Kutya láz – mit tegyen a gazdi?

Kutya láz – mit tegyen a gazdi?

Felsorolni is nehéz lenne, hogy milyen betegségek okoznak lázat. De cikkünkben átnézünk közülük párat, és hogy a kutya láz esetén mihez kezdjen a gazdi.

Mikor lázas a kutya?

Azzal azért a legtöbb gazdi tisztában van, hogy mi emberek akkor vagyunk lázasak, ha a testhőnk 37,5 fok felé megy. De hogy is van ez a kutyáknál? Honnan tudom hogy a kutya lázas?

 

Te tisztában vagy vele, hogy mi a kutya normál hőmérséklete? Mikor van láz kutyáknál?

Az ő testhőmérsékletük valamivel magasabb, mint a miénk. A kutyák esetében a normál testhő 38,5 celsius fok. A kölyök állatok hőmérséklete ennél picit magasabb általában. Ez teljesen normális. De akkor hány foktól lázas a kutya?

Lázról akkor beszélünk, ha a kutya végbélben mért hőmérséklete 39,5 fok vagy felette van. (39 fokos kutya testhőmérséklet például még csak hőemelkedés). Így már te is könnyen eldöntheted, hogy mikortól lázas a kutya.

A kutyák láza azonban ugyanolyan figyelmeztető jel, mint az embereké! Ha a kutyák normális testhőmérséklete valamiért felborul, akkor tudnod kell, hogy ez csak egy tünet. A háttérben valamilyen más betegség áll, amit mihamarabb ki kell deríteni!

 

A lázas kutya tünetei

Honnan tudom ha lázas a kutya? Nagyon régi tévhit a gazdik körében, hogy a kutya orrának állapotából próbálják megtippelni a kutya lázát. A gazdik úgy vélik, hogy amíg nedves az orra, addig biztosan nem lázas. Vagyis a lázas kutya orra száraz. Azonban ez egyáltalán nem biztos, hogy megbízható tünet.

A következő tünetek azonban jelenthetik azt, hogy a kutya lázas.

-          hidegrázás, remegés

-          étvágytalanság

-          levertség

-          lihegés

-          szomjúság

-          magas láz esetén dehidratáció, kiszáradás

A kutya lázas tünetek így már könnyen beazonosíthatók. A legfontosabb, hogy a gazdi beszerezzen magának egy digitális hőmérő típust, amely rövid idő alatt megméri a kutya testhőmérséklete fokát. Most, hogy már tudod, mik a kutya láz tünetei, nézzük meg, hogy mi is pontosan a láz a következő fejezetben.

Mi is a láz pontosan?

A láz egy természetes folyamat, az immunrendszer részéről. Ugyanis a kutya szervezete a testhőmérséklet növelésével próbálja a kórokozókat elpusztítani. Ahogy nálunk is van például. A kutya hőmérséklet növelése így igazából egy bizonyos fokozatig hasznos.

Azonban mindig van tehát egy kiváltó oka, amiért így válaszol a kutya teste. Általános vélekedés, hogy amíg a kutya jókedvű, eszik, iszik, nem feltétlenül kell azonnal láz csillapítás.

Hiszen lehet, hogy egy apró mandulagyulladásról van szó, és így a láz segít a kórokozókat leküzdeni.  Vagy sok esetben egy általános oltás után is emelkedhet a kutya hőmérséklete.

Azt már tudod, hogy a kutyák normál testhőmérséklete 38,5 °C. Így ha csak kicsivel magasabb értéket mérsz, az még csak kutya hőemelkedés. De amennyiben a láz magas, a kutya nehezen viseli, mindenképpen közbe kell avatkozni. A kutya laz nem játék, feltétlenül vedd komolyan!

 

lázas kutya

Milyen okok miatt emelkedhet a kutyák testhőmérséklete?

Mint fentebb említettük, nagyon sokféle betegség okozhat lázat. Még egyszerű kombinált oltás is okozhatja például, hogy a kutyák hőmérséklete megnövekszik egy időre.

De a legtöbb esetben azért egy kicsit komolyabb gondról van szó, ha a kutya lázas. Mitől fordulhat elő kutyáknál láz? Nézzünk meg néhány lehetséges okot erre.

Torok-mandula gyulladás

Főleg télen jelentkező betegség a kutyáknál. Lehet vírusos és bakteriális eredetű is. A láz mellett megjelenhet még hányás (habos) is. Illetve gyakran számolnak be gazdik arról, hogy a kutya nem szívesen eszi a száraz eledelt. Mert hát csóri kutyának persze fáj a torka, nem csoda. 

Másik esetben a nyári hőségben szokott jelentkezni, amikor a kutya a nagy melegben túl hideg vizet kap inni. Figyeljünk oda erre!

A legtöbb esetben némi antibiotikum, immunerősítő, lázcsillapító elég szokott lenni a gyógyuláshoz.

Méhgyulladás

Jellemzőek közép és időskorú szukák rettegett betegsége. A sok ivarzás, és álvemhesség következménye képen alakul ki jellemzően tüzelés után 3-8 héttel.

A méhgyulladás tünetei a következőek lehetnek: sok ivás, étvágytalanság, láz, hányás, bágyadtság. Egyes esetben lehet látni folyást a kutya pérájából, de van zárt formája is.

Minden, nem tenyésztésre szánt kutya esetében indokolt az ivartalanítás! Hiszen a kutyák ösztönlények, ők nem élvezik az anyaság örömeit, mint ahogy sokan hiszik. És az ivartalanítással megelőzhető ez az akár végzetes betegség.

Sürgősen vigyük állatorvoshoz, ha méhgyulladásra utaló tüneteket észlelünk a kiskedvencünkön. Felejtsd el, hogy a kutya méhgyulladás kezelése házilag is megoldható! Ha bármely családtagodnál ilyen komoly baj merül fel, azonnal orvoshoz viszed. Miért tennél máshogy, ha a kutyusodról van szó?


Kutya tejláz

A tejláz kutyáknál is előforduló jelenség. Amikor a szuka kutyusnak kölykei születnek, az emlői megtelnek tejjel. Azonban ha a szervezete kalciumkészlete kimerül, tejláz alakulhat ki.

Az is előfordulhat, hogy a szülés után a kiskutya elpusztul, vagy túl korán elválasztják az anyjától, esetleg valamilyen oknál fogva nem tud szopizni. Ekkor az anyaállat emlői nem tudják üríteni a tejet, és begyulladnak. A gyulladást pedig a láz is jelzi.

A kutya tejláz tünetei tehát a szoptatós anyakutyákra jellemzőek: kemény tapintású, feszülő, duzzadt emlők. Mivel ez nagy fájdalommal is jár, előfordul, hogy nem hagyja, hogy a kölykök a közelébe menjenek. Így nem ürül a tej, és ez még súlyosabb gyulladáshoz vezet.

A kutya tejláz kezelése tehát állatorvosi feladat! Antibiotikumos injekcióval és a tej lefejésével a tejláz kutya esetében rövid időn belül megszüntethető.

 

kutya lázcsillapítás

 

Hasnyálmirigy gyulladás

A hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) mind kutyákban, mind macskákban a gyakoribb belgyógyászati betegségek közé tartozik.

A tünetei kutyáknál: hirtelen fellépő intenzív hányás, erős hasi fájdalom, étvágytalanság, gyengeség,láz, esetenként enyhébb hasmenés. Biztos diagnózis vagy hasi ultrahang, vagy egy speciális vérteszt, az ún. „pancreas specifikus lipáz” (cPli, fPli) segítségével állítható fel.

A beteg állatok általában 1 hét alatt tünetmentessé válnak és gyógyulnak, amennyiben időben kerül diagnosztizálásra a betegség. Azonban előrehaladott esetekben súlyos és akár életveszélyes állapot alakulhat ki.

Babézia

Nem is olyan rég osztottunk meg egy cikket a Babézia: a kutyák rettegett betegsége címmel. Ebben részletesen kifejtettük ezt a betegséget. Tünetei közé szintén a magas láz (40-41 celsius fok) tartozik. Emellett étvágytalanság, szomjúság, sárgaság, és sötét szinű vizelet jelentkezik, stb .

Sürgős állatorvosi kezelés mellett meggyógyulhat kedvencünk, amennyiben elkapta ezt a fertőzést kullancs által.  Az állatorvos a kutyát mindenféle szurikkal, megfelelő infúziókkal fogja kezelni.

Parvovirus

A parvovírusos bélgyulladás vagy parvo fertőzés egy rettegett kór kiskutyások körében. A kiskutya rövid lappangási idő után elesett, étvágytalan, lázas lesz. Majd jön a bűzös hányás és hasmenés.

Sajnos gyógyítása és kezelése költséges, nehéz, és nem is mindig lesz teljes a gyógyulás. Védekezni ellene 6 hetes kortól felvett oltásokkal lehet.

Sajnos ezek mellett még rengeteg minden okozhat kutyák esetén lázat. Lehet más autoimmun betegség még, endokrin betegségek, és akár daganatos megbetegedések is. Így ha lázas az állat, jobb, ha rögtön a rendelő felé vesszük az irányt!

A kutya lázának mérése

De mégis, honnan tudom hogy lázas a kutya? Ahhoz, hogy megmérd a kutyád testhőmérsékletét, még nem kell orvosi diploma. Elég ha van otthon egy digitális lázmérő, amit csak nála fogsz ezentúl használni. Ez lesz mostantól háztartásodban a kutya lázmérő. Merthogy náluk nem hónaljban, hanem végbélben kell mérni. Ráadásul a kutya lázmérés otthon is elvégezhető.

Kis kutyák esetében, akik jófejek, elegendő vagy egyedül is. Azonban ficergő, vagy nagyobb testű házikedvencek esetén nem árt, ha van egy segítőd.

 

kutya lázmérés

 

Ha van otthon zsír, vazelin, vagy más hasonló anyag, azt tedd a kezed ügyébe. Ugyanis azzal tudod könnyebben a hőmérő végét a popsiba csúsztatni. Azután legyen egy kis jutalomfalat keresés, amivel jutalmazhatod a művelet végén.

A kutyus állhat, vagy fekhet is, ahogy neki könnyebb. A farkát emeld fel első körben. Sok esetben ilyenkor automatikusan elkezdik félteni a popójukat és leülnek. Ilyenkor kell a segítőt odahívni. Ha magas a láza, akkor általában már levert, és jobban hagyja ezt az egyébként gyors műveletet.

A vazelinos végű hőmérős kistestű kutyáknál elég addig betolni, amíg a kis fém vég már nem látszik. Nagyobb kutyusok nem ilyen szerencsések, nekik kb 2-2,5cm mélyre kell tolni. Ilyenkor lesz csak hiteles a hőmérséklet mérése.

A pittyogás után olvassuk le először a hőmérőről az adatokat. Ezután további feladatként alkoholos fertőtlenítővel mossuk le a hőmérőt.

Voilá, túl is éltük a hőmérést és a kutyánk is. Ideje megkapnia az előkészített jutalomfalatot, amiért kooperatív volt.

Ahogy azt már fentebb megtudhattad, a kutya átlagos testhőmérséklete magasabb, mint az embereké. Így csak akkor kezdj aggódni, ha a kutya testhője 39,5 °C felett van.

De mit tegyünk ha lázas a kutya?

Kutya lázcsillapítás

A kutya lazmeres eredményétől függően szükség lehet akár gyógyszerre is, mely lázcsillapító kutyáknak.

A lázcsillapítás kutyáknál is ugyanolyan fontos, mint az embereknél. Ezért adódik a kérdés, hogy van-e lázcsillapító kutyának? Első körben mindenképpen állatorvosra hallgassunk a kutya láz csillapítása ügyében! Hiszen ő tudja a legjobban, melyik a legjobb kutya lázcsillapító gyógyszer.

Azonban ha olyan eset lépne fel, hogy nem tudunk eljutni a rendelőbe, megosztunk pár tippet, ami segíthet. Lássuk, mit tehetünk, ha a kutya láz csillapítása otthon történik!

A lázas kutyának mindig adjunk elegendő, friss, nem túl hideg vizet. Hagyjuk pihenni, hiszen mi sem érezzük jól magunkat, amikor betegek vagyunk.

Kínáljunk neki ilyen ízletes, energiában gazdag eledelt, amelyet szívesen elfogyaszt. Ilyenkor sok esetben beválik egy finom krémes konzerv, mint amilyen a Brit mono protein bárány konzervje.

 

kutya hőmérséklet

 

Kínálhatsz neki még egy kis húslevest is akár. A lényeg, hogy valamilyen folyadék, és energia jusson a kutyánk pocakjába. Ugyanis a kutyaláz ugyanúgy megterheli a szervezetüket, mint nálunk, embereknél.

A lázas kutya hűtése történhet nedves borogatással. De nem az egész testét kell, hanem főképp a fején, nyakán, lábán legyen kicsavart törülköző. Ugyanis ezeken a helyen a legnagyobb a hőleadása a kutyának.

Milyen lázcsillapító adható kutyának?

Felmerül a kérdés, hogy milyen kutya lázcsillapító létezik. Van-e kutya lázcsillapító gyógyszer? Vagy hogy algopyrin adható a kutyának?

Ne próbálkozz emberi gyógyszerekkel, ugyanis a legtöbb kifejezetten mérgező és veszélyes lehet kutya számára! Felelős gazdiknak reméljük ez eszében sem jut!

Ha a kutya lázas, akkor az egyetlen emberi tabletta, ami adható az az Algopyrin. Kistestű kutyáknak 1/4 tabletta, közepeseknek 1/3-1/2 tabletta, a nagyobbaknak (50-60 kg felett) akár 1 egész is.

A kutya láz algopyrin segítségével így orvosolható szükség esetén. Ez azonban nem jelenti azt, hogy automatikusan algopyrint lehet adni kutyának, ha a lázmértő mást mutat, mint a kutya normális testhőmérséklete!

 Algopyrin kutyáknak azonban csak elsősegély jelleggel és maximum egyszer adható!

Vagyis az algopyrin kutya bajra nem való rendszeresen! Kérlek, csak és kizárólag vészhelyzet esetén jusson eszedbe ez a lehetőség! Sajnos sokan azt hiszik, hogy minden esetben jó az algopyrin kutyának láz esetén, azonban ez nem így van! Nem véletlen, hogy nem kutya algopyrin a gyógyszer neve!

Amennyiben mégis sor kerül rá, hogy a kutyának algopyrin viszi le a lázát, említsd meg az állatorvosodnak!

Érdemes a pontos betegségre gyorsan rájönni. Ehhez szükséges azonban gyorsan állatorvosi rendelőt felkeresni, ha a kutyánknak tünete van. Minél előbb annál jobb! Számos probléma meghúzódhat a háttérben, mint ahogy már írtuk is. A dokinál láza okai majd kiderülnek.

Ahhoz hogy kiskedvencünk újra egészséges legyen, sokszor az állatorvos gyógyszerek sokaságát fog felírni. Ezeket mindig pontosan úgy adagoljuk, ahogy a dokibácsi/ néni előírta az állat számára. Az orvos által felírt kutyának lázcsillapító gyógyszer hatására, a kutya normál testhőmérséklete hamarosan visszatér és újra boldogan csóválja majd a farkát neked.

A fertőzések elkapása ellen különféle természetes megoldásokkal is felvértezheted a kutyád immunrendszerét. Ilyen például a Farkaskonyha Immun-R gyógynövény keveréke.

Bármi is okozza a belázasodást, fontos, hogy ilyen esetben mindenképp konzultálj szakértővel, nehogy a szövődmények tartós károsodást okozzanak kedvenced szervezetében!

Összefoglalva, ha gazdiként felmerül a kérdés, hogy a „kutya lázas honnan tudom?”, itt egy gyors lista, mire figyelj:

  • A kutya láz hőmérséklet méréssel állapítható meg
  • A lázmérés kutyáknál otthon is elvégezhető egy elkülönített lázmérő segítségével
  • A kutya láz mérése a végbélben történik
  • A kutya mikor lázas, a testhője 39,5 °C felett van
  • A lazas kutya esetében fontos a folyadék utánpótlás
  • Keresd fel az állatorvost, hogy minél előbb kiderüljön a láz kiváltó oka
  • Ne adj gyógyszert a kutyának, amíg nem konzultáltál az állatorvossal! Csak végszükség esetén és csak egyszer adható algopirin kutyának!

Ne feledd, hogy ez a cikk nem helyettesíti az alapos állatorvosi kivizsgálást! Ha lázat tapasztalsz, mielőbb fordulj állatorvoshoz kutyusoddal!

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Brit Mono Protein Barany 400g

Ideális választás az érzékeny emésztésű, élelmiszer intoleranciával élő kutyák számára. 100% tiszta bárányból származó protein. Teljes értékű, monoproteines, bárányos nedves állateledel felnőtt kutyák számára.

Raktáron
946 Ft -tól
(27)

Brit Mono Protein Lamb & Rice konzerv 400g

A Brit Mono Protein Lamb & Rice egy teljes értékű állateledel felnőtt kutyák számára.

Raktáron
946 Ft -tól
(12)

Farkaskonyha Immun-R az immunrendszert támogató gyógynövény mix 150g

Támogatja a kutyák szervezetét, hogy jól meg tudjanak birkózni a mindennapos fizikai, étrendbeni igénybevétellel, környezeti stresszhatásokkal.

Raktáron
5.790 Ft
(10)

ImmunoVet Pets ízesített immunerősítő tabletta 60 db

Immunovet Pets ízesített immunerősítő tabletta kutyák és macskák részére 60 db

 

Raktáron
4.110 Ft -tól
(46)

Kapcsolódó tartalmak

Kellemetlen a kutyám lehelete

Kellemetlen a kutyám lehelete

A rossz szájszagot nagyon sok minden okozhatja, attól függően hogy mennyire hosszútávú a probléma. Lehet komoly egészségügyi okokra is visszavezethető, vagy csak valami táplálék problémára utaló jel is.