
Bélgyulladás kutyáknál – sokféle gond okozhatja
A gyakran komoly gondokat kiváltó bélgyulladás kutyáknál gyors lefolyású betegségnek számít általában.
A gazdik legnagyobb rémálma, ha ezzel kerülnek szembe az állatorvosnál. De mit is kell tudni a daganatokról? Mindig van ok az aggodalomra?
Mit értünk daganat szó alatt?
A daganat egy szabályzatlan, korlátlanul növő, sőt burjánzó sejtek tömege. Ez a sejtképződés és elhalás egyensúlyának felborulásával jön létre magán a sejt DNS-én belül, bizonyos mutációk miatt.
A rákos megbetegedés alatt a köznyelven azokat a malignus, azaz rosszindulatú betegséget értjük, amelyek ilyen rosszindulatú kontrollálhatatlan sejtburjánzással járnak.
Tehát maga a daganat a kutyában lehet jó vagy rosszindulatú elváltozás is, és nem feltétlenül kell egyből a legrosszabbra gondolni.
Mitől alakulhat ki kutyában daganat?
- Genetikai hajlamosító tényezők (pl. bizonyos kutyafajtákban gyakoribbak bizonyos daganatok)
- Hormonális okok (pl. nőstény kutyáknál gyakori emlődaganatok ,ivartalanítás hiánya miatt)
- Kémiai, fizikai faktorok ( pl. vegyszerek, cigaretta füst, stb)
- és bizonyos vírusok (pl. kutya papilloma)
De a legtöbb esetben nem könnyű, és nem is biztos hogy lehetséges a pontos kiváltó ok megtalálása. Ugyanis sokszor „sok kicsi sokra megy” alapon működik a daganat képzősédés, tehát sok faktor együttes állása esetén alakul ki a betegség.
1. Emlődaganat
Bár tény, hogy bizonyos kutya fajtáknál gyakoribbak az emlődaganatok, (németjuhász, uszkár, spániel, yorkshire terrier, stb) de általánosan elmondható, hogy a nem, vagy nem időben ivartalanított szuka kutyák „gyakori” betegsége.
Általában a kutya 8-10 éves korában jelentkező, egy vagy mindkét oldali emlőlécben kisebb nagyobb csomók formájában.
Súlyos esetben ez a kutya daganat kifakad, így másodlagos fertőzés forrása is lehet.
• Az első tüzelés előtt ivartalanított szukáknál az emlődaganat kialakulásának kockázata 0.5%.
• Az első tüzelés után ivartalanítottak esetében ez az arány 8%.
• A második tüzelés után már drasztikusan növekszik ez az arány, 26%.
Az emlődaganatos esetek körülbelül a fele jó indulatú, míg a másik fele rosszindulatú.
Tehát amennyiben nem tenyész szukával rendelkezünk, mindenképp ajánlott a kutyát a lehető leghamarabb ivartalanítani! Az emlődaganat öreg kutya esetén sokszor súlyosabb tünetekkel jön elő.
A kutya emlődaganat kezelése legtöbb esetben a daganat kimetszéséből, vagy súlyos esetben az egész emlőléc, esetleg a nyirokcsomók eltávolításával jár. Indokolt esetben kemoterápiát, és immunrendszer erősítőket is javasolhat az állatorvos.
Ilyen kiegészítő lehet pl. a K9 IMMUNITY, vagy a VETRI DMG, amelyek cselekvésre késztetik a szervezet saját védelmi vonalát, az immunrendszert, az esélyek arra, hogy a kutya legyőzze a tumort és egy normális élettartamot éljen, kiválóak.
Fontos a rendszeres kontroll a műtét után, és az esetleges áttét miatt érdemes a kutyáról mellkasröntgent is készíttetni.
2. Kutya csontrák, azaz osteosarcoma
A második leggyakoribb ráktípusnak mondható talán. Leggyakrabban a végtagok, boka, tér, esetleg a boka, fej területét érintő daganat.
Általában középkorú 3-8 éves kutyáknál fordul elő, és főképp a nagyobb testű kutyafajtáknál gyakori. Pl boxer, németjuhász, berni pásztor, cane corso stb. Kialakulásának nem ismert a pontos oka sajnos.
Kutya csontrák tünetei:
Ha a végtagokat érinti akkor sántaság, ízületi fájdalom, duzzanat lehet a vezető tünet.
Amennyiben a fej, orrüreg érintett, akkor a látványos „torzuláson” kívül orrvérzés, látszólag ok nélküli orrfolyás, tüsszögés, nehéz légzés lehet még tünet.
A leghatékonyabb módszer a kezelésére, az érintett végtagból vagy a daganat eltávolítása vagy a teljes végtag amputálása. A teljes végtag amputálása nagyobb eséllyel véd a kiújulás ellen.
Ennél a rák típusnál is érdemes az immunrendszert támogatni. Amennyiben végtagamputáció is történt, mindenképpen érdemes valamilyen erősebb ÍZÜLETVÉDŐVEL támogatni a kutyát, ugyanis a többi végtagra nagyobb terhelés fog kerülni.
3. Kutya rosszindulatú bőrrákja –azaz laphámsejtes karcinóma
Ez a daganat típus tipikusan rosszindulatú, és általában idősebb, 10 év feletti kutyáknál és macskáknál fordul elő.
A leggyakoribb fajták amelyeknél előfordul: labrador, golden retriever, vérebek, uszkárok, schnauzerek. Macskáknál a fehér, illetve a fehér füllel rendelkezőek a leginkább veszélyeztetettek.
Bőrrák tünetei kutyáknál
Ennél a betegségnél a bőrön foltokban, kisebb-nagyobb csomókat találunk, szemölcs szerűen. Gyakran pörkösek, vagy fekélyesek, és a közeli csontszövetre is átterjedhetnek.
Egy alfaja, a karomágy karcinóma a karmok alatt, és azok tövében növő daganat. Ez akár egyszerre több végtagot is érinthet, gyakran indokolatlan sántaság az első tünet.
A kezelése az érintett terület műtéti eltávolításával lehetséges, és ezt lehet/kell kiegészíteni kemoterápiával vagy sugárkezeléssel.
4. Kutya jóindulatú bőrdaganatai
Nem minden bőrön, vagy bőrben kialakuló csomó rosszindulatú, amelyet négylábunkon megtalálunk. a jóindulató bőr elváltozások közé tartozik az adenoma, a papilloma is például, amelyet vírus okoz.
A papilloma többségében kerek, vagy levélformájú elváltozás a bőrön, vagy a nyálkahártyán. Sok esetben maguktól megjelennek és el is tűnnek. Ha túlzottan elszaporodnak, vagy zavaró helyen vannak ( pl. szemhéj, száj) akkor műtétileg eltávolítják őket. A kutya szájüregi daganat többségében jóindulatú papilloma szerencsére.
Az ember és a kutya papilloma vírusa különböző, így attól nem kell tartani, hogy átadná nekünk a négylábú. Azonban egymás között fertőzik egymást, így a közös tálból evés-ivás, közös játék-hurcibálást kerülni kellene.
Védekezni ellene immunrendszer erősítéssel lehetséges, illetve a már fentebb említett műtéti úton.
Emellett gyakori még kedvenceinknél a jóindulatú zsírdaganat, azaz a lipóma. Leggyakrabban a bőr alatti zsírszövetben képződik, ám a test belsejében szinte bárhol kialakulhat szervek körül vagy szervekben, ahol zsírszövetek találhatóak.
Jellemzően lassan növő, puha tapintású daganat a lipoma kutya esetében, és ha csak nincs kényes helyen, nem szokták eltávolítani őket.
Természetesen ezek csak a leggyakoribb daganat típusok. Sok esetben „láthatatlanul” érkezik a gond. Így sokszor szükségesek további vizsgálatok, pl. vérvétel, röntgen, akár MRI, CT is a diagnózis felállításában, a tünetek ismerete mellett.
Milyen tünetek esetén gondoljunk arra, hogy a kutya daganatos?
-hirtelen fogyás
-folyamatos fogyás jó étvágy ellenére
-túlzott vizelés, hasmenés, megváltozott színű széklet
-sántaság,
-orrvérzés, orrfolyás,
-rohamok,
-kedvtelenség, erőtlenség
-szemmel látható elváltozások, csomók megjelenése esetén
A legtöbb, amit a gazda megtehet, ha már megkapta a rossz hírt az állatorvostól, hogy a lehető legjobb táplálékot és táplálékkiegészítőkkel támogatja hűséges barátját.
Amellett, hogy immunrendszer erősítőket adunk neki külön, érdemes a kutya étrendjét is megnézni, hogy megfelelő e számára.
Olyan szárazeledelet érdemes számára választanunk, amely összességében magas állati eredetű fehérjét tartalmaz, és emellett kevés szénhidrát forrást, amely gabonamentes is legyen.
Emellett érdemes arra is odafigyelni, hogy a gyulladás csökkentésében résztvevő omega 3 zsírsavak is megfelelő mennyiségben legyenek a tápban, vagy akár LAZACOLAJ formájában extrában is adható.
Ha ezeket a tényezőket figyelembe vesszük, akkor általánosságban elmondható, hogy daganatos kutya számára a CARNILOVE, ORIJEN, ACANA termékek mind megfelelőek lehetnek. Magas hústartalmuk, vitamin ellátottságuk hozzá tehet a megfelelő immunrendszer eléréséért.
Ha a daganatos kutya nem eszik, érdemes akár MINERA BÉRES cseppel kezelni. Ez az immunrendszere erősítése mellett az étvágyát is fokozhatja.
Vigyük kedvencünket rendszeresen állatorvosi kontrollra, és mi otthon is fordítsunk figyelmet időnként a kutyus alapos átnézésére, áttapogatására.
Sok esetben a kutyus életét az menti meg, vagy hosszabbítja meg, ha időben észre veszi a gazdi a legelső jeleket!
A kutya daganat műtét ára 30-150 ezer forint között mozog, típustól, elhelyezkedéstől, súlyosságtól függően. Emellé kell még a kiegészítő vizsgálatokat, és terápiákat számolni. Tehát érdemes a leghamarabb észrevenni ezeket a betegségeket!
Nektek milyen tapasztalatotok van a különböző immunrendszer erősítőkkel kapcsolatban? Nektek mi vált be a daganatos kutya alternatív kezelése esetén?
Képek forrása: https://www.caninecampus.us/
https://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/
https://www.amcny.org/
https://www.walkervillevet.com.au/
https://www.thesprucepets.com/