A természetben élő kutyafélék nem szorulnak arra, hogy a karmaik ápolva legyenek. Hiszen nagyon sokat mozognak, többféle talajon is, így magától lekopik. Azonban nincs ez így a velünk együtt élő kutyákkal.
Persze köztük is van olyan, akinek ritkábban, míg némelyiknek akár hetente nyirosgatni kell a körmét (helyesen egyébként karmát). Sok esetben pedig csak az elő karmokat kell nyírni, míg az állat hátsó lábain teljesen jó a karmuk hossza.
Egy kis anatómia először….
A kutya 4 talppárnáján jár. Ezekhez 4 karom/ köröm is csatlakozik. Ezek kopnak a legkönnyebben maguktól, hiszen érintkeznek a talajjal. Persze lakásban élő, vagy sokat puha talajon közlekedő kutyáknál gyakran szükséges még így is a karomvágás. Míg a betonon sokat sétáló kutyáknál.
Azonban ott van az a sunyi kis 5. ujjacska, a mellső láb belső felén. Ez a mostani álláspont szerint már csak egy evolúciós hagyaték, ugyanis sok szerepe éppen nincsen már. Illetve talán annyi, hogy sok bosszúság forrása lehet. Ugyanis az ezen az ujjon lévő karomról sokan elfelejtkeznek. Megnő, kunkorodik és két opció lesz vele. Vagy leszakad a karom (igen fájdalmasan) vagy akár az ujjpárnába is belenőhet. Ami szintén nem kellemes.
És ott vannak a bizonyos hátulsó farkas karmok esete. Szintén egy evolúciós hagyaték, amely némely fajtánál fajtajellegzetességnek számít. Pl. a beuceron fajtánál, mint amilyet a képen is láthattok.
Nos, ezek a karmok aztán tényleg nem kopnak, így rendszeresen ellenőrizni kell az állapotukat, hosszukat. Akár havonta is természetesen.
„A kutya karmai megszilárdult fehérjékből (keratin) épülnek fel, melyek két réteget alkotnak. Külső, kemény fedőrétegében (unguis) a növekedési irányra merőleges, egymásra ferdén rétegelt, körkörösen futó keratinszálak találhatóak. Az alatta lévő puhább réteg (subunguis) védi a körömágyat, keratinszálai párhuzamosan nőnek a karom növekedésének irányával. A karom hajlott formája a fedőréteg gyorsabb növekedési ütemének köszönhető, vége a használatból eredő kopás miatt válik hegyesebbé.
A szarurétegek alatt található a körömágy. Különösen érzékeny szövet, erek és idegek futnak benne, sérülésük óriási fájdalommal jár a kutya számára.” – írja a kutyabarathelyek oldal.
Miért kell vágni a kutya karmát?
A kutya köröm ugyanolyan keratinból épül fel, mint a mi körmeink. Tehát folyamatosan növekszik. Ha pedig túl hosszúvá válnak, akkor a kutya számára kényelmetlenné válik a járás, és akár komolyabb mozgásszervrendszeri gondokat is okozhat a számára. (ízületi gyulladás pl). Emellett olyan is történhet, hogy a kutya köröm sérülés történik, vagy akár tőből is kiszakadhat, komoly fájdalom mellett.
Mikor van szükség a kutya karom vágására?
A normál állapot a kutyáknál a következő: A kutya ha álló helyzetben van, a karma/ körme pont nem érhet le a földre. Ha már igencsak kopog a padlón, vagy leér a földre, akkor ideje a kutya körömvágó olló után nyúlni. Az alábbi képen látjátok egy dobermann kutyus helyes karomhosszát.
Karomvágó kutyáknak – milyen típusok vannak?
Guillotine-s kutya körömvágó
Egy pengét tartalmazó karomvágó. Közepes erősségű, így nagyon erős, vastag karmokkal rendelkező kutyáknak kevésbé ajánlott. Pl staffordshire, vizsla mellé. Remek viszont kis közepes kutyafajtákhoz. Pl bishon félék, puli.
Ollós karomvágók
A leggyakoribb típusú eszközök. Létezik belőlük kis méretű amely kis kutyáknak remek, vagy a farkaskarom vágásához, mert kicsi a feje. Ez lesz a kölyök kutya körömvágás megfelelő eszköze.
A nagyobb típusú ollós kutya körömvágó már nagyszerűen használható erős kutya köröm esetén is. A tacskó körömvágás híresen nem egyszerű, hisz az ő karmuk gyakran nem elég hajlított ívű, és az ér is eléggé túl tud nőni. Így nagyon óvatosan, apránként szabad belőle faricskálni. A helyes körömvágás náluk létfontosságú a speciális állású karmaik miatt.
Elektromos csiszoló körömvágó kutyáknak
Léteznek már elemes csiszolók is kutyának. Ezekben egy kis henger forog, és csak egy kis nyíláson át tudjuk a kutya karmát oda érinteni a csiszoló felületnek. Azonban ennek is van hátulütője. Fura hangja van, és a rezgést sok kutya nem viseli el.
A hagyományos karomvágó használata után is érdemes akár emberi körömreszelővel egy kicsit a vágás élét elpuhítani. Saját tapasztalatból mondom, hogy megéri. Az egyik vendég kutyusom karmait levágtam, majd a kozmetika végén örömében rámugrott, és szép kis mintát hagyott mind a 8 karmával a mellkasomon. Ami pedig utána napokig ott virított.
Szenzoros kutya körömvágó
A legdrágább karomvágó kutyáknak. Ebben van egy kis szenzor, amely érzékeli elvileg az élő és az elhalt részeket a kutya körmében, és a színekkel jelzi, hogy hol szabad vágni és hol nem. Ez a típusú kutya karomvago a legbiztonságosabb azon gazdik számára, akik nem rendelkeznek még rutinnal a kutya körömvágás terén.
Hogyan csináld a kutya karomvágást? A helyes 4 lépés
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy már a nagyon pici kölyköket is hozzá kell szoktatni ehhez a művelethez. Fontos, hogy pozitív élménye legyen a kutyusnak a karomvágással kapcsolatban. Úgyhogy mindig nyugodt helyen, és sok-sok jutalomfalattal a kezünkben álljunk neki.
1. a kutyus vegyen fel egy számára kényelmes testhelyzetet. Állhat, vagy feküdhet is akár. A lényeg, hogy stabilan tudd a mancsát megfogni a művelet során.
2. Fehér karmok esetén könnyű dolgod van, ugyanis oldalnézetből látható, hogy meddig fut az ér a kutya karmában. A rózsaszín rész után 2-3mm-el szükséges majd vágnod. Fekete karmoknál sajnos nincs ilyen helyzeti előny, úgyhogy itt apránként kell vagdosni, addig, amíg az élő részt el nem éred. Ugyanis az már fájdalmas lenne és vérezni kezdene.
3. Fogd meg a kutya mancsát, és az ollót kb. 45 fokos szögben tartva szükséges 2-3 mm-et levágni a kutya karmából. Egészen addig haladj, amíg a karom belsejében észre nem veszel egy meglepően szabályos fehér kört fekete pöttyel a közepén. Most elérted az élő rész határát.
4. Haladj tovább a többi karmot vágva, majd jöhet az utóreszelés. A végén jutalmazd meg az ebet a rendes viselkedéséért természetesen.
A kutya körömvágás vérzik , mit tegyek?
Akkor is, ha kölyök kutya körömvágás, akkor is ha felnőtt eb szakszerű kozmetikája történik, balesetek a legjobb szakértő tudás mellett is előfordulhatnak. Hiszen van, hogy a kutyus pont a nyírás mozzanatában bemozdul, és emiatt mélyebben vág a karomvágó a hosszú körmei túlnőtt erébe, és vérezni kezd. Ez könnyen előfordulhat sajnos, hiszen élő, izgő mozgó állatokról van szó. És persze senki nem akar fájdalmat okozni szándékosan.
Bár teljesen úgy tűnhet ilyenkor, hogy a kutya menten elvérzik, nem szabad bepánikolni! A legjobb amit ilyenkor tehet a gazdi, hogy először egy vatta pamacsra betadint tesz, és lefertőtleníti a vérző kutya köröm felületét.
Ezután pedig vagy egy professzionális vérzés csillapitó port tegyél rá, vagy régimódi szappanba nyomd a körmét. Jól olvastad kedves gazdi, a szappan remek vérzés csillapító hatású.
Én éppen emiatt mindig tartok otthon a hagyományos tömb szappanból. Ha vérző karom keletkezik, be kell nedvesítened a szappant, és nyomd bele a kutya köröm felületét. Lehet, hogy kétszer háromszor meg kell ismételned, de működni fog. Persze folyékony szappannal nem működik a dolog J
Inkább a profira bíznád?
Ha túlságosan izgága a kutyád, vagy te túlságosan ijesztőnek találod a műveletet, jobb ha profira bízod. A kutyás körmök vágása bizony néha sok erőt igényel, a nagy kutyák esetében.
Ha épp esedékes az állatorvos vizite, vagy a kutya kozmetikában a látogatásotok, akkor a legtöbb esetben díjmentesen elvégzik nektek ezt a szakemberek.
Azonban ha csak emiatt mentek a rendelőbe, van egy bizonyos összeg amit el szoktak kérni. A kutya körömvágás ára nagyjából 500-1000 ft körül szokott lenni, úgyhogy ennyit mindenképpen szánj rá időszakonként, a kutyusod egészsége ügyében.
Ha a kutya nem hagyja, mit csináljak otthon?
Érdemes már minél kisebb korban a kutyust hozzá szoktatni. Azonban természetesen sokan közületek, talán te is, idősebb korban fogadott örökbe kutyát. Ilyen esetben pedig gyakran elmaradt a kölyökkori szocializáció, és már nehezebb a gazdi dolga, ami a kozmetikát illeti.
Amit javasolni szoktunk: rendszeres gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás!
Először csak annyit tegyél, hogy minden nap 2-3 percre a kezedbe fogod a mancsát, simizgeted, átnézed a körmét. Persze a „műveletet” jutalom kövesse. Ha ezt már megszokta, akkor a saját ujjaiddal gyakorolj nyomás a körmeire, hogy szokja az érzést. A kutya körmét fogd az ujjaid közé és kicsit szoritsd meg egy két másodpercre.
Ha ezzel sincs már gondja, akkor jöhet a karomvágó használata. Eleinte persze minden egyes nyisszantás után jutalmazd, később már elég akkor, ha mindet megnyirbáltad.
Ne felejtsd el, hogy lehet, hogy eleinte fél órás vérremenő küzdelem a karomvágás, azonban ez egy szükséges rossz. Hiszen az ő egészsége a tét, a felelősség pedig a miénk, gazdiké. És miután minden gazdi tudja, hogy a karom folyamatosan növekszik, gyakorlásra mindig lesz lehetőség.
Amint rutinná válik a művelet, már nem lesz kellemetlen a kutyánk számára hiszen fogja tudni, hogy jutalomfalat várja a procedúra végén.