
Hipoallergén kutya – Hogy a kutyaszőr allergia ne legyen átok
Szemviszketés, köhögés, tüsszögés, viszketés lép fel, ha egy szőrös négylábú van a közeledben? Azonban minden álmod egy kutya? A megoldás egy hipoallergén kutya!
Egy szerteágazó betegség, amely mérettől függetlenül minden kutyánál előfordulhat.
Egyre több olyan kutyákat érintő betegség van, amely már a négylábúak génállományában fellelhető. Vagyis örökletes betegség. Ezen kutyabajok közül talán az egyik legismertebb a diszplázia nevű ízületi betegség. Többféle testtájékon jelenhet meg kedvenceinknél jobb esetben kisebb, de sajnos sokszor nagyobb gondokat okozva. Viszont jó hírünk is van az aggódó gazdiknak. Az időben történő diagnosztizálással, kellő odafigyeléssel és megelőzéssel akár a betegség meglétével is hosszú és boldog életet biztosíthatunk kutyánknak.
Persze, mint mindent, ezt a témakört is érdemes a legelején kezdeni. Úgyhogy most lássuk, mit is takar ez az idegen csengésű, dysplasya jelentése. A görög eredetű szó annyit jelent, hogy rendellenes fejlődés. A kifejezés a jelentése alapján valljuk be, elég sok mindenre használható lenne. Az állatorvoslás tudományában azonban a kutyák mozgásszerveit érintő betegségekre használják.
Szóval, a szó jelentésének tudatában a betegség a következőt jelenti. Azt a kutyát nevezzük diszpláziásnak, akinél az ízületek felületei nem megfelelően illeszkednek egymáshoz. Példaként említhetjük a leggyakoribbat, a csípő diszplázia formáját. A csípőízületi diszplázia esetén a kutyák combcsontja nem úgy illeszkedik a kismedencei aljzatba, ahogyan annak eredetileg kellene.
A diszplázia jelenlétében sajnos több rossz is van. Nem elég, hogy nagyon súlyos esetei is lehetnek, még alattomos is. Vagyis az igazán látványos tüneteire előfordulhat, hogy jónéhány évet kell várni. Tehát nagyon sokszor a diszplázia csak a kutya idősebb korában mutatja meg igazán magát.
A két rossz mellé pedig következzen még egy harmadik is. A diszplázia a kutyák jóformán minden ízületénél megjelenhet. Úgyhogy a betegségnek létezik a már említett csípőizületi mellett, térdízületi-, váll- és könyökízületi diszplázia változata is.Így a diszplázia kutyáknál egyszerre több helyen is előfordulhat.
A nehezen kezelhető kór miatt további kellemetlen esetek is kialakulhatnak. Vagyis a diszpláziát megfejelheti még pluszban részleges ízületi ficam, porckopás, sőt még az ízületi elváltozás degeneratív formája is. Most pedig lássuk, hogy milyen betegség is címadó nyavalyánk.
Talán az a legrosszabb az egészben, hogy a kutya láb diszpláziája egy genetikai, magyarul örökletes betegség. Vagyis a kölykökre a szülők, sok esetben a nagyszülők örökítik át. Így már, a problémát hordozó elődöktől származó alomban elég nagy eséllyel jelen lesz a betegség.
A következőkben lássuk, hogy miből ismerhető fel a csípő- vagy bármely más ízületnél előforduló diszplázia.
Korábban már említettük, hogy a diszplázia örökletes, tehát megelőzni csak egyféleképpen lehet. A diszpláziás géneket nem szabad továbbadni. Ennek menetéről kicsit később.
A betegségnek két formája van. A szerencsésebb diszpláziás kutyáknál csak maga a kór megléte igazolható már néhány hónapos kor körül. Az ő esetükben a betegség diagnosztizálására alkalmas röntgenfelvétel pozitív, azonban tünetmentesek. Őket nevezzük tenyésztői szempontból diszpláziás kutyának.
Ezek a négylábúak a szerencsésebb kategóriába tartoznak. Hiszen különösebb mozgásszervi gondok nélkül leélhetik az életüket. Természetesen ezeket a négylábúakat is kötelező kivenni a tenyésztésből. Hiszen náluk is ugyanúgy tovább örökíthető a diszplázia az utódokra, ahogyan az ő szüleiktől is átkerült a génállományukba. És az utódoknál már könnyen előfordulhat, hogy ők nem lesznek teljesen tünetmentesek.
A diszplázia másik formája az, amikor a betegség igazolása mellett már tüneteket is produkál. Az ilyen kutyusoknak szintén röntgennel bizonyítható az ízületek rendellenes felépítése. Sajnos náluk már látványos, ezáltal minden bizonnyal fájdalmas tünetek jelentkeznek. Ők a klinikailag diszpláziás kutyák. Ezen négylábúak esetében már komolyabb gyógyításra van szükség. A gyógyszeres kezelés mellett még a műtéteket is számba lehet venni a klinikai eseteknél.
Azonban az enyhe eseteknél is illendő kellőképpen odafigyelni a kutya egészségére. Hiszen könnyen előfordulhat, hogy a tenyésztés szempontjából diszpláziás kutya átmehet a klinikai, vagyis a súlyosabb diszplázia csoportba.
Most pedig a típusok bemutatása után lássuk, hogy melyek a diszplázia tünetek. A betegség látványos jelei leginkább a kutyák fiatalabb, 1-2 éves korában kezdenek el igazán látszani. A legfeltűnőbb először a sántítás lesz. A kutya könyök diszplázia tünetei a mellső lábra sántítással jelentkeznek Ezután pedig rövidebb, vagy hosszabb időn belül azt vesszük észre kutya pajtinkon, hogy nehezen áll lábra.Ez leginkább a csípő diszplázia tünetei közé tartozik.
A járás közben történő „riszálás” is jellemző tünet lehet. Ez az ingó mozgás megfigyelhető csípőízületi hátsó-, de ugyanúgy az első lábaknál is. Hiszen hasonlóak a tünetek a váll –és a csípődiszplázia kutya betegségek esetén is.
Amennyiben nehézkes mozgást veszel észre kutyádon például a csípőízület környékén, és ki szeretnél zárni más egészségügyi gondokat az életéből, akkor a diagnózis felállítása sorában a röntgenfelvétel készítése a következő lépés. Természetesen arról a területről, ahol a nehézkes mozgást vetted észre kutyusodon.
A leghatásosabb módszer a kutya hátsó láb gyengeség, vagyis csípőízületi diszpláziás betegség leggyakoribb forrásának felfedezésére a röntgen. Ezt az eljárást akkor szokták elvégezni, ha a kutyának már meglévő mozgásszervi, ízületi zavara van. Vagyis már sántít, nehezen kel fel és látványosan nehezére esik számára a mozgás.
A másik alkalom, amikor csípő- vagy egyéb testtájat érintő röntgenre kerülhet a sor, az a következő. Ha hőn szeretett kedvencünknél megvan az esély, hogy örökölte ezt a betegséget. Ugyanis ez a súlyos kór sajnos sok-sok kutyafajta esetében számít népbetegségnek.
A csípődiszplázia jellemzően a nagyobb testméretű kutyafajtáknál fordulhat elő. Ide tartozik a labrador, doberman, német juhász, berni pásztor, vizsla, más juhász kutya fajták, vagyis jóformán az összes nagytestű kutyafajtát felsorolhatnánk. De a közepes és a kisebb fajtákat sem kíméli a diszplázia már fiatal korban sem. Dobogós helyen áll például a németjuhász betegségek mellett a puli kutya betegségek vagy a mopsz betegségek sorában is. De ide sorolhatóak még a rottweiler betegségek és sok más nagytestű kutya esetében is a diszplázia. Ezért látható, hogy jóformán egyik kutya fajta sem mentes ettől a betegségtől.
Amennyiben olyan kölyök kutya tulajdonosai lettünk, akivel komoly tenyésztői céljaink vannak, akkor az ő esetében 6 hónapos kor körül kötelező jelleggel megfelelő röntgenfelvétel készítése szükséges az ízületi felületek területéről. A vizsgálat pedig a következőképpen zajlik. A kutya végtagjairól enyhe bódításban a csípő területéről röntgenfelvételt készítenek. Az előrehaladott esetek már kedvencünk fiatalabb korában is láthatóak, ezért fontos a kölyökkorban történő váll-, könyök-, térd- vagy csípő diszplázia szűrés. Így, ha beigazolódik például a csípő diszplázia jelenléte, akkor el lehet kezdeni a megfelelő, állatorvos által adott kezelést és a súlyosbodás megelőzését.
Fontos megjegyezni, hogy a csípő diszplázia betegségében szenvedő kutya nem tenyészthető, az ezzel a betegséggel diagnosztizált ebeket kötelező jelleggel ki kell vonni a tenyésztésből. Azonban ezt a szabályt nem minden tenyésztő tartja be. A nem éppen hivatalos tenyésztőkről, vagyis a szaporítókról inkább ne is beszéljünk. Ők nem igazán törődnek a szabályokkal. Egyáltalán nem szűrik a kutyaszülőket semmilyen betegségre így a kutya csípő dysplasia betegségre sem. Ezzel szemben egy becsületes, hivatásos tenyésztő állatorvosi leletekkel tudja igazolni a szülők, sőt még a korábbi felmenők egészségi állapotát is. Így ne csodálkozz, ha a csípő diszplázia tünetei kutyáknál hamar előjönnek a leendő gazdiknál.
A diszplázia kezelésére az első legfontosabb feladat a megelőzés. Ezt pedig már a kutyák életének első hónapjaiban ajánlott elkezdeni. Már akkor is sokat tehetünk a betegség megelőzéséért, amikor még nem tudjuk biztosan, hogy aprócska kedvencünk hordozza-e génjeiben például a csípő diszplázia nevű nyavalyát.
Hogy milyen módszerekkel vehetjük elejét a betegség súlyosbodásának? Természetesen megfelelő táplálással és kis kedvencünk egészségi állapotához idomuló mozgatással. Egy diszpláziás kutyának persze jóval kíméletesebb mozgáskultúra és kevesebb szaladgálás való. Sőt, a súlyosabb csípő diszplázia esetekben még a fizikoterápia, sőt a kutyamasszázs is szóba jöhet.
A táplálás kapcsán pedig az alábbiakra érdemes odafigyelni. Ha olyan fajtájú kutya tulajdonosai lettünk, aki hajlamos lehet címadó betegségünkre, akkor már kölyökkorban lényeges az állapotának megfelelő etetés. Hogy ez mit is jelent? Mérsékelt fehérje és zsírtartalmú eleség adagolását, valamint kevés szénhidrátot. Hiszen, ha vacsorájában vagy reggelijében bármelyik összetevő magasabb arányban fordul elő, az könnyedén az egészsége rovására mehet. Vagyis az erős táptól nem egyenlő arányban fognak fejlődni a csontok és az ízületek. A szénhidrát-dús pocakbavalótól pedig szintén gyors növekedés jelentkezhet fejlődő kedvencünknél.
A kiskutyák megfelelő ütemű növekedéséhez szuper választás lehet például a Happy Dog Baby bárányos, vagy a Brit Care Puppy lazacos-burgonyás és nem mellesleg gabonamentes kutyatápja. Ezekben a minőségi összetevők mellett a gyártók még sok-sok vitamint és ízületvédőket is csempésztek a fincsi tápszemekbe. Fontos kiemelni, hogy a diszplázia kutyatáp segítségével nem szűntethető meg, de a tünetek enyhítésében, vagy az állapot romlánának megállításában segítséget nyújthat.
kép forrása: https://www.fitzpatrickreferrals.co.uk/
A felnőtt és az idősebb kutyák esetén is ugyanezekre kell összpontosítani. Hiszen ők is könnyedén elhízhatnak, vagy éppen túlságosan lesoványodhatnak a nem nekik való, vagy gyengébb minőségű tápláléktól. És mindkét eset nagyban hozzájárulhat a diszplázia kialakulásához vagy súlyosbodásához.
Ha szeretnél bővebb ismereteket gyűjteni a minőségi kutyatápok világából, ajánljuk figyelmedbe kutyaeledeles e-bookunkat, amelyet a képre kattintva le is tudsz tölteni!
A már kialakulófélben lévő betegséget is lehet időben kezelni. A kutya állapotához igazodó etetés és mozgatás mellett létezik gyógyszeres kezelés, sőt néhány műtéti eljárás is, amely akár teljesen tünetmentessé teheti az állatot. A kutya diszplázia kezelése ugyanis csak műtéttel hozható teljesen rendbe. Viszont a diszplázia műtétek esetén arra figyeljünk oda, hogy az eljárást, legkésőbb a kutyus másfél éves kora előtt el kell végezni. Ellenkező esetben már csak a diszplázia tüneteit tudják kezelni, illetve ízületvédők és fájdalomcsillapítók segítségével enyhíteni a tüneteket.
Az ízületvédő készítmények olyan összetevőket tartalmaznak, mint a zöldajkú-kagylópor, kollagén, MSM, kondroitin- és glükozamin-szulfát és a hialuronsav. Vannak olyan táplálékkiegészítők, amelyek az említett összetevőkből csak néhányat tartalmaznak. Ezeket inkább a gyengébb eseteknél, vagy a fejlődési szakaszban alkalmazzuk. Azonban a komplexebb vitaminokban már mindegyik szuperanyag megtalálható.
Mi inkább ezeket az összetettebb termékeket ajánljuk a diszpláziára hajlamos, vagy már diagnosztizált kutyák részére. Ezek a tabletták, illetve porok csökkentik, sok esetben meg is szüntetik a gyulladás problémáját és bizonyos fokig a fájdalmat, illetve a porcokat is védik. Ízületvédő termékeink között megtalálhatod kedvenceinket, például a C11 complexet vagy a NEO K9 tablettát is amelyek felveszik a harcot a kutya diszplázia tünetei ellen!!
A diszpláziás kutya kórnak létezik olyan előrehaladott állapota, amikor már az ízületvédők sem segítenek. Ilyenkor gyakran már komolyabb gyógyszeres kezelésre van szükség leginkább a fájdalomcsillapítás területén. Az állatorvosok a csípőízületi diszplázia és a többi esettel kapcsolatban a Carprodyl Quadri elnevezésű gyógyszert javasolják a gazdiknak. Ez a kutya diszplázia fájdalomcsillapítás egyik leggyakoribb módszere. De van már olyan tabletta is ami egy hónapig hatékony..
A gyógyszeres kezelés mellett napjainkban már műtéti úton is enyhíthető például a csípőízületi diszplázia. Ezt súlyos diszplázia esetén javasolják az állatorvosok. Ilyen eljárások például a combcsontfej resectio vagy a csípőprotézis beültetése. Létezik egy igazi újítás is a kutya diszplázia műtétek között. Ez nem más, mint az aranygolyó beültetés.
Az eljárás lényege a következő. A GBI, vagyis Golden Bead Implantátum műtét vagy más néven aranygolyó műtét, igazi nélkül oldja meg például a térd-, könyök-, vagy csípőízületi diszplázia problémáját, sőt néhány gerinc artrózis is gyógyítható vele. A beavatkozás során akupunktúrás módszerrel 4-5 cm mélyen apró aranygolyókat juttatnak az izomszövetekbe. Az aranygolyó beültetés kutya esetén nem egy olcsó mulatság, és csak egy helyen végzik az országban. Ezek az 1 mm-nél is kisebb golyócskák pedig sikeresen szembeszállnak a diszplázia tünetei, sőt még sok esetben a bénulással is.
Láthatod kedves gazdi, hogy a dysplasia embereknél előforduló változatához hasonlóan ez a súlyos kór kedvenceinket sem kíméli. Viszont a modern állatorvoslásnak, a minőségi táplálásnak és a szuperebbnél szuperebb táplálékkiegészítőknek köszönhetően van fény az alagút végén. Vagyis odafigyeléssel és körültekintő ápolással sokat könnyíthetsz diszpláziás kedvenced állapotán.