Kutya cukorbetegség- nem áll még meg ettől az élet

Kutya cukorbetegség- nem áll még meg ettől az élet

Talán első pillanatra ijesztő diagnózisnak hallatszik a kutya cukorbetegség, azonban megfelelő étrenddel, mozgással és gyógyszerrel karban tartható betegség.

Mi okozza a cukorbetegséget?

Ha esetleg nem olvastad a Kutya hasnyálmirigy gyulladás – A legfontosabb tudnivalók cikkünket, akkor tartunk neked ismét egy kis biológiai óra gyorstalpalót.

Ugyanis a cukorbeteg kutyák esetén a hasnyálmirigyükkel kezdődik a probléma.

Ez a szerv a kutya gyomra, mája mögött helyezkedik el. Külső és belső elválasztású mirigyekként hormonokat és enzimeket is termel. Egyrészt a táplálék fehérje és szénhidrát megemésztéséért felel ezekkel, valamint a vér cukorszintjét is szabályozza egy sor folyamat által.

De hogyan is zajlik ez a gyakorlatban?

A kutya az emésztése során a táplálék szénhidrát tartalmát glükózra bontja le. Ez a bélrendszeren keresztül felszívódik és a véráramba kerül. Majd a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon szükséges ahhoz, hogy a sejtek (ill. az egész szervezet) hasznosítani tudják magát a cukrot.

Na már most a cukorbeteg kutya hasnyálmirigyének Langerhans-szigetén nem termelődik egyáltalán (I.típusú diabetes) vagy csak kevés inzulin (II.típus diabetes). És ezután indul meg a hosszú lavina.

Ugyanis a kutya vérében elkezd felhalmozódni a cukor. A vese pedig próbálja megszűrni, hiszen normál esetben a szervezetnek szüksége lenne rá. Ezért igyekszik a véráramba visszaküldeni a keringő glükóz molekulákat. Azonban egy idő után már olyan magas lesz a koncentráció, hogy a vese nem tud megbirkózni vele.

Ennek következtében pedig a kutya vizeletében megjelenik a cukor. Ami csöppet sem ideális. Ez a folyamat pedig azzal jár, hogy a kutya elég sok vizet veszít. Hiszen a szervezet próbál megszabadulni a többlet cukortól a nap egész részében.

És ezzel el is érkeztünk az egyik legfontosabb tünethez. Ugyanis a kutyánk agya úgy érzékeli a sok vizelettől, hogy kiszáradt. Ezért próbál meg folyamatosan inni a diabéteszes kutya.

 

kutya sokat iszik

A cukorbetegség bármely életkorban kialakulhat a kedvenceinknél. Leggyakrabban 4-15 éves kor között. Azonban vannak hajlamosító tényezők.

Egyik legnagyobb ilyen tényező a túlsúly. Ez ugyanis az egész hormonális rendszert képes felborítani.

A hormonális rendszer befolyása miatt kétszer gyakrabban fordul elő nem ivartalanított szukáknál. Ezért is fontos a kiskedvencek ivartalanítása és az ideális súly tartása megfelelő étrend segítségével!

Ezen felül vannak olyan kutyafajták, amelyek cukorbetegségre hajlamosabbak. Ennek a pontos genetikai okai nem ismertek még sajnos. Csak néhány fajtát sorolunk itt most fel:

-tacskó

-golden retriever

-uszkár

-border collie

-yorkshire terrier stb.

 

kutya cukor beteg

De nézzük meg részletesebben, hogy melyek a cukorbetegség tünetei még a sok iváson kívül.

A cukorbeteg kutya tünetei

Mint fentebb említettük, az egyik leglátványosabb és leggyakoribb tünet, az, hogy a kutya sokat iszik (Polidipszia). Azonban, ez a tünet több más betegségnek is lehet a jele.

A következő jelekre tünetek együttesére figyelj még oda:

-       fénytelen, matt szőrzet

-       erős szőrhullás

-       hirtelen napokon belül jelentkező szemhomály

-       fokozott étvágya van (polifágia)

-       azonban sovány a kutya az evés ellenére

-       enervált, bágyadt a kutyusod

-       gyakran pisil (akár a szobatisztaság is elveszhet)= poliuria

-       aceton szagú lehelet

 

Hogyan vizsgálják ki a cukorbetegséget?

Szerencsére a kutya cukorbetegség a könnyebben diagnosztizálható betegségek közé tartozik.

Éhgyomorra történő vérvétel szükséges elsősorban. (12 órás koplalás). Ilyenkor néznek az alap vérkép mellett vércukrot is.

„Kutyák esetén cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a vércukorszint tartósan 7,5 mmol/l feletti” – írja a diabetes  oldal.

Erősen ajánlott azonban a máj-vese-hasnyálmirigy értékeket is megnézetni, ha a kutya az egyéb betegségeit és szövődményeit is meg szeretnénk nézetni. Természetesen a szövődmények kezelése is további feladatokat ad mind az állatorvos, mint a gazdi részére. Idősebb kutyák esetén amúgy sem árt egy évenkénti kontroll, hiszen az állatok többféle betegség típustól is szenvedhetnek egyszerre. De a rendszeres kontrollal csökken annak az esélye, hogy túl későn derül ki a baj.

Ezen felül gyűjtenünk kell némi vizeletet is a kedvencünktől. Ugyanis abban is a vércukrot és a keton anyagot fogják keresni a labor munkatársai.

 

kutya vércukor

A cukorbetegség következményei

Talán már tudod gazdi, hogy az emberi cukorbetegségnek is van egy nagyon nagy hátulütője. Ugyanis képes vakságot is okozni. Nincs ez másképp kutyáinknál sem. Nézzük meg kicsit mélyebben, hogy miért alakul ez ki.

Maga a szemlencse a belső szöveteket tápláló folyadékból jut a glükózhoz. A fel nem használt (tehát a vérben az inzulin hiányában keringő glükóz) cukorból szorbit alakul ki. Ez az anyag azonban magához vonzza a folyadékokat. Így a szemlencsék anyagcseréje károsodik, és az idegrostok torzulnak. Majd a kutya szemét homály kezdi fedni, és romlik a látása.

Ez után, mivel kevesebb fény jut be a retinához, a szem sejtjeiben működési zavar lép fel. Így pedig kialakul a szürkehályog akár napokon, heteken belül súlyosságtól függően. Bizonyos esetekben drága műtéttel javítható az állapot, persze ehhez a kutya vércukrát stabilan kell tartani.

A fentebb már említett tünet, a fakó szőrzet és szőrhullás is egy úgymond következmény. Hiszen az inzulin hibás működése végett a kutya teste nem kap elég tápanyagot. Nincs ez másképp a bundájával sem. A sok pisilés pedig dehidratációhoz vezet, ezért a kutya bőre száraz, hámló lesz, a szőre pedig erősebben fog hullani.

Másik súlyos következmény az úgynevezett neuropátia. Ez azt jelenti, hogy a perifériás idegek károsodnak. A kedvencünk hátsó végtagjait nehezebb mozgatja, nehezen fog felállni. Elkezdenek az izmai sorvadni, lassabban fog mozogni. Természetesen ez fájdalommal jár a kutyus számára.

 

kutya cukorbetegség

 

A legnagyobb veszélyt mégis a ketoacidózis jelenti a diabétesz esetén. Ez egy életveszélyes állapot a kutya számára, amely azonnali kezelést igényel.

Ez akkor alakul ki, amikor a kutyának nagyon magas a vércukra, és már egyáltalán nem képest a glükózt a sejtekbe juttatni. Ekkor a kutya szervezete ketonokat kezd el termelni, úgyhogy vészhelyzeti próbálkozásként, hogy energiához jusson.

Ez azonban csak nagyon átmeneti megoldás, ugyanis a vér elsavasodásához vezet, és felborul az enzimek működése. Ennek a tünetei kutyáknál az, ilyenkor az állat nagyon gyenge, liheg, étvágytalan. Ezután hányás és teljes letargia jelentkezik.

Sürgősen vidd az állatorvoshoz a kutyádat, ha ilyen tüneteket tapasztalsz!

 

Hogyan kezelik a kutya cukorbetegségét?

Minél hamarabb kiderül a kutya cukorbetegsége, annál kevesebb az esélye annak, hogy szövődmény lép fel. Így a rendszeres állatorvosi kontroll, évenkénti vérvétel akár az életét is megmentheti!

A kutyák számára a kezelés szintén nagyon hasonló az emberékéhez. Ugyanis itt is egy jól összeállított diéta jelenti az alappillért, valamint az injekció formájában beadott inzulin. Fontos, hogy meglegyen a kutyának egy napi rutinja, amelytől élete végéig nem lehet eltérni ezután.

De mit is jelent ez a gyakorlatban? Nézzük meg egy példán keresztül. (természetesen ezt mindenki igazítsa a saját napjához, az orvossal egyeztetve!)

6:30 kelés

7:00 reggeli 20-30 perc séta

7:30 reggeli majd inzulin beadás

12:00 rövid pisi-kaki séta

17:00 30 perc séta

17:30 vacsora majd inzulin beadás.

21:00 rövid pisi-kaki séta

A cukorbeteg kutyát nem szabad erőltetetten nagy aktivitásnak kitenni. Ugyanis leeshet a vércukor szintje.

Ennek a tünetei az éhség, nyugtalanság, reszketés, bizonytalan mozgású. Ilyenkor sürgősen egy kis mézet kell a szájába tenned, hogy a cukra fentebb menjen.

Azonban fontos, hogy rendszeres mozgás, komótos tempóban minden nap legyen. Az elhízást is lehet ezzel kezelni, valamint ezzel lehet segíteni az inzulin hasznosításán.

Rendszeresen ellenőrizned kell majd otthon a kutyád vércukrát. Nem kell azonban bepánikolnod! Az állatorvos megmutatja majd a mikéntjét, és pikk-pakk belejöttök majd.

A kutya inzulin ára függ attól is, hogy melyik típust ajánlja majd az orvos. (sertés vagy emberi inzulin) A hivatalos kutyáknál használható készítmény neve a Caninsulin.

 

kutya inzulin ára

 

Az inzulin készítményt hűtőben szükséges tárolnod, majd felhasználás előtt alaposan össze kell rázni. Majd az orvos által előírt mennyiséget rövid kis tűvel a bőre alá fecskendezned. Erre is megtanít majd az állatorvosotok és a napi rutin részévé fog válni. Az aprócska tűt szinte észre se veszi az állat a legtöbb esetben.

Ha pedig a diétát is rendesen betartjátok, semennyivel nem lesz rövidebb az imádott kedvenced várható életkora, mint egészséges társaié.

Mit egyen a cukorbeteg kutya?

Mint már többször is említettük, a kutyák esetében is az elhízás egy nagy rizikófaktor a diabétesz felé. Ugyanis van, hogy az extra kilók felszedése után alakul ki cukorbetegség.

Így a fogyása elősegítheti azt, hogy kevesebb inzulint kelljen kapnia. Ha pedig épp cukorbetegség miatt nagyon lefogyott, akkor a megfelelő kezelés mellé megfelelő étrendet kell kapnia, hogy összeszedje magát.

De mit is kell kapnia?

Röviden: semmi cukor, nasi, gyors szénhidrát. Helyette megfelelő rostok, zsírok, minőségi fehérjék!

A legtöbben a már előre „elkészített” orvosi gyógytápokat részesítik előnyben. De sajnos a gyógytápok piacán csupa csirkés tápokat találni. Ugyanis a csirkehús könnyen emészthető. Azonban manapság nagyon sok kutya allergiás erre a fehérje forrásra. Így marad a főzőcskézés, vagy más táp után nézés.

A diabetikus tápokban a legfontosabbak a következők: magas rosttartalom, minőségi fehérje és alacsonyabb zsírszázalék.

Így ha csirke/gabona allergiás a kedvenced, nehezített pályán mozogsz a tápok terén. Próbáld ki, hogy milyen hatással van kedvenced cukrára a Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice kutyatáp amely megfelel a fentebbi kritériumoknak.

Azonban ha nem okoz neked gondot az otthoni főzőcskézés, akkor a következő tippjeink vannak a számotokra.

-       kb 2/3-ad arányban legyen hús az étlapján ( a kálciumot pótolhatod Farkaskonyha Bio Tojáshéjpor készítménnyel csont helyett)

-       kb 1/3-ad arányban legyen lassú felszívódású szénhidrát forrás, zöldség.

Ilyen pl. barna rizs, bulgur, basmati rizs. Ehhez adhatsz kevés répát, brokkolit, zabpelyhet a rostok miatt.

 

kutya cukorbeteg 

 

Milyen étrendkiegészítők segíthetik?

Gondolhatod: inzulin pipa, napi mozgás pipa ,mozgás pipa, mi van még. Sokat tehetsz még ezeken kívül is, hogy kedvenced sokáig melletted lehessen.

Mi elsősorban az állatorvosok által is nagyon kedvelt Vetri DMG folyadékot említenénk itt meg.

Ez egy nagyon erős immunrendszer stimuláló, anyagcsere serkentő anyag. Igazi csodaszernek mondható. Daganatos megbetegedések, veseelégtelenség, cukorbetegség esetén is rendkívül hatékony.

Van ám még egy csodaszer a tarsolyunkban! Az pedig nem más, mint a különböző CBD olaj kutyáknak!

Ezek nem tartalmaznak pszichoaktív vegyületeket, azaz nem fog „eufórikus” állapotba kerülni kedvenced! ÉS miért írjuk, hogy csodaszer? Hát ezért!

-       tumorellenes hatású,

-       fájdalom csillapító

-       epilepszia rohamok gyakoriságának csökkentésében hatékony,

-       szorongás oldó,

-       gyulladáscsökkentő, ezért kiváló az autoimmun betegségek kezelésénél,

-       védi kedvenced az időskori demenciától,

-       növeli az étvágyat,

-       kedvezően befolyásolja a szív és érrendszer működését, a vércukorszintet,

-       javítja a bőr és a szőr állapotát.

Remélem, hogy rövidke cikkünkkel sikerült egy kicsit jobban átlátnod a kutya cukorbetegség témáját. Biztosan nagyon zokon vetted, amikor ezzel a diagnózissal jöttél haza az állatorvosi rendelőből. Azonban ne aggódj! Ha eleget sétáltok, jól eteted, akkor még sokáig veled lehet a kis drága! És a sok mozgás a gazdinak sem árt amúgy sem. Ugye?

Tartalomhoz tartozó címkék: kutyabetegségek

Kapcsolódó termékek

Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice 3 kg kutyatáp

Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice 3 kg kutyatáp hipoallergén rizses nyúlhús összetétel túlsúlyos kutyák számára.
Raktáron
2.556 Ft -tól
(56)

Vetri Glyco Flex GF 600 120db

Vetri Glyco-Flex GF 600 120db - GF 600 ízületi porcvédő készítmény kölyök, felnőtt valamint időskorú kutyáknak egyaránt adható.

 
Raktáron
16.756 Ft
(28)

Arthrocol Full spektrumú CBD 5 olaj kutyáknak 10 ml

Prémium minőségű kender kivonatból készült olaj immunerősítésre és ízületvédelemre kutyáknak.
Raktáron
12.490 Ft -tól
(63)

KoniKanna CBD Olaj 500mg Kutyáknak és Macskáknak 10ml

Kiválóan alkalmazható krónikus fájdalommal járó betegségekben, krónikus gyulladásos betegségekben, daganatos betegségek kezelésében és megelőzésében, epilepsziában, ízületi betegségekben: diszplázia, artrózis, artritisz stb…
Raktáron
11.490 Ft -tól
(52)

Kapcsolódó tartalmak