A kutyák rengeteg örömteli pillanattal tudnak megajándékozni minket, így nem is meglepő, hogy sokan döntenek amellett, hogy gazdivá válnak. Ugyanakkor tisztában kell lennünk azzal, hogy ez a döntés bizony komoly felelősséggel is jár, hiszen onnantól fogva tulajdonképpen megosztjuk az életünket a kutyussal. Éppen ezért fontos, hogy a megfelelő kutyafajta mellett tegyük le a voksunkat, az ugyanis rengeteget számít abban, hogy milyen lesz a közös élet.
Fontos a határozott fellépés
Mindenekelőtt azt érdemes tudni erről a kutyafajtáról, hogy a tapasztalatlan kutyatartók számára nem a legjobb választás. A belga juhászkutya neveléséhez ugyanis nélkülözhetetlen a határozott, magabiztos fellépés, különben nem tudjuk elnyerni a tiszteletét, bizalmát. Természetesen itt most nem az agresszióról beszélünk, sokkal inkább a következetességről, kellő erélyességről és ha szükséges, akkor ellentmondást nem tűrő fellépésről.
A magyarázat ennek a kutyafajtának a “vérében” keresendő, hiszen ősei a pusztán teljesítettek szolgálatot az által, hogy segítettek az embereknek a nyáj őrzésében. Ebből kifolyólag a belga juhászkutya erős őrző-védő személyiséggel és heves vérmérséklettel rendelkezik. Ennek persze van előnye is, hiszen, ha mellette döntünk, akkor egy olyan eb lesz a társunk, aki hűségesen őrzi a házat.
Belga juhászkutya - igazi energiabomba
A másik fontos dolog, amit feltétlenül tudni kell róla, hogy rendkívül nagy a mozgásigénye, ugyanis tele van energiával, amit a leginkább futással vagy nagy kirándulásokkal tud levezetni. Ő azonban nem az a kutya, aki 5 kör lefutásával elégedetten hazaballag velünk. A sok mozgás mellett a belga juhászkutya szinte szomjazza a tőlünk kapott feladatokat, amiket teljesítenie kell. Tanulás szempontjából olyan, mint egy szivacs, bármit el tud sajátítani, ráadásul szívesen is teszi ezt.
Mit kell tudni a puli nyírása kapcsán?
Azoknak, akik juhászkutyát tartanak, gyakran a puli a második kutyájuk. Ezt a kutyafajtát sem ajánljuk kezdő kutyatartóknak, hiszen a bundájuk karbantartásáról kötelező gondoskodni. Nem hébe-hóba vagy alkalomadtán, hanem következetesen a megfelelő rendszerességgel. Az ok egyszerű: a szőre idővel becsomósodik, nemezessé válik. Ha pedig ez megtörténik, akkor a bőre befülled, sőt akár ki is sebesedhet, ami fájdalommal is járhat.
Talán furcsa lehet, de ebből nem következik egyértelműen, hogy a puli nyírása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy komfortosan érezhesse magát. Sokkal fontosabb, hogy a szőrét megfelelő módon, rasztákba rendezzük. Ezt végezheted akár te is, a kutyakozmetikus szívesen megmutatja az általános ápolás részét. De legalább évente 1 alkalommal érdemes szakértő kutyakozmetikus által is elvégeztetni aki a raszták elkészítése után formára is igazítja.
Még tavasszal, illetve nyáron sem feltétlenül kell lenyírni a pulit, hiszen a nagyméretű, vastag szőrtakaró rendkívül jól szigetel, vagyis megóvja az állat testét a túlzott felmelegedéstől. Az egyetlen hely, ahol mindenképp szükséges a puli nyírása, az a hátsó rész, a végbélnyílás alatt, ott ugyanis gyakran beleragad az ürülék a szőrébe. Ehhez már kölyökkorában érdemes hozzászoktatni, hogy később természetes legyen a számára.