
Idős kutya betegségek- Ezekre figyelj oda korosodó ebednél
Sajnos akár csak nálunk, úgy kedvenceinknél is előfordulhatnak idős kutya betegségek.
Mielőtt a saját bogyódat adnád a kedvencednek be, olvasd el cikkünket, hogy mely kutya fájdalomcsillapító adható neki!
Tartalomjegyzék:
Mi az a fájdalom? Melyek a kutya fájdalom jelei?
A kutya fogfájás tünetei
Kutya ízületi fájdalom
Emberi fájdalomcsillapító kutyáknak?
Van kutya fájdalomcsillapító házilag? Milyen kutya gyulladáscsökkentő gyógyszer van?
Mit adhat a gazdi otthon a kutyájának, ha fáj valamije?
Ugyanis nagy veszélynek teheted ki drága négylábú barátodat, ha csak úgy randomra kiveszel egy számodra egyébként teljesen megfelelő fájdalomcsillapítót a fiókból.
Vannak, amelyek azonnali mérgező hatásúak és vannak, amelyek a későbbiek folyamán fejtik ki a károsító hatásukat.
Cikkünkben kivesézzük azt, hogy hogyan veszed észre Te, mint gazdi, hogy ha fáj valamije a kutyusodnak. Aztán néhány tipikus fájdalmat átveszünk, illetve hogy mit tehetsz ezek ellen Te magad is.
Utána elmondjuk, hogy miért nem jó az emberi gyulladáscsökkentő kutyáknak, és milyen károkat okozhatnak.
Nézzük is a részleteket!
Megkülönböztetünk akut és hosszú távú fájdalmat a gyakorlatban. Az akut például amikor elvágjuk az ujjunkat a papír szélével, vagy rálépünk egy Lego darabra. A hosszú távút értelem szerűen napokig / hetekig érezzük. Például egy komolyabb baleset során elszenvedett sérüléstől.
A hivatalos megnevezése ez: „A fájdalom egy kellemetlen érzékszervi és érzelmi élmény, amely egy tényleges vagy potenciális szöveti károsodással hozható összefüggésbe, vagy ilyen módon írható le.”
Azonban a kutyusunk sajnálatos módon nem tudja elmondani, hogy ha fáj valamije. No és persze azt sem tudja elmondani, hogy pontosan hol és hogyan fáj.
A gazdi azonban bizonyos tünetekből észre veheti, hogy ha gond van.
Ez megjelenhet fizikai és mentális (viselkedésbeli) dolgokban is.
- görnyedt testtartás,
- sántítás,
- behúzza a farkát,
- oldalán fekszik,
- sír, nyüsszög akár anélkül, hogy hozzáérnénk,
- remegés,
- kitágult pupillák,
- erősen liheg pihenés közben is ,
- nyáladzás,
- nehezen áll fel.
- rá nem jellemző morog, oda kap, ha simogatnánk,
- nem szereti, ha ölbe veszik, megfogják, pedig előtte nem volt vele gondja,
- elrejtőzik,
- vagy éppen ellenkezőleg, igazi „matrica” lesz és el se akarja hagyni a gazdit,
- étvágya csökkent,
- nem akar játszani,
- bizonyos testrészeit többet vakarja, vagy nyalogatja.
Bizonyos kutyáknak nagyon alacsony a fájdalomtűrő küszöbük. Mint ahogy bizony nálunk, embereknél is előfordul ilyen. Gondoljunk csak arra, hogy valaki nevetve végig ül egy teljes hátas tetoválás elkészítést. És van, aki meg egy apró kis motívum elkészítését is úgy éli meg, mint egy középkori kínzást.
Egyébként ez nem méret függő. Van, hogy egy csivava ha beüti magát, ennek ellenére meg se nyikkan, egy németjuhász meg fülsiketítően vinnyog egy egyszerű vérvétel során.. És ez tapasztalat!
De vannak olyan kutyák, akiken úgymond fát is lehetne hasogatni. A bulldogok, pitbullok, staffordshire terrierek jellemzően nem, vagy már csak nagyon nagy fájdalom esetén mutatnak tüneteket. Itt a gazdinak résen kell lennie, és az apró jelekre is oda figyelnie.
Van egy speciális eset, amikor a gazdi sokszor nem is gondolja, hogy gond van. Ez pedig nem más, mint a kutya fogfájás. Ugyanis nem az általános, fentebb sorolt tüneteket fogja mutatni az az állat, amelyiknek gond van a fogsorával. Ennek ellenére a kutya fogfájás csillapítása szintén fontos feladata a gazdinak.
Ha nagyon fogköves a kutyád, akkor bizony a foggyökér meglazul, és mozoghatnak a fogai. Ez pedig fájdalommal jár a kedvenc számára.
Ha fáj a foga, a kutya nem szívesen rág, kiköpi a száraztápot is, vagy egyáltalán meg se hajlandó kóstolni sem.
Ha csak egy-egy fog érintett, akkor lehet, hogy rágáskor az egyik oldalt fogja csak használni. Vagy éppen rágcsálás közben, ha fáj neki akkor nyikkan egyet és kiejti azt ami éppen a szájában van.
Ezért is fontos az évi állatorvosi szájüregi kontroll!
Ugyanis ha nem ápolod a kutyusod fogait, akár el is veszítheti őket!
A daganatos kutya fájdalomcsillapítása
A krónikus fájdalom egyik tipikus okozója a különféle daganatos megbetegedések. Sokszor ezek műthetőek, és csak a felépülés időszakában szükséges fájdalomcsillapító kutyának.
Ilyenkor a különféle roboráló szerek mellett gyakran egy emberi gyógyszer, a medrol kutyáknak is megfelelő erősségű változatát adják az orvosok. A Medrol adagolása kutyáknak témájában érdeklődj az állatorvosnál. Az idős kutya szteroid mellékhatásoktól nem kell tartanunk, amennyiben betartjuk az orvosi utasításokat!
Azonban idős, krónikus beteg, vagy már áttétes betegség esetén sokszor úgy dönt a gazdi az állatorvossal, hogy nem teszik ki a műtét nehézségeinek a kutyát.
Ilyenkor az általános immunerősítés mellett adnak a kutyának fájdalomcsillapító gyógyszert hosszú távra, a végső napjaira. Azonban a kutya fájdalomcsillapító tabletta ebben az esetben is kizárólag orvosi javaslatra adható.
A fogfájás mellett ez a fajta fájdalom mondható a leggyakoribbnak mind az emberek, mind a kutyák körében is.
Szerencsére egyre több gazdi van tisztában azzal, hogy már fiatal kölyök kortól elkezdve hasznos és ajánlott különféle ízületvédőket adni a kutyusoknak. Erre pedig már rengeteg kutya izületi gyulladás gyógyszer létezik.
Ezek nagy része kollagént, glükozamint és kondroitint tartalmaz, amelyek a porcok és ízületi folyadék megfelelő felépítéséhez szükségesek.
Kölyök korban ajánlott két 6-8 hetes kúrát végig adni a kedvencünknek, hogy megelőzzük a növekedési szakaszban gyakori problémákat.
Felnőtt kutyák számára évi 1, munka kutyáknak évente akár 2 kúra is ajánlott lehet.
Idős korban (7-8 év felett) szintén évente két kúra ajánlott. Azonban meglévő ízületi problémák esetén, akkor akár folyamatosan is lehet ezeket a készítményeket adni a fájdalom és egészségügyi probléma kezelésére. Idős kutya fájdalomcsillapító gyógyszerét mindenképpen állatorvosi szakvélemény után válasszuk ki, mert ezeket a készítményeket sokszor hosszú ideig alkalmaznunk kell.
- csonthártyagyulladás növekedés során (6-8 hónapos korban)
- diszplázia
- sérülés
- reuma / artrózis
- túlsúly
Előfordulhat, hogy annyit látsz a kutyusodon, hogy sántikál néha, vagy akár folyamatosan. Van, hogy csak néha szaladgálás közben fel-felemeli egy lábát. Sokszor, pl kutya diszplázia fájdalomcsillapítás esetén folyamatos kezelés szükséges. Így az ízületi fájdalom megszüntethető, vagy minimum szintre csökkenthető. A legtöbb kutya diszplázia gyógyszer jó adag fájdalomcsillapítót is tartalmaz.
Artrózis esetén azt fogod látni, hogy nehezebben kel fel a napi sziesztából a kutyusod, majd némi mozgás hatására „bejáródnak” az ízületei.
Kezdeti stádiumban elegendő lehet egy szuper ízületvédő adása, de van, amikor már gyógyszeres fájdalomcsillapításra lehet szükség. Ezek többsége rendelőben és állatpatikában kapható.
Hiszen természetesen a fentieken kívül szükség lehet még a fájdalom csillapítására fülfájáskor, sérüléskor, idegi eredetű gondoknál, vagy akár egy ivartalanítás után is. Olvass tovább, ha felmerült benned, hogy melyik lehet a legjobb kutyának adható emberi fájdalomcsillapító!
Sok gazdi gondolja úgy, hogy megfelelő lehet a kutyának az ő saját bogyója. Azonban ennél nagyobbat nem is tévedhetne!
Ugyanis a legtöbb emberi gyógyszer mérgező a kutyák/ macska számára! Nem szabad random beadni nekik bármit! A kutyának adható fájdalomcsillapító tekintetében mindenképpen kérjük ki az állatorvos véleményét! Hiszen csak a szakember tudja, hogy kutyának milyen fájdalomcsillapítót lehet adni.
Tudjuk, hogy milyen nehéz szenvedni látni a kedvencünket és csak jót szeretnénk vele. Azonban néha nagyobb kárt okozhatunk, ugyanis akár súlyos belső vérzés is kialakulhat. Tehát az emberi fájdalomcsillapító kutya esetében sajnos csak még több fájdalmat generál.
Az alábbi képen mutatjuk, hogy melyek a leggyakoribb emberi gyógyszerek, fájdalomcsillapítók amelyeket a gazdik próbálnának adni a kutyáknak, de mérgező hatásúak!
Apranax / Naproxen
Ez egy nemszteroid fájdalomcsillapító, amely hasfáját, hányást okoz kutyáknál és macskák esetében is. Akár komoly fekély is kialakulhat. Utóbbiak különösen érzékenyek erre a hatóanyagra.
Ibuprofen
Már kis mennyiségben is gyomorfekélyt, gyomor és bélvérzést okozhat. Ezen felül súlyos esetben szívritmus zavar, hányás, hasmenés, hasfájás, étvágytalanság jelentkezhet. Macska részére még egy fél szem is halálos adagot tartalmazhat!
Paracetamol
Nálunk embereknél kifejezetten jól működő lázcsillapító, és még a gyomrot sem bántja. A macskákra kifejezetten mérgező és már egy tabletta halálos lehet. Kutyáknál a mérgezés tünetei a májkárosító hatás miatt : sárgaság, hányás, pofa és mancsödéma. A máj károsodás a tabletta bevételét követő 1-2 napon belül jelentkezik.
Algopyrin
Elsőként leszögeznénk, hogy kutya Algopyrin nem létezik. Az egyetlen olyan tabletta, amely VÉGSZÜKSÉG esetén (pl. éjszaka, hétvégén, ha nincs ügyelet) csillapítható a kutya láz algopyrin segítségével, de állatorvossal konzultálva.
Az Algopyrin adagolása kutyáknak a következő. 10kg alatt max. ¼ tabletta, nagytestűeknek 30-40 kg felett max 1 tabletta per nap. Általában ez a leggyakoribb keresés az Algopyrin kutyának gyakori kérdések oldalon.
Maximum 1-2 napig adható Algopyrin kutyáknak, mert hosszabb távon ez is kifejezetten káros sajnos, ha a kutya több napig kapja! Tehát ha valamit sürgősen muszáj választanunk, akkor az legyen legvégső esetben az algopyrin kutyának.
Diclofenák hatóanyaga miatt került fel a tiltó listára. Akár egy nap alatt végzetes károkat okoz a kutyákban és macskákban, egyetlen szem ilyen tabletta. Erős vese és májkárosító hatású, ez az embereknek készült tabletta. Szóval, ha minden kötél szakad, akkor mégegyszer hangsúlyoznánk, hogy maximum kutyának Algopyrin adható.
Mint a fentebbi bekezdésből láthattad, nem jó kutya fájdalomcsillapító algoflex vagy más emberi hatóanyagú otthoni tabletta. Azonban vannak olyan készítmények az állatorvosoknak, amelyek megbízhatóan alkalmazhatóak, persze felügyelet mellett. Szerencsére létezik már kifejezetten kutyáknak fajdalomcsillapito is. Sok állatgyógyászati rendelő egy olyan oldalról szerzi be a gyógyszereket, melynek neve elanco fájdalomcsillapító készítményekhez is hozzájuthatnak innen.
Kortikoszteroidok
Az első a kutyának milyen fájdalomcsillapító adható listán az alábbi jellemzőkkel bír. Ezek a kutya gyógyszer fajták fájdalom és gyulladás csökkentő hatással is bírnak. Sokszor például az erős allergiás tünetek okozta kellemetlenséget mulasztják el vele. Van rövid és hosszú hatású szteroid kutyáknak változata is. Mellékhatásaik miatt szigorúan állatorvosi tanácsra adhatóak a megadott ideig.
Opiátok
A legkomolyabb ellenőrzés alá eső gyógyszerek. Mellékhatásuk és függőséget kialakító hatásuk miatt is csak bizonyos esetekben alkalmazandó nagyon erős fájdalomcsillapító. Általában végstádiumos daganatos kedvencek számára írják ki, amikor már más gyógyszerek nem hatnak.
Természetesen törekedjünk rá, hogy kedvencünk csak kutyáknak adható fájdalomcsillapító gyógyszert kapjon, ha bármilyen fájdalom jelentkezik nála.
Na de akkor mégis milyen fájdalomcsillapító adható kutyának? Állatorvosi rendelőben a legáltalánosabban használt fájdalomcsillapító az úgynevezett karprofen hatóanyagot tartalmazó készítmények. Ezek ízesített, törhető tabletták így könnyű az adagolásuk és beadásuk is. Akár hosszabb távon is adható készítmény, de erről természetesen állatorvos dönt!
A másik leggyakoribb készítmény a Meloxidyl szuszpenzió, amely folyékony állagának köszönhetően könnyen közvetlenül a beteg állatka szájába adható. Szintén vényköteles termék és csak az állatorvos által megadott ideig alkalmazható, akut problémákra. Sok gazdi kedveli ezt a gyógyszert a Meloxidyl kutya vélemények alapján.
A másik általános hatóanyag a firokoxib, amely műtétekkor, reuma, fájdalom és láz esetén is bevethető.
Van egy különleges gyógyszer, amelyet nem naponta kell adagolni a kutyák számára, hanem csak havonta egy alkalommal. A Trocoxil gyógyszerben Mavacoxib hatóanyag van, amely egy éves kor felett adható csak a kutyusok számára. Nem minden esetben adható, az esetleges mellékhatásai miatt, így az állatorvosok csak indokolt esetben döntenek az adása mellett. Ezt a Trocoxil vélemények is igazolják.
Láthatjuk tehát, hogy a fajdalom csillapito kutyaknak már az alap hatóanyagok tekintetében is eltérő az emberi gyógyszerekétől.
Tehát, ha már látta az állatorvos az ebet és megvan a fájdalom oka is, akkor a kutya fájdalomcsillapító gyulladáscsökkentő gyógyszer kiválasztása is egyszerű lesz.
Mindig étkezéssel egybekötve adjuk be a napi adag fájdalom csillapítókat, a jobb hatásfok miatt. Ezt korábban több kísérlet is bebizonyította már. Úgyhogy ezt jó tudni a gazdinak!
A fájdalom tehát általában valamilyen gyulladás miatt jelentkezik. Ezért érthető, ha szükség lesz kiegészítésként gyulladáscsökkentő kutyáknak vény nélkül kapható termékekre is.
Vannak olyan természetes hatóanyagok, amelyek vény nélküli készítményekben is megtalálhatóak, és ugyanolyan eredményesek lehetnek. Tehát, ha arra vagy kíváncsi, hogy kapható-e kutya fájdalomcsillapító vény nélkül, itt megtalálod rá a választ. Mutatjuk is, hogy melyek ezek a természetes gyulladáscsökkentő kutyáknak készítmények!
Kender
A kender egy igazi kis multikulti csodaszer. Erős gyulladáscsökkentő, immunerősítő és fájdalom csillapító hatású is. Szóval, ha kutyának gyulladáscsökkentő készítményt keresel, akkor jó helyen jársz. Ezért nagyon sok termékben ott lapul por vagy akár folyékony formájában is.
A CBD olajok áldásos hatását pedig már több ezren tapasztalták. Reumás, epilepsziás és daganatos megbetegedésben szenvedő kutyusok számára is ajánljuk! Gyors hatású, megbízható, amely az ízületek támogatása mellett az immunrendszer védelmében is bevethető nagyágyú!
Először napi 1-2 cseppel szükséges indítani az első héten. majd a különböző testméretek és problémák függvényében az adag növelhető napi 2x 6 -8 cseppig is.
A nagyobb kiszerelésű készítmények pedig már ingyenes szállítás kedvezménnyel is elérhetőek!
Cayenne bors
Vérkeringés fokozó, gyulladás csökkentő hatással bíró a kapszaicin vegyületnek köszönhetően. A közkedvelt ízületvédő, a JOINT aid egyik hatóanyaga is ez, többek között. Természetesen tekintélyes mennyiségű glükozamin, kondroitin is van benne, a szabad és fájdalom mentes mozgásért.
Kurkuma
Szintén erős gyulladás csökkentő, fájdalomcsillapító és immunerősítő hatású kis csodanövényke. Sok ízületvédőben megtalálható, de akár eledelre is szórható önmagában.
Ördögcsáklya kivonat
Reumatikus fájdalmakra nagyon régóta használt növény. A Joy 2 run terméke is tartalmazza, ha ilyen gyulladáscsökkentő és fájdalom csillapító készítményt keresel kedvencednek.
Lazacolaj
Az oldalunkon nagyon sokféle lazacolaj közül válogathatsz a kutyád számára. Sokrétűen használható, ugyanis amellett, hogy gyulladást csillapít, segít az ízületi fájdalmakon, még a bőrre és a szőrre is jótékony hatással bír. Kutya ízületi fájdalomcsillapító hatása mellett az allergiás tüneteket is csökkenti. Szigorúan 4-6 hetes kúrában adható, majd ugyanennyi szünetet kell tartani a szedésében.
Az emberi készítmények súlyos mellékhatásokat okoznak kedvenceink számára! Ahogy azt fentebb olvashattad, csak a legeslegvégső esetben használható kutyának fájdalomcsillapító algopyrin, de mi azt javasoljuk, hogy minél hamarabb vidd állatorvoshoz kedvencedet! A vizsgálat során kiderül, mi okozhatja a fájdalmat. Így már szakszerű ellátásban részesülhet a kutyusod és biztosan a neki legmegfelelőbb gyógyszert kapja majd.
Ha hosszabb távra keresel hatékony fájdalomcsillapítót, akkor a természetes termékek között is nézelődj. Hiszen akár teljesen kiválthatják a vényköteles termékeket bizonyos esetben!
A természetes fájdalomcsillapító kutyáknak, amelyeket nálunk is megtalálsz:
Az általunk ajánlott termékeket pedig megrendelheted Romániában is, a román testvéroldalunk, a Petfusion webshopjából!
Ahogy nekünk, úgy kedvenceink számára is jár a boldog és fájdalommentes élet!