Kutya széklet- a kutyás élet szagos oldala

Kutya széklet- a kutyás élet szagos oldala

Akár tetszik akár nem, a kutya széklet nézegetése és vizsgálata a gondos gazdi rendszeres feladatai közé tartozik.  Érzékeny gyomrúak óvatosan pillantsanak ide!

Mint ahogy nálunk, gazdiknál is, ha a pottyantós dolgainkban változás áll fent, betegségre gyanakodhatunk, akárcsak kisállatainknál. A kutya ürülék állaga, színe és mennyisége rengeteg információt elárulhat kedvencünk egészségéről, ezért érdemes időnként alaposabban megfigyelni.

Ezeknek az elváltozásoknak fogunk most utána járni. Sokan ugyanis azt sem tudják, hogy milyen a „jó kaki” és a „rossz kaki”.

Bizony lesznek olyan képek is, amelyek elsőre nem túl gusztusosak. De hát a gondos gazdi ismérve, hogy bivaly gyomorral rendelkezik minden féle dologgal szemben, ami a kutyáját érintő dolog.

Nézzük is meg először, mi számít normális produktumnak a kutyáinknál, illetve hogy ideális esetben naponta hányszor kakil egy kutya.

 

Milyen a jó kutya kaki?

Nos, a normális, egészséges kutyakaki a következő „tulajdonságokkal” bír:

-          könnyen felszedhető, egyben van

-          enyhe szaga van, nem túlságosan orrcsavaró

-          nem kő kemény, „koppanós”

-          ha a széklet sötétbarna színű, az egészséges

-          nincs semmi nem odavaló a székletben, és ha a széklet egységes homogén kinézetű

-          és nincs belőle több, mint napi 1-3 adag

 

kutya-kaki

 

Igen, jól látod kedves gazdi, a maximum napi 3 pottyantás számít normálisnak a felnőtt kutya esetében. Ha sokat kakil a kutya az bizony vagy betegség, vagy a rossz táp (túl sok gabona) miatt lesz…

Sok gazdi felteszi a kérdést: hányszor kakil egy kiskutya naponta? A fiatal kutyák emésztése gyorsabb, így teljesen normális, ha naponta akár 4-5 alkalommal is ürítenek, különösen etetések után. Ez persze függ attól is, hogy hány hónapos a kölyök. A gazdik gyakran aggódnak amiatt, hogy hányszor kakil egy 8 hetes kiskutya. Ebben az életkorban az emésztés még érzékenyebb. Az anyatejről vagy tejpótlóról szilárd táplálékra való áttérés miatt a kaki gyakorisága változó lehet, de általában napi 4-6 alkalom is normálisnak számít.

És most pedig jönnek a mocskos részletek, hogy milyen is a „rossz kaki”. Ki itt tovább olvas, hagyjon fel az ebéddel!

 

Milyen kutyakaka eltérések lehetnek állagban?

Az első, ami feltűnhet a gazdinak, az a megváltozott állaga a kutyánk kaksijának. Ennek is vannak fokozatai, amelyeket most átveszünk röviden. Megnézzük mi okozhatja a kutyánk problémáját, milyen esetben kell állatorvoshoz menni a tünetek miatt.

Melyek az eltérések példaképpen?

-       a kutya széklete nyálkás

-       lágyabb, szurokfekete széklet kutyáknál

-       napi egynél több híg széklet kutyáknál (a lágytól a hígig)

-       a teljesen vizes hasmenés amelyet kontrollálni, vissza tartani se tud  (gyakran az ilyen kutya hasmenés sárga)

Mit tegyünk, ha az állatorvos kutya híg széklet mintát kér tőlünk?

A pontos diagnózis érdekében az állatorvos kutya széklet vizsgálat elvégzését kérheti, amely segíthet kizárni a fertőzéseket, parazitákat vagy emésztőrendszeri problémákat

Szedjünk a megfelelő módon elmosott és előkészített üvegbe kutyának az aznapi friss pottyantásából. Ne hagyjuk a napon, hanem azonnal tegyük hűtőbe a székletet. Ha a székletet fehér vagy barna nyálka borítja, fontos, hogy abból is kerüljön a tégelybe. Ugyanis a kutya széklet színe fontos infó lehet a dokinak.

Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy a kutya széklete fekete, vagy friss vér a kutya székletében található, vagy a kutya zöld széklet szerűt pottyantott. De ha átlátszó nyálkás széklet látható, az is információ értékű a dokinak.

Az nem nagy baj, ha nem azonnal, de legkésőbb 1-2 nap múlva juttasd el az orvoshoz. De az is lehet, hogy a doki azt kéri tőled, hogy naponta szedj össze apró darabokat a kakiból, és úgy add le 3-4 nap múlva.

Amennyiben az állatorvos úgy látja, kivizsgálásra küldheti a kezelés megkezdése előtt. Számos esetben könnyen megoldhatóak (akár étrend megváltoztatásával) az állat számára a kellemetlen tünetek eltüntetése.

Szorulás probléma

Ha azt látod, hogy kedvenced erőlködik, púposan álldogál, de végtermék nem jön. Vagy csak kicsi és koppanós, kemény produktum jelentkezik, ez bizony székrekedés, a kutya híg széklet ellentéte. Ennek sokféle okai lehetnek.

-          csontos hús vagy csont elfogyasztása után jelentkezik a tipikus fehér kutya széklet

-         idősebb, ivaros kutyáknál prosztata megnagyobbodás okozta gyakoribb a székrekedés

-         vesebetegség

-         rostban szegény kutyaeledel / Pl. a csak főtt hússal etetett állatoknál /

-         pajzsmirigy betegség

-         bűzmirigy problémák

-         idegen tárgy okozta szorulás

-         túl kevés vízfogyasztás

 

kutyakaki

 

Lágy széklet probléma

Ha semmilyen extrém dolgot nem fedezel rajta színben, sem másban, csupán az állaga lágyabb a szokásosnál annak is sok féle oka lehet.

-         hirtelen kutyaeledel váltás is lehet az oka, hogy a kölyök kutya széklete lágyabb lett

-         habzsolás

-         nagyobb mértékű mozgatás után előfordul egy-egy kismértékű lágyabb kaki

-         valami zsírosabb falatot kapott… amit nem igazán kellett volna, ugye? Ez is gyakori oka a kutya sárga széklet gondnak

-         túl rostos étel

-         esetleg még a Giardia nevű protozoon tud ilyet okozni.

Ez utóbbit állatorvos tudja kimutatni vizsgálat során, gyorsteszttel is. Azonban érdemes gyakoribb lágy széklet (főleg ha még nyálkás hasmenés kutyáknál pluszban) esetén kivizsgálni rá Buksikát. Ugyanis az egész család elkaphatja ezt a csúnya betegséget. Szerencsére kezelhető dologról van szó, de jobb a békesség…

Persze nem azt mondjuk, hogy az átlátszó nyálkás széklet kutya pajtidnál minden esetben giardia lesz, de érdemes kivizsgálatni. A nyákos széklet kutyáknál sokféle okra vissza vezethetőek, ezt a későbbi részben kitárgyaljuk.

A kutya nyálkás hasmenés esetén érdemes megfigyelni az egyéb tüneteket is, mint például az étvágytalanság vagy a levertség, mivel ezek komolyabb egészségügyi problémára is utalhatnak.

Vizes hasmenés  

Ha ilyen jellegű a hasmenése a kedvencednek, ne Google- doktorkodj, hanem nyomás a rendelő! Ugyanis az ilyen hasmenésnek a legtöbbször elég komoly vírusok és baktériumok az okozói.  Főleg ha a vízszerűség mellet véreset kakil a kutya pluszban…

Mivel az ilyen hasmenés mellett nagyon gyakori a kiszáradás, gyakran infúziót is kell kapnia a házikedvencnek. Ez főleg a kölyök és az idős kutyákra igaz.

Most pedig nézzük meg, hogy milyen az, ha nem csak az állag nem stimmel a kaki ügyben.

A kutya kaka színbeli eltérései és okai

Ezek a színbeli eltérések azért szintén elég hamar feltűnnek a gazdinak. Az alább felsoroltak között lesznek olyan dolgok, amelyek viszonylag kis odafigyeléssel megelőzhetőek vagy gyógyíthatóak. Némelyek sajnos pedig elég komoly betegséget jelezhetnek a házikedvenceknél (pl. ha vért kakil a kutya). De vannak olyan egyszerű dolgok, mint a zöld kaki, amelynek a kiváltó oka a sok fűevés.

Véres széklet kutyáknál

Sajnos ez a legijesztőbb dolog a gazdik számára. A legtöbben ilyenkor azon nyomban rohannak a jószággal a rendelőbe. És ezt nagyon jól is teszik! De hogy egy kis plusz információt adhass az orvosnak, ne csak annyit mondj, hogy a kutya széklete véres. Figyeld meg, hogy a vér friss, élénkpiros-e, vagy sötétebb, alvadt formában jelenik meg.

Ugyanis elég sok minden tudja azt okozni, hogy a kutya hasmenés vér jelenlétében érkezik.

Általában ha nyálkás véres széklet kutya esetében jelentkezik, az súlyosabb bélrendszeri gyulladásra, fertőzésre vagy akár parazitás megbetegedésre is utalhat, ezért mindenképpen állatorvosi vizsgálat szükséges.

Sokan teszik fel a kérdést, hogy mitől véres a kutya széklete, hiszen – ahogy látod - ennek számos oka lehet. Nézzük most meg részletesebben, melyek lehetnek ezek az okok.

 

veres-kutya-szeklet

 

Parvovírus okozta véres kutya széklet

A kiskutya véres széklet mindig aggodalomra ad okot, mivel a fiatal állatok immunrendszere még gyenge, és az ilyen tünetek súlyos vírusfertőzésre, például parvovírusra is utalhatnak.

A még nem oltott kiskutyák vannak a legnagyobb veszélyben ezen vírussal szemben. A 6-8 hetes kiskutyák immunrendszere még nagyon fejletlen. A vizes hasmenés mellett ilyenkor azt látja a gazdi, hogy a kiskutya nagyon elesett, bágyadt és étvágytalan.

A parvós hasmenésnek nagyon erős, tipikus szaga van. Hamarosan pedig a kutya véres széklet problémát fogjuk látni. Ha időben elkapjuk a vírust, és kap az állatorvostól vér szérumot, akkor még van rá esély, hogy legyűri a kölyök ezt a betegséget. És akkor a parvos kutya széklete is hamarosan normalizálódik. De ha nem kapunk időszen észbe, és csak legyintünk arra, hogy a kutya véreset kakil, napokon belül el fogjuk veszíteni a kiskutyát.

Főleg, ha a kutya véres széklet hányás kíséretében jelentkezik! Ebben az esetben haladéktalanul vidd orvoshoz a kutyust!

A véres hasmenés kutyáknál pár hetes korban szinte mindig a parvo vírusra vezethető vissza. A vér a kutya székletében azt jelzi, hogy a bélrendszer sejtjeit pusztítja a vírus. A kutya véres hasmenés pedig a felszívódás romlása, valamint a szervezet védekező mechanizmusa miatt is jelentkezik, hisz próbál a kórokozótól megszabadulni. A véres hasmenés kutya esetében sokszor sürgős állatorvosi beavatkozást igényel!

+1 Kutyakajás tipp: Védőoltással megvédheted kedvenced a parvo vírustól.  A kutya oltásokról olvashatsz itt bővebben.

  Nézzük tovább, hogy mitől lehet még véres széklet kutyánál, melyek lehetnek még az állatorvos diagnózisai a probléma megoldására.  

Szimplán csak erőlködik

Előfordul, hogy a vér a széklet tetején kutya pajtásunk esetében csak szimplán a szorulás-erőlködés miatt van. Náluk is lehet olyan, hogy bizonyos hajszálerek ilyenkor elrepednek és okozzák a fentebb leírt tünetet. Válassz neki rostdúsabb eledelt és ne egyen semmi csontosat!

Idegen tárgy miatt a kutya vér széklet jelenlében távozik

A véres hasmenés kutya esetében sokszor sürgős állatorvosi beavatkozást igényel! Ez egy kicsit fordított eset lényegében. Nem véres a széklet, hanem a széklet véres, bár ez eléggé nyelvtörősen hangzik. Ha a kutyád csontosat evett, vagy valamilyen éles dolgot habzsolt be, perforálódhattak a belei és ez vérzést okozhat. Ilyenkor friss, élénk színű a véres széklet kutya barátodnál.

Daganat

Különféle bélrendszert érintő daganatos megbetegedések végett lehet élénkebb színű, „vér széklet kutya” szentháromság. Ennek kivizsgálása nagy körültekintést igényel, és mielőbbi kezelést. Mindenesetre, ha a kutyának véres a széklete, az biztos, hogy további kivizsgálások válnak szükségessé.

A fekete széklet kutya esetében

Az egészen sötét szín, tehát a fekete széklet kutyáknál, több okból is jelentkezhet. Ez lehet alvadt vér is akár, amely a belső szervekből jött. Mindenképp orvosi kivizsgálásra szorul a házikedvenced, úgyhogy nyomás is a dokihoz! Pláne, ha egy kölyök kutya fekete széklet tulajdonosa. Náluk minden perc számít!

 

sima-szeklet-kep

 

Világos széklet

Ha nincsen óriási eltérés állagban, csak valamivel világosabb a széklete a normálisnál, az valószínűleg étrendi alapon lesz. Vagy a habzsolása miatti rosszabb emésztés végett. Azonban a BARF (nyers) étrendet követő kutyák széklete is világosabb a száraztáppal etetettekéhez képest, a magas mennyiségű ásványi anyagok következtében.

Emellett a kutya világos széklet hátterében a túlzott csontfogyasztás is állhat. Azonban a fehér nyálkás széklet kutyáknál gyakran a bélflóra egyensúlyának felborulását jelzi, amelyet akár ételintolerancia vagy fertőzés is kiválthat.

Egyéb dolgok kaki téren

Van az úgy, hogy szinte minden klappol. Jó a mennyiség, jó a szín és az állag is. Azonban a gazdi felfedezhet oda nem illő dolgokat a végtermékben, vagy rajta. Nézzük meg most a két leggyakrabban előforduló dolgot!

Nyálkás kutya széklet

Sokan teszik fel a kérdést: mitől nyálkás a kutya széklete, és vajon mindig aggodalomra ad-e okot? A válasz attól függ, hogy a nyálkás állag mellett jelentkeznek-e egyéb tünetek, például hasmenés, étvágytalanság vagy hányás.

Ha azt veszed észre, hogy nyálkás a kutya széklete, érdemes figyelemmel kísérni, hogy ez egyszeri alkalom-e, vagy folyamatosan visszatérő probléma, mert ez segíthet az állatorvosnak a pontos diagnózis felállításában. Sokan kutya hártyás széklet problémával érkeznek a rendelőbe, ebben az esetben is érdemes minél több információt adni az orvosnak.

Az interneten rengeteg oldal foglalkozik a kutya széklet nyálkás probléma körrel. Tényleg ilyen sok kutyát érint? De mi is lehet ez?Mi hozza elő, hogy nyálkás széklet kutyáknál előfordul? Nézzük a lehetséges okokat.

A nyálkás kutyakaki hátterében állhat étrendi változás, bakteriális vagy vírusos fertőzés, de akár parazitás megbetegedés is, ezért fontos a tüneteket alaposan megfigyelni.

A nyálkás hasmenés kutyáknál leggyakrabban a Giardia nevű protozoon miatt alakul ki (itt még vérzés is lehet). Erről, és a diagnosztizálási lehetőségeiről, már a lágy széklet résznél bővebben írtunk.

De mitől lehet még nyálkás széklet?

Érdemes megfigyelni, hogy nyálkás széklet kutyánál csak időnként fordul-e elő, vagy rendszeresen jelentkezik. Nagyon gyakori különféle vírusos megbetegedések esetén ez a tünet. Azonban nem önmagában jelentkező dolog ez a nyálkás kocsonyás széklet kutyáknál, hanem valószínűleg étvágytalanság, láz, stb. is megmutatkozik még mellette.

Ha a nyálkás széklet még pluszba szürkés is, az általában hasnyálmirigy vagy epe problémára utalhat. Vagy túl zsírosat evett a kutyusod. Ha nem történt ilyen, akkor bizony egy alapos ultrahang és vérvizsgálat kell az ok (a kutya kocsonyás széklet) kiderítésére!

A barna nyálkás széklet ugyanakkor gyakran enyhébb emésztési problémákra utalhat. Mindenesetre a véres nyákos széklet kutyáknál mindenképpen állatorvosi segítségért kiált!

Ha a kutya nyálkás széklet egy étrendbeli változás vagy más, antibiotikummal kezelt betegség után jelentkezik, akkor lehet, hogy a bélflórája tolódott el. Ilyenkor hosszabban adagolt probiotikum megoldhatja a problémát, és hamar elmúlik a sárga nyálkás széklet kutya barátodnál.

Ha a megszokottól eltérő, kocsonyás széklet kutya esetében is előfordul, az gyakran a bélrendszer gyulladásos problémáira utal, ezért érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulni. Ha nem tudod pontosan, hogy mire kell figyelned, a nyálkás széklet képek segíthetnek abban, hogy beazonosítsd, milyen problémával állhat szemben a kutyád.

De lehet még egy gyakori oka annak, hogy a nyálkás széklet kutya barátunknál jelentkezik. Ez nem más, mint a férgesség. 

Hogy is néz ki egy férges kutya széklete?

Nos, attól függően, hogy milyen parazita támadta meg kutyusunk bélrendszerét, több éle dolgot is láthatsz, a nyálkásságon kívül.

Fehér pöttyök a kutya székletében? Előfordulhat! Láthatsz például pici rizsszem szerű dolgokat, vagy egész szelvényeket is a végtermékben. Ezeket főleg akkor, ha pár napja adtál féreghajtót Buksikának. Ha kíváncsi vagy arra, hogyan néznek ki a különböző paraziták, a kutya férgek képek segíthetnek felismerni, hogy milyen típusú fertőzéssel állhatsz szemben.

 

ferges-kutya-szeklet

 

Azonban súlyos fertőzöttség esetén előfordulhat, hogy komplett férgeket hányhat a kutyád. Valamint a székletben is jelentkezhetnek. Ez minden, csak nem éppen gusztusos látvány. Ha féreg a kutya székletében látható, az egyértelmű jele lehet a parazitás fertőzésnek, amely nemcsak a kutya egészségére, hanem az emberi környezetre is veszélyt jelenthet, ezért mielőbbi féreghajtás szükséges.

Az ennyire erősen féregfertőzött kutyusokat óvatosan, kíméletesen kell féreghajtani. Mert toxikus mérget bocsáthatnak ki az elpusztult férgek, életveszélyes állapotot okozva.

Ha a kölyökkutya hasa nem normális, feltűnően nagy, hordó szerűen domború, de mellette soványka, akkor bizony ilyenre kell gyanakodni. A kölyök kutya lágy széklet gondot ezért sosem szabad félvállról venni és ki kell vizsgálni. Mindig egyeztessünk állatorvosunkkal a kezelésről!

Mindezt összevetve elmondhatjuk, hogy bizony a kutya széklet nagyon nem mindegy, hogy milyen! Kerti kutyusoknál is időről időre érdemes szemre vételezni a produktumot, hogy még időben elcsípjünk egy esetleges komolyabb betegséget.

Ha bármilyen tünetet tapasztalsz, keresd fel az állatorvosodat, hogy minél előbb véget érjen a kaki rémálom!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

FERDOCAT BELSŐLEGES GÉL A.U.V. 6g

A Ferdocat belsőleges féreghajtó gél A.U.V. a célállatokban az alább felsorolt parazitafajok által okozott fertőzések kezelésére szolgál: orsóférgek, kampósférgek, ostorféreg, tüdőféreg, Protozoon: Giardia fajok. Vemhes szukákban a vemhesség 40.-ik napjától: Toxocara canis és Ancylostoma caninum.
Raktáron
4.615 Ft
(5)

FERDOCAT BELSŐLEGES GÉL A.U.V. 15 g

A Ferdocat belsőleges féreghajtó gél A.U.V. a célállatokban az alább felsorolt parazitafajok által okozott fertőzések kezelésére szolgál: orsóférgek, kampósférgek, ostorféreg, tüdőféreg, Protozoon: Giardia fajok. Vemhes szukákban a vemhesség 40.-ik napjától: Toxocara canis és Ancylostoma caninum.
Raktáron
5.604 Ft
(7)

Florentero ACT Bélflóra-stabilizáló Tabletta 30db

A Florentero ACT tabletta kutyák és macskák részére, az egészséges bélflóráért!
Raktáron
5.780 Ft
(41)

Ferdocat 500mg Tabletta 10 x

A Ferdocat Tabletta A.U.V.  egy féreghajtó tabletta, amely a célállatokban az alább felsorolt parazitafajok által okozott fertőzések kezelésére szolgál: orsóférgek, kampósférgek, ostorféreg, tüdőféreg, Protozoon: Giardia fajok. Vemhes szukákban a vemhesség 40.-ik napjától: Toxocara canis és Ancylostoma caninum.
Raktáron
3.990 Ft
(6)

Kapcsolódó tartalmak

Mi a teendő kutya hasmenés ellen?

Mi a teendő kutya hasmenés ellen?

Sajnos kedvencünk nem tudja szavakkal elmondani, ha fáj a hasa, vagy görcsök kínozzák, bármennyire is jól ismerjük őket. A hasmenés kutyáknál elég gyakori probléma.

Mit tegyünk a bolha ellen?

Mit tegyünk a bolha ellen?

Folyamatosan támadják kertünket és lakásunkat a kullancsok mellett a fűbolha is. Nemcsak az embereknek, de háziállatainknak is sok kellemetlenséget okoznak. Ezen kívül betegségek és fertőzések hordozói is lehetnek.