
Fő a tisztaság! – A kutya fogápolás
Ismerjük meg a millió dolláros kutyamosoly titkait.
Mennyi a kutya tüzelés ideje? Mi a teendő? Olvasd el cikkünket a részletekért!
Tartalomjegyzék:
A kutya tüzelés, azaz mikor tüzelnek a kutyák
A tüzelés tünetei, avagy a tüzelő kutya viselkedése
Milyen gyakran tüzel a kutya?
A kutya tüzelés szakaszai – a kutya ivarzása
Kutya tüzelés zavar- létezik ilyen?
Mit tehet a gazdi a tüzelés megkönnyítésében?
Az álvemhesség
A gennyes méhgyulladás
Ha szuka kiskutyát veszünk magunkhoz, akár csak házikedvenc funkcióra, akár tenyésztési szándékkal, számolnunk kell a tüzeléssel. De mi is pontosan a tüzelés? Hány napig tüzel a kutya? Melyek a kutya tüzelés tünetek? Vannak például tüzelés előtti jelek? Igyekeztünk mindenki számára érthetően leírni egy képzeletbeli Csöpike kutya szemszögéből.
Először is bemutatjuk, hogy általában mikor történik meg az első tüzelés kutyáknál.
Kistestű kutyák első tüzelése, mikor ivarérett a kutya, ha kicsi
Sok gazdi kíváncsi arra, hogy mikor tüzel a kutya először, hiszen ez fontos mérföldkő a szuka kutya életében, és hatással lehet a későbbi egészségére is. Ráadásul ez az időszak meghatározza azt is, hogy mikor lesz ivarérett a kutya.
A szuka kölyök általában 6- 10 hónapos korában éri el az ivarérettséget, vagyis ilyenkor várható a szuka kutya első tüzelése. Tehát például a tacskó ivarérettsége is nagyjából 6-10 hónapos kor között alakul ki. A kistermetű kutya tüzel hamarabb, a nagyobbak később.
Vannak speciális fajták, amelyeknél számítani kell valami különlegességre?
Nem, ez fajta független dolog. Egy tacskó tüzelése, yorki tüzelése, francia bulldog tüzelés is ugyanakkor várható.
Mikor tüzel először a kutya, aki nagytestű?
Náluk nem ritka, hogy 1 éves kor után jelentkezik csak elsőként a lány kutya tüzelés. De sok esetben az befolyásolja, hogy mikortól tüzel a kutya, hogy mikor született. Ugyanis a tavaszi születésű nagytestű kutyák általában már ősszel betüzelnek. Azonban a nyár eleji- nyári születésűek esetén sokszor a nőstény kutya tüzelés csak az azt követő év tavaszán lesz elsőnek.
Azért is fontos tudni, hogy mikortól ivarérett a kutya, mivel ez nemcsak a tüzelés kezdetét, hanem a viselkedésbeli változásokat is befolyásolja.
Mi is pontosan a szuka tüzelés?
A szuka kutya tüzelés témája minden első kutyás gazdit érdekel, még akkor is, ha kan kutyája van. Hiszen ebben az időszakban az ő fókuszpontjuk is elterelődhet. De tisztázzuk előbb a fogalmat! Tüzelés alatt azt értük, hogy a kutya abban az ivarzási ciklusban van, amikor termékeny, és fogamzóképes.
"Az első kutya tüzelési időszak alkalmával már érdemes is befedeztetni a kutyámat?"
Hiszen Csöpike kutyánk csontozata, fejlődése még folyamatban van. Nincs még felkészülve egy esetleges vemhességre. Hasonlóan nálunk, embereknél, ahol már gyakran 8-10 éves korban jelentkezik az első menstruáció, de természetesen még nem állunk készen ilyen korán mi sem a gyermekvállalásra.
Ez akkor a kutya menzesz?
Gyakori kérdés az első kutyás gazdik körében, hogy meddig menstruál a kutya, azonban fontos tisztázni, hogy a kutyák esetében nem menstruációról, hanem tüzelésről beszélünk. Már csak azért sem igaz, hogy a kutyák menstruálnak, mert valójában a tüzelés egy teljesen más élettani folyamat, amely a termékeny időszakhoz kapcsolódik.
Tévesen mondja a gazdi, hogy kutya menstruáció a kutyák tüzelése. Mert a tüzelés a kutyáknál a termékeny időszak, míg nálunk fordítva, ha röviden akarunk fogalmazni. Míg nálunk a nem beteljesült terhesség miatt leválik a méhnyálkahártya, addig a kutya vérzése egy teljesen más folyamat miatt jelentkezik tüzeléskor. Ezért tehát ne azt kérdezd a szuka kutya tüzelési ideje kapcsán, hogy mikor menstruál a kutya, vagy, hogy hány napig menstruál a kutya! Olvass inkább tovább, hogy megtudd a részleteket!
Te tudod, hogy mikor kezd tüzelni a kutya? A kutyáknál vannak úgynevezett tipikus tünetei a tüzelésnek. Ezek a jelenségek már a kutya első tüzelés ideje során is tapasztalhatóak.
A tüzelés során ugyanis hirtelen megváltozik a kutya viselkedése, ami nyugtalanságban, fokozott ingerlékenységben vagy éppen szokatlan ragaszkodásban is megnyilvánulhat.
Azonban a tüzelés egyik legjellemzőbb fizikai jele a nőstény kutya nemi szerv duzzanat, amely a ciklus előrehaladtával fokozatosan visszahúzódik.
Nézzük meg ezeket, és fogod tudni, hogy mikor tüzel a kutya, melyek a kutya tüzelés jelei.
-a péra ( a szuka kutya ivarszerve) megduzzad, pirosabb lesz
-pirosas véres váladék ürül a pérából (ez lehet cseppek vagy akár rendes vérzés is)
-étvágytalanság is lehet a szuka tüzelés jele
-a tüzelő kutya viselkedése nyugtalanná válik, ingerlékenység jellemzi
- sokat nyalogatja, tisztogatja magát hátul a pérájánál
- kan kutyák feltűnő érdeklődést mutatnak iránta, hiszen a tüzelő szuka jellegzetes illatot közvetít a számukra.
Milyen gyakran tüzel a kutya?
A szuka kutyák tüzelési ciklusa szerint átlagosan 6-7 havonta jelentkezik a tüzelés.
Ha pedig konkretizálni szeretnénk, hogy a kutyák mikor tüzelnek, akkor a válasz az, hogy rendszerint tavasszal és ősszel.
Remélem ezzel meg is válaszoltuk az olyan gyakori kérdéseket, mint mi a kutyák tüzelési időszaka, mikortól tüzel a kutya, és hát persze, hányszor tüzel a kutya egy évben. De vannak ám még itt fontos információk! Olvass tovább!
Sok gazdi szeretné tudni, hogy meddig tüzel a nőstény kutya, hiszen ez az időszak különös figyelmet és türelmet igényel mind a gazdi, mind a kutya számára.
A két ivarzási szakasz között egy nyugalmi periódus van. Nem mondhatjuk, hogy például a tacskó tüzelés időszaka rövidebb ideig tartana, mint egy vizsla esetében, mert ez a folyamat is minden kutyafajtánál igaz.
Nézzük meg részletesebben a teljes periódust, hogy hogy megismerjük pontosabban, hogy meddig tüzel egy kutya és miért helytelen, ha úgy kérdezünk, hogy meddig menstruál egy kutya.
Így könnyebben tisztában lehetünk azzal, mi zajlik a szuka Csöpike testében évente.
A kutya első tüzelés ideje és az összes alatt ez a folyamat zajlik le. Ez egy kicsit szakmaibb, leíró rész lesz, de ne riadjunk meg tőle! Ha ezen a szárazabb "tananyagon" átverekeded magad, sokkal okosabb leszel azzal kapcsolatban, hogy a kutya mikor tüzel és mikor nem.
1. Proöstrus = előivarzás (amikor még sikertelen lesz a kutyák pároztatása)
Ennek első lépéseként a kis Csöpike pérája megduzzad, és vöröses (véres) váladék ürül. ( ez a kutya péraduzzanat azaz a kutya nemi szerve, vagyis a péra kutya piros és megnagyobbodott)
Ez a fázis általában 7-14 napig tart. Ez a válasz a meddig vérzik a kutya kérdésre. (Továbbra sem helytálló a „kutya menstruáció meddig tart” kérdés, de ha a vérzés hosszára kíváncsi a gazdi, akkor itt megtalálta a választ!)
Mennyire vérzik a kutya tüzeléskor? A péra váladék azaz a vérzés mennyisége a cseppektől az erősebb vérzésig is előfordulhat. A kanok elkezdenek érdeklődni a mi kis Csöpikénk után már ebben az időszakban is. Ugyanis a nőstény kutya ivarszerve azaz a péra, már ilyenkor nagyon jellegzetes illattal rendelkezik a kanok számára. De ezzel ellentétben a szuka kutyák még elég harciasan ellenállnak a kanok udvarlásának.
Ilyenkor a kis Csöpike szuka kutyánk igen kis szeszélyes tud lenni, szófogadatlan. Nyugtalan, és étvágytalan. Első kutyás gazdik ilyenkor ijedten szaladnak az állatorvoshoz: „Doktor úr, baj van! Teljesen kifordult magából a kutyánk! ” Aztán kiderül, hogy csak a szuka kutya tüzelése várható.
2.Östrus = ivarzás (a kutya tüzelés időszak csúcspontja)
Ilyenkor Csöpike hormonjai már tombolnak, és kész lenne csodaszép babócákat gyártani ösztöneitől vezérelve. Ilyenkor szokott történni a kutyák párzása, már ha ilyen szándékú terveink lennének a kutyáinkkal.
Erről bővebben a Kutya párzás, fedeztetés és egyéb tudnivalók cikkünkben olvashatsz. Ebben kifejtjük szintén a kutya párzási időszak rejtelmeit, és persze a kutya párzás menete is benne van.
Ezeken a termékeny napokon a szuka kutya váladéka kissé vizesebb és nyálkásabb a megfigyelések szerint. Ha nem szeretnénk, hogy az „anyasághoz” túl fiatal kutyánk, vagy a falusi keverék Csöpikénk anyai örömök elé nézzen, gondosan zárjuk el a kanok elől. Kerüljük a kutya futtatót is, mert az odajáró kan kutyák meg fognak kergülni a mi kutyánk illatától és akár verekedés is kialakulhat a kutyák ivarérettsége miatt.
Láttunk már olyat, hogy kennel rácson keresztül is sikerült a furfangos kankutyának megoldani a dolgot. Egyébként ez egy rövidebb időszak, átlagosan 2-3 nap, mikor termékeny a kutya.
3. Metöstrus = utóivarzás (amikor már a kutya párzás ideje lejárt)
Ilyenkor már nem lehetséges kutya párzás, jön az utóivarzási fázis. Ez a kutya tüzelés vége, csökken a vérzés mennyisége is. Ez a folyamat két úton folytatódhat, attól függően, hogy volt e kutyák pároztatása vagy sem.
Ha történt fedeztetés:
Ilyenkor pici kutya embriók a sárgatest hormonok miatt nekiindulnak kifejlődni. Ugyanennek a hormonnak a hatására csökken a progeszteron szint, és növekszik a prolaktin (tejserkentő hormon) mennyisége, felkészülve a kicsik szoptatására.
Ha nem volt fedeztetés vagy nem volt sikeres:
Ha nem történt meg Csöpike fedeztetése, vagy valamilyen okból kifolyólag nem volt sikeres, akkor is végbe mehet a fentebb említett a hormonos folyamat, aminek a vége általában az álvemhesség, de nem minden esetben. Erről írunk majd részletesebben is.
4-5 napig tart a folyamat összességében.
Akkor a kutya tüzelés meddig tart valójában?
Ez a lezáró szakasza a kutya tüzelési idő folyamatának. Lényegében ez a fázis a két tüzelés közti nyugalmi időszak Csöpikénk életében.
Ilyenkor a nőstény kutya nem termékeny, nincsenek tüzelési jelei, körülbelül 6-7 hónap múlva újból tüzel a kutya majd.
Vannak bizonyos kutyafajták, főként a nagytestűek között, akikre jellemző lehet, hogy csak évi egyszeri tüzel a szuka. Ez azonban, ha nincs semmilyen egyéb tünet, teljesen normális is lehet. Az, hogy milyen időközönként tüzel a kutya, érdemes a gazdinak a naptárjába felírnia, mint diagnosztikai értékű lehet az orvos számára.
Azonban vannak olyan betegségek, amelyik kiválthatnak a kutya tüzelési ideje vagy mikéntjében zavarokat. Milyen tünetekre kell odafigyelni?
Érdemes figyelni, hogy a kutyák tüzelése meddig tart. Tüzelés zavar lehet, például ha túl sokáig vérzik. Ezért fontos mindig a naptárba feljegyezni, hogy a kutya tüzelése meddig tart. Ha egy tüzelés tovább tart, mint 25 nap, vagy rövidebb, mint 10 nap, az már kóros és hormonális gondok lehetnek a háttérben akár.
Ha túlságosan bő a vérzés, szintén gondot vethet fel. A háttérben lehetnek bizonyos endokrin betegségek. Például pajzsmirigy gondok, petefészek rendellenességek, mellékvese túlműködés. Önmagában a kutya tüzelés fájdalom nélkül zajlik le, ezért, ha a fájdalom jeleit észleled kutyusodon, mihamarabb keress fel egy állatorvost!
Annak az okait is ki kell deríteni, ha nem tüzel a kutyád. Ha még nincs 1 éves, akkor pánikra semmi ok, lehet csak egy kicsit későn érő típus a kedvenced. Azonban ha másfél éves koráig nem tüzel, akkor bizony itt az ideje egy kivizsgálásnak. De persze ha egy tacskó első tüzelése nem érkezik meg másfél éves koráig az hamarabb jelzés értékű a gazdinak, mintha egy bernáthegyiről van szó akiknél ez akár normális is lehet.
De ha egy felnőtt, pár éves kutyánk van, ahol értelem szerűen biztos hogy a nőstény kutya ivarérettsége már fennáll, mindenképp orvoshoz forduljunk. Hiszen a kutya tüzelés kimaradása komoly gondot jelezhet.
Gyakran merül fel a kérdés, hogy hány éves koráig tüzel a kutya, hiszen sok gazdi azt feltételezi, hogy a szukák esetében is létezik menopauza, pedig ez nem így van.
A kutyáknál nincs olyan, hogy menopauza, változókor. Sokszor kérdezik tőlünk, hogy még meddig tüzelnek a kutyák. Az idős kutyáknál maximum annyi szokott lenni, hogy már csak évente egyszer tüzelnek a kutyák. De alap esetben szinte életük végéig meg kell maradni a tüzelési ciklusoknak. Úgyhogy remélem megválaszoltuk ezzel a hány éves korig tüzel a kutya kérdést is.
Ritkán, de előfordul egyes kutyáknál, hogy nem mutatják a hagyományos tüzelési jeleket. Náluk nehezebb ezért azt megállapítani a gazdinak, hogy meddig tart a tüzelés, illetve hányszor tüzel egy kutya az évben. Azonban számukra is van pár "segítség". Ugyanis a csendes tüzelés jelei is a normáléhoz hasonlítanak, azaz a kutya viselkedése tüzelés előtt szintén megváltozik.
Azonban ha a kutya tüzelés után vérzik, érdemes fokozottan figyelni rá, mivel ez akár hormonális problémára vagy egészségügyi gondokra is utalhat.
Ha a vemhes kutya vérzik, az aggodalomra adhat okot, mivel ez akár vetélés, fertőzés vagy más egészségügyi probléma jele is lehet, ezért ilyenkor érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni. Erről részletesebben ebben a cikkben olvashatsz.
Amennyiben nincsenek fedeztetési szándékaink, a legjobb, amit tehetünk, hogy ivartalanítjuk Csöpikét. Ez csupa előnnyel jár számára, mint pl. a kiegyensúlyozottabb hosszabb élet, és jóval kevesebb esélyt a szukánál nagyon gyakori méhgyulladásra és emlődaganatokra.
Kutatások kimutatták, hogy a fiatalon első tüzelés előtt vagy az első tüzelés után kiivartalanított szukáknál szinte nulla volt az emlődaganatok kialakulása. Az ivartalanításról olvashatsz egy korábbi kutya ivartalanításról szóló cikkünkben.
A tüzelési időszakban sok gazdi használ úgynevezett kutya menstruáció pelenka termékeket, amelyek segítenek megóvni a lakás tisztaságát, de fontos tudni, hogy ezek nem nyújtanak védelmet a fedeztetés ellen.
Ha tenyészteni szeretnénk, vagy valamilyen oknál fogva nem lehetséges az ivartalanítás, akkor lakásban tartott kedvenceknél hasznos lehet a tüzelő bugyi. Sokan ezt úgy hívják, hogy menstruációs bugyi kutyáknak, amelyet a kutyák menstruációja alatt hordhatnak.
Ez egy vékony kis kutya pelenka, cserélhető betéttel. így a vércseppek nem a hófehér szőnyegre, vagy a kanapéra kerülnek amikor tüzelő kutya lakásban él. A kutya tüzelés vér normál esetben enyhe illatú, de érdemes azért a péra (a nőstény kutya nemi szerv) környékét naponta szappanos vízzel letisztítani.
Azonban ez nem akadályozza meg a kis Don Juanokat a fedezésben, szóval ivaros kanunk is van otthon, mindenképp zárjuk el őket külön! A kan kutya tüzelés alatt igencsak változatos módokat tud találni a hölgyek elcsábítására. Szóval a kutya tüzelés pelenka (= kutya menstruációs bugyi) nem egyenlő a hatékony kutya vemhesség elleni védelemmel!
Tüzelési időszak alatt legyünk türelmesek, mert a tüzelő kutya hangulata ugyanis labilis. Tombolnak benne a hormonok, ilyenkor még a nevüket is képesek elfelejteni. A kutyák tüzeléses viselkedése hasonlít egy tini lány hormonokkal teli időszakához.
De vigyázzunk, mert az ivarérett kan kutya viselkedése is hirtelen megváltozhat egy tüzelő szuka kutya közelében. A kutya futtatókat, kutya iskolát mindenképpen kerüljük a saját és mások érdekében ahogy már fentebb is írtuk. Hiszen ha tüzel a szuka, a szagára a legnyugodtabb kanok is képesek egymással összeverekedni.
Nem ritka jelenség az sem, hogy a kan kutya tüzelés alatt nem eszik, mivel ilyenkor az ösztönei erősebben dominálnak, és a táplálkozás háttérbe szorul a szuka kutya iránti érdeklődés miatt.
A kan kutya viselkedése tüzeléskor szintén kiszámíthatatlan. Képesek a kennelrácsot szétrágni, hogy a szukához jussanak.
Ennek elkerülése érdekében a gondos gazdi már előre felkészülhet. Ha esetleg ivaros kan kutyád van otthon, és tudod, hogy olyan helyre mentek, ahol találkozhat tüzelő kutyussal, jó, ha megelőzöd a bajt. Ezt pedig olyan nyugtató készítménnyel teheted meg, amelyek jótékony hatásukkal nyugodt állapotban tarthatják kutyádat.
Ilyen például a Relaxa-Bits nyugtató tabletta is, mely kifejezetten kutyák számára készült. Gyógynövényekből állították össze, mely segít kutyusodnak a stresszoldásban. Azonban fontos betartani az adagolásra vonatkozó utasításokat!
De választhatsz nyugtató hatású csepp, vagy nyakörv közül is. A Beaphar termékek között megtalálhatod a számotokra legmegfelelőbb megoldást! A Beaphar Calming Spot-on és a Beaphar Calming Collar is jó megoldás kutyusod stresszmentesítésére.
A korábbiakban választ kaptál arra, hogy mennyi ideig tüzelnek a kutyák, de ez csak az elmélet. Figyeld meg a saját kutyusodon is a tüneteket! Ha a naptárba feljegyezted, hogy mikor kezdődött el nála, akkor látni fogod, hogy a 20-22. napon már sem váladék, sem péra duzzanat nem látható általában. Ilyenkor már nem látható a tüzelő kutya nemi szerve. A viselkedése is Csöpikének már kezd visszatérni a normális kerékvágásba, valamint a kanok sem érdeklődnek utána intenzíven.
A hátsó rész tisztogatása is már mérséklődött, vagy abba is hagyta. Amennyiben ivarosan hagyod a kedvenced, egy idő után rutinosabban fogd látni, hogy a kutya meddig tüzel. Tehát ne azt kérdezd, hogy meddig tüzel a kan kutya, mert a kan kutya ivarérettség jelei nem ebben nyilvánulnak meg.
A kan kutya tüzel esetéről nem beszélhetünk hiszen náluk folyamatosan van a kutyák párzási időszaka, amint egy tüzelő szukát látnak, "harcra készek" . Nála akkor van baj a viselkedéssel, ha szerelemre vágyó kutyakisasszony van a közelben.
Ilyenkor a póráz nélküli sétálás is nagy veszélyeket rejthet. Ha felkészületlenek vagyunk, és egy kóbor kan arra jár, csúnya meglepetés érhet minket.
A kutya tüzelés megszüntetése véglegesen csak ivartalanítással lehetséges. Ideiglenesen hormon tartalmú szerekkel megoldható a késleltetés, de hosszú távon nem ajánlható a mellékhatásai miatt. Ebben az esetben soha többet nem lesz problémád azzal, hogy mennyi ideig tüzel a kutya.
Amennyiben akarva-akaratlanul megtörténik a kutyák párzása, előfordulhatnak meglepő jelek is. Ha szemtanúja voltál az esetnek, elképzelhető, hogy tapasztaltad, hogy az aktus végén „összeragadtak” a szerelmesek. Ez tulajdonképpen azért van, mert a szukák hüvelye és a kanok hímvesszője is megdagad, így a szétválás már kissé bajos lesz. Amennyiben a kutyusok kétségbeesetten erőltetnék a szétválást (esetleg emberi beavatkozás történik, és a gazdi erőlteti), akkor a hámsérülés miatt megtörténhet, hogy a kutya párzás után vérzik.
Tehát ha a „baleset” utáni nagy izgalomban csak az jár a fejedben, hogy miért vérzik a kutya nemi szerve, jusson eszedbe, hogy ez lehet az oka.
A kan kutya nemi szerv duzzanat azonban nem csak a tüzelési időszakban jelentkezhet. Akár bakteriális fertőzés jele is lehet, ezért ha nem múlik el rövid időn belül, akkor konzultálj állatorvossal!
Amikor már azt hittük, hogy a tüzelő időszak véget ért, akkor sok esetben ismét jön a probléma. Csöpike elkezd ismét étvágytalannak lenni, begyűjti játékait a fekhelyére, mamáskodik felettük. Először cukinak tartjuk, de amikor már a tej is ürül az emlőiből, a legtöbb gazdi ráeszmél, hogy ennek már fele sem tréfa.
Ilyenkor kezdhetjük azzal, hogy kicsit megvonjuk Csöpikétől a szeretetet, kevesebbet kap enni, inni, többet mozgatjuk. Nem babusgatjuk, nem simogatjuk. Játékait pedig gonosz mostoha módon elvesszük tőle. Súlyosabb esetben borogathatjuk hideg vizes ruhával a bedurrant emlőket. Illetve állatorvosunktól kaphatunk olyan cseppeket, amellyel véget vethetünk az álvemhességnek gyorsan.
Sajnos minél többször tüzel a kutyus, és minél többször van álvemhessége, úgy nő a gennyes méhgyulladás kialakulásának esélye.
Jellemzően közép és időskorú szukák rettegett betegsége. A sok ivarzás, és álvemhesség következménye képpen alakul ki jellemzően tüzelés után 3-8 héttel.
A méhgyulladás tünetei a következőek lehetnek:
Hasi ultrahang vizsgálattal azonnal diagnosztizálható. Előfordul zárt és nyitott formája is a méhgyulladásnak. Tehát van, amikor láthatóan jön ki a kutya pérájából gennyes váladék, de van, hogy semmit nem látni, csak a kutya egyéb tüneteiből következtethetünk. Az antibiotikumos kezelés mellett egyetlen esélye a kutyának az életben maradásra az azonnali ivartalanítás. Lehetséges, hogy még ez sem menti meg a kutya életét, ha már a méhben felgyülemlett genny, mérgező folyamatokat indított el a kutyusunk testében. Hiszen a kutya nemi szerve gennyes, akkor már belül is nagy a baj.
Ezért is kiemelnénk, hogy minden, nem tenyésztésre szánt kutya esetében indokolt az ivartalanítás! Hiszen a kutyák ösztönlények, ők nem élvezik az anyaság örömeit, mint ahogy sokan hiszik. Az ivartalanításnál azt sem muszáj megvárni, hogy mikor tüzel először a kutya.
Ha a szükség úgy hozza (pl. kiállításra kell mennünk a kutyánkkal, vagy a nyaralás időpontjára esne a tüzelés), el lehet azt tolni különféle hormonális készítményekkel. Azonban ezt ne alkalmazzuk rendszeresen!
Ha kutyánk számára a legjobbat szeretnénk, mihamarabb szánjuk rá magunkat az ivartalanításra, és így Csöpike élete is hosszabb, kiegyensúlyozottabb lesz!