
Izületvédő kutyáknak? Segítünk választani!
A Kutyakajás elhozta nektek a nagy „ízületvédő kutyáknak” - tudástárat!
Szerintünk nincs olyan gazdi, aki ne játszott volna a kutya mancs csikizésével például. De sajnos a kutyatappancs is lehet beteg.
A kutya közvetlenül érintkezik a talajjal, a tappancsa által. El sem tudnánk mi képzelni, hogy folyamatosan mezítláb legyünk. Hiszen gondoljunk bele… homok, beton, aszfalt, göröngyös felületek.. nyáron 40 fokban forróság, télen a minuszokban nagyon hideg talaj…
Ugye hogy mennyire extrém körülményeket kell kiállnia azoknak a cuki tappancsoknak?
Ahogy a mi talpunkat, úgy a kutyák talpát sem sima bőrréteg fedi. Egy úgynevezett epidermis borítja, amely amellett, hogy puha és rugalmas, rendkívül strapabíró is.
Azonban ez a jól működő rendszer is meg tud bomlani különböző behatások miatt.
Nézzük meg, hogy pontosan milyen része is van a kutya mancsnak. A képen számokkal megjelöltük az 5 részét.
Míg a kutyáknak 4 talppárnájuk van általában, a macskáknak ezzel szemben 5. Ezek lehetnek a fehérestől a rózsaszíntől a feketééig minden féle színűek, még akár boci foltosak is.
Az epidermis zsírt is tartalmat a kutyáknak. Ez segít abban, hogy a kutya talpa ne fázzon, hiszen a zsír hőszigetelő hatású. Emellett persze a ruganyosságban is szerepet játszik.
A kutya mancsnak még egy fontos funkciója van: ők itt (is) izzadnak. Ugyanis a kutya mancs verejtékmirigyeket tartalmaz. Tehát a vízháztartás szabályozásban is részt vesznek, emellett a környezeti fertőzésektől is óvja.
A karmok vagy hétköznapi nevén a körmök a kutyák esetében is magas keratin tartalmúak. Céljuk az ásás, tapadás, kapaszkodás.
A farkas karom innen egy kicsit kilóg, ugyanis ez egy evolúciós hagyaték dolog. A farkasok még használták a zsákmány elejtésére. Azonban a mai kutyáknál már elcsökevényesedett. Azonban sok bosszúságot tud okozni, ha beakad és leszakad.
Egyes kutya fajtáknál nem csak elől, hanem hátul is előfordul farkaskarom, akár dupla formában is. Ilyen pl. a pireneusi, briard, vagy kimondhatatlan nevű beauceron (ejtsd: boszeron)
A kutya tappancsok persze a felületi epidermiszen kívül inakat, szalagokat, ereket és kötő szöveteket is tartalmaznak.
A kutyák járás közben nem a talpukon, hanem az ujjaikon járnak. Ezért fontos kiemelkedő figyelmet fordítani a kutyánk mancsának egészségére.
A talppárna fájdalom okai nagyon sokfélék lehetnek. Egy egészséges kutya talpán nincs talp duzzanat vagy gyulladt seb.
Sajnos még akár az is előfordulhat, hogy az egész kutya mancs gyulladás alatt van. Ennek oka leggyakrabban allergia. (étel, pollen, környezeti)
Ha a kutya sántít, sokat nyalogatja a lábát, mancsát, talpát, akkor lehet, hogy valami zavarja őt.
Ültessük le, vagy fektessük le a kutyát első lépésként. Majd alaposan milliméterről milliméterre nézzük át a kutya mancsát felülről és alulról is. Nézzünk be a kutya ujjai közé is, hátha oda szorult be valamit.
Városi kutyák esetében sokszor előfordul, hogy rágógumiba lépnek például.
A leggyakoribb talp betegség a sima, mezei kirepedezés. Azonban nem szabad elbagatellizálni ezt az apróságnak tűnő tünetet. Mivel ahogy fentebb írtuk, a talp a kutya részére az első védelmi vonal a fertőzések ellen.
Ha pedig ez a szaruhártya megsérül, egyenes az út a kórokozóknak a véráramba. Ez pedig egyenes út ahhoz, hogy a kutya gennyes seb tulajdonos legyen.
De mi okozhatja azt, hogy felborul a jól működő rendszer? Hogy elkezd repedett, sebes lenni a kutya mancsa? Nézzünk néhány kiváltó okot.
A talp gyulladás okai vagy az, hogy kirepedezik,nagyon sok félék lehetnek, de igyekszünk egy pár dolgot összeszedni nektek.
- idős a kutya (mint ahogy nálunk is csökken idővel a bőr ruganyossága, úgy náluk is)
- nagytestű a kutya (30kg felett). A nagy súly, nagy terhet ró a mancsokra, nem is ragoznánk tovább
- túlsúly (más szóval dagadt kutya esete áll fent) Itt szintén a nagy teherről van szó.
- forró aszfalt
- téli sózott utak
- vegyszer, permetszer
- bőrgomba
- allergia
- stresszoldásként nyalogatja a mancsát
- egyéb sérülés
Ha a talp bőre megsérül, akkor különböző fertőzéseket kaphat a kedvencünk. Előbb utóbb jön a folyamatos lábnyalogatás, sebek, talppárna duzzanat, majd a sántítás és fájdalom.
A gyulladás általában egyet jelent a kipirult bőrrel. Nincs ez másképp kutya pajtijainknál sem. Elég, ha megnézed a kutya talpát. Ha azt látod, hogy meleg tapintatú, piros, akkor nagy valószínűséggel gyulladás áll fent.
Emellett a szőr is sok esetben bebarnul a nyalogatástól.
Ilyenkor a kutya nyalogatja a mancsát felülről, alulról egyaránt. Akár nedves, gennyes is lehet. Mindenképpen mutassuk meg azonnal az állatorvosunknak, hogy ha ilyet észlelsz!
Ha erős szagot tapasztalsz, akkor gombás fertőzés is lehet a háttérben. Vagy akár kombináltan lehet bakteriális és gombás fertőzés a kutyáknál.
Ezen felül a vegyszerekre kell vigyáznod! Remélem mondanom sem kell, hogy közvetlenül egy hypós-domestosos felmosás után ne hagyd a kutyát a padlón mászkálni. Ha mégis ez történt, alaposan mosd meg a lábait.
A probléma ami még szokott mancs gyulladást okozni, nagyon banális… ugyanis az unalom is okoz ilyet.. Most biztosan felhúztad a szemöldököd, hogy mégis miről beszélek.
A kutyák, ha unatkoznak, fura szokásokat képesek felvenni. Egyes kutyák kukáznak, tutulnak ha nincs otthon a gazdi. Némely kutyák pedig unalomból elkezdik rágni, nyalni magukat. És hát igen, a mancs nyalogatás az egyik leggyakoribb ilyen tünet. ÉS persze ez további problémákhoz vezet a talppárnák esetén.
Ha ez az oka a kutya mancs gyulladásának, akkor fontos, hogy megszüntesd a kutya szorongásának okát. Ezen felül orvosi segítséget is igénybe vehetsz. Plusz van egy tippünk: Lickimat!
Ezt teletöltöd kajcsival, kutya májkrémmel vagy mogyoróvajjal, és meg van egy fél órás elfoglaltsága a kutyádnak.
Főleg nyárvégi, őszi híres probléma a kutyások körében a toklász. Ez nem más, mint az egér árpa elszáradt termése. Szúrós, és úgymond „egymenetes”. Szóval befelé a bőrbe könnyen képes belefúródik, de ki már nem jön. Legalábbis nem magától.
Lábujjak közé, szem kötőhártyájába, orrjáratba és a fül mélyébe is bele kerülhet. Ilyenkor amellett, hogy piros a tappancs egy része, a kutya bőre alatt dudor is érzékelhető akár.
Az állatorvos ilyen esetben helyi érzéstelenítés mellett eltávolítja a gyulladást okozó kis növényi darabkát. Majd jön a fertőtlenítés persze, esetleg antibiotikummal megspékelve. És ennyiből áll ebben az esetben a kutya talppárna sérülés kezelése.
A kutya mancs ápolása abban az esetben, ha nem nyílt sebről van szó, akkor a gazdi otthoni dolga. De természetesen első körben ha bármi gyanúsat észlelsz, mutasd meg a dokinak.
Ha azt látod, hogy csak a környezeti ártalmaktól repedezett, akkor első körben mosd tisztára a kutya tappancsát. Erre használj egy egyszerű antiszeptikus szappant. Töröld ezután teljesen szárazra azt a kukoricás chips illatú cukiságot. Igen, a kutya mancsnak speckó illata van kérlek szépen. Ezt a mai napon te is le fogod csekkolni fogadni mernék, ha eddig nem tetted meg.
Ezután pedig használ kifejezetten kutyák számára kifejlesztett mancskrémet.
Ezek közül is elsősorban olyan válassz, amely természetes ápoló összetevőket tartalmaz. Ilyen pl. a Mybulldog sheavajas jojobás mancsápolója. Ez praktikus kis dobozkájának köszönhetően mindig nálad lehet. Könnyű használni, nem hagy foltot sem az emberek ruháján például. Először az én kutyám nem értette mi a fenét csinálok vele, de már teljesen jól hagyja a kenegetést.
Ha bekented, akkor próbáld meg egy negyed órát legalább lefoglalni, hogy ne nyalogassa le. Ezek ugyan nem veszélyesek rá, azonban nem is fog hatni, ha lenyalogatja.
A gyakori mancskrém használattól kutyád tappancsa visszanyeri eredeti rugalmasságát, és ellenállóképességét.
Télen (december és február között), amikor úton útfélen sózzák az utakat, kiemelkedő fontosságú a mancsápolás. Séta előtt is kend be a lábát. Majd séta után langyos vizes tappancsmosás, majd újabb kenegetés jöjjön. Így nem kell félnetek, hogy repedt lesz a kutyus mancsa.
Ha pedig komolyabbnak tűnik a seb a kutya mancsán, mihamarabb keresd fel az állatorvosi rendelőt. Ugyanis komoly mancs gyulladás is lehet belőle. Olyankor már lehet, hogy megfelelő antibiotikumos krém, esetleg hosszú antibiotikum kúra lesz szükséges az állat számára.
Ha pedig úgy gondolod, hogy étel allergia okozza, hogy piros a kutya mancsa, akkor váltsatok tápot. Legyen lehetőleg csirke- és gabonamentes ez a táp. Ennek a kritériumnak megfelelő pl. a Brit Care Adult Medium bárány rizs tápja.
Ha pedig a kedvenced nem rajong a bárányért, van más variáció is természetesen. Ha egész pontos akarok lenni, akkor a halas változatokra gondolok. Az omega 3-6 zsírokban gazdag halas táppal történő etetés még a bőre-szőre állapotára is pozitív hatású lesz. Mi jó szívvel ajánljuk a SullerZ Premium Hypoallergenic halas tápját. Szivecskés tápszemcséi ellenállhatatlanok!
A lábujjak közének tisztítására, fertőtlenítésére használhatod a MyBulldog természetes tonikját is. Hiszen a benne lévő különleges zsálya kivonat gombaölő, vírusölő hatású. A tiszta bórvíz segítségével pedig nyugtatja a bőrt és ezáltal őket.
Kedves gazdi, remélem belátod, hogy érdemes a kutya mancsokra időszakosan rápillantani. Sok kellemetlenségtől kíméled meg kiskedvenc életét, ha rendszeresen használsz puhító, ápoló krémet a praclin. Pár nap, és pihe-lesz a kutya legjobb, legcukibb testrésze.
Ha elakadsz a megfelelő mancsápoló kiválasztásában a Kutyakajás oldalon, keress bátran minket! Tudjuk, rengeteg termék található nálunk, segítünk eligazodni.