A kölyök kutya nevelése

A kölyök kutya nevelése

Kutyánk, bármennyire is jó barátunk, hűséges társunk és rengeteg szeretet adó szőrgombóc, még sem ember. Nem fogja megérteni minden szavadat, bár sokat igen. 

Ahhoz, hogy egy életre szóló társ, játszópajtás váljon kutyádból, a kölyökkutya nevelése az első lépés. 

Ebben a hasznos cikkben arról szeretnénk nektek bővebben írni, hogy mik az első buktatók, amikor egy négylábú barátot magadhoz fogadsz. Legyen kistermetű vagy óriási az eladó kutya, a nevelése az alapokban és a következetességben rejlik.

 

Első lépésként, akár mielőtt még a kölyök hozzád kerül, meg kell tanulnod „kutyául” gondolkodni. Meg kell ismerned, hogyan kommunikálnak a kutyák a fajtársaikkal, és az emberekkel is. Amikor te, mint ember azt mondod, hogy ő a családod része, ő azt gondolja, hogy te az ő falkájába tartozol. Ez egy hatalmas felelősség, hiszen a belefektetett idő, energia és odafigyelés határozza meg, hogy a következő 10-15 évben milyen lesz a kutyád személyisége, jólneveltsége.  Az eladó kutyák közül azt válasszuk ki, aki élénk, egészséges, nyugodt, és minél jobban érdeklődik felénk.

Hogyan neveljünk kutyát?

Érdemes az alapokat elkezdeni már az első perctől kezdve, ahogy hozzánk kerül a kis szeretetbombánk. A szabályok lefektetéséhez és betartásához az egész családra szükség van! A következetesség a legfontosabb! Hiszen nem várhatjuk el egy kölyökkutya agyától, hogy felfogja, hogy gazdi apu felengedi a kanapéra, de gazdi anyu nem! Ezzel csak összezavarjuk szegényt. Tehát a szabályokat, amiket sok-sok éven át be akarunk tartatni, érdemes lehet már a legelején letisztázni.

Korán kezdjük el a kölyökkutya nevelését, de nem szabad túlzásokba sem esni! Ne várjuk el egy 3-4 hónapos kutyától, hogy 10-15 trükköt tudjon! Hagyjuk meg neki is a boldog gyermekkort! A gyakorlás eleinte ne legyen több 5 percnél, a kutyát dicséret után engedjük szabadon futkározni.

 

Legyünk türelmesek! Még csak a tanulás első fázisában vannak, de a végén úgyis megértik, mit szeretnénk tőlük. Jelszó: sokszor, keveset tréningezni!

A kiskutyák számára nagyon fontos a napi rutin. Tervezzük meg előre, hogy mikor van a séta, a játék, a tanítás ideje.

 

 

A kutyák legtöbbjének alapvető ösztöne megfelelni a gazdinak. Ezért alapvető, hogy a pozitív megerősítés sokkal hatásosabb, mint a büntetés. Ha a kutyánk valamit jól csinál, szóban is (érdemesebb magasabb hangszínnel) megdicsérni, és jutalomfalattal vagy játékkal is jutalmazni.

Vannak, akik a motiváláshoz klikkert is alkalmaznak. A klikker maga egy kis készülék egy gombbal, ami megnyomáskor kattanó hangot ad ki. A gazdi mindig abban a pillanatban nyomja meg a gombot, amikor a kölyökkutya teljesítette az éppen elvárt feladatot. Minden gombnyomás után jutalom jár, nincsen kivétel. Igy a kutyus a tréningek során folyamatosan azon gondolkozik, hogy milyen viselkedéssel tudná rábírni gazdáját, hogy megnyomja gyorsan a bűvös gombot. És ha már rutinos a gazda és az ebe, később a jutalom helyett csak a klikkelés jár.

Az, hogy a kiskutyánk mivel motiválható a legjobban, már 8-10 hetes korban is látszik. Már vásárláskor is tesztelhető, hogy az elado kutya rendelkezik-e jó apport vagy étellel motiválható képességgel. A labrador fajta például tipikusan a haspók típusú, ők biztos, hogy a nyálcsorgató tréning falatokra buknak. Van olyan kölyökkutya, akinek egy kedvenc labda vagy rongyocska a motiváló. De a legtöbb kiskutya nevelése a kettő kombinációjával működik a legjobban. A tanítás alatt étellel motiváljuk, a végén pedig játékkal, labdázással oldjuk fel.

 

 

A mi tapasztalataink szerint nagyon jól használhatóak kölyökkutyáknál a félpuha falatokból álló egészséges Carnilove jutalomfalatok, amelyik több ízben is kaphatóak.

Az utólagos büntetés nem használ. Nem fogja kutyánk érteni, hogy miért kap ki, miért szidtuk le, és ezzel csak a velünk szembeni bizalma fog csorbulni.

Különféle büntetési módszereket alkalmazhatunk, attól függően, hogy mi volt a rosszaság tárgya, és persze a kiskutyánk jellemétől is függ. Azonban mi teljes mértékben elítéljük az erős fizikai bántalmazást!

Egyik fajta passzív büntetési módszer a falkából kizárás, a „levegőnek nézés”. Ez akkor hatásos, ha feleslegesen ugat, ránk ugrál, a figyelmünket követeli ki. Ez eleinte nem könnyű feladat, de hatásos, ha kitartóak vagyunk.

Sokszor elég, ha erősebben felemeljük a hangunkat. Érdemes a büntetésre is egy parancsszót kialakítani. A legtöbben erre a „fúj” szót használják.

Ha kiskutyánk agresszívan lépne fel velünk szemben, pl. etetésnél, érdemesebb úgymond a kutyák nyelvén büntetni. Erre alkalmas lehet egy a farkasoknál is megfigyelhető módszer. Amikor a rangsorban alul lévő egyed „rossz fát tesz a tűzre”, behódol a falkavezérnek. A hátán fekszik, és a sérülékeny hasát mutatja. Ezzel jelzi a behódoltságát.

 

 

Ha a kölyök igazán agresszívan lép fel, érdemes lehet a nyakán lévő lazább mar résznél megfogni, és a hátára fordítani. Abban a pózban kell tartani, amíg a kölyök megnyugszik és behódol. Csakis hideg fejjel és megfontoltan szabad büntetni, nem bosszúból megtorolni, és kiabálni. Ha a kölyökkutya megadta magát, akkor engedjük el szó nélkül, ne dicsérjük meg. Az anyakutya és a falkavezér is hasonlóan bünteti meg túlságosan rendetlenkedő kölykét.

A parancsszavakat illetően is van néhány tudnivaló. Legyenek rövidek, érthetőek és igyekezzünk más hanglejtéssel kiejteni mindegyiket, hogy kutyánk számára is könnyebben tanulhatóak legyenek.

Erre szeretnénk egy rossz példát írni, hogy érthető legyen. Kutyánk nem fogja megérteni, ha azt mondjuk neki : „Lizi, üljél le szépen kérlek”. A jó parancsszavak pl. „Ül”, „Feküdj” , „Áll” , „Fúj” vagy „Hozzám”.

És van a friss első kutyásoknak egy rossz hírünk: a kutyáknál is van kamaszkor!

Általában 6-8 hónapos koruk környékén hajlamosak megkérdőjelezni a gazda kívánságának fontosságát. Azt fogjuk észrevenni, hogy az addig „csettintésre” szófogadó ölebünk hirtelen süket lesz, és az addig megtanultakat szinte teljesen elfelejtette. De ne aggódjunk, ez átmeneti időszak! Legyünk továbbra is kitartóak és határozottak.

 

Az első parancsszó: behívás

 

Már a legelső nap kezdjük el kutyánkat megtanítani a nevére. Ehhez be kell vetni jó sok jutalomfalatot, némi csalogatást, sok-sok ismétlést és dicséretet! Fogj a kezedbe némi ínycsiklandozó falatot, távolodj el a kutyádtól. Guggolj le és mond hangosan, magas hangon a nevét! Ha oda jön hozzád, dicsérd meg jó hangosan, és add neki a jutalmat!

Azonban ne essünk a kezdők gyakori hibájába: amikor kiskutyánk a neve hallatán odajön hozzánk, ne mindig pórázra csatolás következzen. Mert a kutya nem buta, csak kutya, előbb utóbb az ellenkező irányba fog szaladni a neve hallatán, csak hogy ne szakadjon meg a játék a kutyapajtikkal!

 

 

A második legfontosabb: a pórázon sétálás
 

Akár már az első nap rá lehet tenni a kiskutyára a nyakörvet. Fontos, hogy elsőnek vékony, könnyűt használjunk, és jutalmazzuk meg amikor rátettük. Először csak pár percet, max. fél órát legyen rajta, aztán minden nap növelhetjük az időt. Ha már nem zavarja a nyakörv, csatoljunk fel rá egy vékony, könnyű pórázt, és hagyjuk, hogy húzza maga után, játékosan. Ezt is először rövidebb majd hosszabb ideig hagyjuk rajta. Amikor már tovább elviseli magán, vegyük kezünkbe a pórázt, de eleinte arra menjünk, amerre a kiskutya akar.

Ne húzzuk, ne rángassuk! A kölyökkutyának fontos, hogy pozitív élménye legyen a sétákkal. Amikor már gyakorlottabbak vagyunk, vegyünk a pórázt az egyik, és jutalomfalatot a másik kezünkbe. A szoba vagy a kert egyik végéből a másikba induljunk el úgy, hogy a kutyus az egyik oldalunkon sétáljon és közben lépésenként adjuk kis jutalomfalatot neki. Ezzel megelőzzük azt, hogy kutyánk előttünk rohanjon, húzza a pórázt. Ne felejtsük el itt is szóban is dicsérni, ez a kiskutya nevelés alapfontossága!

Mind a kölyökkutya, mind a gazda számára a rendszeres napi séta nagyon egészséges.

Nálunk biztos találsz kedvencednek méretének megfelelő pórázt és nyakörvet!

 

 

Ül!
 

Ezt is elég korán el kell kezdeni tanítani. Fontos, hogy kiskutyánk nyugodt módon üljön, amíg ráadjuk a pórázt, vagy amíg várakozunk a zebránál. Tarts egy kis jutalomfalatot a tanításhoz a kölyök elé, az orrához közel. Majd kezedet emeld magasabba, hogy a fejét fel kelljen emelnie. Valószínűleg automatikusan le fog ülni, hogy kényelmesebben szemmel tarthassa a jutalomfalatkát. Amint a feneke a talajhoz ér, mondjuk ki az „ül” utasítást és jutalmazzuk meg. Egy - két gyakorlás után már magától is le fog ülni, jutalmat várva a kis haspók.

Fekszik!
 

Ennek a parancsnak a tanítása nagyon hasonló az ül parancshoz. Fogjunk egy jutit a tenyerünkbe, és tegyük a kutya orrához közel. Lassan engedjük le a kezünket a föld felé, a kutya két lába közé. Előfordulhat, hogy először csak a kezünkből próbálja kicsalni a falatot, de legyünk türelemmel, le fog feküdni egy idő után. Amint lefekszik, adjuk ki a parancsot, és adjuk neki oda a várt jutalmat.

Egyedüllét
 

Egy kutya jólneveltségéhez az is hozzátartozik, hogy ha egyedül hagyjuk egy kis időre, nem rongál meg semmit. És persze nem veri fel a környék csendjét az ugatásával.

Az egyedüllét gyakorlásánál is a fokozatosság, a kitartás és a dicséret kombinációja működik! A kölyök kutya nevelése otthon kezdődik. Lakásban tartott kutyáknál hasznos lehet egy szállítóketrec használata az első időszakban. Tegyük bele kényelmes fekhelyet, és tanítsuk meg neki, hogy az egy biztonságos és meleg kuckó. Játszunk vele ott, kapjon sok jutalomfalatot a ketrecben.

Az egyedülléthez szoktatás legalkalmasabb időpontja:

- egy nagy séta vagy játék után,

- elvégezte a kis és a nagy dolgát

- és tele a pocak.

Ha a kölyök a fekvőhelyére, vagy a ketrecbe ment, fokozatosan távolodjunk el, csukjuk be a szoba, vagy bejárati ajtó ajtatát. Várjunk egy percet, majd ha kiskutyánk csöndben van, menjünk vissza, dicsérjük meg. A nap folyamán ezt többször ismételjük meg. És minden nap egyre hosszabb időkre hagyjuk egyedül. Ha sírást, nyüszítést hallunk, várjunk egy picit, lehet csak egy percig tart. De ha nagyon belelendül, tutulni kezd, és az ajtót kaparni, akkor menjünk vissza, szidjuk le, és kezdjük elölről. Mindezt persze fokozatosan!

Emellett szeretnénk még megemlíteni, hogy ugyan nem közvetlenül a tanításhoz van köze, de a napi ápolás is fontos része a nevelésnek. A kölyökkutya minél hamarabb szokik hozzá a fésüléshez, karomvágáshoz, szem és fültisztitáshoz, annál jobb. Fiatal állatoknál nagyobb esélyünk van, hogy a fogtisztitást gyorsan megszokják és ezzel megelőzhető a fogkövesedés a későbbiekben. Ezt végezhetjük ujjra húzható fogkefével is akár.

 

 

Kutyaiskola vagy otthon tanítás?
 

Első kutyás gazdiknak szerintünk mindenképpen érdemes részt venni legalább egy kutyaovis vagy alap engedelmességi kurzuson. Hiszen senki nem születik úgy, hogy tud „kutyául”. A kutyaiskolában tanító szakemberek segíthetnek áthidalni a kezdeti nehézségeket, megtanítják a kutya és gazdi közti helyes kommunikációt.

Mind e mellett a kutyaiskola remek alkalmat ad arra, hogy amit az otthoni körülmények között nem tudunk megadni, azt ott megtaníthassuk kutyánknak. Például a fajtársakkal szembeni viselkedés, vagy a koncentráció ingergazdag környezetben.

Ha például mentett kölyökkutyát fogadtunk be, és nehézségekkel küzd, agresszív, vagy szeparációs szorongása van, szintén hasznos lehet a kutyaiskola látogatása.

Ha pedig már tisztában vagyunk a kutya kiképzés alapjaival, sokadik kutyás család vagyunk, akkor nyugodtan a saját kezünkben tarthatjuk az új családtag nevelését.

 

 

 

Ha már napi szinten az eladó kiskutya hirdetéseket böngésszük, és eldöntöttük, hogy új családtag érkezik, érdemes előre az egész családnak okosodni.

Nagyon fontos, hogy a kölyökkutya nevelése fokozatosan történjen. Ne terheljük túl az első pár hónapban, hiszen téves hiedelem, hogy öreg kutya nem tanul új trükköt!

A kölyökkor nagyjából a kutya 1 éves koráig tart. Bőven elég, ha négylábunk eme pár dolgot megtanulja addigra. A kedvencünk sokáig velünk lesz, rengeteg élményben lesz közösen részünk, rengeteg időnk van még trükkök betanulására!

 

Kapcsolódó termékek

Carnilove Dog Semi Moist Snack Kacsa Rozmaringgal 200g

Ízletes, puha jutalomfalat kutyáknak kacsával és rozmaringgal az egészséges fogakért és ínyért. Gabona- és burgonyamentes.
Raktáron
1.567 Ft
(75)

Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg kutyatáp

Brit Care Puppy Lamb&Rice kutyatáp hipoallergén összetevőkkel. Bárányhússal és rizzsel, bármely fajtájú kölyök- és fiatal kutya részére. 4 hetes kortól 12 hónapos korig adható. A vemhes és szoptatós kutyák etetésére is alkalmas.

Raktáron
2.543 Ft -tól
(89)

Happy Dog NaturCroq Puppy (kölyök) 15 kg kutyatáp

Happy Dog NaturCroq Welpen szárazeledel bármilyen méretű kölyökkutya részére 4 hetestől 12 hónapos korig
Raktáron
5.722 Ft -tól
(34)

Brit Care Dog Functional Snack Mineral Ham for Puppies 150 g

Tengeri moszattal dúsított sonka kölyökkutyáknak.
Raktáron
1.437 Ft
(18)