A kártékony élősködők elkerülésére a folyamatos védekezés a leghatékonyabb módszer. A kutya egészségének szempontjából létfontosságú, hogy elkerülje ezeket az élősködőket. Ismerünk sok kullancsok által terjesztett betegséget, amelyek veszélyeztethetik kedvenceink életét.
Számtalan lehetőség áll rendelkezésre annak érdekében, hogy távol tarthasd a kullancsokat a kutyádtól. Bejegyzésünkben segítünk neked ebben. Íme néhány információ, amit érdemes tudnod a kullancsokról, a védekezésről és az eltávolításról.
Hogyan kerülhet kullancs kutyába?
A kullancsokkal kapcsolatban számtalan téves információ kering a köztudatban. Ezeknek érdemes alaposabban is utánajárni. Az egyik ilyen, hogy a kullancsok tavasztól őszig aktívak és csak ilyenkor kell odafigyelned a védekezésre. Sajnos ez nem igaz! A szélsőséges időjárás elől menedéket keresnek, de ahogy enyhül az idő, a kullancs minket és kutyánkat is megtámadhat.
Másik tévhit még az is, hogy ezek a vérszívók csak erdős, fás területeken vannak jelen. Mivel a kullancsokat a madarak is terjesztik, a baj akár egy parkban, vagy a saját kertedben is megtörténhet! A kullancsok a rágcsálókban is megtelepedhetnek, akik szintén gyakori vendégek lehetnek a kertekben is. Pontosan e tények miatt fontos a megelőzés, az ellenőrzés, a fokozott odafigyelés.
Milyen kullancsriasztót érdemes használni?
A megelőzéshez számtalan készítmény kapható. Így joggal bizonytalanodsz el, amikor szétnézel egy állatpatika vagy állatfelszerelési üzletben. A döntés rád van bízva. De a választás előtt vegyél figyelembe néhány szempontot. A legtöbb készítmény kombinált, tehát a kullancsok mellett a bolhák, vagy szúnyogok ellen is alkalmas.
A döntés előtt kérheted egy szakember tanácsát is, aki figyelembe veszi a kedvenced súlyát, életkorát, életmódját és fajtáját. Fontos, hogy ezek a szerek nem feltétlenül tartják távol a kullancsokat. Néha ahhoz, hogy kifejtsék a hatásukat, a vérszívónak érintkeznie kell a kutyák bőrével. Ha a védekezés ellenére találsz élősködőt a kutyusod szőrében, az nem jelenti azt, hogy nem megfelelő a készítmény.
Mivel védekezz kullancs ellen?
Szeretnéd tudni, hogy melyik készítmény a legmegfelelőbb, hogy ne legyen kutyaban kullancs? Fontos lépés a védekezésben, hogy pontosan felmérd, hogy melyik védekezési módszer való kutyusod számára. Hiszen ezeknél a szereknél több kritériumra is oda kell figyelni. Mint például, hogy pontosan annyi havonta kell cserélni a terméket, amikor szükséges (egy nappal sem később). Nézzük milyen készítmények vannak a piacon kullancsírtásra!
Elsőként számításba kell venned az elvárásaidat, és a lehetőségeket. Jogosan terjedt el a szívférgességet okozó szúnyogoktól való félelem, ezért óvd mindkét vérszívótól kedvencedet.
Spot-on cseppek
A „spot-on” cseppeknek is számos típusa létezik. Vannak repellens hatásúak, melyek távol tartják a kullancsokat, így nem csak a csípés esetén fejtik ki hatásukat. Akadnak kombinált, szúnyog ellen is védelmet nyújtó készítmények egy hónapos hatóidővel.
Általában elegendő őket néhány ponton a kutyák gerincvonala mentén becsepegtetni. Közvetlenül fürdetés után soha ne cseppents kutyád bőrére! Ezzel eltávolítod a védelmező viaszrétegeket! Várj pár napot, mire regenerálódik a bőr. Ezt követően alkalmazd a spot-ont.
A cseppek hátránya, hogy négyhetes védettséget biztosít, és nem vízállóak. Ezek is különböző hatóanyagot tartalmaznak. Ha az egyik nem válik be, ne keseredj el! Akad más hatóanyagú, hatékony spot-on is a piacon.
Csak a bolha-kullancs ellen védő spot-on
Nálunk is találhatsz szuper spot-on cseppeket. Az egyik legnépszerűbb készítményeink közé tartoznak a Frontline márka készítményei. Ugyanis sima Frontline cseppeink bolha, kullancs és tetű ellen védenek. Combo termékeknél ez kiegészül azzal, hogy bolhapete ellen is védelmet nyújt.
Ha fontos számodra a szívférgesség elleni védelem
Ha tudatos gazdi vagy, akkor bizonyára szívférgesség ellen is nagyerőkkel tenni szeretnél. Viszont, akkor mindenképpen be kell szerezned olyan készítményeket, amelyek szúnyogcsípés ellen is védenek. Szerencsére, a piacon találsz már ilyen termékeket. Mi leginkább a Vectra 3D és az Advantix cseppeket ajánljuk szúnyogok ellen.
A Vectra 3D és az Advantix cseppek egy mozdulattal védelmet nyújthatnak kedvencednek bolha, kullancs, lepkeszúnyog és szuronyos istállólegyek ellen egyaránt. A cseppek, 1 havi védelmet biztosítanak az élősködőkkel szemben. Különböző kiszerélésekben elérhetőek, így kutyusod testtömegének megfelelő készítményt tudsz választani, már 7 hetes kortól.
Nyakörves megoldások
Választhatsz a kullancs nyakörvek közül, amelyek néhány esetben kombinált hatóanyag tartalmúak, így akár szúnyogok ellen is védelmet nyújtanak.
A nyakörvek általában néhány hónapig hatékonyak, így költséghatékonyság szempontjából ezek a legideálisabbak. Hátrányuk, hogy állandóan a kutya nyakában kell lenniük. Hosszú szőrű kutyák esetében pedig használatuk nem minden esetben nyújt hatékony védelmet. Utolsó utáni szempont, de akad, akit zavar, hogy ezek a darabok nem túl elegánsak. A hosszú szőrű kutya kullancs elleni védelmére inkább spot-on csepp vagy tabletta mellett dönts.
Válassz kedvenced nyakméretének megfelelő nyakörvet. A hatóanyagok márkánként eltérőek lehetnek! Emiatt előfordulhat, hogy kutyád érzékeny lehet valamelyik nyakörvre.
A Kutyakajáson is találsz szuper nyakörves megoldásokat. Közkedvelt termékeink például Foresto nyakörveink, melyek kétféle méretben elérhetőek. Így, kutyusodnak megfelelő méretű nyakörvet tudsz választani, az akár 8 hónapi védelemért.
Miért válaszd ezt?
- szagtalan
- vízálló
- macska mellett is használható, hiszen a kis méret rájuk is rakható, mert nem tartalmaz mérgező permetrint
- biztonsági záras, így nem kell félned, hogy kutyusod vagy cicusod felakad valahol vele
Tablettával az élősködők ellen
Mivel védekezhetünk még, hogy ne okozzon komoly problémákat a kullancs kutyában? A tabletta is egy népszerű módszer, amely akár három hónapos védelmet is nyújthat. A kutya is szívesen fogadja őket, hiszen ízesítettek. A gyógyszer szúnyog ellen nem véd, így arra külön megoldás kell. Szívféreg betegség szűrés után (negatív eredménnyel) adható a Milprazon vagy Milbemax tabletta.
Azonban a nálunk kapható Frontpro tabletták is hatékony védelmet nyújtanak kutyusod számára bolhák és kullancsok ellen 4 hétig. Ízletes rágótabletta, marhahús aromával. Ennek használatával gondtalan lesz a séta.
Az úgynevezett kombinált, szívféreg és kullancs ellen védő tabletta (Nexgard Spectra) szintén négy hetes védelmet biztosít. Ebből három havi adag nagyjából annyiba kerül, mint a három hónapos kullancs elleni tabletta a szívférgesség elleni gyógyszerrel együtt. Ezeket a készítményeket TILOS beadni a szívféregszűrés nélkül!
Ha kutyában ivarérett, felnőtt féreg van, lárvái a kutya vérében hemzsegnek. A gyógyszer a lárvákat elpusztítja, aminek a hatására kutyánk sokkos állapotba kerülhet.
A tabletták hátránya (mind a kombinált, mind csak bolha-kullancs ellen védő esetén), hogy a kullancsok csak a csípést követően pusztulnak el, így azok irritálhatják a kutya bőrét. A gyógyszerek szedése eléggé megterhelheti a májat. Ezért ajánlatos valamilyen májvédő készítményt adagolni a kutyának kúraszerűen. Erre kitűnő megoldás a máriatövismag-olaj. Nagyon sok kutatás folyt ezen tabletták májkárosító hatása kapcsán, azonban ezek mellékhatása még mindig eltörpül a kullancs okozta veszélyek mellett. Magad megnyugtatása érdekében, érdemes lehet évente egy vérvételre elvinni kutyusod.
Vegyszermentes védelem?!
Bizonyára sok környezettudatos gazdi fejében megfordult már a kemikáliamentes kullancs elleni védekezés gondolata. Léteznek már ultrahangos, nyakörvre rögzíthető biléták, amik az emberi fül számára érzékelhetetlen frekvencia hanggal távol tartja az élősködőket.
Vannak természetes összetevőkből álló, bio spray-k is a kullancsok elriasztására levendula és citromfű illóolajjal. Ezt az illatos permetet akár magadra is fújhatod. Távol tartja a kevésbé agresszív vérszívókat, friss illatú, vegyszermentes, így tökéletes kiegészítés lehet bármilyen készítmény mellé.
Vannak még táplálékkiegészítő gyógynövények. Ezeket a "Nagy Kullancsszezon" előtt érdemes elkezdeni az eledelhez keverve kúraszerűen adagolni. Ilyen a feketekömény amely segítséget nyújt a paraziták elleni védekezésben, vitaminforrás és immunerősítő is.
Sajnos egyik módszer sem nyújt 100%-os védelmet. Ezért, ha csak teheted, nézd át kedvencedet séta után. Ugyanakkor fontos, hogy tudd, mit érdemes tenned, ha mégis besikerül…
Milyen kullancsok léteznek és milyen betegségeket okoznak?
Bár kevesen tudják, de a kullancsoknak hazánkban összesen 42 fajtája honos. Mindössze két olyan fajta létezik, amelyek a kutyádra is veszélyesek lehetnek.
- Az egyik, a kutya kullancs, mely emberre ugyan nem veszélyes, de a babézia büszke hordozója.
- A másik a barna kullancs, amelyik kullancs a kutyaban, a babézia mellett kullancslázat is okozhat vérzéses formában.
- A harmadik ilyen, amit Te is ismerhetsz, a közönséges kullancs. Ez a kullancs kutyáknál is a Lyme-kór terjesztője a babézia és az agyhártyagyulladás mellett.
- Mit jelent, ha fehér kullancs van a kutyában? Abban az esetben, ha fehér kullancsot találsz a kutyádban, akkor már sajnos megtörtént a baj. Ugyanis ez nem tartozik egyik kullancs fajták közé sem. Ilyen esetben a fehér kullancs kutyában már annyira megszívta magát ártatlan kedvencünk vérével, hogy teljesen megtömte magát és ezért elszíneződött.
A vérszívók által terjesztett betegségek kedvenceinkre is veszélyesek. A betegségek a kullancsok nyálával és az ürülékével juthatnak a kutya szervezetébe.
A kullancs csípés tünetei kutyáknál
Ha találsz egy kullancsot a kutyusodban, annak különböző tünetek lehetnek. Ha megtetted a megfelelő megelőző lépéseket, akkor jó eséllyel nem támadja meg semmilyen betegség. Ám érdemes odafigyelni az esetleges tünetekre. Sajnos van esély rá, hogy egy fertőzött élősködő támadta meg kutyádat.
Mi baja lehet a kutyának a kullancstól? Nézzük először mik lehetnek a kullancs csípés kutyáknál okozott tünetei!
A kutya kullancscsípés duzzanat megjelenésével vehető először észre. Ha kullancs van a kutyában, akkor fontos megvizsgálni, hogy biztonságosan ki tudjuk-e szedni vagy a kullancs kutyában eltávolítása szakember segítségét igényli-e. Kullancscsípés kutya esetén akár halálos is lehet, erről a következő fejezetben részletesen beszélünk. Ezért is nagyon fontos, hogy minden túrázás, vagy csak szimpla egészségügyi séta után átvizsgáljuk, hogy kullancs ment a kutyába vagy sem.
Sok gazdi felkutatja az internetet, hogy hol lehet a leggyakoribb a kullancs csípés helye kutyáknál. Azonban, sajnos van egy rossz hírünk. A kullancs csípés kutya esetében is csakúgy, mint nálunk bárhol előfordulhat. De kiemelt figyelmet fordítsunk a has, hónalj, combbelső, fülek belsejére.
Kullancs okozta betegségek
Általában a kullancscsípés után a tüneteket már pár napon belül észreveheted. Azonban, sajnos egyes tünetek kutya kullancs csípés esetén akár 2-10 nappal később is jelentkezhetnek.
Nézzük mik lehetnek a fertőzött kullancs csípés tünetei kutyáknál!
A kutya kullancs tünetek egyik fő kiváltója, az egyik fő betegség a Babesiosis. Ez a betegség a kutya vörösvértestjeit támadja meg. Ennek háromféle lefolyása lehetséges.
- Az akut lefolyású változatának fő tünete a magas láz és az elesettség.
- A klasszikus lefolyású babézia esetében a tünetekhez társul a gyengülő veseműködés is. Emellett a nyálkahártyák citromsárga elszíneződése, valamint az utolsó stádiumban a kutya vizeletének elszíneződése.
- A legsúlyosabb változata a krónikus lefolyású babesiosis, amely miatt hetekig tartó lázas állapotban lehet a kedvenced.
A másik fertőzött kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór. Ez az egész szervezet betegsége, amelyet a borrelia burgdorferi nevű baktérium okoz. Tünetei a látás- és hallászavar, az egyensúly problémák, valamint a szívritmus zavar, bénulás is. Ezek a tünetek azonban akár hónapokkal később is jelentkezhetnek. Ezért fontos, hogy ha kullancs van a kutyában a dátumot jegyezd fel a naptáradba. Mert hát ki emlékszik arra, mi volt hónapokkal ezelőtt!
Ha azt tapasztalod, hogy a kutya bágyadt, visszautasítja az ételt, vagy megváltozik a viselkedése, azonnal fordulj orvoshoz! Hiszen lehetséges, hogy kullancs volt a kutyában és nem vetted észre. Ugyanis a kullancscsípés kutyánál van, hogy rejtve marad a gazdi szeme elől.
Kullancs a kutyában mit tegyek?
Na most mit tegyek? Megéreztem, hogy a kutyában kullancs van! Ne pánikolj elsőre, először nézzük át mi a teendő, ha mégis bekövetkezik a baj. Ha mégis kullancsot találsz a kutyádban, akkor azt ajánlott a lehető leghamarabb eltávolítani. Ha a kutyában kullancs már borsó, vagy babszem méretű, valószínűleg napok óta a kutyádban lehet. Ilyenkor fordulj állatorvoshoz a kullancs eltávolítása után. Hiszen a kullancsok a csípés után hetvenkét órával fertőzni kezdik kedvencedet és szükség lehet preventív orvosi kezelésre babézia ellen! Valamint, ahogyan azt az előbb olvashattad a kullancs a kutyában tünetek igen súlyosak is lehetnek.
A kullancs kutyából eltávolításának módjáról is vannak tévhitek a köztudatban. Soha ne próbálkozz zsírral, olajjal, vagy krémekkel! Ezektől a kullancs „bepánikol”, a méreganyagait még gyorsabban ereszti kutyádba. A kézzel való eltávolítás sem a legjobb megoldás. Mert a nyomkodással mechanikusan juttathatjuk a toxikus anyagokat kedvencünkbe.
Hogyan szedjük ki a kullancsot kutyából szakszerűen?
A kullancs kiszedése kutyából egyszerű, ám odafigyelést igénylő feladat. Vannak speciális kullancseltávolító csipeszek, kanalak, amelyeket célszerű beszerezni. Ezek kíméletesek, gyorsak, és biztonságosak. Ha sikerült megfogtad a csipesszel, egyetlen határozott mozdulattal távolítsd el a vérszívót. Ha elkezded tekergetni és nyomorgatni, megfertőzheti a kutyát akár Lyme-kór vagy babézia. Ezután alaposan moss kezet, de még jobb, ha bevezetsz a háztartásodba egy gumikesztyűt, amit csak erre a célra használsz.
Úristen, a kullancs feje benne maradt a kutyában, most mit csináljak?
Az sem baj, ha véletlenül bele szakítod a fejét. Hiszen a kullancs kijön magától a kutyából, már ami a fejét illeti a teste nélkül. A szervezet leggyakrabban egyszerűen kilöki a bent maradt részt, ami a teste nélkül nem képes fertőzni.
Mikor esik ki a kullancs?
Felmerülhet a kérdés, hogy a kullancs meddig marad a kutyában? Nos, alapesetben 2-4 napig, amíg megszívja magát. Vagy, amíg ki nem szeded, kedves gazdi. Azonban, ha kiskutyusod megfelelő védelemmel van ellátva, az élősködő akár azonnal elpusztulhat legelső csepp vérelszívása után.
A beszakadt kullancs feje 2-5 nap után kilökődik. De ha ez nem történne meg, esetleg a következő vizit alkalmával mutasd meg az állatorvosnak. Ha a kutyába kullancs feje beleragad, akkor helyi, kismértékű gyulladáshoz vezethet általában. Használhatod erre akár a WhizzoPet Pro Skin kenőcsét.
Oké, kiszedtem a kullancsot, most mit csináljak?
A kullancs eltávolítása után is figyeld kutyádat. Hiszen a kullancs kutya tünetek nem mindig azonnal jelentkeznek, hanem akár napokkal később. Ha megváltozott a viselkedése, irány az állatorvosi rendelő! Hiszen a kutya kullancs csípés következtében átadott lyme-kór, vagy egyéb kullancs által terjesztett betegségek is állhatnak a háttérben. Eltávolítás után fontos a kullancs utáni seb kutya bőrének kezelése is.
Ha kimentetek egy rétre és tele van a kutya kullanccsal, akkor mindenképp irány az állatorvos! Bízd professzionális kezekre, hogy kiskedvenced a lehető legkevesebbet szenvedjen! Ugyanis a sok kullancs a kutyában extra rizikó faktort jelenthet szőrös kispajtid életénél.
Mit tehetsz, ha továbbra is bizonytalan vagy a témával kapcsolatban?
Ha még mindig nem tudod, hogyan távolítsd el a kullancsot, akkor mindenképpen szakembertől kérj tanácsot. Amennyiben kérdésed van vagy tanácsra van szükséged, minket is bátran felkereshetsz személyesen, telefonon, e-mailben vagy akár messenger üzenetben is! Hiszen számunkra a legfontosabb az, hogy a kutyádnak hosszú és boldog élete legyen melletted!
Ha pedig Romániából szeretnél rendelni, válaszd a Petfusion oldalát!
A tavaszi időszakban pedig mi igyekszünk felhívni a figyelmeteket arra, hogy kevesebb legyen a kullancs kutyába vándorlása. Szuper termékeinket, kullancs kutya kategóriában megtalálhatod itt, a webshopon.
Látod kedves gazdi, a betegségek elkerülése miatt nagyon fontos, hogy még véletlenül se másszon kullancs a kutyaba!
Ha a kullancsok mellett más élősködőket és az általuk hordozott veszélyeket is szeretnéd megismerni, olvasd el a bolhákról szóló Mit tegyünk a bolha ellen?, valamint a szúnyogok által terjesztett rettegett Szívférgességről szóló cikkünket.