a tacskó vemhesség, spiccek, uszkárok.

-Középtermetű kutyáknál 3-6 kölyök. (átlagos 63 nap kutya vemhesség idő, tehát kb. 9 hét)
Ide tartoznak a spánielek, bulldogok, beagle pl.Tehát egy francia bulldog vemhességi ideje is ennyi lesz.

-Nagytermetű kutyáknál 6-12 kölyök is születhet. (ha kevés kölyök van, akkor 62-69 nap a kutya vemhességi ideje, náluk tehát 9 hét és pár napig is elhúzódhat)
Ide tartozik a németjuhász kutya vemhességi ideje, de ide soroljuk a vizslákat, kuvaszt, stb.

Tehát a kutya terhességi ideje, vagyis szebben fogalmazva, hogy hány hétre fial a kutya, az a méretüktől és a kölykök számától is függhet. A kutyák ellése ahogy fentebb már írtuk, átlagosan 63 nap, de apróbb eltérések lehetnek.

Emellett még ami befolyásolhatja: a kutya kora. Ha „baleset” következtében egy 1 éves kutya vemhes, ott előfordulhat kora szülés (halva szülés akár) mint ahogy az idős kutya vemhessége kapcsán is. Ugyanis a vemhesség erősen megterheli a fiatal és az idős szervezetet. Gondoljunk bele, egy 9-10 éves kutya esetében olyan mintha egy 50-60 éves nő hordana ki egy kisbabát. 

 

kutya-ellesi-ideje

 

Ugye rögtön máshogy nézel az ivartalanítás előnyeire egy nem tenyésztésre szánt állat esetén? Gondolj bele, hogy a kutya fialása is előkészületeket igényel, mely bizonyos költségekkel jár. És ezen kívül, ki az, aki 12 kutyust fel tud nevelni, etetni, oltatni, féreghajtani? A keverék kutyusokért ráadásul pénzt sem lehet elkérni, tehát csak a gazdi veri magát extra nagy költségbe.

Az ivartalanítás mindenképp az olcsóbb és biztonságosabb megoldás a nem kívánt alom ellen! Ráadásul ez a beavatkozás elvégezhető a meddig vemhes egy kutya.

Nos, ezzel meg is válaszoltuk a kérdést, hogy hány napra fial a kutya illetve hogy mennyi a tacskó vemhességi ideje.
 

Mikor kezd el nőni a vemhes kutya hasa?

A fedezés utáni 30. napon már általában kezd kikerekedni a kutyusunk. Ez a vemhesség első felének vége. Először csak lefelé, majd oldalt a horpasza felé is széltében növekedni fog már a vemhes kutya hasa. Főleg sok kölyök esetében jellemző ez.

Ha ez az a pont, amikor feltűnik a gazdinak, hogy kutyusa vemhes lett, még mindig van lehetősége a vemhesség megszakítására. Ugyanis a vemhes kutya ivartalanítása még ebben a szakaszban is megtörténhet!

 

vemhes-kutya-emloi

 

Változik a vemhes kutya viselkedése?

Először hasonló tüneteket vehetsz rajta észre, mint nálunk, embereknél. Fáradtság, álmosság, hányinger gyötörheti őket is. Ez a változó hormon háztartásnak köszönhető.

Előfordulhat, hogy nem szívesen van állat társaságban, és a legjobb pajtijaival is összekap. A legtöbb szuka kutyus csendesebb, nyugodtabb lesz, szívesebben alszik a vackában. A gazdit persze a legtöbb esetben fokozottabban igényli éjjel-nappal.

Az utolsó időszakban pedig jön a fészekrakás. Ilyenkor azt veszed rajta észre, hogy gyűjtögetni kezd párnát, takarót, rongyokat és egy bizonyos helyen szeret lenni a lakásban/ kertben. Készülődik már fejben a kiskutyák érkezésére, az ösztöneivel persze. Ebben nem különbözik például a francia bulldog vemhesség a labrador vemheségétől.

Az ellés előkészítése és folyamata

Győződjünk meg róla, hogy a pároztatásra szánt kutyusunk megfelelő fizikai kondícióba legyen! Legyen meg minden oltása, és féreghajtása is történjen meg lehetőleg még a fedezés előtt. Ugyanis nem minden féreghajtót lehet vemhesség ideje alatt adni. Ehhez azt is tudnod kell, mennyi idő a kutya vemhessége. Olvass, tájékozódj, szerezz ismereteket a témában!

Az anya kutya számára nem szükséges már a vemhesség elején több eledelt adni. Elég az utolsó 3-4 hétben növelni fokozatosan a mennyiséget, heti 10-15%-kal. Ezt ne egyszerre adjuk neki, hanem inkább napi 3-4 részletben, hogy a gyomrát ne terhelje meg!

 Az utolsó 1-2 hétben érdemes lehet már kölyök tápot adni a kutyusnak, de nem korábban! Ugyanis a túlzott mértékű kalcium bevitellel nemhogy meg lehetne előzni a szoptatás okozta kalcium hiányt, de akár még jobban előidézi!

Rendszeres, óvatos mozgás legyen meg a napi rutinban, azonban megerőltető dolgokat már ne végezzen a kutyus. A lépcsőzést végképp kerülje el, főleg a vemhessége vége felé. Mivel tudjuk, hogy hány hónapra fial a kutya (kicsit több, mint 2 hónap), és a pocak mérete is árulkodó, ezt nem lesz nehéz betartani.

 

kutya-vemhessegi-ido

 

A kutyus helyét a gazdi időbe készítse elő, vásároljuk meg a fontos dolgokat.

Ehhez adunk egy kis csekklistát:

  • törülköző
  • papírtörlő
  • kutyapelenka (ebből még jobb a leragasztható)
  • betadin
  • érfogó a köldökzsinórhoz + fogselyem az elszorításhoz, + olló
  • jó szolgálatot tesz a kutya ellető láda

Ez utóbbi nem más, mint egy egyik oldalról nyitott vagy nyitható láda, alacsony fallal. A ládán belül pedig a kutya magasságához igazítva a fal mentén körbe egy perem fut, hogy az anya ne feküdhessen rá a kölykeire, és szoríthassa a falhoz. Az alábbi képen láthattok egy ilyet. A szülés idejére legyen kutya pelenka bőven benne, később pedig megoldás az akár 60 fokon is mosható Vetbed.

Emellett pedig természetesen biztosíts kedvencednek nyugodt, meleg környezetet, hogy a kutya ellés előtti napok stresszmentesen teljenek.

 

kutya-vemhesseg

 

Amikor eljön a kutya ellés ideje, számíthatsz pár kevésbé cuki jelenségre is.

Vemhes kutya folyása normális?

1.       Ha a vemhesség során bármikor nagy mennyiségű, esetleg bűzös váladék jelenik meg a péránál, akkor nyomás az orvos! Ugyanis ez arra utal, hogy gond van a vemhességgel! A késlekedés pedig nem csak a kölykök, hanem a mamakutya életébe is kerülhet!

2.       Az ellés előtt szürke, nyúlós váladék jelenik meg, ez normális.

3.       Ha azonban zöld haladéktalanul vidd a kutyát az orvoshoz oda egy vizsgálat erejére, mert egy vemhességi toxémiát, mérgezést jelent! Lehet, hogy már sajnos nincs életben a baba magzat a pocakban. Ilyenkor az azonnali műtét lesz javasolt és szükség szerű.
 

Ha itt az idő: kutya ellés jelei, a kutya ellési ideje

Vagy, ahogy sok kutyatartó tévesen kérdezi: kutya szülés jelei. A kutya „terhességi ideje” végénél szokatlanul kezd viselkedni, de ezt a gazdi könnyen értelmezheti.

A kutyáknál ugyanis elég sok, egyértelmű jelzés jelenik meg, amikor beindul az ellés. Szerencsére viszonylag kevés segítséget igényelnek a kutyusok a gazdáik részéről, de természetesen jó, ha ott vagy vele. Hiszen adódhatnak tapasztalatlanságából adódóan, vagy bármely más dolog miatt váratlan helyzetek. Ráadásul vannak olyan fajták, melyek kifejezetten állatorvosi segítségre szorulnak, ha eljön az ellés ideje. Főleg a kistestű kutyusoknál jelenthet kihívást a folyamat. Ilyen a csivava, az angol bulldog, vagy a francia bulldog.

Ezért a jobb, ha nyomon követed, és megismered, hogyan zajlik a kutya vemhesség hétről hétre! Ezután pedig, ha ismereteid alapján észreveszed, hogy eljöttek például a francia bulldog szülés jelei, azonnal hívd az állatorvost!

 

kutya-szules

 

A kutyák ellésének három fázisát különböztetik meg:

-          megnyílási szakasz (7-10 órát tart). Lényegében ilyenkor a szülőút kitágulása folyik. A kutyus zavart, liheg, keresi a helyét. Mehet a hasa, hányhat is akár. Étvágya ilyenkor már nincs. Víz mindig legyen előtte, hogy bármikor ihasson. Mi még a vemhes kutya ellés jelei? A testhőmérséklete 1-2 fokkal alacsonyabb a normálisnál. Körülbelül 37 fokot fogsz végbélben mérni… már ha hagyja.

-          kitolási szakasz (néhány óra, kölyökszámtól függően 1-4 óra). Ilyenkor rendszeres összehúzódásai vannak az anyakutyának. A két kölyök születése között változó idő telik el. Van, hogy 20 perc, van, hogy akár 1 óra.

-          utószakasz (pár óra).  A kutya ellés utáni vérzése itt még egy ideig normális. A méh összehúzódik, a vérzés csökken, de magzatburkok és egyéb váladék távozása még lehetséges. Az anyakutyus nyugodtabbá válik, szoptat, tisztogatja a kölyköket. Ezzel a kutya vemhessége véget ért.

Körülbelül elmondható, hogy az egész procedúra akár egy teljes napig tart. A kiskutyák számától is függ, hogy mennyi idő alatt fial a kutya. A leggyakrabban egyébként nem nappal, ha nem a kései órákban vagy hajnalban szoktak a kölykök születni. Így majd egy hosszú ellési éjszakára készülj fel a vemhességet tervezve. A második ellés általában már gyorsabban szokott lezajlani.

 

kutya-elles

 

Hogyan történik a kiskutyák születése?

A mamakutyánk, amikor elkezdődik a vajúdás, idegesen fog mászkálni, lihegni. Főleg ha első fialása, ugyanis nem igazán fogja fel még, hogy mi történik vele. Legyünk vele, nyugtassuk meg, a közelségünk nyugtató hatással lesz rá.

Amikor a fájások gyakoribbá válnak, valószínűleg magától is az előkészített ellő ládába megy, vagy kuckójába.

„Ha a Gazdi megvizsgálja a kutya péra-tájékát, feltűnhet, hogy az ellést megelőzően az megduzzad, majd fokozatosan nyálkás, áttetsző, nem bűzös váladék kezd ürülni belőle.” –írja a hungaropet oldal.

A kölykök átlagosan fél óránként- óránként fognak érkezni. Jöhetnek burokban és burok nélkül is a világra. A szuka kutyus dolga, hogy a burkot felszakítsa, tisztára nyalja, és a köldökzsinórt elrágja. A placentát megeszi a kutyus ösztönösen. Ha sok kölyök várható, ne engedjük azonban, hogy mindet megegye, mert emésztési gondokat okozhat.

Tapasztalatlan kutyánál előfordulhat, hogy nem vesz részt ebben a folyamatban, ilyenkor a gazdinak kell minél gyorsabban a burokból kiszabadítani a kölyköt, majd áttörölgetni a csöppséget, a levegő vételre buzdítva.

Ha több, mint két óra telik el két kölyök születése között, és láthatólag nyomna a mamakutya akkor ott gond van. Azonnal keressük fel a legközelebbi  állatorvos rendelőt!

A kölyköket minél hamarabb cicire szükséges tenni, mert ez is segíti felgyorsítani a szülés folyamatát. Egyébként hiába süketen és vakon jönnek a világra, tapintásukkal és imbolygó kereső fejmozgásukkal egész ügyesen rátalálnak a tejforrásra.

A mama kutya a kölykök fenekének nyalogatásával kiváltja az ürülési reflexet, azt követően pedig feleszi az ürüléket, hogy tiszta maradjon az ellető helyiség.

A fialás után közvetlenül érdemes lecserélni a kutyapelenkát azonnal, hiszen elég gyorsan koszossá válik. Utána pedig naponta / kétnaponta szükséges cserélni majd.

 

kutya-vemhessegi-ideje

 

Egyes fajták (rövid orrúak) szinte már 100%-ban képtelenek az önálló fialásra. Ilyen pl. a francia bulldog, angol bulldog is. Ezeket a kutyákat császármetszéssel segítik a világra. Ilyenkor természetesen az összevarrt méh és hasfal fájdalmassága miatt nehézkesebb a kölykök szoptatása.

Ha a kutya ellés után liheg, az egy ideig normális. Azonban ha 2-3 órával az utolsó kölyök szülése után is fennáll a lihegés, akkor orvoshoz szükséges vinni. Ugyanis lehet egy bent rekedt kölyök a gond, vagy kálcium hiány, vagy bármi más.

Hogyan tovább? Mi lesz az ellés utáni napokban?

Rendben, megszülettek a cuki babakutyák. Most hogyan tovább? Legyen szó bármilyen kutyáról, még a tacskó ellés után is lehet teendője a gazdinak.

A kiskutyák születésük után napi 15-20 alkalommal is szophatnak. Észre fogjuk venni, hogy csecs-sorrend alakul ki a kölykök között. Az, amelyik a hátsó cicin van, minden bizonnyal egy mérettel nagyobb lesz a társaitól. Érdemes a gyengébb, kisebb tesókat néha a hátsó cicikhez rakni, hogy ne maradjanak le a többiektől annyira.

A kölykök szeme a 14. nap körül nyílik ki, 3,5-4 hetesen pedig el lehet kezdeni apránként a hozzá táplálást is, napi 1-2 alkalommal először.

A kölyköket 2 hetes koruktól 2 hetente féregteleníteni kell majd. Az első oltásra pedig 6 hetes korukban kell vinni a állatorvoshoz.

Az 5 - 6. hét környéki kiskutyák már csak 3-4x szopnak, a mamakutya nagy bánatára. Ugyanis ilyenkor már tűhegyes kis fogaikkal nem túl kellemes élményt nyújtanak a kölykök.

Ha valamilyen ok miatt emlőgyulladás alakulna ki a mamánál, szükség lehet arra, hogy tejpótlóval etessük a kutyusokat. Erre mi a Royal Canin tejporát ajánljuk, mert a tapasztalatok alapján az egyik legjobb termék a piacon.
A bolti tehéntej nem alkalmas kölyökkutyáknak!

A kölyökkutyák első kajcsiját feláztatott starter táp jelenti. Nagyon szeretik a tenyésztők a Royal Canin starter tápokat és a Monge starter tápokat is.

Ebből egy keveset adjunk majd az új gazdiknak, hogy fokozatosan tudjanak tápot váltani a kutyusnál.

Természetesen a 3-4 hetes kiskutyák már játszanak, morognak, és bizony már nagyobb helyre is van szükségük. Vásároljunk nekik sok rágós játékot.

8 hetes korukban megkapják a chipet és a második oltást, és már mehetnek is az új gazdihoz. Ezzel pedig véget ért a babázós korszak a gazdinak és a mamakutyának is. Ezután, pedig minimum 1 tüzelést ki kell hagyni a következő tervezett alom előtt, hogy szervezete kipihenhesse magát.

Ilyenkor érdemes akár egy multivitamin készítményt adni a számára, valamin immunerősítésre akár Béres cseppet.

 

vemhes-kutya

 

+1 infó : A kutya álvemhesség

A kutyáknál van egy érdekesség még. Előfordul, hogy nem is történik pároztatás, mégis a tüzelés utáni 4-6. hétben a kutyusunkon vemhességre utaló jeleket veszünk észre.

-          étvágytalan lesz (ez az első tünet mire a gazdi felkapja a fejét általában)

-          gyűjti a játékait, pokrócát

-          nyüszög, sírdogál

-          több figyelmet kér magának

-          kedvtelenebb lesz

-          a nem vemhes kutya emlői is megduzzadnak, sőt teje is lehet.

Sajnos ilyenkor a legjobb, amit tehet a gazdi, a „ridegtartás”. Azaz nincs babusgatás, el kell venni a játékait, 10-15%-kal kevesebb ennivalót adni neki és sokat mozgatni. Az én kutyám is szenvedett ettől, és majd beleszakad az ember szíve, de ez az időszak is gyorsan elmúlik ezen szabályok betartásával.

Akár úsztatni is lehet, ez segít az emlők lelohasztásában. Ha ez nem válik be, akkor pedig az állatorvostól lehet egy folyadékot kérni, amely segít 5-8 nap alatt a tüneteket elmulasztani. Azonban ha az álvemhesség minden tüzelés után lejátszódik, jócskán megnöveljük az emlődaganatok és gennyes méhgyulladás kockázatot. Ezért mindenképpen javasolják az állatorvosok az ivartalanítását a nem tenyésztésre szánt kutyáknak.

Összefoglalás a kutya vemhesseg ideje témakörében

Ebben a témában a gazdik leggyakoribb kérdése az, hogy „honnan tudom hogy vemhes a kutya?”, illetve, hogy „meddig tart a kutya vemhessége?” És persze ezeknek a kérdéseknek minden árnyalata: „kutyák terhességi ideje”, hány hónapig vemhes egy kutya?” és „kutyák ellési ideje”.

Nem csodálkozunk, azon, hogy hazánkban ezek a kérdések sajnos igen gyakran felmerülnek. Bár rajtunk kívül számtalan állatvédő szervezet, és rengeteg felelősen gondolkodó gazdi próbálja az állattartást egy állatközpontúbb, kezelhetőbb mederbe terelni, sajnos még hosszú az út a célig.

De hisszük, hogy a kitartó munka, a megfelelő edukáció és az egyre tudatosabb gazdik és gazdijelöltek segítségével elérhetjük a ma még idillinek számító állattartási kultúrát itthon is!

Cikkünkben áttekinthettük a vemhes kutya jelei témáját, azt hogy mennyi ideig vemhes a kutya,(azaz mennyi időre fial a kutya), hogy zajlik a kutya ellés, mennyi a kutya fialás ideje.

A legfontosabb, hogy kedvenced megfelelő kondícióban legyen a kutya vemhesseg előtt, és hogy te is készülj fel előre minden eshetőségre. Igen, ebbe beletartozik akár a 12 kölyök érkezése is. Ennyi jó gazdit nehéz lesz találni hirtelen.

Reméljük ezzel a cikkel sikerült megválaszolnunk azokat a gyakori kérdéseket, melyek felmerülnek ebben a témakörben. Mostanra biztosan tudod pontosan, hogy a kutya meddig vemhes és hogy kb. hány napra ellik a kutya.

 

mennyi-idore-szuletnek-kiskutyak

 

Tehát röviden:

-          Kutya vemhesség gyorsteszt nincs, a pároztatás utáni 28-30. napon végezhető az állatorvosnál vérből kimutatható teszt. Ekkorra azonban már az ultrahang is elárulja, hogy várhatóak-e a kutya vemhesség tünetei.

-          A kutya vemhesség szakaszai a tüzelés időpontjával kezdődnek és átlagosan a vemhesség 63. napján várható a kutya fialási ideje. Tehát ez azt jelenti, hogy a 7 hetes vemhes kutya esetében még nem jött el az idő.És egy törpe tacskó vemhességi ideje is kb annyi, mint egy nagyobb kutyáé. Az, hogy hány napra ellik a kutya, befolyásolha a kutya mérete, kora, a kölykök száma.

-          Amennyiben nem ivartalanítod a kutyust, készülj fel jó előre! Szerezd be a szükséges holmikat, és jól teszed, ha sok információt gyűjtesz össze a kutya ellése témakörében!

-          A kutya fialás jelei jól észrevehetőek a gazdi számára: nehezen mozog, sokat fészkelődik, liheg, nyalogatja magát. Hányás, hasmenés is előfordulhat, mikor fial a kutya és az anyakutya testhőmrséklete enyhén csökken.

-          Te is segíthetsz, ha a kutya vajúdás jeleit észleled: készíts neki puha fekhelyet egy meleg helyre, és jó, ha beszerezted előre a szükséges holmikat. Kutyapelenka, papírtörlő, törölköző, betadine, stb…

-          A kiskutyák kb. 20-60 perc elteltével érkeznek sorban egymás után, ez pedig áttetsző, nyálkás folyadékkal is jár. Azonban, ha a kutya ellés zöld váladék kíséretében zajlik, azonnal hívd az állatorvosi rendelőt! Lehetőleg olyat, ahol műtő is rendelkezésre áll, mert komoly baj lehet!

-          A kiskutyák, vagy kiskutya születése után biztosíts a kis családnak meleg, békés helyet, ahol nem zavarja őket senki. Mindig legyen friss víz az anyakutya előtt és kizárólag jó minőségű, akár speciális táppal etesd!

Azt láthattad, hogy az anyakutyus fajtája és mérete szerint a kutya vemhessége mennyi idő, és hogy nagyjából hány kölyköt szül egy kutya. A vemhes francia bulldog ugyanúgy viselkedhet, mint a vemhes tacskó. Ebben nem nagyon van különbség. De a tacskó fialás is már egy kissé másképp zajlik, mint a francia bulldog fialása. Ugyanis a francia bulldog ellés általában - állatorvos segítségével természetesen – császármetszéssel történik.

Ha pedig nem fajtatiszta a kutyusod, vagy nincs törzskönyve, szűrései, a kedvenced egészsége érdekében is jobban jársz az ivartalanítással. Hiszen az ivartalanított kutyusok 1,5-2 évvel tovább élnek a gazdijukkal! Már ezért is megéri, nemde?

Tartalomhoz tartozó címkék: Kutyatartás

Kapcsolódó termékek

Béres Minera cseppek kutyáknak A.U.V. 30ml

Alkalmazható anyagcserezavarok, étvágytalanság, gyengeség esetén, az ellenállóképesség javítására, nyomelemek pótlására, kondícióerősítésre, fertőző betegségek esetén az immunrendszer erősítésére
Raktáron
4.780 Ft
(48)

Aptus Multidog Extra tabletta 100 db

Az Aptus Multidog Extra tabletta biztosítja kutyájának a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, mikroelemeket és aminosavakat.
Raktáron
5.890 Ft
(4)

Játék Chuckit Ultra Ball Extra Large

Tömör gumi labda, jól pattogó, strapabíró valamint vízben is használható.
Raktáron
5.624 Ft
(1)

Panzi Helyhez szoktató (Fresh) - kutyapelenka 40x60cm (50db)

Panzi Helyhez szoktató (Fresh) - kutyapelenka 40x60cm (50db)

 
 
Raktáron
4.898 Ft
(35)

Vetbed Csúszásmentes, Ízületkímélő Kutyafekhely Szürke, csillagos mintával 150x100 cm

Az eredeti angol vetbed minőségű fekhely szürke színben, csillagos mintával. Mosható 60 fokon!

 
Raktáron
4.841 Ft 4.357 Ft -tól
-10%

Vetbed Csúszásmentes, Ízületkímélő Kutyafekhely Lila, 2 féle tappancs mintával 75x100 cm

Az eredeti angol vetbed minőségű fekhely lila színben 2 féle tappancs mintával. Mosható 60 fokon!

 
Raktáron
4.841 Ft 4.357 Ft -tól
-10%
(3)

Camon Plüss Játék Gyümölcs

Camon Plüss Játék Gyümölcs

Raktáron
1.252 Ft
(4)

Kapcsolódó tartalmak