
Kullancs a kutyában
A jó idő beköszöntével újra itt a kullancs szezon! Kutyásként bizonyára tudod, hogy most még fontosabb figyelned kedvencedet egy-egy séta vagy kirándulás után.
Az ember hajlamos a kutyáját folyamatosan etetni, persze nem azért, mert rosszat akar neki, épp ellenkezőleg. Szeretetből.
Hiszen olyan cukin néz, úgy tud könyörögni azokkal a nagy szemeivel, hogy adjunk neki pár falatot a saját ennivalónkból, és olyan hálás tud lenni érte. Épp ezért gyakran meg is tesszük: csúsznak a dugifalatok az asztal alá, kerül a kutyus tányérjába is egy kis maradék.
A kutya emésztési gondjai széles körben az egyik legelterjedtebb problémának számít a kutyatartók körében. Az eleségallergián túl számos, ártalmatlannak vélt viselkedés állhat a hasfájás, puffadás, hasmenés hátterében, melyeket Mi, gazdik követünk el, sokszor merő jószándékból.
Az ember hajlamos a kutyáját folyamatosan etetni, persze nem azért, mert rosszat akar neki, épp ellenkezőleg. Szeretetből. Hiszen olyan cukin néz, úgy tud könyörögni azokkal a nagy szemeivel, hogy adjunk neki pár falatot a saját ennivalónkból, és olyan hálás tud lenni érte. Épp ezért gyakran meg is tesszük: csúsznak a dugifalatok az asztal alá, kerül a kutyus tányérjába is egy kis maradék.
Ezzel azonban több gond is van. Előfordul, hogy nem azonnal tapasztaljuk a gyomorrontás tüneteit, mint a puffadás, hasmenés, hányás, zuborgó has.
A gyomor- és bélgyulladás később is jelentkezhet. Hosszú távon pedig akár krónikus megbetegedés, májelégtelenség is kialakulhat.
A másik, hogy mivel a kutyának emellett továbbra is megvannak a főétkezései, el fog hízni. Az elhízás nem pusztán esztétikai probléma! Rendkívül megterheli a kutya ízületeit, szívproblémák kialakulásához, korai öregedéséhez vezet, megrövidíti a kutya élettartamát.
Sokan nem számolnak ezekkel a következményekkel, mivel nem azonnal tapasztalhatóak. Ami viszont azonnal érzékelhető, az a kiadós gyomorrontás, ami alaposan meg tudja viselni a kutyust – és a szerető gazdit is.
Éppen az elmúlt hetekben történt, hogy egy barátom késő este kétségbeesve mesélte, hogy reggel állatorvoshoz viszi szálkás szőrű tacskóját, mert megy a hasa és hány már délután óta. Nagyon aggódott érte, egész éjjel mellette virrasztott, reggel pedig vitte is az orvoshoz.
Attól tartott, hogy esetleg mérgezés lehet, a kutyus életét féltette. Látszott szegény állat szemein is, hogy tényleg rosszul érzi magát.
Végül orvoshoz került, a diagnózis pedig gyomorrontás. Igen, a kiskutya szimplán elrontotta a gyomrát, mégpedig azért, mert a gazdi sült hurkát evett aznap ebédre, a kutyus pedig nagyon szépen kért belőle, és természetesen megsajnálta, adott neki.
Nem keveset, mert viszonylag sok maradt, gondolta akkor azt fog a kutya is ebédelni. Hát, nem kellett volna, szegénykém nagyon jó étvággyal befalta a hurkát, ízlett neki, csakhogy az nagyon fűszeres, és teljesen szétcsapta vele a gyomrát.
Az állatorvos adott neki gyógyszert, és 1-2 napos rizskúrára fogta. Nem ehetett semmi mást, csak főtt rizst, és azt is pici, lassan növekvő adagokban. Néhány nap alatt helyrejött a kutya, de őt is, és a barátomat is megviselte a tortúra.
Az biztos, hogy ezután kétszer is meggondolja, mit adjon neki és mennyit.
Vannak rizses kutyatápok is amikkel ugyanúgy megoldhatod a gyomorrontást, például a Brit Care bárányos rizses tápjai kicsi, közepes és nagy méretű kutyák számára.
A sztori tanulsága, hogy bármennyire is jót akarsz a kutyádnak, nem biztos, hogy tényleg jót teszel vele, ha adsz neki az ételedből. Jegyezzük meg, hogy a kutya nem ember, a változatos étrend esetében egészen mást jelent, életkorától és aktivitásától függően.
Amennyiben szeretnénk, hogy kutyánk hosszú életű és egészséges legyen, vegyük a fáradtságot, és figyeljünk oda a táplálására! Azon túl, hogy az állatorvosi költségek igen magasak lehetnek, a gyógyszeres kezelések megviselik a kutya máját.
Fontos, hogy kutyánk időnként se kapjon életmaradékot, nyers húst a változatosság kedvéért! A nyers hús emésztése erősebb gyomorsavat kíván, a sós és fűszeres ételmaradékok pedig felerősítik a gyomorsavát, felborítva emésztését. A különböző márkájú, összetételű tápokat se váltogassuk felelőtlenül. A tápváltás és nyers etetésre való átállás időigényes, ne kísérletezgessünk felelőtlenül. Előzzük meg a bajt!
Vannak persze kutyák, akiknek semmi bajuk nem lesz a gazdi ebédjétől, de ez sosem garantálható. Teljesen egyéni érzékenység kérdése, hogy melyik négylábúnak mi fog éppen megártani.
Ha szereted a kutyádat, valószínűleg nem szeretnél hasonló kalandot átélni vele, így inkább ne a saját ételedből add a dugifalatot.
Vannak kiváló, kutyáknak való készítmények, természetes jutalomfalatok, amivel nyugodtan meglepheted néha kedvencedet a kutyatáp mellett, kimutathatod a szeretetedet anélkül, hogy gyomorrontást okoznál neki. Sőt, ezekben esetleg vitamin, ásványi anyag is található.
Biztos vagyok benne, hogy tényleg nagyon szépen tud nézni az a kutyus, amikor éppen eszel valamit, de a saját érdekében jobb, ha inkább nem adsz neki belőle.
Nem kell kétségbe esni, ha mégis megtörténik a baj. Ha kedvencünk véletlenül, vagy nem annyira véletlenül hozzájut egy számára káros falathoz, van megoldás. Ha megbizonyosodtál róla, hogy kedvenced tényleg csak gyomorrontástól szenved, akkor te is meggyógyíthatod kutyusod. A gyomorrontás kezelése házilag is megoldható enyhébb esetekben.
Nézz szét a Emésztés-Gyomor problémákra kategóriánkban, ahol olyan táplálékkiegészítőket találsz amik megoldhatják a kedvenced gyomorrontását. Számos termékünk kutya hasfájás esetén is hatásos.
Nagyon jó azonnali megoldás a Florentero Act Paszta gyomorrontásra.
A gyomorrontástól kimerült kedvencnek ajánljuk még az Immunovet tablettát. Segíti a tápanyag beépülését., pozitív hatással van az állat étvágyára, szőrzetének minőségére.
Kizárólag gyógynövényekből álló étrendkiegészítőket is találsz nálunk. Kutya hasfájás ellen kitűnő megoldás a Farkaskonyha Pocak-Mix és a MyBulldog Herbs Happy Tummy. Mindkét termék kizárólag olyan természetes összetevőkből áll, amelyek segítik az emésztést és hozzájárulnak az optimális bélműködéshez.
Ezeket a táplálékkiegészítőket bátran ajánljuk egy-egy gyógyszeres kezelés mellé is. Óvják az emésztőrendszert az antibiotikumok káros hatásaitól. Étvágygerjesztő hatásuk miatt adható idősebb vagy válogatós kutyák részére is.
Ha pedig a gyomorrontás mellett étvágytalanságot tapasztalsz, olvasd el a "Miért nem eszik a kutya" cikkünket, ahol további hasznos tartalmat találsz!
Ha cikkünk elolvasása után bármilyen kérdésed van, keress minket bátran ügyfélszolgálatunkon telefonon, emailen vagy Facebookon!